ELTRX> 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 Augustus Ij BUITENLAND. BADERS, WEEST VOORZlCm DE ZEE IS BEDRIEGELIJK SCHEEPSVERBINDINGEN LIEFDESDRAMA TE NIJMEGEN. Eén doode. Gisteravond omstreeks zeven uur heelt de 30-Jarlge broodbakker Rodte, uit Rot terdam, die tijdelijk te Nijmegen woont, den 30-Jarigen Coenen na een woorden wisseling in het huis van zekere mej. Jansen in de Bottelstraat, naar wier hand beiden dongen, met een mes in den rug gestoken en gedood. Het slachtoffer is per politiebrancard naar het ziekenhuis overgebracht De dader liep na zijn misdaad met geopend mes door de stad en begaf zich recht streeks naar het politiebureau, waar hij zijn daad bekende. PANIEK TE NIJMEGEN. Brand In een gashouder. Gistermiddag was men te Nijmegen bezig met het sloopen van een 3000 M3. groote gashouder op het terrein van de gasfabriek nabil het station. Bij het snijden van den wand is vermoedelijk een vonk van het zuurstofsnijapparaat terecht gekomen in de ollelaag welke op het watier om den gashouder drijft. Er ontstond een gewel dige vlam van zes meter hoogte, die zich spoedig uitbreidde over een breedte van 100 Meter. De brandweer van de gasfabriek was direct ter plaatse en was na een half uur het vuur meester. Er bestond groot gevaar voor een op 20 Meter afstand gele gen gashouder van 2000 M3. inhoud welke geheel met gas was gevuld, doch men heeft het overslaan van de vlammen gelukkig kunnen voorkomen Gedurende den brand, die met een enorme rookontwikkeling ge naard ging. heerschte in de stad een pa niek, omdat men vreesde voor een ont ploffing. o ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJWIEL EN AUTO. Dc motorrijder gedood. Gisteravond had op den Rijksweg onder de gemeente Maasbracht bij Roermond een ernstige botsing plaats tusschen een personenauto afkomstig uit Den Helder en een motorrijder, komende uit Maas- bracht. De bestuurder van het motor rijwiel, zekere Meder ,werd met zware ver wondingen naar het hospitaal te Roer mond vervoerd, waar hij in den loop van den avond overleed. De duorijder, zekere K. bekwam een ernstige arm- en beenfrac tuur. De auto werd zoo goed als geheel vernield. De bestuurder bekwam wonder boven wonder geen letsel. BUITENLANDSCH GEMENGD. BALBO TE LISSABON. TOCH EEN DOODE OP DE AZOREN. De eerste vliegboot van het eskader Balbo is om 1435 uur 'plaatselijken tijd) te Lissabon op den Taag neergestreken, weldra gevolgd door tien andere vllegboo- ten, die eveneens vlot neerkwamen. Alvorens te dalen hadden deze vliegtui gen nog een vlucht boven de stad gemaakt waarbij zij geëscorteerd werden door ver scheidene escadrilles Portugeesche vlieg tuigen. Om 15.15 uur streken ook de negen andere vliegbooten. onder leiding van den tweeden commandant, generaal Pellegrini, neer. Tenslotte volgden na ruim een half uur nog de drie vliegtuigen, die eerst op de Azoren waren achter gebleven. Generaal Balbo. die zich in het eerste vliegtuig dat landde, bevond, werd door de autoriteiten, onder wie de Italiaansche ge zant. bezrcet en door de menigte hartelijk toegejuicht. Óndanks het ongeluk met één zijner ma chines bij het verlaten van de haven van Ponta Delgada, bleek generaal Balbo wel gemoed. Op zijn vlucht van de Azoren naar Lis sabon heeft het eskader van Balbo met mist te kampen gehad. Het eskader was in voortdurende verbinding met een Por- tugeesch station. Balbo inspecteerde de eerecompagnie en volgde met aandacht een parade De leden der Ital. kolonie waren in zwarte de Portugeesche fascisten in blauwe