VERKADES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 19 Juli 1933| SCHEEPSVERBINDINGEN. HISTORISCHE FIGUREN. KUNST EN LETTEREN. TELEGRAMMEN. Toch leuk dat zichtbare plaatje ENGELAND. Gandhi en de burgerlijke ongehoorzaamheid - De landbouw. Gandhi heelt aan den president van het al-Indische congres. Aney, die door hem tot „al-Indisch dictator" werd be noemd. opdracht gegeven een proclamatie uit te vaardigen, die de bevelen tot staking der algemeenc ongehoorzaamheidscam pagne en de ontbinding der in het geheim Werkende organisatie zal bevatten. Meer individueel zal deze campagne nog worden voortgezet. Gandhl heeft in een onderhoud te Bombay nog gezegd, dat men voornemens ls dictators te benoemen voor elke pro vincie. Hijzelf zou niet als dictator voor geheel Brltsch-Ihdie optreden. Ook zal hij zich aan geenerlei daad van burgerlijke ongehoorzaamheid schuldig maken zon der vooraf de regeering te waarschuwen en in geen geval voor 31 Juli. Een commissie, gevormd door Invloed rijke conservatieve leden van het parle ment en deskundigen op landbouwgebied, besloot een resolutie aan het kabinet te zenden waarin zij wijzen op de wensche- lijkheid, dat geen overeenkomsten met an dere landen zullen worden aangegaan, die op de een of andere wijze de toeneming der productie van suikerbieten en 'riet suiker zouden belemmeren. Op den langen duur dient een voldoen de Invoerrecht op buitenlandsche suiker te worden geheven, zonder eenlge dienover eenkomstige belasting. Een belangrijk voorkeursrecht voor sui ker in Engelsche kolonies geproduceerd, zou de' subsidie moeten vervangen. OOSTENRIJK. Dr. Ender in het ministerie. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft bondskanselier dr. Dollfuss den bondspre sident Miklas voorgesteld den vroegeren bondleider, thans Landeshauptmann van Vorarlberg, dr. Ender te benoemen tot minister zonder portefeuille. Dr. Ender zal belast worden met grond- wets. en bestuurshervorming. De bonds president heeft gevolg gegeven aan het voorstel van den bondskanselier. De be- cedlging van dr. Ender zal nog ln den loop van deze week geschieden. Een groot wit swastlka-teeken waarvan de armen eenlge honderden meters lang zijn. is geschilderd op de loodrechte zijde van de Hohe Nock, éen der hoogste bergen van het Sengsen-gebergte ln Opper- Oostenrijk, waarvan de top 1800 meter boven den zeespiegel ligt. De plek, waar dit nazi-embleem is ge schilderd, is nagenoeg ontoegankelijk. De schilders moesten zich voor dit w'crkjc met touwen van den top omlaag laten zakken, onder het motto, den dood of propaganda Daar de autoriteiten geen menschen- levens ln gevaar willen brengen om het embleem te verwijderen, zal dit blijven zitten. Slcchti 70 <«nts p«r bus Vraagt Uw apotheker of drogist Nutrlda - Zeetermeer 992 VEREENIGDE STATEN. Roosevelt's maatregelen. De kabinetscommissie ter bestrijding van de werkloosheid overweegt de publi catie van een oproep aan het publiek om de producten te boycotten van die fabrie ken. welke de beweging tot verhooging van de loonen en vermindering van den arbeidstijd niet willen steunen. President Roosevelt overweegt de uit vaardiging van nieuwe maatregelen om de fabrieken te noodzaken, de beweging te steunen. In verschillende sleutelindustrieën der Vereenlgde Staten is men echter, overeen komstig het program van president Roo sevelt, reeds overgegaan tot een verhoo ging van de loonen met 5 tot 15 pCt. en vermindering van den arbeidstijd tot 40 en 36 uur. Opnieuw loopen er geruchten, dat Woodtn, secretaris van de Amerlkaansche schatkist, om gezondheidsredenen zijn functie zal neerleggen tegen het eind van dezen zomer. Als zijn opvolger worden reeds genoemd J Kennedy, bankier te Boston en Fr Walker, economist en medewerker van H. Johnson ln de uitvoering van de „Natio nal Industrial Recovery Act". RECLAME. 