LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 13 Juli 1933 UIT DE RIJNSTREEK. SASSENHEIM. Teekenen van hooibroei. Gistermiddag vertoonde de hooiberg van 'den heer Langeveld, staande te midden van een complex aan de Hoofdstraat, teekenen van broei. Op last van den brand weer werd het hooi uitgehaald. De brand slangen waren aangekoppeld en velen stonden met brandbluschapparaten gereed; doch men behoefde niet blusschend op te "treden. De genomen maatregelen waren met het oog op den sterken wind zeer zeker noodig. Nadat het hooi omgezet 'was, werd de berg weer gevuld. Hek gemeentehuis ingedrukt. Door het stippen op de trambaan raakte een auto het spoor bijster en reed in volle vaart tegen het hek van het Ge meentehuis. Het zware hek werd over een groot gedeelte ingedeukt en de steenen muur met fundeering vernield. De auto was ge heel ontzet cn moest per kraanwagen wor den weggesleept. De inzittenden bekwamen geen letsel. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Helena Maria. d. van A. W. P. van Niekerk en L. M. Danien; Elisabeth, d. van L. van Leeuwen en J. G. W. Ie Grand: Leonardus Martienus Antonius, z. van J. A. Vugts en A. M. van Nobelen. Overleden: Adrianus Verbree, 58 jaar. Ondertrouwd: C. van Hekezen 32 jaar en A. M. Wilbrink, 29 jaar. Getrouwd: A. J. de Haas, 23 jaar en J. J. Noordermeer, 26 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: J. E. M. Weiter, Hoofdstiaat 82, van Oosterhout; W. G. Kaak, Hoofd straat 82, van Gendringen; M. C. Verdonk, Van Heemstrastr. 23, van Mijdrecht; J. A. van Dain, Charbonlaan 4, van Voorhout; C. J. van der Meij, Hoofdstraat 140, van Zegwaart: M. A. van Tol, Menneweg 63, van Katwijk. Vertrokken: L. Koolman, Kerklaan 19, naar Haarlem; M. G. W. van der Zwet, Fl. Schoutenstr. 12, naar Leiden; W. Broek- huljzen, Hoofdstraat 109, naar Kantens; S. L. Kooijman, Hoofdstraat 85, naar Voorhout: K. Staring, Zuilhoffstr. 8, naar Anna Paulowna; O. Sverepa, Beukenlaan 6, naar Amstetten (Oostenrijk); J. J. Noorder meer, v. Heemstrastr. 37, naar Noord wijk; Wed. de Jong van Dijk Thona, Beuken laan 5, naar Leeuwarden; K. Börger, Hoofd straat 297, naar Leiden; L. Kwakkel en gezin, Rijksstraatweg 39, naar 'sGraven- hage; J. M. Elstgeest, Fl. Schoutenstraat 24, naar Alkemade. Gevonden: een paardenzweep; drie belastingmerken 1932/1933. Inlichtingen bij de politie. Onder leiding van mej. W. Ie Grand maakte de meisjesvereeniging „Ruth" per touringcar een uitstapje naar Volendam, vanwaar een boottocht gemaakt werd naar Marken. Er werd volop genoten en hoogst voldaan keerde men huiswaarts. VALKENBURG. Bedankt. Bij den Kerkeraad der Ned Herv. Gem. is bericht binnen gekomen, dat ds. J. Tref fers uit Marken voor het beroep naar deze gemeente heeft bedankt. VEUR—LEIDSCHENDAM. Het steunfonds van de Ver. tot be hartiging der belangen van T B C.-patiën ten in Nederland, verzamelt ook dit jaar de oude rijwielbelastingmerken, en doet het vriendelijke verzoek aan onze plaats- genooten om de oude plaatjes niet weg te gooien, och in te leveren bij den heer Wierda, Tedingerstraat 36. o VOORSCHOTEN Verkooping. Ten overstaan van notaris W. A. Caron, alhier, had in café „Al" te Veur de open bare verkooping plaats van het huis met voor en achtertuin, schuur en erf a. d. Looierslaan 6 te Veur, groot 2 Are 41 c.A. Kooper de heer P. v. d. Bosch, Veur, voor T. 4450. Burgerlijke Stand. Overleden: M E. Grob, oud 29 jaren H. Swemle, oud 65 jaren. