l9 [FïnSfH DAGBLAD Tweede Blad Zaterdag 15 Juli 1933 BOUWKUNSTIG SCHOON. 916. r alphen alkemade. bodegraven. leiderdorp. nieuwveen. noorden roelofarendsveen. waddinxveen zwammerdam. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 12-19 JULI 1933 23 HMT. (24 H ZT) Zuip pkotestantsche kerken. m. Ge- Alco-1 lees-1 uw[ San I We kunnen de nog restende kerken .in de omgeving van Leiden, in de 17de eeuw gebouwd voor den Protestantschen eere- dlenst, nu overzien. .'De enkele, die we nu nog wensclien te «spreken, liggen strikt genomen niet meer in onze naaste omgeving en reeds wat der verwijderd. Idoch, de weg van Leiden door de bol- istreek over Bennebroek en Heemstede Haarlem wordt nog door tal van l|etsende. trammende en tuffende Leide- ars bezocht en wordt somtijds nog wel, in de dagen van Craandijk, wandelend Agelegd. Zijn we Lisse en Hillegom ge- jfesseerd, waar helaas het prachtige duin landschap met zijn bosschen en kreupel hout geheel is afgezand, om nog slechts limte te geven aan vlakke bollenvelden, dan naderen we weldra Bennebroek, waar ten minste nog een stukje van de Ken- ?®mer natuur minder geleden heeft onder <fe winzucht der kweekerij. Hier in Bennebroek staat, schuin over iet groote landhuis, het Huis te Benne- ■oek, met zijn schitterende omgeving, een nvoudig, doch interessant kerkje, dat e even willen bezoeken. [Het is lieflijk gelegen tusschen het hooge opgaande geboomte van het kerkhof, waar het torenspitsje nog juist even boven uit steekt. Door een gesmeed ijzeren hek be teden we het aardige voorplein. We ont dekken, dat de plattegrond, van buiten althans, den vorm heeft van een lang werpige achthoek. Hiervan is de zijde, die ils voorgevel dienst doet en waarin zich et ingangsportiek bevindt, wat meer ge-' ccentueerd. In de overige muren ziet men ilinde boognissen. Alleen in de beide lange den zijn in ieder twee vensters aange- irac'nt. waarvan de benedendorpels vrij loog liggen. J Op de hoeken van het zware muurwerk liet men rechtopgaande steunbeeren. In den voorgevel is een eenvoudig doch zwaar geconstrueerd ingangsportiek. Daarboven m 't midden van 't muurvlak bevindt zich ,en rond venster voor de verlichting van de er achter liggende orgelruimte. Het muurwerk wordt afgesloten door een forsche kroonlijst, die boven den ingang met ijzersmeedwerk is versierd: een wa- nschild, geflankeerd door dubbel ge- 'gen voluutvormen. De kerk wordt gedekt door een wolfsdak, waarvan de schilden mooi tegen elkaar rusten. In het midden staat een opengewerkt vierkant torentje, dat sinds korte jaren in het bezit is van een carillon, bestaande uit 36 klokken. Op enkele uren van den dag wordt het speel merk automatisch ingeschakeld, doch een epeeltafel is niet aangebracht. Als wind vaan troont op het torentje een vergulde pauw, herinnerend aan de familienaam i an een der stichters. Volgens het jaartal in den voorgevel, waarop tevens in ver- P'dd letters wordt medegedeeld, dat het oedehuis den hoogsten God is gewijd, vond de bouw plaats in 1680, ofschoon volgens rf. ?eSevens terreinkeuze en bouwbesluit ideas m 1658 hun beslag hadden gekregen. net schijnt echter, dat tengevolge van de weeden en derden Engelschen oorlog de eepng der plannen werd verdaagd tot ine kerkie maakt van buiten een marui; van forsche geslotenheid, van j=e, en stemmige rust, nog vermeerderd oor het zware hooge geboomte van de omgeving. Bezichtigen we thans het inwendige. Ve treden door de zware eikenhouten euren met fraai koperbeslag en komen in e. i feehthoek. aan de smalle zijden af- <UM? door halfronde absiden. De meter- ieirf jmuren zijn aan de lange zijden ge- rio j 001 *;wee vrijstaande pilaren. De oaardoor ontstane nissen heeft men benut, de