74»te Jaargang WOENSDAG 19 JULI 1933 No. 22494 K STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. tij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35: per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Btadea EERSTE BLAD. HET ONTSLAG VAN EEN LEIDSCHEN POLITIE-AGENT. Beroep ongegrond verklaard. Het Ambtenarengerecht te Den Haag (leeft uitspraak gedaan in het twistgeding jusschen A. J. v. d. B„ gewezen agent van politie, als klager, en den burgemeester ran Leiden in zijn kwaliteit van hoofd der Kjlitie aldaar, als verweerder. A. J. v. d. B. was bij besluit van den lurgemeester van 27 Maart 1933 ontslagen tegen 16 April d.a.v., daar hij wegens onbetrouwbaarheid ongeschikt is voor de vervulling van zijn betrekking. Het Ambtenarengerecht heeft klagers beroep ongegrond verklaard en klagers vordering tot nietig verklaring van voren bedoeld ontslagbesluit afgewezen, daar het besluit niet strijdt met eenig toepasselijk algemeen verbindend voorschrift, noch ook bij het nemen daarvan de burgemees ter van zijn bevoegdheid kennelijk een ander gebruik heeft gemaakt, dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid Is Segeven. Het gerecht acht zich niet geroepen tot beantwoording van de vraag of de burge meester den klager al dan niet terecht wegens ongeschiktheid heeft ontslagen. In de gemeente Leiden ontbreekt immers een algemeen voorschrift, aangevende in welke gevallen ontslag aan politiedienaren kan worden gegeven. (De ambtsinstructie voor liet politiepersoneel in de gemeente Leiden kent wel het niet eervol ontslag bij wijze van straf, doch bevat geen voor schriften omtrent het verleenen van ont slag op andere gronden). De burgemees ter was dus niet beperkt in de hem bij artikel 24 lid 3 der Gemeentewet gegeven bevoegdheid tot het verleenen van ontslag. Waar het ontslag van klager door den burgemeester is gegrond op het belang van den politiedienst en de bij het ont slagbesluit aangegeven motieven niet ken nelijk van allen grond ontbloot zijn, is het ontslagbesluit ook niet in strijd met het bepaalde van artikel 224 lid 3 der Ge meentewet te achten. Het gerecht acht voorts klagers verweer, I dat de burgemeester van de hem in artikel 224 lid 3 der Gemeentewet gegeven be- I voegdheid tot ontslag kennelijk een ander gebruik heeft gemaakt, dan tot de doel einden, waarvoor die bevoegdheid is gegeven, onjuist. Het doel van die be voegdheid is, politiedienaren uit den dienst te kunnen verwijderen hetzij bij wijze van straf, hetzij, indien dit niet mogelijk is, hetgeen in het onderhavige geval door het desbetreffend advies van een commissie van advies het geval was op andere gronden Tenslotte overweegt het gerecht nog, dat, ook al is ten aanzien van de politie dienaren in de gemeente Leiden, mede wat betreft ontslag, nog geen uitvoering gegeven aan artikel 125 lid 2 der Ambte narenwet, hetwelk uitdrukkelijk het vast stellen van bepaalde regels daaromtrent voorschrijft, het ontslagbesluit zelf niet In strijd met het voorschrift van artikel 125 hd 2 der Ambtenarenwet is gegeven. AUTOBUSDIENSTEN. Gel Staten van Zuid-Holland hebben afgewezen het verzoek van K. Bolhuis te Noordwijk aan Zee om vergunning tot het 1 m werking brengen van een autobusdienst l'an Leiden over De Vink Haagscheschouw 1 Rijnhof en Morschweg naar Leiden en omgekeerd, alsmede een dienst van Was- I ^piar (Wassenaarscheslag) over Voor noten naar Leiden en omgekeerd. CONCERT VAN „ORPHEUS". ■Het medewerking van de Burgerzangschool In de heerlijk rustige omgeving van den ooncerttuln achter „Oud-Hortuszicht" gaf nh .,vond het muziekgezelschap „Or- e..en goed geslaagde uitvoering. Als had de directeur, de heer P. de p" R;,eeu welverzorgd programma samen- waarvan de aanwezigen helaas hehK. ,1. aantal niet groot genoten arcofli c hank zij de voortreffelijke et en' naar het ons voorkwam iets LS bezetting, was de klank van het oef,3 l' dat weer uitstekend heeft ge- stnnH E' Ile'' Peil van dezen avond Werking? 