Jaargang VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1933 No. 22514 Het voornaamste Nieuws van heden. STADSNIEUWS. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WM PRIJS DER ADVER TENT1EN: ta OU. oer ce%e] '00r advertentlën uit LeldeD eD plaatsen ^■agentschappen van ons Blad gevestigd zUn Voor alle aJvertentlër 35 Cts per regel Kleine Advertentlën BHTtend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. UI eer maximum aantal woorden van 30. BmL0 volgens postrecht Voor eventueele opzending van SS 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. FABRIEK VAN WOLLEN DEKENS v.h. J. SCHELTEMA. Volgens bijvoegsel no. 1367 tot de Ned. Stcrt. no. 155 is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verkregen op de gewij zigde statuten van de Faoriek van Wollen Dekens v.h. J. Scneitema. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 1.500.000 verdeeld in 500 aandeelen van 1.1000, waarvan 140 aandeelen zijn geplaatst en volgestort. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: N.V. Exploitatie Maatschappij Reticulum. GeDouw K.K.F. Sanotiaan, Katwijk a. d. Rijn. Bouwen, koopen, verkoopen, admi- nistreeren en expiuiteeren van onroerende goederen. Ned. Stcrt. 16 Juni 1933 bijv. iud3 Dir. J. A. v. Herwaarden .oegstgeest. Het Maatschappelijk kapitaal bediaagt t. 10.UU0 waarvan geplaatst en gestort f. 2000. N.V. Exploitatie Maatschappij circinus. K.K.F. Sandtlaan, Katwijk a. d. Rijn. Bou wen,-koopen, verkoopen, administreeren en exploiteeren van onroerende goederen. Ned. Stcrt.: 19 Juni 1933 bijv. 1058. Dir. J. A. van Herwaarden, Oegstgeest. Het Maat schappelijk kapitaal bedraagt f. 10.000, waarvan geplaatst en gestort 1 2000 N.V. Exploitatie Maatschappij Ara. Ge bouw: K.H F. Sandtlaan, Katwijk a. d. Rijn Bouwen, koopen, verkoopen, administree ren en exploiteeren van onroerende goede ren. Ned. Stscrt. 19 Juni 1933 bijv. 1059. Dir. J. A. van Herwaarden, Oegstgeest Het Maatschappelijk kapitaal bedraagt f 10.000 waarvan geplaatst en gestort f. 2000. Wed. J. van Steyn, Hoofdstraat 35, Voor hout. Winkel in kol. waren en vergunning v. d. verkoop van sterke dranken. Eigena resse: Wed. W. M. van SteynPaarde- kooper, Voorhout. Opheffing: Scut Verkoopbureau. Hugo de Groot straat 4. Leiden. Verkoop van brandblusch- apparaten. Wijzigingen: W. Teleng Geerestraat 11, Leiden. Detvl- handel in kruidenierswaren. Bijv. Uitgaoef. bedr.: brood- en koekbakkerij. Vest.: fil. Leiden, Oosterstraat 2b. De Eensgezindheid (brood- en koekbakkerij). Café Boerhave, Hoofdstraat 29, Voor hout. café met vergunning. Uittreding d.d. 30 Juni 1933 Wed. W. H. van Steyn— Paardekooper, Voorhout. DE ARBEIDSBEURS. Op den lOen Augustus 1933 waren 2470 (v. j. 2785i werkzoekenden ingeschreven. HET DEFILE VOOR H_M. DE KONINGIN. HENGELWEDSTRIJD VOOR WERKLOOZEN. De gistermiddag gehouden hengelwed- strijd voor werkloozen heeft een uiterst geslaagd verloop gehad. Er waren ruim 50 deelnemers, terwijl zeker 500 niet-vis- schende werkloozen belangstellende oog getuigen waren. Er werd gevischt in de Haarlemmertrekvaart tusschen de oude tol en de gemeente Voorhout. De prijzen werden in achterstaande volgorde gewon- len: P. van Hoed, P- van Egmond. J. Boom. A Leugering, D. Hanselaar, J. de Hoed, H. J. Groeneveld, J. Zitman. H. Sugrart, H. Wolters, H Boom, H. Pouw. J. Verstraaten, A. van Houten, J. A, v. Eek, J. P. van Lin den, J. Nieuwenburg, J. B. van der Heijden, P. Zeegers, P. Neuteboom, J. Rietkerken, B Mastebroek. J. Sierak, J. C. Sloos, J Mie- loo, J. van Weerlee. H. Keyzer, J. Keyzer, C. Blok, H J. Walk, H. van Galen, C. Blom, J Laterveer, C. Teske en J. van Egmond. Het gewicht der gevangen visch varieerde van 720 tot 35 gram. De prijzen werden hedenmiddag door den organisator, den heer J. A. van Eek uitgereikt. Deze heeft veel eer ingelegd met zijn prijzenswaardig initiatief. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden werd in den loop der maand Juli op spaarbankboekjes ingelegd f 153.632.90 en terugbetaald f. 167.797.30. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 14.164.40. Het aantal nieuw uitgegeven sDaarbankboekjes bedroeg 103. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekies ingeschreven nominaal f. 1000.en afge schreven f 100.—. Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 900. Bij den Universiteitsboekhandel J. Ginsberg alhier is van de hand van prof. dr. R. P. van Calcar verschenen „Natuur kennis en Levensbeschouwing" (Rassen- hygiène of rassendegeneratie). Eerste-luitenant J. van Wamel, van het 4e regiment infanterie te Lelden, wordt 16 dezer overgeplaatst bij het 9e regiment van het wapen te Assen. Mej. A. M. Mulock Houwer alhier is geslaagd voor het examen Engelsch M O. akte A. Vrijdag 18 dezer rijdt er een goed- koope trein van Leiden naar Alkmaar, Bergen, Egmond, Schoorl en den Helder. Op 9 September te Amsterdam. Binnen de muren van het Amsterdam- sche Stadion zal gelijk gemeld op Zaterdag 9 September te ongeveer half drie een huldlgingsdefilé aanvangen, ter eere van het 35-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. In een persconferentie zijn daarover gis teren eenige mededeellngen gedaan- Omstreeks half drie zal het défilé een aanvang nemen; als signaal hiervan zul len 2000 postduiven worden opgelaten Als inleiding volgt dan het défilé van alle Landelijke ruitervereenizlngen. Hier na zal de militaire politie, onder comman do van luitenant Ihlke een demonstratie geven waarna het eigenlijke défilé van al de deelnemende vereeniglngen uit alle plaatsen van Nederland met hun vaan dels een aanvang zal nemen. In verschillende plaatsen van Nederland zijn onder leiding van den burgemeester reeds sub-comité's gevormd wat de orga nisatie aanmerkelijk vergemakkelijkt en reeds op dit moment is van een zeer groot aantal vereeniglngen bericht Ingekomen, dat zij zullen deelnemen met op dit oogenblik gezamenlijk 30.000 oersonen. De deelnemende vereeniglngen zullen zoo veel mogelijk in hun eigen kleederdrach ten er, costumes komen. Het défilé zal worden onderbroken door de uitvoering van een danszroep onder leiding van LLli Green De 400 danseres sen. gerecruteerd uit damesleden van ver schillende Amsterdanische gymnastiekver- eenigingen, zullen, gekleed in de nationale kleeren een zegewagen trekken Deze ze gewagen wordt een artistiek kunstwerk, 35 treden voeren naar een zetel waaroD de Nederlandsche maagd heeft plaats geno men 35 Oranjeslingers, bloemen en guir landes zullen het geheel tot een feëeriek schouwspel maken. Wanneer alle vaandels oo het veld zijn on'este'd zullen een 1000-tal zangeressen onder leiding van Theo v d. Bijl eenige liederen ten eehoore brengen; het „Kro- nlngslied 1898" „Wees begroet met Jubel tonen". „Gelukkig is het Land". „Helpt nu U self, so helot U God." Tenslotte zal het Wilhelmus worden ge zongen, tegelijkertijd wordt de vaandel- groet. gebracht. Ook Amsterdamsche schoolkinderen met versierde fietsen zullen aan het défilé deel nemen. Als terrein van opstelling is ge kozen het IJsclubterrein en de terreinen bij het Olympiaplein. HET CADEAUSTELSEL HIER TE LANDE. Rapport van het onderzoek. Deze dagen heeft het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel" de veelzijdige gegevens, die het, als resultaat van het voor eenlgen tijd terug ingestelde nationaal onderzoek naar het cadeaustel sel. heeft blieen gebracht, gepubliceerd Hierdoor komen de gegevens, welke dit Comité verzamelde ter begeleiding van deszelfs in Mei j.l. tot de regeering gericht verzoek tot het instellen van een wette lijke regeling van het cadeaustelsel, ter beschikking van alle groepen van belang hebbenden, hun Instellingen en organisa ties, van welke laatste er reeds een 115-tal zijn aangesloten bij het Comité. Het onderzoek omvatte o.a. een 9000-tal organisaties, instellingen en firma's, ter- wiil de gegevens werden ontleend aan de 1870 ingekomen ingevulde vragenlijsten, waaruit o.a bleek, dat 95 pet van de be langhebbenden, die hun antwoord inzon den. tegen het cadeaustelsel is van deze categorie zich bovendien 90 pet. vóór wet telijke regeling van dit verkoopsysteem verklaart. De zeer vele gegevens zijn overzichtelük en groepsgewiize In het rapport verwerkt, terwijl de cijfers der vele groepen weer zijn samen gevat in een algemeen over zicht. Dit Rapport en het Schema van Wet. aanbevolen door den Middenstandsraad worden thans door de betrokken instanties nader bestudeerd, waarna