DE LEIDSCHE STADHUISBOUW 74ste Jaargang VRIJDAG 7 JULI 1933 No. 22484 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. PLEIDOOI VOOR EEN NIEUWE OPDRACHT VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. FINANCIEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;! Voor Lelden per 3 maanden f. 2.36; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zUn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. LEIDEN'S STADHUIS. Van hooger hand heeft men zich ge plaatst naast hen die herbouw van den ouden gevel van het Leidsche stadhuis aan de Breestraat zooveel mogelijk met den afkomenden steen willen en gedreigd met inhouding van allen geldelijken bij stand. Met het oog daarop worden de afkomende steenen en steenscherven met zorg gemerkt, teneinde ze zoo noodig in dezelfde volgorde te kunnen herplaatsen. Dit acht prof. v. d. Kloes, naar hij in „Bouwstoffen" mededeelt, uit het oogpunt van bouwstofkennis niet zonder bezwaar. Ik herinner mij, merkt hij op, dat toen jaren geleden het huis met de hoofden te Arnhem ten deele met het oude mate riaal vernieuwd was, de in het baksteen metselwerk opgesloten stukken zandsteen al zeer spoedig begonnen af te brijzelen. Van ingenieur Schaap vernam ik toen, dat men die steenen binnenste buiten had ingemetseld, omdat de achterzijde gaver bleek dan de voorzijde. In hoever dit laatste de oorzaak van het afschilfe ren geweest is of daartoe bijgedragen kan hebben, laat ik buiten beschouwing; ik heb later ook geen gelegenheid gehad den gevel te bezichtigen. Er is iets anders, waarop ik meen te moeten wijzen. Er is een tijd geweest dat men hier te lande het noodig vond, den zandsteen in de gevels te verven. Dit bevorderde dan tijdelijk de netheid, maar met het oog op de duurzaamheid was het zeer verkeerd. De ervaring heeft geleerd, dat steen, die water opneemt, zeer duur zaam kan zijn, wanneer hij dat water door verdamping ook weer kwijt kan raken. Het fijn gebeeldhouwde gebladerte der kapiteelen aan het paleis op den Dam is voor het meerendee! nog volkomen gaaf. Aan den Dom te Keulen heeft men aan póreuzen steen hetzelfde Waargenomen. Viollet ie Due heeft tezijnertijd op het feit gewezen. Ikzelf heb het ten mijnent aan een zandsteenen voetstuk, dat een ridder van den kwast met het houtwerk mede in de verf gezet had. eveneens ge zien. Vergis ik mij niet, dan is de gevel van het afgebrande Raadhuis ook geverfd ge weest en in dat geval zou ik het opnieuw verwerken van de steenen afraden, daar het een onooglijk aanzien zal geven. ACTIE INZAKE BOYCOT VAN DUITSCHE WAREN. De Roode Wachten en Jong Socialisten, leden van de afdeeling Leiden der Arbei ders Jeugd Centrale, in huishoudelijke ver gadering bijeen op Woensdag 5 Juli; stellen vast, dat de boycot een der krach tigste wapenen is die mits systematisen en weloverwogen gehanteerd, tegen het Duitsche fascisme kunnen worden aange wend; hebben met groote instemming kennis genomen van het besluit van den Alge- meenen Raad uit N VV. en S.D.A.P om over te gaan tot een boycot van het koo- pen van Duitsche waren en van de stich ting van het Centraal Boycot-Bureau uit de moderne arbeidersbeweging; hebben verder met instemming verno men, dat ook in het buitenland krachtige pogingen wordengedaan, om aan dezen boycot een Internationaal karakter te geven; roepen alle leden van onze organisatie od. om het werk van het Centraal Boycot- Bureau en van het Plaatselijk Boycot- comite zoo krachtig mogelijk te steunen; vertrouwen dat onze leden zich voort aan zullen onthouden van het koopen van Duitsche