E LTRX 666 DE G. P. OE, HAAR WERKWIJZE EN INTRIGES LE1DSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 27 Juli Ij LAND- EN TUINBOUW. SPORT. TELEGRAMMEN. ITAUE. Gocmboes tc Rome. De Italiaansche pers bericht uitvoerig over de plechtige ontvangst van de Hon- gaarschc ministers te Rome. Gistermorgen t 10 uur heeft een eerste onderhoud der Hongaarschc ministers met Mussolini plaats gehad, waarbij ook onder staatssecretaris Soevisch tegenwoordig was Dit onderhoud ln het Palazzo Venezla duurde anderhalf uur. Daarna brachten de Hongaarsche ministers een bezoek aan den onderstaatssecretaris ln het ministerie van bultenlandsche zaken. Des avonds hebben Mussolini en Soevisch een tegen bezoek gebracht ln het Hongaarsche ge zantschap. Vervolgens vond een maaltijd plaats, slechts ln lntiemen kring, daar Goemboes onlangs zUn vrouw heeft ver loren. Heden worden de besprekingen over economische kwesties voortgezet, ditmaal in het bijzijn der Itallaansche deskundi gen Te 1 uur bood Mussolini een lunch aan. De Hongaarsche ministers zullen waar schijnlijk morgenavond vertrekken. VRAGEN EN ANTWOORDEN, Vraag: Hoe moet het zaad van Judas penning worden gewonnen. B. R. te V. Antwoord. Laat na den bloei de stengels met de vruchten flink afrij pen. Begin September kunt u de stengels af snijden en drogen. De kleppen kunt u dan van de vruchten afnemen en het zaad verzamelen. Het zaad van dit jaar kunt u dus een volgend jaar gebruiken. Vraag: Wanneer moeten de plantjes overgepoot en op welken afstand? B. R. te V. Antwoord: Als u,ln Juni zaait kunt u na vier weken de plantjes uitpoten op ongeveer 15 c.M. afstand en in het najaar of volgend voorjaar op de plaats planten, waar ze moeten bloeien. Vraag: Waar kunnen de plantjes het beste staan en moeten ze voedzamen grond hebben? B. R. te V. An t w o o r dU zaait en verplant het best ln den moestuin en de planten kun nen overigens op verschillende plaatsen bloeien, bijv. op een zonnig plekje bij huis tusschen vaste planten en heesters. Bij zondere eischen stellen ze niet aan den bodem. Gewoon gemesten grond is goed. Vraag: Hoe moet een Anthurium be handeld worden? M. Z. te L. Antwoord: De Anthurium behoort tot de planten uit een warm, vochtig kli maat. De hulskamer is voor deze planten meestal te droog. Lucht veel, zonder dat de plant op de tocht staat. Geef geregeld water. Een weinig verdunde gier kan geen kwaad. Vraag: Hoe moet ik schildluis van een ljzervaren verwijderen en hoe komen de witte vlekken op de bladeren? C. W. de D. te L. Antwoord: Verwijder met een klein stokje de luis en maak een mengsel van 2 ons gToene zeep en 1 maatje brand spiritus op 10 Liter water. Wasch daar ds bladeren mee of doop de plant met bla deren en stengels in dit mengsel. Verwijder de gevlekte bladeren. Zet de plant niet in de zon en geef geregeld water en eens per maand in water opgeloste bloemenmest, Zet de pot ééns per week een uur in het water. Vraag: Hier een plant, waarom U vroeg. Hoe ls de naam en behandeling? J. B te L. Antwoord: Uw plant is een Impa- tlcus, ook wel Vlijtige Betje genoemd. Nijp de toppen uit de stengels Deze zullen dan zijstengels maken. De plant vraagt nu veel water en eens per maand in water opgelosten bloemenmest. Aan J. v. E. te R. Hierover kan ik u niet Inlichten. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuin bouw". ATHLETIEK. DE WEDSTRIJD TEGEN WEST-Dl'ITSCHLAND. Dc Nederlandsche ploeg. Naar wij vernemen, heeft de T. C. van de K.N.A.U. de volgende ploeg samen gesteld, die 6 Augustus a.s. te Krefeld tegen West-Duitschland zal uitkomen: 100 M K. F. A. Jansen en een der esta- fette-loopers. 