hemden. Intusschen kwam van dc Azoren be richt. dat het ongeval daar toch een doode heeft geëischt. Bij het ongeval werden vier inzittenden gewond, onder wie de of ficieren-vlieger Squagiia en Ranieri ern stig. De gewonden zijn naar het zieken huis te Ponta Delgada vervoerd, waar de toestand van luitenant Spuaglia weldra zoozeer verergerde, dat de behandelende specialisten besloten, een bloedtransfusie toe te passen Deze heeft echter niet meer mogen baten want later werd via Londen gemeld, dat luitenant Squaglla in den loop I van gistermiddag aan de gevolgen zijner kwetsuren is overleden. De toestand van luitenant Ranieri levert geen levensgevaar op Ook de belde andere gewonden maken het vrij goed. Op verzoek van generaal Balbo zijn ten teeken van rouw alle feestelijkheden af gelast. Daar generaal Balbo rust noodis had, is ook de ontvangst bij president Carmona niet doorgegaan Over het vertrek is nog geen zekerheid. Misschien wordt al heden verder gevlogen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitscli-Oostenrijksche controverse. Van half-officleele Italiaansche zijde wordt medegedeeld: Toen von Papen in Juli JJ. te Rome was heeft Mussolini hem onderhouden over den Europeeschen toestand, de Italiaansch- Duitsche betrekkingen en de noodzakelijk heid van een ontspanning in de relaties tusschen Oostenrijk en Duitschland, zulks in verband met de belangen tusschen beide landen en die der overige mogend heden. Von Papen antwoordde, dat hij aan Hit- Ier rapport zou uitbrengen, hetgeen hij inderdaad deed. 8indsdien werd deze gedachtenwisseling tusschen de vertegenwoordigers der beide regeeringen discreet en vriendschappelijk voortgezet. Toen nu onlangs de Brltsche regeering het initiatief nam tot een démarche te Berlijn, deed de Italiaansche regeering te Londen opmerken, dat het. in het belang van het beoogde doel, beter zou zijn, het resultaat van de vriendschappelijke be sprekingen welke tusschen Rome en Ber lijn reeds gaande waren, af te wachten. Het einde dezer besprekingen was, dat de Dultsche regeering Zaterdag j.l. aan den ambassadeur van Italië mededeelde, dat de antl-OostenrlJksche radio-uitzen dingen zouden worden stopgezet en dat het vliegen boven Oostenrijks gebied even eens zou worden verboden. (Intusschen zou gisteravond de Beier- sche zender weer tegen Oostenrijk gericht zijn geweest!) Wat de terroristische daden betreft, welke in Oostenrijk plaats vinden, daarvoor neemt de Duitsche regeering geen enkele verantwoordelijkheid op zich. Overigens was de Duitsche regeering het er over eens, dat het noodzakelijk is, alles, wat tot incidenten tusschen beide landen aanleiding kan geven achterwege te laten. De Italiaansche regeering haastte zich, den inhoud van dit antwoord aan de ver tegenwoordigers van Frankrijk en Enge land mede te deelen en er op te wijzen, dat een démarche te Berlijn nu wel niet nv er opportuun zou zijn. De démarche zou dan ook wellicht zijn nagelaten, ware het niet. dat de tijd ontbrak om deze mede- deeling aan de Engelsche en Fransche zaakgelastigden te Berlijn nog vóór de dé marche door te geven. Intusschen is men in Romeinsche krin gen van meening, dat het absoluut noodig is. aan de incidentenreeks een einde te maken en ten spoedigste de normale be- trekk ngen tusschen Weenen ën Berlijn te hersteilen. Men ziet" aan Rome is genoegdoening ge geven, terwij] de stap van Engeland en Frankrijk werd afgewezen. Hoe de stemming in Frankrijk is. moge blijken uit het volgende: Detachementen van het garnizoen va» Mulhousen in