waren en dat zij in eigen omge ving de krachtigste propaganda voor dezen boycot zullen voeren. OVERREDEN EN GEDOOD. De autobestuurder reed door. Gistermiddag omstreeks 5 uur is op den Veurscheweg te Voorschoten nabij .Rouw koop" de 15-jarige W. de R. alhier toen hij daar per rijwiel reed door een, tot nog toe onbekende auto overreden, waarvan de bestuurder, evenals die van een auto die gepasseerd werd, is doorgereden, zon der zich om het slachtoffer te bekomme ren De auto bleek over zijn beenen en buik te zijn gegaan Dr M van der Stoel en enkele leden der E.HB.O. hebben ter plaatse hulp verleend, waarna hij per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis al hier is vervoerd. Enkele oogenblikken na aankomst Is hij aan de bekomen verwon dingen overleden. Namens de politie te Voorschoten ver zoeken wij een ieder die inlichtingen kan verschaffen waardoor de dader of daders worden opgespoord, zich bij de politie al daar te vervoegen. De Justitie heeft inbeslagname van het lfjk en een gerechtelijke schouwing gelast. PROF. DR. L. KNAPPERT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. K. en W. is dr. L. Knappert, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit al hier, tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de geschiedenis van de Christelijke Kerk en Zending in Nederlandsch Oost- en West-Indië. OPENLUCHT-ZANGUITVOERING. Op Woensdag 12 Juli des avonds te 8 uur wordt in het Plantsoen, namens de Ring Leiden en Omstreken een concert gegeven door de Chr. Gem. Zangv. „Halleluja", het kinderkoor „Jong Halleluja", beide te Leiden en de Chr. Gem. Zangver. „Zang zij onze Leus" te Voorschoten. Het ge heel staat onder leiding van de Directrice mej. Tiily Leening. Het programma luidt: 1. Het Huis des Heeren F. Tierie Jr- 2. Psalm 27 Ferd. Mohring 3. Lof der Godheid Jac. Bonset Halleluja, Leiden. 4. Zalig zijn de Dooden L. Spohr 5. In de maand van Mei Annie Stibbe 6. Van een Kikkertje H. te Wichel Kinderkoor Jong Halleluja 7. Hoe lieflijk zijn op de bergen E. J. Richter 8. Jubelzang J. W. Onek Zang zij onze Leus, Voorschoten. 9 De Zon is er Beb QuakBalt 10. Lente Cath. van Tusschenbroek 11. Kleppermarsch Annie Frank Kinderkoor Jong Halleluja. Pauze van 15 min 12. De Winter Philip Loods 13. Lied van de Zee P. Hartog Halleluja, Leiden. 14. De Krekel en de Wandelaar Jac. Bonset 15. Domine Salvam-fac A. Giezen Zang zij onze Leus, Voorschoten. 16. O, Herder Israëls Bortniansky 17. Jezu Dulcis Memoria Oud. Lat Kerklied 18 Vinete et Videte Oud Lat. Kerklied 19. Daar is een lied Jac. Bonset 20. Dank, Dank nu allen God. Halleluja en Zang zij onze Leus gez. AANBESTEDING. Namens den garnizoenscommandant is hedenmiddag in het openbaar aanbesteed de levering van geelvleezige zand- of klei- aardappelen benoodigd voor de soldaten- menages alhier over het tijdvak 1 Aug. "33 t.m. 31 Oct. d.a.v. Er was als volgt ingeschreven: Fa. N. v. d. Vlist alhier f.2.50; fa. Wagemaker al hier f 2 44; fa. Kempeneers alhier f. 1.98; fa. W. den Heeten en Zn alhier klei f. 1.77 zand f. 1.76, alles per 100 K.G. De levering werd voorloopig aan de fir ma Den Heeten gegund. CHR. H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. De overgangsexamens. Bevorderd tot de 2de klasse: T. v. d. Baan. H. Bruins, Joha. v. Cittert, S. Glastra. D. C. den Haan, O. Hamel, N. J. de Jong, Annie C. E. C. v. Koppenhagen, J. C. Korthof. H Los, J. v. d. Plas. H. R. Ruys, H. Sleeboom, D. E. Timmermans, Fora R. v. d. Vliet, F. G. Weyschede, Annie Wiersma, Annie v. d. Klits, J. Th. Endert, J. H. Francken, C. Glasbergen, J. Gooszen, G. A