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. Dingemanse en gezin, Donklaan 38, van Vrouwenpolder; C. den Brandt en gezin. Papelaan 9 c, van Gen nep; P. Ch. M. H. Schellings en gezin, Veurscheweg G 45, van Rottefdam; P Bot en gezin, Haagsche Schouw (woonschip), van Schoori. Vertrokken: D. van Ruler en gezin, naar Balkbrug. J. Poot, naar Wassenaar G H van Giezen en gezin, naar Leiden J G van der Hoek, naar 'sGravenhage Kosteiooze rijwielmerken. Op Maandag 17, 24, 31 Juli en 7 Augustus e.k. zal voor belanghebbenden, die in aan merking komen voor een kosteloos rflwiel- belastingmerk, de gelegenheid worden ge geven aangiften ter bekoming dier merken af te halen en in te leveren bij den dienst- gelelder der directe belastingen te Voor schoten, Leldscheweg No. 91, telkens des namiddags van 79 uur. Na behandeling dier aangiften zullen op de vermelde tijdstippen c.q. ook de be doelde belastingmerken kunnen worden afgehaald. o WARMOND. Mond- en Klauwzeer. Door den Inspecteur van den Vee- artsenijkundigen Dienst te 'sGravenhage is de veestapel van den veehouder C M. B. v. d. Geest besmet verklaard met mond en klauwzeer, terwijl verdacht ver klaard is het vee van den veehouder H. L. v. d. Hulst. Het 3-jarig dochtertje van den heer G. T. alhier werd door den huishond zoo danig in het gezicht gebeten, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Om een herhaling ie voorkomen is de hond afgemaakt. WASSENAAR. Loop der Bevolking. Gevestigd: Chr. van Ravesteijn en gez. uit Den Haag, Ridderlaan 1 P D. Tijmstra geb. Wijchgel, d.b., uit Den Haag Ridderlaan 1 M. H. Roorda, hulp i. d. huish. uit Leiden, Schouwweg 72 H. Brefort, d.b uit Den Haag. Wilhelmina- plein 2 M. Tillmann, d b.. uit Den Haag. Kerkhout 10 F M. E. M. van Iter- son. d.b., uit Warmond, Crocusstraat 7 M H. Tielen, klnderjuffr., uit Den Haag, Schouwweg 61 J. Hausmann, d.buit Voorburg, Duinweg 12 M. A. Gamel- koorn, kinderjuffrouw uit Brummen, Buurtweg 159 Chr. Klarmann, d.b. uit Mainz, Wittenb.-weg 178 G. Benneker, d.b.. uit Den Haag. Nachtegaallaan 6 J. Menke. d.b., uit Amsterdam, Stoeplaan 16 M. H. F. Brunken, hupl i .d. huish. uit Montreux, L. Kerkdam 71 G. A. Roest, uit Den Haag, Schouwweg 30 M. Faure, geb Kroner, uit Den Haag. v. Z. v. N.-straat 73 M. den Hartog. bak ker uit Scho:nrewoerd. Langstraat 16 F. Plchmann. Duitsch timmerman, uit Den Haag, Rozensteinstr. 23 W. S. v. d. Noorda en vr„ uit Den Haag, Mijendel 1 C J. C. v. d. Velde en gez.. sergeant Jagers uit Den Haag. Eikenlaan 4 K. M Wiss, d.b. uit Eltville a Rh., Park O. Wasse naar 1 L. P. Kwak. uit Den Haag. Prinseweg 9 J. A. Habig en gez., uit Den Helder. Deijlerweg 91 G. W. Worst en vr., rijksontvanger uit Amersfoort. Burchtplein 3 W. A. L. Rademann, d.b. uit Leiden, van Z. v. N.-straat 229 M. C. van Heiningen, uit Voorschoten, Sant horstlaan 64 E. Kosten, d.b. uit Lelden, Katwljkscheweg 19a H. Slob, landbou wer uit Hoornaar, Oostd.