BELANGRIJK! Een sigaret, waarvan gegarandeerd wordt, dat ze van 100% ZUIVERE VIRGINIA- TAB AK gefabriceerd wordt is beter voor Uw gezondheid dan sigaretten, die niet gedekt zijn door deze garantie* - Voldoende reden voor U om vandaag nog over te gaan op VIRGINIA osse nummers van ons Blad LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 15 Juli 1933 TELEGRAMMEN. VISSCHEBIJBEBICHTEN. DUITSCHLAND. Kabinetsraad Goering te Essen De Hitlergroet als groet vastgesteld Nieuwe vervolgingsmethodc. Gistermorgen en gistermiddag heeft het kabinet vergaderd Afgehandeld werd een ■wetsontwerp betreffende de beslaglegging op volks- en staatsvljandlge vermogens hieronder vallen alle vermogens van de ontbonden partyen), een wetsontwerp be treffende de herroeping van naturalisatie; voorts een wetsontwerp waarbij de her oprichting van politieke partijen strafbaar wordt gesteld, zoomede een wetsontwerp betreffende de toelating van openbare speelbanken. Zulk een speelbank ls voor- looplg slechts voor Baden Baden tc ver wachten. De ontvangsten dezer speelbank zullen slechts mogen worden besteed ten olgemeenen nutte Het Rijkskabinet heeft voorts een voor stel van den Rijksminister van Blnnen- landsche Zaken goedgekeurd, volgens het welk nieuwe wettelijke bepalingen kunnen worden uitgevaardigd voor een volksraad pleging. Het concordaat werd goedgekeurd. Vice- kanselier v. Papen werd dank gebracht voor zijn onderhandelingen. De inhoud van het concordaat zal pas na de onder- tcekenlng worden gepubliceerd. Voorts handelde het Rijkskabinet het ontwerp af van de wet op de Dultsehe evangelische kerk; bovendien wetsontwer pen betreffende de beperking van het gebruik van machines ln de sigaren- Industrie, de woningen, wijzigingen op de kartelverordening, betreffende de taak en bevoegdheden van den Rijkscommissaris voor de prijzencontrole. een wet tot aan vulling van de wet ter bescherming van den kleinhandel, openbare werken, zoo mede maatregelen voor den tarweverbouw, een verordening Inzake de toelating van advocaten en octrooibezorgers en een wet inzake arbeidsrechtspraak. BIJ gelegenheid van het benoemen van Goering tot eereburger van Essen, had daar een plechtigheid plaats, waarbij Goering ook het woord voerde. Hij zeide diep getroffen te zijn over de enthousiaste ontvangst Dat gaf hem steun om tezamen met de HItler-regeering den bovenmen- schelijk zwaren strijd om het ontwaken en de eenheid van Dultschland voort te zet ten. Goering haalde daarover herinne ringen op en zeide toen; „Thans echter willen wij een tijd lang het blank gesle pen zwaard in de scheede steken en aan pakken om daar, waar tot nog toe gestre den werd, thans te arbeiden en te bouwen aan het nieuwe Dultsehe vaderland. Ver geet echter nooit, dat het zwaard aan de zijde behoort, want wanneer wij vrede willen hebben, moeten wij het zwaard lief hebben en wanneer dat zwaard gestolen ls. is ook de vrede heen." Goering herinnerde er voorts aan. dat, waar vroeger in Essen wapens gesmeed werden, thans andere dingen gesmeed worden, waardoor Duitschlands vredeswil in het bijzonder op deze plaats tot uiting komt. ..Dultschland wenscht den vrede", aldus Goering, „maar één ding onder scheidt ons van de Novemberllngen van het oude systeem: WIJ willen geen vrede tot eiken prijs, geen vrede ten koste van eer en vrijheid." Voor 1 September zal beslist worden welke leden der voormalige Centrumpartij als hospitant zullen worden opgenomen ln de N S D.A P Alle priesters vervallen, even als zoo goed als zeker alle vrouwelijke leden-vertegenwoodigsters van vakveree- nigingen en personen boven 60 jaar. De rijksminister