Hamel, J. J. v. Klink, P. v. Lienden. Chr. Littel. H. B. Maitimo, B. M. de Planque, J. Schout, K. Tendeloo, L. A. Uyterlinde, K. Volker, P. A. Zandbergen, W Bosch. Afgewezen: 15. Bevorderd tot de 3de klasse: Dies de Borst, H. Cardinaal, M. Eman. Hermine G. v. d. Hoff, A H de Kort. J. Kooien, G. Lignac J. C. Mulder, H. D. L. Odendaal. Nettie H. M v Riessen, L. v, d. Stoel, J. P. M. Trouw. B Uvterlinde, W. Burgers. J. Bakker. Sj. Bakker. F. v. d. Berghe. W. F. Brinks R H. v. Dijk, P. Boot, R C. Z. Burg. D. Henny, J. J. Koning. N J. Gelök. B. J. v d. Nat. C. J. v. d. Most v. Spijk, H. M. Stiasny, D. R. de Vliet, J H. Westerhoff, J. Burgers. Afgewezen: 7. Bevorderd tot de 4de klasse: H J. Bosch Greta Borger. Rina Borst, F. Goekoop, Toos Henrard. G. J. v. Kop penhagen, A. Mulder. R. Munting, Marie Peiger, Mientje J. H. v. Riessen, J. C. Tim mermans. P. Vermeulen, Lize Verduyn, L. C. Affourtit. A J. J Arentshorst, J. Bosschieter, A. Boutkan, A. v. Duuren, G. J. de Graaff. W. F. Jansen van Mantgem, W Lagendijk. H. L Lamers. J. J. Leen- houts, H. J. Maas. H. G. de Ru, J Sobels, H Slegt, N. G. Veldhoen, A. W. v. d. Worm, J Zuyderduin, J. Baalbergen. Afgewezen: 6. Bevorderd tot de 5de klasse A: G. H. J. Jansen v. Mantgem, K de Jongh, Jo Laman. R. Middendorp, afgewezen: 2. Bevorderd tot de 5de klasse B: J. Bonte. H. J. Broekhuizen. F Donkers, G. L. v. d. Hoeven, P. v. d Hoff, A. Keyser, A. J. Kwak, C. de Ru, G. J. Smink, A. Somerwil, J. J. Timmers, W. J. v. d. Vliet, W. Bonte, Jantine M. Elzenga, Betsy Kooy, J. W. H. Rotteveel, Annie D. de Vidal de St. Germain, Petra Werkman, A. J. Klein. Afgewezen 13. o ARBEIDSBEURS LEIDEN. Op den 6en Juli 1933 waren 2608 (v. j. 2692). werkzoekenden ingeschreven. Hedenmorgen ontvingen wij van het Stadhuis de volgende verklaring: „Naar aanleiding van de in verschil lende dagbladen verschenen berichten over het Stadhuisvraagstuk wordt mede gedeeld, dat de Raadhuis-Advies-Com missie haar rapport over de ingediende plannen nog met aan Burgemeester en Wethouders oeeft uitgebracht. Men zij dus voorzichtig met het geloof hechten aan niet van officiëele zijde gedane mededee lingen." Wij wijzen er echter met nadruk op, dat deze tegenspraak niet slaat op het door ons gepubliceerde, dat wij volledig kunnen handhaven. Ze.fs willen wij onze mede- deelingen nog aanvullen omdat er o.i. iets onbillijks staat te gebeuren. En de kwestie van onzen Stadhuisbouw moet toch in de eerste plaats in een sfeer worden gehou den, die ieder gevoel van verbittering, of als dat te sterk is uitgedrukt, ieder gevoel van niet volkomen billijk te zijn behan deld, uitsluit. Ter zake Op 1 Mei hebben de 5 architecten hun plannen ingediend, zooals de termijn was gesteld. Toen bleek, dat een hunner, zooals gezegd de heer Blaauw uit Haarlem, zich niet had gehouden aan de opdracht door bij te trekken twee huizen aan de Visch- markt, die 'n geducht lastigen hoek vorm den. De heer Blaauw werkte door het bij nemen van beide hulzen echter niet alleen dezen inspringenden hoek weg, doch kreeg tevens grootere ruimte beschikbaar voor de verdere indeeling van het plan, een niet gering voordeel! Was het een gewone, regelrechte prijs vraag. dan zou direct de vraag aan de orde moeten zijn gesteld, of dit antwoord niet terzijde had moeten worden gelegd, daar de opdracht imperatief was gesteld, spe ciaal ten aanzien der oppervlakte etc. Het betreft echter een meervoudige op dracht en dus behoeft hier niet zoo ver te worden eeeaan Nu schijnt ontegenzeggelijk het plan van den