FOTO CAMm COUPONS CLYSMA no so I NORTH STATE MAVRIDES ROYAL GOLD DOLLAR CLIX PIRATE BRISTOL I FLAG (io stuks) DE WERELD ,,even zeker als de Jslederloridsche Bank" 748te Jaargang BINNENLAND. I tijds ingericht. 1 naar de eischeD LEIDSCH VRAGENRUBnIEK. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. DAGBLAD, Zaterdag 22 Juli 1933 Derde Blad No. 22497 Fabr. Kodak CPAT/S voor Uw Zomertijd is fototijd. Hebt U nog geen toestel? Batco helpt U met haar speciaal zomeraanbod. Een enorm»aantal foto camera's, fabrikaat Kodak, worden gedu rende de maanden Juli en Augustus 1933 gratis beschikbaar gesteld voor het zeer gereduceerde aantal van slechts- 300 Batco Coupons. En fotofilms zijn reeds verkrijgbaar vanaf 50 Batco Coupons. Maakt gebruik vanf deze bijzondere zo- meraanbiedingl Begint nog heden deze coupons te sparen. Batco-de V/ereld-Cou-■ pons worden verpakt bij de volgende sigarettenmerken van hooge kwaliteit houders voor rijwielplaatjes. Od de kantoren der Posterijen te Am- SCdam Alkmaar, Arnhem, Assen, Dor drecht s-Gravenhage, Groningen, Haar lem 's-Hertogenbosch. Leeuwarden, Lel den Maastricht, Middelburg Rotterdam, Utrecht en Zwolle zullen met ingang van juli a.s. tot een beperkt aantal, hou- s voor rijwlelbelastingmerken, vergezeld gebruiksaanwijzingen, verkrijgbaar 'den gesteld tegen den prijs van 15 cent n(* stuk. betreft hier een proefneming met nieuw soort houder, waarvan wordt verwacht, dat diefstal van rijwielmerken erf door zal kunnen worden voorkomen. bmtrent de wijze, waarop deze houders, inHien de proef slaagt, voor het vervolg en c.an in grooter getale verkrijgbaar zul len worden gesteld, is nog niets beslist De vraag of de distributie in het ver- volt; mede zal kunnen geschieden door tjschenkomst van den particulieren rij- Efcihandel, zal in overweging worden ge-. Brnen. zoodra de resultaten der proef- Hpung voldoende zullen vaststaan. de nieuwe koers bij de marine. Een geheimzinnige verkoop. [■De vice-admiraal, commandant der Ma rine. te Willemsoord, heeft gisteren de volgende bekendmaking uitgevaardigd; Naar mij bericht werd. hebben hande- fogen van het bestuur von den Bond voor Hinder Marinepersoneel inzake het Mari- Sjebondsgebouw bij vele militairen, leden en ïud-leden van dien bond, bevreemding gewekt .mede omdat zij daaromtrent van wege den bond geheel onkundig gelaten lijn Ik acht het daarom dienstig, mede te deelen, dat mijnerzijds naar de toe- ■acht van het gebeurde, waarvan ik eerst 5 Juli jJ. kennis kreeg, een commisso- onderzoek gehouden is en den uit- ,g daarvan in het kort bekend te maken, ar dit onderzoek in hoofdzaak moet nen, om het gedrag van de betrokken tuurders oud-militairen toe beoordeelen er de door hen aan de commissie gedane rklaringen zeer onvolledig zijn, is de ik in haar geheel nog op verschillende roten duister gebleven. Gebleken is volgens die verklaringen - dat reeds op 6 Juni het gebouw op :titskundig advies van een bekend soc.