Schaakwedstrijd om het kampioenschap van Nederland - Pact van Vier In het Paleis van den Koning 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. Een liefdesgeschiedenis uit 't oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. C. B. 39) Een oogenblik later hoorde Dolores Don Jan de andere deuren in zijn kamer weer openen en sluiten en vernam toen stem men. Zij hoorde haar vaders naam op den onmlskenbaren ruwen en toch gedempten toon des konings noemen. Zij hoorde elk woord even duidelijk, alsof zij in dezelfde kamer was. ..Generaal Mendoza," zei Philips, -ik heb particuliere zaken met zijn hoogheid te bespreken. Wacht dus vóór den ingang, op het terras en zorg er voor dat hier nie mand binnen komt, aangezien wij niet wenschen te worden gestoord." Haar vader antwoordde niet, maar zij wist dat hij na een eenigszins stijve bui ging zich achterwaarts bewoog naar de deur. Dolores hart klopte wat sneller en zij werd bleeker, terwijl zij haar uiterste best deed om niet het geringste leven te ma ken; zelfs het ruischen van haar zijden japon zou voldoende geweest zijn haar te verraden, en als dan de koning haar va der gelastte haar mee naar huis te nemen, aUes voorbij zijn, want Don Jan zou besch g6en geweld sebruiken om haar te „Dat is uw slaapkamer," zei Philips, die blijkbaar de kamer onderzocht, zooals Don Jan wel had gedacht. „Er is niemand ach ter het gordijn?" vervolgde hij. Het was zeker dat hij dat nu zelf ging onderzoe ken, want hij achtte zich er volstrekt niet boven verheven zulke veiligheidsmaatrege len te treffen. „En die deur? Wat is daarachter?" Dolores' hart stond bijna stil, toen zij haar adem inhield en zijn lompe voetstap pen hoorde naderen. „Die is gesloten," antwoordde Don Jan met onverstoorbare kalmte. „Ik weet niet waar de sleutel is hier is hij niet." Trots haar angst moest Dolores glim lachen, toen zij hem dit, volkomen naar waarheid hoorde zeggen. Maar het vol gende oogenblik beefde zij, want de koning trachtte de deur met kracht te openen. „Zij is zeker op slot," zei hij op ontevre den toon. „Maar ik houd niet van gesloten deuren, tenzij ik weet wat er aan de andere zijde is." Hij stak de kamer weer over en riep Mendoza, die dadelijk antwoordde. „Mendoza, kom eens bij me. Daar is een deur, waarvan zijn hoogheid den sleutel niet heeft. Kunt u die open krijgen!" „Ik zal het probeeren, uwe majesteit," antwoordde de generaal. Een oogenblik later schudde de deur hevig heen en weer onder het gewicht van den ouden man. want al was hij mager, zoo was hij toch sterker en taaier dan men zou denken. Toen het schudden op zijn hevigst was, liep Dolores vlug een paar passen in de richting van het venster, maar plotseling werd het stil. „Ik kan haar niet open krijgen, uwe majesteit," zei Mendoza op misnoegden toon. „Ga dan den sleutel halen," antwoordde de koning bijna boos. TWEEDE DEEL. HOOFD6TUK I. Inez hield zich een kwartier in de galerij boven de troonzaal verborgen, voor dat zij het waagde de deur heel zachtjes te openen, om te hooren of zij eentg ge luid vernam. Zoolang zij verkoos hier te blijven, was zij veilig, want Dona Ana had gedacht dat zij al een heel eind was weg gevlucht en haar waardigheid gedoogde niet dat zij iemand zou achterna hollen. Eenigen tijd na het tijdstip dat zij de ga lerij betrad, had Mendoza den koning be geleid naar de vertrekken van Don Jan en was kort daarop weggezonden om den sleutel van de gesloten deur te gaan zoe ken. Het blinde meisje was hiervan na tuurlijk onkundig en wist niet beter of hij was in of bij de troonzaal. Instinctmatig voelde zij, dat, daar Dolores niet met de hertogin Alvarez naar het hoffeest was gegaan, wat zij wèl van plan was, zij zeker een laatste poging had gewaagd, om Don Jan alleen te ontmoeten. In haar volko men onschuld vond zij die gedachte zoo gewoon, dat zij er zelfs bij onderstelde, dat die ontmoeting zou plaats hebben op het eenzame terras, waar het paartje