St. Petruskerk door brand verwoest. officieele kennisgeving stadsnieuws. Vlammenzee boven het stadscentrum. Jaarean? WOENSDAG 26 JULI 1933 No. 22500 Dit namm nummer bestaat uit DRIE Bladra EERSTE BLAD. r Duizenden volgden het imposante schouwspel. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Lelden xn cta, ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen •oar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle indere advertentlëD 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. .ij een maximum aantal woorden van 30. tnrasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. tujlncasso ■Krievei^ Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35: per week Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per Franco per post f.2.35 portokosten. t. 0.18 week „0.18 IV) EU HINDERWET. gemeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis, dat hen vergunning is verleend aan: a. }j"c van Noort en rechtverkrijgenden, tot Sfc oprichten van een brood-, koek en Bifpt.hnkkerli in het perceel Hoogewoerd ET 122, kadastraal bekend Sectie D Nis 1624 en 90; b. de N.V. voorheen R. M. Beutn en Zonen en rechtverkrijgenden, tot oprichten van een kapok-, veeren-, deken- en matrassenfabriek in de percee- B Kaiserstraat Nis 6, 8, 8a en 10 en Bienburg No. 99, kadastraal bekend Sectie F No. 1322; c. de N.V. voorheen R. M|Beuth en Zonen en rechtverkrijgenden, tol het oprichten van een kapok-, veeren-, deken- en matrassenfabriek in de per- len Kaiserstraat Nis 23, 25, 27, 29 en 31, rsteeg Nis 1, en 5e Binnenvestgracht 12, kadastraal bekend Sectie F Nis 1345 en 479. Hden, 21 JuU 1933. 4592 J. SPLINTER Gzn„ Weth. Lo.-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. BEROEPEN. Ds. M. Honkoop, cand. te Rotterdam is kt zooals wij gisteren hebben gemeld, be tpen door de Chr. Geref. Gem. alhier, fch door de Gereformeerde Gemeente Ueuwe Rijn). bs. Honkoop heeft echter inmiddels het loep naar 's-Gravenhage aangenomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. E Opheffing. Technisch Installatie Bureau K Knotter, Jan van Goyenkade 11, Leiden. Een enorme brand, die sterke herinne ringen wakker riep aan den Stadhuis brand, heeft gisteravond en vannacht ge woed in het centrum van onze stad. De massale en monumentaal gebouwde, onge veer 97 jaar oude St. Petrus kerk aan de Langebrug, grenzende aan de Ketelboe- terssteeg is totaal door brand verwoest. Aan de kerk werden sinds ongeveer een maand herstellingen verricht, terwijl dien zelfden middag nog verschillende werk zaamheden tot 5 uur 's middags aan den toren en het dak waren verricht. De loodgieters beweren echter het laatst 4 dagen geleden hier gearbeid te hebben, zoodat de vermoedelijke oorzaak van den brand te wijten is hetzij aan kortsluiting, hetzij aan het wegwerpen van een cigaret. Hoewel het er aanvankelijk naar uit zag, dat de brand zich op ontzaglijke wijze zou uitbreiden en ook de belendende per- ceelen in dit zoo nauw aaneen gebouwde stadsgedeelte een prooi der vlammen zou den worden, kon de brand gelukkig tot de kerk zelve, beperkt blijven. Dit dank zij het krachtdadige optreden van brandweer en politie. Tegen ongeveer kwart over tien werd de brand het eerst ontdekt door mevrouw Strotman, wonende in het perceel ter rechterzijde van de kerk, die met haar familie in den tuin zat te kaarten. Zij ont dekte vuur en rook in 't ondergedeelte van den toren en waarschuwde onmiddellijk het in de nabijheid liggende politie bureau. Haar zoon, de heer Strotman, deed zulks met de brandweer. Daar de pastoor der kerk, de heer Beu- Het extérleur der yerwoeste st. Petruskerk vc<5r den brand. kers met deken Homulle zich in retraite te Warmond bevond, werd pater-capucijn Hermans, uit Llmuiden, assistent aan de Mon-Perékerk aan de Haarlemmerstraat, tijdelijk vertoevende ten huize van deken Homulle opgebeld, eveneens werd de kos ter der St. Petrus Kerk op de hoogte gebracht. Het gelukte den eerste kostbare zilveren voorwerpen als kandelabers uit de kerk te redden, de koster wist o.a. nog het Aller heiligste „Ons Heer" in veiligheid te bren gen. Ook een lijk, dat