189 1 vgrslrrkt ZENUWEN en BLOED Dc navolgende schepen zijn morgen radiotelegrahsch te bereiken via het l:ust- station Schevenlngen Radio Baloeran. Colombia, Cottica. Dempo, Flandria, lndrapoera. Joh. van Oldenbar- nevelt, Kota Agoeng, Kota Pinang, Kola Gede, Leerdam, Mam. van St. Aldegonde, Orania, Poelau Laut, Sibajak, Simon Boli var, Statendam, Stuyvcsant, Volendam. DRIF. AFSTAMMELINGEN VAN DEN ZWIJGER vn. Het huwelijk van Maria Belglca heeft plaats, in een dorpskerk, wal de regee- iing te Bern gewild had. Zooals ik reeds mededeelde, heeft vermoedelijk de mark graaf van Baden-Durlach, haar vroegere verloofde, zijn grooten Invloed gebruikt om de toestemming tot dat huwelijk van de Bernsche overheid te verkrijgen. De kleindochter van Willem den Zwijger en dochter van don Emmanuel, prins-kroon- pietendent van Portugal, wordt de vrouw van Johann Theodoor von Croll, baron van Prangins, zich noemende kolonel. (1) HIJ was twee en dertig, zij acht en twintig jaar oud. De toekomst scheen onbezorgd vooral nu Maria Belglca, niet geremd door den wil harer moeder, de bezuinigingen kon doorvoeren, die hoog noodlg waren- De bezuinigingen wekten eerst de ver bazing der omwonenden welke aan de groote hofhouding op het slot en de mild heid van Emllle van Nassau gewend waren Zij vergaten, dat, behalve de beide broers, van wie één een legaat gekregen had, vijf zusters moesten meedeelen in de moeder lijke nalatenschap. Maria Belgica pakte flink aan; het aantal bedlerftien vermin derde aanmerkelijk; 't vertrek van de vijf zusters die onmiddellijk na Maria Bel- yica's vlucht met von Croll Prangins had den verlaten en zich onder de hoede der overheid te Geneve hadden gesteld drie harer waren nog „minderjarige froullngs en zich daarna in Holland hadden ge vestigd, dat vertrek maakte de bezui nigingen gemakkelijker te volvoeren. Prangins was echter een kostbaar bezit, kostbaar in dezen zin, dat het zeer groote elschen stelde om het ln goeden staat te onderhouden. De oorspronkelijke koopsom was nog niet afbetaald en op de heerlijk heid, waarbij ook de vijf zusters nog be langen hadden, drukten zware lasten- En dan. dan was er nu binnen de muren van het kasteel een element ge komen. dat niet medewerkte tot beper king der uitgaven. Dat was von Croll. Ge zond en sterk, het leven genietend in al zijn bekoringen, veel-eischend en op zijne vrouw de macht uitoefenend van den aan gebeden heer en meester werd hij de drij vende kracht, die het stille kasteel van vroeger herschiep in een oord van vroo- lljkheid en vermaakt. Aanvankelijk tracht Maria Belgica dit, zooveel zij kan, tegen te gaan. maar zij is niet opgewassen tegen hem: zij ls de zwakkere, haar hartstocht voor den levenskrachtigen. levenslustlgen zijn omgeving met zich meesleependcn man, doet haar voortdurend terrein ver liezen. Steeds opnieuw, niettegenstaande zij een open oog heeft voor zijn gebreken, ondergaat zij de charme van zijn persoon. Zoo wordt hij de gebieder en laat zij de teugels uit haar vroeger zoo sterke han den glippen De gevolge laten niet op zich wachten. In Juni 1S29 zijn Maria Belgica en von Croll gehuwd. Reeds in December "30 worden de bewoners van Prangins bij een soort van wat wij nu zouden noemen deurwaarders-exploit gemaand, om op af rekening