LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad BUITENLAND. Donderdag 20 Juli 19aif TELEGRAMMEN. VRAGENRUBRIEK. ETEN VAN ONRUT FRUIT. Meisje overleden. Na het eten van onrljn fruit zijn twee kinderen van den landbouwer J v D te Maashees ernstig ziek geworden. Een vier jarig dochtertje ls overleden. HET ONGELUK OP HET BRAASSEMERMEER. Gisteravond is het lijk van den 26-J. J. E Mulock Houwer uit Dordrecht, die op het Braassemermeer verongelukte, gevon den. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentehuls te Roelofarendsveen over gebracht. o BRAND. In de buurtschap Ooldesche Broek bij Laren ,Geld.) is gistermiddag de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van den heer H. Nljkamp. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, was de boerderij reeds vrij wel geheel afgebrand. De bijgebouwen konden behouden blijven. Verzekering dekt de schade. Gisteravond even vóór middernacht is te Den Haag een zware binnenbrand uit gebroken in een pakhuis van paarden- rookvleesch c.d. aan de Bakkerstraat 22, welk perceel behoort bij de rookerij van den heer N. De buren hadden den brand ontdekt en de brandweer gewaarschuwd. Deze was met eenlge motorspuiten binnen enkele minuten ter plaatse, en wist den brand tot den Inhoud van het pakhuis een onbewoonbaar verklaarde woning, deeluit makende van een hofje te beperken. De schade is vrij aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt De oor zaak is tot heden onbekend; te 4 uurn.m. had men het pakhuis verlaten. GELDKISTJE MET F. 2000 ONTVREEMD. Een 59-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte te Amsterdam gedaan, dat te haren huize aan de Admiralengracht. waar schijnlijk door insluiping een geldkistje is ontvreemd, dat behalve enkele brieven, twee bankbiljetten van f. 1000 bevatte. o BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN PERSONENAUTO NABIJ ARNHEM. Op den hoek van den Deelenscheweg en den Koningsweg te Arnhem, is gisteravond omstreeks halftlen een aanrijding ont staan tusschen een autobus, afkomstig uit Heerde en waarin een veertiental meisjes gezeten was en een personenauto, waar schijnlijk door het feit, dat de bestuurders van beide voertuigen elkaar te laat op-ge merkt hebben. De autobus greep de auto, die van rechts kwam. met het gevolg, dat i beide auto's omkantelden. Hevig geschrok ken werden de meisjes uit de autobus ge haald. Enkele van hen hadden snijwon- den en ontvellingen bekomen, die ter plaatse verbonden werden. Een meisje dat in de personenauto zat. bekwam een ern stiger snij wonde aan den hals en moest naar het ziekenhuis te Arnhem overge bracht worden, waar zij behandeld werd. Belde auto's werden ernstig beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. o OP VRIJE VOETEN GESTELD. Naar we vernemen, is de bureelambte naar der posterijen J. C. P., die werd aan gehouden in verband met het aannemen van steekpenningen, te Maastricht, door dc rechtbank aldaar op vrije voeten gesteld Msb. BALBO TE NEW-YORK. GROOTE GEESTDRIFT. Balbo's eskader is gisteren van Chicago naar New-York gevlogen. Het eskader is te kwart over acht lAmst. tijd; op de Jamaica-baai bij New-York vlot geland. Geweldige menschenmenlgten verdrongen zich op de daken en voor de vensters der wolkenkrabbers, toen de vliegtuigen langs Manhattan vlogen en hun koers naar de haven van New-York namen. De begroeting in de Jamaica-baai werd een grootsche gebeurtenis. Toen de eerste vliegtuigen op het water neerstreken, werd het Italiaansche volkslied gespeeld. Balbo begaf zich onmiddellijk