400 M.: M. Klazema en Sierhuis; res.: Th. de Waele. 800 M J. H. van der Booren en J. J. Heymans; res. W. H. A. M. Haver. 1500 M.: H. Scherpenhuysen en J. Buis; res. Brandenburg. 5000 M L. Dullaart en Ch. S. Petit. 110 M. horden: W. Kaan. Mesman- Schultz: res.: A. Jansz 4 x 10C M. estafette: Houtman. Mesman- Schultz. Bentz en Jansen; res. Blik. Hoogspringen: R. J'. Brassers en A. Jansz res. Klinkenberg. Verspringen: A. van Welsenes, H. de Boer; res. Houtman en Klazema. Polstokhoogspringen: C. van der Zee en L M. van Oorschot; res. Mesman Schultz. Discuswerpen: A. G J de Bruyn en W. Coster. Speerwerpen: J. Knol en P J. van Meyl; res. Brassers. Captain is ir. A Paulen. Als masseurs zullen worden gevraagd de heeren Reys- senbach en Poertgen; de leiding berust bij de heeren dr. J. Selman en E. H Huizinga. VOETBAL WEDSTRIJDEN TE NIEUWVEEN. A.s. Zondagmiddag wordt op het W.N.- terrein te Nieuwveen de openingswedstrijd gehouden van de bekerwedstrijden. Des namiddags te 1 uur speelt Woerden IV tegen Alohia III: namid. 3 uur wordt een prooagandavoetbalwedstrijd gehouden op het V.V.N-terrein tusschen Alphia I en A.V.V. Oosterparkkwartier uit Amsterdam. door Essad Bey. Nergens is men veilig voor de G. P. oe generaal Koetjepof. De ontvoering van HOOFDSTUK V. Toen het Czaristisohe Rusland ineen stortte. was de Jonge garde-officier Koet jepof een der weinigen, die met een gar deregiment tegen de revolutlonnalren optraden en tenminste trachtten, hun of ficiersplicht te vervullen. Gedurende den burgeroorlog streed Koetjepof in de eerste rijen der vrijwilligers, werd bevorderd tot generaal en verliet later het land met de resten van de Wrangel-armee. Deze resten ondergingen een merkwaar dig lot. De meeste legers houden na het verlaten van hun land op, legers te zijn. Niet aldus de armee van Wrangel. Zij bleef ook in den vreemde als militaire eenheid georganiseerd. Uit Turkije, waar heen zij eerst waren uitgeweken, kwamen de regimenten naar den Balkan en in kleine troepen naar bijna alle landen van Europa Op den Baikan leefden zij op mi litaire wijze, werkten gemeenschappelijk, stichtten militaire scholen voor de nako melingschap en gehoorzaamden hun op perbevelhebber, baron Wrangel, De G.P.Oe beschouwde dit leger, dat elk oogenbllk gereed was om den strijd te her vatten, als een zeer gevaarlijk tegenstan der. Zij deed groote moeite en gaf veel geld uit om het leger te desorganiseeren. Succes bleef echter uit; de armee hand haafde zich als militaire eenheid. Zij voert nu den naam: Algemeen Militair Verbond, en de voorzitter bezit alle bevoegdheden van een opperbevelhebber. De eerste op perbevelhebber was generaal Wrangel. Hij stierf, volgens geruchten vergiftigd door de G.P.oe, waarna generaal Koetjepof de lei der werd van de eenige actieve Antibolsje- wistische militaire eenheid De staf van het leger, het bestuur en de zetel, van den opperbevelhebber bevon den zich te Parijs Van daaruit comman deerde generaal Koetjepof zijn armee en voerde een geheimen, maar zeer energie ken strijd tegen het Bolsjewisme in Rus land. Meer dan eens drongen zijn agenten in Rusland binnen, knoopten dan betrek kingen aan. stichtten organisaties enz. Koetjepof wilde voor alles ln verbinding treden met het roode leger en zijn aan voerders. Tenslotte overwoog hij, ls het roode leger een leger als elk ander en een Witrusslsch generaal zal met een Rood- russisch officier eerder tot overeenstem ming komen dan welk vertegenwoordiger der emigranten ook. Die