vroeger al zooveel uren had doorgebracht. Daarom begaf zij zich daarheen en toen zij er was, riep zij zachtjes, maar kreeg geen antwoord. Toen wilde zij naar de hertogin Aivarez, maar bedacht dat deze wel bij de koningin zou zijn; ook van het plan om te trachten in de vertrekken der hertogin iets omtrent Dolores te weten te komen, zag zij af, want zij droeg haar zusters kleeren en dat zou tot heel wat vragen aanleiding kunnen geven, waarop het geven van antwoorden wel eens moei lijk zou kunnen zijn. En weer meende zij dat Dolores ergens dicht bij Don Jan zou zijn, zich verstoppend, totdat alles in het paleis tot rust zou zijn gekomen. Hoogst waarschijnlijk zou hij haar gedurende den nacht heimelijk buiten het paleis bren gen en haar naar zijn pleegmoeder te Villagarcia zenden. Zij had de woorden van de prinses absoluut niet geloofd, maar had ze niet vergeten en er de ware bedoe ling uit gedistelleerd. Zij en Dolores hadden reeds ongeveer een maand voordat Don Jan zou terug- keeren, geweten, welke appartementen voor dezen waren gereserveerd, en her haalde malen waren zij, als er niemand op het terras was. er geweest. Dolores had haar de deur en de zes vensters, drie aan weerszijden, laten aanraken, zoodat het haar nu weinig moeite zou kosten er te komen, aangenomen dat niemand haar dit zou beletten. Zij ging een eindweegs in de goede rich ting, maar twijfelde toen, want zij begreep, dat, al vond zij tenslotte haar zuster bij Don Jan, Dolores daar veiliger zou zijn dan waar ook, en dat zij dus eigenlijk geen hulp kon bieden. Een gevoel van groote eenzaamheid maakte zich van haar mees ter, en op haar schreden terugkeerend, liep zij naar het stille terras en ging op da oude, steenen bank zitten, waar zij luister de naar het geluid van den kerkuil en het gefladder der vleermuizen, die, aangetrok ken door het licht der volle maan, maar er dadelijk voor schrikkend, schijnbaar doelloos in en uit vlogen. Inez had nooit te voren 's avonds in het paleis rond gedoold, en hoewel duisternis en licht voor haar geen verschil maakten, was er toch iets in de lucht, dat haar be angstigde en haar deed gevoelen hoe hul peloos zij toch was, trots haar bijna bo- venmenschelijk ontwikkelden gehoor- en tastzin. Overdag was het heel wat anders; dan kon zij op de bovenste verdieping gaan, waarheen zij verkoos het was er prettig en alles was haar zoo bekend. Nu en dan kwam er iemand voorbij en zei iets vriendelijks tot haar, wat iedereen deed, die haar kende; en dan was er bij de ra men de warmte van het zonlicht; het windje in de corridors bracht haar koelte, de verschillende geluiden leidden haar, en de stemmen der menschen gaf haar het gevoel dat zij toch ook tot hen behoorde. Maar nu was het alsof zij zich in een leege kerk bevond, vol met grafzerken en even stil als de dooden, die er onder lagen. Zij voelde zich vreeselijk eenzaam en koud en rampzalig; zij had alles willen geven om in bed in haar eigen kamer te zijn. (Wordt vervolgd). IN DEN KIXDER-DIERENTUIN IN ARTIS te Amsterdam kunnen de kin deren met de jonge dieren spelen. Een nauwgezet onderzoek. ,,Zou-ie hol zijnl" Padvinders uit Jamaica in Londen. Op d© 'doorreiö naar de jamboree in Boedapest arriveerde een aantal padvinders uit Jamaica te Londen. AARTSHERTOGIN ILEA NA VAN ROE- MENIë met haar zoontje aan boord vanf de „Resolute" op een reis naar het hooge Noorden. DR. EUWE verdedigt tijdens den schaakwedstrijd om den nationalen titel in „De Vergulden Turk" alhier zijn in 1921 te Nijmegen veroverden titel HISS SALLY SALE werd gekozen als koningin van het „Pioneer Days"-feest to Santa Monica. Zij is gezeten op een troon, gemaakt van stieren-horens. DE ONDERTEEKENING VAN HET PACT VAN VIER TE ROME. solini zet zijn handteekening onder het document. WATERVREES. Een paard, dat voor een frisch bad niet veel voelt en zijn be rijder dit wel heel duidelijk maakt. Mus-

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 5