aan land en pas seerde de opgestelde eere-compagnie, ter wijl de batterijen op het Governors-eiland 19 saluutschoten losten. De geheele baai was door een enorme menschenmassa om zoomd. Tal van Amerlkaansche vliegtuigen es corteerden de Italianen en de luchtreus „Macon" zweefde boven de plaats, waar het eskader daalde. Tal van officieele persoonlijkheden wa ren aanwezig Er waren omvangrijke maatregelen ge troffen om de orde te bewaren. Niet min der dan 650 man politie, bereden en te voet waren extra in dienst gesteld, terwijl voorts nog detachementen van leger en marine ter beschikking stonden. Man schappen van de kustwacht moesten voor de veiligheid van de landing en van de vliegtuigen zorgen. Men maakte zich in het bijzonder onge rust over de bekende woede van het pu bliek om souvenirs te verkrijgen zoodat bijzondere maatregelen getroffen waren om de vliegtuigen tegen beschadiging te bewaren De menigte werd door middel van 50 groote luidsprekers op de hoogte van de bewegingen van het eskader gehouden. Het eskader zal waarschijnlijk heden naar Washington vliegen, waar plannen zijn gemaakt voor een lunch met Roose velt en de ministers van oorlog en marine. Morgen wordt dan naar New-York terug gevlogen, waar den vliegers nog een groot sche ontvangst in City-Hall wacht, voor zij de terugreis naar Italië aanvaarden. Vier groote Italiaansche kruisers zijn te Lissabon aangekomen om de Italiaansche lucht-armada bij haar terugkeer uit Ame rika te begroeten De Portugeesche regeering maakt reeds toebereidselen voor een luisterrlike ont vangst van Balbo en zijn medevliegers. DE WERELDVLUCHT VAN POST. Ongunstig weer heeft den wereldvlieger Willy Post genoodzaakt, te Roeklowo, 1180 kilometer van Chabarowsk, te landen. Post is zeer vermoeid maar toch vast besloten zijn vlucht, zoodra dit mogelijk is, weer voort te zetten. INBREKER. DIE ZIJN NAAMKAARTJE ACHTERLIET. In de ouderlijke woning te Den Bosch is, door de politie aangehouden en naar Til burg overgebracht zekere A. v. O., de voortvluchtige medeplichtige van den op heeterdaad betrapten dader van de in braak in het landhuisje van mevrouw de wed. van K. aan den Bredascheweg te Til burg. Daar de man zijn naamkaartje had achtergelaten, was het voor de recherche niet moeilijk hem op te sporen. Men vond ii.l. achter op zijn in beslag genomen rij wiel een manchesterbroek, waarin zich een „bewijs van goed gedrag" bevond van het Huis van Bewaring te Den Bosch, af gegeven op den naam A van O. Hij is door de belde agenten van den velddienst, die de inbrekers betrapt hadden, pertinent herkend. Ook hij zal naar Breda worden over gebracht en ingesloten. (N. Tilb. Crt.) MASSAVERGIFTIGING OP SICILIË. Een nog niet opgehelderd geval van massa-vergiftiging heeft zich afgespeeld in het dorp Sciarra bij Messina, waar een boer met zijn drie dochters en twee boe rinnen gelijktijdig aan vergiftiging zijn gestorven, terwijl de vrouw van den boer en drie andere dochters op sterven liggen. De justitie heeft de arrestatie van vier verdachten gelast. o ENGELSCHE SCHOENER GEZONKEN. In den dichten mist is in het Engelsche Kanaal het Duitsche s.s. Mimi Horn, groot 5000 ton, in botsing gekomen met den Engelschen motorschoener Elizabeth Drew. De schoener is gezonken De be manning is gered en naar Folkestone ge bracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londensche conferentie. Henderson's kruistocht. Er zijn nieuwe commissierapporten ge publiceerd, waarvan sommige aankondigen dat de werkzaamheden in het najaar zul len worden voortgezet. De zilvercommissie nam met algemeene stemmen een deel der voorstellen van den Amerikaanschen senator Pittman aan in den vorm van een resolutie. Deze resolutie beveelt den staten het volgende aan: 1. De voornaamste zilverproduceerende en zilverbezittende staten sluiten een overeenkomst tot beperking van de schom melingen In den zilverprijs De andere sta ten onthouden zich van maatregelen, die een ongunstigen invloed op de zilvermarkt kunnen uitoefenen. 