v RESTANTEN Wijziging der landbouw-crisiswet LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 18 Juli 193 BINNENLAND. OM HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. PULLOVERS STROOHOEDEN /Eerst seizoen' kijken Voorloopig verslag der Tweede Kamer. KUNST EN LETTEREN. LANO- EN TUINBOUW. OUD-MINISTER VAN DER VEGTE. Ernstig ongesteld geworden. Naar de N. R. Crt. verneemt, ls de toe stand van mr. H. v. d. Vegte, oud-Minis ter van Waterstaat, die voor zijn gezond heid in Duitschland vertoefde, sedert J.l. Woensdag zeer zorgelijk, daar zijn ziekte een ernstige wending heeft genomen. DE HEER G. A. POS OVERLEDEN. Een van de pioniers van den A-N.W.B. In een deel onzer oplaag hebben wij gisteren nog gemeld, dat op 68-Jarigen leeftijd te Blarlcum is overleden de heer G. A. Pos. lid van het hoofdbestuur van den A.N.W.B. Aan de R. Crtontleenen wij thans nog de volgende bijzonderheden: De overledene, die in 1865 te Amster dam geboren werd. behoorde tot de eerste wielrijders in Nederland en in 1887, dus slechts 4 Jaren na de oprichting, werd hij ingeschreven als lid van den A.N.W.B. In 1893 op den 7den Mei werd de heer Pos. toen dus 28 Jaren oud. benoemd tot lid van het dagelij ksch bestuur van den Bond. een functie die hi) tot zijn dood, dus 40 jaren achtereen bekleed heeft Daarbij was de heer Pos van 1393 tot 27 September 1895 tweede secretaris-archivaris en na dien tweede voorzitter. In 18öf werd de overledene tevens benoemd tot voorzitter der rechtsgeleerdencomml>':e en tot secre taris van de commissie voor wegenverbete ring, in welke functie de heer Pos een vraagbaak was voor velen .en ook herhaal delijk het departement van waterstaat van advies diende. In Augustus 1897 nam de heer Pos tezamen met wijlen den heer J. C, Burkens het initiatief tot de oprichting yan de L(igue) I(internationale) des A'sso ciations) Tlouristes), welke federatie offi cieel op 4 Augustus 1898 opgericht werd. De heer Pos versterkte daarmede de Ne- derlandsche relaties met het buitenland, hij werd als het ware de minister van buitenlandsche zaken van den A.N.W.B. en hoe zeer zijn arbeid zoowel elders als ten onzent gewaardeerd werd. daarvan leggen de talrijke onderscheidingen, welke den heer Pos ten deel vielen, op ondubbelzin nige wijze getuigenis af. In 1905 werd de heer Pos benoemd tot eerelid van de All- gemeine Radfahrer Union, Dietsche Touren Club en nadat in 1908 de Belgische Ligue Vélocipédique den heer Pos eveneens het eerelidmaatschap aangeboden had, volgde in 1909 zijn benoeming tot officier in de orde van Oranie Nassau. Ook buiten den directen kring van den A.N.W.B zocht men dezen werker meer en meer. Voor verschillende functies moest hij wel bedanken, doch niettemin werd steeds meer van zijn arbeidskracht gevergd. In 1910 werd de heer Pos gekozen tot bestuurder van den Bond Heemschut en in 1914 kwam. na het overlijden van den heer Daam Fockema, het hoofdconsulaat van den A N W B. onder zijn leiding. In 1915 volgde toen zijn benoeming tot voorzitter van den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer, later genaamd de Algemeene Nederlandsche Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer. In datzelfde Jaar werd de heer Pos eveneens gekozen tot bestuurslid van de Nederlandsche Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. In 1919 werd de over ledene ook lid van de hotel-commissie der A.N.V.V. en het was n.l. weer de heer Pos die op 30 Mei 1919 medewerkte aan de op richting van de A(lliance) I(nternationale) du T(ourisme). In 1921 volgde ook van Engelsche zijde een groote blijk van waardeering door de benoeming tot eerelid van de Engelsche Automobile Association and Motor Union. In 1922 nam de heer Pos als voorzitter de leiding op zich van de commissie voor het motortoerisme