Jaargang VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1933 No. 22508 STADSNIEUWS. loon en t-e Lelden. Maatsch. kap. 1500 Waarvan geplaatst en gestort GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen "agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ,e advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën ltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. n maximum aantal woorden van 30. o volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen- Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit dammer bestaat uit DRIE Bladei EERSTE BLAD. ibsaakdebestelling van het |Kffelijk overschot van den j heer h. w. tieleman. ■er buitengewoon groote belangstel- 'ls gistermiddag op „Rhijnhof" het |hjk overschot van wijlen den heer iTieleman ter aarde besteld. Behalve M«el alle Leidsche industrieelen en tal h Vrienden van de zoons van den over- ege waren de meeste leden van het uit- Kde personeel der firma Tieleman en ■op de begraafplaats aanwezig om oud-directeur de laatste eer te ^Ben. de groeve nam de oudste zoon van bverledene, de heer A. W. Tieleman, Énkele ontroerende woorden afscheid ljn vader, waarna de heer h. h. Tie- namens de familie der overledene voor alles wat hij deed voor de en allen die met hem omgingen of zijn leiding werkten. All vriend van den overledene sprak ver- olglns de heer P. Werkman enkele per- Hij ke woorden, den overledene dan- end voor de jarenlange vriendschap, wel- samenbond, imens het personeel sprak de heer P. (uijman enkele woorden van afscheid Jen overledene, welke vergezeld gingen leen groote krans. Nadat bloemen in graf waren gestrooid, dankte de heer Tieleman voor de groote belangstel- JONGELIEDEN EN KNAPENVER. ►NDERAFD. JONGELINGSVEREEN. „PREDIKER 12 V. la". lunstlgd door mooi weer, hebben 27 ;ens onder leiding van het bestuur jaarlijksche 3 daagsche reis gemaakt, ndagochtend reeds om kwart voor :onden de jongens gereed om de reis te vangen. Dit keer was het doel «kom. een voorspoedige reis werd naar het 1", een groote boerderij gemar- ird, waar de jongens hun bagage ten. Daarna hebben zij een marsch akt door het Hoekelumsche Bosch, ook het middagmaal werd genuttigd, ma werd de terugtocht aanvaard, S de .panorama Hoeve", n tweeden dag regende het, maar ge klaarde omstreeks één uur de t op en zijn de jongens onder het jen van vroolijke liedjes naar Ede ge- ideld, hebben de „Panoramaberg" be- itigd en langs schilderachtige wegen, ien 18 K.M. lange wandeling in Ben- Jn gearriveerd, waar het diner met ':e werd genuttigd. IWoensdags, den laaatsten dag, werd een tocht naar de „Wageningsche Hg" ondernomen en na kort verblijf, Hs den hoofdweg WageningenBenne- terug gemarcheerd. Bij aankomst in Bennekom werd nog H diner genuttigd, direct daarna de kof- W gepakt en de terugtocht naar Leiden Ivaard. tele ouders en vrienden stonden hun x op te wachten, zamenlijk werd naar het Vereeni- ^—Sgebouw gewandeld, waar de voorzit- de heer Kwaadgras, de zoo goed ge- Hmde reis. met dankzegging sloot en H ieder voldaan naar huis terugkeerde. Jhr. jeugd-ver. „n.o.m.a.t.e.g." ^idenavond met den trein van 6.15 arri- ["•pen de driehoekmeisjes van boven- ide organisatie weer in Leiden. Een sle week hebben de meisjes vertoefd tun kamp „De Hertekolk" bij Epe. Er adanks minder gunstige weersomstan- leden veel genoten van de omgeving Jiets- en wandeltochten. ■>elen en speurtochten zijn georgani- ■d, waarbij de jolijt ook niet heeft ont- Ben. Al met al een geslaagde kampweek! handelsregister I kamer van koophandel. ^^BJrigingen: Het Wapen