De Lathyrustentoonstelling te Aalsmeer. „HET VERLEDEN ONTWAAKT" LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Vrijdag 7 Juli 1933 Opening door burgemeester Kasteleijn. UIT DE BONTE WAERELD^ VRAGENRUBRIEK. O o De 6de Nationale Lathyrustentoonstel ling te Aalsmeer, waarover wij reeds meer dere malen berichtten, en welke georgani seerd wordt door de afdeellng Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde en de Ned. Lathyrusvereeniging is heden door burgemeester J. Kasteleyn ge opend. Gisteren vond een voorbezichtiging plaats Men was nog druk bezig met het in orde brengen der expositieruimten. Reeds viel te zien, dat hier een schitteren de expositie tot stand zal komen, die on getwijfeld heden, morgen en Zondag dui zenden liefhebbers uit alle deelen des lands zal trekken! De heer G. Oud herinnerde voor den rondgang aan den tijd, waarin er een on gestoorde eö vrije afzet van Hollandsche bloemen naar het buitenland was. Toch voelen wij ons ook nu verantwoord U naar Aalsmeer te hebben laten komen, aldus spr. zij het dan ook dat de opzet van deze tentoonstelling minder groot is dan van de vorigen. Op het verzoek van de Nederl. Lathyrus vereeniging om dit keer haar jaarlijksche tentoonstelling te Aalsmeer te houden en voor dit doel met haar te willen samenwer ken hebben wij onmiddellijk geantwoord dat wij er voor te vinden waren, omdat wij in tweeërlei opzicht nuttig werk kon den doen. In de eerste plaats werd de Nederl. Lathyrusvereeniging in de gelegen heid gesteld haar tentoonstelling in het gunstig gelegen bloemendorp Aalsmeer te houden en in de tweede plaats zullen de vele bezoekers welke wij verwachten zich ervan kunnen overtuigen dat Aalsmeer als bloemencentrum iedere gelegenheid aan grijpt om de belangstelling voor bloem en plant op peil te houden, ja zelfs zoo moge lijk in dezen tijd nog te doen toenemen. Van alle kanten zijn wij bij onzen op zet gesteund; wij willen in de eerste plaats melding maken van de medailles geschon ken door H.M. de Koningin. H.M. de Ko- nin Moeder. Z .K H de Prins der Nederlan den en H.K.H. Prinses Juliana. Bovendien mochten wij een zilveren beker, talrijke gouden en zilveren medail les als schenkingen noteeren, terwijl an deren ons enkele kunstvoorwerpen ter be schikking stelden. Het aantal inzendingen overschrijdt onze verwachtingen, alle zalen van ons ten toonstellingsgebouw zullen in gebruik die nen te worden genomen. Zeer bemoedigend is het, dat naast de inzendingen der vak- menschen zoo vele particulieren met in zendingen eigen gekweekte Lathyrus zullen uitkomen en het staat nu reeds vast, dat DE LAATSTE „VAMP'-FILM VAN JEAN HARLOW, Het Amerikaansche bioscooppubliek vooral het vrouwelijk deel daarvan wil altijd weten of de „vamps" van het witte doek in hun persoonlijk leven eenzelfde karakter vertoonen als in hun films. Over deze nieuwsgierigheid zou heel wat te zeggen zijn. Eigenlijk gaat het niemand aan of het „vamp"-karakter van een ac trice natuur of tooneelspel is, maar haar reclamechef zegt, dat men het publiek niet teleur mag stellen en dat het antwoord moet krijgen. Zij antwoordt dus natuurlijk hetzelfde op alle brieven van dien aard, die binnenkomen. Bij Greta Garbo, Joan Crawford en Lupe Velez, die bijzonder veel te Ujden hebben gehad van lasterpraatjes, tikken de secretaressen altijd, dat zij een voorliefde koesteren voor een eenvoudig, ingetogen leven. Er zijn lange artikelen geschreven om aan te toonen, dat Mariene Dietrich dol is op haar dochtertje. Voor zoover wij weten, is Mae West de eenige vamp. die overal laat rondvertellen, dat zij ook in haar persoonlijk leven een vamp is en zich aan geen kwaadsprekerijen wenscht te storen Zij doet niet aan „schijnheiligheid", zooals zij het noemt. In welke