van den koopprijs van 't kasteel j en de heerlijkheid Prangins „de som van tweeduizend vijfhonderd écus, tien sous, met rente" te betalen, wat ons geen hoog i denkbeeld geeft van cie financleeie positie der jonggehuwden, noch van die der zusters. (2). Inderdaad schijnt het gedurende de eerste jaren van het huwelijk dikwijls spaak te loopen met de bezuinigingsplan nen van Maria Belgica Ware niet door de nauwgezette controle van Ellas de la Primaye. die door de twee ongehuwde meerderjarige zusters en door het Hof van Holland belast was met de beharti ging der belangen der „dry minderjarige froulings", gewaakt voor het vermogen dezer laatsten, dan zou de langzaam na derende ondergang van Prangins groot heid ook haar bedreigd hebben. Nu bleef de catastrophe beperkt tot het fortuin van Maria Belgica. Die catastrophe kwam. men zag haar aankomen. Geen wonder! Naar mate de Jaren voorbij gingen, het gezin zich uit breidde, de zucht naar genot sterker gTeep op von Croll kreeg, die door zijn huwelijk ln 'n positie was gekomen, welke hij nimmer had kunnen vermoeden, werd het beperkte budget meer overschreden. De inkomsten konden de uitgaven niet bestrijden en. wat tijdens het leven van Emllle van Nassau was geschied, her haalde zich: door verkoop van stukken grondgebied moesten de schulden betaald worden Tevens kwam er verwijdering tus- schen de echtgenooten. Von Croll. wiens luchtige opvatting van het leven alle mid delen om te genieten dienstig achtte, zocht waar hij kon. de gelegenheden om zich te amuseeren Zoolang Maria Belgica ln den ban was van haar hartstocht, kon hij zich veel laten vergeven en hadden er. na oogenblikken van bittere oneenigheld. ver zoeningen plaats, die de belofte van nieuw geluk in zich scheen te bevatten. Maar teleurstelling volgde op teleurstelling, tot dat eindelijk door Maria Belgica een eisch tot echtscheiding werd Ingediend, die door het Consistorie van Bern bij verstek werd toegewezen, daar von Croll niet versche nen was Maria Belgica zou echter nog niet bevrijd zijn van den gemaal, die in haar omgeving en daarbuiten, haar zoo veel aanleidingen tot ergernis en verdriet had gegeven, want de beslissing van het Consistorie was niet naar den zin van de Regeering te Bern. De uitspraak werd tc niet gedaan, het huwelijk niet-ontbon- den verklaard en aan Maria Belgica het recht ontzegd von Croll den toegang tot haar huls te verbieden. Daarbinnen, in het oude kasteel, waar tijdens het leven van Enulie van Nassau voorname toon en hoofsche omgangsvor men hadden geheerscht. was veel gewij zigd. De invloed van von Croll had gewerkt tot in de persoon, die we vroeger kenden als het sprookjes-prinsesje, even fijn en begaafd van geest als bekorlljk en schoon Ook zij was vergroofd in het leven van hartstochtelijk genieten, dat met von Croll zijn intrek had genomen ln het slot. Al lerlei correspondentie uit dien tijd ge tuigt daarvan, of zij het heeft over een zaakgelastigde der drie minderjarige zus jes. die zij „dleD schavuit van een Prime" (de la Prlmayel noemt, dan wel dat zij schriftelijk zich uitlaat over „ie Sleur Croll." Zelfs ls er een document ln het archief van Morges (31, gedateerd Octo ber 1631, Inhoudende een klacht van „monseigneur Folin", predikant te Vich, LOUIS ZIMMERMANN 60 JAAR. Naar wij vernemen, is Louis Zimmer- mann. die heden 60 jaar wordt, benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hedenmorgen heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, den violist ln zijn va- cantleverblijf „Hotel Nassau" te Bergen aan Zee een