74ste Jaargang DINSDAG 11 JULI 1933 No. 22487 Dit nnmmer bestaat uit DRIE Blade» EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CU. per regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlëD 35 Cts per regel Kleine Advertentlen uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan de firma W. A. F. Marijt en Zonen en rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een drogerij, klopperij en bewaarplaats van huiden in het perceel Kijfgracht No. 25, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C No. 1085. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 11 Juli 1933. 3853 o DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat W. Joosten, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Morschweg No. 34, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 11 Juli 1933. 3854 GEM. H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. De overgangsexamens. Bevorderd zijn: van de eerste naar de tweede klasse: J. Becker, J. van Berge Henegouwen, A. Bol, J. Bonsel, Anna E. Brilman, E. Cancrinus. C. J. H. Drewes, C. Eggink, Sonna Frens, E. Fijlstra, H. W. Giezen, J.-Huijsman, M. Koolhaas, J. W. C Meijer. H. Arnoldus, H. F. Buffart, G. Henkes, Maria M. Hoek, G. R. J. Holtz, J. J. Hopmans, L. J. J. van der Kloes, A. R. Kolff van Oosterwijk, J. Koolhaas. J. P. van Leeuwen, F. A. Mastenbroek, J. J. Meerburg, C. A. van Os. A. J. Pranger, L. A. de Ruijter van Steveninck, Riek J. Schoppen, J. F. Beek man, W. R, Droogleever Fortuijn, J. L. Krol, K. P. Marlet, W. Vergragt, P. Ver sluis, C. A. Verstraaten, H. J. Wolvers, Nelly Zanen, Elsa H de Zeeuw, Dora Zierfuss en Jeanne C. Zitman: herexamen 10, afgewezen 29: van de tweede naar de derde klasse: M. Altink, W. van Berge Henegouwen, P. Brouwer G. Delfos, W. Dikkers, L. van Duuren, J. J. L. Duijvendak, B. A. Harte- veld, C. H. Hins, A. J. van der Meij, W. Nout, J. Oudshoorn, Corn. J. Root, Willy Lange, M. H. P. Fortgens, C. J. G. Fros. H. A. L. de Haas, G. H. Hartgers, C. E. van der Hoog, E, E. Kuijntjes, T. Note- boom, Cath. W. Straatman, A. Trippen- zee. A. Verstraaten. Mar. M. Boon, H. W. C. Hulsbergen Henning, C. L. Modderman, Wilh, F. Monné, M. Roep. J. M. Secrève, F. J. Simons, H. M. Tjebbes, K H. War burg. G. van der Wijk, S. H. Wijnnobel, M H. Teunissen: herexamen: 10, afgewezen 21: van de derde naar de vierde klasse: J. G. Arentz, A. Baars. A. de Blécourt, C. van den Burg, O. Crabbendam. W H den Dopper, L. D. van Eek, P. Huijsman, H. A. van Ingen Schenau, Erna Kerger, J. J. Koene, Magd. J. de Minjer, J. N. Paes, N. de Roo, Petra J. Dieben, Anna C. van Dorssen, Beb Herweijer, C. Hillenius, Toos F. van Ingen Schenau, P, Masurel, W. D. H Nout, H Pels. A. Ie Poole. J. v. Rees, A, Spiro, J. Splinter, H. W. Spoor. Ada Straatman, N. A. Verboog, Rie J. Willems; herexamen: 5, afgewezen 16: van de vierde (afd. Bi naar de vijfde klasse (afd. B): J, Beumer, J. J. de Blé court, A. Brouwer. R. J. Horst, J. Kooiman Greta Koolhaas, W. S. Marsman, W M. E Noach. A. A. Schepels, G. J. Abelman, Mien K Broekhuizen, D. ten Cate Brou wer, G F. 