denzelfden avond in de kerk was opgebaard, kon eveneens gered worden. Ook de H. reliquien der diverse altaren, de paramenten, het ge- heele archief en vele kerksieraden konden weggebracht worden. Inmiddels had de brand zich met verbazingwekkende snel heid uitgebreid. Hoewel er geen wind was, bleek er in het ruime kerkgebouw een zoodanige trekking te zijn, dat spoedig één groote vlammenzee uitsloeg. Een tien tallen meters hooge vuurzuil, een gewel dige rookmassa. verlicht door duizenden schitterende vonken, steeg in het lucht ruim en was tot ver in de omgeving zicht baar, zoodat van alle kanten de nieuws gierigen toestroomden; zelfs uit Oegst- geest, Katwijk en Noordwijk kwam men per tram, auto.Tïefs of te voet. De brandweer van het politiebureau was onmiddellijk in actie en begon water te geven op de kolken; ongeveer een kwar tier later kon de brandweer water geven. Dit tamelijk lange tijdsverschil kwam ten gevolge van het feit. dat de afstand van het Rapenburg, waaruit men water moest putten, naar de kerk vrij groot is. De brandweer onder leiding van den ondercommaiidant, den heer van Lith, tastte den brand van alle kanten aan, daarbij geassisteerd door de brandweeren uit Oegstgeest en Voorschoten, uit welke plaatsen tevens politie aanwezig was. Al spoedig waren van de Leldsche brand weer 1 stoomspuit en 2 motorspuiten in werking, opgesteld aan het. Rapenburg, evenals de motorspuit uit Oegstgeest, terwijl op de Botermarkt de spuit uit Voorschoten dienst deed. Steeds vermeer derde het aantal slangen, waarmee water werd gegeven, zoodat dit na eenigen I tijd minstens 20 bedroeg. De vlammen sloegen aan vele zijden uit, het was een zeldzaam geziene vuur zee waartegen geen watermassa's bestand schenen. Het bleek, dat het gebouw niet meer te redden was, zoodat men alle aandacht concentreerde op de beien- dende perceelen, teneinde tenminste deze te kunnen behouden. Met donderend geraas vielen telkens stukken van het dak en van den toren, zoodat de hoogste voorzichtigheid gebo den was. Speciaal ging de aandacht uit naar de achter de kerk gelegen pastorie, de kosterswoning en de koffiebranderij der firma Kelder ter linkerzijde, de vele huizen rondom en het tegenover de kerk gelegen wereldberoemde Kamerlingh Onneslaboratorium en het Psysisch labo ratorium. Voor het eerst deed voor deze beide Universiteitsgebouwen het brandpiket van de Universiteit, onder leiding van den heer Stokhuyzen, dienst. Binnen een kwartier waren de verschillende universitaire auto riteiten, w.o. de rector-magnificus prof. J. Huizinga alsmede de professoren Keesom en Rademaker aanwezig. Telefo nisch of per auto waren de manschappen van het brandpiket gewaarschuwd, die de genoemde Universiteitsgebouwen nat hielden. Voorts merkten wij verschillende burgerlijke autoriteiten op, w.o. de heeren Splinter, loco-burgemeester, weth. Goslin- ga, de gemeente-secretaris mr. dr. van Strijen en vele raadsleden. Ook was in middels pastoor Beukers uit Warmond gearriveerd. Met alle krachten werd getracht te red den wat nog te redden viel, onder den gloed van de huiveringwekkende vuur kolommen. Steeds werden voorwerpen binnengedra gen in woningen in de nabijheid, de pastorie was binnen korten tijd geheel leeg gehaald; zekerheidshalve bracht men de boeken en bescheiden der Ned. Isr. Gemeente alhier, ondergebracht in de wo ning van den heer v. Kloeten, naast die van den heer Strotman, naar het Nuts- gebouw. Intusschen was het een smarte lijk gezicht te zien, hoe steeds deelen van het gebouw instortten: allereerst viel tegen half twaalf het 6 a 7 M. hooge kruis om laag, kort daarna de toren, even voor twaalf uur vatte het koepeltje ter linker zijde vlam, terwijl een uur later een deel van den voorgevel onder een geweldig ge raas omlaagstortte. Telkens daalden ont zaglijke vonkenregens over de omliggende gebouwen, zoodat het gevaar voor de om geving bleef bestaan, mede door het feit, dat groote gedeelten uit hout bestonden, o.a. onder den koepel een galerij met zware eikenhouten stutbalken, waar het vuur steeds opnieuw gretig voedsel vond, zoodat het schouwspel der