bezoek gebracht om hem ge luk te wenschen met zijn zestigsten ver jaardag en hem het eereteeken van de Oranje Nassau Orde te overhandigen. NIEUWE UITGAVEN. Uitgave van het Dagblad van Rotter dam „De Russische Revolutie" van 1905 tot op heden, door mr. J. Huyts. Zutphen, W. J. Thieme en Co.: „Het Socialisme aan den Tweesprong" door dr. P. J. Bouman. over ruwe bejegening, hem wedervaren van de zijde der bewoners van Prangins. „Madame la Prlncesse de Portugal" en den „seigneur Croll'. Die belden hebben hem uitgescholen voor zot en stommeling, heb ben zelfs gedreigd hem het venster uit te smijten en hebben hem verachtelijk het kasteel uitgestootenHier laat de distinctie wel Iets te wenschen over Dit treft te meer, omdat ten tijde, waai- op deze klacht aanhangig werd gemaakt, Maria Belgica en von Croll alle reden had den om de publieke opinie eenigermate te ontzien. Zij waren ternauwernood in de gunst der overheid hersteld. Deze, van haar kant, had een spons over het ver leden gehaald en hun hare bescherming geboden. Hun eerste kind, een zoon, werd door de stad Bern als petekind aange nomen en was Bern Theodoor genoemd. Het tweede, een dochter, Catherine Emilia, was het petekind van de stad Vevey. De stad Vevey geeft cadeaux, laat door de heeren Banderet de Tavel en de Vulliens de kleine ten doop houden, te Genèvo was door Vevey een doopjurk besteld. maardaar en elders waren klachten Ingekomen tegen de te wufte levenswijze op het kasteel Prangins; voorts scheen Maria Belgica niet volkomen to voldoen aan de verwachtingen die de Cal- vl -.istische overheid van het kanton te haren opzichte had gekoesterd, hoewel zij uit erkentelijkheid voor de welwillendhe den van de stad Vevey een geschilderd portret van den Zweedschen koning Gus- taaf Adolf, den beschermer van het Duit- sche protestantisme, als tegen-geschenk aanbood, welk portret nog heden ten dage te zien is in de Raadzaal van Vevey waar ook een geschilderde voorstelling hangt in allegorischen vorm zooals in die dagen gebruikelijk was van de doopplechtig heid van Emilia Cathcrlna. (3) De uiterlijke vriendelijkheden konden echter niet de innerlijke tegenstrijdighe den bedekken, die de bewoners van Pran gins vijandig dedeiï «taan tegenover hun. omgeving, evenmin, als hun eigen echte lijke verhouding gered werd door de vleug jes van toenadering en verzoening, die hen weer na tijden van ergernis tot eikaar bracht. En zoo werd de toestand onhoud baar. Het gedrag van Von Croll liet alles te wenschen over; zijn benoeming tot kwartiermeester-generaal der legers van den hertog van Parma gaf hem echter veelvuldig gelegenheid Zwitserland te ver laten. Hoewel de echtscheiding, waarover ik sprak, weer herroepen was door de Re geering van Bern. begreep hij toch, dat te Pisneins voor hem geen toekomst meer was. Hij liet er zich niet meer zien. Of hij zijn kwartiermeester-generaalschap lang heeft vervuld en hoe hij dit deed, is niet bekend. Wel weten we. dat hij veel reizen de en trekkende was. Eindelijk kwamen op het kasteel te Prangins geruchten binnen J over zijn overlijden. Hij zou te Venetië ge- zien zijn en daar naar men zeide. ver moord zijn geworden. Inderdaad werden die geruchten bevestigd. De heer van Prangins was gestorven; de zoo romantisch begonnen verbintenis van de kleindochter van Willem den Zwijger was, na in een tragedie te zijn ontaard, geëindigd en op het oude slot trok Maria Belgica zich terug, rijk aan droevige levenservaringen, maar gereed om een nieuw leven te be ginnen. A J. BOTHENIUS BROUWER. (1) Over den naam en