-weg 197 A.M. van Kestern, db. uit Oegstgeest, Rijks straatweg 372 M. Gutternigg, d b. uit Den Haag. L. v. Koot 12. Vertrokken: P. C. van Rijt naar Hazers- woude, Rijndijk H 21 A. M. M. ter Gast naar Den Haag. van Boetselaerlaan 203 H. de Goeij naar Edam, Achter hoven 40 A. S. H. Wieringa naar Den Haag, Zoutmanstraat 10 N. M. Schmitz naar Rotterdam, Schied. weg 225 E A. Forsthuber naar Den Haag, Koningskade 21 A Flokstra, naar Den Haag, Mes dagstraat 118 H. M. Rorien en vr. naar Delft, Tulpstraat 33 H. Kischko naar Den Haag. P. Gabrielstraat 156 B. J. Gescher naar Arnhem, Apeldoornscjjeweg 14 M. A. Pander geb. Mulder naar Den Haag, Torenstraat 26 J. M. Pander, n. Den Haag, Spaarnestraat 44 M. van Bergen naar Den Haag. Kerkstraat 26 N. Duinkerken naar Den Haag, Zuidwerf- plein 5 W. van den Wijngaard naar Den Haag, Benoordenh. weg 128 G. A. M. Hardtke naar Ede, Boschiaan 21 Chr. T. van der Kuit naar Den Haag, P. Heinstraat 45 B. Kaplan naar Den Haag, Bezuidenhout 68 J. N. M. Bax naar Capelle a. d. IJssel, da Costa- straat 168. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieternella Johanna, d. v. A. L. de Gast en J. M. Zweekhorst Maria Wilhelmina Elisabeth, d. v. W. J. G. Hen driks en W. van Gangelen Sipke, z. v. R. Zeilstra en H .Loonstra Henriette, d. v. J. J. C. Schiferli en P. W. Spee Gerhard Jan Willem, z. v. J. H. F. Umb- growe en H. M. Bauduin Robert Joan nes. z. v. H. G. Hendriks en C. S. Blan ken Leendert, z. v. C. van Barneveld en J. A. de Kievit Johannes Jacobus zoon van J. L. v. Vliet en H. P. M Grun- deken. Overleden: Leonardus Wilhelmus van Gent, oud 6 mnd Ondertrouwd: J. Alink en G. J. C. Vrouwes L H. J .Thonus en B. Ross. Getrouwd: M. Commas en C. M. van der Toorn Vrijthoff C. de Boer en W. A. L. Radermann P. C. de Bruijn en C. M. de Groot M. Remmerswaal en H. C. Oosterveer. o~ ZEVENHOVEN Verkooping. Bij de verkooping van de landbouwers woning Vredebest. gelegen in het Noord einde naast de R.K. Kerk ter grootte van 28 H.A. 26 A. 15 c.A.. ten overstaan van notaris Kruzeman te Bodegraven, werd op f.45000 opgehouden. Op Vrijdag 14 Juli a s. bestaat er ten huize van dr. A. Lucardle, arts alhier, van des v.m. 89 uur gelegenheid tot koste iooze inenting. o— ZOETERWOUDE. Beroep aangeteekend. Naar we vernemen, is door een tweetal belanghebbenden beroep aangeteekend bij den Kroon tegen het raadsbesluit tot af sluiting van de Rijnegommerstraat voor het verkeer met motorrijtuigen. Mond- en klauwzeer. Ook in deze gemeente zijn verschillende gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd, waarvan een met doodelijken afloop. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Johannes, z. van P. Overdevest en J. M. Warmerdam Anna Alida Maria, d. van C. J. Kiuiters en E. M, v. d. Meer Leendert Cornelis, z. van L. C. van Egmond en J. J. Pijn Johannes zn. van P. Th. den Eisen en M. C. Zonderop Clasina Wilhelmina. d. van P. J. Bakker en G. A. Ooijendijk Petrus Maria, z. van J. P. de Boer en M. J. van Velzen Gerar- dus Wilhelmus Maria, z. van Ph. J. van Benten en P. M. v. d. Hoeven Hubertus Simon, z. van J. W. Engelhard en M. J. E. M. den Edel Martinus Cornelis, z. van C. W. Janmaat en P. G. v. d. Eist Johan na, d. van A. Hulsbos en C. Vonk Abra ham, zn. van A. Hulsbos en C. Vonk Johannes Adrianus, zn. van J. van Mil en A. Zandbergen. Ondertrouwd: Cornelis Hoogeboom, 25 j. van Leiderdorp en Franclsca Johanna Kasteel 21 j. van Zoeterwoude Cornelis Theodorus Vreeswijk, 29 J. van Stompwijk en Petroneila Johanna van Leeuwen, 23 j. van Zoeterwoude. Overleden: Gerardus Petrus Joannes Schouten, 11 j. Bernardus Hulsbos, 70 j., echtgenoot van L. de Vos Karei Zwa nenburg, 60 j. wedr. van J. Rademaker. Door de gemeentepolitie is tegen een tweetal muzikanten, die zonder vergun ning In deze gemeente hun beroep uit oefenden, proces-verbaal