overweging bleek juist te zijn. De Parijsche generaal knoop te betrekkingen aan met de Russische ge neraals en het bleek, dat de hoogste muur menschen van hetzelfde beroep niet kan scheiden. Koetjepof reisde naar Berlijn, kwam daar samen met twee officieren van den Russischen generalen staf, Popof en De Robert! en besprak de details van den toekomstlgen arbeid. Langzamerhand kreeg de G.P.oe de lucht van het geheime optreden van den gene raal. Het politieke ln tact houden van het roode leger is de voornaamste taak van de G.P oe. Zij weet. dat ook het roode leger maar een leger is en de eenige binnen- landsche macht, die gevaar voor het Bols jewisme zou kunnen opleveren. Besloten werd. Koetjepof uit den weg te ruimen: de G.P.oe-afdeeling te Berlijn zou met die taak worden belast. Maar dr, Goldenstein, toen GP.oe-resi- dent te Berlijn, sprak zich tegen het ptan uit. Berlijn is, aldus waarschuwde hii.het middelpunt van den G-F.oe-arbeid in het buitenland. Een optreden tegen Koetjepof zou zeker groot opzien baren en kunnen eindigen met de ontmaskering van de or ganisatie. De afdeeling Berlijn was echter meer waard dan alle generaals van het witte leger tezamen. Daarop liet men het plan varen en zelfs in welingelichte krin gen werd niets meer gehoord over een optreden tegen Koetjepof. Later namen de geruchten, volgens welke generaal Koet jepof gevaar dreigde, weer toe. Zoo werd beweerd, dat vergif was ontdekt in een flesch wodka, die hem was toegezonden. De Russische chauffeurs te Parijs, van wie er eenige duizenden zijn en die bijna alle officier bij het witte leger zijn be sloten hun generaal te beschermen. Maar nu en dan. als Koetjepof geheime confe renties met Sovjet-officieren had, beval hij zijn wacht, hem alleen te laten. Dat was ook het geval op den 26sten Januari van het jaar 1930. Op dien dag veriiet de generaal te 11 uur des mor gens zijn woning en keerde niet terug. Onmiddellijk werden de politie en alle Russische organisaties verwittigd. Eerst te Parijs, daarna in Frankrijk en geheel Europa begon een koortsachtig zoeken naar den verdwenen generaal. Duizenden sporen werden gevolgd. Men had den ge neraal in een grijze auto zien stappen, men had hem geboeid ln Normandiè ge zien, de vreemdste geruchten deden de ronde de meest verdachte getuigen meld den zich aan Het was intusschen duide lijk, dat Koetjepof door de Parijsche G P.oe was ontvoerd. Er heerschte groote opwinding in de Fransche hoofdstad. Een der beste Fransche criminalisten werd belast met het onderzoek en stond machteloos tegenover den vloed van be schuldigingen. onthullingen en aangiften, die zich dagelijks op zijn schrijftafel op stapelden. Te Graz bijvoorbeeld verdween een beroepsmisdadiger met achterlating van een brief, waarin hij mededeelde, dat hij in opdracht van de GP.oe had gehol pen bij de ontvoering van Koetjepof. Uit Rusland kwam het bericht, dat Popof en de Robert! die van het begin af onder verdenking stonden, door de GP.oe waren doodgeschoten. Een advocaat kwam ver klaren dat hij den geboeiden generaal ln een grijzen wagen op weg naar het Noor den had eezlen: een vrouw had hem in denzelfden wagen naar het Zuiden zien vertrekken. Kortom, de ontvoering was een groote sentatie en de criminalist, die niet gewend was aan Russische toestanden en G.P.oe-zeden, kon onmogelijk achte- de waarheid komen. Eén ding stond, zooals gezegd, vast: Koetjepof was door de GP.oe ontvoerd. Maar de details, de namen van de daders, het lot van den generaal werden niet be kend. Toen het duidelijk werd. dat de politie niet