den Elzas zijn naar drie pun- j ten aan den Rijn: Huningue. Kembs en Chalampe gezonden en hebben er de ver dedigingswerken aan den Rijn bezet; zij bewaken er de bruggen en den spoorweg. Naar men uit Parijs seint wordt ver klaard dat het hier een gewone maatre- eel van grenspolitie betreft. Het zenden der troepen geeft voldoening aan de plaat selijke bevolking die ais gevolg van inci denten uitgelokt door Hitlerbenden op de brug van Huningue, bescherming eischte. De verdragen verbieden dat er op 20 K.M. van Huningue versterkingen worden aan gelegd. Zoo noodig zullen er op andere punten eveneens maatregelen van grenspolitie wor der. genomen. En in het Belgische Eupen en Malmedy schijnt hetzelfde te zullen gebeuren! TWEE MIJNWERKERS BEDOLVEN. In de Oynhausener mijn bij Ibbenbüren (Westfalen) in het district Tecklenburg zijn twee mijnwerkers onder neervallend gesteente bedolven Hoewel onmiddellijk een aanvang werd gemaakt met de reddingswerkzaamheden, kon een hunner slechts als lijk geborgen j worden, terwijl de andere in zwaar ge wonden toestand naar het ziekenhuis j moest worden overgebracht. CODOS EN ROSSI. EEN EILAND VERDWENEN. Het eiland Ganges, dat in de atlassen wordt aangeduid in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan. 30 gr. NB. en 150 O.L is volgens de Jongste berichten geheel ver dwenen. Een Japansch eskader, dat is teruggekeerd van een uitgebreiden onder zoekingstocht in den Stillen Oceaan, zegt in zijn rapport, geen spoor van het eiland meer te hebben bunnen ontdekken. ARGENTIJNSCH BANDIETENLEIDER GEARRESTEERD. Naar een telegram uit Buenos Aires meldt, is de politie erin geslaagd Balcaree Intantino, den leider van een anarchisti sche bende, welke 't platteland terrori seerde. te arresteeren. Tevens werd een groote hoeveelheid springstoffen in beslag genomen. De vliegers Codos en Rossi bereiden hun terugreis uit Syrië naar Frankrijk voor. Indien zij van het vliegveld van Rayak zullen kunnen vertrekken met voldoende brandstof aan boord, willen zij zonder tus- schenlanding naar huls vliegen, anders zal een tusschenlanding te Athene of te Rome worden gemaakt. Hedenmorgen zijn zij gestart. o DE ONTVOERINGEN IN AMERIKA. De politie te New-York heeft den man gearresteerd, die opgetreden is als bemid delaar ln de ontvoering van O'Connell. Hij zal wegens medeplichtigheid aan de ontvoering moeten terecht staan. Zooals gemeld werd, is John O'Connell, de 24 jaar oude neef van den bekenden democraat in New York. op 7 Juli ont voerd en op 30 Juli vrijgelaten, nadat een losprijs van 40000 dollar voor hem was betaald. De ontvoerders hadden eerst een prijs van 250 000 dollar geëischt. WIE HAD GELD TEVEEL? Terwijl de sneltrein Praag-Weenen door het station Duernkrut reed, werd uit een eerste klas coupé een massa verscheurde honderd shilling-biljetten naar bulten ge worpen. Het stationspersoneel raapte de stukker op en bij onderzoek bleek, dat de ver scheurde bankbiljetten echt waren. Wie de reiziger is. die aldus zijn geld- portefeuille lichter heeft gemaakt, is nog niet bekend. DUITSCHLAND. Eigenaardig interview met Hitier - Ontsla gen ten behoeve van „vriendjes" Verzet van officieren - Het nieuwe strafrecht. Weer eens een vreemd geval. De pers dienst der N.S.DA.P. publiceert een inter view, dat Hitier heeft toegestaan aan het te New-York verschijnende Duitsche „Sonn tagsblatt Staatszeitung un Herold." l'/i uur na de publicatie werd echter verzocht, het bericht voorloopig vast te houden, terwijl kort daarop een publicatie verbod volgde. Is het interview voor de Duitsche legers ongeschikt, heeft Hitier te veel gezegd Hitier verklaarde in dit Interview. „Wij hebben het Joodsche communisme neergeslagen en zullen h»t bolsjewisme nooit meer laten opkomei Moet men een volk van ou millioen per sonen prijsgeven aan een zekere verniet.