van binnenlandsche zaken heeft het volgende rondschrijven gericht aan de hoogste rijksautorltelten en de landsregeeringen Het ls algemeen gebruik geworden bij het zingen van het Deutschlandlied en het Horst-Wessel-lied den Hitlergroet te bren gen zonder er rekening mee te houden of de betrokken persoon lid van de N.S.D AP is of niet Wie niet er van verdacht wil zal daarom den Hitlergroet brengen. Na worden zich bewust afwijzend te houden de overwinning van der. partijstaat is de Hitlergroet tot Dultsehe groet geworden. De rijksminister heeft ln dat rondschrij ven tevens er op gewezen, dat naar zijn meening het ambtenarencorps moet voor gaan bij het bewijs dat het Dultsehe volk niet alleen innerlijk, maar ook uiterlijk verbonden Is met den leider. Daarom en om gelijktijdig een dienstvoorschrift te geven, beveelt hij bovendien dat: 1, Alle ambtenaren, beambten en arbei ders in overheidsdienst in diensttijd en in de dienstgebouwen groeten door het op heffen van den rechterarm. 2 Ambtenaren ln uniform groeten op militaire wijze. Wanneer zy geen hoofd deksel dragen, groeten zU door het op heffen van den rechterarm. 3. Van de ambtenaren wordt verwacht, dat zij ook buiten diensttijd op dezelfde wijze groeten. De rUksregeering heeft op voorstel van den rijksminister van landbouw Darré haar goedkeuring gehecht aan een wet tot bevordering van den afzet van tuin bouwproducten. De z.g. wilde handel zal daardoor onmogelijk worden en de verkoop van fruit en groente zal worden geregeld, o.a. door een z.g. bescherming van de markt in bepaalde plaatsen en streken, waar bijzondere inrichtingen voor den handel ln tuinbouwproducten bestaan. De handel buiten ceze inrichtingen en buiten de weekmarkten kan verboden of tot bepaalde uren beperkt worden. De landsautoriteiten die de plaatselijke be hoeften kennen, kunnen deze zaken ver der regelen. Het venten met bloemen er> groentezaden en de handel ln gewassen en heesters op weekmarkten wordt verboden aangezien het op deze wijze koopen van deze producten een vertrouwenszaak ls en in den regel veel minderwaardige produc ten op die manier worden verkocht. Tegen de uitgeweken soc.-dem. leiders ls een nieuw soort straf ingevoerd: hun vrouwen en kinderen worden als gijzelaars opgesloten in de gevangenis! Dit is reeds meermalen toegepast, het laatst op 5 bloedverwanten van Scheidemann. Offi cieel heet het: Dit doeltreffend optreden van de ge heime staatspolitie zal hopelijk tevens alle „Schmutzfincken' en lasteraars tot laat ste waarschuwing strekken. De regeering zal niet langer gedoogen dat het Dultsehe volk door laffe en gewetenlooze leiders die veilig ln het buitenland zitten, beschimpt en belasterd wordt. Drie communisten zijn bij één „poging tot ontvluchten" neergelegd! De Oostenrijksche minister van open bare veiligheid Fey heeft in een vergade ring medegedeeld dat hij uit Dultschland een geheim procesverbaal had ontvangen waaruit met stelligheid blijkt dat de com munistische partij in Dultschland nog nooit zoo sterk ls geweest als thans. Het Illegale apparaat van het bolsjewisme van heden functionneert veel beter dan het legale van gisteren, In de leiding van de N S.D.A.P. bevinden zich van de onderste tot de bovenste posten communisten, die slechts op een gunstig oogenblik wachten om het hakenkruis met de sovjetster te verwisselen Misschien is het proces-ver baal, aldus Fey, wat overdreven, de eigen lijke kern, zooals deze ls weergegeven, ls echter volkomen juist. De politie te Tilsit zou een wijdvertakt communistisch propaganda-complot heb ben ontdekt, dat uitging van de „Lltau- sche communistische