officieele kennisgeving 74sle Jaargang DINSDAG 18 JULI 1933 No. 22493 eerste blad. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het vn^rnaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. hl! een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zt]n, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Blades VERGADERING VAN OEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 24 JULI 1033, des namiddags te 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van t Algemeen" (Steenschuur 21). mgDe vergadering zal, zoo noodig, worden ïlortgezet: ob Maandag 24 Juli, des avonds te 8.15 uur op Dinsdag, 25 Juli, des namiddags te 2 uur op Dinsdag, 25 Juli, des avonds te 8.15 uur. \,?Te behandelen onderwerpen: llo. Benoeming van een Stads-vroed- nteester voor het tijdvak 1 Juli 1933 lFjuli 1936. (135) 12o. Rekening, dienst 1932, van de Tlaat- jfclijke Schoolcommissie. (136) I 3o. Voorstel tot overneming in eigendom In onderhoud bij de gemeente van eenige ookjes grond, gelegen aan de Marnix- aat, den Zijlsingel, den Constantijn uygensweg, nabij den Lagen Morschweg en aan de Lusthoflaan. (137) 14o. Voorslel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van de ook grond, kad. bekend gemeente iden, Sectie P. No. 1853, gelegen ten ten van den Lagen Morschweg. (138) 5o. Voorstel: a. tot aankoop van een strookje grond, eel uitmakende van het perceel kad. be- end gemeente Leiden, Sectie M. No. 3134, legen aan den Zoeterwoudschen Singel; b. tot overneming in eigendom en on- rhoud bij de gemeente van een gedeelte oot, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie No 776, gelegen aan den Zoeterwoud- :hen Singel. (133) 6o. Voorstel tot aankoop van de wonm- en aan de Van der Werfstraat Nis 62 n 64. (140) 7o. Voorstel tot aankoop van: a. de perceelen aan de Hooigracht nis 08, 110, 110a, 112, 112a, 114 en 114a en an de Korte Koppenhinksteeg nis 14, 16 n 18; b. de huizen met pakhuis aan de Korte "oppenhinksteeg nis 4, 6, 8, 10 en 12; c. het pakhuis met werkplaats en af- nderlijke bovenwoning aan den Middei- eg No. 37, hoek Korte Koppenhinksteeg; d. tot beschikbaarstelling van de voor de sub a, b. en c. bedoelde aankoopen be- noodigde gelden. (141) 8o. Voorstel in zake het verieenen van kwijtschelding van een gedeelte van den huurprijs aan pachters van gemeenlelan- derijen. (142) 9o. Voorstel inzake het wijzigen van de overeenkomsten met de N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, betref fende de spoorwegverbindingen naar de Stedelijke Lichtfabrieken en het Open baar Slachthuis. (143) lOo. Voorstel tot verdaging van de be slissing omtrent de vaststelling van het plan van uitbreiding, tevens plan tot her ziening van het bij raadsbesluit van 18 April 1907 vastgestelde, meermalen ge wijzigde uitbreidingsplan. (144) llo. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen W. Bakker Tzn-, te Gouda, tot vergoeding van aan een hoog spanningskabel c. a in den weg tusschen Nieuwveen en Kattenburg toegebrachte schade. (145) 12o. Voorstel in zake de vaststelling en i uitkeering van de voorschotten op de ver goeding, bedoeld bij art. 101 van de Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de verschillende bijzondere scholen, over het 1 ^ar 1933. (146) 13o. Voorstel tot vaststelling van de bij drage, bedoeld in art. 102 der Lager On derwijswet 1920 voor verschillende bijzon dere vervolgcurcussen over het jaar 1930. (147) Ho. Voorstel inzake de door Gedepu teerde Staten ontworpen regeling, octref- fende de salarissen van ambtenaren van den Burgerlijken Stand (143) 15o. Voortzetting van de Dehandeling van artikel 11 van de ontwerp-verordening regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere lagere scholen, de openbare en bijzondere bewaarscholen, de kinderbewaarplaatsen en dergelijke in