stadsnieuws. buitenland. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1933 No. 22512 eerste blad. fficieele kennisgeving Het voornaamste Nieuws van heden. [»te Jaar?an? EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: R Ct! oer regel 'oor advertentlën uit LeldeD en plaatsen Cj, igentsehappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle iSdere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Reen maximum aantal woorden van 30. BLSS0 volgens postrecht Voor eventueele opzending van H|eVen 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. hommer bestaat alt DRIEBIadea geneeskundige dienst. grgemeester en Wethouders van Lei- Krengen ter algemeene kennis, dat met mg van Donderdag as-, het spreekuur Ken Directeur van den Gemeentelijken 'eeskundigen-en Gezondheidsdienst voor fcrstrekklng van versterkende midde- ean zieken, zal worden gehouden iede- Maandag en Donderdag van 23'li J. SPLINTER GZN., Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, fcden, 9 Augustus 1933. 5245 militaria. regimentsschool van het 4de Regi- ït Infanterie wordt van 2228 Augus- ngedetacheerd in het Kamp bij Waals- p voor het houden van oefeningen in Bter verhand. 19den Augustus a.s. te 11.30 zal in Morschpoortkazerne de heëediging hebben van den, tot tweede luite- benoemden cadet-sergeant C. O. hout. i 14 Augustus komen voor 20 dagen [tischen dienst hij het 4e Regiment iiterie onder de wapenen, de navol- te reserve-officieren: le luitenant H. J. Versteeg en de 2e luitenants J. i C. P. Harreveld en J. Strietman. RIS TÏPHOIDEA (BUIKTYPHUS). Dr. M. D. Horst, directeur van den Geneeskundigen en Gezondheids- 1 schrijft ons: fsezien zich hier ter stede in de laat- hten enkele gevallen van buiktyphus len voorgedaan, kan het zijn nut heb- Inog eens op het volgende te wijzen: ziekte wordt in hoofdzaak overge- Siit door besmet water en door be- Itte melk. Men gebruike daarom alleen TDgwater; is dit niet voorhanden dan »kt water of slappe thee. |ebruik van karnemelk moet worden kaden, tenzij deze bereid is van ge- (euriseerde melk, lichten en groenten, die rauw ge kt worden, snoele men met leiding- Ier goed af. Wil men uiterst voorzich- zijn. dan dompele men ze even in lend water. Jekookte spijzen leveren geen gevaar Idoch dienen zooveel mogelijk tegen Tbetting door vliegen beschut te hen. wemmen in de omgeving van Wou- Sge en Hoogmade moet worden afge- fn, hoewel de voorgekomen gevallen met zwemmen in verband staan. pCHWEDSTRIJD VOOR WERKLOOZEN Morgenmiddag om halfdrie vindt in de r^emmertrekvaart tot Voorhout de aan- fondigde vischwedstrijd voor werkloozen Jats. De verzamelplaats is aan de oude J aan de Haarlemmertrekvaart. Er mag worden gevischt met levend aas. De W .treiking zal plaats hebben a.s. Vrij- F™iddag om halfdrie in het Volksge- aan de Heerengracht. Er hebben P'us minus 50 deelnemers opgegeven. Lj.OP Woensdag 16 dezer is er een wsoxoope trein- en bootreis georgani- ,vab Leiden naar Stavoren, Sneek, k* 'at(len en Groningen, nber"^Woensdagen tot en met 6 Sep- InhnL, r0oen er goedkoope treinen naar pem «n Nijmegen. UkkUrt J' Poppe, voorheen tijdelijk KL.. bevorderd tot rijksklerk ten fc-v,.,, an hen Bewaarder der Hypo- •pP enz alhier. laaod ^5 Balsieben alhier is 00r bet examen Engelsch L.O. Btiin!» f Singeling te Oegstgeest, ReslaavH heer c- M- Kat" alhier, f voor het examen Fransch L.O. der T»,^S?en naar een advertentie IR Blad voor Onthouding in Pwlotln» nogmaals de uitslag der 8 Wordt bekend gemaakt. I nadeele van iemand, 1 belastingen Fbwielplaatje ten kantore - 'n ontvangst wilde nemen, ontvreemd e zee kan gevaarlijk zijn! Weesf °P Uw hoede!. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsch-Oostenrijksche controverse. De Oostenrijksche zaakgelastigde te Lon den heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Foreign Office. Hem werd medegedeeld, „dat het ant woord van de Duitsche regeering aan den Britschen zaakgelastigde te Berlijn niets afdeed aan de verklaringen, welke die zelfde regeering aan den Italiaanschen ambassadeur had afgelegd. De Italiaansche regeering had Londen den 6den Augustus in kennis gesteld van de verzekeringen, welke de Duitsche re geering ten aanzien van de Duitsch- Oostenrijksche incidenten had gegeven. Berlijn had o.a. zijn afkeuring uitgespro ken over de terroristische daden, tegen de Oostenrijksche regeering bedreven en de verantwoordelijkheid daarvan afgewezen". Men deelde den Oostenrijkschen gezant ten slotte mee, dat de Britsche regeering voorloopig haar doel bereikt acht en hoopt, dat de incidenten zich niet zullen herhalen. Dit heeft de Britsche regeering ook te Berlijn doen uitkomen. Tegelijkertijd heeft zij echter aan de Duitsche regeering kennis gegeven van het vertoog, dat zou zijn ingediend, indien van Duitsche zijde dergelijke toezeggingen niet gedaan waren. De Fransche pers blijft echter zeer on tevreden en blijft aandringen op een klacht bij den Volkenbond .Speciaal de botte afwijzing heeft veel kwaad bloed ge zet, zooals te voorzien was! Hoe de stemming tegen Duitschland is, bewijst ook volgende rede van den vice- premier van Tsjecho-Slowakije, de soc. dem. Bachynje op het congres der spoor wegmannen. De „N. R. Ct." vermeldt daar over: „De fascistische revolutie in Duitsch land, zoo zeide hij, stelt ons voor een nieuwen historischen toestand. De massa van 70 millioen van het Duitsche volk wordt tot nationalistisch militarisme rijp gemaakt, op den revanche-oorlog voorbe reid en afgericht op de beheersching van een groot stuk van Europa en der geheele wereld. Wat den Hohenzollern niet is ge lukt, wil Hitier opnieuw beproeven. Wij bevinden ons in een ernstig gevaar. Het is onze plicht verzamelen te blazen en de elementen, die den staat trouw zijn, te organiseeren om hun een gemeen schappelijke richtlijn te geven en ons op alles voor te bereiden. Een nieuw Duitsch land is in wording, een fanatiek, niets ontziend, gewelddadig en oorlogzuchtig Duitschland. Onze staat en onze demo cratie loopen gevaar. Wij zullen ons te weer stellen en moeten dat doen, het koste wat het wil. Wij zullen de democra tie ook tegen den binnenlandschen vijand verdedigen. Tsjechoslowakije is geen Duitschland. DUITSCHLAND. Nieuwe arrestaties. De drie vroegere soc.-dem. rijksdagleden Kenzler. Heilmann en Ebert zijn naar het concentratiekamp te Oranienburg overge bracht In plaats van deze drie Marxisten is een aantal arbeiders, dat tot nu toe in het concentratiekamp verbleef, vrijgelaten. Ebert is de vroegere chef-redacteur van de sociaal-democratische „Brandenburger Zeitung" en zoon van den eersten rijks president. Naar van officieele zijde wordt medege deeld, herbergt het concentratie-kamp Heuberg in Württemberg op het oogenblik nog vierhonderd personen. In verband met het f€it, dat het gros dezer misleide menschen thans zijn dwa lingen heeft ingezien en een verdere ge vangenhouding tegenover hen een onrecht zou beteekenen, meent de leiding der po litieke politie een vrijlating op groote schaal te kunnen verantwoorden, zoo heet het. Zou het vertrouwen, dat hiermede in hen wordt gesteld, misbruikt worden, zoo dat hun arrestatie opnieuw noodzakelijk wordt, dan wachten de betrokken perso nen de meest onverbiddelijke maatregelen De commandant van het