LEIDSCH DAGBLAD - BUITENLAND. Blad TELEGRAMMEN. Donderdag 6 Juli 1933 SPORT. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar verdaging der Londensche conferentie. Gisteren werd een nieuwe verklaring van Roosevelt aangekondigd en deze is inderdaad afgekomen, nadat Huil telefo nisch zich met den president had onder houden. Deze verklaring is gisteravond gepubli ceerd. Roosevelt geeft te kennen, dat hij wenicht dat de conferentie wordt Voort gezet en niet kan begrijpen, dat vraag stukken van bijkomstig belang, gelijk de stabilisatie, in eenigerlei opzicht de be sprekingen over de andere kwesties min der wenschelijk kunnen maken. Roosevelt geeft duidelijk te kennen, dat hij niet het minste nut ziet in een tijde lijke stabilisatie tusschen landen, welker politieke behoeften niet noodzakelijkerwijze gelijk zijn. Een dergelijke stabilisatie zegt hij, zou kunstmatig en onwezenlijk zijn en de betrokken landen kunnen belem meren in het uitvoeren van de politiek, die noodzakelijk is voor hun behoeften. Wij wenschen duidelijk te verklaren, dat wij in de eerste plaats belang hebben bij den prijs van de Amerikaansche benoodigd- heden._ Wat "de waarde van den dollar moet zijn, vegeleken met buiteniandsche geldsoorten is niet onze onmiddellijke zorg en kan dit niet zijn. De juiste waarde van den dollar zal ton slotte afhangen van 't succes der andere landen op het stuk van hun eigen betaalmiddelen en kan niet worden vast gesteld, voor wij daarvan kennis hebben. Er is in onze politiek niets, dat onvriend schappelijk is tegenover de belangen van welk ander land ook. Wij vertrouwen dan ook, dat geen land zal trachten het ons moeilijk te maken bij de verwezenlijking van onze economische oogmerken, die voor onze economische gezondheid noodzake lijk zijn. Toen het geld van de groote Europee- sche landen: Frankrijk, Italië, België, ge durende een periode van jaren in waarde verminderde, is er van de zijde der Veree- nigde Staten geen kritiek gekomen en toen Groot-Brittannië en de Skandlnavi- sche landen den gouden standaard opga ven is er in de Vereenigde Staten slechts een sympathiek begrijpen waarneembaar geweest. Groot-Britannië is sinds 21 maanden van het goud los gemaakt en de Vereen. Staten zijn er sinds drie maanden los van. Toch zijn wij gelukkig dat wij ons kunnen aansluiten bij de uiteenzetting van de Britsche politiek, die in het Lager huis gegeven is uit naam van de kanse lier van de schatkist, en waarin deze zich algeheele vrijheid heeft voorbehouden omtrent het oogenblik van terugkeer tot den gouden standaard. Indien er landen zijn waar de prijzen en de kost reeds in een werkelijk evenwicht zijn, dan is het zeker niet de taak van de conferentie nog minder het doel van de Amerikaansche regeering om hen te overtuigen of te dwingen een politiek te volgen die in strijd zou zijn met hun eigen opvattingen van hun eigen belangen. Het is niet vol doende aan de huidige moeilijkheden te ontkomen, maar het is onze plicht geza menlijk te onderzoeken, hoe in de toe komst een terugkeer daarvan kan worden vermeden. De eerste taak Is de prijzen terug te brengen op een peil waarop •de industrie, maar voor alles de landbouw, winstgevend kunnen werkzaam zijn Ten tweede is het onze taak dit evenwicht te behouden wanneer het eenmaal is bereikt. De rol die het gouden en zilveren metaal daarbij dan zouden moeten spelen, zou een onderwerp zijn om door de conferen tie onderzocht te worden. Bijgevolg moeten wij vaststellen dat de groote vraagstukken die eenige weken geleden een samenkomst der naties recht vaardigen, thans evenzeer aan de orde zijn en evenzeer een onderzoek verdienen als eenige weken geleden het geval was. En het is moeilijk voor ons om in te zien dat ons standpunt inzake een tijdelijke stabilisatie een gedachtenwisseling thans minder gewenscht zou maken. Feitelijk veranderde door deze nieuwe verklaring niets. Maar de toon is vriende lijker gesteld! Geen