a EEN OMZETBELASTING IS NOODZAKELIJK 20 ct. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 29 Juli 1 Minister Oud over den finantieelen toestand en zijn plannen. DE MINISTER v REKENT HET VOOR Buitenl. Weekoverzicht Alkemade's Burgemeester L. Vosters RECHTZAKEN. Bowldrank Erhavj, Mr. P. J. Oud. Verschenen Is het verslag van de com missie van voorbereiding der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp heffing van een omzetbelasting. Naar aanleiding van het feit, dat ver scheidene leden uiting gaven aan hun bevreemding over de omstandigheid, dat het nieuw opgetreden Kabinet gemeend heeft na daarin de eveneens aanhan gige weeldeverteringsbelasttng te hebben ingelascht een spoedige behandeling van dit ontwerp te moeten bevorderen, terwijl van de verdere plannen der Be geering op financieel gebied nog niets be kend is, erkent de Minister van Finan ciën gaarne, dat het in gewone omstan digheden een zeer vreemden indruk zou moeten maken, wanneer een nieuw opge treden Kabinet meent de spoedige behan deling van een door zijn voorganger in gediend belastingontwerp te moeten be vorderen. zonder tegelijkertijd het geheel der financieele maatregelen aan te geven, waarin dit ontwerp moet passen. De omstandigheden zijn echter ditmaal wel zeer bijzonder. Een belangrijke ver sterking der inkomsten van het Rijk is in de hoogste mate urgent. Een volledig» over zicht. van hetgeen ter verbetering van den toestand dient te geschieden, kan nog niet worden gegeven. De gelegenheid daarvoor zal bestaan bij de Millioenennota voor 1934. Hoe de financiën ervoor staan. In het plan van dekkingsmaatregelen, dat hij bij de indiening der begrooting voor 1934 aan de Staten-Generaal hoopt voor te leggen, kan de omzetbelasting niet worden gemist. De vorige Minister van Financiën is er van uitgegaan, dat het tekort op de begrooting voor 1934. verge leken bij dat van 1933 ongerekend het vervallen der voor één jaar toegestane heffing van opcenten op de invoerrechten, den bieraccijns, den suikeraccijns, de ge meentefondsbelasting en de vermogensbe lasting een teruggang zal aanwijzen van bijna 50 millioen, zijnde het over 1933 aanwezige tekort van 30 millioen, ver meerderd met het bedrag van 18 mil lioen. dat voor 1934 niet meer uit het reservefonds zal zijn te putten. Aan deze 50 millioen moet aanstonds worden toege voegd 10 millioen. als opbrengst der weel- deverteringsbelasting, waarop bij het op maken der begrooting voor 1933 was ge rekend. doch welke belasting tot dusver niet is tot stand gekomen. Dit tekort van 60 millioen zal echter nog aanzienlijk grooter moeten worden. Na de indiening van het wetsontwerp zijn toch de financieele omstandigheden aan merkelijk ongunstiger geworden. De terug gang is op ongeveer 30 millioen te stellen. Voorts is te rekenen met een stijging der uitgaven wegens toeneming en consolidatie van vlottende schuld van bijna 20 mil lioen. Wat de daartegenover staande mo gelijkheid eener vermindering van het spoorwegtekort betreft. l;an de Minister mededeelen. dat de Regeering maatregelen overweegt om dit tekort zoo spoedig mo gelijk te doen verdwijnen. Zij hoopt in haar voornemen te zullen slagen, doch. ook als die hoop in vervulling gaat, zal voor 1934 nog op een bijdrage uit de al- gemeene middelen van omstreeks 10 mil lioen voor dit doel zijn te rekenen. In het gunstigste geval zal de vermindering van het Spoorwegtekort, dat over het laatst verloopen boekjaar 26 millioen bedraagt, dus 15 millioen beloopen. Een tekort van omstreeks 100 millioen. Thans