- imocraat te Amsterdam geheel eigendun- iijk en ondershands ls verkocht aan een Iraep gewezen militairen, die daartoe een fcreemging hebben opgericht of een stich- ||ne hebben gemaakt „Het Marine Bonds- ibouw", om dat gebouw op den ouden t te exploiteeren. let bedrag der koopsom is niet bekend; o: deze betaald is, is onzeker. Ook de no taris. (e wiens overstaan de verkoopacte Ills verleden, is onbekend en of de bond nog fften:? recht op het gebouw behouden heeft Htaat ook niet vast. De penningmeester (S. J. Verhoeven) bleek tof hield zich) om- uitrent die betaling en den verderen finan- cieelen toestand van den bond geheel on wetend, alleen de voorzitter (L. C. Geer- lir.esi was bij den verkoop te Amsterdam fenwezig. Het hoofdbestuur van den Bond ïan Korporaals heeft officieel eerst op 4 Tuli van de overdracht van het gebouw tennis eekregen. Het bestuur der stichting, dat zich se- Bert 1 Juli als uitsluitend rechthebbende op het gebouw gedraagt, bestaat uit een Voorzitter (P. S. van der Vaart), een secre- fa.is-penninemeesber (G. W. Groothof) en lenige leden (W. Helgenstein en W. H. Meyer), allen gewezen militairen, nevens j F" zitting heeft genomen als matroos- tliègtuizmaker L. C. Scheerling, Genoem- te oud-militairen behooren allen tot de oc -democratische groep, die op 7 Juli een xtra-editie van het voormalige weekblad Bet Anker" hebben doen colporteeren. Dat. de bestuursleden van den Bond voor under Marinepersoneel door de overgave an het bondsgebouw onder de tegenwoor- omstandigheden aan genoemde per- tonen zich als beroepsmilitairen onmoge lijk hebben gemaakt, is duidelijk. De zaak is hiermede echter niet afge daan. Daar bij den z.g. verkoop of over- "acht alleen de voorzitter tegenwoordig geweest en van de deelneming van het iverlge bestuur aan de transactie niets is tomen vast te staan rüst de vraag, of dieze vel rechtsgeldig is. Aan de leden van den *md staat het. om zich daarvan te ver smissen, c.q. daaromtrent te beslissen in o een algemeene vergadering. Misschien al het mogelijk zijn, in de toekomst als- jo? aan het gebouw het karakter van een Unitair vereenigingsgebouw te geven. Het a. echter thans, nu het bestuur onders tands gemeene zaak heeft gemaakt met lersonen die zich tegenover het gezag stel- en. zeer moeilijk zijn tot een bevredi gde oplossing te komen. de a. v. r. o. Nieuw kantoorgebouw. Heden heeft de A.VJt.O. haar nieuwe Kantoorgebouw aan de Keizersgracht 107 Amsterdam in gebruik genomen. ,n1ST^,uist_een iaar over gebouwd, want Btili 1932 werd het werk gegund aan Nationale Beton Maatschappij te Den Haag directeur H. van Rossem. dep afbraak van het oude gebouw is i.° afon'dsalhildertng te voorschijn ge- guur ?n rt2£rsxn"ende een amoureuze fi- «L Vlaamschen Rubens-stijl van schilder die na gerestau- Hernpim., door,d,en kunstschilder Albert rin- j e^n hladts vond aan de zolde- teu- rt.n 2e ,?er van den Admlnistra- r£ heer Van d« Woord bleven to "F^^en-gevel ls bewaard ge- ouds de Wa1vLsch°P erfan prlikt als ran tn de 'JHS' varaan het huls, dat Hoemd wordt to hlfni V00r het eerst ontleende. 1660' zijI1 naam te? raIt mooi samen it i'ï1' der A.V.R.O.! ned. r.k. bond van boter- en margarinehandelaren. Te 's Gravenhage had de eerste alge meene vergadering plaats van den korte lings opgerichten Ned. r.k. Bond van Boter- en Margarinehandelaren. De voor zitter, de heer Joh. Vlasveld, sprak een hartelijk woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen, in het bijzonder tot den heer Jan Mol, als vertegenwoordiger van het Nationaal Hanzebureau en den heer G. van Swieten, deskundig adviseur der vereeniging. Vervolgens memoreerde spr. hoe reeds in 1917 op initiatief van den heer A. Bontje te Veur een gewestelijke Vereeniging van Boterhandelaren is opge richt. die vooral in de oorlogsjaren suc cesvol heeft gewerkt. Het deed spreker ge noegen, dat het resultaat van dezen eer sten stap is geworden het stichten van dezen landelijken vakbond. Door den