6en °°g Plan, ook door de mede- BureJi? van. het dameszangkoortje der zonT^£5sch.001' dat zeer beschaafd wezfi- steunmateriaa] is hier aan- voorfedragen ?eV°el,g en met begrip ontvangt V' d' Lehe mocht bloemen in Bruch? n„e,men na haar solo in Max sopraantie "Morjenstunde". Haar lief heer c do z?er gewaardeerd. De wist met 005 tenor, uit Amsterdam, Méhul's en een romance uit ces te boeken eveneens een groot suc- dmg"zoowel^ar,R°nk ï,0mt voor zi->n lei" klasse, veel dik j^pheus" als de zang- Feerderen"3hJimooie avond, waarvan hadden moeten genieten! CENTRALE OUDERRAAD. Jaarverslag over 1932. Aan het jaarverslag over 1932 van boven genoemde instelling is het volgende ont leend: Het jaar 1932 zal ook voor het lager onderwijs tot in lengte van dagen, met een zwarte kool staan aangeteekend. De voorgestelde wijzigingen der Lager Onderwijswet 1920, ingediend bij Konink lijke boodschap van 30 September 1932 de z.g. noodwet-Terpstra zijn zoo fu nest voor het Lager Onderwijs en in 't bijzonder voor het Openbaar lager onder wijs dat wij de Ouders hiervoor niet ge noeg kunnen waarschuwen. Uit louter bezuinigingsoverwegingen zal de Ieerlingenschaal worden opgevoerd tot 45 a 50 leerlingen per klas. In de praktijk beteekent dit, dat men dan zelfs klassen zal krijgen van ver over de 50 leerlingen. Paedagogiisch is dit natuurlijk nooit te verantwoorden, vooral als men daarnaast be denkt, dat ook de «alarisverslechtingen voor het onderwijzend personeel, aanlei ding zullen geven tot het zoeken van be taalde bijbaantjes waardoor zoo'n leer kracht overbelast wordt. Het is hier niet de plaats om dit geheele wetsontwerp-Terpstra te ontleden, doch het zal de taak zijn der ouderbeweging, den ouders deze geweldige verslechtingen in het juiste licht te doen zien en zich hiertegen te mobiliseeren. Reeds meermalen is door meer bevoeg den er op gewezen dat het Openbaar on derwijs een wettigen beschermer van noode heeft in den vorm van een insti tuut waarin de ouders een ruime mate van medezeggenschap behooren te hebben. Wij ouders eischen het recht op. dat in zake het onderwijs voor onze kinderen, niet alleen onze meening tot uiting komt, doch ook dat er voldoende rekening mee zal worden gehouden. Laat ons hopen, dat deze grove aantas ting van het Lager onderwijs het eenige wat de groote massa van het volk zijn kinderen kan medegeVen in dit leven een sfeer van gerechtvaardigd verzet zal kweeken en tot resultaat moge hebben, dat spoedig stappen worden ondernomen tot herstel. De uitgave van het „Leidsch Ouderblad" ging tot driemaal toe in andere handen over. Het verslag maakt verder uitvoerig mel ding van de gehouden ouderavonden, de gevoerde actie voor de openbare school en het Sint Nicolaasfeest. Bij het gemeentebestuur werd geprotes teerd tegen de opheffing van de Meisjes school aan de Boommarkt. echter zonder succes. Aan veie scholen werden ouder commissies samengesteld Het verslag ein digt met woorden van dank aan den wet houder van onderwijs voor de van hem ondervonden medewerking en met den wensch. dat het komende jaar moge zijn een jaar van voortdurende activiteit voor het behoud en den bloei der openbare schoot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: W. L. Kanbier, Haarlemmerstraat 165a, Leiden. Meubelhandel. Uittredend mede eigenaar: L. Kanbier. Leiden, dd. 1 Juli 1933. Wijziging