wonder daarom, dat de goudlanden geen reden zagen hun houding te wijzigen. Tegen middernacht kwamen zij nogmaals bijeen. Eenoarig werd verklaard, dat verdagen van de Economische Conferentie het beste is, wat men doen kon De kwestie van het vaststellen van een bepaalde periode voor verdading werd opengelaten, aangezien men van oordeel was dat aan den monetairen toestand geen termijn kan worden gesteld, daar het voor de goudlanden noodig is den koers van den dollar in het oog te houden. Tenslotte schijnt Roosevelt na een nieuw telefonisch onderhoud met Huil, die tevo ren besprekingen had gevoerd met Mc Do nald en Bonnet, toch ook te hebben inge zien, dat te Londen momenteel niets meer te bereiken ls, want volgens de laatste be richten zouden de Amerik. gedelegeerden zich thans niet langer tegen verdaging der conferentie verzetten, mits zekerheid wordt verkregen, dat de economische en mone taire kwesties verder door deskundigen zullen bestudeerd worden. Hetzij te Londen hetzij te Geneve. Bonnet gaf te kennen, dat alle delegaties met inbegrip van de Amerikaansche thans van meening zijn dat de conferentie in haar tegenwoordigen vorm niet kan wor den voortgezet. Tenzij, dat er heden nog een wonder ge schiedt, mag men dus verwachten, dat de conferentie heden zal worden verdaagd Voor hoe lang, is nog de vraag. Er wordt gesproken van 2 en 3 maanden. Het schijnt dat Huil hierin kan hande len, zooals hun goeddunkt. Verder hebben de bladen vernomen, dat de Russische regeering voornemens is een „handels-dollar" of „mobiele-dollar" uit te geven, waarvan de waarde afhangt van de bestaande verhouding tusschen het aan bod van goederen en de goudreserve. Een dergelijk nationalistisch program zou elke internationale economische over eenkomst voor twee of drie jaar onmoge lijk maken, meenen de bladen! De „Scripture Gift Mission" heeft aan alle gedelegeerden ter economische confe rentie een in marokijnleer gebonden Nieuw Testament gegeven. In een begeleidend schrijven zegt bis schop Taylor Smith: „De invloed van de Heilige Schrift ls door onze geschiedenis geweven en we gelooven, dat het erkennen van God en de lessen van dit boek nood zakelijk zijn voor den internationalen vrede, welzijn en welvaart. Wc hopen dus. dat dit deel van de Heilige Schrift een plaats zal innemen in uw persoonlijke bezittingen als een ge dachtenis aan uw bezoek aan de economi sche wereldconferentie en dat gij belang zult stellen in den inhoud ervan". Litwinof is gisteren reeds naar Parijs vertrokken Enkele commissie zijn gisteren nog met haar werk voortgegaan. De sub-commissie der Occonomische conferentie, die zich bezig houdt met het vraagstuk der scheepvaartsubsidies, heeft gisteren kennis genomen van een verkla ring van de Engelsche delegatie, die later in den vorm van een memorandum zal worden gepubliceerd. De Engelschen wezen op het on-oeconomisch karakter van scheepvaartsubsidies, daar subsidiee- rlng in het eene land leidt tot subsidiee- rlng in andere landen en de staatsbegroo- tlngen hierdoor worden bezwaard. Op grond van deze overwegingen wenscht men zoo spoedig mogelijk tot verminde ring met als einddoel een volledige af schaffing van de subsidies zoowel voor den bouw van schepen als voor het scheep vaartbedrijf zelf te geraken. Bij de discussie wees de Nederlandsche gedelegeerde op de overeenstemming van zijn en ook van de door de Noorsche de legatie ingediende voorstellen met het Engelsche voorstel. De Ver Staten behiel den zich de bepaling van hun standpunt voor, terwijl Frankrijk een voortzetting wenschte doch eerst het Engelsche me morandum wenschte te bestudeeren. De beraadslagingen zullen morgen worden voortgezet. De subcommissie, die zich bezig houdt met het vraagstuk van het in evenwicht brengen van productie en verbruik, wijdde zich aan het kolenvraagstuk. Er werd een voorstel ingediend beoogénde, dat de Vol kenbond een bijzondere kolenconferentie der voornaamste