heer G. van Swieten werden voorts eenige mededeelingen gedaan om trent de gehouden besprekingen in de Crisis-Zuivelcentrale en den stand der onderhandelingen. De contributie werd bepaald op f. 10,- per jaar, terwijl statuten en reglementen werden vastgesteld. Op voorstel van den heer Jan Mol werd onder luid applaus der vergadering de heer G. van Swieten be noemd tot lid van verdienste. Besloten werd om door het stichten van meerdere gewestelijke afdeelingen een betere werkwijze voor den bond te ver krijgen. Vervolgens werd een bespreking gehouden over de vele bedrijfsmoeilijk- heden. waarbij vooral naar voren kwam de ontevredenheid van grossiers en men gers over het te weinig ontvangen van margarine. Met algeheele instemmiM der vergade ring werd besloten de volgende motie ter kennis te brengen van den minister en de pers: „De Ned. r.k. Bond van Boter- en Mar garinehandelaren, in vergadering bijeen op 20 Juli 1933 te 's Gravenhage; gehoord de vele klachten zijner leden grossiers en mengers over het tekort ont vangen van margarine voor hun bedrijven, waardoor vanzelf een tekort ontstaat bij den detailhandel, verzoekt Uwe Excellentie het ten spoedigste daarheen te willen lei den, dat een regeling worde ontworpen, welke de gezamenlijke margarinefabrie- ken verplicht aan de in 1932 reeds be staande margarinehandelaren eenzelfde kwantum margarine te leveren, als door hen in 1932 is omgezet, verminderd met eenzelfde percentage als de gezamenlijke margarinefabrieken minder mogen pro- duceeren; besluit deze motie ter kennis te brengen van den minister van economische zaken en de pers" Na rondvraag, waarbij verschillende klachten en wenschen betreffende de bedrijfstoestanden in bespreking kwamen, werd de vergadering gesloten. verspreide berichten. - In de gisteravond gehouden verga dering van de Haagsche Filmliga is met algemeene stemmen besloten tot opheffing der vereeniging over te gaan op grond van verschillende principieeie motieven naast practische overwegingen. Ook Rotterdam heeft dezer dagen een dergelijk besluit genomen. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd tot burgemeester van Middelstum F. van An ken; van Ulrum W. H. Harte velt en van Warffum W. J. H. Hoen. Op een te Amsterdam gehouden Jood- sche Wereldconferentie is besloten een resolutie te richten tot den Volkenbond, waarin wordt aangedrongen op een in grijpen ten gunste van de Joden in Duitschland. die zoo bitter worden ver volgd. UIT NED. OOST-INDIE. DE DIENSTWEIGERING IN INDIE. het gebeurde aan boord van de „evertsen." BATAVIA, 21 Juli. (Aneta). De behan deling voor het Hoog Militair Gerechtshof van de dienstweigering aan boord van Hr. Ms. .Evertsen" betrof beklaagden, waar van de meesten nauwelijks 20 jaar oud waren en de oudsten 20 a 30 jaar. Allen, zonder onderscheid, betuigden hun spijt erover dat zij dienst hadden gewei gerd. De kwartiermeester M. Keuken bekende zijn schuld ten volle. Dat hij hooger be roep aanteekende was ook niet gerioht te gen de hem opgelegde straf doch om zijn gezinslasten De kwartiermeester T. de Vries had hoo ger beroep aangeteekend wegens de bij komende straf. Hij verklaarde zijn optre den uit de ontactische v^jze waarop de salariskorting werd bekend gemaakt, n.l. vlak voor vier vrije dagen. De kwartiermeester A, van de Keuken verklaarde, dat hij veel omgang had gehad met den aanstoker Piekart. De korporaal-machinist A. B van der Peet gaf als reden voor zijn dienstweige