IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 24 Juli R.K- VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Diploma's en overgangsexamens. Aan de R.K. Vakschool voor Meisjes al hier, slaagden: voor het Staatsexamen Huishoudkunde en Waschbehandellng N. VII, de dames: F. M. H. van der Cammen, Rotterdam, C. H. G. Greltemann, Tlel. J. M. H. Ma- jole, Golrle, J. van Noord, Oegstgeest, C. H J. Vendriak en M. C. A. Verberne, Utrecht, J. M. Westerman, alhier Voor 't Staatsexamen Koken en Voedings leer N. VIII de dames: M. J Ph. Berk- vens. Utrecht, N Pfelfle, Zwolle, A. J M. Polman, 's-Gravenhagc, M. H. C. W- Rah- der, Glnneken, G. J. I. M. Schermer, Hoorn M. P. B. Schute, Teterlngen en P. S. S. M- de Beer, Terheyden. Het diploma „Coupeuse" werd uitge reikt aan mej. J. G. M. van Tol, alhier. Het getuigschrift „Hulp in dc Hulshou ding" werd uitgereikt aan de dames: W. van Booma, Oegstgeest, W van Baren, Bodegraven, A. M. de Jong, Hazerswoude, G. Oudshoom, Warmond, C. Straathof, Nieuwe Wetering. Geslaagd voor het examen „Costuum- naaien" de dames: K. van Amerongen en H. Godee, alhier; A. Deurlo en J Laamens, Leidschendam; F. Beuk, Noordwijk aan Zee en M. van der Plas, Noordwijk- Blnnen. Geslaagd voor het examen Linnen- en Co8tuumnaaien de dames: C. van Latum en G- Sasburg, Leiden, F. Bonnet en J. Kuypers, Oegstgeest, G. Rozestraten, Al phen a. d. Rijn, A. Seinstrat en A. v. d. Ham, Katwijk aan Zee, M. Zwetsloot, War mond, E. v. d. Putten, Oegstgeest (voorw.) Geslaagd voor het examen van den 3- Jarlgen middagcursus de dames: W. Ha melink, J- de Haas. C. Veeren, R. van Zandwijk, allen alhier; A. van Cuilenburg, C. Groenewegen en C. van Wissen, Voor schoten. T. Warmerdam, Noordwijker- hout en L. van der Vis, Hazerswoude. Geslaagd voor het examen van den vier jarigen middagcursus de dames: G. Anes en J. Zaalberg, beiden alhier; G. Los en N. Rietveld, Leiderdorp, A. van Schie, Katwijk en I. van den Nieuwendijk. Voorschoten- Geslaagd voor het examen „Costumière" de dames: P. Bavelaar, L. de Boer, Th. Brandenburg, L. Koote. J. Krol, L. van der Kaay, N. Micremet, J. du Prle, J. Snoeker, A. de Wolf en F. van Zuilen, allen alhier; N. de Best, M. Haashoot. Katwijk a. d. Rijn, M. van Cuilenburg en C. van Veen. Voorschoten. W. de Haas, Leiderdorp en M. Scheltens, Warmond. Voor het examen van den drie-jarigen volledlgen avondcursus: J. Brandt, G. Hansen. C Massaar, J. Massaar, S. de Ru. C. van Rijn, 7. Uljee en S. van der Wilk, allen alhier. De uitslag der overgangsexamens is als volgt: Opleiding Leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: C. Fens, Rot terdam. B. Haex, Heerlen. M. van der Lin den. alhier, A- Maaskant. Bodegraven. M. Moenking, Bussum, Ph. Sehellekens, Brus sel, E. Schoemaker, Deventer, A. Wuisman Schiedam. Opleiding Leerares Koken en Voedingsleer Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: J. Alkemade, Noordwijk, Zr. Bernardo, Steyl (gedeelte lijk). A, Brouwers, Leiden. M. Elfrink, Zwolle, A van Horn, Hilversum, C. la House, 's-Gravenhage, M. Klijnen. Maas tricht. A. Langemeyer,"Heemstede (gedeel telijk), M. van Vlijmen, Overveen Opleidlng „Huishoudkundige.' Van de eerste naar de tweede klasse v/erden bevorderd de vlames: J. van Beu kering, J. Bruins (gedeeltelijk), B. Duval, E Kuster, L de Reede. J. Timmerman, M. Witters. M. Stumpel, J. Meyer, C. van der Vaart, allen alhier; J. Drenth, Oude Pe- kela. Ph Breukel, K. IJdens en A. Zoete- meyer te Alphen aan den Rijn, A. Dcrksen den Haag, N. Haspers, Koudekerk, L. Hey- nen, N. de Koning. M. Zuur, Voorburg, M. Payens. Hillegom, M. Philippo, Sassen- heim (gedeeltelijk), C. Roozen, Haarlem, G. Rozemcyer, Rotterdam, T. Vos, Rijs wijk, N. Vorwerk, Zicrikzee, M. Welsing, Arnhem. A Stael, Arnhem Opleiding „Hulp in de Huishouding". Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd de dames: L. Krol, B. Raat M. Sierag, W. van der Werf en N. van der Wiel. allen alhier; N. Heemskerk, Hazers woude; J van de Kerkhof, Voorhout; M. Leenen, Warmond; A. Ouwerling, Katwijk a. Zee: L. van Paridon. Katwijk a. d. Rijn D. Zoetemeljer, Alphen a. d. Rijn; E. Bal- foort. Voorschoten. Dagvoorbereldende Cursus. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: C. van Ek, B. Frank- huyzen; J Griffioen; C. van Hoven, A. Jansen. G Keereweer. J. Miiller. A. Nieuweuburg. T. Rijnbende. A, van Stave ren. A. Schouten, A. Swaanenburg, M. Schimmel, A. v. Vueren, J. Verboom, N. v. Waals. R. van Wensveen, M. van de Brink, S van Buuren. J. van Dijk, A. Friesema, C. Kuypers. M. Langezaal. B Overdevest, L Stolk. W Singeling. allen alhier; C. den Dubbelden, R. Onderwater, C. Dfiessen, H. van der Kooy. te Oegstgeest; M. en E van der Voorn. Hoogmade; N. Vogelaar. Zoe- terwoude; A. van Winkel. G. Wolff, L. de Roode. R. van Strohé, Leiderdorp: J. Ouwerling. I Warmenhoven en L. Nou- wens. Voorschoten: L. van Went, Noord wijk; T. Zandvliet. Hazerswoude. Het getuigschift van de 2-jarigen Dag- voorbereidende cursus werd uitgereikt aan C. de l'Ecluse. J. Overdijk. S. Stlkkelorum, Lelden; G. van Eggen. Voorhout; J. Mei man, Sassenhelm; A. van Rij. Oegstgeest; A van Santbrink en C. van Wissen, Voor schoten; A Versluis en P. Zwetsloot, Warmond en H. van Zwieten, Hazers woude. Van Middagcursus I naar Middagcursus II werden bevorderd: M. Menken, I£. Rlj- kelijkhuizen. S. Uljee. D. Weisz, M Oud water, C. Sasburg, allen alhier; Q. Strijk, Oegstgeest, C de Best en J. Vreeburg, Katwijk a. Zee: C. Deckers, N. van der Hoeven. M. van der Hoeven A Onder water H van Wilsum, Zoeterwoude; A. Dijkman, R. Hendriks. A van Kampen, E. Meijer. W. Zemering, B van Wissen, Voorschoten; M de Groot. Hazerswoude; G. van der Schalk, Noordwijk en M. van der Steen. Leiderdorp. Het getuigschrift van de 2-jarigen Mid dagcursus werd uitgereikt aan: M. Dries- sen. M Gordijn. R Hoogeveen, N Krol, T. Koets J, van der Logt, D Laman. C. Mul der. C Pellekoorne. M Schipper. J. Varke- visser, L. Verhoeven, allen alhier; M. Juffermans. Oegstgeest; J. Schenkeveld, W. v. d. Valk te Zoeterwoude; J. Waayer, Voorschoten. Van den 3-jarigen Volledlgen Avond cursus werden bevorderd: Van de eerste naar de tweede klasse: T. van den Berg. A. Dlersman, S. Groe nendijk, G Harteveld. L. Hultlng, M. van Kampen. M. Nijssen, C. Pardon, M. van Rijn, L. Stikkelorum, M. de Wit, W. de Wit, C. Zeegers, M. van Velzen en A. Vit- ters, allen alhier. Van de tweede naar de derde klasse: A. Barten, J. van Deventer. A. Goedhart, T. de Haas. W. van Mourik, A. de la Rie, J. Stikkelorum, M. van Zijp. allen alhier. o VEREENIGING „ONZE UITGAANSDAG". De Vereenigmg hier ter stede, die sedert 23 Jaar op den laatsten Dinsdag in de maand Jtll en boottocht organlseerd:-, en daarom als toepasselijken naam Bootver- eenlging Onze Uitgaansdag", gekozen had heeft sedirt twee jaar het woord „Boot" veranderd ln „Reis". Zoodoende staat er voor morgen. 25 Juli een reis met touring cars (waarvan er een 7 tal noodig zijn om alle leden te vervoeren) op het programma. De reis zal ditmaal gaan over Apeldoorn Arnhem. Dezen reis staat ln verband met en is gewijd aan het 25-jarig bestaan der vereeniging. Het jubileum zal 1 September a.s. herdacht worden. IN HOOGER BEROEP. De vroegere agent van politie L. J v. d. Balhier, die, zooals bekend, door den burgemeester is ontslagen, welk ontslag door het Ambtenaren-gerecht te Den Haag Is gehandhaafd, gaat in hooger be roep van dit vonnis bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. PARKCONCERT. Donderdag 27 Juli a.s. zal de R K. Muziek- vereeniging .JPerosi" directeur de heer J. Noordanus Sr. het twaalfde concert geven van den Bond van Leldsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. Het concert wordt gegeven in het Plantsoen (Musis Sacrum) 's avonds 8 uur precies. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen Programma: 1. Kaveeweemarsch, Adr. J. Maas. 2. Ouverture de Concert, L. de Pey. 3. Concertwals Au Golf de Napels. Guardia. 4. Fantaisie sur l'opera Carmen G. Biset. Pauze. 5 Marsch Solonel. J. Noordanus Sr. 6. Ouverture La Festale. Kastner. 7. Dans le Jardin d'un Monastere, A Ketelbey met medewerking van het R.K. Zangkoor Sanote Gregori. 8 Fantaisie sur l'opera Martha. von Flottow. 9 Marsch Finale. Geslaagd zijn te Rotterdam voor het examen Nuttige Handwerken de dames P. Ouwerkerk en C. J. E. Schuilen'ourg, beiden alhier. k Onze vroegere stadgenoot de heer J. Th. E. Alofs, thans rijksklerk 2e klasse ten parkette bij het. Kantongerecht te Den Haag is benoemd tot R'jksklerk le klasse. Zondag 20 Augustus a.s. zal onze oud stadgenoot de heer P. Piket, indertijd commies der Ned. Spoorwegen aan het station alhier, na,tot priester te zijn ge wijd. de eerste H. Mis in de St. Jozefkerk aan den Heerensingel opdragen. Hiermede vestigen wij de aandacht op een in dit blad voorkomende adverten tie betreffende dans-wedstrijden te Kat wijk aan Zee in hotel „De Zwaan". Niet S. den Haauwen, doch S. de Blaauwen alhier is toegelaten tot de afd. Bouwkunde en Weg- en Waterbouw kunde der M.T.S. te Haarlem. Morgen zal een zlekentrein loopen van Amsterdam naar het herstellingsoord te Lourdes in Frankrijk De ziekentreln zal ook hier stoppen van 8 45 tot 8.56 voor het opnemen van zieken uit onze gemeente. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 17 Juli 43 43 Dinsdag 18 Juli 44 44 Woensdag 19 Juli 47 47 Donderdag 20 Juli 46 46 Vrijdag 21 Juli 48 48 Zaterdag 22 Juli 49 49 KORFBAL. FLUKS NAAR TWENTE. De tocht, welke Fluks naar Twente on derneemt, zal. zooals wij reeds eerder meldden. Zaterdag 29 Juli aanvangen. In den namiddag arriveert men per trein te Zutphen. waar Fluks voor den Zaterdag avond en Zondag de gast zal zijn van de Zutphensche Korfbalvereeniging „Rapidi- tas Maandag blijft het twaalftal te Zutphen. doch is dan de gast van Z. K. C. Dinsdag trekt men op de fiets verder r.aar Almelo, waar dien avond gespeeld zal worden tegen het Almelosche twaalftal, terwijl Woensdag 2 Augustus Hengelo aan de beurt is, waar H.K.C Fluks ontvangt. De resteerende dagen der week worden doorgebracht bij Ons Clubje te Glaner- brug. vanwaar men Zaterdag 5 Augustus per trein naar huls terugkeert. Aan de tocht nemen deel de dames: G. C. Buijs, J. v. d. Burg, C. de Haas, C. van Klarenbosch, N. Nijkiel en J. van Weizen. en de heeren P Ressenaar (leider). S. Buijs, G. W. Horrée, J. van Nierop. H. Nieuwland. P. de Wolf en A. Zanen In totaal dus 7 heeren en 6 dames, waar van 7 spelers uit het eerste twaalftal, 5 uit het tweede en 1 uit het derde twaalf tal zijn opgenomen. Het twaalftal is vrij sterk te noemen, doch zal ongetwijfeld tegen de sterke Oostelijke clubs alle zeilen bij moeten zetten, om het prestige, dat men vorig jaar in Brabant behaalde, (geen enkele wedstrijd verloren), te kunnen handhaven. Onder de deelnemers en deelneemsters zijn er verschillenden, die reeds aan vroe gere Flukstochten deelnamen, wil «en bo yvijs dus, dat deze in den smaak valljn. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een zilver-overeenkomst - Henderson's kruistocht. De vertegenwoordigers van acht aan de Economische Wereldconferentie deelne mende staten hebben een belangrijke in ternationale zilver-overeenkomst getee- kend, die ls ontworpen door den Ameri- kaanschen senator Pittman. De inhoud der overeenkomst is nog niet gepubliceerd. De acht onderteekenende mogendheden zijn Indië, Spanje. China, die een zilver-valuta hebben, en Canada, Mexico, de Vereenigde Staten, Australië en Peru als zilver-produ- ceerende tanden. De Boliviaansche verte genwoordiger. die aan cfe onderhandelin gen deelnam, heelt de overeenkomst niet geteekend Bepaald is dat met ingang van 1 Ja nuari 1934. voor den tijd van vier jaar Britsch Indië 35 millloen ounces zal ver- koopen en Spanjje slechts vijf millloen jaarlijks. Over het algemeen is men zeer tevreden over dit resultaat. Senator Pittman verklaarde i/n een in terview, dat de overeenkomst een wijzi ging in de valuta-situatie beteekende en een stap voorwaarts op den weg der va luta-controle was. Henderson is na zijn besprekingen te Parijs met Paul Boncour te Londen te ruggekeerd. Hij verklaarde dat de ontwapeningsbe sprekingen die hij te Parijs, Rome. Berlijn, Praag en Muenchen gevoerd heeft, over het algemeen het bestaan van een nei ging tot overeenkomst hebben bewezen, maar bij hem een zekere vrees hebben achtergelaten wat aangaat het onmiddel lijk succes. Henderson gelooft, dat een accoord mo gelijk is over bepaalde kwesties. Hij meende, dat, hoewei een algemeen succes nog niet te verwachten was, over eenstemming mogelijk zou zijn ten aan zien van de volgende kwesties: geen toe vlucht nemen tot geweldmaatregelen. een definitie van een aanvaller, controle en toezicht, de effectieven en de standaardi seering van de Europeesche legers, gecon troleerde beperking der begrootingen en controle op den wapenhandel en de wa penindustrie. Grootere moeilijkheden zou men echter ondervinden om te komen tot vaststelling van den duur der ontwapeningsovereen komst, afschaffing en vernieriging van aanvalswapenen, en de kwestie in hoe verre de ontwapening ter zee in de Ont wapeningsconventie diende te worden od- genomen Indien geen vriendschappelijke overeenstemming over den duur der over eenkomst voor het eerste ontwapenings stadium en voor de afschaffing der aan valswapenen. alsmede de wijze, waarop deze vernietigd dienden te worden, zou kunnen worden bereikt, zou het. totstand komen eener Ontwa-peningsconven-tie zeer moeilijk zijn. De Parijsche bladen, tjekken vrijwel al gemeen uit het onde-rhóbd van Henderson met Paul Boncour de conclusie, dat Hen derson niet dat succes heeft weten te ver krijgen. dat hij wei gehoopt had. Tevens wordt er op gewezen, dat de poging van Henderson om een onderhoud tot stand te brengen tusschen rijkskanselier Hitler en den Franschen premier als mislukt moet worden beschouwd. Ook de Engelsche pers is pessimistisch gestemd. DUITSCHLAND. Strengere toepassing der doodstraf Dc inhoud van het concordaat Admiraal von Schroedcr t Goering's geheime vergadering te Sylt, gevolgd door zijn terugkeer naar Berlijn, had ten doel een verscherpt optreden tegen de communisten, die zich, zooals wij reeds mededeelden, scherper gaan roeren. Een reeks maatregelen zijn genomen, waarover Goering het volgende mede deelde Ik heb mijn verlof onderbroken en een buitengewonen ministerraad bijeen ge roepen om klaarheid te brengen over een zeer belangrijke kwestie. Het is gebleken, dat de staatsvijand slechts schijnbaar ge heel was overwonnen. Door bepaalde om standigheden, die ons misschien in een al te mild licht plaatsten, gaat het commu nisme hier en daar weer driester dan ooit den kop opsteken. Zoo kon het gebeuren, dat het aantal overvallen op S A. en S.S.- leden weer is vermeerderd; zoo kon het gebeuren, dat op een rechtszitting een S.A.