reeds staat onomstootelljk vast, dat bij handhaving van alle bestaande tij delijke heffingen reeds op een tekort van omstreeks 100 millioen zal zijn te rekenen. Bij dit alles komt, dat de crisisdienst aan de begrooting voor 1934 zeer zware eischen zal stellen. Deze crisisdienst is tot dusver afzonderlijk gefinancierd door hem onder te brengen in het Leeningfonds. Deze politiek was verdedigbaar, zoolang er in het Leeningfonds een voldoende over schot aanwezig was, om daaruit de crisis- uitgaven te financieren. Thans is echter van een dergelijk overschot geen sprake meer. Het is beslist noodzakelijk, de finan ciering van de crisisuitgaven straks te doen geschieden ten laste van het gewone bud get Het is dus onvermijdelijk dat naast de handhaving c.q. vervanging door een equivalent der tijdelijke heffingen, op de uitgaven tot het uiterste zal worden be zuinigd. De noodige maatregelen zullen in de Millioenennota worden medegedeeld' Met toepassing van deze maatregelen is een sluitend budget slechts te verkrijgen, indien naast een versterking der inkom sten door andere middelen, die eveneens in de Millioenennota zullen worden ver meld, een omzetbelasting wordt ingevoerd, die met inbegrip van de daarin opge nomen weeldeverteeringsbelastlng ten minste 85 millioen zal opleveren. De mi nister heeft daarom het percentage der belasting vastgesteld op een zoodanig cij fer, dat hij vertrouwt van het ontwerp in zijn geheel een opbrengst te mogen ver wachten die 15 millioen uitgaat boven de 70 millioen 60 millioen voor de omzetbe lasting en 10 millioen voor de weeldever- teringsbelasting die zijn ambtsvoorgan ger met de door hem ingediende ontwer pen hoopte te bereiken. Nog meer plannen. De leden, die vreezen, dat deze omzet belasting mede zal worden ingevoerd om de tijdelijke heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, en op de vermo gensbelasting te doen vervallen, kan de Miniscter volkomen geruststellen. Hij acht het voortbestaan van deze heffingen naast de omzetbelasting voor het verkrijgen van een sluitend budget onmisbaar. Wel staat voor hem nog niet vast in welken vorm deze heffingen moeten worden geconti nueerd, doch dat het bedrag, dat van het inkomen en het vermogen met inbegrip van deze tijdelijke heffingen wordt gehe ven, niet kan worden verminderd, is voor hem boven twijfel verheven. Nadere voor stellen te dezer zake zullen de Kamer dan ook stellig tijdig vóór 1 Mei 1934 bereiken. Voorts zijn bij den Minister in overwe ging het heffen van een crisisinkomsten belasting en het Invoeren van een cou ponbelasting, terwijl hij ook zijn aan dacht schenkt aan het vraagstuk der be lasting van het vermogen in de doode hand. De illusie, dat uit deze belastingen met name uit de couponbelasting zeer aanzienlijke bedragen kunnen wor den verkregen, moet hij echter ontnemen. Ten aanzien van het vraagstuk der be lasting van naamlooze vennootschappen, onderworpen aan de dividend- en tan tièmebelasting, is de Minister bezig, te onderzoeken, of het mogelijk is, ook zon der tot een verzwaring van den belasting druk over te gaan, tot een hoogere op brengst te geraken door maatregelen, die een einde zullen maken aan maar al te dikwijls toegepaste methoden, om door kunstvaardige constructies aan de heffing van belasting te ontkomen. Geen heffing in eens. Een voorstel voor heffing in eens tot dekking van crisisuitgaven is van den Minister niet te verwachten. Hij onder schrijft volkomen het oordeel van de le den, die een aantasting van het vermo gen in het huidige tijdsgewricht