74,te Jaargang DONDERDAG 27 JULI 1933 No. 22501 I nummer bestaat uit ORIEBIadei EERSTE BLAD. niticieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: «n cts ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen fSLar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle .ürfere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Stsiultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. kil een maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. UITLOTING GELDLEENING. gemeester en Wethouders van Leiden ren ter algemeene kennis, dat bij de 0 Juli 1933 gehouden uitloting van Bigatiën ad f. 1000,- in de 4»/o geld- J!g van 1930, groot f. 2.000.000,-, de jgende obligatiën zijn uitgeloot: nummers: 80 103, 143, 198, 199 271, 274, 456 485 522 651, 674 684 728, K' 822' 922, 933, 946, 975, 1001, 1039, 2075 1122, 1132, 1153, 1166, 1208, 1209, 1335, 1401, 1451, 1532, 1546, 1623, 1638, 52' 1647. 1651, 1721, 1748, 1801, 1868, 1938, >n 11958. [Deze obligatiën worden 1 October 1933 efde tot dien datum verloopen rente, "lost en houden op dien dag op rente ragen. J, SPLINTER Gzn., Weth. Lo.-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Iden, 27 Juli 1933. 4642 HINDERWET. B gemeester ep Wethouders van Leiden en ter algemeene kennis dat door b vergunning is verleend aan W. Teleng ■rechtverkrijgenden, tot het oprichten San een brood- en koekbakkerij in een Heelte van het aan de Oosterstraat, hoek Bhi'iade, gelegen perceel, kadastraal be- H gemeente Leiden, Sectie K No. 4167, pjitselijk gemerkt, Rijnkade No. 12. J. SPLINTER GZN., Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, fciden, 25 Juli 1933. 4643 40-JARIG JUBILEUM. nsdag was het 40 jaar geleden, dat de ser F. Simons als wolverver in dienst bij de firma P. CIos en Leembruggen Jr. In verband met vacantiedagen werd dit IXeitieerst hedenmorgen herdacht. M BIJ afwezigheid van de directie werd de jubilaris toegesproken door een der procu- ^■ehouaers, die zijn hartelijke gelukwen sten vergezeld deed gaan van de aanbie- (Mp? van een geldsbedrag onder couvert. ™a had in het fabrieksgebouw de hul- ng door het personeel plaats, hetgeen heens gepaard ging met de overhandi- pg van geschenken.. Dat ook deze dag [r den jubilaris een vacantiedag was, pceft wel nauwelijks gezegd. BRAND IN EEN SCHUUR. iedenmorgen te ongeveer half elf is ;hd ontstaan in een tuinderschuur, •nde op een terrein nabij de Driftstraat, schuur toebehoorende aan B. K. ging 'Ml verloren. De groote motorspuit der mdweer was spoedig aanwezig en wist Kt een straal den brand te blusschen. f®11 en ander kon echter niet verhoeden, t de schuur totaal afbrandde; de ale is gering, maar wordt niet door zekering gedekt. Er was zeer veel be- pgstelling. vooral van de zijde der jeugd. oorzaak ligt vermoedelijk in het spelen ^g~'t vuur door kinderen. EEN GESLAAGD UITSTAPJE. I In 17 autobussen hebben gisteren de bij Verzekeringsmaatschappij „Vooruit" ■pzekerde kinderen van 8—12 jaar een fcrn iif naar Oud-Valken veen in 't Gooi K a- °m halfacht werd 's morgens B Vla Haarlem aangevangen en Ear. 2S om ongeveer kwart voor 10 Dni.n*j opëewonden kleuters, die ge- Je-ruib van de fraaie natuur en de Bterir fractaties, weer in de Sleutelstad HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: senhehn u°'' Molendwarsstraat 3, Sas- in blopmhin kweeken van- en den handel in den^ui ln ?n aanverwante artikelen C,?* zin. Vennooten: G. I Sassenhmm en H' Dannys Gzn' Wijziging: <i. mfnawinkS'l ^huissfr 80, Alphen a. Raarihnic i ftffanufacturen' Geves- isstr. 86, toonkamer Meubelen H.K.h" Prinses vergezeld van den hedenmorgen en Sevolg passeer den hofauto. omsfreeks 11 uur in Jen Ruicenhnr.it naar hJt op,doorreis van Waar Zj. to?aar het Daleis te Soest- de Koninrrin aj i1 veriaardag van yen. n,m-Moeder zullen verblij- NED. HERV. KERK. Beroepen: te Veendam W. F. Dikboom te Zuidlaren; te Drogeham (toez.) L. Knier te Birdaard. GER KERKEN. Beroepen: te Zuidland J. C. Hagen te Sprang; te Ec Th. Broersma te Htjlaard. CHR. GEREF. KERK. Tweetal:' te Aalten L. Kraan, cand. te Apeldoorn en M. W. Nieuwenhuyzen, cand. te Vlissingen. Bedankt: voor 's Gravenzande J. Tam- minga te