- glng. omdat zes millioen reeds door de Joodsche communistische volksvergif tigers zijn misleid en weigeren de nieuwe, demo cratische zelfgekozen meerderheid van het weder ontwaakte Duitsche volk te erken nen? Waarom beweent de wereld met kroko dillentranen het honderdmalen verdiénde mlsdadigerslot van een kleine minderheid? Waar was het geweten der wereld, toen millioenen ln Duitschland honger en ont bering leden en in nood verbloedden, toen meer dan 200.000 Duitsche menschen tot wanhoop en zelfmoord werden gedreven? Ik vraag president Roosevelt, Ik vraag het Amerikaansche volk: Bent u bereid deze bronnenvergiftigers der Duitsche. zoo wel als der christelijke wereldziel bij u op te nemen? Wij zouden ieder afzonderlijk een vrijbiljet en een duizendmarkbiljet ais zakgeld medegeven, als wij ze kwijt kon den raken. In Duitschlands nationale revolutie, de grootste revolutie der wereldgeschiedenis, welke leidde tot Duitschlands vernieuwing en wedergeboorte, zijn nog geen 20 men schen om het leven gekomen. Hoe was het daarentegen bij de Fransche. hoe was het bij de Amerikaansche "revolutie? Hoe was het in Rusland, waar 11 millioen door het Joodsche communisme werden afgeslacht? Ik zou Amerika niet datgene willen toe- wenschen, wat wij in de laatste tien 'aren met millioenen werkioozen hebben mede gemaakt. De regeeringen van na den oor log veroorloofden iedereen in Duitschland te komen en revolutie te maken. Thans moeten wij ingrijpen en aangezien wij geen Ellis-eiland hebben, moeten wij werkkam pen inrichten. Moet ik duizenden menschen van Duit- schen bloede laten vernietigen, opdat alle Joden, zelfs beschermd, kunnen werken leven en afpersen, terwijl een volk van millioenen verhongert en wanhopig ten offer valt aan het bolsjewisme? Ben ik de oorzaak van het leger zelf moordenaars van het Duitschland van na den oorlog, dat driemaal zoo sterk is als het eerste 70.000 man tellende Ameri kaansche expeditiecorps van den wereld oorlog? Waarom zwijgt het geweten der wereld tegenover deze feiten, dit lijden en over de waarheid van de daaruit ontstane be weging der wedergeboorte? Slechts, omdat Amerika. Engeland en Frankrijk niet ver staan of niet willen verstaan, hoewel zij in eigen land tegen de Joden discrimi- neeren. Zou ik ophouden de Duitsche jeugd de Duitsche menschen, grijaards. mannen, moeders en kinderen tegen het ongewensch te vTeemde vergif te beschermen? Ik zeg nogmaals vracht en kosten beta len wij gaarne en we geven nog een leder een kleine bankrekening daarenboven, wan neer gij ze wilt hebben maar Duitschland moet leven. Duitschland leeft en ^zal ver der leven. Inderdaad dit is boud gezegd en te be grijpen is. dat achteraf geprobeerd is dit terug te houden Over het communisme zeide Hitier voorts nog: De nieuwe oorlogspsyche en gruwelcam- pagne tegen Duitschland is voor ons even onbegrijpelijk als de wedergeboorte van Duitschland dit schijnt te zijn voor de buitenwereld Juist Amerika, Frankrijk behooren in laatste instantie de als „militair" uitgekre ten SA.. S.S. en Staalhelm dankbaar te zijn dat de bolsjewistische golf, die zich in den nacht van den brand in den rijks dag van Duitschland uit over de geheele wereld wilde uitstorten, neergeslagen werd. Toen wij