de Minister van Economische Zaken t. z. t. zijn standpunt in deze aangelegenheid zal bepalen. BINNENLAND. Het défilé voor H.M de Koningin op 9 September te Amsterdam. (Binnenland, le Blad.) Het 700-jarig bestaan van Elburg. (Bin nenland, le Blad.) De vergadering van den Chr. Nat. Werk mansbond. (Binnenland, le Blad.) De voetbalcompetitie begint op 17 Sept. (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. De Duitsch-Oostcnrijksche controverse. (Bultenl., le Blad De spanning op Ierland. (Buitenland, le Blad.) Voedselgebrek op Cuba. (Buitenl. le BI.) Naar reorganisatie der Japansche regee ring? (Buitenland, le Blad.) DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" .uitreis) arriveerde giste ren te Boedapest. Bij beschikking van den eeneraal- majoor commandant der Ie divisie, is de zilveren medaille voor 24-jarleen dienst, toeeekend aan den ODDerwachtmee?ter-in- structeur J Wagenaar. van het Ge reg. ve)d- artillerie. Het onderscheidingsteeken is heden voor het front van den troep uitgereikt. Od 14 Aueustus a.s. worden de reser ve-luitenants Braadbaart. Seret, Cremers, v 't Hof. Ledeboer en Schotburgh van het 6e reg veld-artillerie gedetacheerd bij het korps rijdende artillerie te Arnhem. De verslagen over 1932 betreffende de Middelbare Handelsavondschool van het Genootschap „Kennis is Macht" zijn in druk verschenen. i ZEVEN HONDERD JARIG BESTAAN VAN ELBURG. Feestrede van den burgemeester. Gistermorgen zijn de openingsfeestelijk heden aangevangen, welke gehouden wor den ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van de stad Elburg. Om 8 uur verzamelde de burgerij zich om en nabij net stadhuis, waar de burge meester Jhr. R. Feith de openingsrede uit sprak. Op deze historische plaats, sprekende van het balcon van het stadhuis, waarvan zoo menigmaal het woord werd gericht tot Elburg's burgerij, zie ik, aldus de burge meester, zeven eeuwen aan mij voorbij gaan. Zevenhonderd jaar geleden verleen de graaf Otto II van Gelre aan Elburg stedelijke rechten, d.w.z. hij maakte zijn „hoorigen" tot vrije burgers. Voortaan moesten zij zelf hun bestuur kiezen ep zouden hun eigen wetten maken Niemand zou zich voor een vreemden rechter geroepen zien worden, eigen rechters zou den rechtspreken. De burgerij zou in het geheele gebied van den graaf tolvrijheid genieten .De jaarmarkt werd ingesteld, waardoor de bewoners der omliggende dorpen naar Elburg zouden komen om handel te drijven. Niet minder droeg hertog Willem van Gulick tot den bloei van Elburg bij, deze liet in de jaren 13921396 wegens de hooge watervloeden de stad meer land waarts te verplaatsen en zijn rentmeester Arent toe Boccop, liet de stad versterken door muren, poorten, wallen en grachten. Veel voorspoed heeft Elburg gekend, maar ook van rampen bleef men niet gesnaard. Het was een toevluchtsoord ten tijde der stormen die onze kust hebben geteisterd. Als handelsstad behoorde Elburg tot het Hanzeverbond. Elburg was een stad, waar in vlijtig werd gearbeid De gilden namen toe in bloei, waarvan het nageslacht nu nog geniet. De massieve St. Nicolaaskerk staat daar als een monument van vroom heid der vaderen Weldadig was men voorts voor de ouden van dagen door hun een plaats te bereiden op het Weduwen en Feithenhof. Visscherij, handel en nijver heid hadden somtijds hun zwaren strijd om het bestaan, maar nijpende armoede werd niet gekend. Wij zijn Elburgers. burgers van de stad met een groot verleden en een bijzondere toekomst en een heden van groote dank baarheid Elburg groeie en bloeie als in de vroeger eeuwen. Elburg treedt een nieuw tijdperk in." Hierna werd het Wilhelmus door het muziekcorps gespeeld, waarna een spe ciale dienst plaats vond in de Nederl. Her vormde Kerk. Om 12 uur volede de opening van het feestterrein Oud-Elburg. Des middags vond een folkloristische od- tocht plaats, samengesteld door dr H. Ol thuis Om zes uur concentreerde zich aller be langstelling om en nabij den Oostwal waar tegen den stadsmuur en hpt rondeel het openluchtspel „Aleld van Putten" samen gesteld eveneens door dr H. Olthuis werd opgevoerd. De opvoering oogstte zeer veel succes. CRISISUITVOERWET 1931. Uitvoer naar Frankrijk, Beigic en Luxemburg. De minister van Economische Zaken heeft met Ingang van 11 Augustus voor den uitvoer naar Frankrijk, België en Luxemburg de bedragen ter bestrijding van de kosten, verbonden aan het afgeven van certificaten vastgesteld voor: levende runderen, levende varkens, alsmede voor versch vleesch, vleeschwaren en vleesch- conserven op f 0.05 per 100 KG. of ge deelte daarvan; levende schapen op 10 cent per schaap; slachtpaarden op 25 ÏÜr PaJ,r.