VERKADES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 Juli 1933 BUITENLAND. Bros wordt populair! LAND- EN TUINBOUW. Steunt met Uw naven het Leidsch Crisis-Comité. TELEGRAMMEN. RECLAME Geen wonder! „Bros" is immers de gangmaker voor de heerlijke Vcrkadc's Beschuit; de beschuit, die drie voortreffelijke eigenschappen in zich vereenigt: brosheid, voedzaam heid en licht-vertecrbaarheid. BESCHUIT k: 'jhr 3874 CHR. H. B. S. De toelatingsexamens. Toegelaten tot de le klasse: L Aalbers- bergen; M. J. Binnendijk, J. v. Booma, Jannle P. Brouwer, Eugenie C. v. Calcar. K. du Chatinler, Aagje v. Clttert, J. W. Coenraadt Nederveen, B. C. van Ditmar, J. van Egmond, H. de Groot. J. M. Groo- tenboer, N, Grootenboer. J. H. Harmeijer, M. den Hartog, Dlna J. ten Hoeven, J. J. de Jongh, Th, Josselin de Jong. J. Kalk man, J. C. G. Kat, W. Koppenol, Tr. Kuyk, H. G. Lammens, L v. Leeuwen, Joha, M de Mol, K. Muth. C. P, Pulster, F. de Roo, Jannle A. Sparling J. D. Splinter, J, L. de Troye, J. Veentsra, M C C, Vcrra, Lenie Visser, D. Vrins. Joh. M. A. Waterreus, J. C Zaayer Afgewezen 6 Tot de 3e klasse: J, H. Gunning. AANBESTEDING. Namens B. en W. dezer gemeente is gisteren aanbesteed het vernieuwen van het posthuis bij de Kraaierbrug, het ver beteren van privaten e.d. in Scholen, het verbeteren van vloeren en daken, het ver nieuwen van zinken dakbedekkingen en het uitvoeren van verschillende andere voorzieningen aan gemeentegebouwen en inrichtingen. (In 6 perceelen). Er was als volgt ingeschreven: W. Bink perc. I 685 perc II 985.—, perc. III 885.L. Oostveen perc. I 535 perc. III 840,C. Corver, perc. I 499 perc. II 999.perc. III 863—, perc. IV 1933.v. Houten en Ligtvoet perc. V 771.perc. VI 799.W. E. Neuteboom perc. I 494 perc. II 1099—, perc. III 665.—: F N Bink perc V 570.—; KI. de Fey en C Blok perc. I 435.perc. II 1795 - pcrc. III 670.—, perc. IV 1940 J. v. Katwijk en A. van Hoven perc III 539. W v. Ravens, R'dam perc. V 430.-, perc. VI 1189 L. Eradus perc II 1213 perc. IV 243U.N. v. Weesel perc. V 697.perc. VI 852J. Wesselius perc. I 289.10, perc II 863.34, perc, III 483 43; P. H. v Leeuwen, Zwijndrecht perc. V 498.—. perc. VI 1173 massa 1649.perceelen 5 en 6: T. B. Kaapaan perc. I 367.50, perc II 935—, perc III 775.—, perc. IV 1980.— H. C. Heemskerk perc. I 435perc. II 886 perc. ni 722—, perc IV 1789 perc. V 789 perc. VI 823 massa 3722 (1 t.m. 4); I. Th. Cornet perc. I 373.—, perc II 937 -, perc II 693 -. massa 5324.- 1 t.m. 6 C. J. v. Valderen perc. I 565, perc. II1160, perc. III 735.—. perc. IV 2165 -, P. v. d. Broek perc. V 486—, perc. VI 574.—; Gebr. Fontein, perc. V 670N. Tlmmers perc. I 620—, perc. n 1100.—. perc. III 780 perc. IV 1792massa 4300— (1 t.m. 41; Fa. v. d. Linden en L. P. v. d. Drift perc, V 595.perc. VI 892.A. J. Langeveld perc. I 450.—, perc. II 1050—, perc. III 666.—, perc V 799 massa 2112 (1 t.m 31. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de Academie van Beeldende Kunsten iMT.S.l afd Bouwkunde te 's-Gravenhage H. de Wolf alhier. Geslaagd is voor het diploma Duitsche Handelscorrespondentie van de Vereenl- ging „Liteh" de heer M. C. Overduin, leer ling van den heer G, L, Hofsteenge, alhier. De alhier tot arts bevorderde seml- arts A. Wunderlnk is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië. Wij verwijzen naar- een kleine adver tentie in dit Blad betreffende een auto tocht naar Noord-Brabant en dc Oister- wtjksche vennen, uitgaande van de Natuurvriendenproep. De St.crt no 133 bevat de statuten betreffende de N V Broodbakkerij v.h. Z. van der Mey en de N V. Manufacturen- handel en KleedingmagazIJn v.h. firma M. de Vries, beide alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londenscbc conferentie Henderson te Parijs. De Londensche conferentie is bezig langzaam af te sterven! Een vergadering van het bureau