groep moeten wij nu de „vamp" Jean Harlow plaatsen? Een vamp is zij ongetwijfeld, na eenige onbeduidende rol len te hebben gespeeld, trad zij het eerst op den voorgrond in „Heli's Angels" als de lichtzinnige vrouw, die de jonge vlie gers van hun plicht afhield Sindsdien heeft zij steeds „slechte rollen" gespeeld. Met haar volmaakte figuur en haar op vallende platina-blonde haar was zij hier voor ongetwijfeld een geschikte persoon lijkheid. Ook in het dagelij ksch leven is zij, hoewel veel eenvoudiger gekleed, altijd een opvallende verschijning. Van schan daaltjes trekt zij zich weinig aan; hoe- Wel Paul Bern's sensationeele zelfmoord nog versch in het geheugen ligt, heeft zij toch reeds plannen gemaakt om te hertrouwen. En toch is zij geen Mae West, want zij verklaart, dat de belangstelling van mannen maar slechts oppervlakkig streelt en vaak onaangenaam aandoet en dat zij eenmaal rollen hoopt te spelen in het genre-Ruth Chatterton; dat zij meer dan eenig ander bewondert. Zij legt zich ook toe op het schrijven van rollen; lezen, plannen maken en nietsdoen vindt zij een aangenamer manier om haar vrijen tijd door te brengen dan te overmatige be oefening van sport, die onder de sterren van Hollywood algemeen is. Haar laatste film is „Saigon Belle", een „koloniale" film met veel „locale kleur". Helaas komt die locale kleur niet overeen met de werkelijkheid, terwijl de karakters der hoofdpersonen en de geheele intrigue de kwaliteit van deze inzendingen menig beroepskweeker zal doen watertanden. Op te merken valt dat aan deze tentoonstel ling wordt medegewerkt door een tweetal firma's welke op het gebied der bloembin- derij een buitengewoon goede reputatie genieten, zoodat het publiek zich op iets bijzonders kan voorbereiden. Naast de in zendingen Lathyrus van vaklieden en par ticulieren komen dus twee groote inzen dingen bloemwerk als groote aantrekkings- punten van deze tentoonstelling naar vo ren. Bovendien kwamen aanvragen tot deelneming binnen van firma's welke zich op enkele cutluren specialiseeren, geheel afwijkend van de Lathyrus en op wier deelneming wij prijs stellen omdat wij zekerheid hadden hiermede de belangrijk heid van onze tentoonstelling nog te kun nen verhoogen. Onder groote belangstelling vond he denmiddag de officieele opening plaats. De opening. Een groot gezelschap was in „De Oude Veiling" vereenigd, o.a vertegenwoordi gers van talrijke tuinbouw-organisaties in den lande, het gemeentebestuur, de leden der Vaste Keuringscommissie der Maatschappij, inzenders, leden der Mij. e.a. Allereerst sprak de heer M. J. Carlée, voorzitter deer Ned. Lathyrusveereeniging, die allen een hartelijk welkom toeriep. Spr riep in de herinnering terug, den tijd. nu ruim 20 jaar geleden, toen hij bij de firma D. J Tas aan den Uiteiweg zijn opleiding heeft genoten. Dat was de tijd, dat Aalsmeer door zijn bloemculluren langzaam doch zeker opkwam; de tijd, dat zijn bloeiperiode begon. Dan gewaagde spr van de alles terneerdrukkende crisis, welke ook Aalsmeer niet spaarde, zonder nochthans de energie te verslappen van zijn nijvere bevolking. En met woorden van hartelijken dank richtte spr. zich tot het bestuur der afdeling Aalsmeer der Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, in verband met het feit, dat haar organi satie dadelijk bereid werd bevonden om de tentoonstelling der Lathyrusvereeni ging hier te organiseeren. Voorts dankte de heer Carlée de inzenders(sters) van bloemen en verder allen, die hun mede werking aan deze tentoonstelling in een of anderen vorm hadden willen verleenen en sprak de beste wenschen uit voor haar welslagen. Hierop sprak de voorzitter der afdeeling Aalsmeer van de Kon. Ned.. Mij. voor typisch Amerikaansch en alles behalve Fransch is. De