heer Blaauw juist door deze afwijkin gen. groote voordeelen te geven hoewal daardoor ook de gestelde limiet van 1 1/4 millioen in verhouding wordt bedreigd! en de Raadhuis-advies-commissie, kortaf I R.A.C. genoemd, heeft dit ook volmondig tegenover de overige deelnemende archi- teeten erkend j De R.A.C. voelde blijkbaar ook, dat de j vier andere architecten, die zich nauwgezet hadden gehouden aan de verstrekte op dracht, niet volkomen billijk zouden wor den behandeld door eenvoudig in deze omstandigheden de ingediende plannen te gaan vergelijken. Dat zou immers een on billijkheid zijn, dat springt terstond in het oog. De R. A.C. was daarom geneigd, om, hoewel in de opdracht stond, dat slechts één plan mocht worden ingediend door ieder, de vier anderen in de gelegen heid te stellen, alsnog een nieuw plan te maken, waarin ook zij gebruik mochten maken van de door den heer Blaauw ge bruikte uitbreiding in de richting van de Maarsmanssteeg. Hiervoor was wel een vrij korte termijn dan gegeven, feitelijk 2 maanden, doch waar genoegen zou wor den genomen met korte schetsteekeningen en plattegronden was misschien de onbil lijkheid dan eenlgszins te ondervangen geweest. Misschien, want kan een kunste naar, na zich inet nart en ziel te hebben vastgelegd in zijn eerste plan. plotseling daarvan los komen en een tweede begin nen met evenveel Kans op succes? Maar in ieder gevai, de R.A.c. voelde de onbillijkheid en haar pogen om deze ten minste te beperken, was loiwaardig. Drie van de vier architecten waren trouwens bereid om andere plannen in te dienen, de vierde ook wel, doch hem ont brak de tijd, daar hij nog aan andere op drachten heeft te werken. Toen kwam het bericht, dat t. en W. geen uitstel toestonden van het rapport der R.A.C. en zoo is nu de toestand deze: de R.A.C. zal rapport moeten uitbrengen over de vijf plannen, zooals ze daar lig gen en er is geen twijfel meer: dat van den heer Blaauw is nu positief in het voordeel en in dien geest zal genoemd rap port dan ook uitvallen. Waardoor tegen over de vier anderen niet volkomen fair zal worden gehandeld, hetgeen ongetwij feld geen nader betoog meer zal vragen. Moet het beste plan dan echter niet worden genomen, omdat de maker zijn boekje te buiten ging? Neen, ook dat niet, Leiden vraagt een Stadhuis, zijner waar dig en het beste moet zeker worden uitge kozen doch volkomen in een sfeer, die iedere onbillijkheid uitsluit! Aan de imperatieve opdracht, zooals B. en W. die in overleg met de R. A. C. gaven, blijken gToote bezwaren te hebben ge kleefd .de architecten hebben door hun gebondenheidsgevoel daaraan niet kunnen geven, hetgeen ook zij zoo gaarne hadden gewild, want allen hebben de bezwaren gemerkt, die de heer Blaauw opzij schoof. Laten B. en W. erkennen, dat zij hebben misgetast heusch, dat overkomt de beste! en laten zij een nieuwe opdracht verstrekken aan de vijf uitverkorenen, op dat bij het eindoordeel allen een gelijke kans hebben gehad! En dan met soepeler opdracht, daar dit den Stadhuisbouw ten goede blijkt te ko men, dat is nu reeds bewezen. Zoo wordt tegenover allen de billijkheid betracht en zal ieder gevoel van achteruit te zijn gesteld buiten schuld wegvallen. Het verlies aan tijd weegt niet zoo zwaar, hoe gaarne ook wij anders sneller beslui ten zagen genomen, vooral niet, waar het geldt een onbillijkheid te voorkomen. Zou uitstel zelfs beletten de ingediende plan nen met het oordeel der R. A C. te publi- ceeren? Zelfs dat gelooven wij niet. want geen kunstenaar treedt buiten zich zelf om een ander te copieeren, hetgeen