kolenproduceerende en verbruikslanden zou doen houden, indien binnen 6 maanden geen oplossing voor dit vraagstuk is gevonden. Het voorstel werd tenslotte verwezen naar een commissie tot vastelling van een resolutie- De voorzitter der ontwapeningsconfe rentie Henderson is uit Genève te Londen aangekomen. Hij verklaarde, dat hij zich Maandag naar Parijs zal begeven en daar na naar Rome en Berlijn. o ENGELAND. Debat in het Lagerhuis. De leider der labour-oppositie, Lansbury, heeft gisteren in het Lagerhuis een bui- tenlandsch-politiek debat geopend. Hij crltiseerde tamelijk scherp het voor behoud der Britsche regeering in de kwes tie van de aanvallen met bommen uit de lucht. De öfficleele bepaling, dat dit voor poli tiedoeleinden moest geschieden, betitelde hij als een „schandaal" in den mond van een Er.gelschman, Lansbury kwam met klem op voor een internationaliseering der luchtvaart. Hij besprak verder den toestand in Duitschland. waar naar hij verklaarde ,een reusachtig opleven van den oorlogsgeest" viel waar te nemen. Lansbury verlangde voor alles een on derzoek omtrent de bewapening van Duitschland, welk land volgens hem in zeer aanzienlijke mate zich weer aan 't toerusten is. Na verdere verklaringen over de „mee doogenlovze vervolgingen" in Duitschlana, vroeg Lansbury, of het niet mogelijk was, volgens art. 11 van het Volkenbondspact de caden der Duitsche regeering ter ken- ris var. den Volkenbond te brengen. Sir Austen Chamberlain becritiseerde daarna de houding van Japan in het con flict in het Verre Oosten en noemde de actie der Japanners in Mandsjoerije on- vereemgbaar met de plechtig aangegane Internationale verplichtingen. Chamberlain sprak vervolgens uitvoerig in gelijxtn zin als Lansbury over de Duit sche binnenlandsche politiek en kv.am daarna over de ontwapeningsconferentie te spreken, welker vertraging hij bet'eurde Onderstaatssecretaris Eden verklaarde, als regeeringsvertegenwoordigers dat in de onaen,eek.-j:ing van e-n oulwapeningscon- ventie op 't oogenblik een gevaar schuilt, maar ook een fiasco der ontwapenings conferentie bergt een gevaar in zich. Daarom is groote voorzichtigheid geboden Sir John Simon zeide. ten aanzien van de schulden aan Amerika, dat de onder handelingen over de geheele kwestie zul len loopen en niet over een bepaalden termijn. De onderhandelingen zullen einde van het jaar beginnen. Een datum is evenwel nog niet vastgesteld. Verder sprak hij over den toestand van bepaalde minderheden in Duitschland en zeide. dat Duitschland zich er rekenschap van moet geven, dat datgene wat in het Lagerhuis wordt gesproken, de werkelijke uitdrukking van de reactie van het Brit sche volk in zijn geheel is Simon hoopt, dat de tiid zal komen dat we van ganscher harte kunnen medewer ken aan de oplossing van de vraagstukken in Duitschland. Dit kan echter slechts ge schieden. indien een behoorlijke waarborg wordt gesteld, dat de minderheden behoor lijk zuilen worden behandeld. Het debat werd beëindigd met een stem ming ten gunste van de regeering. De beide Engelsche ingenieurs Thornton en McDonald zijn onder groote belangstelling te Londen gearriveerd. Voor zij met dé regeering en den leider van Vickers heb ben gesproken, weigeren zij verdere maat regelen. CHINA. Nieuwe Japansche cisch. De Japansche militaire attaché in China, kolonel Nakajama, heeft verklaard, dat de Japansche regering der verwijdering van alle buitenlandsche militaire deskun digen uit den dienst van het Chlneesche leger en de marine eischt. Maarschalk Tsjang Kal Sjek heeft dezen eisch van de hand gewezen. DUITSCHLAND. Het Centrum ontbonden. Het Centrum ls ontbonden! Het besluit daartoe luidt: De politieke omwenteling heeft het Duitsche staatsleven op een volkomen nieuwe basis geplaatst, die geen ruimte meer laat voor een tot voor kort mogelijke partijpolitieke activiteit. De Duitsche Centrumpartij ontbindt zich derhalve in overeenstemming met