der conferentie, welke slechts 15 minuten duurde, keurde het voorstel der redactie commissie goed, zoodat de taak om uit te maken, welke onderwerpen de conferentie voort zal gaan te bespreken, op de ver schillende subcommissie rust, welke heden bijeen zullen komen. Onder hen, die de vergadering van het bureau hebben bijgewoond, heerscht de algemeene indruk, dat de conferentie voortgezet zal worden, tot zij de kwestie, welke besproken zullen worden, geregeld of in staal van wijzen gebracht zal heb ben. hetgeen naar men gelooft, ongeveer veertien dagen zal duren. Het ls waarschijnlijk, dat de conferentie dan voorloopig verdaagd zal worden tot September of October Men hoopt, dat de internationale toe stand. wat de deviezen aangaat, dan een ruimer veld van besprekingen zal op leveren. De beslissingen van het bureau bevatten de volgende aanbevelingen: le dat de financieele subcommissie eerst de besprekingen zal voortzetten van de kwestie der schulden; 2e. dat zij zich bezig zal houden met de resoluties, die reeds zijn aangenomen door haar subcommissies betreffende de samen werking der centrale banken en de oprich ting van centrale banken in de landen, waar zij nog niet bestaan; 3e. dat zij door haar subcommissies de bestudeering zal doen voortzetten der kwestie van 't muntzllver en elke andere, op haar program voorkomende kwestie, welke bij algemeene overeenkomst be schouwd kan worden als een geschikt on derwerp van bespreking. Henderson is te Parijs, en hij heeft twee maal geconfereerd met Daladier en Bon cour over de vraagstukken, die ter confe rentie aanleiding hebben gegeven tot meentngsverschillen tusschen de verschil lende gedelegeerden. Daladier cn Paul Boncour gaven een uit voerige uiteenzetting van het standpunt der Fransche regeering ten aanzien van deze kwestie, hetgeen voor Henderson van nut kan zijn bij zijn besprekingen ln an dere hoofdsteden. Men verwacht niet dat Henderson na zijn bezoek aan Rome cn Berlijn nog eens een bespreking te Parijs zal houden. Henderson vertrekt hedenavond naar Rome. DUITSCHLAND. Geen revolutie meer! Zooals we reeds eerder opmerkten, laten de Nazi-leiders thans geregeld proclama ties verschijnen ter kalmeering. In deze lijn Is ook volgend schrijven van minister Frick: In zijn laatste toespraken tot de S A.- lelders en rijksstadhouders heeft de rijks kanselier duidelijk geconstateerd, dat de Duitsche revolutie thans is afgesloten. De nationaal-soclalistische arbeiderspartij ls thans de eenige draagster geworden van den staat Alle macht van dezen staat berust thans in de ha»den van de door den rijkskan selier geleide rijksregeering, waarin alle belangrijke functies met betrouwbare nationaal-soclallsten bezet zijn. Daarmede ls de zegevierende Duitsche revolutie in het 'stadium van de evolutie, d w.z. in dat van wettigen constructieven arbeid geko men. Het is thans de gewichtige taak der rijksregeering de ln haar vereenigde totale macht economisch te consolldeeren. Deze taak wordt echter zeer ernstig in gevaar gebracht, als in het vervolg nog van een voortzetting der revolutie of van een tweede revolutie gesproken wordt. Wie thans nog zoo spreekt, moet wel begiijpen, dat hij zich daardoor tegen den „Fuehrer' zelf verzet en dienovereenkomstig behan- 'deld zal worden. Dergelijke uitingen zijn eenvoudigweg een sabotage van de nationale revolutie c-n schaden 't Duitsche economisch leven, dat eerst dan het vraagstuk der werk loosheid kan oplossen, wanneer nieuwe onrust uitblijft. Elke poging tot sabotage van de Duitsche regelen worden bestreden Het is de taak der rijksstadhouders en der landsregeeringen, om met alle moge lijke middelen te verhinderen, dat voort aan eenige organisatie of partij-autoriteit zich regeeringsbevoegdheid aanmatigt. Aan den anderen kant bestaat het ge vaar. dat de tegenstanders van