Harderwijk. ALGEM. SYNODE NED. HERV. KERK. VII. De president stelt de Synode in kennis met de rechtsoverwegingen van het hof te Arnhem van 17 Mei JJ„ inzake de vordering van den predikant Hoogendijk tegen de Ned. Herv. Gemeente te Eist, betreffende niet uitgekeerde gelden van zijn traktement. Het algemeen college van toezicht heeft bij de toezending van dat arrest een beschouwing gevoegd, welke be trekking heeft op de vraag, in hoever de Ligger van het Predikantstractement nog altijd moet gelden als het voornaamste rechtsmiddel, hetwelk den predikant zijn traktement waarborgt. Na eenige bespre king worden deze stukken gesteld in han den van de commissie voor de predikants traktementen. De heer Van den Kieboom heeft een conceptbrief aan de classikale besturen opgesteld, inzake onbetaald gebleven quota. Hierover was in de derde zitting een be sluit genomen. Het concept wordt goed gekeurd. De classikale vergadering van Emmen heeft een motie ingediend betreffende de vervulling van vacaturen in den raad van beheer. Deze motie wordt voor kennis geving aangenomen. Na besprekingen over eenige andere aangelegenheden, neemt de Synode kennis van het bericht der Presbyterian Church of England, waarbij een studiebeurs voor het bijwonen van een cursus aan het West minster College te Cambridge wordt be schikbaar gesteld gedurende den tijd van één jaar. De beurs is bestemd voor een theologisch student, die zijn studiën aan een universiteit op het continent heeft vol bracht en die het voornemen heeft, als predikant in een Presbyteriaansche kerk op te treden. Deze uitnoodiging zal in het orgaan der Ned. Hervormde Kerk worden opgenomen. Het collegejaar bezint in October 1934 en eindigt in Juni 1935. Besloten wordt, aan den te Leiden be noemden kerkdijken hoogleeraar dr. Sevenster dispensatie te verleenen van de bepaling betreffende het tijdstip, waarop zijn inaugureele rede moet worden ge houden. Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van iemand te Doetinchem, in houdende bezwaar tegen de hoogleeraars- benoeming en de toelating van predikanten tot de Evangelie-bediening. De heer Van Dingstee rapporteert over een klacht van een persoon te Enkhuizen, betreffende zekere geschillen. Overeen komstig de conclusie, wordt die klacht voor kennisgeving aangenomen. BELOONING LESGEVEN AAN KWEEKSCHOLEN. Beschikking ingetrokken. Ingetrokken is de ministerieele beschik king van 23 Januari 1930. houdende vast stelling van de regelen voor de belooning van de onderwijzers aan scholen voor ge woon lager onderwijs, belast met de oefe ning in de practiik van het lesgeven der leerlingen van Rijkskweekscholen en van door het Rijk gesubsidieerde kweekscholen voor onderwijzers en (of) onderwijzeressen Geslaagd is voor het Mercuiïus di ploma Boekhouden onze stadgenoot, de heer J. S. Kolderman. opgeleid door den heer A. Bernard, alhier. Op Donderdag 3 Augustus zal er een goedkoope trein ïoopen van Leiden naar 's-Hertogenbosch, Maastricht en Valken burg. Geslaagd voor het Fed. examen Boek houden de heer J F. Buiterman. leerling van den heer J. Munting, leeraar M. O. Boekhouden alhier. PP Colla J. Kok. P van Leeuwen C J M Montanus. S Naber. C Paanak ker J C van Steen P. A C, van Vtanen en H. A. M. de Vrind allen alhier zijn geslaagd voor het R.-K Mulo-examen. Me], M. G Swart alhier is voor het examen nuttige handwerken De heer J N Berg alhier is geslaagd voor het examen hoofdakte. Geslaagd is voor het exameD nijver heidsonderwijs akte N IV J. van Hooidonk alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Londen voor het einde. Het conflict in Zuid-Amerika. Heden is dus de slotzitting te Londen. Gedurende de 38 werkdagen der conferen tie heeft men 8 ton memoranda en in totaal 2 millioen gedrukte exemplaren ge produceerd. De totale kosten die voor de Engelsche regeering door de Londensche conferentie zijn ontstaan, bedragen volgens de ..Eve ning Standard" ruim een half millioen gulden De stad Londen heeft ongeveer een kwart millioen gulden uitgegeven al leen voor ontvangsten en dergelijken. In het Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard dat hij geen enkele reden voor pessimisme kent. De