<?; met een minimum van f. 0.25 per certificaat. die in grooten getale kwamen toesnellen, op eerbiedigen afstand hield. Te kwart voor tien arriveerden de belde motorspuiten, waarvan er een werd opge steld bij de brandput voor hotel „Com merce" aan den Stationsweg en de andere op den Rijnsburgersingel. De vlammen sloegen op dat oogenblik naar alle kanten uit en het leek ernaar alsof de brand zich ook aan de belendende perceelen zou me- dedeelen De brandweer onder leiding van den commandant den heer P. J. Verhoog, wist zulks evenwel te voorkomen door met zeven stralen het vuur te bestrijden. Om kwart over tien werd de ladderwagen op gesteld en kon men van weerszijden den vuurhaard rechtstreeks bestrijden. De gloed nam zienderoogen in hevigheid af en weinige minuten later kon men zeggen, dat het gevaar bezworen was. In de cabine, welke door een open ruim te van het woonhuis gescheiden is en ook overigens geheel brandvrij is opgetrokken, bevond zich voor een waarde van eenige duizenden guldens films, welke onaange tast bleven. Ook de eigenlijke theaterzaal en de foyer hebben weinig of niets van het vuur of water te lijden gehad. De schade blijft beperkt tot de bovenverdieping, waar eeni ge vertrekken vrijwel zijn uitgebrand. De heer Uges was verzekerd. De schade is door het verloren gaan van enkele antieke kasten en vazen echter groot. Ook de beide aangrenzende perceelen, het filiaal van de Electrolux Stofzuigermij. en het Sigarenmagazijn van den heer Van Zijl bekwamen vrij ernstige waterschade. Omstreeks halftwaalf was het gevaar ge heel geweken en kon de brandweer in rukken. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de loco-burgemeester, de heer Splinter, wethouder Tepe. de gemeente secretaris mr. dr. Van Strijen en diverse raadsleden. Het tram- en auto-verkeer stond den geheelen tijd stil. Eenige postauto's, welke over Oegstgeest moesten rijden, misten daardoor de aansluiting op den posttrein. Eenige brievenbussen in de naaste omge ving konden niet worden gelicht. Naar de heer Uges ons hedenmorgen mededeelde, hoopt men Vrijdag a.s. de voorstellingen te hervatten. I nummer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. Foto Bleuzé. IN HET LUXOR-THEATER. I Bet Iwoonhuis nagenoeg uitgebrand. Het theater deze week gesloten. tot dusverre onopgehelderde oor- gisteravond even na halftien, juist ^|de pauze van de voorstelling in het ^Theater aan den Stationsweg, brand pken op een der bovenverdiepingen, is vermoedelijk ontstaan in de i de achterzijde van het huis gelegen ^pmer. De echtgenoote van den eige- Jrecteur, mevr. Uges was om half voor het laatst in dit vertrek ge- m daarna uitgegaan. Zij had zich Mei niet van vuur of licht bediend. irtsluiting kan bezwaarlijk de oor- an den brand zijn. want het elec- gh licht bleef in het geheele gebouw i totdat de schakelaar was omgezet, het ook zij, een der buren nam een Écht waar en waarschuwde iemand let personeel, die direct een onder is telde. bieek. dat de op de tweede verdie- |gelegen logeerkamer in lichte laaie De operateur bestreed direct het ïiet een in het gebouw aanwezige doch stond machteloos, ddels was het gelukkig niet talrijke verzocht de zaal te verlaten. Zon- tenlijk precies te weten wat er aan Ed was, voldeden de aanwezigen in pitst mogelijke orde aan dit verzoek. _|n paniek was, dank zij het tactisch Hen van den politie-agent M. P. Rijn- en eenige burgers, geen oogenblik Tan het Wusschingswerk bij den brand boven het Luxor-Theater aan den Stationsweg. fcrand greep snel om zich heen en len tien minuten na het uitbreken pt vuur, sloegen de vlammen aan de reeds naar buiten. De politie t een slangenwagen van het post- n de Steenstraat het eerst water, een aantal militairen de kijkers,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1