van Leiden v/h. af: ,J-, Knegtel, Noordeinde 27, Leiden, m gedistilleerd en wijnen Nieuwe ^^vaar: j. j Melchers. Schiedam (Huwe- fK? Voorwaarden). uM' de vbies Haarlemmerstraat Manufacturen en confectie, genoemde handelszaak is omgezet in naamlooze vennootschap onder deu Mauufacturenhandel en Kleeding- -i]n voorheen firma M, de Vries N.V 1) tv 11 dud 1933, Bijvoegsel No. Is' vhL J'„de Vrl€s Jac d« Vries 611 DE PRINSES MAAKT EEN ROEITOCHTJE Op de Eem. Sinds een jaar of zeven bevindt zich aan de Eem in de onmiddellijke nabijheid van Baarn, de theetuin „De Watermolen", waar o.m. gelegenheid bestaat tot het huren van motor-, zeil- en roeibooten. Eén dezer dagen werd de theetuin be zocht door twee dames en een heer, die een sloep wenschten te huren. Natuurlijk was de eigenaar-exploitant, de heer Van Schaaik, direct bereid aan dezen wensch te voldoen. Binnen eenige oogenblikken was de sloep van twee stel roeispanen voorzien en kon het gezelschap instappen. Wie schetst de verbazing van den eige naar, toen even daarna de auto van het gezelschap in den tuin geparkeerd werd en dit de hof auto van het paleis Soestdijk bleek te zijn. Een der dames was Prinses Juliana ge weest, die bij de Koningin-Moeder logeerde en die, vergezeld van een hofheer en een hofdame, een roeitochtje op de Eem wilde maken. „Hbld." o MEISJE DOOR EEN AUTO MEEGESLEURD. De bestuurder leerde auto-rijden. Woensdagavond was het negenjarig meisje L. R„ uit de Cornells Speelman- straat te Tilburg met haar geleider aan het spelen op de Ringbaan-Oost voor de Sacramentskerk. Van den Bosschenweg kwam een auto, bestuurd door G. S.. die onder leiding van den chauffeur C, v. d. B. uit 's-Hertogen- bosch, zich oefende in het autorijden. S. nam de bocht te groot, zoodat de auto het spelend meisje aanreed en veertien meter ver meesleurde, waarna de auto het trot toir opvloog en tegen de kerk aanbotste. Met ernstige schaafwonden over het ge- heele lichaam werd het meisje opgenomen en bewusteloos naar het St. Elisabethsge- sticht overgebracht. Hoewel het kind zware kneuzingen had bekomen, bleek de toestand toch niet le vensgevaarlijk. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. De auto werd ernstig bescha digd. (Msb.) „WATER BIJVULLEN S. V. P." Auto als gevonden voorwerp. Tot de gevonden voorwerpen welke bij de politie te Arcen in bewaring werden gebracht, behoort thans ook al een auto Op den Rijksweg Venlo—Nijmegen werd een Chrysler luxe auto. gemerkt G No. 20336, onbeheerd gevonden. Van de inzit tenden was geen spoor te ontdekken. Wel was er in den wagen een briefje achter gelaten, waarop met potlood geschreven stond „water bijvullen". Bij onderzoek bleek, dat een der banden stuk gereden en de wagen in aanraking met een langs den weg staanden boom geweest was. (N. Venl, Crt.) DE ARBEIDSBEURS 27Kb wpri?ln„,Aug' 1933 waren 2512 tv. j. werkzoekenden ingeschreven. BRAND. Te Lonneker brak brand uit in de wo ning. bewoond door de wed. Heutink. Het blok huizen waarin de brand uitbrak, be staat uit drie arbeiderswoningen. Het huis van de wed. H. brandde geheel uit. Hier kon van het huisraad niets gered worden. Aan de linker- en rechterzijde woonden de arbeidersgezinnen Kortink. Van deze beide woningen is de boven verdieping uitgebrand. Door ingrijpen van de brandweer kon nog een gedeelte van die perceelen behouden blijven. Ook eenig huisraad kon worden gered De rest. voor zoover het niet een prooi der vlammen werd. kreeg ernstige waterschade. De wo ningen waren eigendom van den heer Levink. De schade wordt door verzekering gedekt. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn. is verhinderd morgen spreekuur te houden. In den afgeloopen nacht te ongeveer kwart over twee is een begin van brand ontstaan ten huize van B A. R. in de Van der Duynstraat. doordat de bewoner zich met een brandende sigaret- te bed had be geven. Hii wist de smeulende stukken bed el egced door het ream naar buiten in den tuin te wercen waarna de noütie het vuur met een emmer water bluschte. De brand weer behoefde geen dienst te doen. De sportfeesten van de Speeltuin- vereeniging „Westerkwartier" welke de vorige week wegens den hevigen regenval moesten worden onderbroken zullen mor genmiddag worden voortgezet De wed strijden worden opgeluisterd met muziek. Onze stadgenoote mej. Carla Coebergh slaagde voor het boekhoud-examen „Mer- curius". Mej. A. Hiemstra alhier is geslaagd voor het examen Fransch L. O. De heer p. Valk alhier is geslaagd vcor het examen Duitsch L. O. —Vrijdag 11 dezer ioopt er een goed- koope trein van Leiden naar Breda. Lies bosch, Oisterwijk en Eindhoven. Zie ook do advertentie in dit Bald. INBRAAK IN EEN KERK TE AMSTERDAM. Gisteren omstreeks middernacht kwam de rector van de paters redemptoristen der Onze Lieve Vrouwe Kerk, aan de Kei zersgracht te Amsterdam, vergezeld van zijn hond, in de kerk. Hij trof daar een man aan. die bezig was de offerblokken te ledigen. Onmiddellijk ging de pater tot daden over Hij greep den man vast, die zich hevig verzette en een mes trok. De pater was echter allerminst bevreesd en wist den indringer in bedwang te houden, met behulp van zijn herdershond. Op deze wijze dwong hij den man mee te gaan naar de pastorie naast de kerk. Terwijl de afgerichte hond zorg droeg dat de man niet kon ontsnappen, belde de pater de politie op. Deze verscheen spoedig en nam den arrestant van den kordaten geeste lijke over. Bij onderzoek is gebleken, dat men te doen had met een Duitschen uit geweken communist. Op hem is een adres gevonden van een communistische orga nisatie, gevestigd in de Spuistraat te Am sterdam. De man is ingesloten. door een stuk ijzer getroffen. Gisteravond had de ongehuwde 25-jarige arbeider H. O., woonachtig te Velsen, ter wijl hij in een der deurkassen van de Noor- dersluis te IJmuiden werkzaam was, het ongeluk door een vallend stuk ijzer te worden getroffen. Zeer ernstig gewond aan het hoofd werd hij in zorgwekkenden toe stand naar het R.K. ziekenhuis te Bever wijk overgebracht waar hij na aankomst is overleden. motor geslipt. Gistermiddag heeft op den spoorweg overgang van den rijksweg Deventer— Almelo nabij Bathmen een ernstig motor ongeval plaats gehad. Mej. Bokdam uit Hengelo (O.) slipte daar door te groote snelheid, waarmede gereden werd, met den motor, waardoor zij ernstig gewond bleef liggen. Zij moest naar het gemeente ziekenhuis te Deventer worden overge bracht, waar zij ter verpleging is opge nomen. o de inbraak te langenboom. Met behulp van speurhonden heeft de marechaussee uit Grave, in samenwerking met de rijkspolitie gespeurd naar de daders van de brutale nachtelijke inbraak bij den winkelier v. G. in Langenboom. Van de contanten, welke zooals gemeld, uit de brandkast werden gestolen en ruim dui zend gulden beloopen. heeft de politie on geveer twintig gulden teruggevonden in een boschje, hetwelk op twee honderd me ter van het winkelpad gelegen is. Dicht in de buurt vond men ook de gestolen effec ten terug, waaruit men concludeert, dat de inbrekers genoodzaakt ziin geweest haastig de vlucht te nemen en dit gedeelte van hun buit hebben verloren. Voorts