regeeringsbanken, o.a. van de via f Willing van Bennebroek in te Plaatsen. De muurpilaren correspondeeren met steunbeeren aan de buitenzijde en oaerkt op, hoe op de pilaren de half- „Jlae togen van het binnengewelf rusten, «et ziet er alles geweldig zwaar en sterk uit naar den trant der barok. Boven in de Oostelijke abside. dus achter den voorgevel staat het orgel, dat naar ons mededeelde, een fraai modern moet zijn, voorzien van een mectrisch gedreven blaasbalg en andere moderne hulpmiddelen. Het oude orgel, dat nog met den voet werd getrapt, ls mnds eeruge jaren verdwenen. Gelukkig vond men gelegenheid voor het moderne zeer mooie Lodewijk XIV- iront ter herplaatsen. Dogmatici onder de °l ned vinden het misschien camou flage of boerenbedrog, om achter een oud iront een nieuw orgel te plaatsen, of om een modern orgel ook niet eerlijk uitwen de als nieuw orgel te laten spreken, hmirt J°°r ™s"?,cenen< dat door het be ver^,.! het rijke oude front met zijn „*^u'de Pauw als topbekronlng. de sthl- eehi16 Van het kerk'e te meer is bewaard waar men trouwens, zooals men Streefd opzichten naar heeft ge- De regeeringsbanken, de gewone banken Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de jaarlijksche vergadering van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren deze week te Leeuwarden gehouden, heeft de Bondsvoorzitter, de heer J. P. van der Stoel van hier, ln eenige woorden den hui- digen toestand als zeer somber afgeschil derd. De politiek van zelfvoorziening, die overal steeds sterkere vormen aanneemt, zeide spr., dreigt noodlottig te worden voor onzen handel. Spr. drong er ten slotte bij de leden van den bond op aan om bij ingrijpende noodmaatregelen door de overheid genomen, deze zooveel ln Ieders vermogen is, te steunen. Het Jaarverslag van den secretaris hing trouwens een treurig beeld op van den algemeenen toe stand van veehouderij en handel. Inderdaad is er veel medewerking noo- dig van allen, die daartoe in staat zijn en daartoe de gelegenheid hebben, doch aan de uitvoering zelve kleven soms groote fouten. Zoo zijn er enkele weken geleden enkele honderden vette lammeren op Texel aangekocht voor plm. f. 8,- per stuk en dezen boeren is naderhand een flinke extra toeslag verleend. De heer Govers, voorzitter van het N.H. schapenstamboek kon zulks voor zijn leden bewerkstelligen, omdat deze heer zelf als bestuurder fun- gert van het exportbureau. Maar men vraagt zich af, hoe het mogelijk is. dat Texelsche boeren daarvoor in aanmerking komen, terwijl er nimmer direct schapen van Texel werden geëxporteerd. Het be treft hier een ai. ongeoorloofde bevoor rechting, terwijl er zeer vermoedelijk een gedeelte van de uitvoerconsenten is ach ter gehouden voor dat doel, terwijl onze Z.H. boeren reeds meer dan een jaar lang groote heffingen hebben betaald in het bewuste „schapenpotje" nog nimmer aan rechthebbenden werd uitgekeerd. We spra ken al enkele boeren die zich zeer onte vreden uitten over deze aangelegenheid. Over den handel in wolvee was men wat beter te spreken ten opzichte van de zooglammeren, doch oude schapen gingen ten slotte weer zeer slecht. Prijzen als no teering van begin dezer week In slacht vee was de handel zoowel hier als te Leeuwarden en Zwolle iets beter, met een kleine verbetering in de prijzen. Vette kal veren komen nog in zulke groote hoeveel heden aan de markt, zoodat het artikel ln de afgeloopen week bijna onverkoop baar was, Melkkoeien en beste jonge vare koeien evenals in 't begin dezer week. meer om zet en wat hooger in prijs. Wat betreft den varkenshandel was de tendenz ook wat williger, met wat vastere prijzen. VAN DER S. er, de kansel zijn alle nog meubelen uit den stichtingtljd. Dat alles