het natio- naal-socialisme, in het bijzonder com munisten en Marxisten, zullen trachten in de N.S.BO. of het Duitsche arbeids front of andere organisaties binnen te dringen, om aldus de nationale evolutie te bemoeilijken. In bijzondere opdracht van den rijks kanselier verzoek Ik daarom den rijks- stadhouders en den landregeeringen, het gezag van den staat op elk gebied te handhaven In totaal zijn er 18.000 politieke gevan genen, waarvan alleen in Pruisen 12.000, Officieel heet thans de nieuwe consti tutie der Evangelische Kerk gereed en met algemeene stemmen goedgekeurd... JAPAN. Het ontdekte complot. De berichten over het ontdekte complot heeten overdreven. Alle 380 gearresteerden zouden op 9 leiders na. hedeD ln vrijheid worden gesteld. De leider der geheime organisatie van den „Zwarten Draak". Kacoei. verklaarde, dat ,de vereeniging slechts den wil tot eenheid van het Japansche volk wil her stellen Haar leden zijn geen tegenstan ders. doch aanhangers der monarchie en strijden voor de uitschakeling der Inter nationale stroomingen uit de leiding van het Japansche volk". VARKENSCENTRALE. De Nederlandsche Varkensccntrale maakt bekend, dat met Ingang van Maandag, 17 Juli, de uitvoer van rugspek, ook naar andere landen dan Duitscnland, door liaar zal geschieden Belanghebbenden bij den export van dit artikel naar andere landen dan Duitsch- land kunnen zich nu reeds om inlichtingen wenden tot de Nederlandsche Varkens- centrale. TUINDERS IN NOOD. Ir. Ch. G. Cramer, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Economische Zaken gevraagd Is de minister bereid te bevorderen, met het oog op de groote armoede, die in den tuinbouw neerscht, dat de steungelden zoo spoedig mogelijk worden uitbetaald? DE CRISISPACHTWET IN CIJFERS. Gedurende de eerste tien maanden van haar werking zijn ln totaal ruim 20 000 aanvragen om pachtverlaglng op grond der Crisispachtwet ingediend. Daarvan werd één kwart niet ontvankelijk verklaard of Ingetrokken: van de verder 'cehnnccinc aanvragen werd ln 28",'. der geva.len ccn reductie van 1 tot 25 procent verleerd; in 58'e. der gevallen een verlaging van 26 "ot. 50"» en in 9' der gevallen een verlaging van 50 tot 100"/». In 4'/-°/o der behandelde gevallen bleef de bestaande pacht gehand haafd ENGELAND Indic komt tot rust. Gandhi en de leiders van het pan- Indisch congres hebben in afwachting van de plenaire zitting van het congres van lieden een voorbespreking gehouden. Het schijnt thans vast te staan, dat de campagne van burgerlijke ongehoorzaam heid zal worden gestaakt. ITALIË. Turksch bezoek. Tewflk Roesjdi Bey. de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken. Is te Rome aangekomen en werd onmiddelltik aoor Mussolini ontvangen, met wlen hij een buitengewoon lang onderhoud had. Na afloop maakte een communiqué be kend. dat de beide staatslieden een aan tal vraagstukken, de belangen beider fan- den betreffende, hadden besproken, als ook een modus van samenwerking krach tens het tusschen Italië en Turkije be staande vriendschapsverdrag. Vermoedelijk echter heeft het onder houd eveneens betrekking gehad op het non-agressiepact, tusschen dc kleine entente en Rusland aangegaan, waaronder c.ok Turkije zijn handteekening heeft ge zet. Bevestigd wordt, dat onderhandelin gen worden gevoerd tusschen Sovjet-Rus- land en Italië over een non-agressie-pact. NOORWEGEN. Het parlement op reces. Het Noorsche storting heeft zijn zittings periode beëindigd cn de algemeene ver kiezingen zijn vastgesteld op 16 October a s. De begrooting voor het dienstjaar 1933—'34 sluit met een bedrag van 373,5 milliard Kronen. Een der laatste besluiten van het stor ting was de verlaging der invoerrechten op koffie en thee en de invoering van accijns op zekere goederen, waarvan dc- opbrer.gst, naar verwacht wordt. 