in den A.N.W.B. en in 1923 werkte hij mede aan de oprichting van de vereeniging De Hollandsche Molen. In datzelfde jaar werd hij onder-voorzit ter van de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer. ^ls we er dan nog op wijzen, dat de heer Pos medewerkte aan het tot stand brengen en telkens herzien der motor- en rijwiel- wet en van het motor- en rijwielreglement, en voorts op het belangrijke aandeel van den overledene in de werkzaamheden van de commissie tot het Instellen van een on derzoek aangaande de vraag of en in hoe verre maatregelen noodig zijn om te bevor deren, dat de land- en waterwegen, en de spoor- en interlocale tramwegen op de meest economische wijze dienstbaar kun nen worden gemaakt aan het vervoer van reizigers en van goederen (staatscommissie Patijn) dan moge uit deze korte en sobere opsomming blijken, dat hier inderdaad gesproken kan worden van een leven ge wijd aan het toerisme met alles wat daar mede annex is. Dat iemand die een zoo lange reeks van jaren een zoo merkwaardig gToot aantal belangrijke functies vervult, over kwali teiten van hoofd en hart beschikken moet die hem tot een aparte figuur stempelen, zal een ieder begrijpen. Pos was een groote figuur op zijn gebied, een stoere onvermoeide werker, doch bo vendien een man met prettige omgangs vormen, een geziene persoonlijkheid, wiens heengaan diep betreurd wordt door zeer velen. o DE STEUN AAN DE AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE. Op de vragen van den heer Bierema be treffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot onverwijlde uitbetaling der steungelden aan de daarvoor ingevolge de wet tot steunverleening aan de aard- appelmeellndustrie in aanmerking komen de aardappelverbouwers heeft minister Verschuur geantwoord: Nadat het wetsontwerp tot steunverlee ning aan de aardappelmeelindustrie, oogst 1932, docr de Staten-Generaal was aange nomen en alle voorbereidende maatregelen waren getroffen, trad de Kabinetswijziging ln en moest den nieuwopgetreden minister van Financiën gelegenheid worden gebo den. zich van den stand van zaken op de hoogte te stellen. Eerst daarna kon tot uit betaling der steungelden worden overge gaan: thans heeft deze uitbetaling via de fabrieken aan de betrokken verbouwers plaats gehad. GEMEENTEN. DIE GEEN ANTWOORD KRIJGEN. "Door den Voorziter der Tweede Kamer zijn aan de Regeering medegedeeld de vol gende vragen van den heer de Visser, aan den Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers: 1 Is het der Regeering bekend, dat ern stige klachten worden geuit, doordat op redelijke verzoeken aan de Regeering, ook door gemeentebesturen gedaan, vaak geen antwoord wordt gegeven? 2. Heeft de Regeering er kennis van ge nomen, dat het Bestuur der Gemeente Smallingerland op zijn verzoek om perso nen, werkzaam in de werkverschaffing, aan kleeding te helpen, van den betrokken Minister, ook na herhaald verzoek, geen antwoord mocht ontvangen en dat daarna van den daar ter plaatse heerschenden nood, per brief aan HM. de Koningin en den betreffenden Minister kennis is gege ven zonder dat ook daarop antwoord ls ont vangen? 3. Draagt de Regeering er kennis van, dat door dit zelfde gemeentebestuur, in zake verstrekking van margarine, vijf keer is geschreven zonder dat van het betref fende ministerie antwoord werd bekomen, terwijl eveneens een verzoek om in plaats van brandstoffentoeslag een aardaopeltoe- slag te verstrekken, onbeantwoord is ge bleven? 