minder dan ooit achten aan te bevelen. Boven dien zou hij een dergelijke heffing voor de crisisuitgaven alleen dan verdedigbaar achten, indien althans bij benadering zou zijn aan te geven, welk bedrag deze uit gaven in totaal zullen beloopen. De zienswijze, dat zonder belastingver- hooging de oplossing hier zou zijn te vin den door inkrimping van het Overheids apparaat en verlaging van de salarissen, kan de Minister allerminst deelen. In krimping van het Overheidsapparaat zal zeker onvermijdelijk zijn, doch de proble men, waarvoor zij de Regeering stelt, zijn allerminst eenvoudig. Een eenmalige heffing. Bij het aan het oorspronkelijk ontwerp ten grondslag liggend systeem, waarbij iedere omzet werd belast, was er inder daad aanleiding voor de klacht, dat het invoerrecht van één percent, dat gehe ven zou worden, onafhankelijk van het aantal omzetten, dat vóór den invoer had plaats gehad, een onvoldoende compensa tie vormde, voor de belasting, die van het binnenslands geproduceerd artikel zou worden geheven. Het door den minister nader gekozen stelsel van eenmalige heffing doet dit verschil verdwijnen. Hij vertrouwt dan ook, dat de leden, die op een volkomen compensatie aandringen, met hem van oordeel zullen zijn, dat aan hun wensch voldaan is, nu zoowel de in voer uit het buitenland als de eenmalige omzet in het binnenland met een gelijk percentage worden belast. De bezwaren, door vele leden tegen het stelsel van het ontwerp aangevoerd, heb ben den minister aanleiding gegeven, het gekozen systeem nogmaals aan een ern stig onderzoek te onderwerpen. Het gevaar, dat deze leden vreezen dat de omzet belasting zal terugvallen op den produ cent moet toch tot eiken prijs worden vermeden. De minister erkent nu. dat het afwen telen van de belasting op den verbruiker zeer wordt bemoeilijkt door een stelsel, waarbij van hetzelfde product in het eene geval meerdere malen de omzetbelasting zal zijn betaald, dan in het andere geval. Hij geeft ook toe, dat dezelfde moeilijk heid zich voordoet met betrekking tot de restitutie der belasting bij den uitvoer van producten. Evenmin kan hij tegenspreken, dat al dus de takken van bedrijf, waarin ge specialiseerde productie plaats heeft, zwaarder worden getroffen. Grooten in druk maakt op hem ook het argument, dat het stelsel van telkens herhaalde heffing de strekking heeft den tusschen- handel uit te schakelen. Heffing bij de bron. Voorts heeft de minister bij eenmalige heffing gekozen de methode van de hef fing bij de bron, niet omdat aan deze wijze van heffing geen bezwaren zouden zijn verbonden, doch omdat het hem voor komt dat hier de bezwaren verhoudings^ gewijs de geringste zijn. Om dit te moti* veeren, gaat de minister uitvoerig de be zwaren na tegen de methode van heffing bij den consument en tegen die van heffing bij den verkoop aan den kleinhandelaar. Het bezwaar, door sommige leden tegen dit gedeelte van het ontwerp geopperd, zal, naar de minister vertrouwt, in belang rijke mate in beteekenis zijn verminderd, nu in het gewijzigd ontwerp het verschil in belasting tusschen de gewone artikelen en de weelde-artikelen van 9 tot 6 procent is verminderd. De verandering in het stel sel der belasting heeft voorts het be zwaar tegen de heffing van omzetbelas ting bij verdere omzetten van weelde- goederen geheel doen vervallen. De minister heeft er geen bezwaar tegen het karakter van het ontwerp als nood maatregel te doen uitkomen door het bepalen van een termijn, aan het einde waarvan de belasting zoo niet voordien een nadere voorziening