den rang van von Croll heerscht eenlge onzekerheid. De mark graaf van Baden-Durlach (lk bezit eenlge of- ficleele afschriften van oorspronkelijke stuk ken uit dien t^Jd. waaraan ik deze mederleelln- gen ontleen), dc markgraaf von Baden-Durlach, in wien6 dien6t hy was geweest, noemt hem ln een schrijven van 5 Mei 1620 aan de regeering te Genéve dus nog geen twee maanden vóór het huwelijk: .Jean Theodore Croll. capi talize In de registers van den Krijgsraad te Bern. bU welken von Croll zUn diensten had aangeboden heet hU: ..Hauptmann Croll". ln het schreven aan de regeering te Bern om toe stemming tot z^n huwelijk teekent von Croll aldus: Johann Dlterich Croll" von Heydel- berg ln der Churfürstlichen Pfaltz." Het ste delijk consistorie van Bern noemt hem Oberst (kolonel). In een geschrift kort na zijn hu welijk gesteld en waarbij de overheid te Bern gemachtigd wordt de heerlijkheid Prangins onder sequestratle te stellen, teekent hJJ: „Jeann Thlry de Crollt col." We kunnen dus wel aan nemen. dat hij vóór z^n huwelijk heette Jo hann Dlterich Croll en dat hU het ..von" zich toeeigende, omdat hy baron van Prangins ge worden was. Zijn rang ls niet met zekerheid vast te stellen. (2) Jhr. A. von Steiger tc Bllthoven, wiens voorvaderen baronnen van Rolle waren, en ge durende tal van jaren „ballllefs" (landvoog den) van Nyon. tot welks Jurisdictie Prangins behoorde, zond mij een officieel afschrift van een eveneens officieel document van 8 Dec. 1630. volgens hetwelk >tJean Francois Steiger. Baron de Rolle. Balllf de Nyon" ln opdracht van de ..edele erfgenamen van wijlen noble et magnlflQue Siegr Nycolas de Dlesbach. voorheen heer van Prangins". last geeft aan een z^ner ambtenaren, dit bedrag van de ..nobles Prin cesses de Portugal, dames du dit Prangins et de Genollier" te vorderen. (3.) ült het huwelijk van Maria Belglca met von Croll zjjn nog vier dochters geboren. Een hunner. Helena Beatrixt zal als derde afstam melinge van den Zwijger ln een volgend nrtlkel besproken worden. ROOSEVELT'S HERSTELPLANNEN. WASHINGTON, 19 Juli. (V.D.). De ver gadering van 't z.g. super-kabinet, waarin over de Blanket Code, de noodverordening voor de industrieën, die zich niet vrijwillig bereid verklaren tot verkorting van den arbeidstijd, verhooging van de loonen en het aanstellen van werkloozen in het be drijf, beslist zou worden, heeft een storm achtig verloop gehad Tengevolge van een verkoudheid kon President Roosevelt per soonlijk niet aan de besprekingen deelne men De beslissing over het „nationale boycot-plan" is na uitvoerige discussies uitgesteld tot Donderdag. Het boycot-plan zou in dezelfde rich ting gaan als de actie, die ten tijde van de oorlogsleeningen is gevoerd, zoodat de te nemen beslissing van de grootste beteeke- nis voor verschillende industrieën is. Vol gens het plan zullen de werkgevers, die de regeeringsmaatregelen uitvoeren, gerech tigd zijn hun waren ln etalages, showrooms enz. te voorzien van een officieel merk en daarmee tegelijkertijd reclame mogen ma ken in de pers en door de radio. Algemeen zal opgewekt worden de met dit merk voorziene waren te koopen en de andere zooveel mogelijk te boycotten. Op deze eenzijdige bevoorrechting wordt in verschillende kringen scherpe entiek geoefend, en men vreest ernstig verzet van een deel der bevolking Men verklaart dat Roosevelt voldoende dictatoriale machts middelen ter beschikking heeft om de za kenwereld en de industrie ook zonder toe passing van den boycot tot uitvoering van het regeeringsprogram te dwingen. Algemeen ziet men in het verloop dei- besprekingen het bewijs, dat door de de preciatie van den dollar, de toestand ver scherpt is. Roosevelt's doel is de arbeids- loonen en tewerkstellingen in verhouding tot de prijzen te brengen. In Juli zijn 500.000 arbeiders nieuw tewerk gesteld. WASHINGTON. 