trou wens oogenblikkelijk zou worden gecon stateerd. Laat in ieder opzicht bij den Leidschen stadhuisbouw de grootst mogelijke bil- Vii i in leder opzicht overheerschen! Wil men dat. dan gelooven wij den juisten weg daartoe te hebben gewezen. CHR. KWEEKSCHOOL. Examen nuttige handwerken. Tweede groep. Geex. 7 candidaten. Geslaagd 6: de dames W. Nichtigal, te Oegstgeest; C. Parlevliet, Katwijk a Zee; L. Parlevliet, Katwijk a. Zee: C. M. van Straten, te Leiderdorp; L C. de Vliet en G. Wasse naar. te Leidschendam IJMUIDEN, 7 Juli. VISCHPRIJZEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: A. de Vogel, Rijndijk A. 86a, Hazers woude: expeditiebedrijf. Wijzigingen H. Binnendijk, Dorpsstraat 101, Hazers- woude; dorschbedrijf. Overleden eigenaar H. Binnendijk, Hazerswoude, dd. 8 Dec. 1932. F. Slootweg. Westeinde E. 93, Hazers woude; veehandel. Overleden eigenaar P. Slootweg, Hazerswoude, dd. 12 Nov. 1932. Wijziging handelsnaam in P. Slootweg Jr. Nieuwe "eigenaar P. Slootweg Jr., Hazers woude. Morgenmiddag om 5 uur heropent de firma J. Th. Balkestein, na een ruim 5V2- jarig verblijf in het perceel Hoogewoerd 103, eenige huizen verderop, in pand No. 111 haar zaak in ijzerwaren. Het is een heele breekpartij geworden om aan de vroegere woning van den heer Pander, waaraan tijdens het verblijf van den heer Damave betrekkelijk weinig was veran derd, het tegenwoordige aanzien te geven, maar de resultaten wettigen de moeite en kosten. Het is een practisch ingerichte en ruime winkel geworden, waarin, naar wij hopen, de firma vele succesvolle jaren zal doorbrengen. De voormalige wintertuin is geheel ingericht als magazijn. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin de directie der N.V. Leidsche Autoboxengarage tegen morgen middag de inwerkstelling aankondigt van een geregelden autobusdienst (kwartier- dienst) Station—Morschweg (tennispark). Tarbot per K.G. f.10.70, Tongen per K.G. f. 1,500.65, Groote Schol per kist van 50 K.G. f 25 Middelschol f 25—24, Zetschol f. 20—18, Kleine Schol f. 16—2.60, Schar f 7.502.40, Roggen per 20 stuks f. 7, Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 11.50—1.90, Gullen f. 4.70—3.80, Wijting f. 2.10—1.30. Aangekomen 1 Stoomtrawler: IJM 23 met f.749; 1 logger: K.W. 3 met f.431; 1 kotter: E. 99 met f.452. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Chr. Huygens, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Flandria Indrapoera, Joh. de Wilt, Kota Agoeng, Kota Pinang. Kota Tjandi, Oranje Nassau, Poelau Tello, Sibajak, Slamat, Stuyvesant. Volendam, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. N. V. NED.-INDISCHE GASMAATSCHAPPIJ. Het „Hbld." ontleent aan het jaarverslag dat de netto-winst heeft bedragen de som van f. 1.526.962 (vorig jaar f. 1.976.7201. Het dividend is vastgesteld op 10 pCt. (vo rig jaar 12'/i pCt, BINNENLAND. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de loonvoorstellen van B. en W. aange nomen. (Binnenland, 3e Blad). Te Groningen is, 90 jaar oud, overleden prof. H. U. Mcyboom. (Kerk en School, 3e Blad). De 6de Nat. Lathyrustentoonstelling te Aalsmeer; hedenmiddag door burgemeester Kasteleyn geopend. (4e Blad). Opgericht is het studie-comité „Snel- post" inzake een snelle lucbtverbinding met Indië. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND De Economische Wereldconferentie toch nog niet verdaagd. (2e Blad en Tel., le BI.) Gaat Amerika een nieuwe politiek vol gen, los van Europa? (Buitenl., le Blad). Dc Duitsche Gleiclischaltung. (Buitenl., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Volgt Amerika een totaal nieuwe politiek? Terwijl president Roosevelt alle pogin gen aanwendt, om het geweldige Amcri- kaansche economische program ten uit voer te leggen, wordt, naar verluidt onder den invloed der gebeurtenissen te Londen, overgegaan tot een volkomen koerswijzi ging in de Amerikaansche bultenlandsche politiek. Washington zou besloten zijn, zich vrij te maken van Europa en zijn po litiek geheel te richten op Zuid-Amerlka en de landen rond den Stillen Oceaan, in het bijzonder Japan en Rusland. De nieuwe Amerikaansche politiek te genover Europa zou een volkomen veran dering brengen in de politiek der laatste twintig jaren. Verklaard wordt, dat de internationale conferenties niets hebben opgeleverd en dat Amerika daarbij steeds aan het kort ste eind heeft getrokken. Van de ontwa peningsconferentie zou men niets meer verwachten, terwijl ook geen vertrouwen meer zou worden gesteld in het pact van Kellogg en de procedures der scheidsge rechten. Het geduld van Amerika tegen over Europa zou ten einde zijn. De mislukking van Wilson, die zich met Europa heeft ingelaten, zou Roosevelt, die in het kabinet Wilson onderstaats secretaris was, een waarschuwing zijn. Welingelichte kringen melden zelfs, dat Norman Davls vermoedelijk niet zal deel nemen aan de komende beraadslagingen te Genéve, daar de regcering zich afvraagt of die beraadslagingen zoo belangrijk zul len zijn, dat Norman Davis daarbij te genwoordig moet zijn. Daar de bewapende staten zich ondanks de verschillende Ame rikaansche voorstellen verzetten tegen een werkelijke ontwapening, betwijfelt men te Washington de practische waarde van het voortzetten der ontwapeningsbe sprekingen. Naar verder verluidt is Amerika vast besloten om zich na afloop van het Lon- densch vlootverdrag aan het eind van 1935 uit dit verdrag terug te trekken. President Roosevelt is van plan om dan de Amerikaansche vloot naar eigen goed dunken te vergrooten. De Amerikaansche regeering is overtuigd van de hopeloos heid van de vlootonderhandelingen, nu Japan besloten heeft zich terug te trek ken uit het Londensche verdrag, ingeval dit land niet volledige vlootpariteit wordt toegestaan Amerika is niet geïnteresseerd bij een bespreking der ontwapening te land Het bekende Amerikaansche vlootpragram wordt middelerwijl op grond van een spe ciaal bevel van Roosevelt verder uitge werkt. De Volkscommissaris van Bultenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, Litwinof. zal bin nenkort naar Londen terugkeeren na te Parijs zeer hartelijke besprekingen te heb ben gevoerd met Soncour en Daladier ten einde ziln onderhandelingen met de Ame rikaansche delegatie voort te zetten be treffende de hervatting der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de Vereenlgde Staten. Van Russische zijde wordt gewezen op den voor Rusland gunstigen keer der be trekkingen en een erkenning de jure en de facto door Amerika verwacht. De Russische regeering streeft er naar met Amerika normale betrekkingen te on derhouden om den politieken vrede ln het Verre Oosten te verzekeren. Uit Washington wordt gemeld, dat Stein- hardt belast is met de bestudeering van het Ruslandprobleem, Naar het schijnt, moet Stelnhardt het Russische standpunt Inzake de schulden kwestie pellen en vaststellen ln hoeverre Rusland bereid is te betalen Het zou nok to' zijn taak behooren te onderzoeken in hoeverre de Sovjet-Unie bereid ls iedere propaganda te stakep na de erkenning door de Vereenigdc Staten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1