2. De regeeringen onthouden zich van nieuwe wettelijke maatregelen, die êen de- valorisatie van haar muntzilver beneden 80°/o met zich zouden kunnen brengen 3 De regeeringen vervaneen papieren geld van lagere waarde door zilveren mun ten, voor zoover de begrooting en de plaat selijke omstandieheden dat toelaten. 4 De andere ounten treden op 1 April 1934 buiten werking, indien het onder 1 voorgestelde accoord op dat tijdstip nog niet tot stand is gekomen en zullen in geen geval tot na 1 Januari 1938 van kracht blijvan De regeeringen kunnen de maatregelen nemen, die haar noodi" voor komen. om de desorganisatie harer zilveren valuta's door het stijgen van de barenprijs bover. de pariteit te vermijden Inzake de voorstellen van Pittman tot het beperken van zilververkooo op de we reldmarkt kon geen overeenstemming be reikt worden door het verzet van China, Spanje en Britsch-Indië De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol heeft in een brief aan alle regeeringen der bij den Volkenbond aan gesloten mogendheden medegedeeld dat overeenkomstig het voorstel van den Vol kenbondsraad de oorspronkelijk op 4 Sep-, tember a.s. vastgestelde opening der jaar- lijksche Assemblee is uitgesteld tot 25 Sep tember. De Volkenbondsraad zal derhalve Je 1 pas op 22 September bijeengekomen. - m RECLAME KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN. Terwijl de echtgenoote van den heer E. Veenstra te Zwaagwesteinde (Fr.), die juist de kokende wasch in de tobbe had gedaan, zich even verwijderde, viel haar anderhalf]arig zoontje in de heete massa. De kleine werd deerlijk met brandwonden overdekt opgenomen en hoewel spoedige geneeskundige hulp ter plaatse was, mocht deze niet meer baten. Het knaapje is kort daarop na hevig lijden overleden. Tel. ERNSTIGE VAL. Te Groningen is de 53-jarige D Okoe melker te Eelderwolde, toen hij den twee den ingang van het Stadspark passeerde, door de planken gezakt, die over een diepe geul van de rioleeringswerken waren ge legd Hij viel in een vier meter diepen kuil en werd met een hersenschudding en een kneuzing in den rug opgenomen. Na voor- loopig door den pohtiedokter dr. Nathans te zijn behandeld, werd het slachtoffer naar Eelderwolde vervoerd. GROOTE DROOCTE IN ZUID-AFRIKA. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE C.ROOTE BRAND IN MAROKKO. De speciale correspondent van de „Paris Soir" meldt, dat het aantal dooden bij den grooten brand in Marokko tot 40 is gestegen. TWEE TRAMONGELUKKEN TE WEENEN. Gistermiddag zijn er te Weenen tweei tramongelukken gebeurd, waarbij in to taal 16 menschen zijn gewond, van wie eenige ernstig. Millioenen schapen het slachtoffer. Ruim tien millioen schapen zijn om het leven gekomen als gevolg van de lang durige groote droogte, die gedurende ver scheiden maanden in enkele deelen van 1 Zuid-Afrika heeft geheerscht. Dit is de schatting van deskundigen, die een bezoek gebracht hebben aan de door j droogte geteisterde gebieden van het I noordwestelijk deel van Kaapland en Oranjevrijstaat Het geschatte verlies be- draagt ongeveer 20 procent van het j totale