wordt getroffen, zal komen te vervallen. Het wil hem voor komen, dat deze termijn het best kan worden bepaald op omstreeks vijf jaren, zoodat de vervaldatum wordt gesteld op 1 Januari 1939. Aan den wensch naar de opneming van definities van de begrippen, gelijk omzet, groothandelaar e.d. is bij het gewijzigd ontwerp zooveel mogelijk tegemoet ge komen. De vrijstellingen. Een der belangrijkste vraagstukken bij de regeling van een omzetbelasting was de regeling van de vrijstellingen. Drie groe pen van goederen zijn er, die voor vrij stelling in aanmerking komen: 1. de grondstoffen en halffabrikaten; 2. de noodzakelijke levensbehoeften; 3. de goederen ten aanzien waarvan de heffing om practische redenen moeilijk uitvoerbaar is. Om het beginsel van de omzetbelasting het leggen van een betrekkelijk lichten druk op een groot oppervlak niet on trouw te worden, past bij het toekennen van vrijstellingen groote voorzichtigheid. De vrijstelling nu van grondstoffen en halffabrikaten is inhaerent aan het stel sel van eenmalige heffing. Ten opzichte van de twee andere groepen wordt het vraagstuk meer door opvattingen van subjectieven aard beheerscht. De hier ontwikkelde overwegingen heb ben den minister geleid bij de samenstel ling van de tabel, waarin de vrijgestelde goederen zijn opgenomen. Voor de goederen, die op zichzelf eind producten zijn, doch door andere fabri kanten weder als grondstof worden ge bruikt (b.v. suiker, gebezigd door fabri kanten van suikerhoudende goederen, ma nufacturen gebezigd door confectiefabri- kantenl, ontstaat gevaar voor een tweede heffing. Dit bezwaar wordt ondervangen door een verrekening in den vorm van een teruggaaf. MISLUKKINGEN. De Londensche conferentie is geëindigd! Zal zij bij tijd en wijle worden voortgezet? Het ligt nog in de schoot der toekomst ver borgen.... In ieder geval staat vast, dat, wil men ooit inderdaad tot voortzetting komen met meer succes, er een heel wat betere voorbereiding zal moeten plaats vinden; anders zou het beter zijn, om de conferentie maar dood te laten en niet te denken aan een herleving. Onze Neder- landsche delegatie-leider, dr. Colijn, heeft het zoo zuiver gezegd: schakelt men uit het geleerde, zooals dat zelfs kan liggen in een mislukking, dan is te Londen niets, maar dan ook niets bereikt! Totaal onver richter zake gaat men uit elkaar, in de stille hoop, dat straks het oogenblik zal mogen aanbreken, dat met kans op beter resultaat weer opnieuw kan worden bijeen gekomen. Meer dan hoop is echter niet aanwezigZelfs mag de vraag ernstig worden gesteld. »f de conferentie aan de zaak van het algemeen vertrouwen waar aan toch zoo groote beteekenis moet wor den toegekend, niet eerder na- dan voor deel heeft gebracht doch laat ons daarvan het beste maar aannemen. Of het resultaat van JHenderson's kruis tocht langs de voornaamste hoofdsteden van Europa in zijn kwaliteit van voorzitter der Ontwapeningsconferentie hooger mag worden aangeslagen? Dat is helaas, nog de vraag. Zijn voornaamste doel. een ont moeting tot stand te brengen tusschen Daladier den Franschen premier, en Hit- Ier. den Duitschen rijkskanselier schijnt finaal te zijn mislukt, hetgeen er overdui delijk op wijst, dat van Fransche zijde nog altijd de grootste argwaan bestaat tegen over den buurstaat over den Rijn. En zon der een Fransch-Dultsche toenadering heeft het, practisch gesproken, ook weinig zin, straks deze conferentie wederom te doen herleven. Deze controverse beslist immers te zeer over het al dan niet be reiken van de mogelijkheid