omstandigheden die hebben geleld tot de verdaging der con ferentie zijn niet permanent en zullen dus veranderen. Dan zal de conferentie weder kunnen bijeenkomen. De regeringen van Bolivië en Paraguay hebben den Volkenbond verzocht de ver dere behandeling van haar geschil In han den te stellen van Argentinië. Brazilië, Chili en Peru, hetgeen te Genève een pijn lijken indruk heeft gemaakt. ENGELAND. Debat in het Lagerhuis. In antwoord op een vraag in het Lager huis verklaarde Eden, dat op het oogen- blik geen plannen bestonden voor bespre kingen over een permanent verdrag tusschen Engeland en Rusland. Wanneer die zouden plaatsvinden, hangt af van verschillende omstandigheden, o.a. van de houding der Sovjets t. a. v. der schulden. Locker Lampson diende een initiatief- ontwerp in, om de Britsche nationaliteit te verleenen aan alle Joden die door ver volging uit Duitschland verdreven waren, waarbij spr. wees op den persoon van prof. Einstein die op de tribune voor vermaarde vreemdelingen gezeten was en het beste bewijs voor sprekers ontwerpje leverde. Daarop heeft het Huis nog gedebateerd over Runcimans verklaring op de econo mische conferentie, dat Engeland geen geld meer ter beschikking kan .stellen voor openbare werken als middel tot bestrijding van werkloosheid. Sir Stafford Cripps en Sir Herbert Sa muel betoogden dat in ieder land actie gevoerd werd om meer gelden en meer credieten beschikbaar te stellen voor te werkstelling van mannen, die door de po litiek van laat maar waaien, allen werk lust voor de toekomst verloren hadden of op het punt stonden dien te verliezen. Behalve voor opruiming van krotwoningen had de regeering nergens geld voor over, terwijl in Amerika een grootscheepsche campagne gaande was om vijf millioen werkloozen, hoe dan ook, aan werk te helpen. Neville Chamberlain antwoordde dat Runcimans verklaring in overeenstem ming was geweest met de door spr. In Februari uitgestippelde lijn van regee- ringspolltiek. Engeland kon geen credieten meer beschikbaar stellen voor werkver schaffing in vreemde landen en de nuttige methoden in het eigen land waren ook uitgeput, behalve de opruiming van krotten. Dure wegenaanleg leek heel mooi, maar verslond kapitalen die nooit hun renten zouden opbrengen. Lloyd George zeide dat een moedige politiek van aanpakken ook nu nog een half millioen werkloozen op het land nut tigen arbeid kon verschaffen, maar de regeering had evenveel moed als de mors- doode economische wereldconferentie, waar Iedereen wilde nemen en niemand iets geven en waar iedereen bovendien bang en jaloersch was op ieder ander. Spr was er niet rouwig om dat die con ferentie dood was. De volken zouden eindelijk begrijpen dat deze regeeringen harde feiten niet uit den weg konden of wilden mimen en andere regeeringen aan het roer brengen. De Engelsche regeering heeft voorge steld een Engelseh-Japansch-Indische katoenconferentie te houden, welke in Indie haar zetel zou hebben. Hier zouden dan de textielbelangen der betrokken landen worden besproken, terwijl dan later de onderhandelingen in Engeland zouden worden voortgezet, waarbij in het bijzonder de verdeeling der markten het onderwerp der besprekingen zou vormen. Lloyd George wees verder in zijn rede op den treurigen toestand van den Engel- schen landbouw. Men kreeg den indruk van een loopgraven-oorlog, waarbij elke staat zich in zijn eigen stelling ingraaft. De Economische Wereldconferentie heeft niet een zandzak uit den weg geruimd. Het meeste opzien baarde wel Lloyd George's verklaring, dat de periode van den vrijhandel voorbij was Hij kon de po litiek van de regeering niet begrijpen die op onvoldoende wijze de belangen van den landbouw behartigde. De overeenkomsten van Ottawa dienden opnieuw onderzocht te worden. De regeering moest de noodlge geldmiddelen vinden voor het herstel van den Engelschen landbouw. De debatten werden gesloten door den minister van handel Sir Walther Runci- man. die zijn politiek en zijn op de Econo mische Wereldconferentie gehouden rede, waarin hij financieeien steun van Enge land aan internationale werkverschaf- fingsplanne» had afgewezen, verdedigde. DUITSCHLAND. Het resultaat