De zware regenval van Zaterdag. IPRESBURC Jaarean? MAANDAG 31 JULI 1933 No. 22504 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. ViSSCHERIJBERiCHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: «i CM. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Smr agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle •ndere advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën Stslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Si een maximum aantal woorden van 30. I fceasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Eleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Po6tchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „01* Franco per post f. 2.35 portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladeu EERSTE BLAD. Giro No. 188690. itn ontvingen wij per kas: N.N. 1.141/,; K. N. f. 2-50. PARKCONCERT. [et Muziekgezelschap „Orpheus", direc- de heer P. de Rook, zal Donderdag lugustus a.s. het dertiende concert En van den Bond van Leidsche Harmo- I en Fanfare Vereenigingen. Ijt concert zal gegeven worden |vonds 8 uur precies in het Plantsoen j Sacrum) waar wederom stoelen te zijn tegen den geringen prijs van leent. lij onverhoopt slecht weer en daardoor doorgaan van het concert zal dit op de gewone manier bekend ge- ^kt worden. ■oeramma: 1 Wellington Marsch W. Zehle. (2. Ouverture Orphee aux Enfers, nbach. Czardas de l'Opera Der Geist der woden, Grossman. i Künstlerleben walzer. Joh. Strauss. I Fantaisie sur Les Saltimbanques, me. Éne. Ouverture Cavallerie Légère Fr. v. Suppé. iLes Sirènes, wals E. Waldteufel. Variété Sur Semiramis, G Rossini. Voorwaarts Marsch, vroolijke marsch-potpourri, W. Ciere. [VAX HANEN, DIE VROEG KRAAIEN. R.. wonende aan de Oranjegracht B, zooals meer menschen hebben, een die. zooals meer hanen doen, den opgang met gekraai pleegt aan te Igen. Niet iedereen is aaarvan even- Igediend, ook niet de caféhouder C., |neds meermalen verzocht had aan 8. om tegen deze ochtendconcerten trtjelen te nemen. Echter zonder Utaat. Toen de meergemelde haan gis borgen andermaal zijn hoogste lied bde, ontstak C. daarover zoodanig in we dat hij zich naar het huis van P. begaf en na een korte woordenwisse- J deze met een mes een steek in den Pk toebracht. Van R. werd naar het Vd- Ziekenhuis overgebracht, vanwaar I later naar huis kon terugkeeren. C. t door het gebeurde zoodanig overstuur, hij naar een inrichting voor zenuw- Ken moest worden overgebracht. PROF. DR. W. STORM VAN LEEUWEN f Prof. Dr. W. Storm van Leeuwen. Gisteravond is op nog slechts 50-jarigen leeftijd alhier overleden prof. dr. W. Storm van Leeuwen, hoogleeraar in de pharma codynamic aan de Leidsche Universiteit. Deze droeve tijding is voor de familie en voor de vele vrienden en intieme keimissen van den hoogleeraar niet geheel onver wacht gekomen. Reeds sedert eenige maanden was hij lijdende aan een kwaal, die allengs verergerde en ten slotte geen hoop op herstel meer overliet. Moge de wetenschap, dat zijn verschei den door zeer velen in het geheele land, niet het minst door zijn talrijke patiënten en oud-patiënten, oprecht wordt betreurd, de familie tot troost strekken in dit voor haar zoo smartelijk verlies Willem Storm van Leeuwen werd 7 December 1882 te Kampen geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Amersfoort, de Cadet tenschool te Alkmaar en vervolgens de Kon. Militaire Academie te Breda. In 1904 werd hij beëedigd als 2de luitenant bij de cavalllerie van het O.I. leger en was als zoodanig van 1905 tot 1907 