planters van Indo-China in wier kringen de film speelt zijn in formeelen opstand en voelen zich beleedigd over de manier, waarop zij in deze film worden afgebeeld. Het regent protesten en de ver tooning van de film zal op vele plaatsen achterwege worden gelaten. Het is en blijft te betreuren, dat men zooveel on kosten en de inspanning van uitstekende artisten als Jean Harlow, Clark Gable, Mary Astor en Gene Raymond heeft ver spild aan een scenario, dat door gebrek aan kennis van zaken onvermijdelijk een onbruikbare film moest opleveren. EEN ESKIMO OVER HOLLYWOOD „Wat. geen walvischspek?" Philip Nonooruk zou graag weten, wat zij dan eigenlijk eten als zij honger heb ben in Hollywood. Zijn dagelijksch dieet bestond steeds uit walvischspek of visch, want Philip is een walrusjager uit het hooge Noorden, die nooit Zuidelijker stre ken bezocht had als de omgeving van Teller in Alaska. Hij kwam met den regis seur W. S. van Dyke naar Hollywood om op te treden in enkele close-ups en korte scènes, die nog gemaakt moeten worden ter completeering van de film „Eskimo" waarvoor Van Dyke acht maanden lang tusschen sneeuw en ijs opnamen maakte. Hij heeft geen hoogen dunk van de be schaving „Te veel lawaaite veel haast.. benzinesleden op straat te vlug.en ik moet te veel op de kinderen letten.. zegt hij. Het blijkt inderdaad, dat als hij met de kinderen. Guguk, Disana en Biank uitgaat, deze voortdurend wegloopen en geen idee blijken te hebben van het ge vaar van het moderne verkeer van auto's en bussen. „Eten is te zacht slecht voor de tan den". Hij kan ook nog niet aan het eten in Hollywoodsche restaurants gewend raken en weet nooit wat hij bestellen zal. „Vrouwen" zegt Philip, „dragen te wei nig kleeren om warm te blijven ziet goed uit.heel goed maar moeten kou vatten". „Hebt u al kennis gemaakt met Greta Garbo?" vroeg iemand hem. „Wie is hij?" „Kent u Joan Crawford?" „Wie is hij?" En toch weet Philip wel wat een film is. want hij heeft er voor het eerst van zijn leven een gezien toen de regisseur W S. van Dyke in het Noorden zijn film „Tarzan" voor de inboorlingen vertoonde. Deze hun onbekende wereld van boomen en vreemde dieren interesseerde de eski mo's bijzonder, maar speelfilms met Tuinbouw en Plantkunde, de heer G. Oud, die zeide, dat de afd. met zeer veel ge noegen het verzoek der Ned. Lathyrusver eeniging, om ditmaal hier haar tentoon stelling te houden, had aangenomen. Dat deze tentoonstelling groote kans van sla-' gen had, stond bij spr. vast. De belang stelling in deze expositie, in de eerste plaats van alle leden van het Koninklijk Huls en de voor de Lathyrus bijzonder gunstige weersomstandigheden, moeten zeker voor deze tentoonstelling het beste doen verwachten. Spr. dankte verder het gemeentebestuur, de leden der Vaste Keu ringscommissie en verder allen, die de tentoonstelling hadden gesteund. Dan opende de burgemeester, de heer J. Kasteleyn, de tentoonstelling met de vol gende rede: Rede van burgemeester J. Kasteleyn. De uitnoodiging, deze zesde Nationale Lathyrusa-tentoonstelling met een enkel woord te willen openen, heb ik gaarne aanvaard en wel om verschillende rede nen. Als burgemeester juich ik elke po ging van harte tqe om 't bloemenminnend publiek op te doen gaan naar Aalsmeer. Nooit hebben wij bezoekers te veel! Wij moeten 't nu eenmaal hebben van den niet- Aalsmeerder, en elk contact leidt vroeg of laat tot verdere samenwerking in welke vorm en met welk doel dan ook Dat klinkt wel min of meer egoïstisch, maar 't is naar onze meening een gezond egoïsme. Wij komen er gerust voor uit. Een andere reden, waarom ik gaarne een woord bij de openipg van deze ten toonstelling spreek, is m'n groote bewon dering en waardeering voor de activiteit, die er in uwe