's Gravendijk, W. Meijerink. W. J H, Nauta Annie D. Nieuwenburg. R. van de Waal W. E. Weidenaar, P, J. IJperlaan, J Bok, J Hutchison, H. J, Kui per, A. W. Mennes, C. M. H. Nauta. Jeanne A. M. van Os. A. J van der Reitden, G. A. M. Saraber J. P. G Sloos, J. Stark, Joh. A. van Zwieten de Blom: herexamen: 6. afgewezen 19: van de vierde (afd A> naar de viifde klasse (afd. A): B. Dros. W. A. Freijser, J A. Verhaar, B. L. J. Vermeulen, Marie Woerdeman; afgewezen 1. o AANBESTEDING. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen aanbesteed het aanleggen van straten ten noorden van de Sumatra- straat. Er was als volgt ingeschreven: W. Snoeker f. 30.200, Sanders Gouda, f. 29,973, Sanders en Werner, Rijswijk, f. 29.640; Veld f 29.468: de Winter en van Weeren f. 29.460; H. C. Heemskerk f. 29.343; N.V. v.h. Visser en Zn.. Wasse naar. f. 29.000: Bunschoten, Hillegersberg. f. 28.889; Corver f.28 882; Timmers f 27.974 v. d Geer en Stuifzand, f.26 545: Konings 1.26 240; Bax en Stcenkist, Haarlem f25.540. Waar geen woonplaats is vermeld, is jdeze Leiden. CHR. H.B.S. 5-JARIGEN CURSUS. Eindexamen A (litt. econ. afd.): Geslaagd mej. Joha. de Jong (Oegst- geest) en de heeren B. Arentshorst (Sas- senheim), G. Betist (Oegstgeest) en J. G. Gleichman (Wassenaar). Afgewezen twee. STEDELIJK GYMNASIUM. Toelatings- en overgansexamens. Toegelaten tot de eerste klasse: R. J. Bakema, M. J. van den Berg, R. Bergmann Hel. Blom, S. T. Bok, Adr. Boschma, J. C. Bosselaar, Jud. Bouman, J. L C. A. Bouuaert. P C. Brinkerink. Leon, van Bueren, Paul. Dijckmeester, I. D. H. Dijk, Const. Eikelenboom, J. van der Garden, Herm. de Groot, A. A. Hartman, K. L. van Herwaarden, Thea Hoekstra, F. W. N. Hugenholtz, K. G. Idema, I. Janssen, F. Kalsbeek, N. G. van Kampen, W. A. Kattenbusch, W. J. A. E. de Kempenaer, Mar. Kessler, A. G. de Kier, Elis. v. Krim pen, B. Kristensen, J. v. Kusters, W. J. Landsman, J. L. Lindeman. D. W. R. Los, P. C. Molhuysen, Medd. Muller, M. Offringa, J. Overduin, Geertr. Perdeck, L. A. Punx, G. van Reenen, D. van Rijn, Th. E Scheltema, W. L. Siddré, H. C. H. Starck. A. de Stoppelaar, P. J. Taconis, J Troost, C. van Venetië, A. Verduin, P. Vletter, G. P. E. Weijer, Dor. Williams; tot de derde klasse: R. Hartog; tot de vijfde klasse: Ann. Geselschap Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: Ea. Aalbersberg. J. C. J. Brons geest, L. P. Bruyn, Alexa. de Bruyn, J. Cats, Wietske A. de Groot, J. G. de Jong, K. Kool. G. Korthof, C. H. van Schoone- veld, Agnes Sormani. Louise J. M. F. Stutterheim, D. Vlaanderen, D. de Wilt, E. de Witte, Miek Bergmann. D. A. Brin kerink. W. Brinkgreve, Mies L. Duyvendak, L. E. van Holk, Famke Idema, J. W. de Jong, Lieuwke Kranenburg, Herm. Krie- ger. Gerda A. Makkink, J. D. van Rijn- bach, Fred, van Sandick, C. H. Vedder Christiaanse, W. D. Verduyn, F. G. M. Visser. Alw de Vos van Steenwijk, Car. de Vos van Steenwijk, Nancy de Vos van Steenwijk. A. Vriend, Willy D. Woldijk, E. H. J. Akkeringa. Suze H. T. M. Barge, H. Caron. H. van Dam. Joh. K. de Josse- lin de Jong. Ada C. Krijkamp, Lily C. Kuiper, Jeanne C. Ligtenberg, Jac. G v. Mourik Broekman, B. G. Mulder, Marie C. Muider. H Mutters, J. W. Perdeck, C. O. van der Plas. Nelly B. Roos, P. Singe- lenberg, Marie A T. Timp, Elis. G. Visser, J. de Vries. I .H. Boeke. P. Boet, Lidi Boevé, C. L. Boogerd, Janne Borger, C. Dijckmeester. Dora Fauël, Ann. Hagens, W. G. P. van der Heyden, Hanna de Jong, Th. C. F. van Kamp, J. van Loon, A. H. Mastenbroek, Marie E. v. Outeren, Els Plantenga, J. M. van Til, Toos Vee- nenbos, A. Volbeda; bevorderd 72. voorw. 