-man door een communist wordt over vallen, en dat op den openbaren weg com munisten van een auto uit politie-agenten neerschieten. Op grond van deze gebeur tenissen heb ik besloten, aldus Göring. geen dag langer te wachten, maar nu in derdaad eens met ijzeren vuist in te grijpen. Wie zich in de toekomst vergrijpt aan een lid van de nationaal-socialistische beweging of een drager van den staat, moet weten dat hij daarvoor zijn leven verliest. Daarbij is het voldoende, als vast staat, dat de betrokkene het plan had de daad uit te voeren, ook al heeft zij niet den dood doch slechts een verwonding tot gevolg gehad Door speciale wetten en door bespre kingen met de polltie-chefs ,de officieren van justitie en de presidenten der recht banken zullen wij er voor zorgen, dat de nieuwe maatregel zeer snel en zeer effec tief worden uitgevoerd. Bovendien echter heeft de Pruisische ministerraad besloten de rijksregeerlng met verzoek om dringende behandeling, een wetsontwerp voor te leggen, waarin de doodstraf zooals die wordt uitgesproken door speciale rechtbanken, wordt toege past bij overvallen zooals die zooeven door mij werden aangeduid en verder ook in gevallen, waarin het aanzien en het be staan van den staat wordt aangetast door het verspreiden van z.g gruwel propaganda. Ook deze propaganda heeft er toe bij gedragen, dat de nieuwe staat wordt on dergraven en dat verboud'ngen worden geschapen, die onder de huidige oms'an- d.gheden rnstlgc gevolgen oo. Duitsch- land zouden kunnen hebben. Ik be er van overtuig'*, dat de ri'ksregeering deze wet zoo spoedig mvjelijk zal goedkeuren. Wij hebben thans reeds in onze justi- tioneele organisatie de voorwaarden ge schapen, zoo zette Göring verder uiteen, dat de wetten met der. grootst mogelijken spoed worden uitgevoerd. Wij zijn daarbij uitgegaan van het standpunt, dat in de bedoelde gevallen voor de toekomst geen sprake meer kan zijn van verzachtende omstandigheden, maar dat elk, die zich vergrijpt aan een amb.tenaar van den staat, aan een S.A., S.S. of Stahlhelm-man die thans tot de S. A. behoort daar voor met den dood moet boeten. Daarmede heb ik getracht aan de dra gers van het huidige regime een waarborg te geven, zooals die tot dusver niemand ten deel is gevallen; ik ben er van over tuigd, dat de thans genomen maatrege len de staatsgetrouwe bevolking en vooral de trouwe strijders in de politie etc. het gevoel zullen geven, dat zij thans daad werkelijk zijn beschermd tegen deze voort gezette vijandelijke overvallen. Wij hebben echter ook een wet opge steld. welke het den minister-president mogelijk maakt veroordeelden te begena digen en processen te doen staken, als lk er van overtuigd ben. dat strijders voor de nationaal-socialistische revolutie wel is waar tegen de letter der wet hebben ge zondigd, doch slechts ten einde de revo lutie en daardoor staat en volk te dienen. Nu de Führer heeft verklaard dat de re volutie geëindigd .s en de opbouw van den staat begint, nemen wij den dag dezer verklaring als uitgangspunt voor deze begenadiging. Van heden af aan, zoo besloot Göring, verlang ik van ieder dat hij zich met zijn geheele persoon geeft voor het welzijn en het bestaan van den nationaal-socia- listischen staat en het volk. Er is thans en in de toekomst slechts een autoriteit, die van den staat, die gezag weer ont leend aan het vertrouwen van het Duit- sche Volk." In overeenstemming hiermede zijn te Keulen zes doodvonnissen uitgesproken, wegens aanvallen op S A.