partij te Berlijn" en in de eerste plaats gericht was tegen den Litauschen staat, maar dat ook in het grensgebied op Oost-Pruisischen bodem helpers zocht en vond. Twee gearresteerden hebben bekend, dat sinds ruim een jaar een geregelde koerier- dienst bestaat tusschen Berlijn, Kownoen Moskou. Een der gearresteerden, een Berlljner, heeft verklaard, dat naar zijn meening de man, die hem zijn opdrachten gaf, een Jood was Beambten van de politie te Tilsit slaag den erin te Berlijn een zekeren Schmülls te arresteeren, die zich als student had laten inschrijven en alle draden ln han den moet hebben. Deze man is ongetwij feld de lasthebber van de Lltausche com munistische partij te Berlijn, die met groote handigheid de geheele Lltausche communistische actie van Berlijn uit ge leid heeft. Het schijnt vast te staan, dat hij ook een vertrouwensman van Gepeoe is. Te Tilsit is een groote hoeveelheid com munistisch propagandamateriaal ln beslag genomen De geheime zendingen zijn, naar is vastgesteld, ook door Joodsche handen gegaan In het geheel zijn 12 verdachten gearresteerd. Is dit bericht met,opzet zoo gesteld om de Jodenvervolging nieuw bloed in te gieten? FRANKRIJK. Congres der socialisten. Gisteren ls het groote congres der Fran- sche socialisten begonnen In de openingstoespraak gaf de voor zitter van het congres een overzicht van ■den toestand der sociaal-democratie, waarbij hij uitvoerig stilstond bij de ver nietiging der socialistische partij in Duitschland. De afgevaardigde Grimbach stelde in dit verband voor, een comité van actie ten behoeve van de Duitsche vluchtelingen te vormen, Vandervelde, de voorzitter van de so cialistische Internationale, wees er op dat alles wat verdeelt, slechts bijzaak is De sociaal-democratie heeft den laatsten tijd ernstige nederlagen geleden. In vele lan den heeft de fascistische dictatuur geze gevierd Een verdeeldheid ln de Fransche soclaal-demoiratie zou een gevaar voor de geheele wereld zijn. De geheele demo cratie loopt gevaar. Ter wille van de de mocratie moet de Fransche socialistische partij moeten bestaan Een duidelijke verzoeningspoging! F.NOFT 4ND Sir Simon met vacantie - Het Pan-Indisch Congres. De Britsche minister van buitenl. zaken, sir John Simon, is heden met zijn echt- genoote naar Brazilië vertrokken voor een vacantiereis van 14 dagen. Nadat een resolutie was verworpen door de congres-party, waarin de onvoorwaar- deiyke opheffing der burgerlijke onge hoorzaamheid werd aanbevolen, heeft het pan-Indisch congres met een verplette rende meerderheid een resolutie gevoteerd welke onheffing der burgerlijke onge hoorzaamheid voorziet, mits een aan vaardbare regeling tot stand komt tus schen den onderkoning en Gandhi. De conferentie had te voren nog een resolutie van Gandhi verworpen, waarin werd voorgesteld dat hii de mahatma en een honderdtal van zijn meest intellec- tueele aanhangers individueel de cam pagne van burgeriyke ongehoorzaamheid zouden voortzetten. Of de onderkoning echter Gandhi zal willen ontvangen, voor de burgerlijke on gehoorzaamheidsbeweging is opgeheven? Gandhi heeft reeds om een onderhoud met den onder-koning gevraagd. ZUID-SLA VIE. Kroatische boerenleider vermoord. Gisteren ls in het Kroatische dorp Degoselo een aanslag gepleegd op den lei der en voormaligen afgevaardigde der Kroatische boerenparty, Predavec. Hy w-rd getroffen door een kogel uit een jachtgeweer. Hij werd naar het ziekenhuis te Zagreb (Agram) overgebracht, waar hy tegen den middag overleed. Predavec was een der meest vooraan staande afgevaardigden der voormalige Kroatische boerenparty en werd na den moord op dr. Stefan Raditsj en de gevan genneming van dr. Metsja als de leider dezer party beschouwd. Hy was een der belangrykste figuren der Kroatische oppositie en werd zelf, pas korten tyd geleden, uit de gevangenis ontslagen na een langdurige straf wegens een politiek delict Hy trok zich daarna terug op zlin landgoed te Degoselo Van officleuse zyde wordt verklaard, dat de aanslag geen politiek karakter draagt, doch een persoonhjke wraak neming zou zyn van een boer. Kosjtsjltsj genaamd. RECLAME. 