handelsnaam in: Willy Kanbier. De dames J Hendriks en E E K. Schol alhier en onze oud-stadgenoot de heer A. Teljeur. zijn geslaagd voor het examen hoofdakte. De heer H. L. E. van der Reyden. die slaagde voor het examen Engelsche han delscorrespondentie Mercurius, werd opge leid door den heer N. Spijker, alhier. Wij verwijzen naar een kleine adver tentie in dit Blad betreffende een verlo ting van den Jeugdbond voor Onthouding. Op de Woensdagen tot en met 6 September zal er een goedkoope trein loo- pen van Leiden naar Arnhem en Nijme gen en terug, terwijl op Woensdag 26 Juli een goedkoope trein- en bootreis is geor ganiseerd van Leiden naar Stavoren, Sneek. Leeuwarden en Groningen. Het lijk van den tot gisteren bij de politie onbekenden man. waarvan wij gis teren een signalement plaatsten. Is her kend als dat van den alhier woonach tigen J. G. Op Dinsdag 22 Augustus a.s. zal voor de pelgrims alhier en uit de omstreken van Leiden een processietrein loopen van hier naar Kevelaar (Duitschland). Donderdag 24 Augustus keeren de pp' grims weer uit Kevelaar alhier terug Bij de politie is een onbeheerd ge vonden rijwiel te bevragen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londensche Conferentie Henderson's bezoek aan Berlijn. Het volgend programma is voor de Economische conferentie vastgesteld: Vrijdag heeft een plenaire zitting van de Economische Commissie plaats, Maan dag een plenaire zitting van de mone taire commissie. Dinsdag een zitting van het bureau. Donderdag 27 Juli de plenaire zitting van de conferentie, die dan wordt verdaagd. Heden heeft de commissie voor de productie officieus de mogelijkheid van een hervatting van de conferentie in October onthuld. Het voorstel inhoudende, dat de Vol kenbondsraad in zijn volgende bijeen komst den datum zou vaststellen voor een internationale diplomatieke conferentie van alle invoerende en uitvoerende landen, is goedgekeurd door de subcommissie voor de indirect protectie. Het voorstel zal aan het bureau worden doorgegeven. De subcommissie voor de subsidies en uitvoerpremies nam het rapport van haar ontwerpcommissie aan. dat een opsom ming geeft van de besprekingen en de geopende gezichtspunten betreffende de kwestie van de directe en indirecte pro tectie en de particuliere scheepvaartsub sidies. Uit het rapport blijkt, dat de kans op het bereiken van een bevredigend re sultaat in sterke mate afhankelijk is van de meening van vele gedelegeerdeq. dia de stabilisatie der valuta's als voorwaarde beschouwen. Engeland, Frankrijk. Italië en Roemenië hebben de redactiecommissie van de eerste valutacommissie een resolutie voorgelegd over de internationale schulden. In deze resolutie wordt o.a. gezegd: 1. De buitenlandsche schuldendienst zou slechts kunnen worden verzekerd, wan. neer het debiteurland de noodige bronnen ter beschikking staan, waarbij het doen opleven van de economische activiteit van het crediet en van het internationale goederenverkeer een belangrijke rol spelen. 2. De uniforme behandeling van alle gevallen is niet mogelijk daar de voor waarden in de verschillende debiteur- staten van verschillende aard zijn Voor het herstel van het crediet is het onver mijdelijk, dat de bestaande contracten worden gehandhaafd. zoolang de betrok ken partijen het niet over veranderingen zijn eens geworden Aanbevolen wordt, dat de landen die ondanks hun moeilijkheden hun verplichtingen nakomen, met bijzon dere consideratie worden behandeld. 3. Nieuwe schuldenovereenkomsten moeten worden begrensd tot onvermijde lijke gevallen en direct worden afgesloten tusschen debiteurs- en crediteurstaten. 