toe Jaargang ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 No. 22515 FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVER TENTIEN: IctJ eer ''eZel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen «r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle dere aJvertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Ljultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. leen maximum aantal woorden van 30. lasso volgens postreeht Voor eventueels opzending van Ken 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.H Franco per post t. 2.35 portokosten. ummer bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. GELDSCHIETERSWET. lemeester en Wethouders van Leiden Ten ter algemeene kennis, dat de Ilooze Vennootschap Eerste Leidsche tank, gevestigd te Leiden, heeft ver- I om toelating tot het houden van beldschietbank in het perceel Oude TNO. 104. J. SPLINTER GZN., Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, (den, 12 Augustus 1933. 5414 H- A. ANTONY 70 JAAR. odag a.s. hoopt een in Hervormde [ên bekende persoonlijkheid zijn 70en irtedag te vieren. Het is de heer H. A. Joy, de nestor van het college van Itanten, waarvan hij reeds 36 jaar ireen deel uitmaakt. Na aanvankelijk jecretariaat te hebben waargenomen, ■hij 24 jaar geleden benoemd tot pen- fcicester, welke functie hij nog heden lage met groote toewijding en accura- 1 vervult. k lijdt geen twijfel of zeer velen zul- |r a.s. Maandag prijs op stellen den iris. hetzij persoonlijk, te zijnen Wasstraat 36, hetzij schriftelijk ge- e wenschen. ACADEMIENIEUWS. beschikking van den minister van rijs, K. en W. is voor het tijdvak I Sept. 1933 tot en met 31 Augustus ppmeuw benoemd tot conservator bij jölogie aan de Rijksuniversiteit alhier P. Wolvekamp. ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Jaarverslag over 1932. fde toelichting bij het jaarverslag k Academisch Ziekenhuis over het I1S32 is het volgende ontleend: |iiet vorige jaarverslag werd de ver uitgesproken. dat de afdeeling irgie nog in dat jaar gereed zou kn. Dank zij de krachtige medewer- I van den Rijksgebouwendienst werd lafdeeling tijdig opgeleverd en kon op Vember 1932 worden betrokken, waar- aan het tweeledig bestaan van het fcnhuis een einde kwam. fet plotseling overlijden van Professor per op het oogenblik, dat de maat- ien voor den overgang van zijn af dee naar het nieuwe ziekenhuis waren bmen, wierp een donkere schaduw over voor het ziekenhuis zoo belangrijke lurtenis. De nieuwe kliniek mag, wat irking en inrichting betreft, tot een de beste der ziekenhuisafdeelingen jkend worden, het buiten gebruik stellen van het ziekenhuis werd de Orthopaedische teling opgeheven. Door het Rijk werd I de Vereeniging voor Misvormden een pact gesloten voor het inrichten van pollkliniek en het beschikbaar stellen [een klein aantal bedden in de Anna- k. ten behoeve van het onderwijs in Orthopaedie. !ver de plannen voor het bouwen van [barak voor besmettelijke ziekten, ten beve van de gemeente Leiden en om- lende gemeenten werd niets naders tomen. Fn tandheelkundige polikliniek werd trlcht in een vrije ruimte van het oude Ier,huis en op 1 Maart geopend. 'P 7 April werd in het administratie- puw een nieuwe eetzaal in gebruik ge- ten voor de assistenten, alsmede een net verplegend personeel, dat in de feitelijke afdeelingen werkt en af- terlijk is gehuisvest. «turende het verslagjaar werden 197 t?nen als nieuw personeel ingeschreven "Ul een aantal van 200 den dienst liet. examen voor kraamverpleegster m dit jaar vijfmaal afgenomen. In namen 26 zusters aan dit examen "aarvan er 24 slaagden, i examens voor het ziekendiploma Plaats op 24. 