omhoog krui pende vlammen in hooge mate indruk wekkend was. De drie motorspuiten der Leldsche brandweer waren niet in staat tot een hoogte van 40 Meter, de hoogte van den koepel, te spulten, reden waarom ook de assistentie der Haagsche brand weer was ingeroepen, die tegen kwart voor een arriveerde met twee spuiten, waarvan nog een met ongeveer 8 slangen in wer king werd gesteld Te ongeveer half twee kon deze weder afgekoppeld worden. Van alle zijden spoten de stralen de kerk bin nen, vla de ramen van het kerkgebouw, eveneens aan de achterzijde van de kerk, waar de pastorie door een plaatsje van de kerk is gescheiden, zoodat dit bijdroeg tot het uiteindelijke algeheele behoud der pastorie en door de terzijde gelegen maga zijnen van de firma Kelder. Toen de kerk tegen 1 uur reddeloos ver loren was. bleek het gevaar voor uitbrei ding gelukkig geweken en had men nog slechts de vuurpoel te blusschen. die met ongekende kracht in het binnenste van het kerkgebouw bleef voortwoeden. Hier mede had de brandweer echter nog de handen vol. In de omgeving werd het donkerder, doch tot 3 uur laaide nog achter de naakte ramen van het vernielde gebouw de rosse gloed der vlammen Den geheelen nacht door en den gehee- len dag van heden bleek de brandweer met het nablusschingswerk nog de handen vol te hebben. Tot groote droefenis van de diverse aan wezige geestelijken, w.o. nog de kapelaans Bangert, Kramer, pater v. d Bosch, de vele aanwezige trouwe St. Petrus kerkgan gers en de duizenden andere belangstel lenden was er van de monumentale kerk, die in het jaar 1835 onder architectuur van den bouwkundige Th. Molkenboer In Dorischen stijl werd gebouwd, terwijl op 28 Juli 1836 de inwijding plaats vond zij bestond dus op eenige dagen na juist 97 jaar na enkele uren niets meer over gebleven dan een troostelooze ruïne, waar van de muren nog slechts vrijwel Intact waren Een machtig, doch diep tragisch tooneel had zich in korte spanne tijds af gespeeld; een geluk was het, dat de meeste kerkschatten in veiligheid zijn gesteld Hoewel de kerk geen groote architec tonische waarde had en ook niet schatten van zeer hooge waarde bevatte, is de schade toch aanzienlijk'. Een en ander is verzekerd bij de R.K Verzekeringsmaat schappij St. Donatus te Amsterdam. De steigers ten behoeve der restauratie- j werkzaamheden zijn onverzekerd. Over het verzekerde bedrag kon men ons nog geen inlichtingen verstrekken Een aan tal schilderijen voorstellende het „Kruis- 1 lijden van Christus", van leerlingen van i den Zuid-Nederlandschen schilder Nico do Keijzer uit Antwerpen, is vrijwel onge schonden gebleven Ook constateeren wij j vanmorgen, dat vele wandschilderingen, j die overigens van geen artistieke beteke nis zijn, zonder noemenswaardige schade zfjn gebleven. Het intérieur was één zwarte, rookende puinhoop; gansche rijen zwart-verkoolde kerkbanken zijn tot een massa verwrongen. Van de zijwanden dropen de waterhoeveelheden onafgebro ken voort, terwijl groote plassen water overal den bodem bedekten Hoewel de sacristie, de kosterswoning en de pastorie ongedeerd zijn gebleven, is de waterschade daarin toch zeer aanzienlijk Nader vernemen wij. dat de brand in Den Haag te zien was. het geen de Haag sche brandweer aanleiding gaf te vragen, of assistentie noodig was Hierop werd bevestigend geantwoord; de Haagsche motorspuiten behoefden tenslotte geen dienst te doen, hoewel de slangen uitge legd werden en alles in gereedheid was gebracht. De brandweer uit Oegstgeest en Voor schoten was reeds vóór 11 uur om assi stentie verzocht. De politie is nog met het onderzoek naar de oorzaak van den brand druk bezig Volgens haar lezing is de brand ontstaan achter den toren op het dak. waarboven de werkzaamheden, waartoe op advies van Bouw- en Woningtoezicht beskoten was plaats vonden. En wel ongeveer 2 maan den geleden, daar op sommige plaatsen de pijlers loszaten en het vermoeden bestond, dat het door lood bedekte hout rotte. Dat BINNENLAND De St. Petruskerk te Leiden door brand geheel vernield. Ge Blad). De reorganisatie van het Maatschappe lijk Hulpbetoon te Leiden afgehandeld. (Uit