2.3 mil- lioen Kronen zal bedragen. Aan den komenden verkiezingsstrijd zal door een nieuwe party worden deelge nomen genaamd de „nationale unie", onder leiding van Vidkunn Quisling, oud minister van nationale verdediging. Hst is geen zuivere fascistische partij, al ver toont zy eenige neigingen in die richting. Quisling heeft ook gesticht een zgn. nationale vakvercenigingorganisalie. welke werkgevers en werknemers op een natio- nalen grondslag wil vereenigen. Of de nieuwe partij echter eenig resul taat zal boeken, is nog aan gerechten twijfel onderhevig. SPANJE Generaal Cavalcanti ter dood veroordeeld. Generaal Jose Cavalcanti, de leider van de monarchistische revolte van Augustus 1932 is door het Hoogste Spaansche Ge rechtshof ter dood veroordeeld. Talrijke hooggeplaatste officieren werden veroor deeld tot langdurige gevangenisstraffen. VEREENIGDE STATEN. De saneering.' De leden van het kabinet en alle spe ciale administrateurs zijn biJ besluit van den president vereenigd in een Raad van Herstel, die tot taak zal hebben de moei- ïykheden, waarin de natie verkeert, uit den weg te ruimen. Naar te New-York verluidt, is te ver wachten, dat een tweede beslissende maatregel ter bestrijding van de werk loosheid zeer spoedig zal worden afgekon digd. Het betreft ln dit geval de kolen- nyverheid. Ook voor deze industrie zal een verkorting van den werktyd worden ingevoerd en een minimumloon worden vastgesteld De minister van landbouw heeft mede gedeeld, dat al het gezag zal worden aan gewend om een prijstljging van het brood tegen te gaan. DE DUITSCHE SCHULDEN. LONDEN, 12 Juli (Reuter). De onder handelingen omtrent de Duitsche schul den hebben geleid tot een aanvullend aczcord, waarby de crediteuren goedkeur den, dat de rente met een half procent wordt verlaagd en dat de kapitaals-aflos sing van dit jaar wordt uitgesteld. Van de zyde van de crediteuren werd aan de besprekingen deelgenomen door de vertegenwoordigers van Nederland, Zwit serland. Engeland en Zweden. ROOSEVELT'S PROGRAM. WASHINGTON. 12 Juli (V.D.) In zyn eerste zitting heeft het nieuw gevormde orgaan besloten tot de uitvoering van een groots opgezet werkverschaffingsprogram, waarvoor een milliard dollar beschikbaar zal worden gesteld. Hiervan zal vierhon derd millioen dollar gebruikt worden voor wegenaanleg, tweehonderd acht en dertig millioen voor de uitbreiding van de koop- vaardyvloot en de rest voor andere doel einden van openbaar belang. Op wensch van Roosevelt zal ln liet super-kabinet getracht worden de mee- nlngsverschillen tuschen de verschillende departementen uit den weg te ruimen. Voorts zullen ingrypende maatregelen worden uitgewerkt tot reorganisatie van de industrie en ten derde zal men trachten te komen tot invoering van een 35-urige werkweek met een minium-loon van 14 dollar. Er schynen reeds ernstige meeningsver- schillen te bestaan tuschen den directeur voor de begrootingen Lewis Douglas en het commissariaat voor de uitvoering van openbare werken onder leiding van gene raal Johnson, aangezien Douglas uitgaven, die hy niet doeltreffend acht, niet wil toestaan. Naar verluidt zou Roosevelt ech ter het standpunt van Generaal Johnson deelen. De vertegenwoordiger der centrale land bouworganisaties deelde mede, dat het super-kabinet in zyn eerste zitting een tydstip had vastgesteld, waarvoor de In dustrie voorstellen kan indienen tot voor koming van prysdaling. De staal-, olie, kolen- ?n houtindustrie hebben zich reeds dadeiyi: bereid verklaard zou spoedig mogelyk ingrypende voorstellen in te dienen In welingelichte kringen verheelt men niet, dat het super-kabinet met tal van moeilijkheden te worstelen zal krijgen, in het byzonder ten aanzien van de kwestie van verlaging der arbeidsweek en ook als gevolg van de meeningsverschillen in leidende kringen in het super-kabinet zelf. Men is echter in een zeer