op succes! Men ziet, noe somber het algemeen aspect der wereld is. En niet voor niets heeft Italië's krachtige dictator de vraag opgeworpen, of de conferenties zich zelve niet hebben overleefd Mussolini voelt meer voor een onder ling contact van personen, die bevoegd zijn om zonder meer belangrijke beslis singen te nemen voor de diverse landen en, wat nog meer zegt de macht bezitten, om de genomen besluiten door te voeren zonder tegenwerking van parlementen en alles wat dies meer zij! Mussolini bereikt juist heden op den dag den 50-jarigen leeftijd, die echter op zijn nadrukkelijk verlangen zal voorbij gaan zonder persoonlijke hulde-betoogin- gen. En toch, er zou wel eenige aanleiding voor bestaan, want, hoe men over het fas cisme mag denken, de Duce heeft momen teel Rome toch gemaakt tot een centrum der wereldpolitiek en Italië bekleedt weer eens een positie in de wereld, als slechts weinig het geval is geweest na den val van het Romeinsche keizerrijk. Bezoek op bezoek .wordt in het oude Rome afgesto- Wijlen de heer Vosters in zijn werkkamer ten Raadhuize. De burgemeester van Al'icmcde de heer L. H. M. J. Vosters is gisteren op 48-jari- gen leeftijd onverwachts overleden. De overledene was, door de hitte bevangen, te water geraakt en kreeg hierbij waar schijnlijk water in de longen. Aanvanke lijk was hij herstellende, doch hij overleed korten tijd daarna. Uit de gemeente Alkemade schrijft men ons: Gister is dc geheele gemeente opge schrikt door het even onverwachte als droevige bericht, dat onze bekwame en ijverige Burgemeester plotseling het tijde lijke met het eeuwige heeft verwisseld. Wie had kunnen vermoeden, dat dit sterke en forsche lichaam zoo spoedig ontzield ter neder zou liggen, omgeven door een schier ontroostbare echtegenoote met haar kinderschaar? Wij vragen nogmaals, wie had kunnen vermoeden, dat hij die Don- dermiddag nog een raadsvergadering presideerde op de hem eigen vlotte en voortvarende wijze, vier en twintig uur later niet meer zijn zou, dat hij niet meer in staat zou zijn de belangen van zijn gezin en van de gemeen tag welke beide zoo nauw aan zijn hart lagen, nog verder te behartigen? En toch de harde realiteit dwingt onze onwillige gedachten het droeve feit te aanvaarden. Mogen zijn echtgenoote en zijn kinde ren, over wie hij met zooveel toewijding en zorg kon spreken er troost in vinden, dat hij is heengegaan als een trouw echt genoot en zorgvol vader en mogen de gemeentenaren dankbaar gedenken het ken. Thans is aanwezig de Hongaarsche premier Goemboes, aan wiens komst groote beteekenis wordt gehecht en vol komen terecht. Het midden-Europeesche vraagstuk is een der gewichtigste aange legenheden, die nog een oplossing wach ten. De Duitsch-Oostenrijksche strijd, die eerder scherpere vormen aanneemt dan Mussolini. dat hij wordt verzacht, is weinig geschikt om de oplossing van dit vraagstuk te be vorderen. Van Duitsche zijde wordt de poging om zich door nationaal-socialis- tlsche penetratie van Oostenrijk meester te maken, onverdroten voortgezet, doch veel kans op overwinning is er niet meer, nu Oostenrijk de algemeene sympathie van het buitenland geniet en in menig opzicht op daadwerkelijken steun kan re kenen; Dolfuss zet zich schrap en deinst voor geen maatregelen terug om de Nazis een halt toe te roepen. Op iederen zet volgt een tegenzet en het is nog moeilijk te zeggen, hoever het tenslotte nog zal komen. Trots alle lof, die het Duitsche natio- naal-socialisme zich zelf blijft toezwaaien, door dik en dun, schijnt het, dat de be