opgemaakt, ter wijl het muziekinstrument, een harmonica in beslag Is genomen. AARLANDERVEEN. Hooiwagen te water. De landbouwer A. had het ongeval met een beladen hooiwagen door een brug van een overtocht te zakken. Persoonlijke on gevallen kwamen gelukkig niet voor, al leen de wagen werd belangrijk beschadigd. Met vereende krachten wist men zoowel wagen, paard en lading weer op het droge te brengen Zaterdagavond zal de Chr. gem. zangverg ..De Lofstem" met medewerking van haar kinderkoor in de muziektent een concert geven. ALPHEN Geslaagd schoolreisje. De leerlingen van de O. L school met U. L. O. Oudshoornscheweg, hoofd de heer J. L. Gaillard, maakten per boot een va- cantlereisje naar Katwijk aan Zee De jeugd heeft zich goed vermaakt en keerde in opgewekte stemming huiswaarts. Ook de meisjesverg. „Ora et Labora" gingen per touringcar om 6 uur onder lei ding van mej. Tr. Klok reeds op stap en wel naar Apeldoorn. Oa. werd hier een bezoek gebracht aan het Koninklijk park de Echoput en de bekende Julianatoren met haar verrassingen Eerst te 10 uur keerde men na een dag vol genot in onze gemeente terug. Inbraak. Des nachts heeft men ingebroken ten huize van den heer H. v. L. in den Hoorn. Vermist worden een tweetal spreien en een antiek beeldje, ter waarde van resp. f. 10 en f. 25 Aan den Rijnkant heeft men zich door inklimming toegang verschaft. Ook oij een achter het huis van den heer v. L. in den Rijn gemeerd liggende schip per heeft men getracht in te breken. Hier werd men gestoord Toen n.l. een dochter van den schipper die in het voor onder sliep, hoorde dat men het luik van haar vertrek optilde, riep zij luidkeels: „Wie is daar?" waarop men het hazenpad koos. Direct na de ontdekking werd door de politie een uitgebreid onderzoek inge steld, doch omtrent de daders is nog niets bekend. Nieuwe regeling steunuitkeering. Gelet op de verschillende steeds voor komende frauduleuse opgave door werk- looze steuntrekkenden betreffende hun verdiensten, heeft men bij de gemeente lijke steunregeling een nieuwe bepaling ingevoerd. Werd voorheen het verdiende bedrag mondeling aan den betrokken ambtenaar opgegeven, thans zullen de werkloozen een formulier in moeten vul len omtrent hun verdiensten en dit met hun handteekening moeten bekrachtigen. Deze regeling is ingevoerd .omdat het reeds meerdere malen is voorgekomen dat men meer had verdiend dan men had op gegeven. en dan gezegd werd aan den be trokken ambtenaar dit bedrag niet te heb ben opgegeven, in welk geval vervolging zeer moeilijk bleek. Onder leiding van mej. de Bruin maakten de meisjes van de Martha- Krans" een uitstapje naar Nijmegen en omgeving. Op het te Vianen gehouden zang- en muziekconcours wist het kinderkoor van de zangverg. „Sursum Corda" beslag te leggen op den lsten prijs met 340 punten in de eere-afdeeling. Het meisjeskoor der zelfde zangvereeniging behaalde in de 4e afd. een 2en prijs met 292 punten. Woensdag 19 Juli a.s. des avonds 7 uur zal de eerst volgende raadsvergade ring in onze gemeente worden gehouden. o BOSKOOP Openlucht-concert. Onder enorme belangstelling heeft de muziekvereeniging harmonie „Excelsior" een concert gegeven in de muziektent aan de Burg. Colijnstraaï Muziekliefhebbers hebben kunnen genieten, temeer daar door de goede zorgen der politie de storen de factoren tot een minimum waren be perkt. HAZERSWOUDE Belanghebbenden in deze gemeente