gedetacheerd te Salatiga (Java). Het volgend jaar liet hij zich inschrijven als student in de medicij nen aan de Universiteit te Utrecht, waar hij slechts 4 jaar later, in 1912 tot arts werd bevorderd. Gedurende de jaren 1911 1914 was hij als assistent, daarna tot 1920 als conservator werkzaam aan het pharmacologisch instituut van prof. Mag nus te Utrecht. In Maart 1919 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Physiologische waar debepalingen van geneesmiddelen". In Februari 1920 werd hij als opvolger van prof. van Leersum benoemd tot ge woon hoogleeraar in de pharmaco-dyna- mie aan de Universiteit alhier, welk ambt hij op 3 Maart d.a.v. aanvaardde met hét uitspreken van een rede over „Over den in vloed van colloïdale stoffen op de werking Foto Bleuzé. Een medewerker schrijft ons: Nk' van Zaterdag heeft Prtaakt stede grooten last ver- i^tc^dimSe b'i6 te- tien over haIf vier ■I m.m. reconmot mimiten en gaf juist Put Bemiddeld l m vlel dus P® ml" «ele maand jnii vïïi re®en- (In de ee- de meteoroWi i gemiddeld 71 m.m.). de rubriek a,Malen vinden w« ^■Pfrtelheden in i?. grootste regen- met denVfifS0 J? Wd gevallen, intensiteit en JÜdsduur en even °°k nog grnniJÜP?.eteekend. Ofschoon 'oteerd van i hoeveelheden vinden io m.m. biiirf m-m. en zelfs een Jh Zaterdag geluk??!' dat 6611 bui aIs die ^^5aaJaheld behoort" 01111 0i meer *°t de De slagregen tijdens de onweersbui tien minuten later, was wel iets minder zwaar, doch droeg tot de algemeene misere nog het hare bij. Geen wonder dat het aanwezig zijn van kleine hindernissen in vergaarbakken van dakgoten, in vele huizen een catastrophe heeft veroorzaakt. In de Parkstraat moest de brandweer er aan te pas komen om de groote ™assa s water die zich daar verzameld hadden, weg te werken Maar ook elders, o.a. in de Rembrandt- en Hansenstraat, konden de riolen het water niet verwerken Onze foto toont hoe de bewoners van laakft- genoemde straat ijverige pogingen in net werk stellen om hun huizen houden! En in de Lakenhal hepen de kelders vol, zoodat het water door ae gan gen kabbelde! van geneesmiddelen ln het lichaam". Ongeveer acht jaar geleden opende prof. Storm van Leeuwen aan den Zoeterwoud- sche Singel en later ook aan den Rljns- burgerweg nabij den overweg een kliniek voor allergische ziekten, aan welker be studeering hij zich voornamelijk wijdde. Behalve secretaris van de medische facul teit was de overledene, correspondeerend lid van de Muenchener Arztverein en ver wierf hij zich ook in het buitenland be kendheid door de organisatie van een jaariijkschen cursus voor Duitsche artsen, welke steeds druk bezocht waren. Zeer groot is het aantal publicaties, dat in den loop der jaren van zijn hand is verschenen. Het meest bekend en het be langrijkste is wel zijn „Leerboek der phar- macolie" (1919), dat terecht als een stan daardwerk wordt aangemerkt. Voorts „In drukken van een studiereis naar Amerika (1920), „Studie over de werking van cof- feïne, koffie en coffe'ine-vrije-koffie" met een inleiding van R W. Pijnappel (1921); „Grondbeginselen der algemeene pharma cologic" en in samenwerking met prof. dr. L. van Itallie over „Salversan en verwante preparaten", „Narcotica" en tezamen met prof. Polak Daniels over „Diuretica". Daarnaast leverde hij nog tal van bij dragen voor wetenschappelijke tijdschrif ten en dagbladen. Met prof. Storm van Leeuwen is een ijverig werker heengegaan, wiens levens werk is geweest de bestrijding der aller gische ziekten, in het bijzonder asthma. De groote toeloop