26. 31 Mei. 2. 7. 9. T? Juni met 46 candidaten. Aan 40 ft n e werd het diploma uitge lee rfi December werd aan 3 candi- u. ate voor den tijd van 'h. jaar wa- Kim gelegenheid gegeven om i h., ™s,te doen. Aan één verpleegster Iet P ?ma «orden uitgereikt, ken 1 °Psenomen patiënten is ge- faV"1 6380 in 1931 tot 6468: toch lien it,verPleegdagen terug van 163303 PleeertL6? h°ewel de ontvangst per ir ,°Ber was dan in het vorige ont- daairt» was aan in nei v .ten ^'erdoor het totaal der ïsten lord va nl'De exPloitatierekening sluit I een n»iD en uit8- mat f965 627.88 Va» reed, Sald0 van f.699.137.02. 'erieele 1931 een sterke daling der ■slai>]aar ^fgaven ingetreden, in het jangrljk lager6" uitgaven wederom ü-Zl vertnindering der exploitatie 'an f 275 355.79 in 1931 tot kosten, die voor een deel haar oorzaak vindt in de prijsdaling der artikelen en overigens een gevolg is van sterk doorge voerde bezuinigingsmaatregelen, komt op rekening van: Voeding een bedrag van f. 44.000. Genees- en verbandmiddelen 13:000.— Instrumenten en verpl.-art. 4.000 Röntgen- en foto-artikelen 6.800 Huishoudelijke artikelen 4.600. Schoonhouden lokalen 5.400. Verwarming 12.000. De kosten per voedingsdag bedroegen voor: 1930 f. 0.6325 1931 0.5640 1932 0.4360 De waseh werd sinds 9 April geheel in eigen beheer behandeld: Gewasschen werden: Patiëntengoed 1.668.224 stuks Personeel-plat-goed 246.202 Zustersgoed 226.401 Windsels 30.000 Gordijnen 4.654 Doktersjassen 6.015 Wollen dekens 280 Totaal 2.181.776 stuks De grootste hoeveelheid per week be droeg 45.555 stuks, het aantal stuks per verpleegster en per week bedroeg 18. Aan waschmateriaal werd uitgegeven f. 11.461. aan loon werd betaald f. 27.730. Er werden behandeld: Polikliniek Heelkunde 6292 patiënten Geneeskunde 4781 Keel-, Neus- en Oorh.-kunde 3708 Gynaecologie 2052 Verloskunde 1581 Oogheelkunde 7364 Huidziekte 2097 Kinderg.-kunde 2073 Op de Rontgenafdeeling werden rontge- nologisch onderzocht 6174 patiënten, waarbij werden vervaardigd 14388 röntge- nogrammen, uitsluitend op Ilford safety films. Met röntgenstralen werden behandeld 257 nieuwe patiënten. Hoogtezon-, diathermie- en radiumbe- handeling werd toegepast bij 160 patiën ten. Er werd 106.567 kub. Meter water ver bruikt tegen 88.966 kub. M. in 1931; voorts 100.238 kub. M. gas en 289.521 K.W.U. electriciteit. o_ „STEM DES VOLKS". Door de langdurige werkloosheid van een zeer groot aantal leden van de afdee ling mannenkoor, waardoor de financieele toestand van het koor onhoudbaar was geworden, is op een dezer dagen gehouden vergadering op voorstel van het Bestuur besloten het mannenkoor tijdelijk op te heffen. Tevens zij medegedeeld, dat het ge mengd koor haar medewerking zal verlee- nen aan een concert te geven door de Arb. Muziekvcreeniging „Nieuw Leven" op Zon dag 17 SeDtember a s. in den tuin van „Oud-Hortuszicht", Witte Singel. KIPPENDIEVEN OP HEETERDAAD BETRAPT. De heer K.. te Wassenaar, de '1de aan de politie mede, dat men getracht had zijn kippenhok te bereiken met het kennelijk doel de eieren te bemachtigen De politie toog terstond op onderzoek uit en trof op het erf van H aan den Rijksstraatweg een drietal personen aan die bezig waren kippen te ontvreemden. Het waren S., oud 22 jaar en de jongen- S. en v. d. B 12 jaar, allen uit Leiden. Bij de nadering van de politie