4. Het is wenschelijk dat in ieder land organisaties der verschillende soorten schuldeischers bestaan of worden gescha pen. die met elkander m verbinding staan. In Duitsche delegatiekringen wordt deze resolutie in het algemeen aanvaardbaar geacht. Naar verluidt, is het echter niet in overeenstemming met het Duitsche standpunt dat de bestaande contracten zullen worden gehandhaafd, zoolang men het niet over verandering eens is. Het Is mogelijk, dat de Duitsche delegatie der halve op dat punt een amendement zal voorstellen. Het officieele communiqué over de be sprekingen die Henderson te Berlijn ge voerd heeft zegt het volgende: De president van de Ontwapeningscon ferentie, Henderson, heeft ln gezelschap van den directeur der ontwapenlngsafriee- ling van het Volkenbondssecretariaat Aghnides. uitvoerige besprekingen gehad met de Rijksminister van buitenlandsche zaken en van de rijksweer, den leider der Duitsche delegatie op de ontwapenings conferentie en den vertegenwoordiger van den rijksminister van Luchtvaart, over de ter ontwapeningsconferentie behandelde kwesties. Daarbij is vooral gesproken over de in den laatsten tijd in het bureau der conferentie behandelde problemen; het Duitsche standpunt werd aan Henderson medegedeeld. De besprekingen zijn ge voerd in vriendschappelijken geest en met het streven, een succes der conferentie voor te bereiden De president der Ontwapeningsconfe rentie, Henderson, heeft de buitenlandsche pers ontvangen en de volgende verklarin gen gedaan: Naar zijn meening is zijn bezoek aan Berlijn van buitengewoon veel nut ge weest. Hij heeft met Von Neurath driemaal en met Nadolny en den rijksminister van de rijksweer Bromberg tweemaal een lang durig onderhoud over de ontwapenings kwesties gehad. Zonder de nog bestaande moeilijkheden te willen verkleinen, was hij van meening. dat de meenlngsverschillen op verschillende punten waren verminderd Hij had hoop. dat de conferentie toch nog een aantal goede resultaten zou hebben Men moet steeds één ding in het oog hou den. wanneer men een resultaat wil be reiken: een vriendschappelijke verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk Die verstandhouding is de sleutel voor den toestand, in Europa. Het Pact van Vier, verklaarde Hender son verder is zeer toe te juichen maar op de onderteekening moet eigenlijk onmid dellijk een hartelijk onderhoud tusschen Daladier en Hitier volgen. Slechts langs dezen weg zouden de nog bestaande twij fel en bet wantrouwen uit den weg kun nen worden geruimd. Zoolang dat niet gebeurd is, kan het Pact van Vier niet tot zijn volle waarde komen. Henderson zeide, dat hij naar Praag vertrekt, waar hij een uitvoerig onderhoud met minister Benesj zal hebben, die im mers gedurende langen tijd rapporteur voor ontwapeningskwesties in den Vol kenbond is. Van Praag zal hij naar Mun- chen komen, waar hij Hitier zal ontmoeten. Daarna vertrekt hij naar Parijs cn van daar naar Londen. Wellicht zal hij later nog andere hoofdsteden bezoeken. Tenslotte dankte Henderson voor de ln Berlijn ondervonden vriendelijkheid. Naar aanleiding van het feit. dat Hen derson wees op de wenschelijkheid van een onderhoud tusschen Hitier en Daladier, wordt van bevoegde zijde uit Berlijn ver klaard dat Duitschland lederen stap tot het bereiken van resultaten en van een bruikbare conventie met instemming be groet Het zou voorbarig zijn, thans reeds een tijdstip voor een samenkomst vast te stellen. Henderson heeft te Berlijn den wensch te kennen gegeven, den rijkskan selier te ontmoeten Dat was toen niet mogelijk geweest. Daarom zal thans de ontmoeting te München plaats vinden. BELGIE. Het parlement bijeen. Het parlement, dat zooals bekend, na het verleenen