den Leidschen Raad, 3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot verbod van uniformen en onderseheidingsteeke- nen. (3e Blad), De Kaagwcck beëindigd; de winnaars van de hoofdprijzen. (Sport 3e Blad). Weer een ernstig ongeval op onbewaakte overweg in Groningen. Eén doode, een zwaar gewonde. (Laatste Berichten, le BI.) BUITENLAND Naar het einde der Londensche confe rentie. (Buitenl.. le Blad). De Duitsche regeering vaardigt een ste- riliseeringswet uit. (Buitenl., le Blad). Balbo op de thuisreis (Buitenl Gemengd 3e Blad). De Belgische Kamer geeft de regeering een votum van vertrouwen. (Buitenl.. le Blad) Een razzia op groote schaal in Duitsch- land. (Buitenl, le Blad). de brand binnen is uitgebroken, acht zij zoo goed als uitgesloten Het vuur sloeg in een minimum van tijd over van het dak naar het midden van de kerk. Van andere zijde vernamen wij, dat reeds na enkele minuten de kerkruimte niet meer te betreden was, zoodat hetgeen daarvoor nog in veiligheid kon gebracht worden, wel met levensgevaar gepaard Is gegaan. In aller haast zijn de tallooze bescheiden, als registers enz. uit de sacristie gehaald, evenals de aanwezige kasgelden uit de brandkast. Mede door het feit, dat groote hoeveelheden houtkrullen op het dak la gen, Is het vuur sterk aangewakkerd. In tusschen blijft het vreemd, dat zulk een. lange tijd is verloopen tusschen het oogenblik, waarop de laatste werklieden 's middags de kerk hebben verlaten en het tijdstip, waarop de brand ontdekt werd. De politie was in grooten getale aan wezig, w.o. vrijwel alle inspecteurs en zorgde voor een uitstekende regeling Tot in verre omtrek werden de straten en stegen afgezet, daarbij geassisteerd door de leden der vrijwillige brandweer, terwijl ook vele padvinders de behulp zame hand boden Ook was de Eerste Hulpdienst met eenige doktoren voor hulp verleening aanwezig; ongevallen hebben zich echter niet voorgedaan. Het laatst kon nog door de Breestr. te vijf minuten voor half twaalf de tram naar Noordwijk pas- seeren; de stadstrams reden tot het begin van de Hoogewoerd. ter anderer zijde tot het Kort Rapenburg. Als bewijs van de geweldige drukte tij dens den brand moge dienen, dat van middernacht tot ongeveer 3 uur een agent als overdag het enorme verkeer bij de De Giiselaarsbank regelde. De verwoesting van de St, Petruskerk, die ongeveer 15 jaar geleden tot kruiskerk werd verbouwd, heeft ondanks het feit, dat zij geen kunstzinnige bekendheid ge noot. toch onder de burgerij sterk de aan dacht getrokken. Temeer omdat, sinds de branden van het Stadhuis en „Zomer- zorg", de Leidenaars op dit gebied reeds te veel hebben beleefd en in dit opzicht de schrik er reeds danig inzit. Men mag intusschen dankbaar zijn. dat de brand, dank zij het doortastend optreden van alle beschikbare en in aanmerking ko mende krachten, tot dit ééne gebouw is beperkt gebleven! Tenslotte vestigen wij er de aandacht op, dat de brand gewoed heeft op ongeveer dezelfde plaats, die indertijd geteisterd is door het springen van het kruitschip in 1806 Deze omge ving wordt dan ook nog altijd in den volksmond „de Ruïne" geheeten. Tenge volge van de onafzienbare menschenme- nlgte, die het verloop van den brand volgde, is op sommige plaatsen schade veroorzaakte, o.a in de plantsoenen van het van der Werffpark De herinnering aan de ontzagwekkende vuurgloed die het luchtruim bloedrood kleurde, zal velen nog in lengte van dagen heugen! Den ganschen nacht heerschte !n de binr nstod het ongewone beeld van ge jaagde menschen langs de straten. Alle bewoners der huizen in de omgeving wa ren op de been; overal stonden de men schen in groepjes bijeen en bespraken het verloop van den brand. De ouderen kon den ditmaal tegen de jeugd geen groot- sche verhalen ophangen van geweldige branden in hun jonge jaren, want een ieder stond die van ons stadhuis nog le vendig voor den geest! Alléén toen was het snerpend koud nu heerschte ei een zomersche hitte! Dat was welhaast het eenige verschil! Voor de foto's van den brand verwijzen wij naar de foto-pagina.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1