concentratie kamp heeft voor de behandeling van re cidivisten de meest afschrikwekkende or ders ontvangen. De politie heeft voorts opdracht gekre gen. om, indien zij plak-colonnes en ver spreiders van vlugschriften op heeterdaad betrappen of hen vluchtend aantreffen, terstond van haar vuurwapenen gebruik te maken. De vroegere redacteur van het „vojks- blatt" te Detmold en vroegere particuliere secretaris van den in 1919 te Muenchen doodgeschoten Beierschen minister-presi dent Kurt Eisner Felix Fechenbach, zou gisteren per auto naar een Belersch con- centratie-kaihp gebracht worden Onderweg deed hij een poging om te ontvluchten Toen hij na meermalen door zijn bewakers te zijn aangeroepen niet bleef staan losten dezen eenlge schoten op den vluchteling .waarbij een der kogels hem doodelijk trof. Voorts zijn te Sonn 27 en te Gelsenklr- chen communisten aangehouden. Te Hamburg werden 5 personen S^ar- resteerd omdat zij de rijksregeering belee- dlgd hebben. De vroegere intendant van de Beriijn- sche „Funkstunde" Fiesch, de vroegere omroep-reporter Alfred Braun. de vroegere directeur der Reichsrundfunkeesellschaft Magnus, en de Ministerialrat buiten dienst Giesecke, die eveneens bij de Reichsnind- funkgesellschaft werkzaam was, zijn. in i hechtenis genomen en naar het concen tratiekamp Oranienburg overgebracht. De vroegere directeur der Berlijnsche Funkstunde, Knoepfe, die in Oberdorf werd gearresteerd kreeg bij zijn aankomst te Berlijn een zenuwaanval en werd naar het staatsziekenhuis gebracht. De arrestaties staan in verband met het ontdekken van geweldige verkwisting op kosten der gemeenschap door de gearres teerden. De vroegere rijkscommissaris, ex-staats secretaris Bredow, heeft aan het rijksmi nisterie voor volksvoorlichting en pro paganda een telegram gericht, waarin hij verklaart, dat bij de Rundfunk „hoogver- dienstelijke mannen" gearresteerd en naar het concentratiekamp gebracht zijn. Hij voelt zich met deze mannen verbonden en verzoekt dezelfde behandeling te mogen ondergaan. De nieuwe dansen als foxtrot, one step en tango zullen verdwijnen. Volgende dan sen werden vastgesteld: In de groep algemeene dansen: 1. de „Marschdans", 2. de „Rijnlander" in den ouden en den nieuwen vorm. 3. de wals in den ouden en den nieuwen vorm 4. de langzame wals. 5 in plaats van den fox- trott de „wisselst-ap". een dans in vier kwartsmaat en 6. de „galop". In de groep gezelschapsdans zullen wor den gedanst: 1 Een „begroetingsreldans", 2. een vroo- lijke, vlugge gezelschapsdans de Frie- drichshainer". 3. een aan den volksdans ontleende .Gleichschritler". een geheel nieuwe dansvorm 4. in plaats van de vroe gere „quadrille" de z.g. „Achter". o ENOFT AND. Nieuwe gezant te NL Jrou Gandhi's echtgenoote veroordeeld. Op Ierland schijnt het er werkelijk gevaarlijk voor te staan. Het schijnt, dat het Iersche republikein- sche leger een contre coup beraamdt tegen de fascistische blauwhemden. Afdeelingen van het republikeinsche leger zouden voor nemens zijn de a.s. Zondag te houden parade der fascisten te Dublin onmogelijk te maken, door de fascisten in alle deelen van het land te verhinderen naar Dublin te gaan. Dit plan heeft groote onrust in het land teweeg gebracht. De fascistenleider generaal ODuffy heeft n.l. verklaard, den opmarsch in ieder geval te laten doorgaan of hij door de politie wordt verboden of niet. „Wij zullen her vegeeringsverbod negeeren en in onze blauwe hemden marcheeren", zeide hij. Generaal ODuffy verklaarde verder nog er van overtuigd te zijn, dat het aantal leden zijner organisatie op het einde van dit jaar vertienvoudigd zal zijn. De leden van zijn