5, afgewezen 13. Bevorderd van de tweede naar de derde klasse: Tony Aalbersberg, R. H. v. Apel doorn, Twine Begeer, Ant. G. Bergsma, T. L. Bon, A. Bosman, Dina C. Henny, Bertha van Krimpen, I. Kristensen, F. R. v. Royen, J. M. Spruijt, Alw. H. Stein, P. Visser. J. W. M. van de Wall, Margot Woltjer, J. Zitman. P. Bok, J. M. A. Collé, R. Murk Jansen, J. H. C. Kern, Adr. J. Krieger, W. A. Krijger, H. M. A. Los, Willy van der Meulen, G. L. W. de Milly, C. H. Overduijn, A P. H. Schilp, L. M. J. U. van Straaten, P. C. Veltman, J. van Weizen, Rensje de Witte, W. G. Alders- hoff. C. T. Breebaart, Elm. M. Gans, Elsje van Kampen. L. Kuenen, C. Markusse, W. E. C .Meijer. C. A O. v. Nieuwenhuijzen, A. Prins, Caroline H. Roessingh, J. F. Vos; bevorderd 42. voorw. bevorderd 2, afge wezen 15. Bevorderd van de derde naar de vierde klasse: R. Boissevain, Mia Gerhardt, W. Heerlng, W. Hoogenstraaten, C. H .Krantz, D. C. Mulder, W G Overbosch. J. van Santbrink, J. A. Visser. Aa. J. Wilmink, H. Bakema, Gr. Bijlstra. Bien Boevé, G. Brinkgeve, C. W. Corts, Pa. van Doorn, A. van Dorp, J. C. Juta, J. W. H. Kalk man, M. Kok, P, C. Maas. W. de Nes, H. de Nie, H K. Roessingh, W. F. K. Ver steeg, F Visser; bevorderd 26, voorwaardelijk bevorderd 4, afgewezen 4, Bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse: J. H. Bakker, Josée Blink, H. A. Bloemink, Lidi C. v. Mourik Broekman, J. A Driessen, Joep v. Gilse, H. A. M. den Herder. Nita van Krimpen, Cl. Meyers. J. K. J. Muller, Louise Muys v. d. Moer, J. v. Oven, D Schimmel, E Tak, Gerda Thomas, F. A. des Tombe, A. van Unen, J. Verloop. K. P. v. d. Wel. J. de Zwaan, G. Bergsma, J J. Bergsma, A. W. Bol, W. J Buijs, L. Cohen, H. Colenbrander, J. D. Hofman, Willy Horst. P G. Kragt, C. Lalau. J E. Muller. C. Stolk. Minke Vrie- sema, J. Zwanenburg; bevorderd 34, voorw. bev. 4, afgewe zen 3. Bevorderd van de vijfde naar de zesde klasse: L. I. Baas. Aa. Fokkema, B. J. Geerling. L. Goldberg Lien G. de Graaf, Suze Kuenen, H van Maanen, A J. Mul der, Sim. de Nes Liesb. Raphael, J. P. van der Stoel, J. D. de Stoppelaar. H. de Vries, Rie de Zwaan, C. K. Adolfs, L. J. van Apeldoorn, L. Bakema, Rudi Begeer, D. E. Bosselaar, W. C. van Dorp, D. van Eysinga, Mlep Fontein, W. Herfst, R. Horst J L. van Klaveren. H. Kramers, W. G. K. Pluim Mentz, D. van der Mey. A A Moo- lenburgh, A Seret, P. Wijnnobel. G. de Witte, L. Yntema, Joh. J. P Zaayer; bevorderd 34, voorw. bev. 3, afgewe zen 3. DE ALGEMEENE TOESTAND. Toch verdaging? De graanpolitiek. Het bureau der Economische Conferen tie heeft gisteren het volgende communi qué gepubliceerd: Het bureau is bijeengekomen om de rap porten der diverse subcommissies in ont vangst te nemen en advies uit te brengen over de toekomstige werkzaamheden der conferentie. Het bureau heeft eerst het verslag be sproken van Colijn, voorzitter, en Runci- man, rapporteur, over de werkzaamheden der verschillende subcommissies van de economische commissie. De subcommissie voor het indirekte pro tectionisme en de subcommissie voor de coördinatie van de productie en den afzet, hebben met algemeene stemmen gerap porteerd ten gunste