critiek stadium gekomen cn zal erin moeten slagen de crisis snel te overwinnen of openlijk de ineenstorting "moeten aanzien. NIEUW SABOTAGE-PROCES IN RUSLAND. MOSKOU, 12 Juli (Reuter). Het stede lijk gerechtshof heeft gisteren in open bare zitting de zaak behandeld tegen 12 personen, die verdacht worden in de staats-ijzer-bedrijven sabotage te hebben gepleegd. Vijf verdachten werden tot den dood door den kogel veroordeeld. De overigen tot gevangenisstraffen van 18 maanden tot 6 Jaar. In de beschuldigings-acte stond vermeld, dat sedert het midden van het vorige jaar ln een aantal ijzer-fabrieken glassplinters, zand. nagels, haren, of stuk ken draad in het pas geproduceerde yzer werden gevonden. Deze sabotage werd gepleegd door anli- sovjet-elementen. onder leiding van een vroeger Tsaristisch officier. LINDBERGH TE HALIFAX. HALIFAX, 12 Juli. (V.D.). Colonel Lind bergh en zijn vrouw zyn gistermiddag te kwart voor zes te Halifax ln Nieuw Schot land aangekomen en voltooiden daarmee de tweede etappe van hun vlucht over de Noordeiyke route van den Atlantischen Oceaan naar Europa. De 325 myi van North Haven in den staat Maine naar Hallfax, legden zij af in twee uur en 33 minuten. REUSACHTIGE WOUDBRANDEN IN ZWEDEN EN FINLAND. STOCKHOLM, 12 Juli. (V.D.) Gisteren waren te Stockholm uit het Noorden en uit het Zuiden van Zweden niet minder dan 75 nieuwe berichten ontvangen ovpr woudbranden, die byna alle van zeer groo- ten omvang zyn en veroorzaakt worden door de ongekend groote warmte en de daarmee gepaard gaande droogte, die in de afgeloopen week in Zweden heeft ge- heerscht. „Ons land brandt aan alle kan ten". was de alarmeerende opmerking, die men op tal van plaatsen te Stockholm hoorde. Gelukkig kwamen er gisteren eenige regenbuien, doch helaas juist niet in een der gebieden, die het meest gevaar loopen, het Noorden van Norrbotten. Een dorp in deze streek kon door het energieke werken van vrouwen grijsaards en kinde ren gered worden toen de vlammen nog slechts op 200 M. afstand waren Alle man nen waren in de bosschen met het blus- schingswerk bezig. Te Lulea, een garnizoenstad, staan alle kazernes leeg, aangezien alle militairen, waarover men beschikt, aan het blus- schlngswerk, deelnemen. Volgens voorloo- pige schattingen zyn ongeveer 20.000 H.A. bosch vernield. Gedeelteiyk zyn de ver nielde bosschen staatsbezit, doch veel er van is particulier eigendom. Vele huizen en villa's moesten ontruimd worden en wer den een prooi der vlammen. Ook veei vee ging verloren. Voor zoover bekend is. zyn geen menschenlevens te betreuren. Door den krachtigen wind wordt, het vuur over de toppen der boomen heen snel voortgedragen Aangezien sommige stre ken zeer dun bevolkt zijn kan het ln vele dichte bosschen nog geruimen tyd bran den voordat het vuur wordt ontdekt. Daarom laat men thans vliegtuigen boven de uitgestrekte boschgebiederv kruisen, die de brandhaarden ontdekken en aanwyzen. In het Zuiden, byv. in Schonen, heeft de regen de ernstig bedreigde oogst gered Byna nog erger ls de toestand aan de andere zyde van de Bosnische Golf. ln Finland. Een aantal dorpen werd door het vuur geheel vernield en telefonisch wordt om hulp gevraagd uit plaatsen die hon- devdep kilometers van elkaar liggen. Er heerschte een zoodanige verwarring en paniek, dat nauwkeurige berichten niet- te krygen waren. RECLAME. Kractitvpedsel »l) iwlelw held en vermoeidheid Slechts 70 cents per Dus Vraagt Uw apotheker at drogist Nutncla roeterm eer 992 COMMUNISTISCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. BREMEN, 12 Juli- i Wolff) Volgen- een mededeeling van de geheime staats politie, worden van communistische zydt pogingen gedaan om onder de zeelleder en havenarbeiders agitatie te verwekker Het is de politie evenwel gelukt de lei ders van deze agitatie in hechtenis t< nemen. Bij