van patiënten uit alle dee- len van het land bewijst, dat hij zich op dit gebied naam verworven had als weinig anderen. Hij ruste in vrede.... Het stoffelijk overschot zal a.s. Donder dag op „Westerveld" worden verascht na aankomst van trein 11 u. 41 te Driehuis Westerveld. o OUDERAVOND „EXCELSIOR" Vrijdagavond jl. hield de Chr. Mond- accordeon-Vereeniging „Excelsior" haar eersten ouderavond, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. De voorzitter, de heer G. Wilschut, liet zingen Ps. 150 1 en ging voor in gebed. Daarna las hij Ps 150. naar aanleiding waarvan hij een kort openingswoord richtte tot de ouders. Het doel is niet om zonder meer op onze vereeniging te spelen, maar ook kan 't zijn tot uitbreiding van Gods Konink rijk onze gaven te benutten. Spr. besloot met het uitspreken van zijn volle vertrouwen, dat vele ouders zul len medewerken dit mooie doel te berei ken. Hierna gaf hij het woord aan „Excel sior" dat onder de bekwame leiding van haar dirigent, den heer J. J. v. d. Reijden, blijk gaf. in korten tijd zeer groote vor deringen te hebben gemaakt. „Excelsior" heeft zich uitstekend ge houden en werd dan ook met een harte lijk applaus beloond. Verder werd deze avond afgewisseld met piano- en vioolmuziek en een twee tal voordrachten, welke bijzonder ln den smaak vielen. Aan het einde dankte de voorzitter allen die hadden medegewerkt, om dezen avond te doen slagen en wel in het bijzonder den heer v. d. Reijden. Gemeenschappelijk werd gezongen Gezang 96, waarna de voorzitter eindigde met dankgebed. RIJDEN MET „OPEN KNALPOT". De Commissaris van Politie maakt het navolgende bekend: Het komt herhaaldelijk voor, dat be stuurders van motorrijtuigen, ln 't bijzon der van motorrijwielen, in de gemeente rijden met open of onvoldoend geluiddem pende uitlaatinrichtingen. In verband hiermede wordt aan bestuurders en hou ders van motorrijtuigen, voor zoover noo- dig, in herinnering gebracht, dat, volgens de artikelen 20 en 26 van het Motor- en Rijwielreglement ieder motorrijtuig voor zien moet zijn van een behoorlijk geluid dempende uitlaatlnrichting en dat het verboden is om de afgewerkte gassen anders dan door middel van deze behoor lijk geluiddempende inrichting af te voeren. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat door de Politie nauwlettend op de neleving van deze wettelijke voorschriften zal worden toegezien. Tegen degenen, die blijken in overtreding te zijn, zal proces verbaal worden opgemaakt, terwijl zoo noodlg het motorrijtuig zal worden inbe- slaggenomen om als stuk van overtuiging te dienen ten dienste der Justitie. Een ernstig beroep wordt gedaan op bestuurders en houders van motorrijtuigen in deze hun loyale medewerking te ver- leenen, opdat op den weg niet meer ru moer wordt gemaakt dan strikt noodza kelijk is. Zij worden derhalve, mede in hun eigen belang, aangeraden met hun motor rijtuigen niet op den openbaren weg te rijden of met loopende motor stil te staan, tenzij een behoorlijk geluiddempende in richting voor het afvoeren van de afge werkte gassen aan het motorrijtuig aan wezig la en daarvan ook wordt gebruik gemaakt. NACHTELIJKE TWIST. Van H. en D v. d. S. den B. hebben den nacht van Zaterdag op Zondag gebruikt om een oude veete op radicale, ofschoon vrij hardhandige wijze uit den weg te rui men. Toen laatstgenoemde Zaterdagnacht aan zijn woning op de Transvaalkade arriveerde ,werd hij opgewacht door zijn buurman van H. en nog een persoon, die hem gewapend met dikke planken te lijf wilden. Den B. trok een mes en bracht van H. daarmede een diepen steek in de borst toe. Aanvankelijk bemerkte deze weinig van zijn verwonding en ging door met een zware plank de ruiten van B 's voordeur te vernielen. Tenslotte zakte hij evenwel ln elkaar, waarna de Eerste Hulpdienst hem naar het Academisch Ziekenhuis over bracht. Daar bleek, dat de wonde wel zeer ernstig, doch niet levensgevaarlijk was. Onmiddellijk operatief ingrijpen was ech ter noodzakelijk De politie heeft van een en ander pro ces-verbaal opgemaakt. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 17.499.75 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f. 1.670.20 aan den Gemeenteontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kan tore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden getoond. De diploma's der Federatie en Ver. v. Leeraren in de Handelswetenschappen werden behaald: voor Fransche Handels correspondentie door den heer Th. Per- quln, voor Engelsche Handelscorrespon dentie door den heer W. Montagne, beiden leerlingen van den heer E. S. Offringa, alhier. De heer C. Tiggelman alhier slaagde te Haarlem voor het examen handen arbeid L. O. Voor de Nijverheidsacte Nb. slaagde te Den Haag de heer W. H. Doove, alhier, en voor de acte N. III de heer A. van Muyen, alhier. De heer J. F. Meij eraan alhier slaagde Zaterdag jl. voor het te Den Haag afgenomen eindexamen HBS. B voor Extraneï. Geslaagd voor het examen ln Boek houden en a.v. afgenomen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden de heer J. Smit, leerling van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht", alhier. Hedenmorgen ontvingen wij bezoek van een Duitscher. een gevluchte Jood,, die met nog vier andere metgezellen in de verdrukking, zal trachten Palestina te bereiken. Zij hebben een Lincoln met aanhangwagen, waarmede zij door België, Frankrijk, Italië, den Balkan, Turkije en Syrië naar Palestina willen trekken. Onderweg hopen zij in hun levensonder houd te kunnen voorzien door verkoop van foto's. Zij willen probeeren in Palestina in den landbouw een nieuw bestaan te vinden; hier in ons land of elders zijn voor deze door Duitschland zoo bitter vervolgde menschen immers ook geen bestaansmogelijkheden te vinden. Het jaarverslag over 1933 van de werk zaamheden der Kamer van Koophandel en van den toestand van handel, scheep vaart en nijverheid is in druk verschenen. IJMUIDEN, 31 Juli. VISCHPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.05—0.75, Griet per kist van 50 K.G. f. 28—13, Tongen per K.G. f. 1.50—0.60, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.28. Middelschol f.23, Zetschol f.25 —17 50, Kleine Schol f. 26.50-2.10, Schar f.6. Tongschar f. 44—40, Roggen per 20 stuks f. 7—4.50, Vleeten per stuk f. 1.75, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K G. f. 4.60—2.20, Groote Schelvisch f.23—18.50, Middel Schelvisch f. 1612.51», Kleinn.iUtl 1 Schelvisch f. 12.50—5.20, Kleine Schelvisch f. 6.20—1.35, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 46—19, Gullen per kist van 50 K.G. f.11—2.60, Lengen per stuk f 0.90—0.25, Heilbot per K.G. f. 1.10—1, Wijting per kist van 50 K.G. f. 2.08—1.50, Koolvisch per stuk f. 0.11—009, Makreel per kist van 50 KG. f. 12.50-9. 