verder zou komen, kwam de man op het tooneel, van wien men verwachtte, dat hij het raadsel wellicht kon oplossen. Hij was geen beroepscriminalist, maar zijn naam stond reeds geschreven in de ge schiedenis van de criminalistiek. Het was de beroemde, grijze journalist Wladimir Boerzef. Zeven maanden duurden de navorschin- gen van Boerzef. Hij reisde door half Europa, had geheime samenkomsten te Berlijn, te Parijs en elders, kwam in rela tie met beruchte bandieten en bekende communisten en beantwoordde alle vragen over zijn resultaten met een veelzeggend stilzwijgen. Na de2e zeven maanden ech ter vergaderde hij dc Parijsche journalis ten om zich en vertelde hun in alle bij zonderheden de geschiedenis der ontvoe ring van generaal Koetjepof. Zijn mede- deellngen waren als een detectiveroman Het plan tot de ontvoering was afkom stig van de Parijsche G.P.oe. die daardoor een bijzonder goede beurt wilde maken. Leiders waren Orlof-Michallof, het echt paar Janowltz. Arens, Elleri en Helfand, allen leden van de Sovjet-ambassade. Noch de gezant Dofgalefski noch de overige le den der ambassade wisten iets van het plan af. In den loop van Januari kreeg Koetjepof bericht, dat twee officieren van den Russischen generalen staf te Parijs waren aangekomen en hem wilden spre ken. Daar generaal Koetjepof aan derge lijke samenkomsten bijzonder veel waarde hechtte, beloofde hij alleen te verschijnen en aan niemand van zijn naaste medewer kers iets mede te deelen van de bijeen komst. Deze ultnoodiging was natuurlijk afkom stig van de G.P.oe. Op 26 Januari, des morgens te elf uur. verliet Koetjepof zijn huis, om zich naar de plaats van samen komst te begeven, waarvoor een plaats op den Boulevard Montparnasse was aange wezen. Daar werd hij ook door een voor bijrijdend Russisch chauffeur gezien. Een tijdlang wachtte de generaal tevergeefs op de belde officieren; toen verscheen een hem onbekend heer, die zich door een ge heim teeken legitimeerde. Het was een agent der GP.oe. Hij deelde Koetjepof mede, dat de offi cieren vrees koesterden voor een samen komst in de stad en hem verzochten, hen te bezoeken. Koetjepof was daartoe bereid. Met den officier begaf hij zich naar de rue Oudlnot, waar een grijsgelakte auto hem wachtte. Koetjepof nam in den wagen plaats. Op hetzelfde oogenblik werden de portieren gesloten, waarna de wagen in razende vaart wegreed. In den auto bevon den zich leden der GP.oe, die den gene raal boelden en hem, daar hij zich ver zette met cholorcform verdoofden. De auto reed naar de geheime woning der Pa rijsche G.P.oe. waar men den generaal een verhoor wilde afnemen. In de woning bleek echter tot ontzetting der G.P.oe-agenten, dat Koetjepof niet meer leefde. Hij had een ernstige hart kwaal en verdroeg niet de geringste dosis van een verdoovingsmiddel, vooral geen chloroform. De voortijdige dood van Koet jepof lag niet in de bedoelin van de G.P.oe. Want daardoor was een groot schandaal verwekt, terwijl men er niet het geringste voordeel van had. De ontvoering en de dood van Koetjepof veroorzaakte bij de Sovjet-autoriteiten een ongehoorde paniek. Zij vreesden voor een diplomatieke breuk met Frankrijk, voor het verlies van het laatste beetje interna tionaal aanzien en voor een bestorming van het gezantschap door de emigranten te Parijs. In de ambassade werd onver wijld een soort staat van beleg afgekon digd. De geheime deuren werden met Ijzer beslagen, voor den gezant werd een stalen kamer gereserveerd. De gezant, Dofgalefski verzamelde de leden van de ambassade om zich heen en droeg