4. Wil de Regeering maatregelen treffen, dat op verzoeken zoo spoedig mogelijk door betreffende departementen wordt geant woord en zoo mogelijk aan de verzoeken van het gemeentebestuur voornoemd, als nog wordt voldaan? DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt dat bij de KLM. bericht is ingekomen, dat de „Oehoe" op de thuisreis te Gazah is aangekomen. Foto Bleuzé RECLAME. van 98 ct. - 1.25 1.45 1.95 2.45 - 2.95 en hooger. thans 48 cL - 98 ct. - 1.25 1.45 - 1.95 en hooger. Uitsluitend van dit 't-.i DEN .HAAGGroote Marktstraat fa /Spui 4177 HORLOGEMAKERS. Gisteren is te 's-Gravenhage de 32ste bondsdag gehouden van den Nederland- schen Bond van Horlogemakers. In den ochtend werden verschillende huishoudelijke aangelegenheden behandeld waarna om 2 pur de algemeene vergade ring. De voorzitter van de Haagsche afdee- ling, de heer J. Deggeller, sprak een kort welkomstwoord namens de ontvangende afdeeling. waarna de bondsvoorzitter, de heer H. W. Berends, een openingsrede hield. Na eenige discussie werd vervolgens vastgesteld, dat het Bondsbestuur zal be palen, waar de volgende bondsdag zal wor den gehouden. Mededeeling werd nog ge daan van het voornemen om in April te Amsterdam een buitengewonen bondsdag te houden. Daarna kwamen de verschillende voor stellen in behandeling. De heer Monasch jr. had een voorstel ingediend om handelaren in gouden en zil veren werken in den bond op te nemen. Het bondsbestuur prae-adviseerde om dit aan de afdeelingen over te laten. De ver gadering keurde dit goed. Na aanneming van verschillende punten van internen aard werd de vergadering ge sloten. N. R. Crt. o ZIEKENFONDSEN EN ZIEKENHUIS- VERPLEGINGSFONDSEN. Te Zwolle hebben vertegenwoordigers vergaderd van: 1. den Algemeenen Raad ter Bevordering van het Ziekenfondswe zen, welke wordt gevormd door het N.V.V., het C.N.V. en de Landelijke Federatie ter Behartiging van het Ziekenfondswezen; 2. het Nederlandsch Verbond van Ziekenkas sen; 3. den Bond van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in de provincie Gro ningen; 4. de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in de provincie Friesland: 5. den Bond van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in de provincie Drente, en 6. de Federatie van Vereeni gingen voor Ziekenhuisverpleging in Ne derland. Deze bijeenkomst vond plaats ter bespre king van de mogelijkheid van afbakening van het werkterrein der ziekenfondsen en van dat der ziekenhuisverplegingsfondsen. Met name is daarbij nagegaan, of de verdeeling der werkzaamheden zóó zou kunnen zijn, dat de ziekenfondsen zich in het algemeen zullen beperken tot de ver zorging der huisverpleging, terwijl aan de ziekenhuisverplegingsfondsen de verzor ging der ziekenhuisverpleging met inbe grip der klinische hulp ware over te laten, zij het met inachtneming van bestaande verhoudingen in de grootere steden. Overeenstemming hieromtrent kon niet worden bereikt. Echter zullen de bovengenoemde orga nisaties ook verder met elkaar in contact blijven. WIJZIGING DER REGISTRATIE WET. Op het wetsontwerp tot wijziging der registratiewet heeft de minister van Financien een nota van wijziging inge diend met het doel wegen af te snijden, die nog open staan om de heffing van het in het wetsontwerp bedoelde registratierecht te ontgaan. Dit registratierecht is ver schuldigd bij de overdracht van aandeelen in die vennootschappen, waarbij de ver koopwaarde van de onroerende zaken drie vierde gedeelte of meer bedraagt van het zuiver vermogen. Nu bestaat echter de mogelijkheid, dat degene, die een vast goed van b.v. f. 10.000 verhandelbaar wil maken door een naamlooze vennootschap op te richten, niet tot stand brengt een ven nootschap met een kapitaal van f. 10.000, doch een met een kapitaal van b.v. f. 15.000 waarbij, behalve het vast goed. ingebracht wordt een vordering op den inbrenger aandeelhouder (of een voor dezen optre denden „strooman") van f. 5000. In wezen is hier niet anders dan een vennootschap, als in het ontwerp is bedoeld, want hetgeen de inbrenger als schuldenaar betalen moet, komt hem als eenlg