4083 CHIEF WHIP DE DUITSCHE EVANGELISCHE KERK. BERLIJN, 15 Juli. (Wolff). De Rijks- regeerlng van Dultschland heeft gisteren het wetsontwerp tot constitueering van de Duitsche Evangelische kerk ln laatste lezing behandeld. Het ontwerp telt zeven artikelen. Zij bepalen, dat de kerk een openbare rechts- persooniykheid zal bezitten. De plichten en rechten van den Duitschen Evangeli- schen kerkenbond gaan over op de kerk. Indien de thans bestaande organen van een landskerk weigeren de belastingen der Duitsche evangelische kerk op haar be grooting te brengen, zullen de landsregee ringen op verzoek van de ryksregeering het recht hebben disciplinaire maatrege len te nemen. De landskerken, die bij de Duitsche evangelische kerk zyn aangesloten, zullen op 23 Juli nieuwe verkiezingen houden voor de leden der organen, die lidmaten der kerk rechtstreeks behooren te kiezen. De kiesgerechtigden zullen desnoods door middel van volmachten aan de stem ming kunnen deelnemen. Een door den ryksminister van binnen landsche zaken aan te wyzen gevolmach tigde zal hebben zorg te dragen voor een juiste toepassing van dit wetsartikel. De wet zal in werking treden op den dag harer afkondiging. De rijksbisschop .der Duitsche Evangeli sche Kerk, wordt gekozen door de natio nale synode, op voordracht van derzelver leden, de voorgngers der landskerken en de leden van het geestelijk ministerie. Dit geestelijk ministerie, dat den Rijksbis schop terzyde staat, wordt door den bis schop zelf gekozen, bestaat uit drie theo logen en een rechtskundige. Het ministerie draagt tegenover den Rijksbisschop de verantwoordeUjkheid voor de eenheid der kerk. waarvoor de Rijksbisschop op zijn beurt weer tegenover de buitenwereld ver- antwoordeiyk is. De Nationale Synode wordt minstens éénmaal 'sjaars door den Rijksbisschop bijeengeroepen. De kerkeiyke wetten der evangelische gemeente werden opgesteld door de nationale synode, tezamen met het geestelyk ministerie of door dat laatste lichaam alleen, en door den Rijks bisschop afgekondigd. WEER EEN OCEAANVLUCHT. NEW-YORK. 15 Juli (V -D.) De Ame- rikaansche wereldvlieger Willy Post is hedenmorgen te 9.51 A'damschc Zonne- tijd, gestart voor een solovlucht om de wereld. Het doel van de eerste etappe over den Atlantischen Oceaan is Beriyn EEN SNEEUWLAWINE. INNSBRUCK, 15 Juli (V.-D I - Bij Gos- sensach aan den Brennerpas is een sneeuwlawine omlaag gekomen De snel trein uit Italië is daardoor gedeeltelijk ontspoord. Persoonlijke ongevallen schy- nen zich niet te hebben voorgedaan. POLEN. Mijndirectcuren veroordeeld. De rechtbank te Kattowitz heeft giste ren vonnis geveld tegen de directeuren- generaal van de mijnen van Prins Henckel van Donnersmark die door het eigen machtig stopzetten van twee bedrijven 1500 mynwerkers broodeloos hebben ge maakt. De beklaagden kregen een half jaar gevangenisstraf en 20 000 zloty boete. Bovendien werden zy in de proceskosten van 4000 zloty veroordeeld. Een der twee kreeg uitstel van gevangenisstraf met het oog op zyn hoogen leeftyd. CHINA. Feng Joc Sjiang op het oorlogspad. Feng Joe Sjiang, de „christen-generaal", heeft, oprukkend