richtingen, en den werkkring van den schoolarts en stemming over de verorde ning ln haar geheel. (313 van 1931 en 114 van 1933) 16o. Voorstel tot wijziging van de Ver ordening betreffende de wedden van amb tenaren in dienst der gemeente Leiden. (124) 17o. Voorstel in zake het verleenen van een jaarlijksch subsidie aan het Comité tot instandhouding van een consultatie bureau voor moeilijke kinderen te Leiden tevens pracadvies op de voorstellen van den heer Jac. Wilbrink en Mevr. C. P. Braggaarde Does tot het verleenen van een subsidie aan genoemd Comité. (125) 18o Voorstel inzake verhooging van de aan de afdeeling Leiden der Vcreeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en zijn Koloniën toegekende DUBBEL GOUDEN JUBILEUM. Dinsdag 25 Juli a.s. hopen onze stad- genooten Gerrit Hoppenbrouwer en mej. Maria Frankhuizen, wonende Vestestraat no. 90. den dag te herdenken, waarop zij voor vijftig jaar met elkaar in den echt werden verbonden, terwijl het tevens dien dag een halve eeuw geleden zal zijn, dat zij hun intrek namen in het thans nog door hen bewoonde huisje De bruidegom was ongeveer 50 jaar werkzaam bij de Kon. Ned Grofsmederij, doch ongeveer 7 jaar geleden op 67-jarigen leeftijd, in het genot van pensioen ge steld. Uit hun huwelijk zerden 10 kinde ren geboren, waarvan vier hun door den dood zijn ontvallen. Moge hun gezondheidstoestand van dien aard blijven dat ook een dubbel diaman ten jubileum voor hen zij weggelegd! o PROF. DR. G. SEVENSTER. Dr. G. Sevenster, predikant te Boxum (Fr.), die door de Synode benoemd werd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid van wege de Ned. Herv. Kerk aan de Univer siteit alhier, heeft deze benoeming aan genomen. subsidie- (126) ZONDAGSSCHOOL „IMMANUEL". Bij het 30-jarig bestaan. Men schrijft ons: De bekende Zondagsschool „Immanuël" (God met ons) hoopt morgen haar dertig jarig bestaan te herdenken. De oprichting geschiedde op 19 Juli 1903 door den heer G. C van Dam, bijgestaan door enkele assistenten o.a. mej. J J Kolderman die nu sedert geruimen tijd optreedt als pre- sidente. Van de tot nu toe aan de school verbon- den oudste medewerksters noemen wij mej. C. H. Sierag en mej. M Hoppenbrou wer. Het tegenwoordige bestuur bestaat I uit: mej. J J Kolderman. pres.; mej. C. v. d. Wijngaard, secr.; W. Looman, penn. en mej. C. H. Sirag. alg. sec. De Zondagsschool welke iederen Zondag van 12 uur wordt gehouden in de ge meenteschool in de Paul Krugerstraat is vcor vele oud-leden en leden van het Morsch-kwartier onder God's goedheid tot een grooten zegen geweest. Het bestuur heeft dan ook gemeend morgen een her denkingsavond te houden met als spreker ar. J. C. S. Locher, Herv. predikant alhier om dan medio Augustus een uitstapje te maken met de 75 leerlingen. Mogen er straks na de feestviering en vacantie op Zondag 27 Augustus nog vele nieuwe leerlingen komen uit het zoo uit gebreide Morsch-kwartier opdat wij het aanstaande Kerstfeest met minstens 100 leerlingen kunnen vieren. Stelle God Zijn rijken en onmisbaren zegen nog tal van jaren over deze feestvierende Zondags school. 19o. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging tot Verzor- ging van kleine Kinderen over 't jaar 1933 (149> 20o. Praeadvies op de motie van den heer E. J. Coster in zake het verleenen van een gratificatie aan leden van het opge- heven Leidsch Muziekcorps, tevens prae- i advies op een verzoek van D. C Jansen inzake het verleenen van een wachtgeld i of een andere uitkeering in verband met j zijn werkzaamheden bij dat muziekcorps. (150) j 21o. Voorstel van den heer IJ. Kuipers, om Burgemeester en Wethouders te ver zoeken uitvoering te geven aan het door den Raad aangenomen voorstel in zake de korting over 1932 op de loonen van het personeel van de zweminrichting aan het Rijn-Schiekanaal (104 en 