74!te Jaargang ZATERDAG 22 JULI 1933 No. 22497 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN 30 Ots. oer regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj Voor Lelden per 3 maanden r. 2.35; per week 10J8 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. t nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. i otticieele Kennisgevingen. Burgemeesters en Wethouders van Lei- -ji doen te weten, dat door den Raad gemeente, in zijne vergadering van 26en Juni 1933, is vastgesteld de vol- ende verordening: VERORDENING, op vergunnings- en verlofslocaliteiten en logementen. Artikel 1. In deze verordening wordt onder „in- 'chtlng" verstaan elke voor het publiek gankelijke localiteit, waarvoor een der art. '1 van de Drankwet omschreven "éraunningen met uitzondering van een lijtvergunning, een verlof A of een ver- f B geldt; onder „inrichting" worden oorts mede begrepen de bij het huis, aarin de inrichting is gevestigd, behoo- ende stoepen, terrassen en andere open 'imten. Onder „houder van een inrichting" ordt verstaan de houder van de vergun- ing of het verlof, voor de inrichting gel ende; daaronder wordt mede begrepen ij, die den houder in de uitoefening van et bedrijf vervangt. Onder „logement" wordt verstaan elk -rceel of perceelsgedeelte, waar tegen be- -ling tijdelijk nachtverblijf verschaft ordt of pleegt te worden aan personen, 'et behoorende tot het gezin, waarvan de ouder of beheerder deel uitmaakt. Onder „bezoekers" worden niet begre pen de leden van het gezin van den hou der der inrichting, noch zij, die, indien in het huls, waarin de inrichting is ge- estigd. tevens een logement wordt gehou den, aldaar nachtverblijf houden, noch ook zij. wier tegenwoordigheid volstrekt nood zakelijk of onvermijdelijk is. Onder „Drankwet" wordt verstaan de Drankwet (Staatsblad 1931, No. 476). Art. 2. De houder van een inrichting, die zich in de uitoefening van het bedrijf doet ver vangen, is verplicht daarvan te voren schriftelijk kennis te geven aan den burgemeester. Art. 3. Ieder, die een logement wil oprichten, overnemen, verplaatsen of opheffen, is l verplicht daarvan te voren schriftelijk kennis te geven aan den burgemeester. Art. 4. Het is den houder van een inrichting verboden op anderen tijd dan waarop die inrichting, overeenkomstig het bepaalde in de artikelen 5, 6 en 7, geopend mag zijn: a die inrichting voor het publiek ge opend te hebben; b. in die inrichting bezoekers toe te laten of te laten verblijven. De burgemeester is bevoegd van het verbod in het vorige lid schriftelijk ont heffing te verleenen. Art. 5. Onverminderd het bepaalde in de arti kelen 6 en 7, is de in artikel 4 bedoelde tijd, waarop een inrichting geopend mag zijn, bi de maanden April tot en met Septem ber van zes uur des voormiddags tot mid dernacht en in de overige maanden van zeven uur des voormiddags tot midder nacht. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing, voorzoover op een inrich ting de bepalingen van de Winkelsluitings wet (Staatsblad 1930, No. 460) van toe- Passing zijn. Art. 6. Indien in geval van oorlog, oorlogs gevaar, gelieele of gedeeltelijke mobilisatie of demobilisatie van het Nederlandsche leger of andere buitengewone omstandig heden drankmisbruik en, als gevolg daar- "an, verstoring van de openbare orde te duchten is, is de burgemeester bevoegd voor de inrichtingen andere openings- en sluitingsuren vast te stellen dan de in ftt'i 1 5. lid 1 genoemde. Artikel 5 lid 2 is hierbij van overeenkomstige toepassing. Art. 7. In het in artikel 6 bedoelde geval is de burgemeester bevoegd voor den geheelen i>? ï.00^ een gedeelte daarvan, hetzij wüuL ?ee5 gemeente, hetzij in bepaalde hivouli buurten of straten de sluiting te hetzij alleen van die inrichtingen, ïp, "°or ,een der in artikel 1 der Drank- 7h ™reven versunnmgen geldt, het- die m." inrichtingen, alsmede van alle b?H^°r 6611 verlof A geldt, hetzij van van 1™?gen' Artikel 5 lid 2 is