aantal' schapen dat in de Zuid- Afrikaansche unie is. De deskundigen verklaren, dat de ge teisterde gebieden vol liggen met doode en stervende schapen. Honderden welge stelde farmers zijn thans tot den bedelstaf gebracht en gaan naar de steden om werk te zoeken. De Zuid-Afrikaansche spoorwegen heb ben al hun beschikbaar rollend materiaal ter beschikking gesteld van die farmers, die hun dieren naar streken willen zen den waar wel gras en water is. Tot dusver is er in geheel Zuid-Afrika weinig regen gevallen, zoodat de toestand hoe langer hoe erger wordt en men vreest, dat tenzij er spoedig een flinke hoeveel heid regen valt. de veestapel nog verder zal inkrimpen. DE UITV.AART DER LITHAUSCHE VLIEGERS. Het stoffelijk overschot der Lithausche Oceaanvliegers is gistermiddag per vlieg tuig te Kowno aangekomen. Een eskader van 9 militaire vliegtuigen was dit vlieg tuig tegemoet gevlogen. Voor de landing kruiste het eskader eenige malen boven de stad. De aankomst van het vliegtuig met de verongelukte vliegers werd een indruk wekkende plechtigheid, waaraan de mi nister-president en de hoogste autoriteiten deelnamen, terwijl 30.000 menschen van dit aangrijpende schouwspel getuige wa ren Den omgekomen vliegers werd het Lithausche heldenkruis verleend. Een aangrijpend tooneel boden de echtge noote en het 7-jarig dochtertje van Darius, die Maandag na vergeefs gewacht te hebben op de aankomst der vliegtuigen als de laatsten met een glimp van hoop het vliegveld hadden verlaten. De vrouw werd door kameraden van haar echtgenoot geleid en liep als eerste achter den lijk stoet, Langs straten, die naar de beide vliegers zijn genoemd, trok de stoet naar de kathedraal van Kowno. Heden vindt de begrafenisplechtigheid plaats. De vooriztter der ontwapeningsconfe rentie. Henderson, heeft gisteren twee be sprekingen gehad met dr. Benes. Daarbij is het geheele ontwapeningsprobleem ter sprake gekomen. Naar verluidt, zal Henderson zich reeds heden per auto van Praag naar Munchen begeven om den Dultschen rijkskanselier te ontmoeten. De rijksminister van Buiten landsche Zaken. Von Neurath, zal van j Berlijn naar München vertrekken. I In Parijsche kringen, die in contact met de regeering staan, neemt men ten op zichte van den door Henderson geuiten wensch tot een ontmoeting tusschen Da- ladler en Hitier een gereserveerde houding aan zonder te ontkennen dat deze ont moeting mogelijk resultaten kan hebben. Men verklaart dat een dergelijke gebeur tenis zeer zorgvuldig moet worden voor bereid wil de ontmoeting zin hebben. Een onderhoud tusschen de leidende staatslie den der mogendheden, die deel hebben aan het Pact van Vier, moet worden voor bereid. Zoo'n onderhoud moet voordeel op leveren; anders heeft zij niet slechts geen beteekenis. maar zou zij veeleer de mee- ningsverschillen nog vergrooten. De door den Volkenbond benoemde com missie van drie voor de behandeling van het conflict tusschen Bolivia en Paraguay, heeft besloten tot de benoeming van een internationale commissie van 5 leden, die zich onverwijld naar het gebied van den strijd zal begeven ter biilegging van het conflict. Het secretariaat-generaal van den Volkenbond heeft telegrafisch de toe stemming van de Boüviaansche en Para- guaansche regeeringen voor de Teis der commissie verzocht het „Politbureau" moet „Nazi-Deutsch- land" in de eerste plaats economisch be streden worden. Ingeval van een gewapend conflict tus schen Polen en het Duitsche rijk zou sov jet-Rusland niet alleen neutraal blijven, maar ook Polen steunen en wel vooral door aan