garde zijn geheel vrij om tot een andere politieke partij te be- hooren, mits zij zich verplichten binnen deze politieke partij propaganda te maken voor de nationale garde. Als doel der Blauwhemden-organisatie noemde generaal ODuffy: le. De nationale vereeniging der be volking; 2e. het doen verdwijnen van de verschil lende politieke partijen; 3e. vastberaden strijd tegen het com munisme. Een dergelijke politiek is volgens de meening van den generaal ook het best geschikt om een vreedzame vereeniging tot stand te brengen tusschen Noord- en Zuid-Ierland. Gisteravond hebben in het centrum van Dublin ernstige vechtpartijen plaats ge had in verband met een door de Blauw hemden georganiseerd bal. Voor het gebouw, waarin de feestelijk heid zou plaats hebben, hadden zich ruim 10.000 personen verzameld, die de aan komende blauwhemden uitjouwden. De menigte wierp met steenen naar het gebouw, waardoor verscheidene personen getroffen werden. De politie greep toen in. voerde eenige charges- met de gummistok uit, waarbij rake klappen vielen en verdreef de menigte uit de nabijheid van het gebouw. Toen de vroegere president Cosgrave voor het feestgebouw aankwam, bleek zijn chauffeur gewond en zijn auto door steen worpen beschadigd. Een aantal personen moest met ver wondingen in het ziekenhuis worden op genomen. Lord Chilston. Britsch gezant te Boeda pest. is benoemd tot Engelsch ambassadeur te Moskou, waar hij Edmund Ovey zal ver vangen die. zooals men weet zijn post ver liet in verband met het proces tegen de Britsche ingenieurs te Moskou. Gandhi's echtgenoote is tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. Uitbreiding der staking in den Elzas. De staking te Staatsburg schijnt zich tot Miihlhausen te zullen uitbreiden. Ook daar hebben de bouwvakarbeiders besloten het werk neer te leggen. In een gemeenschap pelijke vergadering van communisten en socialisten werd besloten ook hier een algemeene staking af te kondigen. De politie heeft reeds uitgebreide voorzorg maatregelen getroffen. De drukkersgezel len verklaarden zich tegen een sympathie staking maar hebben fr. 20.000 ter be schikking gesteld als steun voor de stakers. Bij een botsing in Marokko zijn 2 officieren en 8 manschappen gedood en 3 officieren en 27 manschappen gewond. DENEMARKEN. Onrust om een hakenkruisvlag. Te Apenrade dreigt ernstige onrust om een hakenkruisvlag. Toen het Duitsche schip ..Maja" binnenkwam met de haken kruisvlag in top weigerden de havenar beiders te lossen. Een 10-tal Nazis zijn daarop met de lossing begonnen onder be scherming der politie. Gistermiddag verscheen een aantal so ciaal-democratische en vakvereenlglngs- leiders na gemeenschappelijke besprekin gen bij den hoofdcommissaris van politie, van wien zij de onmiddellijke terugtrek king der politie van de haven eischten. De commissaris weigerde dit. Daarop werd de algemeene staking voor Aabenraa afgekondigd. Om vier uur legden reeds de leden van verscheidene vakvereenigingen het werk neer. terwijl anderen tot het einde van den gewonen arbeidsdag bleven doorwer ken. Of het heden gelukken zal de alge meene staking geheel door te voeren is echter de vraag, daar volgens een Deen- sche wet van Januari 1933 iedere stak ne in Denemarken tot 1 Mei 1934 verl-'','<'n is en een onwettige staking ernstige eco nomische gevolgen voor de stakers kan hebben. In een communistische vergadering op het Marktplein werd gisteravond door den eommunistlschen rijksdagafgevaardigde Larsen een blijkbaar te Sonderburg van een schip gstolen Hakenkruisvlag onder beschiniDingen van de Duitsche regeering, zonder dat de politie ingreep