19 Juli. (Reuter). Gene raal Johnson, de uitvoerder van de wet op industrieel herstel, heeft een onmiddellijke verhooging der loonen met werkverdee- lings-overeenkomsten voorgesteld Johnson stelt verder voor deze loonsverhooging van kracht te doen blijven, totdat door de ver schillende takken van industrie afzonder lijke overeenkomsten ziin opgesteld, die dan door president Roosevelt zullen wor den bestudeerd en afgekondigd. o ROOSEVELT NEEMT VACANTÏE. WASHINGTON. 19 Juli. (Reuter). Roo sevelt zal zich persoonlijk met het schul denprobleem bezig houden. De president zal in Augustus vacantie nemen, welke hij op het landgoed Hydepark zal doorbren gen. RECLAME. DE VALUTA-POLITIEK VAN HET BRITSCHE RIJK. LONDEN, 19 Juli. (V.D.). De „Daily Telegraph" deelt mede, dat gisteren be sprekingen zijn gevoerd tusschen leden der Engelsche delegatie en vertegenwoor digers der dominions over de mogelijkheid van een gemeenschappelijke valuta-poli tiek ln het Britsche Rijk. De dominions vooral bepleitten krachtig een gemeen schappelijke politiek, terwijl de Engelsche regeering tamelijk gereserveerd was. Tast bare resultaten van deze onderhandelingen worden voor de verdaging der Economi sche Wereldconferentie in geen geval ver wacht. Merkwaardigerwijze bevat de „Times" in een hoofdartikel een warm pleidooi voor een gemeenschappelijke valuta-politiek der sterling-Ianden, met een tendenz van prijsstijging en tegen toenadering van het pond tot den dollar en de Fransche franc. Hoewel de terugkeer van het pond ster ling tot den gouden standaard het uit eindelijke doei moet zijn, zullen de voor waarden hiertoe binnen afzienbaren tijd niet vervuld kunnen worden, zoodat het voor de regeering noodzakelijk wordt een op de belangen van den Eritschen wereld handel en de belangen der overige staten van het rijk gebaseerde sterlingpolitiek te voeren Hoewel Engeland zoowel als Ame rika een politiek van prijsstijging voeren, is een stabilisatie van het pond ten aan zien van den dollar onmogelijk door de onzekere positie van den dollar. De ..Times" beveelt derhalve een onafhanke lijke Britsche valuta-politiek aan, op de basis van een politiek van prijsstijging en een niet te vasten band tusschen het pond en den dollar en de franc. CEEN VERDER INGRIJPEN VAN t N.S.B.O.-INSTANTIES IN HET BEDRIJFSLEVEN. BERLIJN, 19 Juli (V.D.). Officieel wordt medegedeeld, dat het lid van den Rijksdag en Pruisische Staatsraad Walther Schu mann als leider van de Nationaal-Socia- lisüsche Bedrijfscellen Organisatie, aan alle NS.B.O.-instanties elk ingrijpen in het bedrijfsleven en in de organisaties van het Arbeidsfront, heeft verboden. Teneinde verstoring van het planmatige opbouwwerk van de leiding der N.S.B.O. en van de arbeiders-organisaties te voor komen, zal overtreding van dit verbod met onmiddellijke uitsluiting uit de N. S B. O. worden geschrapt. Het lidmaatschap van alle Duitsche arbeiders in de organisaties van het Arbeidsfront, moet een vanzelf sprekende eerepllcht voor eiken Duitschen arbeider zijn Dwang tot toetreding zal echter niet worden uitgeoefend, vooral niet wanneer dit in strijd met de goede zeden zou zijn. Voormalige Marxistische functionnarissen zijn van het lidmaat schap uitgesloten. De Duitsche arbeiders zijn daardoor voorgoed tegen deze ele menten beschermd. SCHIETPARTIJ IN DUITSCHLAND. RINTELN. 