127) 22o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende den Gemeentelijken Diehst voor Sociale Zaken. (151) 23o Voorstel: a. inzake de opheffing van de open bare bewaarschool aan de van der Werf- b. inzake de overplaatsing van de open bare bewaarschool aan de Groenesteeg naar het schoolgebouw aan de Haverstraat en het aanbrengen van eenige verande ringen aan dat gebouw; c. inzake het verbouwen van de be waarschool in het Elisabethshof d. tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van de sub b be doelde veranderingen aan het schoolge bouw aan de Haverstraat en voor de sub c. bedoelde verbouwing van de bewaar school in het Elisabethshof; e. tot wijziging van de verordening van 30 Januari 1933 (Gem. Blad No. 1), rege lende het openbaar bewaarschool onder was in de gemeente Leiden: f. tot wijziging van de verordening van 30 Januari 1933 (Gem Blad No 2) rege lende de voorwaardn, waarondei ten be hoeve van bijzondere bewaarscholen sub- sidi uit de Gemeentekas wordt verleend; g. in zake het verleenen van subsidie aan het bestuur van de Gevers-Deutz bewaar school te Oegstgeest; h. tot ontbinding van de Commissie voor de bewaarscholen; i tot benoeming van 9 leden van de nieuwe Commissie van Toezicht op de be waarscholen j om de tot den Raad gerichte bewaar school-verzoeken voorloopig als afgedaan te beschouwen; k. om de desbetreffende motie van den heer T Groeneveld niet aan te nemen. (134) 24o. Voorstellen naar aanleiding van het rapport van de Commissie in zake reorga nisatie van den dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon (152) 25o Bpspreking van de reorganisatie van den bestratingsdienst (voorstel van den heer J. H. Schüller.) CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL. Van de 1ste naar de 2de klas zijn be vorderd: G. F. Aldershoff, R. Appelmelk, J. Berger. P. A. ie Cointre, Ina Deurloo, A. Diepenhorst. C. Doets. A. M. v. d. Endt, W. Haasnoot. H. J. Heijmans, C Heuvel. C. v. d Hoff. P. Kuperus J van Kesteren E. G Laman, Alb de Lange, C. Ligthelm. C. G. Meijnders, Jac. Mol. Ja-, Montagne. G Noorlandt, Aari den Ouden. M. Piante, E. A. W. Sleeboom, J. A. Zandbergen. C. v. Zeijst, S. B Zondervan. R. v. d. Zwart. Niet bevorderdgeen. Van de 2de naar de 3de klas zijn be vorderd: J. Amersfoort, A. Barendse, N Bavelaar, W. Beringer. J Burger, Ch. Bur gerhout, J. E. C Dam, P. Doekes, H C. de Jong. D. Klaassen A. Koers. Toos HeiJ- loo. J. van Leeuwen, A. Lindhout, A. v. d. Meulen, A. Mieog, Chr. Nasveld. J. Ooster- wijk, S Ostermann. C. Overduin. H Rol. W Tromp, A. Tuinman. M. Vogel, P. Voor- sluijs, W. de Vries, G Wijling. Niet bevorderd: drie. Van de 3de naar de 4de klas zijn be vorderd: H. A. Aldershoff. A v. d. Baan, J H. v. Baaren, M v d. Blij, L. A. de Bruijn. T den Dikken A, A. v. Gerrevink, N. H. den Hertog. M. K'rassen, J. Koning. J. F. Klein-Lebbink. J. Mulder, N. Nachti- gal. D. de Nobel. D. Oussoren. P. U. Plan- jer, R. Posthuma, J. v. d. Rhee, J. H Ch. v. Riessen. G de Ru, M J Smit, N. Snel, J. Swaak, E. Treur, A M de Troije. J. J. Veldhuiizen, A. Vergunst, W. Verschoor, G C. M. R v. Wij he, L. Ytsma. Niet bevorderd: geen. EEN PRETTIGE FAMILIE. De politie alhier heeft aangehouden den 54-jarlgen W. van L.. die gistermiddag van het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon aan de Lammerenmarkt met een steen twee ruiten had ingegooid. Even tevoren had zijn 20-jarige zoon J. H. van L. met een hem door Maat schappelijk Hulpbetoon verstrekten ljsco- wagen de deur van genoemd kantoor ge ramd, waarbij de ijswagen van de sterkste constructie bleek te zijn. Ook hij werd door de politie ingesloten. Vermoedelijk verbolgen over den smaad zijn familie aangedaan, heeft vannacht omstreeks halftwee een tweede zoon de 24-jarige H van L. ten huize van den wethouder van sociale zaken. mr. A. J. Romijn, drie glasruiten vernield! Door het gerinkel der glasscherven ontwaakte de daar vlakbij wonende hoofd agent K.. die erin slaagde den dader te arresteeren. Van L. Srdie reeds eerder wegens der gelijke overtredingen met de politie in aanraking kwam, is ter beschikking van den Officier van Justitie te Den Haag ge steld: de beide zoons zijn. nadat proces verbaal was opgemaakt, weer vrijgelaten. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londensche conferentie. Volgens de „Times" hoopt de Engelsche regeering nog steeds dat de economische wereldconferentie in de naaste toekomst opnieuw te Londen zou kunnen bijeen komen. Mede in verband met dit opti misme is besloten het geologisch museum voorloopig als conferentiezaal Ingericht te laten Bij de slotzitting op 27 Juli zal Mc Donald een rede houden, terwijl waar schijnlijk dr. Coliin en Cox eveneens het woord zullen voeren De Amerikaansche gedelegeerden hebben passage besproken op een 27 Juli vertrekkend mailschip. Gisteren hebben slechts enkele sub commissies vergaderd om een rapport op te stellen. Zoo inzake de koffie-productie. de scheepvaartsubsidies enz. De rappor ten zullen zich bepalen tot het weergeven der diverse meeningen De vertegenwoord gers der Vereer.lede Staten, van Australië. Argentinië en Ca nada hebben gisteren te Londen gecon fereerd met de vertegenwoordigers der Donaustaten. Overeengekomen werd, dat de graan- uitvoer der Donaustaten 50 millioen sche pel per Jaar zal bedragen, ongeacht de opbrengst van den oogst. Het ontwerp van den Suikerraad be oogt een algemeene stabilisatie van den tegenwoordigen in- en uitvoer, terwijl uitbreiding van de productie voor bin nenlandse!) gebruik zou zijn toegestaan voor .de landen, die ln hoofdzaak voor binnenlandsche consumptie produceeren. Nederland heeft zich bereid verklaard, de verplichting op zich te nemen, dat de jaarlijksche netto-invoer gedurende de vijf laar. dat de conventie van kracht zal zijn, niet den gemiddelden uitvoer van de laatste vijf jaar zal overschrijden De productie zal worden beperkt tot de be hoeften van de binnenlandsche markt. BINNENLAND Tweede Kamer over de wijziging der landbouw-crisis-wct. 13e Blad.l De heer J. A. Pos. hoofdbestuurslid van den A.N.W.B., overleden. (Binnenland, 3e Blad.) Oud-minister Van der Vegte ernstig on gesteld (Binnenland 3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Verhoogde leerlingen-schaal ingaande 1 Januari? (Kerk en School, 2e Blad Hier ter stede is gisteren de 3e ronde gespeeld om het schaakkampioenschap van Nederland. (Sport, 2e Blad.) BUTTENT.AND Het Fransche socialisten-congres geëin digd zonder beslissing. (Bultenl., Ie Blad) Gandhi vraagt opnieuw een bespreking met den Britschen onderkoning, doch we derom weigert deze. (Buitenl., Ie Blad.) ■Mellon is vrijgesproken. (Buiten!, Ie BI.) De Lithausche vliegers zijn in Duitsch- land om het leven gekomen (Buitenl. Ge- j mengd, 2e Biad.) Willy Post zet succesvol zijn tocht voort. (Buiten! Gemengd, 2e Blad en Tel., Ie BI.) HET RAPENBURG ALS ZWEMBAD. Gistermiddag omstreeks 4 uur zijn de 10-jarige L W die zijn 6-jarig broertje op den bagagedrager vervoerde en de 10- jarige R G. op het Rapenburg doordat de sturen van hun rijwielen in elkaar grepen met fietsen en al te water geraakt Twee voorbijgangers, de 33-jarige B Rijnbende en de wachtmeester Coppers van het 6de regiment veldartillerie begaven zich geheel gekleed te water en slaagden erin het dTietal behouden op den wal te brengen. De rijwielen werden later opgevischt. INLICHTINGEN VERZOCHT. De commissaris van politie alhier ver zoekt inlichtingen omtrent een man, die gisternamiddag in een inrichting aan den Stationsweg plotseling .s overleden en wiens identiteit tot. dusverre niet kon worden vastgesteld. Het signalement luidt: 50 a 60 