op het Dorp, die meenen recht te hebben op een voor het jaar 1933/34 kosteloos rij- wielbelastingmerk, kunnen zich de vol gende week Maandag, Woensdag en Vrij dag', telkens des avonds van 7 tot 10 uur vervoegen ten huize van den assistent- dienstgeleider, de heer H. Tor, Toren straat no. 7. —o WADDINXVEEN. De salarissen van gemeente-ambtenaren. De Raadscommissie tot bestudeering der salarissen van gemeente-ambtenaren heeft thans haar studie beëindigd en een rap port ingediend. Hoewel geen eenstemmig heid. werd bereikt, wordt voorgesteld van sommige ambtenaren het salaris iets te te verhoogen. voor anderen (gasfabriek) te verlagen. Over het le halfjaar 1933 wordt 3 gekort Hs reeds het geval) en over het 2e halfjaar 5%. Meer systeem zal er thans in de bezoldiging worden gebracht en in den vervolge zal na het 2e kind kinder toeslag worden verleend. Een lid der com missie verklaarde zich tegen elke verla ging. Motorongeluk. Doordat een band sprong reed de groen- tenkoopman H. in den Zuidplaspolder met zijn motor te water. H. kreeg een bloeden de wonde in het gelaat, welke door een dokter moest worden gehecht. - ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Het Boomkweekerscrediet - Radio- distributienet - Schoolbouw uitgesteld. De Raad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Hoogenboom. Aanwezig alle leden. De voorz. opende met ambtsgebed, waar na de notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Mededeeling werd gedaan van enkele Ingekomen stukken, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Voorts is. nadat de agenda voor deze vergadering reeds was verzonden, nog ingekomen een schriftelijk voorstel van den heer Llnschoten. gesteund door den heer Koning, om den bouw eener nieuwe openb. lagere school in het dorp. waartoe in principe in Aug. 1932 is beslo ten, uit te stellen tot de flnancieeie toe stand der gemeente gunstiger ls geworden. Nadat op-een desbetreffende vraag van den voorz. de heer Van Vliet verklaart dit voorstel te willen steunen, werd het inge volge het reglement van orde. als laatste punt aan de agenda toegevoegd. 2 Voorstel tot het waarborgen van 10a/i (f.2500) der renten en aflossingen van aan boomkweekers te verleenen credieten tot een bedrag van hoogstens f. 25000, Naar aanleiding van daarover reeds in de vorige vergadering gehouden besprekingen, hebben B en W omtrent deze zaak nog nadere inlichtingen ingewonnen bij den voorz der Regionale Commissie, den heer Colljn burgemeester van Boskoop, waar over door den voorz. verschillende mede- deellngen worden gedaan en als resultaat waarvan B. en W. nu komen met het ge noemde voorstel. De voorz. beantwoordt tevens hierbij nog een 10-tal schriftelijke vragen, door den heer Edelman over dit onderwerp gesteld. De heer Llnschoten is voorstander der bedoelde credletverleening, maar vraagt, waaruit B. en W. de hiervoor noodige uit gaven denken te betalen. Spr acht een plaatsellik vertegenwoordiger in de Regio nale Commissie niet zoo zeer noodig. al thans niet iemand van wiens beslissende stem het al of niet verleenen van gevraag de credieten kan afhangen. Sor. stelt ge noeg vertrouwen in de Commissie dat deze wel serieus zal te werk gaan. De voorz. antwoordt dat de besprekin gen in Boskoop met den voorz. der Regio nale Commissie ook aanleiding hebben ge geven, dat B. en W. komen met het voor stel in de Commissie een lid te