is gemaakt van zwaar eikenhout, dat alleen maar is glad geschuurd en waaraan geen beits of verf zijn te pas gekomen. Men ziet nu de natuurlijke vlammen van de paneelen. die tenslotte altijd nog mooier zijn dan alle kunstmatige vermooiingen. De balusters en de omlijstingen de» pa neelen zijn voorzien van eenvoudige, doch sprekende kielen en profielen. De tim merman, die dit met zorg vervaardigde, moet de aandachtige vakliefde hebben bezeten, waartoe men zoo dikwijls besluit bij de beschouwing van oude meubelkunst. Machines, die in enkele dagen, misschien in enkele uren iets van dien aard konden afleveren, kende men nog niet. Doch boven net levenlooze werk van de machine staat artistiek nog altijd het vlekkelooze werk van de gevoelige en zekere hand van den kunstzinnigen ambachtsman. Onverwoestbaar is dat eikenhout, hard i als een spijker. Men heeft alleen te zorgen, j dat de houtworm, die nergens voor staaf, j er geen vat op krijgt. De kansel ls een vierkante, rechtop gaande kuip, met eenig smaakvol snijwerk in de paneelen. Alleen de orgelgalerij is van lateren datum en werd voor de groeiende gemeente nood zakelijk geacht. Zij sluit zich evenwel lo- gisch aan bij de overige binnenarchitec- j tuur. Overigens is alles uit den stichtingstijd. Dat geldt ook van het prachtige hekwerk, dat de kanselruimte afsluit. Tusschen de eiken balusters van dit hek vindt men epen gesmeed-koperen paneelen. alles zeer zwaar in Lod. XIV-trant. Dit koper wordt practisch nooit dof, omdat in de alliage een zeker procent goud is ver smolten. Het middenpaneel vertoont een kunstig monogram, waarin de P. van de familie Pauw, de C. vair Cats en andere initialen zijn verwerkt. Met een beetje goeden wil kan men er trouwens het halve alphabeth uithalen. Prachtige barokke stalen van koper- smidskunst zijn ook de lezenaar, waarop de kanselbijbel rust en die van den voor zanger. Ook de twee groote koperen lichtkronen en de lichtarmen langs de wanden zijn nog uit de 17de eeuw. Oorspronkelijk be stemd voor kaarsen, heeft men er later petroleumlampjes in geplaatst, terwijl ze thans opnieuw zijn gemoderniseerd voor electrisch licht, zonder dat men den oor- spronkelijken vorm geweld heeft aange daan. Een nieuwigheid en aanwinst is, dat de bovenruimte achter het hooge schot der regeeringsbanken ongezocht gelegenheid bood, er ten overvloede moderne koofver lichting aan te brengen, wat de geheele verlichtingsinstallatie ten goede is ge komen. Bij uitvoeringen van het plaatselijk zangkoor en bij het Kerstfeest maakt men van de verlichtingsmogelijkheden dan ook een dankbaar gebruik. De vier hooggeplaatste vensters zijn voorzien van gebrandschilderde ramen, geschenken van de familie Willing van Bennebroek. Zoo geeft het kerkje een rus- tigen en tegelijkertijd een voornamen stijlvollen Indruk. Nog even zijn we den kleinen, keurig onderhouden doodenakker om de kerk rondgeloopen. En getroffen hebben we eenige oogenblikken stilgestaan bij het eenvoudige en veelzeggende grafmonument van ds. A. S. Talrna, dien de ouderen onder ons zich nog herinneren als redenaar van grootsche statuur, als man van onuitput telijke werkwil, wiens krachten helaas op den duur voor deze geweldige activiteit te kort schoten, als groot en nobel staatsman, ais onaantastbaar karakter, als mensch van gemoeds- en geestesadel, wiens naam onuitwischbaar zal staan geschreven ln onze parlementaire geschiedenis, maar vooral in 't groote hart des volks, dat hem eert als den vader der sociale wetgeving. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, d. van W. de Jong en G. de Jeu Cornells, z. van D. Arlman en W. C. Laros Cornells Wil helmus Maria, z. van D. Zirkzee en J B. Griffioen Lomlna, d. van H. Bakker en Fl. W. van Galen Aafje. d. van H. Rijnsburger en Gr. Wagenaar Overleden: Cornelia Verkerk, 57 Jaar, echtgenoot van W. v. d. Roest Wilhel mus Hendrikus Adrianus van Veen, oud 11 maanden (overleden te Leiden). Gehuwd Antonius Johannes Zaun- brecher, 23 Jaar en J. Kleijn 21 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen van: Groningen W. Munting arts. Wilhelminastraat 41 Bodegraven Johanna F. Schintz, dienstbode Hooft- straat 103 Vertrokken naar: Leiderdorp Dor. v. Rijnstr. 13. Cornelia A. van Dijk echtgen. van J. Bosman, zonder beroep, Gouwsl.- weg 35 Leiden Rapenburg 37a. Abraham de Groot electro-technicus. Schoolstr. 12 Woubrugge Nieuwleven Elisabeth van de Meent, echtgen. van D. Brunt zonder be roep van Eghenstr 1 Amsterdam, Oosterpark 39, Alida M. Ouwerkerk dienst bode, Oranjestr. 65 Amsterdam. Hout- manstr. 20, Jacoba Catharina en Johanna Cornelia Catharina vn Wijk, Gouwsl.weg 88 Bodegraven Spoorstr. 43, Marijtje van Tilburg dienstbode Hooftstraat 141. Samenwerking tusschen W. V. en Chr. Oranjevereeniging. In een daartoe gehouden vergadering is besloten, dat de Chr. Oranjevereenlging en Wilhelminavereenigtog dit jaar, al thans wat de ochtend- en middaguren be treft. gezamenlijk feest zullen vieren ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin De dag zal aanvangen met het klokluiden: concert zoo mogelijk van de drie plaatselijke muzlekvereenigingen;- tractatie van alle schoolkinderen op school: 's middags gezamenlijk kinder- en volksfeest op het W.V. terrein. Medewer king zal worden gevraagd aan alle plaat selijke muziek- en gvmnastiekvereenigin- gen. 's Avonds organiseert zoowel de W V. als Oranjevereeniglng een afzonderlijk feest voor haar leden. De W.V. op haar eigen terrein en de Oranjevereeniglng op het terrein van de Martha-Stichting. Raadsagenda. De raad dezer gemeente zal Woensdag 19 Juli a.s 's avonds 7 uur in opienbare vergadering bijeen komen. De agenda be vat de volgende punten. 1. Voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot wijziging der Alg. Politieverordening 2. Voorstel van B. en W. tot restitutie aan H. Schouten van een ten onrechte opgelegden en door hem betaalden aanslag van het vergunnings recht 1932/33 ten bedrage van f. 56.25 3. Voorstel van B. ên W. betreffende een ont- werp-regellng van Ged. Staten tot bezol diging van de ambténaren van den burger lijken stand dezer gffltpente 4. Benoe ming van een lid der schattingscommissie bedoeld in art. 57 der Weet op de inkom stenbelasting. Aanbevolen worden: 1. R. Kroon; 2. L. N. v. Dien 5. Benoeming van een lid van den Raad als gedelegeerde in het bestuur der speeltuinvereenlging Bloemhof" 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting 1932 van de Wa ter- en Lichtbedrijven 7. Goedkeuring voor 1932 van het Algemeen Armbestuur. Inbraak. In den afgeloopen nacht hebben onge- wenschte gasten wederom een bezoek ge bracht aan het perceel Machineweg no. I, bewoond door den veerman Nog niet. lang geleden heeft men ook reeds in dit perceel Ingebroken en ver schillende voorwerpen ontvreemd Ook tlians zijn weer goederen ontvreemd. Wat en hoeveel en op welke wijze is nog niet bekend, daar het onderzoek van de politie nog niet is geëindigd. Uitzending van kinderen. Dank zij veler medewerking kan de ver- eeniging tot uitzending van de kinderen naar Chr. Vacantiekolonies dit jaar ruim 20 kinderen zenden naar de Chr. Vavantie- kolonies te Lunteren. Egmond aan Zee e.a. In de gehouden jaarvergadering werd door den secretaris ds. J. H A. Bosch het jaar overzicht gegeven en door den heer H. Wils penningmeester een overzicht van de financiën. In de vacature door het vertrek van den heer Wils is voorzien door benoeming van den heer L. W. Mljs. Gevonden voorwerpen. Een bruin dek zeil, een bruine dames portemonnaie met inhoud, een dames horloge, een dames taschje, een dolkmes en een gabardine regenjas. Inlichtingen politiebureau Julia- nastraat. De opbrengst van de busjes van het Uitbouwcomité der Ned. Herv. Kerk Ju- lianastraat bedraagt over de afgeloopen maand een bedrag van ruim f. 180. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Apolonia, d. van Wil helmus de Jong en van Johanna Hendrika Bizot; Johanna Petrus, z. van Gerardus Petrus van der Hoorn en van Maria Krijger; Cornelis Leonardus Jacobus, z. van Antonius van Zanten en Van Elisabeth Clasina van der Klugt; Henrica Hungcra Joanna, d. van Cornelis Wilhelm Otte en van Johanna Martha Hoogfenboom. Overleden: Wilhelmus Antonius van der Zwet, 1 jaar, z. van Cornelis Martinus van der Zwet en Johanna Alida v. Klink. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunls Johannes, z. van T. J. Blonk en P. C. van Velsen (wonende te Ouderkerk a. d. IJssel) Maria, d. van B. Kroone en M. v. d. Panne Maria, d. van A. Hoogendoorn en A. Griffioen Pancras, z. van G. Batelaan en M. J. C. Overleden: Elisabeth Slappeldel 5 m. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. Edelman, rijwielhersteller van Westerbork C. M. Bergshoef z.b. van Waarder. Vertrokken: J. J. van Dam. dienstbode naar Gouda H. Lakerveld en A. Laker- veld z.b. naar Langeruigeweide G. Uit den Bosch, kapper naar Houten S. de Heij en gezin, chef melkfabriek naar Woerden R. v. d. Akker, landarbeider naar Zwammerdam A. M. Smits, dienst bode naar 's-Gravenhage. Burgerlijke Stand. Getrouwd: M A van Groeningen en J. Paauw. Ondertrouwd: Pieter Beekman, 28 jaar en Geertje Maria Lindenburg, 25 jaar Loop der bevolking. Gevestigd: G. Mechelse, Hoofdst. 104c H C Vogelaar, Munnikweg 4 D A Gu- leij en gezin Hoogmadescheweg 27 A. G. Guldemond Hoofdstr. 134 P Rijns burger, Munnikenweg 3 B Been, Acht- hovenerweg 11 D van der Veur en ge zin, Kastanjelaan 1.— Wed. E. Kwik Schreuder, Hoofdstr. 104 P. W. Otto, Dwarswateringkade 11. Vertrokken: C. van Dommelen en gezin, naar Zoeterwoude, Vliet E 18 P. G. Roodhuljzen en gezin, n Katwijk, Borger- straat 32 Wed. J. A. P. van Hoeve— Thijsse en gezin. n. Den Haag Archlme- desstraat 62 H. E, Salamon, n. Leiden, Hooigracht 38 C. Bos en gezin, n. Ha- zerswoude. Voorweg C 78 M. Eerden en- gezin. n. Millingen D 68 E. M. W. Peu- ler n. Leiden, Rapenburg 59 W, Hof man, n. Breda. Oranjelaan 24 A. Rijns- burger. n.Noordwijk, Voorstr. 100 J. P. Vis, n. Den Haag, Sinjeursemeijnsweg 203 Wed. T. van LeeuwenKroon en gezin, naar Leiden. Breestraat 33a Zij, die in aanmerking komen voor een kosteloos rijwielbelastingmerk voor het tijdvak beginnende 1 Augustus 1933, kunnen zich daartoe vervoegen ten huize van den Dienstgeleider bij 's Rijksbelastin gen. P. Meijdam, Hooge Rijndijk 39 te Zoeterwoude, op Woensdag 19, Dinsdag 25, Maandag 31 Juli en Dinsdag den 8sten Augustus 1933 des avonds van 7 tot 9 urn-. Loop der Bevolking. Gevestigd: T Blok, van Heel en Panheel. Vertrokken: H. B. Janmaat en gez, naar Haarlemmermeer: M. W. Kuipers, naar Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Marinus Hermanus, z. van Martinus Lek en Jacoba Maria van den Berg. Geslaagd uitstapje. Dc verpleegden uit dc Johanna stichting maakten deze weèk een boottocht naar „Dc Vink" bij Leiden. Ondanks het minder gunstige weer, hebben zij 'toch genoten. Voldaan werden zij per auto's van de Kattenbrug gehaald In de stichting wachtte hun nog een warm maal. Een belastingplaatje kau ter secretarie afgehaald worden. De opheffing O. L. School. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de beslissing omtrent het gemeen- schappelijk raadsbesluit van Nieuwkoop, Zevenhoven en Wllnis Inzake de opheffing van de O. L. School alhier verdaagd. Brleediging van Rijkskanselier Hitier. Op een door den groentenhandelaar Th. van Ruiten alhier verzonden wagon augur ken, met bestemming voor Duitsohland, is door een onbekende dader het beleedlgende opschrift „Verrek Hitler" geschreven. Het gevolg hiervan is geweest, dat de wagon aan de grens door de Dultsche autoriteiten is opgehouden, hetgeen natuurlijk voor den verzender een groote schadepost beteekent. Het kon nog niet worden nagegaan, waar het opschrift op dezen wagon geplaatst ls. Het ls te hopen, dat niemand ln onze plaats de dader ls geweest. Het zou toch zeer te betreuren zijn, Indien de augur- kenhandel, welke den laatsten tijd eenlgo opleving heeft vertoond, omdat verschil lende partijen door Dultschland zijn afge nomen. door dergelijk kwajongens-achtlg gedoe zou worden belemmerd. Iedere wagon, welke voortaan van hier naar Dultschland vertrekt, wordt door de politie gecontroleerd. Baldadig! Door onbekende daders is voor den uitgang van de auto-garage van den groen tenhandelaar lAmi alhier een parti i kleine spijkertjes gestrooid Naar vermoed wordt zal concurrentiestrijd hier niet vreemd aan zijn. Gisteren slaagdo voor het U.L.O.- examen te 'sGravenhage mej. W. E. Hout man wonende alhier. De ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Gouda deelt mede. dat voor het doen van aangifte ter bekoming van een kosteloos rijwielmerk, alhier zitting zal worden gehouden ten huize van den ass. dienstgeleider der dir. bel op 18 en 25 Juli en 1 Aug. a s., telkens ln den namid dag van 79 uur. Werkloozen komen niet voor een kosteloos rijwielmerk in aanmer king. Mej. R. kwam. door een verkeerde sluurwending met haar rijwiel ln de Gouwe terecht. Door toegeschoten hulp werd zij op het droge gebracht. Het rijwiel werd later opgevlscht. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik Marie, z. van Hendrik Baeido on van Anna Maria Bouwman. Ontertrouwd: Hendrik Gijsbert van 't Hoog, j.m. 26 jaar en Jannetje van Greu- ningen ,j.d. 26 jaar. Verkooping. Bij de gehouden openbare verkooping van de boerderij met weiland groot 10.37.51 HA gelegen in Spoelwljk onaor dezo ge meente en bewoond door den heer M. Kraan, werden de perceelen gezamenlijk ingezet op f. 11.400 en bij afslag gemijnd voor f 13.900 door de Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche", te 's Gravenhage. De leerlingen der Openbare lagere school I (Dorp) alhier, maakten per auto bus een reisje naar Arnhem. In de schoono omstreken dier stad werden verscheldcno genoeglijke uren doorgebracht. Ook do kinderen van de laagste klas dier school maakten een uitstapje en brachten een gezellige middag in een speeltuin te Reeu- wijk door. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. vVettetijk Ingeschreven. 8'jteou Indus'' eelen Eigendom No 64222 EERSTE KV? VOLLE MAAN 3 LAATSTE KVAPTIEP- NIEUVE KAAN VENUS® MARS JUPITER SATURNUS Sterretijd 18 h. 22 min. Het laatste kwartier van de maan ls den 14en; de maantjes van 12 en 15 Juli vindt men nog op dit kaartje. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat: men pleegt echter bij sterrekaarten ,dit om te keeren om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon waar OOST staat voor zich zoo dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien Juist zoo als zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje die een gekartelden rand hebben zijn van de le grootte of helderder; de dikke rondo Slippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere kleine stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. S-2 i

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7