Rijkskanselier Hit- Ier onmiddellijk. Met deze ontbinding wordt echter aan hare aanhangers de mogelijkheid geboden hun krachten en ervaringen zonder voor behoud ter beschikking te stellen van het onder leiding van den rijkskanselier staande Nationale Front in positieve medewerking in de beteekenis van ver sterking van onze nationale, sociale, eco nomische en cultureele verhoudingen en tot medewerking aan den opbouw van een nieuwe orde in den rechtsstaat. De Centrumpartij voltrekt de noodzakë- lijke organisatorische liquidatie met zoo veel mogelijk spoed Zij mag er hierbij loyaal op rekenen, dat de afwikkelings werkzaamheden niet worden gestoord, dat de in beslag neming van goederen, die tot dusverre partljbezit waren en politieke arrestaties van voormalige partijleden in de toekomst achterwege zullen blijven en dat reeds gearresteerden weer worden vrijgelaten voor zoo ver geen verdenking bestaat van strafbare daden. Zij geeft verder uiting aan de gerecht vaardigde hoop, dat degenen, die tot dus verre aanhanger waren van de Centrum partij door den leider der nat. soc. bewe ging in de toekomst beschermd zuilen worden tegen laster en achteruitzetten en dat de katholieke tot de nationale staat positief staande pers dezelfde behandeling zal ondervinden als de overige nationale pers. Den afgevaardigden in rijksdag, land dagen en gemeenteraden is met betrek king tot de handhaving hunner mandaten volkomen vrijheid van besluit gegeven. De leden van de voormalige centrum fractie treden dus niet gesloten als hospi- tanten in de fractie der N.S.DA.P., maar blijven vooreerst zonder fractie en houden alleen door verbindingsmannen voeling met de fractie der N.S.D.A.P. De aanstelling dezer vertrouwensman nen zal geschieden in onmiddelijk overleg met de bevoegde fractievoorzitters der N. S.DA.P. In overeenstemming met rijks kanselier Hitier en de bevoegde fractie voorzitters der N.S D.A.P. wordt als ver- bindingsman van de voormalige rijksdag fractie van het centrum aangewezen dr. Hackelsberger bij de rijksdagfraetie der N.S.D.A.P. Volgende laatste proclamatie is uitge vaardigd Het Duitsche Centrum is niet meer. Zijn afscheid van het tooneel der poli tieke geschiedenis geschiedt, evenals zijn geboorte voor 60 jaar, onder de stormen van een nieuwen tijd. Hecht en koen geworteld in het katho lieke volksdeel en door zijn volksverbon denheid vaak op de proef gesteld, is het Centrum steeds in staat geweest mil- lioenen Duitschers met achting voor de overheid, met liefde voor het vaderland, met respect voor de overtuiging der mede- menschen op te voedén tot een bewustzijn van staatsburger, dat ook voor het nieuwe rijk van onmetelijk voordeel is. Deze tot trouw aan den staat en tot on- zelfzuchtigen dienst Van het volksgeheel opgevoede millioenen vormen een zoo waardevol element in het gemeenschaps leven, dat zij op den duur over het hoofd gezien kunnen noch willen worden, wan neer het er om gaat de volkskrachten on verbrekelijk aaneen te lasschen en staat en volk te beschermen tegen de vijandige machten der ontbinding. In eerlijk streven mede te werken aan den nieuwen opbouw van den staat en de volksgemeenschap mogen en zullen zich de voormalige centrumleden ook thans door niemand laten overtreffen. Het uur des afscheids is een uur van eerbiedig gedenken van onzen grooten lei der en "oprechten dank aan allen, die trouw geweest zijn aan de oude vlag. Wan neer wij ook thans het door den tijd nood zakelijke kader van de partij ontbinden, wij doen dit met den vasten wil óók ver der het volksgeheel te dienen, getrouw aan onze trotsche traditie die steeds staat en vaderland boven de partij heeft gesteld. Heil Duitschland. De Beiersche staatsminister van bin nenlandsche zaken, Adolf Wagner heeft, nadat de Beiersche V^-spartii met al haar offlcieele-onderafdeelingen is ontbon den. ter tenuitvoerlegging der 'noodzake lijke ontbindingsmaatregelen en ter ka'.