van voortzetting der conferentie, hetgeen door het bureau werd goedgekeurd De subcommissie voor de subsidie en de subcommissie voor de handelspolitiek had den medegedeeld dat er in hun midden oneenigheid bestond over de voortzetting der werkzaamheden, maar in beide geval len stelden Colijn en Runclman voor een redactiecommissie te benoemen, om ver slag uit te brengen over de verschillende standpunten. Het bureau keurde dit denkbeeld goed. Op monetair gebied heeft Jung, voorzit ter der subcommissie voor onmiddellijke maatregelen, de aandacht gevestigd op het besluit ,dat in de zitting van 7 dezer geno men is. Kunlock, voorzitter der commissie voor duurzame maatregelen, verklaarde, dat de subcommissie reeds vier resoluties heeft goedgekeurd. De monetaire commissie werd verdaagd, nadat Jung en Kienböck de rapporten hadden ingediend van hun resp. subcom missies. Cox verklaarde, dat het, daar het werk alleen op een grondslag van een stemmigheid kan worden voortgezet, noodzakelijk zal zijn een redactie-com missie te benoemen om de meenings- geschillen bij te leggen Bonnet stelde voor een redactiecommis sie te benoemen van 10 leden: Colijn, Jung, Kienbdck. Bonnet, Chamberlain. Schacht. Wigforss. Bennett, Le Breton en Cox. Cox stelde voor Pittman in zijn plaats op te nemen, omdat hij. qua voorzitter, het Amerikaansche standpunt niet kan verde digen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Jung heeft de rol van bemiddelaar aanvaard. Ook de datum van verdaging der confe rentie zou opnieuw besproken zijn. Vol gens steeds duidelijker wordende aanwij zingen spreekt men van 20 Juli als waar- schijnlijken datum. Hull, die een onderhoud heeft gehad met Colijn en Chamberlain, is van mee- ning dat de toestand er gunstiger uitziet, hetgeen hem waarschijnlijk zal bewegen om binnenkort in verdaging toe te stem men. De wethouder van onderwijs, de heer mr. A. Tepe. is verhinderd morgen spreekuur te houden. Maandag 24 dezer zal het 50 jaar ge leden zijn. dat onze stadgenoot, de heer W. Verhoeven in dienst trad bij de drukkerij P. J. Mulder alhier. Hedenmorgen omstreeks kwart voor tien is de 20-jarige mej. J. M. K. op den Nieuwe Rijn tengevolge van te sterk rem men van haar fiets gevallen, waardoor een arm uit de kom schoot. De E. H. D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Bij de te Zoeterwoude gehouden sport feesten van A.SC. had de 8-Jarlge C. B. wonende te Leiden het ongeluk van een plm. 1 Meter hooge afrastering te vallen, waarbij hij zijn linkerarm brak. Na voor- loopig verbonden te zijn is hij door Th. A. met dien-s auto naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht Het genootschap de Stille Omgang" alhier, heeft aan den stationschef alhier f 6.80 afgedragen voor de Vereeniging v. Personeel in dienst der Ned Spoorwegen, t-ot bestrijding der Tuberculose. Hedenmorgen vertrokken om 7.20 van het station alhier 20 deelnemers van ver schillende cursussen van het Leidsche Volkshuis onder leiding van de directrice mevr Ruth via België en Luxemburg naar Bertrise. Maandag 17 Juli kceren de deel nemers weer naar Leiden terug. Voor het examen in steno-typen in de Ned taal van den Algemeenen Steno grafen-Bond slaagde: mej. C. Dlkshoorn. Idem voor kantoorstenograaf in de Ned. taal: mej. E