is bij het onderzoek nog gebleken, dat de Inbrekers als voorzorgsmaatregel, de slaapkamerdeur van den winkelier heb ben afgesloten, om op deze wijze rustig de brandkast naar buiten te kunnen sleepen. De daders zijn nog niet gevonden (Geld) BUITENLANDSCH GEMENGD. ONGELUK OP DEN KRUISER KARLSRUHE. De marineleiding te Kiel deelt mede, dat gisterochtend op den kruiser Karls ruhe, tijdens schietoefeningen bij het laden van een kanon, voordat het sluit stuk dicht was, een 5 cM. kardoes te vroeg is ontploft. Vier leden der bemanning werden, ten deele zwaar, gewond. Zij zijn in het marinehospitaal opgenomen. o GRIEKSCH SCHIP VERONGELUKT. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het Grieksche stoomschip „Constantts" door een ontploffing in brand is geraakt en schipbreuk leed op de kust van Espirlto Santo. De bemanning is gered. o DIJKDOORBRAAK AAN DEN COLORADO In den nacht van Woensdag op Donder dag is op ongeveer 60 K.M. van Denver de Castlewood-dam aan den Colorado door gebroken tengevolge van ontzettende wolk breuken. Een waterzuil van 10 M. hoogte en anderhalve K.M breedte spoelde in eenige minuten tijds over talrijke plaatsen en vernielde spoorbruggen en wegen, ter wijl alle telefoon- en telegraafverbin dingen werden verbroken. In Denver zelf werd de groote boulevardbrug over de Cherrykreek weggespoeld. Ook de plaatsen Franktown. Parker en Sullivan zijn zwaar geteisterd. De schade wordt op een half millioen dollar geschat Totdusver zijn er twee slachtoffers. TWEE KINDEREN GEDOOD. Te Aix in Provence waren Dinsdagavond vier kinderen aan het spelen op de veranda van een buitenhuis. Plotseling verscheen de krankzinnige zoon van den eigenaar van de villa. Gewapend met een bijl stortte hij zich in blinde woede op de kinderen en doodde er twee, een jongetje van 5 en een meisje van x0 laar. broertje en zusje. Op de kreten van de moeder snelden voor bijgangers toe, die zich van den ontzinden man wisten meester te maken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het conflict om den Gran Chaco. Het I.V.V. congres. In zijn zitting van gistermiddag heeft de Volkenbondsraad afgezien van het zenden van een Volkenbondscommissie naar den Gran Chaco. In overeenstemming met het voorstel der oorlogvoerende staten werd tot Argen tinië, Brazilië, Chili en Peru het verzoek gericht, tusschen Bolivia en Paraguay be middelend te willen optreden. De raad sprak de verwachting uit, dat de actie dezer mogendheden weldra tot beëindiging van het conflict zou leiden en verzocht van den loop der onderhandelin gen op de hoogte te worden gehouden. De raad is bereid de bemiddelingspogin gen met alle middelen te ondersteunen. Tenslotte wordt verklaard, dat fie Vol kenbond zijn aandacht aan het conflict blijft wijden. Het congres van het Internationaal Vak verbond nam een resolutie aan, waarin het bureau van het Vakverbond werd op gedragen een voorstel te ontwerpen ten behoeve van fusie met de internationale beroepssecretariaten. Het congres nam verder met algemeene stemmen een reso lutie aan, waarin het de vastbeslotenheid van het Vakverbond proclameert en be vestigt om te strijden voor de ontwapening en voor het voorkomen van den oorlog. Het congres eischt eveneens algeheele af schaffing van de particuliere fabricatie van wapens, evenals een doeltreffende nationale en internationale controle op de productie van en handel in oorlogswapens en -munitie. Het congres erkent dat de algemeene werkstaking het uiterste middel van actie der arbeidersklasse tegen den oorlog is, doch is nochtans van