vereeniging en dus in uwe leden zit. Het wil wat zeggen om te mid den van alle naargunstige toestanden ook in de bloemisterij toch de opge wektheid te kunnen bewaren en daarvan uiting te geven door 't organiseeren van deze bloemen-expositie. Uw vereeniging is nog betrekkelijk jong, zij heeft nog niet meer dan haar eerste lustrum achter den rug, doch wat is door haar toedoen de Lathyrus, of wilt U den Hollandschen naam „Pronkerwt". een po pulaire bloem geworden! Tegenwoordig kent haast iedereen de Lathyrus-bloemen en dit komt voor een niet onbelangrijk deel door de permanente propaganda, die er van Uw vereeniging uitgaat. Wel staat de Lathyrus in Engeland en Amerika in grooter vereering dan bij ons, ten minste thans nog, maar wie zegt, dat wij over enkele jaren ons niet zullen kun nen plaatsen naast deze landen? Als we maar volhouden; en daarvoor zal Uwe vereeniging wel zorgen. Het aantal deelnemers aan deze ten toonstelling, een dertigtal, bewijst, dat de Lathyrus zich reeds mag verheugen in de sympathie van velen. En dat is ook niet te verwonderen. De Lathyrus is een. in teressante bloem, aantrekkelijk door haar vorm en groote verscheidenheid in kleur. Het schijnt wel of moeder natuur deze bloem heeft bestemd om den mensch te toonen hoeveel schoonheid naar buiten komt. als we maar zorg aan de bloemen besteden en geen moeite ons te veel is. Wat waren de -.oorspronkelijke bloemen wereldberoemde artisten in de hoofdrollen maken op hem geen indruk. Behalve Philip Nunooruk bracht van Dyke nog enkele andere inboorlingen mede, om zeker te zijn de later noodig blijkende scènes te kunnen verfilmen. De eskimo's zijn ondergebracht in huisjes op het studioterrein, die zooveel mogelijk in overeenstemming met hun sneeuwhuisjes zijn ingericht. Het eenigst goed eetbare, dat Philip verklaart in Hollywood gevonden te heb ben. was een partij stokvisch. hard als een kei. die enkele jaren in het magazijn van de studio's gelegen had. KOMENDE CULTUURFILMS. De cultuurafdeeüng der Ufa werkt op het oogenblik aan de vervaardiging van eenige interessante korte cultuurfilms, waarvan „Stadte. die im Meere schwim- men", onder regie van Wilhelm Prager klaar is en binnenkort haar première zal beleven. Wolfram Junghans werkt op het ooeenblik aan drie films Affenliebe". „Wie Pflanzen reisen" en .Kraftleistungen der Pflanze"; verder bevinden zich een opiumfilm en een film over het vogelleven in voorbereiding. Dr. Ulrich K H. Schulz verzamelt op een filmexpeditie in Joego-Slavië foto materiaal voor een reeks hoogst interes sante cultuurfilms, die het land en de menschen, de vegetatie en de dierenwereld, zeden en gebruiken zullen schilderen, ter wijl dr. Rikli met de opnamen voor eenige films bezig is. die de ontwikkeling op tech nisch gebied laten zien. Naast deze korte cultuurfilms worden nog door de Ufa in dit seizoen twee groot cultuurfilms ver vaardigd: „Auf den Spuren der Hanse", een film, die een begrip van de oude Hanseatencultuur en de wonderen van de baksteen, gothiek van de oude Hanse steden in het Noorden zal geven en „Deut- sches Grenzland", die een beeld van het huidige leven der Duitsche grenslanden zal geven. Met alle kracht heeft de Ufa zich OGk op het bijwerk geworpen, dat binnen de productiegroep van dr. Brauer tot stand zal komen. Er zullen ter completeering van de programma's van het komende seizoen 25 korte films van circa 500-600 M. lengte vervaardigd worden, waarvan de eerste drie reeds gereed zijn. „DE WITTE NON" GEMODERNISEERD. De aankondiging dat „De Witte Non" opnieuw verfilmd zou worden met in de hoofdrollen Helen Hayes en Clark Gable, heeft zeer zeker bij velen de herinnering levendig doen worden aan de vroeger door Metro Goldwyn Mayer uitgebrachte film gebaseerd op denzelfden