van de volmachten aan de regeering uiteen was gegaan, is weder bij eengekomen om over de regeeringsmaat- regelen te beraadslagen. De socialisten hebben een desbeteffende interpellatie ingediend. In de Kamer lichtte Van dei- Velde deze Interpellatie toe. Hij begon met mede te deelen, dat aan den voorzitter van de Kamer een petitionnement tot ontbinding van de Kamer is ingediend uit naam van de arbeidersverenigingen. Het petitionnement is door 1.426.000 arbeiders onderteekend. Van der Velde verklaarde voorts dat de socialisten met den minister accoord gaan om iedere inflatie te ver mijden De regeering heeft echter met het uitvaardigen van haar bezuinigings maatregelen het land bedrogen, daar zij beloofd had de financiën in orde te zullen brengen zonder de salarissen en loonen aan te tasten. De Vlaamsche nationalist De Bakker oefende eveneens critiek op de regeerings- maatregelen. Hetzelfde deed een commu nistisch afgevaardigde. DUITSCHLAND. De regeling van het concordaat Schaefer vermoord De kunstenaars. In het Rijksministerie van Binnenland- sche Zaken ls gisteren een bespreking gehouden tusschen den directeur-generaal Buttmann eenerzijds en de vertegen woordigers van het Duitsche episcopaat, aartsbisschop Groeber van Freiburg, en bisschop Berning. van Osnabrück, ander zijds. De bespreking gold de vaststelling der lijst van de volgens het Rijksconcor daat toe te laten Katholieke vereenigin gen De lijst der toegelaten vereenigingen zal binnenkort gepubliceerd worden. Nu reeds kan worden medegedeeld, dat een reeks van vereenigingen niet meer toegelaten zal worden, of zelf tot ontbin ding zal overgaan, zooals b.v. de Volksver- eeniging voor het Katholieke Duitschland, de Vredesbond van Duitsche Katholieken, enz. enz. De overblijvende vereenigingen zijn in twee groepen Ingedeeld. De vereenigingen van de eerste groep streven uitsluitend godsdienstige, zuiver cultureele of liefda dige doeleinden na en zijn aan de kerke lijke overheid ondergeschikt. Zij worden ln haar inrichtingen en haar werkzaamheid door het Rijk bestuurd. De staat heeft tegenover haar geen verdere inmengings bevoegdheden dan die, welke een gevolg zijn van den algemeenen plicht van trouw der staatsburgers, tegenover den staat. Organisaties, die, behalve religieuze, cultureele en liefdadigheidsdoeleinden, ook andere, waaronder sociale en beroeps- doelstellingen nastreven, kunnen in staatseorporatles worden ingelijfd. Zij moeten waarborgen bieden dat haar werkzaamheid niets uitstaande heeft met partijpolitiek of vakvereenigingspolitiek. Ook zij genieten de bescherming van het rijk. Zooveel mogelijk zal van staatslngrijpen in het vereenigingsleven worden afgezien. De leden van Katholieke organisaties zul len nergens in een nadeelige positie wor den gebracht Nadat enkele dagen geleden tusschen den rijksminister voor Economische Za ken, Schmitt, en den rijksminister van Arbeid, Seldte, een afspraak was gemaakt ten opzichte van een nauwere samenwer king tusschen de ministeries, is thans een verbindingsman benoemd Dientengevolge zijn twee regeeringsonderdeelen, die onder vorige regeeringen vaak groote oneenig- heden hadden, in één hand gelegd. Het verbod van den Pruisischen minis ter van Binnenlandsche Zaken van de Deutsche Zeltung voor den duur van 3 maanden is opgeheven, nadat uitgever en redactie van het blad hadden ver klaard, dat het geïncrimineerde artikel door nalatigheid van den verantwoorde lijken hoofdredacteur ln de krant was ge komen. Om herhaling van dergelijke ont sporingen in de toekomst te voorkomen is de hoofdredacteur van de Zeitung uit deze BINNFNUAND De bezuiniging op het lager onderwijs; minister