een huiszoeking werd een machine geweer, eenige andere wapens alsmede communistische geschriften en props- ganda-materlaal in beslag genomen. DE N.S.D.A.P. IN HET SAARGEBIED. BERLIJN, 12 Juli. (Wolff) Dl". Lev de leider van het Duitsche Arbeidersfront, heeft de oprichting bevolen van een af- deeling voor het Saargbied by de opper ste leiding van de politieke organisatie der N.S.D.A.P. Zetel van deze afdeeling is te Berlyn, leider dr. Heinrich Schnei der te Saarbruecken, tegenwoordig ver blijf houdend te Berlyn. Dr- Schneider staat onmiddellijk onder persoonlyk be vel van dr. Ley. DE STRIJD TEGEN DEN NONVLINDER. KONINGSBERGEN. (Oostpruisen), 11 Juli. (Reuter). De uitgestrekte pyhboon;- bosschen ln Oost-Pruisen worden op hc oogenblik met volkomen verwoesting te dreigd door een enorme rupsen-plaag, i'i reeds tien jaar geleden zyn vernielende uitwerking heeft laten merken. Het betreft hier de rups van de voor •boomen zoo gevaarlyke nonvlinder. Mil- liarden van deze insecten vreten dag en nacht het loof weg van de coniferen en zonder ophouden vallen hun uitwerpselen op den bodem als een fyne stofregen. Kilometers ver kan men door de beu schen loopen. men ziet niets dan kaalge vreten boomen een beeld van ontroerende leegheid. Gelukkig heeft de moderne wetenschap •middelen gevonden om de plaag tegen te gaan. Een leger van arbeiders is te werk gesteld, die met pulverlsators de rupsen met vergift bespuiten. Doch daar deze werkwyze niet rationeel genoeg gebleker. is, zijn tien vliegtuigen gecharterd, die over de bosschen vliegen en de aange taste boomen bespuiten. De aangetaste oppervlakte is ongeveer 10.000 hectare groot, Men heeft berekend, dat 500.000 kilogram verindal het -werk zaamste vergift tegen rupsen noodit zullen zyn om eenig resultaat te berelker. en de vliegtuigen zullen honderden maler, moeten opstygen en dalen. Het ls interessant het effect gade te slaan van het door de vliegtuigen uitge strooide vergift. De rupsen zyn als ver schroeidzij sterven onmiddellijk en val len by duizenden op den bodem, welke vooraf met lakens bedekt is. Men telt er. meer dan 600 per vierk. meter, o DE GRAF ZEPPELIN. SEVILLA, 12 Juli (Reuter). Het lucht schip Graf Zeppelin is gisteravond on: 18.25 uur hier aangekomen en aan dc nieuwe ankermast vastgelegd, die hierdoor voor het eerst gebruikt ls. De gemeentelyke autoriteiten boden dc commandant van het luchtschip, kapitein Lehmann en de andere officieren een diner aan, waarna het luchtschip oir. 23.35 wederom opsteeg voor de verdere vlucht naar Friedrichshafen. BOTSING MET STAKERS. WARSCHAU. 12 Juli. (Wolff) T( Saprael. ten Noord-Oosten van Warschau hebben gisteren bloedige botsingen plaats gehad tusschen stakende textiel-arbeider. en de politie. De arbeiders vielen de politie aan, waar op deze van de vuurwapens gebruik moest maken, waardoor twee stakers werden ge dood en vier zwaar gewond. De aanvallers hadden 15 agenten door steenworpen gewond- MATTERN NAAR ALASKA. MOSKOU. 12 Juli. (V. D.) De Ameri- kaansche vlieger Mattern zal vandaag met het Russische watervliegtuig N. 2 van Anadryrsk in Noord-Siberië naar Nome in Alaska starten. Van Nome wil Mattern zyn vlucht met een ander vliegtuig voort zetten naar de Vereenigde Staten. Zijn eigen beschadigd toestel zal naar Wladi- wostok worden vervoerd en vandaar per schip naar de Vereenigde Staten worden overgebracht. MOORD-WAPENSTILSTAND. SOFIA, 12 Juli. (Reuter). De Macedoni sche revolutionaire organisatie heeft een proclamatie afgekondigd, waarin wordt verklaard, dat een wapenstilstand van veertien dagen is afgekondigd om een einde te maken aan de politieke moorden- De leden van de organisatie zullen nlEt worden gestraft als zy dc wapens neer leggen. Zondag J.l. is een groot aantal leiders gearresteerd. B-I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2