Haas. Voor Machineschrijven: mej. J. M. Ho- venkamp. mevr. A G. de Jong-Broers. mej. J. C Kouw en de heeren L. Th. Alkemade 'Noordwijk) en A L. Nicolaas, allen leer lingen van de Pontschool, Steenschuur 14 Waar geen woonplaats Is vermeld is deze alhier. Voor het examen Engelsche handels correspondentie, afgenomen door de Ver. van leeraren in talen en handelscorres pondentie (LJ.T.E.H.) slaagde onze stad genoot de heer A. J. Akkerman, leerling van mej. M. P. Zaalberg, alhier. Gisteren slaagde onze stadgenoot de heer P. Borgerding. voor het examen 3de stuurman ter koopvaardij. Een Amerikaansch gedelegeerde en ver schelden Amerikaansche Journalisten hebben plaatsen besproken om zich 20 Juli in te schepen Gisteravond verklaarde men in de krin gen der Fransche delegatie, dat de confe rentie vermoedelijk nog een tien- of twaalftal dagen zal duren om vervolgens tot September of October verdaagd zal worden. Reuter meent te weten, dat er gisteren te Londen in een gemeenschappelijke bij eenkomst van deDonaustaten en Polen vol ledige overeenstemming bereikt ls over de beperking der graanproductie. De houding der graanafnemende landen zou echter de grootste hinderpaal kunnen zijn Ten einde het besluit tot het volgen van een gemeenschappelijke graanpolitiek tus- schen de Donaulanden en Polen aan Australië, Argentinië, de Ver. Staten en Canada mee te deelen is gistermiddag een bijeenkomst met vertegenwoordigers van die landen gehouden waar een voofloopig accoord tusschen deze graanvoortbrengen- de staten is getroffen. Men zal vandaag een nieuwe bijeen komst houden, om een precieze formulee ring op te stellen, welke aan de verbrui- kerslanden zal worden voorgelegd. Italië moet gunstig gestemd zijn voor de voorlooplge voorstellen van de graanvoort- brengende landen maar het zal misschien groote moeite kosten Duitschland. Frank rijk en België voor die voorstellen te winnen. ENGEI AND. De handelsbetrekkingen inet de sovjets Debat over de Londensche conferentie. Naar aanleiding van de hervatting der onderhandelingen over een nieuw Rus- sisch-Engelsch handelsverdrag heeft Sir John Simon gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeld dat de vorderingen van Brit- sche onderdanen op den Russischen Staat uit hoofde van door de Sovjet-regeerlng niet erkende leeningen, een zeer gewichtig punt dezer onderhandelingen zouden uit maken. De Engelsche regeering zou met alle beslistheid voor deze rechtmatige vor deringen opkomen en het Huis kon over tuigd zijn, dat geen nieuw handelsverdrag zou gesloten worden zonder een oplossing in een of anderen vorm van deze oude kwestie. Spr. wilde de mogelijkheid echter open laten dat deze zaak veel tijd en moeite in beslag zou nemen en de handel intus- schen zou aandringen op een overeen komst. In dat geval zou op zijn hoogst een voorloopig en dus tijdelijk handelsverdrag gesloten worden, dat na de regeling der schuldenkwestie door een definitief zou worden vervangen. Op een vraag of de regeering de aan wezigheid van zoovele gedelegeerden uit de dominions, die door de stagnatie ter economische conferentie toch met hun tijd geen raad weten, niet zou gebruiken om een imperiale nood-conferentie te be leggen, antwoordde Neville Chamberlain, dat de regeering In voortdurende