hierbij van overeenkomstige toepassing. burgemeester31)!»»6' ^^doelde geval is de dag oT vMr „»nV0„egJd voor den geheelen ln de gehepl» daarvan, hetzij wijken, buurten of stnften?tZiJ 'n bepaalde 5tearkenndrank°°in die 'tariohr'trekken van voor een der in artitS »lngen' waar" omschreven vergunnm der Drankwet den; vergunningen geldt, te verbie den vem^p genoemcie verbod, net verstrekken van zwak- alcoholischen drank in die inrichtingen, waarvoor een der in artikel 1 der Drank wet omschreven vergunningen of een ver lof A geldt, te verbieden. Art. 9. Besluiten, door den burgemeester krach tens de artikelen 6. 7 en 8 genomen, tre den in werking op den dag na dien. waar op zij ter openbare kennis zijn gebracht. Art. 10. Het is den houder van een inrichting verboden in die inrichting sterken drank of zwak-alcoholischen drank te verkoopen of te verstrekken in strijd met 'een ver bod van den Burgemeester, uitgevaardigd krachtens artikel 8. Art. 11. Het is verboden in een inrichting: a. zich als bezoeker te bevinden op anderen tijd dan waarop de inrichting, overeenkomstig het bepaalde in de artike len 5. 6 en 7. geopend mag zijn; b. als bezoeker sterken drank te gebrui ken gedurende den tijd, dat het verstrek ken van dien drank door den Burge meester krachtens artikel 8 verboden is; c. als bezoeker zwak-alcoholischen drank te gebruiken gedurende den tijd, dat het verstrekken van dien drank door den Burgemeester krachtens artikel 8 verbo den is. Art. 12. De houder van een inrichting is ver plicht van de weigering van een bezoeker om zijn inrichting op het bij of krachtens deze verordening bepaalde tijdstip, waar op de inrichting moet worden gesloten, te verlaten, terstond kennis 'te geven aan een ambtenaar der gemeentepolitie. Art. 13. Het is verboden in een inrichting: a. muziek, voordrachten of mededeelin- gen ten gehoore te brengen, vertooningen te geven of andere verrichtingen tenver- make van de bezoekers uit te voeren; b. het ten gehoore brengen van muziek, voordrachten of mededeelingen. het geven van vertooningen of het uitvoeren van andere verrichtingen ten vermake van de bezoekers toe te laten. De Burgemeester is bevoegd van het verbod in het vorige lid schriftelijk ont heffing te verleenen. Art. 14. Het verstrekken door of vanwege een vergunninghouder van sterken drank of zwak-alcoholischen drank in het klein, alsmede het verstrekken door of vanwege den houder van een verlof A van zwak- alcoholischen drank in het klein is toege staan op het gedeelte van den openbaren weg. hetwelk onmiddellijk grenst aan het perceel, waarin de inrichting van den ver gunning- of verlofhouder is gevestigd, doch alleen: a. voor zoover en voor zoolang met be trekking tot bedoeld weggedeelte geldt een vergunning van Burgemeester en Wet houders tot het in gebruik nemen van een in die vergunning nader aangegeven ge deelte openbaren gemeentegrond voor de plaatsing van stoelen, tafeltjes en derge lijke; b. gedurende den tijd, dat de inrichting geopend mag zijn, en zoolang de verkoop en het verstrekken van de genoemde dran ken niet door den Burgemeester krach tens artikel 8 is verboden. Art. 15. Overtreding van de artikelen 2, 3, 11 en 12 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden; die van de arti kelen 4 lid 1 en 10 met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste zestig gulden; die van artikel 13 lid 1 met hechtenis van ten hoogste twee weken of geldboete van ten hoogste hon derd gulden. Art. 16. Het orgaan, dat bij deze verordening bevoegd verklaard is ontheffing te verlee nen. kan aan zoodanige ontheffing voor waarden verbinden Handelen zonder in-acht-neming van of in strijd met de gestelde voorwaarden wordt gelijk gesteld met handelen zonder opheffing. Een ontheffing, krachtens deze veror dening verleend, kan te allen tijde door het orgaan, dat haar verleend heeft, wor den ingetrokken. Art. 17. De ambtenaren der gemeentepolitie zijn in het bijzonder belast