der gehouden razzia Het proces v. d. Lubbe Protest der Saarrcgccring. De groote razzia, welke In bijna het ge- heele Duitsche rijk door de politie is ge houden, heeft, volgens officieele lezing, buitengewone resultaten afgeworpen Uit het oppervlakkige onderzoek, waar aan het In beslag genomen materiaal tot nog toe werd onderwerpen, is reeds ge bleken, dat de actie een noodzakelijke en succesvolle slag is geweest tegen den staatsvijand, die nog steeds den moed heeft zijn kop In Duitschland op te steken. Onder het geconfisceerde materiaal bevinden zich geweldige hoeveelheden illegale drukwerken, springstoffen, wape nen, munitie en geheime berichten. Bijzonder vruchtbaar was de visitatie van alle spoortreinen in het rijk door de spoorwegpolitie met assistentie van de S.A. t De vermelding waard is zeer zeker het feit, dat juist dit moeilijke onderzoek overal geheel zonder incidenten is verloo pen en dat, dank zij de voorbeeldige orga nisatie der rijksspoorwegen binnen den bepaalden korten tijd een actie van den grootsten omvang met succes is doorge voerd zonder dat daardoor het reuzen- apparaat der spoorwegen ernstige storing ondervond. In het district Berlijn heeft men bij dit onderzoek een groot aantal staats- vljandige elementen opgespoord, die In het bezit bleken te zijn van wapenen en illegale drukwerken, terwijl zij bovendien geen passen hadden. Van niet minder belang waren de ont dekkingen in het spoorwegdistridt Dres den, waar verscheidene verdachte perso nen werden gearresteerd, onder wie twee communistische koeriers, die brieven in geheimschrift en deviezen in de zolen hunner schoenen verborgen hadden. In 't district Essen zijn uit een uit Ne derland komenden trein bij het begin der actie groote pakketten met ontplofbare stoffen In het naast den spoorweg gelegen water geworpen. Uit dezen trein konden verscheidene personen, deels buitenlan ders, gearresteerd worden, die valsche passen hadden. Sommige hunner hadden in het geheel geen pas. Dergelijke voorvallen deden zich ook voor in de andere grensdistricten Keulen, Trier en Ludwigshafen. In Trier werden communistische func tionarissen gearresteerd, die uit het bui tenland kwamen. In Wuppertal werden wapenen, munitie, geweren en sabels in groote hoeveelheden in beslag genomen. Hetzelfde geschiedde in de districten München, Regensburg, Breslau, Altenburg, Stettin en Konings bergen. Gebleken ls, dat alle plaatsen in de nabijheid der grenzen krioelden van staatsvijandigc elementen, koeriers enz. die opruiend materiaal het land In trachten te smokkelen. Over het resultaat der razzia in andere plaatsen van het rijk, vooral wat betreft de doorzoeking van alle auto's kunnen tengevolge van de geweldige hoeveelheden materiaal op het oogenblik nog geen nadere bijzonderheden worden gemeld, daar de plaatselijke rapporten nog niet zijn binnengekomen. Naar de rijkscommissaris voor de justi tie in Beieren, dr. Frank, in een pers conferentie heeft medegedeeld, kan ver wacht worden, dat het proces tegen Van der Lubbe eind November of begin Decem ber voor den senaat van het Reichsgericht za. beginnen. De verdediging zal worden gevoerd door Duitsche advocaten. De se naat van het Reichsgericht weigert beslist, buitenlanders als verdediger te laten op treden Gebleken ls, dat van der Lubbe onmoge lijk de brandstichting in het Rijksdag gebouw alleen kan hebben gepleegd Hij moet medeplichtigen hebben gehad. Hoe wel hii verklaart, dat hij den brand alleen heeft aangestoken met behulp van een lin nen doek, is geconstateerd, dat dit niet juist kan zijn. De regeering van het Saargebied heeft scherp geprotesteerd naar aanleiding van de ontvoering door Hitlerianen van drie Saargebiedbewoners van Fransche natio naliteit. Deze personen zouden thans ge vangen gehouden worden te Kaiserlautern. De regeeringscommissie protesteert daar ten scherpste tegen en eischt van de Duit sche regeering de onmiddellijke invrijheid stelling van deze drie personen, welke be- hooren teruggeleid te worden naar Hom burg. De Saarregeering staat er op dat ae Duitsche regeering haar mededeelt welke straffen opgelegd zijn aan de betrok! n Hitlerianen en behoudt