meening dat alle conflicten van politieken en economischen aard vooraf aan arbitrage moeten worden onderworpen, indien ze niet worden opge lost door de vreedzame procedure van ver zoening door den Volkenbond. Alle landen die weigeren deze procedure te aanvaar den, moeten worden beschouwd als aan valler, en tegen hen moet een algemeene staking en een boycot worden op touw ge zet. TREIN BIJ LUIK ONTSPOORD. De internationale D-trein, die gister morgen te 7.43 uit Keulen vertrok en die te 12.01 In Brussel moest aankomen, is In de nabijheid van Landen tusschen Luik en Leuven ontspoord. Vier wagons zijn uit de rails geworpen. Zeven personen zijn ge wond, en naar het ziekenhuis te Leuven overgebracht. Drie zijn er ernstig aan toe. Naar het schijnt, zijn geen dooden te be treuren. Tot de gewonden behooren ook twee personen van Nederlandsche nationaliteit, een heer en een dame, die thans te Aken woonachtig zijn. De materieele schade is groot. DE BRAND OP HET FRANSCHE SCHIP. De brand aan boord van het Fransche ss. „Recherche" is gebluscht. De bekomen schade is slecht van weinig beteekenls. U BALBO's VLUCHT. Aan de kusten van New Foundland woeden twee cyclonen, welke hevige stor men en rukwinden veroorzaken. Het water in de haven van Shoal Harbour is zoozeer in beroering, dat men vreest, dat de vliegtuigen van het eskader-Balbo daar niet meer veilig zijn. De weersgesteldheden schijnen geen enkel uitzicht te geven op de mogelijkheid om voor Zaterdagmorgen te starten voor den tocht over den Atlantischen Oceaan naar de Iersche kust. De Fransche minister van Oorlogsmarine heeft het marinesteunpunt in het bekken van Berre bij Marseille ter beschikking ge steld tot het treffen van voorbereidingen voor de ontvangst van het Itallaansche eskader. Eenige Italiaansche vliegofficie- ren. die reeds in Amerika hun diensten hebben verleend, zijn aan boord van de „Bremen" te Cherbourg aangekomen en hebben zich naar Berre begeven, om bij het treffen der voorzorgsmaatregelen te hel pen. In een kort onderhoud met een Parijsch blad dementeerde de Italiaansche vliegerofficier Gardenghi het bericht, als zou een deel der bezetting op New Found land worden achtergelaten. KOORDDANSER VERONGELUKT. De vermaarde koorddanser Jacques Blanco, meer bekend als .Djelmako", is op 76-jarigen leeftijd te Montpellier veronge lukt. Toen hij in een „motortorpedo" over het koord reed, verloor de machine door tot nu toe onooveheid;1-12 oorzaak haar vaart, de oude man raakte zijn evenwicht kwijt en voor de oogen der ontstelde toeschou wers viel hij van een hoogte van bijna 15 meter te pletter. o ONGELUK OP DEN MATTERHORN. Uit Z rmatt wordt gemeld, dat een een zame kurgast bij het afdalen van den Mat- terhorn, 300 M. onder den top van den oostelijken kant omlaag is gestort. Het ongeluk werd gezien door een gezel schap, dat na hem den Matterhorn besteeg. BINNENLAND. De bezuiniging op het lager onderwijs door dc Eerste Kamer goedgekeurd. (Pari- Overzicht, 2e Blad.) Regeling van den invoer van metaal draad-gloeilampen. (Binnenland, 3e Blad) Crisis-Zuivelfonds en stabilisaticfonds Crisis-Varkensvet vallen onder dc con trole der Rekenkamer. (Binnenland, 3e BI.) De vergadering van het Ncd. Onderwij zersgenootschap. (Kerk en School, 3e BI.) Het amateurisme in den K.N.V.B voor stellen van het bondsbestuur. (Sport. 3o Blad.) BUITENLAND. Het conflict in Zuid-Amerika over den Gran Chaco. (Buitenland, le Blad.) Een Oostenrijksche bruinboek over Nazi- terrcur. (Buitenl., le Blad.) Resoluties op het congres van het I.V V. (Buitenl., ie Blad.) Gandhi vrijgelaten en weer gearresteerd (Buitenland, le Blad.) Een record zweefvliegen. (Tel., le Bl.