hun op bij gelegenheid rond te vertellen dat Koetjepof ontvoerd moest zijn door aanhangers van grootvorst Nikolajewitsj, Met welk doel echter een Russisch grootvorst een anti-bolsjewls- tiseh generaal zou hebben laten ontvoeren werd niet duidelijk. Men wist niet. hoe uit de moeilijkheden te komen en deed duizend voorstellen, die onmiddellijk weer werden verworpen Ein delijk stelde Stalin persoonlijk voor, het lijk van Koetjepof naar de Russische grens te brengen en dan bekend te maken, dat de generaal bij een poging om de grens te overschrijden door de grenswacht was dood geschoten. Ook dit plan liet men weer vallenHet lijk van den generaal werd ln een groote mand, als diplomatieke bagage, door Helfand naar Moskou gebracht, waar het in het crematorium werd verbrand, ln aanwezigheid van vertegenwoordigers der G.P.oe. Maar daarmede was de affaire niet afgeloopen De GP.oe was zeer geschrok ken en kon niet op een voordeel wijzen, want in de plaats van Koetjepof kwam generaal Miller, die de politiek van Koet jepof voortzette. De GP.oe had dus alle reden, boos op haar agenten te zijn. De toorn van de GP.oe nu heeft altijd denzelfden vorm De schuldige agenten werden de een na den ander naar Moskou ontboden en daar gefusilleerd, zonder dat acht werd geslagen op hun vroegere verdiensten Zoo sloeg de GP.oe twee vliegen in één klap: zij nam wraak op haar agenten en ruimde de getuigen van de onverkwikkelijke historie uit den weg. Fen der agenten echter wist te ontsnap- RECLAME. DE SLOTZITTING DER LONDENSCHE CONFERENTIE. Dr. COLIJN TELEURGESTELD. LONDEN, 27 Juli. (V.D.). Hedenmorgen te tien uur kwam de Economische Wereld conferentie voor de laatste maal ln plenaire zitting bijeen. De vergadering was druk bezocht. Ter behandeling kregen de gedelegeerden het eind-rapport van het Bureau, een document van 43 dicht bedrukte pagina's. LONDEN, 27 Juli (V.D.). In de slotzit ting der economische wereldconferentie verklaarde hedenmorgen dr. Colijn dat er geen reden was om zichzelf geluk te wen- schen met de bereikte resultaten; deze waren hoogst teleurstellend en de reactie zou zeer wel kunnen zijn een verergering van den huldigen toestand. In tal van landen constateerde men vroeger reeds dat de toestand na de mislukte conferenties erger werd. C'olijn verklaarde in het verleden her haaldelijk te hebben gewaarschuwd en thans bleek wel, dat hij telkens weer gelijk had gehad. De feiten zullen ook thans weer aan zijn kant blijken te staan, tenzij er een onverwachte wending in den toe stand komt. Het is te hopen, dat bij het verdagen der conferentie de wegen der verschillende landen niet uit elkaar zullen gaan. want de onderhandelingen tusschen sommigen van deze landen konden met goede kan op succes worden voortgezet. Colljn zeide verder, dat hij niet zonder hoop was, dat er iets zou worden gedaan zelfs buiten de conferentie als gevolg van de gemaakte voorbereidingen. Dit zou de juiste rechtvaardiging zijn voor de groote pogingen, welke werden gedaan, ofschoon op het oogenblik niets is bereikt. Neville Chamberlain verklaarde eveneens teleurgesteld te zijn, omdat zoo weinig van het beoogde doel was bereikt, LONDEN, 27 Juli (Reuter) In zijn kwaliteit van voorzitter van de monetaire en flnancieele hoofdcommissies heelt de Amerikaansche gedelegeerde James Cox heden op de slotzitting van de Economi sche conferentie een rede gehouden, waar in hij verklaarde, dat de conferentie re sultaten heeft opgeleverd, welke in ieder geval de moeite waard zijn. De deelne mers aan de conferentie waren het erover eens, dat