857 kisten versche haring f 4.50—2.30 per kist Aangekomen 7 Stoomtrawlers: ON 111 met f.3611, IJM 58 met f.3444, [JM. 190 met f.1339, IJM. 26 met f.3051, IJM. 491 met 1517, IJM. 16 met f.1930, IJM. 90 met f.1067; de kotters: O. 200 met f.1352, E. 409 met f.629: 18 loggers: SCH. 468 met f.420. KW. 56 met f.463, K W 89 met f.310, K.W. 144 met f.709, K.W. 112 met f.150. K.W 154 met f 417, K.W 19 met f.716, K.W. 36 met f 316, K.W. 33 met f.340, K.W 167 met I 630, K.W. 173 met f.640, K.W. 42 met f.370, K.W. 110 met f.418, K.W. 74 met f. 737, K.W. 49 met f.705, K.W. 40 met f.426, K.W. 65 met f.504, K.W. 78 met f.420. BINNENLAND Prof. dr. W. Storm van Leeuwen, hoojr- leeraar aan de Leidsche Universiteit, is overleden (Stadsnieuws, le Blad). De feesten te Orange ter eerc van Wil lem de Zwijger (Laatste Berichten, le BI.) De regeering antwoordt de Eerste Kamer inzake Landbouwcrisiswet en L.O.-wct (Landbouw 3e Blad en Kerk en School 2e Blad). De jaarvergadering der A.V.R.O. te Scheveningen (Binnenland, 3e Blad). Een reeks ernstige ongevallen eischt tal rijke slachtoffers (Gemengd 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Engeland wint den Davis-cup van Frankrijk (Sport, 3e Blad). BUITENLAND Groote soc.-dera. betooging te Antwer pen (Buitenland, le Blad). De strijd in Duitschland tegen de com munisten (Buitenl., le Blad). Aanslag op den Hongaarschen premier verijdeld (Buitenl., le 31ad). Roosevelt's strijd in Amerika (Buitenl., le Blad). Noodweer in Midden-Europa (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). RECLAME. GA NAAR DQNKERSTEEG, LEIDEN, IEL 1322 KOOP 74 PAAR STEUNSCHOENEN I EN HET LEED IS GELEDEN! 8770 BELGIE. Intern, demonstratie tegen fascisme en oorlog. Gisteren werd te Antwerpen door socia listen van België en Nederland een Inter nationale betooging gehouden tegen fas cisme en oorlog. In den morgen werden de afgevaardig den der internationale federatie van vak bonden ten stadhuize ontvangen. Daarna congresseerde men in het Hippodroom- Palels. In den namiddag doorkruisten drie optochten de stad in verschillende rich tingen en kwamen daarna tezamen op het groote Arsenaalplein, waar een meeting gehouden werd. Het woord werd achtereenvolgens ge voerd door Coos Vorrink. Nederland, die voor de jeugd sprak, daarna door de hee- ren Kupers (Nederland) en Jouhax (Frankrijk) belden voor de vakbewegin gen Vervolgens werd nog het woord ge voerd door den heer Eckelers uit België voor de socialistische partij. Het aantal deelnemers wordt geschat op 50 tot 60.000 w o 25000 Nederlanders. Incidenten deden zich niet voor. Het weer was uiterst gunstig. FRANKRIJK. Nieuwe haven van Cherbourg ingewijd. De president der republiek heeft giste ren te Cherbourg het nieuwe station en de nieuwe haven ingewijd. De haven wordt beschermd door een 6000 M. lang haven hoofd. Voor het aanleggen der schepen is een 620 M. lange kade gebouwd. Het nieuwe station is daar onmiddellijk naast gebouwd. Voor de kade ligt een diepzee- bassin van 600 bij 230 M.. dat de grootste schepen ter wereld bergen kan Een tweede kade is nog in aanbouw In de toekomst zal het geheel nog worden uit gebreid met twee kades en een twpede diepzeebassin. Na de inwijding hield pre sident Lebrun een vlootparade. Aan het daaropvolgend diner verklaarde de onder staatssecretaris voor openbare werken dat sedert 1920 aan deze nieuwe haven en dit station 4'/, milliard francs ten koste was gelegd Om het geheele plan te vol tooien zou nog een som noodlg zijn van 5 tot 6 milliard francs De president der republiek, Lebrun wees er op. dal deze haven nieuwe mogelijkheden biedt Door de haven is een element van veiligheid ontstaan, dat noodzakelijk was geworden door de ontwikkeling van zekere buiten- landsche vloten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1