verbin ding stond met de vertegenwoordigers uit de dominions en koloniën en dat econo mische vraagstukken ook besproken wer den. Voor een rijksconferentie was het echter in dit stadium, nu alle aandacht aan de economische wereldconferentie ge wijd moest zijn, noch het juiste oogen- blik noch de juiste plaats. Daarop begon het debat over de Lon densche conferentie. Landsbury, de leider van Labour, zelde, dat het z. 1. een ernstige fout zou zijn ,als de economische confe rentie haar arbeid voortzette, alleen om een reeks meeningen van hooge autoritei ten te registreeren Wij hebben aldus spr. iets bepaalds en specifieks noodlg, om de ziekte waaraan de wereld lijdt te genezen. Lansbury stelde als teeken van afkeu ring der regeeringspolitiek daarop een ver mindering van de begrooting van buiten- landsche zaken voor. Churchill prees Roosevelt om diens ini tiatief inzake de devalorisatie. waarvan de gevaren welbekend zijn. Spr. betwijfelde of de goudlanden aan het goud zouden kunnen vasthouden. Zoowel Churchill als Herbert Samuel, die na hem het woord nam, betoogde dat er een conferentie over het goudvraagstuk noodig is. Neville Chamberlain, de kanselier van de schatkist, zeide dat de besprekingen van de deskundigen een ruime mate van over eenstemming hadden getoond Als echter de te volgen methode ter sprake kwam, bleek groot verschil van meening. Bij het begin van de conferentie is ech ter de wensch om tot bevredigende uit komsten te geraken met zooveel nadruk verkondigd, ook wegens de schromelijke gevolgen van een mislukking, dat allen beseften tot een nuttig resultaat te moe ten komen Het feit dat de Ver. Staten korten tijd voor het begin van de confe rentie besloten den gouden standaard te verlaten heeft een nieuwen factor gescha pen die de meeningen sterk verdeelde Vele hoopten dat het een voorspel van herstel zou zijn; anderen vreesden dat het tot niets goeds zou leiden, In deze onze kerheid is de vraag ODgeworpen of het niet beter ware de conferentie te verda gen tot de lucht zou zijn opgeklaard. Er pleitten echter vele redenen tegen uitstel Ieder wilde gaarne van gedachten wisse len over een mogelijken uitweg om aan de huidige moeilijkheden der wereld te ont- BINNENLAND, Mr. Trip over de conferentie der goud landen (Financiën, 3de Blad). De Indische regcering over haar beleid (Uit Ned. Oost-Indië, 3de Blad). Het Friesch in dc rechtzaal (Binnen land, 3de Blad). Zwendel met aandeden; twee Amster dammers te Parijs aangehouden (Ge mengd, 3de Blad). BUITENLAND Rondom de Londcnsehe Conferentie (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Debat in het Engelsche Lagerhuis (Bui tenland, 1ste Blad). Goemboes' bezoek aan Weenen (Buiten land, 1ste Blad). Complot in Japan ontdekt (Buitenland, lste Blad). komen en de president der Ver. Staten zelf heeft ln zijn boodschap aan de sou- vereinen en presidenten van 54 staten te kennen gegeven dat hij een spoedig begin van de conferentie wenschelijk achtte. Twee dagen later ls dc conferentie bij eengeroepen en spr. heeft er de Britsche politiek geschetst, welke uiteenzetting al gemeene instemming ln Engeland vond en eenparigen steun kreeg van de Dominions. Een groot aantal buitenlandsche staten betuigde er adhaesle aan. Deze uiteenzet ting heeft een