er geen sprake kan zijn van sta ken van de verdere onderhandelingen. De eerste poging om de nood der wereld op te heffen, moet een verbetering van de goe deren-prijzen zijn. Eenige belangrijke de biteur staten hebben duidelijk doen blij ken, dat zij hun betalingen zouden kun nen nakomen, indien normale verhoudin gen zouden terugkeeren. Teneinde con structieve plannen van deze stalen te steunen is de B. I. B. noodzakelijk voor het verleenen van credieten- Spr. verklaarde verder, dat men het nationalistische stre ven van vele landen met geduldig begup moet beschouwen. Het is onaangenaam, dat binnenlandsche moeilijkheden de werkzaamheden van de conferentie ver tragen, doch deze moeilijkheden moeten nu eenmaal ook opgelost worden. Ten slotte verklaarde hij niet te weten wan neer de confenrentie weer bijeen komt, doch vast staat, dat de conferentie weer bijeenkomt. HERRIOT's REIS. PARIJS, 27 Juli. (Reuter). Naar de „Matin" meldt zal Herriot 3 Augustus met senator Serlin en afgevaardigde Bastide scheep gaan naar Istanboul, vanwaar zij naar Rusland zullen gaan. Vermoedelijk zal het gezelschap via Polen terugkeeren. o BALBO'S TERUGKEER. SHEAL HARBERR, 27 Juli (Reuteri. Balbo heeft aangekondigd, dat hij morgen met zijn eskader via Ierland terug zal keeren. pen en deelde de bijzonderheden aan Boerzef mede. De affalre-Koetjepof, die zooveel stof deed opwaaien, staat geenszins op zichzelf. Integendeel het uit den weg ruimen van ongewenscnte personen behoort sedert lang tot de geliefde methoden der GP.oe Het is natuurlijk moeilijk, deze gevallen op het spoor te komen. De ontvoerde kan geen aangifte doen en de GP.oe schuift altijd de schuld op grootvorst Nikolai Nikolaje witsj. aMar er bestaat toch in Europa en Azië een geheele lijst van Sovjet-vijanden, die onder min of meer raadselachtige om standigheden zijn verdwenen. Nu eens is het een officier, dan weer een agent van een anticommunistische beweging, die ver dwijnt. Een ontvoering is natuurlijk kost baar. Zelfs bij het GP.oe-bud,get van 75 millioen gulden per Jaar kan zij slechts op minder belangrijke personen worden toegepast. De ontvoering van een kopstuk kan, zooals de Koetjepofhistorie ls geble ken. onaangename gevolgen hebben. Ook vreemdelingen komen vaak door ont voering op het gebied van de meest vrije republiek ter wereld. Niet zoo lang geleden is op deze wijze een professor uit Finland ontvoerd Ook de Japanner Karita, zoon van een groot-industrieel, werd op een uit stapje aan de Russische grens gevat en in zijn zomertenue naar Solowki gebracht. Hetzelfde geschiedde met een Poolschen ambtenaar. Kadoeszka. Deze voorbeelden zijn voldoende om te laten zien dat ontvoering een speciale, ge liefde GP.oe methode is. Dat de Europee- sche publieke opinie desondanks de feiten niet wil zien. Is weer te danken aan het wonderbaarlijke Dropaganda-apparaat der Sovjet-Unie dat jaar in jaar uit werkt aan de redding van het aanzien der Unie. ROOSEVELT'S PROGRAM. WASHINGTON, 26 Juli. (Reuter) President Roosevelt heeft een wetsonhj onderteekend, waarbij in de scheep::- industrie een werkweek van 32 wordt vastgesteld. Indien voor de ring wordt gewerkt en 40 uur, in si3 gevallen. Het minimum-salaris bedraagt 45 per uur in het noorden en 35 cent j>;:] in het zuiden. WASHINGTON, 27 Juli. (Reuter). douane-commissie waakt streng overl invoer in de Vereenigde Staten I gaarne bereid de noodige maatregelef de douane-tarieven aan te bevelen, de binnenlandsche producenten kud beschermen in samenwerking metl industrieel nationaal herstel prozranj WASHINGTON. 