- meerine van het politieke leven volgende beschikking uitgevaardigd: Alle zich in arrest bevindende functlo- naussen der voormalige Beiersche Volks partij moeten in' vrijheid worden gesteld. Al dengenen, die tot nu toe in het politieke leven op den voorgrond traden wordt aan geraden. zich zoovee] mogelijk achteraf te houden, terwijl nog beter wordt geacht, dat zij zich van het politieke tooneel terug trekken. Het vroegere lidmaatschap der partij mag noch voor ambtenaren en beambten van den staat, noch voor anderen reden zijr. tot achteruitzetting, vervolging of uit sluiting aan de medewerking bij den op bouw van den staat. o PORTUGAL. De begrooting. De regeeringsraad, welke door president Carmona gepresideerd werd, heeft de be- greoting van het moederland en de kolo niën goedgekeurd. De inkomsten van de Portugeesche be grooting worden geschat op 2.214.000.000 escudos en de uitgaven op 2.212.000.000 escudos, zoodat er een overschot is van twee millioen. In de begrooting wordt verder medege deeld, dat de personeele belasting met 10 percent wordt verlaagd en dat gelden zijn uitgetrokken voor het bouwen van groote ziekenhuizen te Lissabon en Oporto. De begrootingen der Portugeesche kolo niën zijn eveneens zeer gunstig. Terwijl die van San Thomé, Angola. Macau en Timor in evenwicht zijn, toonen de be- grootingscijfers van de Kaap Verdische eilanden, Portugeesch Guinea en Mozam bique eea overschot aan. DE ONTBIN'GING VAN HET CENTRUM. BERLIJN. 6 Juli. (Wolf) Naar ver nomen wordt zijn eenige bekende leiders van het Centrum, onder wie ook de rijksleider van het Centrum en oud-rijks kanselier dr. Bruning. voornemens het voorbeeld van prelaat Leicht, den leider der voormalige Beiersche Volkspartij te volgen en hun mandaten in Rijksdag of Landdag neer te leggen. Of hun opvolgers 'n hospltantenverhouding tot de N S.D.A.P. zullen aanvaarden, moet met het oog op den toestand van het oogenblik worden afgewacht De rijksleiding van het Centrum beraad slaagde gisteren nog over de verdere for maliteiten en het besluit liet zich van uur tot uur wachten, totdat eindelijk iaat in den avond het slot-communique werd ge publiceerd. o BALBO's VLUCHT. ROME, 6 Juli (Reuter). Het escader van generaal Balbo heeft de etappe Ierland— IJsland onder minder gunstige omstandig heden afgelegd. Na twee uur geraakte het escader in een mistbank, welke ongeveer 200 K.M. breed was. zoodat volkomen blind gevlogen moest worden. Daarna was de zee woest, er woei een sterke wind en er viel een dichte regen; het landen was derhalve ook zeer moeilijk, doch toch geschiedde dit zonder ongeluk ken binnen 15 minuten. In verband met de ongunstige weersom standigheden is besloten eenige dagen in Reykjavik te blijven. ONTPLOFFING BIJ VUURWERK. HAUTZEN, 6 Juli. (Wolff), Ter gelegen heid van het schuttersfeest alhier werd gisteravond een vuurwerk afgestoken. Een van de groote stukken ontplofte echter, waardoor drie jonge menschen op slag werden gedood en acht anderen meer of minder ernstig werden gekwetst. Naar de oorzaak van de ontploffing wordt nog een onderzoek ingesteld. ONGELUK BIJ MANOEUVRES. PARUS, 6 Juli. (Reuter) Naar de „Populaire" verneemt zijn drie soldaten van het 99e infanterie-regiment, dat op het oogenblik in het Italiaansche grens gebied op manoeuvre is, bij een bergtoer verongelukt. Een van hen viel in een 100 meter diepen afgrond te pletter, de beide anderen bleven hangen, doch werden zwaar ge wond. OOSTENRIJK. De strijd tegen dc Nazis. Het bestuur der NSDAP in Oostenrijk en dat van de Heimatschutz in Stiermarken, publiceeren een door Habicht, Proksch, Reschny en Raucher onderteekend mani fest, waarin o.a. wordt gezegd: Sedert 15 jaar duurt in Oostenrijk de strijd tusschen Duitsch bloed en Fransch goud voort. Nimmer heeft het volk de hoop opgegeven op een groote Duitsche gemeen schap. Het verbod der nat.-soc. beweging in Oostenrijk is een dolkstoot in den rug der Duitsche regeering. De nat.