uit Noord-Tsjachar (ten W. van Mandsjoekwo) de troepen van Mandsjoekwo uit de grensstad Dolonnar verdreven naar Jehol. De Japansche militaire attaché te Peking heeft, naar officieel wordt gemeld, een krachtig protest ingediend tegen Ie invasie, daar dit volgens hem een fla grante schending beteekent van de Chi- neesch-Japanscht wapenstilstands-over eenkomst en verklaard, dat de Japanners zich het recht voorbehouden „de maat regelen te nemen, die zy geschikt achten". DE DUITSCHE BUITENLANDSCHE HANDEL. BERLIJN, 15 Juli (V.D.) De Duitsche handelsbalans sluit in Juni met een uit- voeroverschot van 29 millioen Mark tegen 89 millioen Mark in de vorige maand. De Invoer is met 23 millioen Mark, dus met byna 7"tot 356 millioen Mark ge stegen. De styglng berust gedeeltelijk op een verhooging van de gemiddelde waarde met 1 'It procent. De gemiddelde waatde van de ingevoerde levensmiddelen ls met byna 4%> gestegen; de styging van de gemiddelde waarde van ingevoerde grondstoffen bedroeg minder. Door de verhooging van de gemiddelde waarde is de totale waarde van den invoer met byna vijf millioen Mark gestegen. Overigens is de verhooging van den invoer toe te schrijven aan een grooten invoer van grondstoffen. De Invoer van grondstoffen en halffa brikaten steeg van 190 tot 212 millioen Mark, de invoer van afgewerkte fabrika ten van 54 tot 58 millioen Mark, terwijl de invoer van levensmiddelen en dranken van 88 tot 83 millioen Mark gedaald is. Toegenomen is de invoer uit Groot-Bri- tannië, Italië. Nederland en Nederl.-Indië. Een belangrijke vermindering van den invoer valt slechts te constateeeren by den invoer uit China (oliehoudende vruchten). De uitvoer is van 422 millioen Mark in de maand Mei tot 385 millioen Mark in de maand Juni gedaald. Het belangrykste gedeelte hiervan be treft afgewerkte producten, waarvan de uitvoer van 333 tot 299 millioen Mark ver minderde. Bij grondstoffen en halffabri katen verminderde de uitvoer van 76 tot 72 millioen Mark. De uitvoer van levens middelen is met ongeveer 12 mill. Mark onveranderd gebleven. Omtrent de oorzaken van de verminde ring van den uitvoer wordt medegedeeld, dat de vorige maand de uitvoer tenge volge van grootere noteeringen op die maand van reeds vroeger geleverde machi nes extra hoog was. Overigens staat de achteruitgang in verband met het sei zoen. De grootste vermindering van den uitvoer betreft den export naar Rusland, welke door de hierboven grootere notee ringen de vorige maand extra hoog was. Belangrijk verminderd is verder de uit voer naar Frankrijk, Nederland, België- Luxemburg. Noorwegen en Britsch-Indië. Vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar is de uitvoer naar Rusland met ongeveer één derde verminderd, naar Frankrijk met ongeveer 25°/n. Ook naar Zweden, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije is de uitvoer gedaald. In het eerste halfjaar 1933 bedroeg de invoer 2.087 millioen Mark. de uitvoer 2 378 millioen Mark en het uitvoerover- schot dus 291 millioen Mark. Vergeleken met het eerste halfjaar 1932 is de waarde van den uitvoer met l3°/o, die van den uit voer met ongeveer 20"'» en het uitvoer- overschot met meer dan 50"'o gedaald. EEN SPOOR VAN DE SPAANSCHE VLIEGERS? MADRID, 15 Juli. (Reuter). Volgens een mededeeling van de Spaansche embassade te Mexico heeft men in de Golf van Mexico een wiel gevonden van het vliegtuig dat aan de Spaansche vliegers Barberan en Collar heeft toebehoord. BRAND IN EEN TANKSCHIP. PORT ARTHUR, (Texas). 