aandeelhouder weder ten goede. Teneinde dergelijke handelingen te voor komen. wordt een wijziging voorgesteld. Aan het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Land- bouw-Crisiswet 1933 wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden uitten allereerst hun teleurstelling over het feit, dat, nu een wetsontwerp is ingediend met zoodanige regelingen, bij toepassing waarvan een in grijpende wijziging van de maatschappe lijke structuur plaats heeft, de regeering zich onthouden heeft, om in de Memorie van Toelichting een uiteenzetting te ge ven van de door haar te volgen economi sche politiek. Vooraf nu de wereldconfe rentie te Londen is mislukt, is het meer dan ooit geboden, dat, gezien de ver strekkende gevolgen, welke dit ontwerp met zich mede brengt, de regeering als nog zich uitspreke ten aanzien van de door haar in dezen te volgen gedragslijn. Andere leden, hoewel erkennende, dat dit ontwerp groote bevoegdheden geeft aan de regeering, meenden, dat zulk een alge meen overzicht bij de begrooting behoort gegeven en niet bij ieder voorstel, dat de regeering indient. Eenige leden konden zich wel met het voorstel vereenigen, omdat hiermede een stap in de richting van de Planwirtschaft wordt gedaan. Vele andere leden ontken den dat. Dit ontwerp beoogt gansch iets anders dan een Planwirtschaft. Het be doelt niet anders dan een tijdelijke rege ling noodig in verband met de noodzake lijkheid allerlei producten te steunen. Enkele leden spraken er hun bevreem ding over uit, dat, hoewel de Kamer eenige maanden geleden de Regeering een alge meene machtiging, voortvloeiende uit de Landbouw-Crisiswet, in zake een drietal producten heeft verleend, deze nu komt met een ontwerp van een zoodanige alge meene strekking, dat nagenoeg alle land en tuinbouwproducten onder de Land bouw-Crisiswet worden opgenomen. Dit trok te meer de aandacht, gezien de erva ring, welke men met de Landbouw-Crisis wet ten aanzien van de drie in de wet genoemde producten, nl. rundvee, stroo- karton en bloembollen, tot dusverre heeft opgedaan. Verscheidene leden, hoewel erkennende, dat door de voorgestelde wijziging aan de regeering haast dictatoriale bevoegdheden worden toegekend bevoegdheden, waar tegen inderdaad bezwaren bestaan wa ren van oordeel, dat, waar land- en tuin bouw net in staat zijn onder de huidige omstandigheden de moeilijkheden op te lossen, de regeering gedwongen is maat regelen te nemen, ten einde zooveel mo gelijk aan den noodtoestand, waarin deze bedrijven verkeeren, tegemoet te komen. Het particuliere bedrijf is niet in staat zelfstandig de moeilijkheden op te lossen. Regeeringshulp is thans onmisbaar en moet aanvaard worden. Dat de regeering bij het treffen dier maatregelen met de uiterste voorzichtigheid moet optreden, en dat deze zich daarbij zoo veelzijdig moge lijk moet doen voorlichten, spreekt wel vanzelf. Verscheidene leden waren van oordeel, dat land- en tuinbouw bij de onderhavige regeling weinig baat zullen vinden, omdat de regeering in gebreke is gebleven, om in dit ontwerp garantiebepalingen in zake steun voor bepaalde producten op te nemen. De landbouw kan volgens deze leden alleen gebaat worden door hooge in voerrechten op buitenlandsche artikelen en verscherping van de contingenteering. Sommige leden waren van oordeel, dat de onderhavige regeling ook groote ge volgen zal kunnen hebben voor het ge- heele economische leven, door een ver hooging van de prijzen van de agrarische producten. Verscheidene leden betoogden, dat met dit ontwerp niet kan worden volstaan. Zij treurden het, dat dit ontwerp niet breeder is opgezet en dat niet handel, scheep vaart, industrie en bankwezen te zamen met den landbouw in én groot verband zijn gezien. Andere leden waren van oordeel, dat deze conclusie