27 Juli. (Reuter 1 regeering wil 1 100 000 balen katoen if pen, teneinde de termijn-levering te g randeeren aan hen, die on den terigf markt koopen tijdens de campagne oz j met katoen bebouwde oppervlakte te s perken. NEW YORK, 27 Juli. (Reuter Deg geering is voornemens een leening:. 2000 millioen dollar op langen termijn-2 te schrijven. Woodin en Roosevelt zullen komraj week het vraagstuk bespreken. NEW YORK. 27 Juli (V.-D.) Hoid men dacht, dat onder de nieuwe door Baf sevelt afgekondigde bepalingen omtre werktijd en arbeidsloon in de ta industrie arbeidsconflicten uitgesMi waren, zijn te Highpoint in Noord-( lina 300 textielarbeiders in staking omdat zij van meening waren dat 1 nieuwe maatregelen door den werkge: niet loyaal werden uitgevoerd. Waarscii lijk zal van hooger hand worden grepen om de betrokken fabriek zoo «pal dig mogelijk weer aan het werk te krJts ONDEUGDELIJKE LIKEUR VEKK0CH PHILADELPHIA. 27 Juli (V.-D.) -J Philadelphia zijn 12 personen overltf tengevolge van het gebruik van ondeun] lijke likeur, die door smokkelaars verkocht en een gevaarlijk vergif bletiij bevatten. Het aantal personen dat ci likeur heeft gedronken is echter gra dan twaalt en de geneeskundigen, die:s| stond bij de zaak werden betrokken rs- zen dat er nog meer slachtoffers dial vallen en dat althans eenige persona: JJ kleinere hoeveelheden likeur hebben dronken ernstig gevaar loopeu. Twee to| ner zullen zeker blind worden- De likeur werd door de smokte» onder den naam van „soupt" vertri voor 25 cent per pint, De politie stelt e onderzoek in en heeft reeds vier verdwfl ten gearresteerd. DE HINDENBURG-EIK VERNIELD BERLIJN. 27 Juli (V.-D.) In den k| geloopen nacht hebben onbekenden cd| Hindenburg-Eik, die op den Dag vancdF Nationalen Arbeid, op 1 Mei j.lop i» Tempelhoter-veld was geplant, o? "3| hoogte van 1 M. boven den grond cb^t zaagd. De geljeime politie stelt een on-| derzoek naar de daders in. DE LEIDING DER HAMBURG-AMERIKij LIJN „GEZUIVERD". BERLIJN, 27 Juli. (V.D.). In de gister gehouden vergadering van commissaris der Hamburg-Amerlka-Lijn werd ee nieuwe Raad van Commissarissen gekozen Tot president-commissaris werd in plaats van Max von Schinkel de national-1 socialist Helferich gekozen, terwijl ook o'| andere Joodsche commissarissen doe* „Ariërs" werden vervangen. EEN NIEUWE „REBELLENMARSCH" VAN GANDHI. LONDEN. 27 Juli. (V. D i Uit Amedatel wordt gemeld, dat Gandhi voornemens als protest tegen de Indische regeerJJI een nieuwe „rebellenmarsch" te orgarj seeren. Hij heeft besloten zijn seminanuj per 1 Augustus te sluiten en met- de s™"| denten den marsch te maken. De Indisc- regeering heeft hij hiervan in kennis 5rl steid. Het was tijdens zijn vorigen marsen i 1930, toen Gandhi de zoutwetten overtrf en gearresteerd werd. GENERAAL VELDMAARSCHALK MOETO OVERLEDEN. TOKIO, 27 Juli. (V. D De Japan*® I generaal-veldmaarschalk Moeto, de ee" I Japansche ambassadeur bij de Mandsj i rijsche regeering is in den afgeioop nacht onverwacht overleden „.spal In verband met de omstandig1"*^. I waaronder het overlijden geschiedde, n I ben de Japansche autoriteiten een one i zoek naar den dood van Moeto wücs 1 TWEE WOONHUIZEN VERBRAND TRIER, 26 Juli 'Wolff). In den afg* I pen nacht is te Graach brand uitgebro welke snel om zich heen greep. Zes wwj, i huizen werden geheel in asch Bel- waardoor acht gezinnen dakloos zün 5 worden. h c-. I Al het vee kon gered worden don: materieeie schade is zeer groot en slechts gedeeltelijk door verzekering 6 dekt. 8-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2