roman van F. Marion Crawford met Lilian Gish en Ro nald Colman. Voor de nieuwe bewerking als sound film zijn langdurige voorbereidingen ge troffen, speciaal de religieuze cermonièn werden ernstig bestudeerd, waarvoor het advies werd ingewonnen van enkele gees telijken uit Los Angeles en Culver City, die ook bij de opnamen aanwezig waren De handeling komt overeen met die van de vroegere stille film. doch is in een moderner tijd overgebracht en speelt ge durende den grooten wereldoorlog. De vul kanische uitbarstingen en aardbevingen zijn yervangen door oorlogsscènes, waar- eenvoudig en wat zijn ze thans een schit tering voor de oogen! Zoo'n Lathyrus-tentoonstelling is een superieure expositie, omdat de bloem zelf superieur is. En de kweekers, de verzor gers, moeten wel bekwame vakkundigen zijn. Nu, dat zijn ze ook. Behalve een idealistische en aesthetische zijde, heeft de bloemisterij ook een economischen kant En evenals men van brood alleen niet kan leven, zoo kan men alleen van 't bloe- mengenot ook niet leven. Wel heeft de cultuur van en de omgeving met bloemen een veredelenden invloed op onzen geest, maar daar naast staan ook de materieele behoeften- En nu leven we wel in een tijd, dat 't materieele leven van den bloemen- kweeker, van de bloemisterij, ernstig wordt bedreigd. We weten er hier in Aalsmeer, helaas, van mee te praten. Maar een troost, zij 't een zwakke, is 't dat wij het niet aan ons zelf hebben te wijten. Er is immers in den tuinbouw altijd hard gewerkt. Destijds is er gezocht naar nieuwe wegen, naar nieuwe culturen, en ze zijn gevonden. En zoo zal er wel weel een uitweg in 't verschiet komen, die naar betere tijden leidt. Daarin hebben we een vast vertrouwen. En als we de kweekerij- producten zien, die op deze tentoonstel ling zijn geëxposeerd, dan geeft dit moed. De oude kweekersgeest is nog niet ver flauwd. Het stemt tot vreugde, dat de afd. Aalsmeer en de vaste Keuringscom missie van de Koninklijke. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde met de Nederlandsche Lathyrus vereeniging te zamen hebben gewerkt deze expositie te organiseeren. Aan zoo'n tentoonstelling zijn altijd veel bemoeie nissen verbonden, die tijd en opoffering eischen. Door samenwerking worden de lasten geringer- En die samenwerking is uitmuntend geweest. Nog een oogenblik en de schoone Lathy- rys-bloemen worden aan 't oordeel van het publiek en vakman overgegeven. Dat oordeel zal ongetwijfeld zeer gun stig uitvallen. Moge dat zoo zijn! Hierboven de bekende Amerikaansche filmacteur Clive Brook met Claudette Col bert. bekend o.a. uit „Het Teeken des Kruises" en de film „Het verleden ont waakt", die hier deze week wordt gedraaid. Clive Brook is een Engelschman en van de weinige Britten, die het in de Ameri kaansche film tot grooten roem brachten is hij wel de grootste. Zijn moeder was een bekende actrice; zij moedigde den jeugdigen Clive aan bij zijn tooneelstudies. Hij studeerde onder vele van Engeland's vooraanstaande too- neelsterren. totdat hij in 1914 dienst nam bij 't leger. Lang duurde ook deze periode van zijn leven niet. Toen hij het tot ma joor gebracht had werd hij gewond en kreeg verlof. Weinige maanden later maakte hij zijn tooneeldebuut. In verschil lende Engelsche films trok hij de aan dacht van den grooten Amerikaanschen producer Thomas H. Ince, die hem voor door de dramatische spanning van het verhaal gewonnen heeft. De regie is in handen van Victor Fleming, onder wiens leiding reeds veel bekende films tot stand kwamen. De zware rol van de non. vroe ger uitgebeeld door Lilian Gish, wordt thans gespeeld door Helen Hayes, die in 1932 den prijs van de Academy of Motion Picture Arts and Sciences verwierf voor haar spel in „De misstap van Madeion