met het opsporen van overtredingen van de bepalingen de zer verordening en verplicht daarvan proces-verbaal op te maken. Hun wordt, onverminderd het bepaalde in artikel 64 lid 3, 4 en 5 der Drankwet, de last verstrekt om ter handhaving van de bepalingen dezer verordening, zoo noo- dig, de hulzen, waarin een inrichting gebonden. ook tegen den wil van den bewoner binnen te treden, mits met inachtneming van het bepaalde in de wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83); de uitvoering van dezen last zal te allen tijde mogen plaats hebben. Art 18. Bij het in werking treden van deze ver ordening vervalt de verordening van 18 Januari 1917 (Gemeenteblad No 5i op Vergunnings- en Verlofslocaliteiten en Logementen, met uitzondering van de artikelen IA, 1B, IC en 1D. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 26en Juni 1933. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, vol gens hun bericht van den 11/14 Juli 1933, B No. 5500 (2e Afd.l G. S. No. 106, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22en Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SPLINTER Gzn., Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris 4453 GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN TE LEIDEN OUDE VEST 35. Afdeeiingen B en C. De cursus voor de hoofdacte (afd. B) vangt aan den 5en September e.k. Uit sluitend schriftelijke aanmelding vóór 1 September, waarvoor formulieren gratis aan de school verkrijgbaar zijn. De cursussen voor cje akten 1 o. Fransch Duitsch. Engelsch en Wiskunde (afd C) gaan alleen bij voldoende deelname door. Aanvang in de eerste volle week van September. Aanmelding als boven. De Directeur: H. VAN SLOOTEN Jr. Leiden, 22 Juli 1933. 4450 Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 26en Juni 1933, is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING houdende wijziging van de verordening van 3 April 1922 (Gemeenteblad No. 18), tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen, gewijzigd bij verordening van 13 Juli 1925 (Gemeenteblad No. 16). Artikel I. De artikelen 1 en 2 van bovengenoemde verordening vervallen. Artikel H. De artikelen 2bis, 3. 4 en 5 worden ge nummerd onderscheidenlijk 1, 2, 3 en 4. Artikel III. Artikel 3 lid 1 wordt gelezen als volgt: Overtreding van artikel 1 dezer veror dening wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiöen. gelet op het advies der Gezond heidscommissie. d.d 2 Juni 1933, No. 8, in zijne openbare vergadering van den 26en Juni 1933. De Burgemeester. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris. VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 11/14 Juli 1933, B No. 5500 (2e Afd.l G. S. No. 106. in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, den 22en Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SPLINTER Gzn., Weth. lo-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 4451 Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente In zijne vergadering van den 30en Januari 1933, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING houdende wijziging van de verordening van 28 April 1898 (Gemeenteblad No. 9) op openbare vermakelijkheden en bijeen komsten. laatstelijk gewijzigd bij verorde ning van 29 September 1930 (Gemeente blad No. 17). Eenlg Artikel. In artikel 1 van de bovengenoemde ver ordening wordt na „(Stbl. No. 21)" inge voegd: „en onverminderd het bepaalde bij arti kel 13 van de verordening op vergunnings- en verlofslocaliteiten en logementen". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 30en Januari 1933. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 11/14 Juli 1933. B No. 5500 '2e Afd.) G. S. No. 106, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 22en Juli 1933. Burgemeester eD Wethouders voornoemd. J. SPLINTER Gzn., Weth lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 4452 NOG EENS DE GENEESKUNDIGE SCHOOLDIENST. 