dit land de oorlogsindustrie der sovjet-unie ter beschikking te stellen. Verder zou in dat geval de Komintern werken aan een desorganisatie van het Duitsche achterland. Een speciaal artikel van het genoemde aanvullend protocol bij de Russische-Pool- sche geheime overeenkomst voorziet ook vérgaande maatregelen tegen de Oekrain- sche nationale beweging. Zoowel Polen als Sovjet-Rusland zullen in de toekomst meer aandacht schenken aan het Oekrainsche separatisme en het gemeenschappelijk bestrijden in plaats van het, zooals tót dusver het geval was, in het naburige land te begunstigen. Wat hiervan juist is? Onmogelijk is het zeker niet. De N.S.D.A.P. heeft een geldloterij voor werkverschaffing georganiseerd, die er tos zal bijdragen volksgenooten, welke sinds jaren vergeefs werk zoeken en wien het woord arbeidsloon reeds onbekend gewor den was, weer in de machinerie van den arbeid „in te schakelen" en hen tot loon- ontvangers in plaats van steungerechtig- den te maken. Elk nationaal-denkende moet door het koopen van loten de werkverschaffings loterij naar beste krachten bevorderen. Van het ideale doel der loterij afgezien, biedt deze ook een „noch nie dagewesen" winstkans. De hoogste winst, op een dub bel lot te behalen, bedraagt 200.000 Rijks mark, terwijl op een enkel lot als hoogste prijs 100.000 Mark is te winnen. De Saarregeering heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: De bevolking van het Saarge'oied zal dear een stemming zijn wil moeten ken baar maken over drie door het Vredesver drag aangegeven punten. Deze stemming moet zonder dwang geschieden, waaruit voortvloeit, dat ieder het recht heeft, voor zijn overtuiging op te komen. Het spreekt dus vanzelf, dat iedere politieke actie, wel ke binnen de grenzen van de wet blijft, gelijkelijk recht van bestaan heeft en on der bescherming van het staatsgezag staat. Er mag dus niet naar onwettige strijdmid delen worden gegrepen, zooals laster, smaad en vooral dreiging. Het is bijv. ontoelaatbaar, dat iemand als landverra der wordt gebrandmerkt, omdat hij een of andere politieke overtuiging heeft. De regeeringscommissie als vertegen woordigster van den Volkenbond, grij.pt noch ten gunste van de eene partij, noch ten gunste van de andere partij in den politieken strijd in. Evenzoo moeten de rechters en andere ambtenaren diezelfde neutraliteit nauwkeurig in acht nemen. De regeeringscommissie is verplicht in te grij pen, als de door het Vredesverdrag ge waarborgde rechten worden bedreigd en zij is dan ook besloten, in dit opzicht alle noodif-e maatregelen te treffen. TEGEN DEN TERREUR IN DUITSCHLAND. DUITSCHLAND. Een geheim anti-Duitsch Poolsch- Russisch verdrag? Loterij tegen de werkloosheid Proclamatie der Saarregeering, Van Duitsche zijde wordt een bericht gelanceerd, dat tusschen Polen en de sov jets een geheim verdrag is gesloten, spe ciaal tegen Duitschland gericht Het luidt dan verder: Met dit verdrag wordt beoogd, het vier- mogendheden-pact te paralyseeren en de overeenkomst tusschen Duitschland en Polen te verstoren. De Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Bock, één der machtigste mannen des lands, staat naar 't schijnt in het centrum van deze beweging en schaart zich aan de zijde van Frankrijk. De „Germania" verneemt van haar cor respondent te Warschau het volgende over den inhoud van het geheime verdrag tus schen Polen en Rusland De Russische waarnemende commissaris van buitenlandche zaken heeft het be staan van het geheime verdrag toegegeven. Het Is met medeweten en steun van Frankrijk