Claudet" en daarna voor Paramount de film „Een afscheid yoor Eeuwig" speelde, GETALLEN OVER AMERIKA. De V. S. beslaan een oppervlakte van 7.839.065 vierk. M„ tegen Europa een van 9.699.450. Drie kwart van alle landen der oude wereld zijn dus samen even groot ah de V.S. alleen. Het rijk is onderverdeeld in 48 staten, twee territoria en een bonds- district. De voornaamste staten zijn: Rhode-Island, New-York, Pennsylvania, Michigan, Illinois. Ohio, Kentucky, de beide Dakota's, Kansas, Missouri, Vir ginia, Florida. Texas, Colorado, Utah, Washington, California en Arizona. De territoria zijn: Alaska en Hawaii- Het bondsdistrict heet Columbia. Het aantal inwoners der Nieuwe Wereld bedraagt 122.755.000. New-Ycrk heeft 6.930.000 inwoners (Nederland pl.m 8.000.000). Groot New-York telt er 9.800.000 In de Vereenigde Staten zijn zes stedei, van meer dan een millioen inwoners. (Am sterdam heeft er 770.000, Londen 8 000.000 Parijs 4.500.000). De totaal-lengte der spoorbanen in de U. S. A. bedraagt 402.700 K.M. (de lucht lijn LondenBerlijn is ongeveer 880 K.M. lang). Het aantal motorrijtuigen (in 1930) be droeg ruim 26.775.000 w.o. 23.295.300 per sonenauto's, 3.380.600 vrachtwagens en 119.500 motorfietsen. Wat 't land oplevert: driekwart van de wereldmaïsoogst, tweevijfde der tarwe oogst, tweederde der katoenoogst, de helft der tabak, driekwart van alle petroleum. L. de J. de J. Vraagt u dat aan een deskundige. Hiermede verklaarde spr. de zesde Na tionale Lathyrus-tentoonstelling voor ge- opend. De tentoonstelling. Vervolgens bezichtigde men het prach tige bloemenmateriaal, dat meer en meet in ons land gewaardeerd wordt. De be langstelling, zoowel van de zijde der kwee kers als van het publiek, belooft zeer groot te worden. De rijke, warme kleurenpracht de' lathyrus in een groot aantal variëteiten, boeit het oog van de bezoekers. Meer dan 30 inzenders, waarvan velen met een groot aantal variëteiten, hebben hier thans hun beste producten op het ge bied van lathyrus bijeengebracht. Daar naast exposeeren meerdere plaatselijke en andere firma's bloem -en plantproducten, waarbij de Kon. kweekerij Terra Nova, welke een prachtige collectie sier- en andere gewassen laat zien. Ook het bindwerk van verschillende vooraanstaande firma's trekt zeer de aan dacht. Een kostelijk, leerzaam geheel, dat aanspraak maakt op de grootst mogelijke aandacht! o Amerika engageerde. Sinds dien tijd heeft hij in tallooze Paramount films gespeeld. Onder zijn bekendste werken zijn de stomme films „De sloppen van Chicago", „De Vieren Veeren" en de talkies „24 Uur" en „Shanghai Express" Claudette Colbert heeft een Fransch klinkenden naam en zij is ook inderdaad een Francaise. Zij werd geboren in Parijs, doch ging met haar ouders naar Amerika toen zij zes jaar was, bezocht de tooneel- school in New York en maakte haar too neeldebuut op zestienjarigen leeftijd. Drie jaren later was zij een der meest gevierde sterren van Broadway. Haar geweldig suc ces in Eugene O'Neill's productie „Dyna mo" was de oorzaak dat zij door Para mount werd geëngageerd. Haar eerste be langrijke rol was met Maurice Chevalier in „De Groote Vijver". In „De lachende Luitenant" drong zij als Franzi opnieuw naar de gunst van Chevalier. welke vertolking eveneens zeer de aan dacht trok. Clark Gable geeft met zijn vertolkin? van den vroolijken Italiaanschen officier een sterk contrast met de zeer fijne uit- beeling van Helen Hayes. Hun romantische scènes zullen zeer zeker de duizenden ont roeren die 't verhaai reeds kenden en ook de vele anderen voor wie dit nieuw is Lewis Stone en Louise Closser Hale, die reeds in tientallen films naar voren kwa men, zijn de voornaamste medespelenden. 2-4

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14