-mannen. Te München is intusschen weer een S.A-man doodgeschoten. Minister-president Goering heeft den nationaal-socialistschen rijksdagafgevaar digde, brigade-aanvoerder van de S.A. prins August Wilhelm van Pruisen en den ge wezen Duitsch-nationalen rijksdagafge vaardigde von Freitag-Loringhoven be noemd tot leden van den Pruisischen Raad van State. Gepubliceerd is thans de inhoud van het met het Vaticaan gesloten concordaat. De voornaamste bepalingen luiden: Het Duitsche rijk waarborgt de geloofs vrijheid en de openbare uitoefening van den katholieken godsdienst. Het erkent het recht van de katholieke krek om binnen de grenzen der voor allen geldende wetten hare aangelegenheden zelfstandig te rege len en om binnen het kader van haar be voegdheden voor haar leden bindende wetten en voorschriften af te dcondigen. De met Beieren in 1924. met Pruisen in 1929 en Baden in 1932 gesloten concorda ten blijven van kracht en de daarbij er kende rechter en vrijheden der katholieke kerk binnen de betreffende staatsgebieden blijven onveranderd gewaarborgd. In de toekomst zal het afsluiten van concordaten door de landen slechts plaats hebben met goedkeuring der rijksregeering Van geestelijken kunnen door rechter lijke ambtenaren geen mededeelingen wor den verlangd over feiten die hun bij de zielsverzorging zijn toevertrouwd. De tegenwoordige organisatie en terri toriale indeeling van de katholieke kerken in het Duitsche rijk blijven bestaan. De Heilige Stoel behoudt volle vrijheid van verkeer en correspondentie met de bisschoppen, clerus en andere dienaren van de katholieke kerk in Duitschland. Bij de reorganisatie in het Duitsche rijk zal de rijksregeering zich langs nieuwe wegen met den Heiligen Stoel in verbin ding stellen De kerk heeft principieel het vrije recht van het bezetten van alle ker kelijke ambten zonder medewerking van den staat of van de burgerlijke besturen Geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders, die in het Duitsche rijk hun zetel hebben, moeten Duitsche staatsburgers zijn. Pro vincialen en anderen hoogwaardigheids bekleeders. wier zetels buiten het Duit sche rijk liggen, staat ook wanneer zij een andere nationaliteit hebben, het visitatie- recht betreffende hun in Duitschland lig gende goederen en gemeenten, vrij. Het eigendom en andere rechten van de ge meen rechtelijke lichamen, van de kloos ters en vereenigingen der katholieke kerk op haar vermogen worden naar maatstaf van de algemeene staatswet gewaarborgd. De katholieke-psylologische faculteiten aan de universiteiten van den staat blij ven behouden. De rijksregeering zal voor alle daarvoor in aanmerking komende katholieke facul teiten van Duitschland een uniforme me thode van behandeling volgen. Het katho lieke geloofsonderwijs in de volks-, mid delbare en hoogere onderwijsinstellingen is een gewoon leervak en wordt in over eenstemming met de beginselen der ka tholieke kerk onderwezen. Bij de aanstel ling van katholieke leeraren voor het religieus onderwijs wordt overleg ge pleegd tusschen den bisschop en de lan delijke regeering. De Duitsche rijksweer zal haar katho lieke officieren, beambten en manschap pen, zoowel als hun gezinnen, een buiten gewone zielverzorging toestaan, te leiden door een legerbisschop. De katholieke ver eenigingen en bonden, die uitsluitend een godsdienstig doel beoogen. en als zoo danig aan de kerkelijke overheid onder worpen zijn worden ln hun streven be schermd Voor zoover het rijk en de lanrfën de belangen behartigen van ieugd-sportbe- weglngen, zal worden zorg gedragen dat den leden het nakomen hunner kerkelijke plichten mogelijk wordt gemaakt en hun niets wordt opgedragen, dat onvereeni baar is met hun godsdienstige en z#:, lijke overtuigingen. Op grond van de in Duitschland y. staande bijzondere verhoudingen en met het oog op de door de bedoeling n liet concordaat geschapen waarbo:> betreffende de rechten en vrijheden katholieke kerken in het rijk en de den. heeft de Heilige Stoel voorschr::., uitgevaardigd, welke voor priesters en - den-geestelijken het lid zijn van poli'.;; partijen verbieden. Hitler zeide in zijn radio-rede o.a.: Geloofskwesties, dogma's en leer;! lingen zijn interne kerkelijke aangelegi heden maar niettemin zijn er vraagsti ken, waarmede zoowel kerkelijke als p tieke belangen gemoeid