te ver gaat. Verscheidene leden verklaarden zich reid over de bezwaren, welke het wetsi werp met zich medebrengt, heen te sta» pen, indien de regeering enkele bevrc/ gende mededeelingen en toezeggingen kunnen doen- In de eerste plaats wenscl ten deze leden, dat voldoende rekening worden gehouden met de adviezen Centrale Commissie. In dit verband wen uitbreiding van de commissie gevraag met vertegenwoordigers van arbeiders, wie verwacht kan worden, dat zij doende rekening zullen houden met verschillende belangen. Eenige led;- wenschten meer vertegenwoordigers v> handel en industrie en speciale vertcgeL woordigers van bepaalde groepen. Andere leden meenden, dat dan de cot-, missie veel te groot zou worden. Gevraagd werd. wat de minister ty plan is te gaan doen ten aanzien van va- schillende takken van landbouw en vos teelt en wat de bedoeling van den minim is met verschillende crisiswetten. De in art. 35 voorgestelde repressie controle door de Staten-Generaal in door eenige leden niet voldoende gca-- Anderen waren van oordeel, dat dit i tikel genoegzame waarborgen biedt en deze door de regeering voorgestelde r ling een goeden gang van zaken war borgt. Wat betreft de wijziging van art. 40, h?, welk voorschrijft, dat, zoodra de het'. schende buitengewone omstandighedc hebben opgehouden te bestaan, een voor stel van wet zal worden ingediend, waai.: bij de intrekking van de wet, zoomede dn overgang naar den normalen toestand worden geregeld, waren zeer vele leden va oordeel, dat met aanneming van die wij ziging, de Kamer practisch de controle oj de eenmaal genomen maatregelen prip geeft. Vele leden drongen nog aan op de vol gende wijzigingen: le. het doen vervallen in art. 7 van h« tweede lid. waarin den minister bevoegd heid wordt gegeven, kortingen op dei steun toe te passen- 2e. opheffing van het algemeen crisis- fonds. Vele leden drongen aan op het neme: van maatregelen, ten einde de arbeiden in de gesteunde bedrijven te laten parti- cipeeren in de voordeelen, door de regee- ringsmaatregelen ten bate der bedrijvei verkregen. Men had met genoegen gezien, dat de regeering er den laatstën tijd toe is over gegaan den export van boter naar Enge land te bevorderen. Zij zouden gaarne ver nemen of hiemede eenig resultaat is be reikt. Verscheidene leden zouden gaarne ver nemen en zulks met cijfers zien aange toond, in welke mate de margarinepro ductie door de getroffen regeeringsmaa:- regelen beperkt is. Verscheidene leden hoopten, dat de in perkingen van den veestapel met omzie!- tigheid zou geschieden. Sommige leden wenschten regelingen, welke zouden leiden tot het gebruik van inlandsch graan door bierbrouwerijen. Betreurd werd, dat de uitkeering voo: de consumptie-aardappelen nog niet heefl plaats gehad. Eenige leden bestreden de opnemin: van zuidvruchten in dit ontwerp. Verscheidene leden merkten op, dat de kweekers van de bloembollen, welke op last van het Rijk ter vernietiging moeten - worden ingeleverd, eenige vergoeding die- j nen te ontvangen. Blijft deze achterwege, dan is het vooral voor weinig draag krachtige kweekers onmogelijk hun bedrijf in stand te houden. Verscheidene leden stelden de vraag de boschbouw niet in het ontwerp dient te worden opgenomen. Het hout hier lande is onverkoopbaar, als gevolg vast' groote hoeveelheden buitenlandsch boat- die hier wordt ingevoerd. L-r Max Luwe was gisteren te Leiden als deelnemer aan het nationale kampioens- tournooi Onze fotograaf ..nam" hem in zijn partij tegen dr, Olland. - Van links naar rechts, zittend de heeren: dr. M. Euwe (kampioen van Nederland), G. Bos scha, bestuurslid van den Haagschen Schaakbond, J. G. Hartogenvis, secr. van den Nederl. Schaakbond, tevens wedstrijdleider, en dr. A. Olland (oud-kampioen van Nederland). Staande