tot stand gekomen In een speciaal protocol, dat dezer dagen te Moskou wordt geteekend, zijn de richt lijnen vastgesteld, waarnaar een gemeen schappelijke strijd van Polen en sovjet- Rusland tegen „imperialistisch-chauvinis- tische tendenzen van het Duitsche Rijk" gevoerd moet worden. Volgens de verklaring van Kretinsky in RECLAME. ROEMENIE. De buitenl. schulden. De kwestie van de betaling der buiten- landsche schulden is in een acuut stadium gekomen. De Fransche flnancieele advi seur Auboin werkt op het .oogenblik een rapport uit, waarin wordt aangetoond, dat de tegenwoordige staatsinkomsten slechts de allerdringendste behoeften van den staat dekken en dat derhalve geen midde len ter betaling der buitenlandsche schul den aanwezig zijn. Dit rapport zal op 1 September aan den minister van finan ciën worden toegezonden, die dan onder handelingen met de buitenlandsche credi teuren zal openen. Onder meer wordt voor alle leeningen een uniforme rentevoet van 4 pet. voorgesteld De regeering hoopt op deze wijze een besparing van ongeveer 3 milliard lei te bewerken. De details van de plannen zijn nog niet bekend. De brand in den Rijksdag. Het Nederlandsche Comité van Kur., naars en Intellectueelen voor den s: tegen den Duitschen terreur, dat een derdeel vormt van het Internationale C; mité, waarvan prof. Albert Einstein voorzitter is, heeft heden het vroes (Communistische) Rijksdaglid mevr Maria Reese voor vertegenwoordigers de pers eenige mededeelingen laten da over den terreur in Duitschland en brand in den Rijksdag. Mevrouw Reese begon met te verklan dat het den communisten in Duitschh: reeds voor den brand in het Rijksdag bouw bekend was, dat de Nationaal-Soc: listen naar redenen zochten om de K.P: te kunnen verbieden Wanneer de Com® nisten zich zouden onthouden van date die tot het verbod een gegronde aani ding zouden geven, dan zouden de Naï> naal-Socialisten zelf wel voor dit aanlë ding zorgen. De leider van de Communistische Frp tie in den Rijksdag Torgler, heeft hie- over in den Rijksdag gesproken en in ee kele burgerlijke organen is hierop gets speeld. Daardoor was het noodig alia mevrouw Reese dat de Nationaal-Ss cialsten zoo snel mogelijk voor een aan leiding zorgden, daar een langer uitstel dl zaak bemoeilijkte. Even voor Torgler d den avond van den brand het Rijksdagte bouw verliet, heeft mevrouw Reese dit bouw verlaten. Toen Torgler haar den vol- genden ochtend telefonisch mededeelds dat hij zich ter beschikking van de polltli zou stellen, omdat hij wilde aantoone: dat de Communisten geen schuld aan de brand hadden, heeft zij hem daarvoor na gewaarschuwd, daar zij verwachtte dat h in arrest gehouden zou worden. Mevrouw Reese verklaarde verder, da- de K. P. D. met Van der Lubbe niets uit staande had en dat de drie gearrestee::- Bulgaren op den avond van den brand 6 Munchen hebben vertoefd. Het bericht is de Duitsche pers, dat deze Bulgaren ver oordeeld zouden zijn in verband met den aanslag op de kathedraal in Sofia, is. nair officieel is komen vast te staan, absoit:) gefantaseerd. Zij zijn zelfs van dezen ar- slac niet v --vacht eeweest. Het proc, j van den brand in den Rijs- dag. dat in Augustus of September zal bej ginnen wanneer het althans inderdai plaats zal hebben heeft de Hitle: regeering noodig om het bewijs te leverei dat terreur tegen de linksche politici no> dig was Dit bewijs zal het proces echte niet opleveren. Twee bekende Engelscti advocaten, mr, Britt en mr. Lawson, heb ben toestemming gevraagd tot de verd: diging van Van der Lubbe, daar de