zijn. Beslissend voor het bestaansrecht r Kerk en staat is het behoud van de ga telijke en lichamelijke gezondheid i menschen, want de vernietiging daan; zou zoowel het einde van den staat i het einde van de Kerk beteekenen. Evenals weleer het Christendom en lat de reformatie gigantische politieke tl werkingen hadden, zoo zal ook iedere p litieke omwenteling het lot der Kerk aap gaan. Alleen een dwaas kan zich inbeeld* dat de overwinning voor de Katholieke voor de Evangelische Kerk van geen li- lang zou zijn. Het Bureau van de vroegere Socialisti sche Partij te Praag heeft voorloopige cij fers opgesteld van het aantal der ifi Duitschland gevluchte personen. Het m tal in Frankrijk wordt geschat op nis minder dan 30.000, in Holland op 8000. a Zwitserland op 2000, in Tsjechoslowalj! op 3000. waarvan 2000 behooren tot 4 politiek georganiseerde socialisten. HK De „Times" verneemt van zijn correspo:- dent te Berlijn een ergerlijk staaltje va Jodenmishandeling. Het slachtoffer is een Amerikaanse^ Jood, Philip Zuckerman. die verleden vt-i Zondag tijdens zijn verblijf te Leipzig! zijn jaarlijksch handelsbezoek, met n vrouw en enkele vrienden een wande' maakte. Hij is door de Nazis ergerlijk misb deld. Hij moest naar het ziekenhuis ie den gebracht en moet voorloopis onder medische behandeling blijven Het gebeurde ls ter kennis gebracht va de Amerikaansche autoriteiten te Beri,c In den ouderdom van 79 jaar is te te lijn overleden Admiraal a la suite Luötf von Schroeder, in den wereldoorlog bek als de bevelvoerende admiraal van marinecorps in Vlaanderen. Admiraal Schroeder is 17 Juli 1854 te Hinzenke (Pommeren) geboren en kwam in 1871S de marine. Zijn loopbaan als marlneoC cier voerde hem tot de hoogste posten, Mei 1912 verliet hij den actieven diets als chef van het marinestation Oost» Bij zijn vertrek uit den dienst werd S benoemd tot admiraal a la suite van marine-officierenkorps, terwijl hij in sea adel werd verheven. In den wereldoord hield hij met het door hem gevormd' marinecorps de wacht in Vlaanderen tls uiterste rechtervleugel van het DuiShe leger. In het leger noemde men hem Leeuw van Vlaanderen. In October 191» moest hij op bevel van de opperste leiding Vlaanderen verlaten. In November 191» werd admiraal von Schroeder tot gouver neur van Kiel benoemd. ENGE! AND. GandhP's actie. Gandhi is naar Ahmedabad vertrokken om daar zijn plan tot het organiseeren van een individueele ongehoorzaamheidscam pagne uit te voeren. De Mahatma wile,n corps van 200 studenten tot „uitverkore nen" maken. Hij eischt van hen een strenge discipline, een ascetische levens wijze, het celibaat en de verplichting, voo- de zaak van de paria's te zullen werken. SPANJE. Weer een complot? Naar vernomen wordt heeft de politjj in verscheidene steden buitengewone ver ligheidsmaatregelen genomen. Men vermoedt dat deze maatregelen m verband staan met het gerucht dat in wandelgangen der Kamer de ronde-dee. dat er een nieuw complot tegen de geering ontdekt zou zijn. De regeering heeft het congres der com munisten verboden. Talrijke extremistische elementen w gearresteerd. In de bureaux der rechtsche bladen zu huiszoekingen verricht. rJ De socialistische leider Largo heeft de deelname der socialististen a de regeering verdedigd en verki aar,; waarom men aan de regeering blijn nemen. De radicaal-socialist Gerdon Ordax pleitte een verbond niet alleen socialisten, doch ook met de extremis Miguel Maura deed een beroep op^ conservatieve republikeinsche par1'' zich gereed te maken aan het regee™ - werk deel te nemen. PALESTINA. des Talrijke arrestaties. In verband met den moord OP Zionistenleider Arloseroff is een kT,^. aantal leiders der rechtsradlcale slonnistenpartlj gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2