wierp een der knapen den zak weg, waarin zich reeds een kip bevond. Het is gebleken, dat het dezelfden zijn. die op 8 Aug. j.l. 5 kippen ontvreemdden en ook een bezoek hadden gebracht bij O. aan de RaaDhorstlaan. De oudste werd ingesloten en de jongens bij hun ouders terug gebracht. Bij den poelier D. alhier werden 4 kippen in beslag genomen HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: Firma J de la Rie en Zonen, Clarasteeg 18. Leiden, slagersbedrijf. Wijz. uitgeoef. bedr. in: rund-, kalfs-, lams- en varkensslagerij en handel in fijne vleeschwaren, tevens grossierderij in rund- en kalfsvleesch. \j In verband met ons vorig bericht ver zoekt men ons. ter voorkoming van mis verstand en vergeefsche moeite, mede te dselen dat het onderzoek inzake adver tentie-contracten niet uitgaat van het Protestantsch Bureau voor Sociale Advie zen. doch van een speciale Commissie, waarin behalve twee bestuursleden dier vereeniging in privé enkele Leidsche inge zetenen van verschillende richtingen heb ben zitting genomen. De door de Natuurvrienden georgani- seerden boottocht naar 't vliegveld Schip hol dat onder deskundige leiding zal wor den bezocht heeft groote belangstelling. Niet minder dan 275 personen hebben zich reeds aangemeld. Een zeer beperkt aantal plaatsen is dus nog maar beschikbaar Zij die zich voor dezen tocht Interesseeren worden verwezen nar- kleine adverten ties van heden. Ten nadeele van den heer R is een kano ontvreemd, die onbeheerd in de Zijl lag. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland en Oostenrijk. Duitschland gaat kalm voort! Gister avond heeft voor de Beiersche omroep de vroegere Weensche correspondent van de „Munchener Zeitung", Hermann Hoenig, een redevoering gehouden over zijn uit zetting uit Weenen. Hij gaf een schildering van zijn arrestatie en gaf als zijn meening te kennen, dat het besluit tot uitwijzing reeds vaststond en dat het onderzoek en de verhooren slechts een formeele kwestie waren geweest. Verder zette de spreker uiteen, dat de Oostenrijksche strijd tegen het nationaal-sociallsme als eenig goede uitwerking had, dat alles wat werkelijk nationaal voelde bijeen gedreven werd. De nationale bonden, die Dollfuss steunen dienen er alleen maar toe hem 'n natio naal schild te geven. Wie nationaal is moet echter aan den kant van Adolf Hitler staan en lid zijn van de NS.D.A.P. De tegenstellingen in Oostenrijk verscherpen meer en meer. De verbittering der natio naal socialisten wordt grooter en grooter. Bij een explosie van deze ondragelijke spanning kan echter niemand belang heb ben. Wanneer men erger voorkomen wil moet men het nationaal socialisme zoo spoedig mogelijk in Oostenrijk zijn recht geven. Men ziet, belofte kan Hitier wel geven, doch de naleving schijnt niet in zijn macht te zijn! DE BIOSCOPEN. Casino-Theater brengt deze week einde lijk weer eens een tweetal Ufa-treffers en wel ..Moordromance" en Ronny" Deze laatste is een uitstekende amusements film, waarin Willy Fritsch en Kathe von Nagy excelleeren, daarin goed ter zijde ge staan door den zoo langzamerhand onmis baar geworden Otto Walbure en den grap- pigen Kurt Vespermann. Bovendien valt Reinhold Schünzel's regie op door leuke ideeën en Emmerich Kalmnnn's muziek door na in 't gehoor liggende melodieën Kortom: een genóegelijke rolprent. „Moordromance" is een detectievefilm, welke echter door de directie van het pro gramma is afgevoerd In de plaats daar van komt een filmwerk ,.De slag bij Bade- münde". waarin