zich voor een be hoorlijke schadeloosstelling te vragen. VEREENIGDE STATEN. Weer een vrouw in het kabinet Amnestie op Cuba. President Roosevelt heeft mevr. Marion GlassBanister uit den staat Virginia tot onderstaats-secretaris van Financiën be noemd. Een 2e vrouw dus ln het kabinet! De president van Cuba Machado, heeft het amnestievoorstel onderteekend, waar door alle politieke gevangenen die sedert 1927 gedetineerd zijn on vrije voeten zul len worden gesteld. Tevens ls de reeds lan gen tijd bestaande staat van beleg opge heven. BINNFNT AND Groote brand te Oegstgeest; landhuis prooi der vlammen. (3e Blad). Het Nederlandscli-Belgisch handelsver drag (Binnenland, 3e Blad). Een nieuwe frankeerzegel van 80 cent (Binnenland, 3c Blad). BUITENT,AND De slotzitting der Londensche confe rentie (Tel., 1ste Blad). Weer een nieuwe fase in het Zuid-Amc- rikaansche conflict (Buitenl., Ie Blad). Het resultaat der razzia in Duitscliland (Buitenl., Ie Blad). Balbo's terugtocht. New-Foundland be reikt (Buitenl. Gemengd 2e Blad en Tel. Ie Blad). SPANJE. Een fascistische beweging? De Spaansche autoriteiten bewaren het strengste stilzwijgen over den aard der be weging, die tot arrestatie van ongeveer 1200 lieden heeft geleld. De minister van blnnenlandsche zaken heeft alleen ver klaard. dat men genoodzaakt was. een groote zuiveringsactie te ondernemen. Het wetsontwerp op de openbare orde. dat dezer dagen door de Cortes ls aangenomen stelt de regeering ln staat, strenge maat regelen tegen de gearresteerden te tref fen, Men neemt aan, dat men te doen heeft met een tvplsch fascistische bewe ging. Het grootste aantal gearresteerden droeg kenteekenen van een organisatie, genaamd fascistische Jeugd, welke organi satie nog in staat van ontwikkeling is. ZWITSERLAND. Het Rotter-proces. Te Konstanz stonden gisteren de ont voerders van de gebroeders Rotter terecht. Zooals men zich zal herinneren poogden zij op 5 April van dit jaar de gebroeders Rotter uit Lichtenstein te ontvoeren. De beklaagden Witt. Wiescr. Lelnnann en Goertz werden veroordeeld tot dl le maan den gevangenis Trommeter werd vrijge sproken. CHINA. Nieuwe opstandige beweging in Turkestan. Volgens een bericht uit Kalgan ls ln Chineesch Turkestan een nieuwe opstand uitgebroken onder de Mohammedanen. De opstandelingen bedreigen Oeroemspja en Kasjgar. De Chlneesche regeering heeft troepen mobiel gemaakt om den aanval der opstandelingen af te slaan. o EGYPTE. Voorkomen is beter dan genezen. De Egyptische regeering heeft een cre- diet van 70.000 Egyptische ponden be schikbaar gesteld voor het bouwen van ziekenhuizen werkhuizen en medische bureaux ln elke provincie van Egypte. „Voorkomen ls beter dan genezen" is de slagzin van den minister van blnnenland sche zaken, Mahmoed Fahmi el Krissy Pasha. Hij heeft plannen opgesteld voor het bouwen van weeshuizen, waarin ouder- looze kinderen en de kinderen van zeer arme ouders zullen worden opgenomen en opgevoed op kosten van den staat. Als zij oud genoeg zijn, zal voor deze kinderen, zoo mogelijk, in rijksdienst een betrekking worden gezocht, zoodat zij niet tot armoede zullen komen Men verwacht, dat door dezen maatregel de misdaden onder de jeugdige personen zullen afne men. De autoriteiten ln Egypte hebben voorts besloten krachtige maatregelen tegen bedelarij te nemen en thans is een wet afgekondigd, waarbij bedelen strafbaar wordt gesteld. In samenwerking met het ministerie van binnenlandsche zaken, worden spe ciale tehuizen gebouwd voor mannen en vrouwen en kinderen, die door invalidi teit. ouderdom of door andere gebreken niet in staat zijn werk te vinden. De nieuwe wet wordt terstond van kracht Aan de bedelaars ls een termijn gesteld van een maand om werk te zoeken of zich in een der nieuwe tehuizen te doen opnemen. Na afloop van dezen termijn zullen bedelaars worden gearresteerd en tot gevangenisstraf veroordeeld. De wet is alleen toepasselijk op Egypti sche onderdanen doch daar de meeste bedelaars van Egyptische nationaliteit zijn. hoopt men hiermede het hinderlijke euvel der straatbedelarij op afdoende wijze uit dea weg te hebben geruimd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1