verscheurd. De leider der nationaal-sociallstlsche arbeidsgemeenschap van Noord-Sleeswijk. Lorenzen. heeft te Kopenhagen een scherp protest ingediend. RUSLAND. Schennis der Keizerlijke graven? Het Poolsche dagblad „Illustrovannl Courier Tsodzenni" bevat een ontstellend artikel over de ervaringen van een com missie in Sovjet-Rusland, welker taak het geweest zou zijn het Keizerlijk Mausoleum in Leningrad te openen en de waardevolle voorwerpen hieruit weg te nemen. Het blad zou het artikel ontvangen heb ben van een lid der Russische kolonie in Warschau, die het in een brief kreeg toe gestuurd van een lid der OGPOE. de ge vreesde geheime Russische staatspolitie. De brief bevat, indien de daarin ge noemde feiten althans op waarheid be rusten, gegevens van groote historische beteekenis. De brief luidde ongeveer als volgt: „Waar ik thans over schrijf, heeft een onvergetelijken indruk op mij gemaakt De zware deuren van het Mausoleum gaan open en voor onze oogen vertoonen zich de graven der Russische keizers, ge rangschikt in een halven cirkel. De geheele Russische geschiedenis ligt voor ons. De voorzitter der commissie geeft het bevel te beginnen met den laatst gestor vene en de ingenieurs openen de graf tombe van Tsaar Alexander III. Alexander III is in generaalsuniform, rijkelijk getooid met zijn decoraties. Het lijk wordt vlug uit de zilveren kist geno men, de ringen worden van de vingers gehaald en de van diamant schitterende decoraties van de uniform. Het lijk wordt daarna in een eikenhouten kist overge plaatst. Op dezelfde wijze wordt te werk gegaan met de doodkisten van Alexander II en Nicolaas I. De commissie-leden verrichten hun werk met groote snelheid, daar in het Mausoleum een bijna ondragelijke lucht hing. Vervolgens wordt het graf van Alexan der I geopend, doch hier doet zich iets on verwachts voor Het graf is leeg, hetgeen de legende schijnt te bevestigen, dat de dood van den Tsaar te Taganrog en zijn begrafenis gefingeerd zijn en dat hij ziin leven geëindigd is als monnik in Siberië. Een hevige spanning heerschte onder de commissie-leden, toen zij het graf open den van keizer Paul. Zijn uniform was prachtig bewaard gebleven, doch het hoofd leverde een verschrikkelijken aan blik op Het masker, dat het gelaat be dekte. was weggesmolten en pnthulde de verwondingen van den vermoorden Tsaar. De lijken worden allen in eikenhouten kisten overgeplaatst en de zilveren kisten boven elkaar gestapeld. Geruimen tijd is de commissie bezig bij het graf van Ca- therina de Groote. waar een groote hoe veelheid juweelen worden gevonden. Het laatst is Peter de Groote aan de beurt en als het deksel van de kist is weg genomen vertoont deze eerste Tsaar aller Russen zich voor ons in zijn reuzen gestalte. Het gelaat is orachtig bewaard gebleven en het is alsof het nog leeft, doch bij het overdragen in de houten kist. valt het lijk. dat 200 jaren heeft door staan. in stof uiteen De afschuwelijke taak is volbracht en de houten kisten met de overblijfselen van de Tsaars worden naar de Isankiesky cathedraal gebracht, waar zij in de cr^nte worden neergezet. Een organisatie bekend als de „Pom- golod" (hulp aan de hongerigen) had de leiding van dit werk, zoo besluit de schrij ver. en het doel was. de zilveren dood kisten te smelten en alle waardevolle voorwerpen, die van de lijken waren af gehaald, te gelde te maken." Bevestieing van dezen wandaad lijkt ons echter wel gewenschtl BINNENLAND. Een tekort op de rijksbegrooting van f.329 millioen? «Binnenland. 3e Blad» De Kootwijk-zender blijft ook na 1 Ja nuari beschikbaar. (Binnenland, 3e Blad). Zweefvliegtuig te Soesterberg neerge stort; een 31-jarig bestuurder gedood. (Ge mengd. 