26 Juni j.l. werd de verdere behande ling van art. 11 van de ontwerp-verorde- ning rege.ende het geneeskund.g toezicht op de openbare en bijzondere lagere scho len, de openbare en bijzondere bewaar scholen en kinderbewaarplaatsen en der gelijke inrichtingen, en den werkkring van den schoolarts aangehouden, opdat het College van B. en W. zich zou kunnen beraden aangaande een nieuwe redactie van voormeld artikel en eventueele ver dere wijzigingen van de ontwerp-verorde- ning, zulks in verband met de aanneming van de tijdens die behandeling door dep heer Wilmer ingediende motie, luidende: „De Raad spreekt als zijn overtuiging uit, dat de schoolarts ten allen tijde het recht moet hebben, om in bijzondere ge vallen de ouders te doen weten, dat hij een grondig onderzoek gewenscht of nood zakelijk acht. welk onderzoek dan zal kunnen geschieden hetzij door een door de ouders gekozen arts hetzij door de schoolarts." Ter zake van die wijzigingen is overleg gepleegd met de Commissie voor den Ge meentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst en den Keuringsdienst van Waren. In overeenstemming met het gevoelen van die Commissie stellen B. en W. thans voor art. 11 en art. 13, eerste lid van de vorenaangehaalde ontwerp-verordening te lezen als volgt: Art. 11. „Geeft een onderzoek, als bedoeld in art. 4. aanleiding om een nader grondig onderzoek dan wel geneeskundige behan deling van den betrokken leerling wen- schelljk te achten, dan geeft het hoofd der school hiervan schriftelijk kennis aan de ouders of verzorgers". Art. 13, eerste lid. „De schoolarts ziet toe, dat aan kinde ren die lijden, of van wie hij veronderstelt dat zij lijden aan kwalen, welke voor de overige kinderen nadeelig of hinderlijk zijn, desnoodig door het hoofd der school tijdelijk het verblijf op de school worde ontzegd". Wordt de verordening aldus gewijzigd vastgesteld, dan zal, overeenkomstig de aan de motie ten grondslag liggende ge dachte, ook Indien de schoolarts een grondig onderzoek wenschelijk acht, daar van mededeeling worden gedaan aan de ouders of verzorgers van den betrokken leerling. Op grond van de in art. 13 vervatte regeling zal eventueel tot verwijdering van leerlingen van de school kunnen worden overgegaan, voor het geval de ouders of verzorgers voor het plaats hebben van het wenschelijk geachte grondige onder zoek niet zorg aragen. In dit voorstel is. mede in overeenstem ming met het gevoelen van de Commis sie voor den Gemeentelijken Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst en den Keu ringsdienst van Waren, niet overgenomen de mogelijkheid, om het grondig onder zoek door den schoolarts te doen plaats hebben. Met de Commissie zijn B. en W. van meening. dat er voor de ouders, die de betrekkelijk geringe kosten, aan een der gelijk onderzoek verbonden, niet zelf kunnen dragen, in de praktijk voldoende gelegenheid bestaat, om dit dan kosteloos te doen plaats vinden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Leidsche Breifabriek voorheen P. en J van Poot en Compagnie, Lammermarkt 63 Leiden. Overleden Commissaris: E. A. Pieters, 's Gravenhage. Nieuwe commissaris: S. J. Rotteveel, Leiden. Wed. J. van Voorbergen. Raadhuisstraat 149, Alphen a. d. Rijn. Kruidenierswaren. Overleden eigen Wed. L G. van Voor bergenWalle, Alphen a. d. Rijn, dd. 27 Juni 1933. P. J. W, van Leer, Raadhuisstraat 263, Alphen a. d Rijn. Huishoudel. artikelen. Vestiging filiaal: Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 208, o. d. naam „Rio", d.d. Juni 1932. J. Schoondergang Hzn Lange Mare 65. Haarlemmerstraat 117. Leiden. Gisthandel en bakkerijgereedschappen. Opheffing filiaal: Leiden, Haarlemmer straat 117. J. A. Dieben, Noordeinde 29, Leiden. Vleeschhouwerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf in: rund-, kalfs- en varkensslagerij. DOLLE KOE. Gisteren is een koe, toebehoorende aan C. H., wonende te Zevenhuizen, op de markt alhier dol geworden en naar Oegst- geest gevlucht. Op den Maredijk heeft zij een persoon op