benoemen die slechts een advlseerende stem heeft. Wat de dekking der uitgaven betreft, voor- loopig kan daarvoor de post „onvoorzien" nog dienen. Spr. verwacht niet dat het ge raamde bedrag uitgegeven behoeft te wor den. De heer Edelman wijst er op dat de cre dieten over een tijdvak van 3 jaren loo- pen. In het eerste jaar verwacht spr. nog geen uitgaven voor de gemeente. Het 2e en 3e Jaar wordt de kans daarop grooter. Wethouder van Muiswinkel zegt. dat deze steun voor de gemeente voordeellger is dan werkloozenuitkeering. waarvan minstens 25','o voor rekening der gemeente komt, terwijl hier het risico tot 10"/o is beperkt- Op voorstel van den heer Edelman wordt besloten, dat voor het crediet slechts die kweekers in aanmerking zullen komen, die wonen in de gemeente, aangezien het ook voorkomt, dat men hier wel kweekerijen heeft doch elders woont. De heer Hoeks zegt zijn stem aan dit voorstel niet te kunnen geven. Nu betreft het de boom- kweekerfs. maar over een poosje kan men wel met een andere categorie menschen komen. Als men de kweekers er mede kon redden was het wat anders, doch zools de heer Edelman zegt zullen deze bedrijven toch op den duur ten gronde gaan. De voorz. erkent dat er gevaren aan dezen steun zijn verbonden, doch als net later bleek dat daarmede iets te bereiken zou zijn geweest, zou men zeker spijt heb ben niet de behulpzame hand te hebben geboden. De heer Edelman wijst er op, dat men hierdoor menschen helpt om hun bedrijf in stand te houden, die in normale tijden behoorlijk In de belasting hebben bijge dragen. Het voorstel van B. en W. werd hierna met 6 tegen 1 stem, die van den heer Hoeks, aangenomen. 3. Benoeming adviseerend Hd ais plaat selijk vertegenwoordiger in de Commissie voor het verleenen van crediet aan boom kweekers. De voorz. zegt dat B. en W. het niet noodig vinden om hiervoor met een aan beveling te komen. Zij vestigen de aan dacht op den heer Edelman, als volkomen deskundig in het kweekersbedrij f Tot stemming overgaande wordt de heer Edelman benoemd met 6 stemmen tegen 1 stem op den burgemeester uitgebracht. De gekozene neemt deze benoeming aan. 4. Voorstel tot het verleenen van ver gunning aan de N V. MaatschapDij voor Internationale Draadomroep iM.I.DO.) te 's-Gravenhage. tot het exploiteeren van een Radio-distributienet. De voorz. zegt dat hoewel dergelijke be sluiten In alle gemeenten door B. en W. worden genomen, dit College toch gemeend heeft vooraf te moeten vragen of de Raad hiermede instemming kan betuigen dan wel eventueele bezwaj-en heeft. De heer Edelman zou deze concessie niet voor de ■geheele gemeente willen geven, doch Wijk D. de Tempel willen uitzonderen, aange zien dit gemeentedeel beter vanuit Bos koop kan worden aangesloten De voorz. antwoordt dat dit ook in 8. en W. reeds is besproken. De heer Linschoten zou aan de concessie nog de bepaling willen verbinden, dat de genen, die na de opening van het net binnen een bepaalden tijd aansluiten, geen aansluitkosten behoeven te betalen, zooals in Bodegraven is geschied. De heer Koning wijst er op dat verschil lende gemeenten zelf de radio-distributie hebben ter hand genomen omdat dat voor deel in zit. Spr acht het daarom zeer bil lijk dat de gemeente er ook iets van pro fiteert door te bepalen dat de N.V. van elke aansluit lng f. 0,50 in de gemeentekas stort. Nadat de voorz. heeft toegezegd dat B. en W. met de geultte wenschen rekening zullen houden, werd het voorstel z.hs. aan genomen. 