de bekende komiek Fritz Schulz op onverbeterlijke wijze de hoofd rol vervult. Wij durven gerust beweren, dat dit voor de toekomstige toeschouwers een goede ruil beteekent! Trianon-Theater. Het Trianon-Thea ter brengt deze week wel een bijzonder romantisch programma. Voor de pauze de door den bekenden regisseur King Vidor geleide film .Het Verboden Paradijs", met Dolores del Rio in de hoofdrol en na de pauze de Duitsche amusementsfilm ..Liebe auf den ersten Ton" met Lee Parry Adèle Sandrock en Johannes Riemann. Strekt in de eerste film het romantische van de liefdesverhouding tusschen den blanken luxe-jacht eigenaar en de bekoorlijke prin ses van een der Stille Zuidzee-eilanden zich ook nog tot de omgevingl uit, de vol gende speelt in de voor ons meer bevat telijke omgeving van een Duitsch hertog dom-hoofdstadje. Het verboden Paradijs geeft de groote vrees, maar ook het aan trekkelijke van den natuurmensch voor den blanke weer; doch tevens de nog grootere vrees voor den vulkaan, die niet zal dulden, dat een inlandsch meisje met een blanken man zal trouwen en het ge- heele volk zal vernietigen. Na tal van spannende avonturen de natuuropna men zijn dan meermalen zeer fraai en enkele hachelijke situaties te hebben door staan. scheiden beiden voor goed; hem wacht het vaderland haar de vulkaan.... .Liebe auf den ernsten Ton" is het nor male genre van de Duitsche amusements film doet soms denken aan de „Liefdes parade" andermaal herkent men Richard Tauber. maar wordt voor alles vlot ge speeld en dat Is wel de grootste verdien ste. Adèle Sandrock draagt met haar rake opmerkingen en kostelijke mimiek zórg voor de „note gaie". Bij het j.l. Donderdag gehouden examen van de Nederlandsche Vereeniging van Dansleeraren zijn geslaagd onze stad- genooten de heeren Anton de Groot en Evert Castelein. Op 21 Augustus a.s. zullen de le lui tenants J. v. Waning en H. A. Luitwicks van het 6e reg. veld-artillerie gedetacheerd worden in de legerplaats te Oldebroek tot het volgen van een schietcursus. Op de Zondagen tot en met 3 Sept. rijdt er een goedkoope trein van Leiden naar Arnhem en Nijmegen. De politie alhier heeft mej. Ma. H. over de Duitsche grens geleid, die hier zonder middelen van bestaan vertoefde. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft aan de Leidsche Gemeente uit de generale kas een toelage verstrekt van f.200. Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad betreffende wijzigingen van de kerkdiensten in de Hooglandsche Kerk en het Javalokaal. FRANKRIJK. De staking in den Elzas verloopt. In Straatsburg heeft het trampersoneel gisteren het werk in vollen omvang hervat. Ook in andere overheidsbedrijven wordt het werk geleidelijk weer ter hand ge nomen. Bij het electriciteitsbedrijf waren alle arbeiders, bij de gasfabrieken een gedeelte der arbeiders weer verschenen. ENGEl AND. De spanning op Ierland. Gistermiddag heeft het Iersche kabinet een vergadering gehouden onder voorzit terschap van De Valera, om uit te maken of de voorgenomen propagandamarsch der blauwhemden op Zondag langs de Ceno taaf. opgericht ter herinnering aan Col lins, Griffith en O'Higgins, al dan niet verboden moet worden. De regeering blijft bij het tot nog toe door haar ingenomen standpunt, dat de samenkomst van een groot aantal perso nen in uniform een gevaar oplevert voor de openbare orde en veiligheid De beslis sing van het kabinet zal vermoedelijk eerst heden. Zaterdag, bekend worden gemaakt, zoodat de buitengewone spanning, welke