Marehant wijzigt zijn ontwerp. (3de Bladi. Retorsiebevoegdheden der regccring: memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (Binnenland, 3de Blad). Dc minister van Sociale Zaken over de bezuiniging op de keuringsdiensten; per soneelsinkrimping tot 1 Januari uitgesteld (Binnenland, 3de Blad). Sedert vorige maand is het aantal ucrkloozen met 25.000 gedaald (Binnen land, 3de Blad). Gezelschap baders te Katwijk te ver in zee gegaan; dc 20-jarige mcj. II., uit Maas tricht verdronken (Gemengd, 3de Blad). Jol omgeslagen op het Braassemermeer: de inzittende, de 26-jarige M. H. uit Dordrecht, verdronken (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND Het program der Londensche Confe rentie (Buiteniand, 1ste Blad). Henderson over zijn bezoek aan Berlijn (Buitenland, 1ste Blad). Dc regeling in Duitschland der R.-K. vereenigingen (Buitenland, iste Blad). Gandhi en dc burgerlijke ongehoor zaamheid (Buitenland, 1ste Blad). Hevige brand in Marokko eischt vele slachtoffers en brengt groote vernieling (Buitenl. Gemengd 3de Blad en Tel., 1ste Blad). Zes personen omgekomen bij een vlieg ongeval (Tel., 1ste Blad).. functie ontslagen en vervangen door een persoonlijkheid, die naar de meening van uitgever en redactie waarborgen biedt, dat de bestaande voorschriften vervuld zullen worden. Ruim een jaar geleden heeft de publi catie van de z.g. ..Boxheimer documenten" in Duitschland opzien gebaard. Het waren bescheiden over nat.-soclalistische plan nen, ingeval de nazi's de macht mochten verwerven. Van nat.-soc. kant zijn deze documenten toen voorgesteld als niets- beteekenende geschriften, die een partij lid had opgesteld om eigen inzichten uit te leggen, doch die het partijbestuur niets aangingen. Degeen, die de documenten had gepu- blicerd was Wilhelm Schaefer, die voor de N.S.D A P afgevaardigde naar den Hes- sischen Landdag was geweest, maar kort tevoren uit de partij was getreden. Deze Schaefer is in den nacht van Maandag te Frankfort a. d M. vermoord. Men heeft zijn lijk, dat drie schotwonden vertoonde, in het stadsbosch op een spoor- wegqvergang gevonden. Het Ingestelde onderzoek heeft uitgemaakt, dat de daad door meer dan een aanvaller is gepleegd en dat Schaefer zich duchtig moet hebben verdedigd tegen de overmacht Van de daders ontbreekt ieder spoor. De volgende leden van den Verband Deutscher Bühnenschriftste.ler und Buhnenkomponisten zijn uit de vereeni- Ring gestooten: dr. Bela Balazs, Vlekt Baum. Bert Brecht. Lion Feuchtwaneer, Emil Ludwig. Heinrich Mann, Fritz Rotter, Ernst Toller, Kurt Tucholsky en Arnold Zweig. Daar de tooneeldlrecteuren alleen wer ken van leden van den bond mogen spelen, beteekent het uittreden van deze leden, dat hun werk niet meer in Duitschland gespeeld mag worden. Intusschen ls nader verklaard, dat in Pruisen ieder kunstenaar aan het woord kan komen, onverschillig van welke natio naliteit hij is. De artistieke werkzaamheid van buitenlanders en niet-Ariers in het vrije beroep van de kunst zal derhalve niet worden belemmerd, afgezien van de wettellike bepalingen van het ambtena renrecht. Gisteren vond voor de rechtbank te Dusseldorp de behandeling plaats van de zaak tegen een communist, die er van ver dacht werd een S A.-man door messteken zwaar te hebben gewond. Even na de tot zware gevangenisstraf luidende uitspraak drong zijn broer ln het Gerechtsgebouw binnen viel den S A.-man die de behan deling had bijgewoond aan en bracht hem een messteek ln het hoofd toe. Met zeer ernstige verwondingen moest de SA,-man in het Ziekenhuis worden opgenomen De dader kon onmiddellijk worden gear resteerd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1