5. Aanvraag crediet voor het verstraten der Buitendorpstraat en omlegging rlolee- ring en waterleiding aldaar, mede in ver band met omlegging van den Rijksweg. De heer Koning stelt voor, gelijk met deze werken tevens in genoemde straat 'n trottoirband te doen maken. De tegen woordige band van een steen op z'n kant voldoet niet en wordt gedurig ingereden waardoor verzakkingen ontstaan, die tel kens herstelling vragen, welke dan wor den voorkomen. De Raad gaat hiermede accoord, waarna het gevraagde crediet wordt toegestaan 6. Wijziging begrooting 1932. De daarvoor noodige af- en overschrij vingen tot een totaal bedrag van f 6985. worden z.h.s. goedgekeurd Thans kwam aan de orde het bU ien aanvang reeds genoemde voorstel van den heer Linschoten tot uitstel schoolbouw. De heer Linschoten zegt als toelichting dat dit voorste! door hem ls gedaan naar aanleiding van besprekingen, welke hij in de laatste dagen heeft gehad met verscnil- lende ingezetenen, die de schrik om het hart ts geslagen toen zij enkele dagen ge leden hun aanslag Personeele belasting thuis kregen waarop niet minder dan 200 gemeentelijke opcenten worden geheven. De vraag is daarbij gedaan of Zwammer- dam bii zulk een belastingdruk niet als zelfstandige gemeente opgeheven moet wor den. Spr acht het hiervoor op heden nog geen tijd. doch de tUd hiervoor kan komen als wij onze uitgaven niet op alle moge lijke wijzen gaan beperken Spr. acht het dan ook op het oogenblik ongemotiveerd om door schoolbouw op onze Ingezetenen een nog zwaardere belastingdruk te gaan leggen, welke niet meer ls te betalen. Spr. weet wel dat de bestaande toestand r.a- deelig is voor het onderwijs, doch wij moeten ln deze zware tijden onze ingeze- nen laten zien dat wij zoo zuinig mogelijk willen huishouden, vooral omdat ln de na burige gemeenten de lasten lager zijn. Spr. iaat alle andere beschouwingen op heaen buiten bespreking, zijn eenlg motief voor dit voorstel ls de financieele overweging dat geen meerdere lasten kunnen worden gedragen. Wethouder Hoogendljk zegt met het voorstel niet mede te kunnen gaan. Bij spr. staat voorop de onhoudbare toestand waarin het onderwijs aan de openbare school ln het dorp verkeert, niet van van daag of gisteren maar reeds jaren. De In specteur van het Lager Onderwijs, die en kele dagen geleden hier was heeft diar ook weer op gewezen. Wanneer er een aanvraag kwam om een neutrale school te stichten, dan zouden ook geen ftnanclede overwegingen kunnen baten, maar dan moest daaraan volgens de Wet worden voldaan. De heer Van Vliet vindt met het oog op de slechte tijdsomstandigheden uitstel zeer gewenscht. De voorzitter zegt dat deze zaak ook bij Ged. Staten ln bespreking ls. Dit college vraagt of niet door tijdelijke inrichting van het gemeentelokaal als 2de school lokaal een voorziening kan worden ge vonden. Dit brengt echter ook bezwaren mede, terwijl daarmede verschillende kos ten gepaard gaan en de oplossing nog slechts van tljdelijken aard ls. Spr. acht ook met het oog op het leerlingen-aantal, dat thans weer dalende is, eenlg uitstel wel gewenscht, hoewel uit een onderwljs- oogpunt de toestand wel nijpend ls. De heer Llnschoten zegt in zijn voor stel expres geen datum te hebben ge noemd. Zoodra de toestand wat beter wordt kan worden gebouwd. Als b.v, m Januari de toestand anders