3e Blad). De valsche muntersaffaire te Aarlandcr- veen; de matrijzen op het dak gevonden. (Gemengd. 3e Blad). BUITENLAND. Engeland oordeelt den stap te Berlijn inzake de Oostenrijksche kwestie geslaagd. (Buitenl.. le Blad). Het ontreden tegen de Marxisten in Duitschland. (Buitenl., le Blad). Toenemende spanning op Ierland. (Bui tenland. le Blad) Dc staking in den Elzas breidt zich uit. (Buitenl., le Blad). Zijn de Russische keizer-graven geschon den? (Buitenl le Blad). Moeilijkheden in Denemarken over een hakenk ruisvlag. 'Buitenl., le Blad). Balbo's eskader heeft de Azoren bereikt en is reeds weer naar Lissabon vertrokken. Eén vliegtuig valt. Geen slachtoffers. (Buitenl, Gemengd 3e Blad en Tel. le BI.) CUBA. Machado blijft. Machado heeft verklaard vast besloten te zijn president te blijven. „Ik ben president van Cuba en ik zal dat blijven", zeide hij, in het volle bezit van al zijn constitutioneele prerogatieven,' waarvan ik niet het geringste deel kan afstaan zonder verraad te plegen aan het door het Cubaansche volk in mij gestelde vertrouwen Machado zou dan ook een voorstel van de hand hebben gewezen van den Araeri- kaansche Ambassadeur Welles, hetwelk inhield, dat Machado alle functies zou openstellen voor den Cubaanschen minister van bultenlandsche zaken, en het Congres zou verzoeken om onbepaald verlof, op dat de politieke kwesties op Cuba geregeld zouden kunnen worden. In dat geval zou de minister van bulten landsche zaken hem automatisch opvolgen als president. Men gelooft, dat Welles dit voorstel deed als bemiddelaar, en dat het geenszins een ultimatum beteekent van de Ver. Staten. Zoodra Welles het presidentspaleis ver laten had. vereenigde Machado de leiders van de Liberale partij bij zich, die hem hun steun zouden hebben toegezegd. Inmiddels duren de straatgevechten voort. Twee politie-agenten zijn gedood en twee door geweerschoten gewond. De troe pen hebben zich in de kazerne terugge trokken. o VEREENIGDE STATEN. Woodin zou willen aftreden. Woodin, de minister van Financiën zal heden een bezoek brengen aan president Roosevelt met wien hij naar verluidt o a. zou spreken over de kwestie van zijn ont slag. Hij zou willen aftreden wegens zijn aanhoudend slechte gezondheid, maar Roo sevelt zou hem, zoo mogelijk, voorloopig wl'.ien behouden. Omtrent een onderhoud dat Roosevelt met zijn raadgevers heeft gehad, is geen officieele mededeeling verstrekt. Het onderhoud, dat drie uren duurde wordt echter officieel gekenmerkt ais een bespreking van den binnen- en bulten- landschen economlschen toestand. In tot oordeelen bevoegde kringen wordt opgemerkt, dat de besprekingen niet in zonderheid de stabilisatie van den dollar betroffen of inflatie Een definitief besluit is niet genomen. Volgens een later bericht zou prof. War ren, een der raadsleden van Roosevelt zoo spoedig mogelijk naar Europa vertrekken. Roosevelt moet nog steeds de bedoeling hebben den dollar zijn eigen koerspeil te laten vinden in het buitenland. De Amerikaansche minister van land bouw. Wallace, heeft in een rede voor boe ren te Stoneville iMlssouril verklaard, dat de oorlogsschulden geregeld moeten wor den teneinde den uitvoer van Amerikaan sche landbouwproducten te bevorderen In dien wij zei hl) blijven aandringen op betaling der oorlogsschulden, zullen wij voor langen tijd alle hoop op vergront'ng van onzer, uitvoer moeten opgeven De boeren dienen op realistischer wijze over de oorlogsschulden te denken. Wij kunnen niet tegelijk onze koek opeten en haar bewaren.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1