zich van de bevolking meester heeft ge maakt, voorlooDig nog aanhoudt. De leider der blauwhemden, generaal O'Duffy, heeft alle voorbereidingen voor de manifestatie getroffen. Hij heeft het definitieve marschbevel uitgevaardigd, waaruit blijkt dat hij het verbod van De Valera, om een geüniformeerde parade te doen houden, wil negeeren De deelnemers aan den marsch zouden het volgende uni form moeten dra?en blauwe hemden zwarte dassen, zwarte broek muts of bloots hoofds. Leden, die nog geen uniform bezitten, mekten een bilzonderen armband dragen. In de marschordei wordt voorts ver klaard: De officieren moeten alle deelne mers wijzen op de onvermijdelijke nood zakelijkheid den marsch te doen doorgaan. Generaal O'Duffy heeft voorts verklaard dat hij niet gelooft dat De Valera de ma nifestatie zal verbieden. Hij zal den op- marsch der 15 deelnemende compagnieën uit geheel Ierland zelf commandeeren. Voorts zullen de leden van den Dail aan den kOD van den stoet marcheeren. Na de kransleeeing op het monument voor Collins. Griffins en O'Higgins zal de stoet zich naar de begraafplaats begeven, waar de drie Iersche helden ziln ter aarde besteld Hier zal eeneraal O'Duffy een toespraak houden, waarna de blauwhem den naar het centrum der stad zullen trekken. ITALIË. Een Fransch-Italiaansch comité. Gemeld wordt, dat te Rome een Ita- liaansch-Fransch comité is opgericht on der voorzitterschap van senator Borletti, dat ernaar zal streven, de vriendschaps banden tusschen beide landen nauwer aan te halen. Tevens is een raad van bestuur gevormd, waarin vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van Industrie en financiën zitting hebben. Het dagblad „l'Oeuvre" meldt, dat een jonge militaire vlieger, die zich met ver lof te Nice bevond, op een tocht in de Alpen op Italiaansch grondgebied door de politie werd gearresteerd, omdat hij een militaire stafkaart bij zich had. Het departement van buitenlandsche zaken te Parijs is van dit voorval In kennis gesteld OOSTENRIJK. Tegen de Nazis. De politie heeft luitenant-kolonel Fer dinand von Lützow en den ambtenaar Eberhard Quirsfeld. die verantwoordelijk werden gesteld voor het aanbrengen van hakenkruisen boven het dal der Inn ver oordeeld tot een boete van 50 schilling en zeven weken arrest. In verband met vermoedens over een complot en een voorgenomen aanslag tegen prins Starhemberg den bondsleider van de Heimatschutz, zijn te Weenen ge arresteerd de voormalige districtleider der N S D.A.P. kapitein Gustav Nohel en Ger hard Briimer. Op 't traject tusschen Hundelsmarkt in Stiermarken en Scheffing zijn aüe wagons van een personentrein, met 500 haken kruizen en scheldwoorden aan hat adres van bondskanselier Dollfuss rood geschil- dera BINNENLAND. Nieuwe wijziging der Lager Onderwijs wet; vervroegde invoering van de gewij zigde leerlingenschaa!. iKerk en School, 2e Blad). Menggebod van benzine en petroleum treedt vandaag in werking. (Binnenland, 3e Blad). Regeeringsbeleid en landbouwcrisis; het Kon. Ned. Landbouwcomité geeft richtlij nen aan. (Land- en Tuinbouw 3e Blad). Do tenniswedstrijd om den Davis-Cup tusschen Nederland en Roemenië; stand 11 na den eersten dag. (Sport. 4e Blad). BUITENLAND. Duitschland komt zijn belofte inzake stopzetten der anti-Oostenrijksche radio- beweging niet na. (Buitenl., le Blad). Trekt Machado zich op Cuba terug? (Buitenl., le Blad). Balbo is gestart voor de laatste étappe. (Buitenl. Gemengd 3e Blad en Tel le BI.) O'Duffy haalt na een verbod van Dc Valera tegen alle verwachting in, bak zeil. (Tel., 1ste Blad). Ontploffing van den gondel van ir. Cosyns (Buitenl. Gemengd. 