De brug oüer het Merwede-kanaal - Spoorwegongeluk bij Apolda ?4ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. In het Paleis van den Koning OP DEN STREKDAM tusschen Wilhelmina- en Servaasbrug te Maastricht, is men bezig met het monteeren van de stalen overspanning, welke gelegd wordt over de scheepvaartopening der oude brug. Op den achtergrond de Servaasbrug met links de scheepvaartopening. DE GROOTE BOOG VOOR DE BRUG IN DEK MUIDERSTRAATWEG OVER HET MERWEDE-KANAAL wordt op de werf van de Ned. Dok Mij. te Amsterdam op speciaal hiervoor vervaardigde bakken geplaatst, om naar de plaats van bestemming gesleept te kunnen worden. HET SPOORWEGONGELUK BIJ APOLDA waarbij 4 personen om het leven kwamen en 16 zwaar gewond werden. De uit de rails geloopen wagon. DE BEAMBTEN VAN DE RIJKSBANKhouden op de Hasenheide bij Berlijn schietoefeningen met de revolver op beweegbare schijven. Tijdens de oefening. OSCAR STRAUSSdie in de residentie een concert zal dirigeeren, bij aankomst te Amsterdam. DE SCHIETWEDSTRIJDEN voor den vijfkamp voor offi cieren en onderofficieren op de Leusderheide bij Amersfoort. Een sergeant van de Marine uit den Helder aan schot. Achter hem een soldaat, die zeer behendig de leego hulzen opvangt. Een liefdesgeschiedenis uit 't oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. C. B. 33i „Ik heb me in den weg vergist," zei de prinses op geergerden toon, „en weet niet goed waar ik ben. Laten wij liever omkee- ren en de hoofdtrap volgen, zelfs al zou den we iemand ontmoeten. Ik kom nooit ln dit gedeelte van het paleis." „Ik geloof toch dat wij op den goeden corridor zijn," zei Inez zenuwachtig Ik zal tot den hoek doorloopen; daar brandt licht en dan zal ik het u dadelijk zeggen Door haar gejaagdheid vergat zij een haar stem te verbergen. Beiden hepen snel, en toen deed Dona Ana iets, wat de meeste menschen doen als iemand anders den te volgen weg gaat verkennen: zij bleef twijfelend eventjes stilstaan, terwijl zij naar het meisje keek en volgde toen met den langzamen pas van iemand, die er zeker van is toch te moeten omkeeren. Inez liep door tot den hoek, sloeg daar af en was in een oogen blik uit het gezicht verdwenen. De prinses begon wat sneller te loopen, want al ge loofde zij dat Dolores haar vertrouwde, wilde zij haar geen kans geven. Zij be reikte den hoek, waar een lamp brandde maar zoo ver zij kon zien, was er nie mand in den corridor. HOOFDSTUK IX. Zelfs op dit monent kwam het geen oogenblik in Dona Ana op, dat het Inez was geweest, die haar, zoowel wat haar identiteit als wat haar verdwijnen betrof, had bedrogen. Zij zou het een belachelijke gedachte hebben gevonden dat een blinde met zoo'n zekerheid had geloopen als Inez had gedaan, en later in een oogwenk een corridor zijn doorgerend. Maar van het bestaan van de nis in den pilaar wist zij niets en overal waren in den muur pilasters aangebracht, maar deze waren massief en dienden werkelijk tot steun van het gewelf van de troonzaal, terwijl aUeen die, gebouwd onder het midden van den boog, een looze pilaar was. die diende als toegang tot de galerij. Slechts weini gen zouden opmerken dat hij er niet pre cies eender uitzag als de massieve. Don Ana stond in de richting te kijken, waarin zij onderstelde dat het meisje was gegaan. Zij werd rood van kwaadheid en beet op haar lippen tot zij bloedden; zij stampte van ongeduld, zoodat haar schoentje een scherpe echo in den corridor deed hooren. Natuurlijk dacht zij er geen oogenblik aan het meisje achterna te loo pen. al kon zij ook rennen als een hert, want indien zij iemand ontmoette, zou binnen een uur het heele paleis weten dat men haar iemand achterna had zien hollen. Het zou al erg genoeg zijn als men haar op dit uur alleen had zien loopen, op zoo'n afstand van haar eigen vertrekken. Zij deed haar sluier zoo dicht mogelijk voor haar gezicht, dat zij nauwelijks kon zien, en begaf zich naar de hoofdtrap, inmid dels overdenkende wat zij Mendoza wel zou zeggen als hij ontdekte dat zij zijn dochter had laten ontsnappen, Maar Dona Ana was zeer besluitvaardig