in dien nacht van den brand in den rijksdag en het Berlijnsche Schloss uit geheel Duitschland berichten over de aanstaande bolsjewistische samenzwecr- dersomwenteling ontvingen, nam ik het besluit, meedoogenloos alle stormtroepen onmiddellijk ln het veld te brengen. Buigen of breken was voor mij het parool. De onthullingen, die twee uur later gedaan werden, hebben mij gelijk gegeven. Alleen ln Berlijn reeds vond men bij onmiddellijke bezetting der openbare gebouwen, met inbegrip van de universi teit, de bibliotheken en talrijke openbare gebouwen, vuurhaarden, lonten, met ben zin. gedrenkte tonders en ontplofbare stoffen. Wanneer ik niet in dat beslissende uur voor orde en vrede was opgetreden tegen het bolsjewistische in brand steken van Duitschland, zouden niet alleen de rijksdag en het slot, maar alle openbare gebouwen en wie weet misschien ook het geheele avondland thans een puinhoop zijn. De aanstaande processen zullen de wereld de oogen openen over de sensatie van dien nacht. Het tot dusver geheim ge houden materiaal waarborgt reeds thans het bewijs voor de ontdekking van een bolsjewistisch wereldcomplot. Met groote belangstelling mag dat ge heime materiaal worden afgewacht. De soc. dem. vroegere Oberpraesident van Saksen Otto Hoersing is uit den Staatsdienst ontslagen, natuurlijk zonder pensioen. Ook de burgemeester van Maag denburg is ontslagen. Alle arbeiders, in dienst bij de tram, de gemeentereiniging en de vuilverbranding, die vroeger lid van de R.G O., de K.PX). en de SP D. zijn geweest en geen voldoende vaarborg bieden voor een onberispelijken rbe:d in den nationalen staat, zijn ont slagen De opengevallen plaatsen zullen worden bezet met arbeiders uit de nationale bonden. Stuivertjes wisselen voor de vriendjes. RECLAME. De Pruisische minister van Blnnenland- sche Zaken wijst er in een rondschrijven op, dat personen van niet-Arische afstam ming. of personen die met iemand van niet Arische afstamming zijn getrouwd, geen gemeenteambtenaar kunnen zijn. Derhalve moet, alvorens een gemeenteambtenaar ln zijn functie wordt bekrachtigd, niet slechts worden nagegaan of hijzelf wel van Arische afstamming is, doch tevens of dit ook voor zijn vrouw geldt. Ook ten aan zien van haar moeten desbetreffende in lichtingen met betrekking tot haar ouders en grootouders worden gedaan. In gevallen van twijfel kan advies worden gevraagd aan den expert voor rasonder zoek bij het rijksministerie! Onder den kop „Sabotage wordt nergens geduld" deelt de nationaal-socialistische „Koerier" mede. dat de voorzitter van den Württembergschen officierenbond van zijn functie is ontheven. Bij het doen gelden van het gezag der nationaal-socialistische regeering naar alle zijden, heeft het ministerie van bin- nenlandsche zaken van Württemberg van den voorzitter van den Württembergschen officierenbond de ontbinding geëischt van de plaatselijke groep Oberndorf, omdat deze groep nog tot in den allerlaatsten tijd door het grootste deel der leden een men taliteit aan den dag heeft gelegd, waaruit gemakkelijk een vijandige houding jegens den nationaal-socialistlschen staat te her kennen was. Aan het natuurlijke verlangen om deze plaatselijke groep te ontbinden, heeft de voorzitter van den Württemberg schen officierenbond, de gepensionneerde luitenant-generaal von Teichmann, niet voldaan Reeds door dit feit heeft hij bewezen, dat hij het gezag der nationaal-socialisti sche regeering niet erkent. Daarenboven heeft hij het noodig geoordeeld een arro gant schrijven te richten tot het ministerie van binnenlandsche zaken van Württem berg. Met het oog op den hoogen leeftijd van generaal von Teichmann is er van afge zien, hem in „Schutzhaift" te nemen. Het natuurlijk gevolg van zijn houding was evenwel, dat hij door het ministerie van binnenlandsche zaken van zijn functie als voorzitter van den Württembergschen officierenbond is ontheven en dat in zijn plaats de S.A.