15 Juli. (Reu ter). Aan boord van een tankschip van de Cities-Service of Petrol ls brand uitgebro ken, welke snel om zich heen greep. Tot dusver konden 22 personen uit de vlammen worden gered, de meesten hun ner liepen zware brandwonden op. Tien opvarenden worden vermist en men vreest, dat zij in de vlammen zijn omge komen. LINDBERGH EN VROUW TE CARTW RIGHT. CARTWRIGHT, 15 Juli. (V.D.) Kolonel Charles Lindbergh en zyn echtgenoote zyn Vrydagmiddag, komende van New Found- land, te Cartwright op Labrador geland. Zy legden het traject van 400 mijl van Botwood op New Foundland naar Cart wright .n minder dan drie uur al. Een groote menigte juichte de populaire fa milie toe. Zoo spoedig mogeiyk zal de ylucht naar Europa worden voortgezet. BALBO'S VLUCHT. MONTREAL, 15 Juli. (V.D.) De vlucht van de 25 Italiaansche vliegbooten van Shediac naar Montreal geschiedde by zeer gunstig weer. Reeds in den ochtend trok een reusach tige menigte van Montreal naar de vlieg- haven aan de Sr. Lawrence om 't schouw-' spel van de landing gade te slaan. Toer. tegen half zeven aan de horizon de in de zon glinsterende vliegtuigen in escadrille formatie en verdeeld in drie groepen zicht baar werden, werden zy verwelkomd met een oorverdoovend lawaai van sirenen van schepen en fabrieken, auto-sirenen en het gejuich van de menigte. Nadat generaal Balbo met een motor boot aan den wal was gearriveerd werd hy verwelkomd door vertegenwoordigers van de Canadeesche regeering, van het gemeentebestuur van Montreal en door den minister-president van Quebec, die hem in het Italiaansch welkom heette. De kapel van de Italiaansche kolonie te Mon treal, die in zwarte hemden aanwezig was, speelde het Italiaansche volkslied en de Giovanezza. Generaal Balbo zag zich genoodzaakt 'n uitnoodiging om deel te nemen aan een banket, dat de Canadeesche regeering te Ottawa hem wilde aanbieden, af te wyzen, aangezien hy hedenmorgen vroeg zyn vlucht naar Chicago wilde voortzetten. De mogelykheid bestaat echter dat de star! moet worden uitgesteld aangezien de tankboot, die zooals gemeld werd, tijdens de aankomst van de vliegtuigen vermoede- lyk door overbelasting van nieuwsgieri gen. die er op waren gesprongen, in de Sr. Lawrence zonk, 16.000 gallon voor de vliegbooten bestemde benzine aan boord had. Onmiddellyk zyn nieuwe benzine voorraden ingescheept om naar de vlieg- liaven te worden vervoerd, doch het is de vraag of deze voorraad nog tydig genoeg getankt kan zyn. IJ MUIDEN, 15 Juli 1933. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.200.75; Griet per kist van 50 KG. f.3819; Tongen per KG. f. 2.501.20; Middelschol per kist van 50 KG. f. 32; Zetschol per kist van 50 KG. i. 27.5025: Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 254.70; Schar per kist van 50 KG. f. 10.505.50; Roggen per 20 stuks f. 8.50 f.6; Vleeten per stuk f. 1.30—f.1; Pieter man en Poontjes per kist van 50 KG. f. 5.404,50; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f.136.50: Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 3932: Gullen per kist van 50 KG. f. 13—3.20; Wijting per kist van 50 KG. f. 3.30—2.70. Aangekomen 2 stoomtrawlers; IJM. 155 met f. 1595: IJM. 97 met f. 1588. En in 6 loggers. KW. 56 met 798; KW, 175 met 818; KW. 108 met 533; KW. 33 met 699; KW. 158 met 860; SCH. 81 met 898; KW. 54 met 283 kantjes pekelharing overgeladen voor Katwyk. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A.SOMERWILAz. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 I oh. HOGERVORST, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2'4 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN. H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. B-I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2