Dm: scire strafwet verdediging door buitec- landsche advocaten toestaat. Mocht ie- niettemin de toestemming niet verleen worden, dan zullen beiden toch als toe hoorders het proces gaan bijwonen. Mevrouw Reese deed voorts vele me:1- deelingen over tal van gevallen van '.e- reur in Duitschland. Wat betreft de publicaties van dr. 0.6; j fohren deelde mevrouw Reese mede, deze niet zijn verschenen na zijn ots- i lijden, doch reeds eenige weken voor 7 le den dag waarop hij dood in zijn kam® werd gevonden, in de „Manchester Guar- dian" zijn verschenen. Mevrouw Reese weigerde aan zelfmoow te gelooven en bracht juist dit plotselin' i overlijden in verband met de publicace in de „Manchester Guardian". Een nieuwe Ruis'nche Jubileum sigaret mei bon voor gratis reizen en grab's toegang bij yoetbalwedstrijden Société CUia/vcJial S/bccës 1461 ARGENTINIË. Weer invoering doodstraf. Tenslotte heeft de president het ontslag van den minister van financien toch aan vaard. Met 13 tegen 9 stemmen heeft de senaat zijn goedkeuring gehecht aan de wederin voering van den doodstraf door electrocu- tie of fusilleering. Verder werden nog 26 wijzigingen aangenomen in het wetboek van strafrecht, die allen ten doel hebben de straffen, die op verschillende misdrijven gesteld zijn te verzwaren J. F. K„ te L. Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zegwaard, de Kruisweg, Berg- schenhoek, Rotterdam. Totaal 33.4 K.M. Leiden, Vink. Haagsche Schouw. Den Deyl, Wassenaar. Rijswijk. Delft Over- schie, Rotterdam Totaal 40 K.M. S. K., te L. Leiden, Alphen, Zwam- merdam, Bodegraven, Woerden, Harmeien. Utrecht. Zeist. Driebergen, Doorn, Leer- sum, Amerongen, Eist, Wagenlngen, de Grebbe, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem, Nijmegen. Totaal 132 K.M. DE JOUVENEL OVER ITALIË EN DUITSCHLAND. PARIJS, 19 Juli. (V.D.) In een inter view dat hij een vertegenwoordiger va" i de radicaal-socialistische „Republique I toestond, verklaarde de afgetreden Fran- sche ambassadeur te Rome Henry tie -l°u' venei ten aanzien van de betrekkingen tusschen Mussolini en Adolf Hitler. da' i Mussolini met verschillende handelingen der nationaal-socialisten niet accoord en daar ook geen geheim van heeft ge maakt. Hij is echter van meening dat me» wegens bepaalde fouten reeds bij de» aanvang een geheel regime niet mag ver- oordeelen. Eenvoudiger acht hij het me' Hitler als oud-frontstrijder en vertegen woordiger van zijn natie te onderhandelen wat naar zijn meening nog altijd gemak kelijker is dan met een vertegenwoordrger van het oude Duitschland. De Jouvenel verklaarde voorts, dat wan neer in belangrijke kwesties de FranscM en Italiaansche politiek hand in hand zo? kunnen gaan, men er toch nooit aan®)» mogen denken Italië er toe te Wil»» brengen tezamen met Frankrijk een tege» Duitschland gerichte politiek te voeren De Jouvenel zeide hieromtrent: „Wij beo ben er integendeel belang bij, gebruik re maken van Italië's invloed op Duitschlarw- Mussolini is overigens van meening d? men een land van 65 millioen menschen onmogelijk als een minderjarige of onmon dige kan behandelen." Ten aanzien van de ontwapeningskwe-51'; is Mussolini volgens De Jouvenel voor stander van internationale controle e_ vastberaden tegenstander van een Oos- tenrijksch-Duitsche „Anschluss" en va de wederbewapening van Duitschland. DE GROOT-HERTOGIN VAN MECKLENBURG, t NEU-STRELITZ, 20 Juli (Wolff) vroegere groot-hertogin van Mecklenburg Elisabeth is heden aan hartzwakte over leden. 8-11

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2