ring op, dat hij zijn kameraden niet in den steek wilde laten. De korporaal-machinist P. J. Everard verklaarde, dat hij in hooger beroep was gegaan wijl hij na zijn ontslag uit den dienst geen tehuis meer zou hebben Be- klaarde bekende volmondig fout te zijn geweest. De korporaal-machinist A. J P. Nooyens heeft dienst geweigerd wijl „de atmosfeer aan boord verpest was". De torpedomaker O. F. Lievers ver klaarde niet accoord te kunnen gaan met den door den Zeekrijgsraad opgelegde straf. Hij verklaarde dat, toen de com mandant hem het bevel gaf aan het werk te gaan. hij hoorde fluisteren: Wie het doet krijgt een mes tusschen de ribben weshalve hij antwoordde: „Commandant, als ik het doe, ben ik er geweest. De sala riskorting was voor beklaagde geen aan leiding tot ziin optreden. De matroos n Lemaire teekende hooger beroep aan omdat hij zijn straf on rechtvaardig achtte in verge.ïjking met die, welke aan zijn collega's werden opge legd. Hij verklaarde dat hij met de groote hoop meeliep. De matrozen J. E. Nordmaran en C. de Wolf verklaarden onder massahypnose te hebben gehandeld. De korporaal Van Dijk zou tegen laatst genoemden hebben gezegd: Je moet gaan loopen naar het secretariaat, dat staat beter", hetgeen betrekking had op het voornemen van beklaagde om per motor fiets te gaan. hetgeen in dezen tijd als een weeldeartikel zou zijn opgevat. Beklaagde bevestigde dat hij een jaar lang zonder gage zou willen doordienen indien hij daar door alles ongedaan kon maken. De matrozen P. van Leeuwen, F W. J. C. Thomassen, J. H de Wit, H. Lamens. H. Bos, J. H Kersten. W. Bouman verklaar den nog niet te weten, waarom zij dienst hadden geweigerd dan wel dat zij hadden nagedaan wat anderen deden. De matroos W. Bleyswijk staakte als protest tegen de salariskorting, hetgeen ook het geval was met den matroos J. H. Kaptein. die zeide zijn straf volkomen ver diend te achten. De matroos L J. Roelvink verklaarde gehandeld te hebben onder den Indruk van de toespraken van Piekart en Seve- rijnse. die hoewel op de „Java" thuisbe- hoorende. de Evertsen" herhaaldelijk een bezoek brachten. De matroos H. Goode handelde uit soli dariteit Hij verklaarde dat Grootenboer met hem sprak over de mogelijkheid ran dienst te weigeren, waarbij Grootenboer iets zou hebben gezegd als .die met mee doet knuppelen wij." De matroos L P Rense verklaarde even eens dienst te hebben geweigerd uit soli dariteit. Beklaagde kon er met zijn gage wel komen. De matroos-telegrafist J. Hamstra acht te zich. in vergelijking met zijn collega's, zwaar gestraft. Piekart had hem en zijn maats aangespoord het werk neer te leg gen. waarbij beklaagde zou zijn bedreigd met maatregelen indien hij niet mee zou doen. De seinersmaat K. M. Tinga verklaarde zijn dienstweigering uit een samenloop van omstandigheden. De stoker-olieman A. Rietveld zeide dat hij niet gestaakt had om de salariskorting Hij had thans bijzonder veel spijt van het gebeurde wijl zitn vader een oud-ambte naar is. die hem steeds het goede voor oogen heeft gehouden. Ook de stoker-olieman P. van Gelderen heeft berouw wegens de schande die hij hiermede zijn ouders heeft aangedaan. De stokers-olieman E. W. H. Peters en A. F. Czech beriepen zich op financieelc moeilijkheden. De stokers-olieman M. van Haarlem en H. G. Vermeer verklaarden dat zij hun kameraden niet in den steek hadden wil len laten. De stoker M Maassen protesteerde tegen de korting. De stoker J. J. Dekker de marinier W. Keus en de tamboer H. H Vergouw. han delden uit kameraadschap. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de graanmarkt is zoo niet een lus- telooze, dan toch wel een zeer onbeduiden- den handel, doch desondanks blijven de bestaande prijzen voor alle veevoeder soorten gehandhaafd, dus op het oude. lage niveau staan. Wat den hooihandel betreft, deze is ook van de oogst 1933 nog niet vermeldenswaardig. Men neemt een afwachtende houding aan en bij de even- tueele inkrimping van den veestapel zul len de hooiprljzen vanzelfsprekend nadee- lig worden beïnvloed. Momenteel worden enkele zaken gedaan van f. 24,0028.00 per 1000 K G. op de plaats van verkoop. De weilanden staan op 't moment zeer voordeelig en ondanks de melk- en zuivel- prijzen geen verbetering te zien geven, is er ook nog tot en met de markten van gister eenige verhooging van de gebruiks- veewaarde. We hebben al weer meerdere beste versche melkkoeien zien verhande len boven f 200,- per stuk. Een prijs die tot voor enkele weken slechts weinig be kend was den laatsten tijd. Nu de rund veecentrale binnenkort order geven tot aankoop van melkvee voor de afslachting, dan voorzien we nog een sterk oploopende markt en het is niet onmogelijk dat de oploopende markt van er al eenigszins een voorlooper van ls. Hoe het zij om onze eigen Indrukken, die we ter plaatse opdoen, weer te geven treedt het wei sterk op den voorgrond, dat den boer zijn veestapel liever behoudt. Te meer nu er met het weiden van schapen en het mes ten van kalveren of varkens ook weinig of niets te verdienen is. Op de afdeelingen slachtvee stonden over 't geheel de han del en prijzen vrijwel in gelijke verhou ding tot het begin dezer week. Men was dan ook nogal tevreden, al ls de winst op de weiding nog zeer gering. Vette kal veren kon men iets beter kwijt dan vorige week, doch nog weinig duurder, terwijl nuchtere keveren kalm prijshoudend wer den verkocht. Varkens houdt men wat vast, waardoor de prijzen nog even bleven stijgen, 17 ct. is al een vrij uniforme prijs geworden en aangezien ons land momenteel een voorsprong heeft op andere landen wat betreft de spekexport naar Duitschland Amerika leverde bij de lage dollarkoers de laatste weken zeer veel spek naar Duitschland, doch door hoogere in voerrechten die men aan Dollarland op legde is hun spekexport vrijwel onmoge lijk gemaakt. VAN DER S. D. v. R. te L. Van Amsterdam uit vaart 2 maal daags een boot op Kampen: v.m. te 9 uur en nam. te 9 uur. Duur der reis is circa 5 uur; overtocht le klasse f. 1.75 (retour f.3), 2e klasse f.1 (retour f. 1.50), rijwiel f.0.30. Lig plaats is De Ruyterkade, steiger 6. M. V. te L. Leiden, Lisse, Haarlem, Velsen, Bergen, SchoorJ, Anna Paulowna, v. Evvijcksluis, Wieringen, Den Oever, af sluitdijk, Zurich, Harlingen, Marsuin, Fra- neker, Leeuwarden, Hallum, Stiens, Mar- rum, Ferwerd, Holwerd, Anjum. Totaal 222.7 KM. W D te L. Leiden, Lisse, Haarlem, Schoten, Velsen, Beverwijk, Castricum, Limmen, Alkmaar, Schoorldam, Callants- oog, Den Helder. Totaal 78 KM. Terug kunt u rijden over Callantsoog, Bergen aan Zee enz. langs de kust of over West einde, Aartswoud, Hoorn en Amsterdam. RECLAME. 4461 ROiFTiM CAMERA VAM. lOO AA Foto mooi 6x9 cA voor moment eo tijd opnamen op langen of korten afstand. GRATIS Sdurende de moon- n Juli en Augustus 1933 voor het zeer gereduceerde aantal van slechts 300 BATCO COUPONS

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9