> Groote brand in Corinthc (Griekenland) (Tel, le Blad). Groote hitte in Portugal (Tel. le Blad), Het congres verleende het bureau van het Vakverbond mandaat, alle maatrege len te treffen ,in staat het politiek en eco nomisch isolement te verzekeren van allo landen, waar de dictatuur heerscht. Het congres nam vervolgens een resolu tie aan betreffende een internationaal program van opvoeding en onderwijs van de jonge geslachten, enz. Het hechte zijn goedkeuring aan de ver plaatsing van den zetel van het Interna tionaal Vakverbond van Berlijn naar Parijs. Het bureau werd herkozen. In do vacature Lelpart (Duitschland) werd de Oostenrijker Schorsch gekozen. De volgende bijeenkomst zal In 1936 te Londen plaats hebben. Het congres vereenigde zich ook met een resolutie betreffende de sociale poli tiek, welke het besluit behelst dit jaar een internationale beweging op touw te zetten tengunste van de 40-urige werkweek, tegen arbeidsdwang en tegen verplichte arbi trage. Het congres aanvaardde voorts nog een resolutie betreffende de economische po litiek, die eerst de mislukking van do Londensche conferentie constateert en deze mislukking wijt aan het kapitalistisch economische stelsel, en vervolgens de ar beidersklasse der wereld er aan herinnert, dat alleen een internationale planmatige economie, die ten doel heeft een socialis tisch economisch regime in te stellen, tot succes kan voeren. Nadat het congres had uitgesproken, dat de economische expe rimenten der dictaturen moeten uitloopen op een sterke pauperisatie van het prole tariaat .verklaart het, dat de nieuwe eco nomische oriënteering bestaat in nationaal en internationaal kader werkgelegenheid te scheppen en den arbeidsduur te vermin deren in zoodanige mate, dat alle arbeiders werkgelegenheid wordt verschaft, het her stel van de monetaire stabilisatie en de verdwijning van het protectionisme en de tolmuren. Het congres nam tenslotte een resolutie aan betreffende den vrouwenarbeid, waar in voor gelijken arbeid gelijke belooning wordt geëischt, een resolutie tegen het fascisme en het nazisme, waarin een alge meene boycot wordt geproclameerd van Duitsche goederen en producten, een re solutie. waarin de ontwapeningsconferen tie wordt ultgenoodigd zijn werkzaamhe den voort te zetten totdat zij haar doel heeft bereikt, en een resolutie, waarin de verschillende nationale organisaties wor den ultgenoodigd den Duitschen ballingen hulp te verleenen. OOSTENRIJK. Bruinboek verschenen. Het door de regeering Dollfuss sedert geruimen tijd aangekondigde ..Bruinboek" nopens het onmiddellijk verband tusschen de leiding der N.SD.A.P. in Oostenrijk en de in de afgeloopen maanden ln Oosten rijk bedreven daden van terreur, ls heden in druk verschenen Naar wordt medegedeeld, bevat het „Bruinboek" uitsluitend feiten, die steunen op officieele onderzoekingen en waarne mingen en nog dagelijks worden nieuwe rapporten en documenten over deze feiten ontvangen. Het „Bruinboek" geeft een opsomming van de bekende gebeurtenissen en daden van terreur, die naar gebleken is, alle door Nat. Socialisten zijn gepleegd. Verder wordt gezegd, dat alle genoemde misdrijven volgens de bekentenis van do gearresteerden, bedreven zijn door Natio- naal-Socialisten, terwijl onloochenbaar ls komen vasi te staan, dat de Oostenrijksche Nat. Socialisten deze actie met geldelijken steun van hun Duitsche partijgenooten hebben gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1