om. dr. J. F. Sirks, en de heeren W. H. Bosscha en M. M. Segaar, bestuurslid van het Leidsch Schaakgenootschap. HET NEDERLANDSCHE HUIS IN DE CITÉ UNIVERSITAIRE TE PARUS. Te Amsterdam heeft zich een voorloopig comité gevormd, dat eenmaal definitief geconstitueerd zich ten taak zal stellen, gelden bijeen te brengen voor de voltooiing resp. meubileering van het Nederlandsche Huis in de Cité Universitaire te Parijs. Voorloopig werd tot voorzitter gekozen prof. dr. J. J. Salverda de Grave, tot vice- voorzitter mr. dr. J. A. van Thiel en tot secretaris de heer W. C. Posthumus Meyes, Mlnervaple-ln 1 Am-sterdam (Z.) TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 20 Juli te 1 uur. De voor zitter zal voorstellen om in deze vergade ring aan de orde te stellen het opmaken van een voordracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad, de benoe ming van een lid van de gemengde com missie voor de stenografie. Voorts zal de voorzitter voorstellen een aanvang te maken met de behandeling o.m. van de volgende wetsontwerpen: Wijziging van de wet tot tijdelijke hef fing van een bijzonder invoerrecht op ben zine: Wijziging van de wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen; Wijziging van de registratiewet 1917; Verleening van enkele retorsiebevoegd heden; Regeling van den uitvoer van uien; Regeling van den invoer van gort; Beperking van uitgaven welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uit voering der l.o.-wet 1920; Wijziging van de landbouwcrisiswet 1933. Vrijdag te 11 uur is er afdeelingsonder- zoek VERSPREIDE BERICHTEN. De rijksmiddelen hebben in Juni ruim twee millioen minder opgebracht dan in Juni 1932: de opbrengst over de eerste zes maanden bleef ruim drie millioen beneden de raming en meer dan twintig millioen beneden de opbrengst in het eerste half jaar van 1932. Aansluitende aan het m.s. „Sibajak" zal de Rotterdamsche Lloyd-Rapide Don derdagmorgen te 8 uur 28 in Den Haag H.S.M. aankomen. Steunt, bij gelijken prijs en kwali'"it, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werklooshad. COR v. d. LUGT MELSERT BIJ DE ITALIAANSCHE OPERA? Volgens het Vad. zou er ernstig sprake van zijn. dat Cor v. d. Lugt Melsert door commissarissen met het directeurschap der Italiaansche Opera zou worden belast. De muzikale leiding zou in handen blij ven van Parenti. De onderhandelingen met den heer v. d. Lugt Melsert zijn nog gaande. In kringen, waai' men het weten kan. achtte men. volgens het bericht in het Vad.. zijn benoeming niet uitgesloten. UITVOERING TUINBOUWSTEUNWET. De Regeeringscommissaris bericht aan de veilingen het volgende: in vervolg op mijn circulaire d.d. 7 Juli waarin ik mede deelde dat de late aardappelsoorten buiten den minimumprijsregeling vielen, o.a. de Eigenheimer, bericht ik u thans, dat de Eigenheimer ook voor een eventueele toe slag is uitgesloten, mede in verband inet het voornemen van de Regeering 'om bij de aanneming van de voorgestelde wijzi ging van de Landbouw-crisiswet 1933 een regeling te treffen voor de consumptie aardappelen. Ten einde te voorkomen, dat het goeo- gekeurde plantgoed van de vroege aara* appelsoorten, die in normale tijden me ter markt zouden komen nu ook worde' aangeboden, in verband met den eventueeie toeslag, is de regeling getroffen, dat ac vóór 15 November geleverde goedgekeur pootaardappelen van de soorten Eersteling. Ideaal, Bintje, Evergoed, Epicure, ArIJ\ Crest, Ninetyfold, welke voorzien zijn va een certificaat van de erkende keurm* diensten, nog in de garantieregeling zuiie worden opgenomen. Betreffende de andijvie, deel ik u me dat alleen voor de minimumprijs kan w den aangenomen de andijvie die vani goe kwaliteit is en een gewicht heeft 30 K.G. per 100 struik.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10