den weg geslingerd die licht werd gewond In Poelgeest is het dier door J. v. W. opgevangen die haar aan een boom vastbond. Later ls de koe door den eigenaar teruggehaald. BINNENLAND De nieuwe koers bij de Marine (Bin nenland, 3e Blad). Het wetsontwerp inzake bezniniging op het Lager Onderwijs door de Tweede Ka mer aangenomen (Pari. Overzicht, 2e BI.) De dienstweigering in Indië; het ge beurde op de „Evertsen" (Uit Ned. Oost- Indië, 3e Blad en le Blad). Op zoek naar het goud der Lutine; de bergingstoren staat scheef (Gemengd, 4e Blad). De Kaagweck (Sport, 4e en le Blad). Om den Davis-Cup: Engeland leidt met 20 tegen Amerika (Sport, 4e Blad). BUITENLAND Hulde te Londen aan dr. Colijn voor zijn leiding der Economische Commissie (Bui tenland, le Blad). Geheime zitting van het Pruisische kabinet (Buitenl., le Blad). Nieuwe persverordeningen iu Oostenrijk (Buitenl., le Blad). Het Internat. Chr Vakverbond tegen Duitschland. (Buitenland, le Blad.). OUDERAVOND SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. Aan de school Duivenbodestraat werd gisteravond een zeer goed geslaagde Ouder avond gehouden, die ondanks de abnor male hitte goed bezocht was. In zijn openingswoord herdacht het hoofd der school, de heer J. C. van Schalk, bet overlijden van de ijverige secretaresse der Oudercommissie, mevr. S. de Romeyn- Haarland. De Oudercommissie werd van 5 op 7 leden gebracht. Na het zakelijke deel van den avond was het woord aan de kinderen der hoogste klasse. Een kort welkomstlied werd de ouders toegezongen, waarna gym- nastiek-oefeningen vertoond werden door „De gymnastlekvereenlging van Stellen dam." Dit geschiedde door een 6-tal leer lingen onder leiding van den heer Planjer. Een en ander wekte de lachlust hevig op! Als slot- en hoofdnummer van hetgeen de kinderen vertoonden, gold met recht het sprookjes-spel ..Hans en Grietje". Onder leiding van mej. F. D. Oostdljk was dit zangspel buitengewoon goed inge studeerd! Hans en Grietje, de heksen, de kabou ters, zij speelden en zongen allen uitste kend! 't Is te begrijpen, dat de aanwe zigen van het aardig spel en de vlotte melodietjes genoten. De decors resultaat van vele uren arbeid waren geteekend door een 2-tal leden van het onderwijzend personeel, n.l, mej. A. M. J. Rulgrok en de heer I. v. Weerlee. De costuums waren door 'n 2-tal dames verzorgd. De vele dagen en uren door zoo velen aan dit sprookjesspel besteed, werden ruim schoots beloond door het buitengewoon schoone resultaat! Aan de kinderen heeft het naast veel genoegens ook veel leerzams gebracht. Aan het slot van den avond overhan digden ..Hans en Grietje" aan mej, F. D. Oostdljk ten door de kinderen zelf gekocht bouquet, rozen. 't Was een bijzonder goede Ouderavond, waarop het onderwijzend personeel en de Oudercommissie met vreugde kunnen terugzien. LEIDSCHE TEEKENVEREENIGING „DE KUNST OM DE KUNST." Nu de voorjaarstentoonstelling van „De Kunst om de Kunst" is afgeloopen en het resultaat van de dit Jaar daaraan verbon den verloting tot hulp van het Nederl. Steuncomité voor beeldende kunstenaren ls vastgesteld, zullen zeker velen in Lelden en omstreken daarover gaarne nog Iets vernemen. De tentoonstelling had 286 betalende be zoekers, een belangstelling dus waarever de vereenlging tevreden kan zijn. Door de zeer gewaardeerde, enthousiaste medewer king van verscheidene dames en heeren leden der veroeniglng waren de 1000 num mers der verloting ln ongedacht korten tijd geplaatst. De trekking had 12 Juli te halfacht onder groote belangstelling plaats, onder Leiding van notaris Vtledi die door zijn bclanzelooze medewerking den grooten dank der vereenlging heeft ge oogst. Nadat door het bestuur de rekening was ongemaakt, bleek, dat een bedrag van f 264 80 aan het Nederl Steuncomité kon w>Hen afgedragen. De vereenlging ,De Kunst om de Kunst" heeft alle reden om met voldoening terug te zien op dezen arbeid.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1