weging onder de tegenstanders na de eerste overrompeling (waarvan wij reeds gewag maakten) in kracht blijft toena men. Waarom onderbrak anders Goering zijn vacantie op Sylt om hals over kop een scherpere toepassing van de doodstraf uit vela goec'e. dat de overledene tot J heeft rebrr.cht en hoeveel dreil ellende .lij heeft weten te voorkom) ta verzachten. Burgemeester Vosters was geboret| Alphen en Riel. alwaar zijn vader e eens het ambt van Burgemeester J vulde en van wien hij tevens zijn t opleiding ontving. Daarna werd hij I noemd als ambtenaar ter secretarie I Oldenzaal, naast welke functie hij J avonduren nog de betrekking verwlc-| waarnemend secretaris van Weerseh 1915 werd hij benoemd tot Hoofdrad Chef van de af deeling Bevolking eni kiezingen te Nijmegen, in welke «crl hij tevens de leiding had van het Dl butiebedrijf. In deze gemeente heef» zich doen kennen als een zeer behf en voortvarend hoofd-ambtenaar, lel mede aanleiding is geweest tot zijn iJ ming in 1920 tot Burgemeester dez?| meente. Hoedanig Burgemeester Vosters :l dit ambt heeft onderscheiden is no:l geleden gememoreerd in het versla?! de viering van zijn 12'/»-jarig ambia leum, dat op zoo bescheiden, docht hartelijke wijze is gevierd. Kortheidsj| meenen wij daarnaar te mogen ver» onder nadere vermelding van het r| aandeel, dat de overledene had in dr| standkoming van de overname van weg LeidenNieuwe-Wetering me I daarin gelegen bruggen door de FronJ Zyid-,Holland, terwijl zijn onveiM zorg, waar het gold de belangen vai« en tuinbouw nog extra vermeld»? j dient. Moge hij rusten in vrede. te vaardigen? Deze zal voortaan onh pelijk worden uitgesproken teges die het waagt de hand op te heffen i£ een Nazi of zelfs het plan daartoe sd zonder dat het tot uitvoering t®|| waarom is anders zoo'n alles overtrewf razzia georganiseerd op alle verkeer! I Nazis voelen, dat er reactie komt ei J vrees bekruipt hen, dat het binned toch wel eens minder gunstig zou M verloopen. dan zij het altijd hebben' gespiegeld en hebben beloofd! Go: bergen liggen nu eenmaal niet W| grijpen! Dat ondervindt ook president Roow bij de uitvoering van zijn eeonoïl program. Telkens stuit hij op nieuwen* lijkheden en het is nog niet te aiS waartoe in Amerika een en ander zal 1 den. Roosevelt geeft echter geen krtepl is van plan door te zetten tot het bi T einde. Zijn bevoegdheden zijn S10?. noeg om aan zijn ideeën kracht bij L zetten en hij schroomt ook niet om»»! bewijzen. f Langzaam begint zich echter oo> Amerika een soort defaitisme te '«1 nen hetgeen moeilijk uit kon Wijl dat komt vanzelf en dat te overal nen valt niet mee, vooral, waar de c 1 waarvoor Roosevelt zich ziet gePlail toch reeds zwaar genoeg is Amerika is aan het experimenteel gevaarlijk voor zichzelf en voor alle deren, want, de mislukte Londen] conferentie heeft dat in ieder ge'a delijk bewezen, alleen kan geen staat zich meer redden! Men is van euj afhankelijk, heeft elkaar noodig! KANTONGERECHT TE HAARTE"1 Dronken chauffeur. Een chauffeur uit Lisse die wegens kenschap in de Haarlemmermeer met f auto in de sloot terecht kwam. is df" Haarlemsche Rechtbank in hooger j» veroordeeld tot een hechtenis van gen, de eisch was 7 dagen. Een vijftal jongens uit Lisse waren gen tijd geleden met een schuit gaan en lieten deze na gebruik aan over. De kantonrechter te Haaf!;L hun een flinke berisping met ieu boete of 3 dagen hechtenis. RECLAME. Alcoholvrij Mousseerend vau de R.H.VT. I,in uk- fabriek. - bij nw wi NKEI^ 4727

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14