-groepleider. Ludin, of diens gevolmachtigde, is belast met de waar neming van het voorzitterschaD van den bond. Dit verzet uit officierskringen verdient niettemin aandacht! Uit tal van plaatsen blijven berichten binnenstroomen over arrestaties van com munisten en hun veroordeellng. De zenu wen spelen blijkbaar ook een rol, gelet op volgend bericht uit Essen. Het groeiende verspreiden van vlug schriften door communistische partijgan gers heeft de S A. er toe gebracht ln den nacht van Dinsdag op Woensdag een ver sterkte patrouilledienst in te stellen. Daar bij is, volgens een mededeellng der politie, tegen drie uur des nachts in het donker in de Post-Allee een treffen ontstaan tus schen 2 S.A.-patrouilles. Hierbij werd de S A.-man Heinrich Hermsen door een schot in de longen gedood en de patrouille- leider Karl Bernd uit de Krausstrasse door een schot ln de knie ernstig gewond. De rjieuwste strafmethode duurt even eens voort. Uit Dortmund wordt gemeld: De voormalige Landrat Hausmann ageert tegen Duitschland via den Luxemburg- schen zender Om hem het plezier van dien onder- mijningsarbeid ietwat te bederven heeft de staatspolitie zijn zwager alhier in arrest gesteld. FRANKRIJK. De staking te Straatsburg. De minister van arbeid Francois ij, die daartoe speciaal zijn vacantle, hij te Auvergne doorbrengt heeft oy broken, heeft te Parijs een aantal vaardigden van de werkgevers en arbefi uit Straatsburg ontvangen om met he toestand te bespreken en middelen te ken, teneinde het arbeidsconflict o; lossen. Een resultaat is niet bereikt, natte werkgevers vasthouden aan hun eisch. de werklieden eerst aan het werk m» gaan en dat daarna eerst de loontat» geregeld kan worden. Gisternacht werd een jonge metsel die, ondanks het stakingsparool, gen had, uit wraak door een aantal werk zen met messen bewerkt en zwaar gen De communisten ontwikkelen een propaganda, hitsen de arbeiders op trachten ook de particuliere bedrijver de staking te betrekken. In de brouwerijen hebben de arbell echter het werk hervat. DENEMARKEN. Dc hakenkruisvlag te Apcnradc. Het Duitsche m.s Maja heeft gisteran om 6 uur, onder de Hakenkrulsvla; haven van Apenrade verlaten, nadat Dl sche nationaal-socialisten de lading hi den gelost. De Duitsche consul-generaal te Apenti heeft den hoofdcommissaris van poS meegedeeld, dat de communistische al; vaardigde Larsen de Duitsche hakenkrt vlag ernstig heeft beleedigd en een m gebrachte vlag met het hakenkruis hs vernield. Tegen Larsen zal een aanklacht wori ingediend. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Een Duitsch protest. De Duitsche zaakgelastigde te Praa», zantschapsraad Holzhausen, heeft bij Tsjecho-Slowaaksche ministerie van tenlandsche zaken geprotesteerd tegen jongste uitlatingen van den plaatsvern ger van den Tsjecho-Slowaakschen nu ter-president, den minister van spoon gen Bechyne, geuit op 't Tsjecho-Slosü sche spoorwegcongres. ENGF.I AND Nieuwe voorstellen van de Valera. In de laatste bijeenkomst van het Ier- sche parlement voor het zomerrecès, heeft De Valera gisteren drie voorstellen tot wij ziging van de Grondwet ingediend. Het eerste betreft de