en liet zich niet gemakkelijk door een enkelen tegen slag uit het veld slaan, zoodat zij spoedig den toestand overzag. Dolores zoo rede neerde zij zou tusschen twee handel wijzen kiezen: óf rechtstreeks naar Don Jan's vertrekken gaan, daar op hem wachten en hem alles vertellen, in de hoop dat hij haar in bescherming zou nemen, of wel bij de hertogin Alvarez bescherming zoeken. Onder geen voorwaarde zou zij zich naar de troonzaal begeven, daar haar verschijning aldaar, in de kleeding die zij droeg, de grootste verbazing zou gaande maken, en haar niet anders dan schaden kon. En wat haar gaan naar de hertogin be trof, ook dat achtte zij alleronwaarschijn lijkst. Neen. Dolores was weggeloopen om dat zij de gedachte, Don Jan in twee da gen niet te zullen ontmoeten, ondraaglijk vond, en daarom kon het niet anders of zij was rechtstreeks gegaan naar den man, dien zij lief had den man, die thans machtig genoeg was om haar tegen ieder een in bescherming te nemen, die zelfs 'skonings misnoegen zou durven trot- seeren. Maar de heele bedoeling van Dona Ana's manoeuvre was geweest om zich meester te maken van Dolores zelf. als middel om een krachtige pressie uit te oefenen op de handelingen van Don Jan, teneinde hem zoodoende in een scheeve positie te brengen, waaruit hij geen ande ren uitweg zou kunnen vinden dan door een twist met Philips en dat zou de eerste stap zijn, die leidde naar het nauw keurig door Dona en Perez samen beraam de complot. Alles wat een openlijk verschil tusschen de beide broeders kon veroorza ken. zou dienen tot het vormen van twee partijen in Spanje, en die, welke de zijde van 's konlngs broeder zou kiezen, zou verreweg de sterkste zijn. Don Jan's macht zou plotseling belangrijk grooter worden, een georganiseerde beweging zou in het gansche land op touw worden gezet, met het doel hem op den troon te plaatsen en zijn populariteit zou nog meer toenemen, evenals dit met Julius Caesar het geval was, indien hij de kroon weigerde, wat hij zoo goed als zeker zou doen. Maar Juist dan zou koning Philips plotseling aan koorts, gevatte kou of een indigestie, naar mate het in de kraam der samenzweerders zou te pas komen, sterven. Dan zou er in de rechte linie geen andere mannelijke erfgenaam van den troon zijn dan Don Jan zelf, de erkende zoon van keizer Karei, zoodat men hem dan wel tot het inzicht zou brengen dat hij zijn vaderland slechts kon dienen door er over te regeeren, te meer omdat men niemand anders ln zijn plaats zou willen hebben. Koning Philips te leiden, was een moeilijke en gevaar lijke taak, maar met koning Jan zou die heel wat gemakkelijker zijn. Een eerlijk en niet argwanend soldaat zou als een kind zijn in zulke bekwame handen. Dona Ana en Perez zouden Spanje naar eigen goed dunken regeeren en op den langen duur zou Don Jan door de keurvorsten van het Heilige Romeinsche rijk tot keizer worden gekozen, zoodat dan de samenzweerders de wereld zouden regeeren, evenals Karei V het had gedaan. Hun eerzucht kende geen grenzen, en geen gemoedsbezwaren zouden hen voor welke misdaad ook doen terugdeinzen de inzet was hoog en loonde het loopen van groot gevaar. De prinses liep langzaam, terwijl zij alles wat er te winnen of te verliezen zou zijn. tegen elkaar woog Toen zij de hoofdtrap had bereikt, wist zij nog niet goed hoe te handelen en om niet de kans te hebben iemand te ontmoeten, keerde zij op haar schreden terug en liep bijna een kwartier lang in den eenzamen corridor in diep ge peins heen en weer. Plotseling flitste een plan door haar brein en snel vervolgde zij haar weg om dadelijk te handelen. Inmiddels had Don Jan den brief gele zen, dien zij hem door den nar had laten toekomen. Toen de koning hem had laten gaan. zocht hij een rustig plekje om den brief te lezen, die plotseling van zoo'n groot belang scheen te zijn. Hij ging in een Moorsche nis staan, waar Philips een schilderij, een Bijbelsch tafereel voorstel lend, had laten plaatsen, waarvoor een zilveren lamp hing, die een helder licht verspreidde. (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 5