bepaalde leiding aan de conferentie gegeven. Tot het einde van de vorige maand zag spr. geen rede, waarom de conferentie tegen het einde van Juli haar' taak niet zou kunnen afdoen ge lijk oorspronkelijk was verwacht. Toen echter dook de kwestie van de sta bilisatie op en nam geleidelijk ln ernst toe, totdat ze tegen het eind van de voorlaat ste week het werk tot tijdelljken stilstand bracht. Omtrent de wenschelijkheld van permanente stabilisatie kan naar spr.'s oordeel nauwelijks verschil van meening tusschen de gedelegeerden bestaan Tot voor korten tijd achtte hij het volkomen duidelijk voor ieder, dat het onmogelijk was tot een normaal functioneeren van. den wereldhandel terug te keeren, tenzij er een internationale monetaire standaard tot stand kwam, welke aannemelijk was voor en aanvaard werd door alle landen. Maar eenlge ter conferentie vertegenwoordigde landen en met name die, welke den gouden standaard handhaven, gingen verder dan de kwestie van een uiteindelijke stabili satie. Zij gevoelden dat het uiterst moei lijk zou zijn vele onderwerpen van do agenda te bespreken, als de sterkste valuta ter wereld ongestabillseerd bleef Wij mogen echter het hoofd niet verlie zen en ons door de tijdelijke depreciatie van den dollar, die voornamelijk een ge volg Is van speculatie en ln hooge mate een kunstmatig karakter heeft, niet laten verleiden tot het nemen van onberaden besluiten. De Engelsche delegatie blijft overtuigd dat de moeilijkheden, waarin de wereld verkeert, van internationalen oorsprong zijn en alleen te genezen door internatio naal overleg Er blijft nog veel werk voor de confe rentie te doen bij het opstellen van alge meene richtsnoeren, welke tot een blij vende regeling kunnen leiden. Indien men bijvoorbeeld het eens zou kunnen worden over de voorwaarden, die het mogelijk zou den maken terug te keeren tot den gou den standaard zou men een werk hebben verricht, dat alleen een conferentie als deze mogelijk maakt en dat een herstel van normale toestanden ln ruime mate zou bevorderen. De verhooging van de prijzen der grond stoffen blijft het eerste doel en de Engcl- schen zijn nog steeds van oordeel dat een monetaire actie alleen niet in staat is daartoe te komen. Voor de oplossing van het geheele probleem, dat wij ons zien ge steld, ls vertrouwen noodig en al onze krachtsinspanning dient gericht te zijn op herstel van het vertrouwen Tenslotte is het voorstel Lansbury ver worpen met 23942 stemmen. Op een te Londen in den Prins van Wales Sshouwburg gehouden vergadering van de Jewish Humanitarian Organisation heeft het Lagerhuislld Locker Lampson verklaard .Ik ben voorstander van hei boycotten van dit (nieuwe) Duitsche Rijk. Nooit zal Ik meer Duitsch bier drinken, nooit zal ik meer met Duitsche schepen reizen of naar Duitschland gaan zoolang de huidige mis handeling van de Joden voortduurt Na den wereldoorlog was ik er voor aan Duitschland zijn gebied terug te geven en het een leger toe te staan. Thans zal ik het herwapenen van. Duitschland bestriiden en mij kanten te gen de teruggaaf van Duitschland van zelfs maar één H A De eenlge reden daar voor is de wijze, waarop het een kleine weerlooze minderheid ln zijn midden be handelt."

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1