19 Juli. (Wolfl). In den af- geloopen nacht trachtten een aantal po litiemannen een vrachtauto met commu nisten die ophitsende geschriften vervoer den .aan te houden Hierop volgde een vuurgevecht waarbil een opperwachtmees ter van de politie en een communist ern stig werden gewond en een hulp-politie man licht werd gekwetst. Een aantal communisten werd gear resteerd. Dat is 'n verbetering, die nieuwe vensterrollenU krijgt nu weer plaatjes bij de beschuit en ze zijn zóó verpakt, dat ze niet vet worden en dus direct in hec album kunnen geplakt. BESCHUIT 4237 WAT ZAL GANDHI THANS DOEN? POENA. 19 Juli. (Reuter). Gandhi is t het mislukken van zijn pogingen om esi onderhoud te krijgen met Lord Willingdo: den onderkoning, van hier naar Bombi; vertrokken op weg naar Ahmedabad, Ooi de nadere Congres-leiders, die het Pao Indisch Congres hebben bijgewoond, zijt vertrokken. Men is thans zeer benieuwd naar het geen Gandhi zal doen, nu de onderkonlp tweemaal geweigerd heeft hem te ontvan gen om de voorwaarden voor het stale; der burgerlijke ongehoorzaamheidsbem- ging te bespreken. Verwacht wordt, dat Gandhi thans aanbieden naar de gevangenis terug gaan, of dat hij een nieuwe periode vat vasten-tot-den-dood zal beginnen als pit test tegen de houding van den Britsche: onderkoning. BOMBAY, 19 Juli. (Reuter). Alt- wijst er op. dat tusschen Gandhi en d voorzitter van het All-Indisch congres te conflict is uitgebroken, daar de laat-'- onder geen enkele voorwaarde de burger lijke ongehoorzaamheid wil doorzetten. ROOSEVELT EN BALBO. WASHINGTON, 19 April. (V.D.) Roosevelt zond een telegram aan Bail: en zijn vliegeniers, waarin hij hen huidie; als de pioniers voor de verbinding n: Amerika met Europa langs de Noordelijk luchtvaart-route. OUDE VULKAAN IN VLAMMEN. BOEKAREST, 19 Juli (Reuter) Nat), Copz ln Zevenburgen is uit een vroegeie vulkaan na een hevige ontploffing eta 300 meter hooge methaangasvlam om- hooggeschoten, die thans reeds lange dan vijf dagen onafgebroken brandt tot dusver aan alle blusschingspogingfa weerstand heeft geboden. De geheele om geving wordt des nachts over een afstacc van 10 K.M. zoo helder verlicht, alsot hei dag ls. DE BRAND IN MAROKKO GEBLUSCHT RABAT, 18 Juli (Reuter) De brand, die den oogst in het Charb-district bij Caca blanca heeft verwoest, is bedwongen. On geveer 30.000 Hectaren land is kaal St' brand. Talrijk vee is ln de vlammenze omgekomen. Verscheidene boerderijen woonhuizen, in het geteisterde district zijt platgebrand. 31 inlanders, die zich nie; meer tijdig uit de voeten konden maken zijn in het vuur omgekomen, terwijl tien anderen ernstige brandwonden opliepen. DE CRISIS IN ARGENTINIË. BUENOS-AYRES, 19 Juli. (Reuter). Argentljnsche minister van financiën Huyec is afgetreden; de president heef evenwel geweigerd dit ontslag te aan vaarden. MOLENS VERBRAND. ORAN. 19 Juli. (Reuter) Te Mostagane-' zijn verscheidene molens afgebrand waar door een schade van eenige mlllioenen francs ls aangericht. TEGEN DE HAKENKRUIS-VLAG- DUINKERKEN. 19 Juli. (Reuter) Dj- havenarbeiders alhier hebben geweigem het Duitsche stoomschip Aiimira" te om laden, daar dit de hakenkruisvlag u> rj had. De kapitein heeft daarop het ana gelicht en is naar Antwerpen doorgevare OVERWINNING DER „NATTEN" NEW-YORK, 19 Juli (Reuter). Bij stemming over de opheffing van het hol-verbod werd in de „droge" b0',Lpn" Arkansas en Alabama door de ..na« een overwinning behaald. 8—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2