jaar oud, 1 M. 60 lang; smal, schraal postuur; don ker grijzend haar; kleine knevel; smal gelaat: bruine oogen; slecht gebit; spitse neus Kleeding: donkergTijs costuum; lage pantoffels met riempjes; grijze pet. De overledene was vermoedelijk een Lei- denaar. BELGIE. Communisten-complot? Volgens de Libre Belgique" zouden de autoriteiten een uitgebreid communistisch complot op het spoor zijn gekomen ln het gebied van La Louvière Strenge maatregelen zijn inmiddels ge nomen De gangen van bepaalde commu nistenleiders worden nauwkeurig nage- gaan. Onze stadgenoote. mej C B E Eerd- mans, is geslaagd voor het diploma huis- I houdkundige der Huishoudschool Laan v. I Meerdervoort te Den Haag. Voor het Mercurlu«-diploma Engel sche hand"'cco!resDondentie slaagde de heer A. J. Akkerman leerling van mej M. P. Zaalberg alhier. De heeren J. J. Kooreman, J C On- viee en A. Valkenburgh, allen alhier, zijn geslaagd voor het Esperanto-examen diploma A. Mej. H G. J Smits alhier is te Rot terdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. De wethouder van onderwijs, de heer i mr. A. Tepe. is verhinderd mdrgen spreek- uur te houden. Onze oud-stadgenoot, de heer W La- terveer, leeraar in machineteekenen. ma- i chinebankwerken en smeden aan de ambachtsschool te Tie! is in gelijke be trekking benoemd aan de Christelijke Ambachtsschool te 's-Gravenhage. Op Dinsdag 25 Juli zal er een goed- koope trein loopen van Leiden naar Leeuwarden en Groningen vice versa. Enkele bezoekers van het feest van L. G. V. en Verdedigingshond meenen, dat ook een woord van hulde toekomt aan dengene, die de honden ln een paar maanden zoover bracht, dat zij presteer den, hetgeen daar is vertoond, n.l. den heer W. Hartman Sr. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Gebr. P. en H. Swinkels, Valkenburgscheweg 10. Voorschoten Aan nemers van bouwwerken en metselaars. De zaak is verplaatst naar Jam Vethstraat 52. Arnhem. Geslaagd is voor het examen Engel sche Handelscorrespondentie, afgenomen door de „Federatie", mej. H. de Witte, alhier. Geslaagd is te Amsterdam voor het Mercurius examen Engelsche Handels correspondentie de heer H. L. E. van der Reyden, alhier. FRANKRIJK. Geen beslissing op het socialisten-congres. De commissie, welke door het socialis tische congres aangewezen was om een resolutie op te stellen, heeft haar werk zaamheden beëindigd zonder een besluit te nemen De meerderheid der commissie heeft, om de moeilijkheden ln den schoot der partij niet nog te vergrooten. besloten geen motie aan het congTes voor te stellen. Men is een beslissing eenvoudig uit den weg gegaan I Zoo is het congres gesloten. Maar de innerlijke tweespalt blijft na tuurlijk Bij de stemmingen zijn 2197 stemmen ultgebraclU op de motie-Pau! Faure. welke de houding laakt van de Kamergroep, die voor de bcgrooting en dus ook voor do militaire uitgaven heeft gestemd, zulks tegen de aanwijzingen van het vorige congres ln. De motie dreigt met sancties bij herhaling Een motie-Auriol, welke het standpunt van het centrum der partij weergeeft, laakte de groep niet, doch sprak alleen leedwezen over haar houding uit. Deze motie kreeg 71 stemmen Een motie-Renaudel ten slotte, die de houding der rechterzijde weergeeft en een nauwer verband tusschen Kamergroep en partij voorstelt, kreeg 752 stemmen Hieruit blijkt de sterkteverhouding dflr groepen. GRIEKENLAND. Revolutionnair complot ontdekt. Naar wordt medegedeeld is te Athene een revolutionnalre organisatie ontdekt, welke zich ten doel zou hebben gesteld de Grleksche regeering ten val te brengen. Verscheidene officieren zijn gearresteerd. Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden- Ondergeteckende - wonende straat-No- ■censcht hel LEIDSCH DAGBLAD" canaf - - V opgezonden le hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1