is, dan kan dat reeds, al wordt zijn voorstel ook nu aangenomen. Als eenlg motief geldt voor spr.. dat we thans niet meer mogen uit geven, daar we de belangen onzer hoogst aangeslagenen toch ook niet uit het oog mogen verliezen. De heer Hoeks kan met het voorstel meegaan omdat het een tijdelijk uitstel betreft, anders zou hij er niet voor zijn. Wethouder van Muiswinkel zegt wel të weten, dat de hooge personeele belasting onrust heeft gewekt, ofschoon er ook men schen zijn wlen het nog is meegevallen. Wij moeten echter niet vergeten, dat door de schoolkwestie al jaren een minder aan gename stemming heerscht en dat het gewenscht is, dat daaraan eens een einde komt. Spr. is voor schoolbouw op zoo eenvoudig mogelijke wijze. De bouwkosten zijn momenteel niet duur, terwijl Alphen a. d. Rijn nog 1/3 deel daarin wil bij dragen. Met het idee van Ged. Staten kan spr. zich absoluut niet vereenigen, de uit gaven daarvoor besteed ls weggegooid geld. Bovendien zijn we dan ook onze berging voor de brandspuit kwijt. Bouw eener school zou bij een groot deel der ge meente wel de noodige instemming vin den. De heer Koning merkt op, dat het gezegde van den heer Van Muiswinkel, dat de minder aangename stemming dan weg genomen zou worden voor hem geen ar gument is, om in dezen tijd tot school bouw over te gaan. Evenmin dat Alphen a d. Rijn 1/3 der bouwkosten wil be talen, want Alphen ziet daar natuurlijk voordeel in. doch voor Zwammerdam blijft het nadeel. Gehoord de vele klach ten over de hooge belastingaanslagen, spr. of het op het oogenblik wel verant woord is. door schoolbouw nog zwaardere lasten op te leggen Het gevolg zal dan zijn. dat verschillende personen de ge meente zullen verlaten cn een ander deel zal streven naar annexatie. Het gaat toch niet om afstel, doch slechts om uitstel. Wethouder Hoogendljk: De heeren hebben goed praten, omdat zij van de scholen van hun richting nooit betuigin gen van ontevredenheid hooren. Ik zou hen echter willen vragen Indien hun scho len in dezelfden toestand verkeerden als nu de openbare school, of zij dan ook voor uitstel zouden zijn? De heeren Koning. Linschoten en Van Vliet, bijna gelijktijdig: Ja, ja, ja. De voorzitter hamert en zegt dan ook de bezuinigingsvoorstellen der regeering ons nog boven het hoofd hangen, waar door de school in de toekomst een ééu- mansschool zou kunnen worden. Spr. acht daarom ook schoolbouw op 't oogen blik niet verantwoord, en schaart zich dan ook aan de zijde der voorstanders van uitstel. Door aanbouw van een 2e lokaal aan de bestaande school is altijd ook nog een goedkoopere oplossing te zoeken. De heer Koning: Er is thans nog geen gebrek aan plaatsruimte, want er worden nog kinderen uit een andere gemeente ge haald. Wethouder Hoogendljk: Als er een ge zin met een groot aantal kinderen van el ders komt, dan zitten wij reeds. Het is zeker dat met April a.s. meer kinderen zullen bijkomen dan afgaan en wat dan? De toestand ls onhoudbaar. Ik begrijp niet dan men dat niet ziet of misschien niet wil zien. De heer Koning: Er kunnen evengoed ook gezinnen naar elders vertrekken, en dat zal ook wel als de belastingen nog hooger worden. Het voorstel-Linschoten, hierop ln stemming gebracht, wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen; tegen de beide wethouders en de heer Edelman. Hierop volgde sluiting. 3—S

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7