3de Blad en Tel., 1ste Blad). De staat van beleg afgekondigd in Estland (Buitenl.. 1ste Blad). CHINA. Vrijlating geeischt. Door het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo is de regeering der Sovjet-Unie een krachtig protest over handigd. waarin de onmiddellijke invrij heidstelling wordt geeischt van de tien Russische emi?rant?n. d!e» dienst doen als wachten aan boord van het Mandsjoerij- i sche S.S „Tungshan" Deze Russen w^tr'en door den tegen Mandsjoekwo gekanten generaal Kao, naar beweerd wordt op aansporen van de Gepeoe ontwapend en naar Russisch ge bied overgebracht. Volgens berichten uit Russische bron zouden deze lieden witgardisten zijn, die SDlonnage-dienrien verrichten Een onderzoek naar hun doen en laten wordt thans ingesteld. JAPAN. Communisten-actie. Tijdens de luchtmanoeuvres te Tokio verspreidden communistische propagan disten strooibiljetten, waarin de soldaten tot ongehoorzaamheid werden aangezet. Achttien personen, die zich hieraan schuldig maakten, konden gearresteerd worden. ESTLAND. De staat van beleg afgekondigd. Het Estlandsch telegraaf-agentschap meldt: Naar aanleiding van een onverant woordelijke agitatie en de verspreiding van allerhande paniekgeruchten, die de openbare meening verontrusten, heeft de regeering den steat van beleg afgekondigd. Alle bonden van voormalige frontstrijders, de vereeniging der socialistische jeugd en twee andere uniform-dragende vereen!- gingen zijn verboden. Er zijn maatregelen getroffen, om de pers en openbare vergaderingen te con troleeren Het blad der voormalige frontstrijders is in beslag genomen. Wat er nu precies aan de hand is? CUBA. Machado op den achtergrond? Het feit, dat president Machado gisteren onverwacht zijn paleis verliet, gaf aanlei ding tot wilde geruchten, dat hij zou zijn afgetreden en gevlucht. Dit ls echter niet het geval. Hij heeft zich met den minister van oorlog begeven naar den commandant der troepen voor het houden van een confe rentie. Het presidentieele palels en de kazernes zijn versterkt met groote uit zandzakken opgerichte barricades. Het pa leis lijkt op een groote belegerde stelling. Groote afdeelingen cavallerie patrouillee ren door de straten der stad. De chef der politie deelde een persvertegenwoordiger mede, dat de legerleiding een beslissende strijd voorbereidt. Volgens bericht zou generaal Kineda, een aanhanger van Machado tijdens een botsing gesneuveld zijn. De stad Havanna is ondanks de te verwachten gebeurtenissen merkwaardig rustig. Na de bespreking, die Machado in het legerkamp Colombia heeft gehouden is de minister van oorlog aangesteld tot militair dictator van Cuba, in welke functie hem alle presidentieele eerbewijzen gebracht moeten worden In militaire kringen wordt verklaart dat de minister van oorlog thans eenigen tijd het bewind zal voeren. Intus- schen zal Machado zich op den achter grond houden en verdere onderhandelin gen voeren ter definitieve oplossing van de crisis. ZUID-AMERIKA. Belasting op begrafenissen in Chili. De Chileensche regeering heeft besloten een belasting te heffen op de begrafenis sen. De heffine bedraaet bij goedknone begrafenissen 25 pCt.. bij duurdere 50 pCt Begrafenissen beneden 250 gulden zijn vrij' van rechten. De opbrengst uit deze belasting zal ten bate van de ziekenhuizen worden aan gewend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1