overdracht van het recht van goedkeuring van de besteding van gelden van den vertegenwoordiger van de Britsche Kroon op den ministerraad, het tweede de afschaffing van zekere rech ten van de Kroon in geval van bezetting, het derde de afschaffing van het recht van beroep op 's Konings Geheimen Raad. Een verdere losmaking dus van den band met Engeland! Maar de Valera's glorie is aan het tanen. Voor de eerste maal sinds De Valera zit ting heeft in de Dail, is hij, tijdens de stormachtige zitting van vannacht, uitge jouwd. Zijn pogingen, om het Huis na een debat van vier uren over de huidige economische positie van den Iersclien Vrijstaat en de positie der in Ierland bestaande particu liere legers, toe te spreken, werden ver hinderd door onafgebroken interrupties welke aanhielden, totdat de Speaker, boven het lawaai uitschreeuwend, het Huis for meel verdaagde tot 27 September. De Valera kreeg niet de gelegenheid de houding der regeering uiteen te zetten in verband met de parade van de nationale garde, welke Zondag a.s. zal plaats hebben IRAK. Zich onderworpen. Een nader bericht meldt, dat men gis teren te Londen een telegram ontvangen heeft, waarin aangekondigd wordt, dat de Assyrische stammen, die de grens van Irak overschreden hadden, zich onvoorwaarde lijk onderworpen hebben. CUBA. De anarchie duurt voort. Gisteravond heeft Roosevelt een 1 schap tot Cuba gericht, waarin hij ra af te zien van de politieke oorlog-vod met het oog op het economisch leven De president en de ambassadeur Cuba hebben den toestand en speciaal economisch aspect, besproken. Wij zijn van oordeel, aldus Rooted dat de problemen van voedselgebrek depressie van zulk een dringend be.il zijn, dat zelfs de politieke problemen 3 de meeste vaderlandslievendheid ond«J oogen moeten worden gezien, teneinde toestand zooveel mogelijk te verbeteren. Roosevelt wordt geregeld telefonisct de hoogte gesteld. Ten gevolge van de bakkersstakin;. M ben de armen der stad in bijna 481 niets te eten gehad en men vreest 'I plundering der winkels. Staatssecretaris Ferrarn heeft ben gemaakt, dat de Volkspartij en de Liba len Machado nog steunen. De bemiddelingspogingen van den is rikaanschen ambassadeur Welles gesra den thans meer door tusschenkomst Ferrara, dan van Machado. Het Cubaansche departement van nenlandsche zaken heeft gisteravond de radio bekend gemaakt, dat samensu lingen en het rijden in auto's m» groote snelheid absoluut verboden Indien auto's, die gesommeerd word'd stoppen, hieraan niet terstond void" zal op hen geschoten worden. De Spaansche en de Britsche g®"' Havanna hebben bij den Amerikaans'" gezant aldaar geprotesteerd tegen dt handeling van Spaansche en Bril» onderdanen bij de onlusten en de scn» welke hierbij aan buitenlandschc e's dommen werd toegebracht. De boodschap van Roosevelt. Cuba verzoekt de politieke strijd te «r dlgen, wordt uitgelegd als een waars» wing aan Machado, dat hij moet aftrw als hij niet in staat is zonder Sev" regeeren. Men is van oordeel, dat Rooseve» onmiddellijke actie tot herstel van de op Cuba wil ondernemen, doch niets er op, dat hij een militaire intervent- het oog heeft. HEiHMiiii firn uminïïiïïinu suns nm innUi? lt l i irrnjnrnn sn nr tïïuI® r De navolgende schepen zijn mpt| ér diotelegrafisch te bereken via M' station Scheveningen Radio. Baloeran. Cottica. Colombia. Cn gens, Dempo. IndraDOcra. K0'3 pyl Kota Nonan, Kota Tjandi. Leerdam.'-j Bras, Poelau Roeblah. Statendam. s Van Rensselaer Zeelandia.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2