-soc. bewe ging wijst met riicksichtslose Scharfe und Schroffheit" de door de regeering-Dollfuss en haar Oostenrijksch front tegen haar ingebrachte beschuldiging van hoog- en landverraad van zich af. Na Dollfuss zijn „aanmatiging" te heb ben verweten besluit het manifest met de volgende tirade: De regeering-Dollfuss heeft onder schen ding van recht en wet onzen sprekers ver boden in vergaderingen en betoogingen honderden en duizenden toe te spreken. Daarom moet thans ieder afzonderlijk en op ieder oogenblik voor de beweging wer ken en propaganda maken, om zooals tot nu toe ook verder het geheele volk van onze idee te doordringen. De regeering- Dollfuss heeft ons verboden insignes te dragen. Daarom gaat heen en brengt het hakenkruis aan op muren en wanden, op rotsen en boomen en waar ook de moge lijkheid daartoe bestaat. Geheel Oostenrijk, de geheele wereld moet het zien en zal het ondervinden, dat het nationaal-socialisme in Oostenrijk leeft en door geen macht ter wereld kan worden vernietigd. De organisatie in haar nieuwen vorm is gereed. Den strijd, welken de regeering-Dollfuss ons heeft ongedwon gen, aanvaarden wij en wij zullen hem strijden met onverbiddeiiike hardheid tot de overwinning is behaald. Intusschen zet Dollfuss en zijn aanhang den strijd ongestoord door. In de zitting van den landdag van Kaernten is een grondwetswijzigend voor stel met twee derde meerderheid aangeno men. waardoor de twee mandaten der nationaal-socialistische afgevaardigden nietig worden verklaard. Tegen het voorstel stemden de zes af gevaardigden van den Landbond, de twee Groot-Duitschers en de twee nationaal- socialisten, zoomede een lid van den Hei matschutz van Stiermarken, ten slotte ook de Landeshauptmann Kernmayer die even eens lid is van den landbond. De Freistimmen verneemt, dat op grond van een verordening van de bondskanse- larii de als Duitsch-Oostenrijkschen Hei matschutz bijschreven en indertiid door de landsregcerine coedrekeurde Heimat schutz van Stiermarken is verboden. o TS JFGHO-SLO W A KI JE. Tegen de Nazis. De leden van de vereeniging van Duit sche nationaal-socialistische studenten, zullen op last van de politie de colleges aan de universiteiten niet meer mogen bij wonen De localiteiten van deze vereeniging zijn door de politie doorzocht en gesloten. Eenige leden werden aan een verhoor onderworpen. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. NEW-YORK, 6 Juli. (V.D.) Amerika schijnt thans vast besloten te zijn een eigen nationaal economisch valuta-pro gram te gaan uitvoeren, waarbij de door Roosevelt aangekondigde index-valuta de hoofdrol zal spelen. Klaarblijkelijk is Roo sevelt niet geneigd, ook maar een deel van zijn reconstructie-program op te offeren voor de redding der vastgeloopen Londen sche conferentie. De Amerikaansche re geering is ervan overtuigd, dat de Ver eenigde Staten zeer wel ook alleen den weg naar het economisch herstel met succes zal kunnen afleggen. In regeeringskringen verwacht men te minder een internatio nale overeenstemming binnen twee a drie jaar over de stabilisatie der valuta, omdat de Federal Reserve-banken volgens een onlangs gedane mededeeling geen wette lijke volmachten hebben om ter onder steuning van den dollar op de internatio nale valuta-markt tusschenbeide te komen. Roosevelt bestrijdt den gouden standaard slechts als garantie voor het in omloop zijnde papiergeld. In tegenstelling tot de opvatting van het Europeesche goudblok. dat het goud beschouwt als middel voor internationale betalingsregeling, meent Roosevelt dat de goudreserves in het land moeten blijven als permanente dekking voor de bankhllietten-circulatie. Algemeen wordt de jongste verklaring van president Roosevelt beschouwd als de zwanezang der huidige conferentie. Men verwacht, dat Vrijdag of Zaterdag de conferentie nogmaals in plenaire zit ting zal worden bijeen geroepen om kennis te nemen van het voorstel van het Bu reau, waarna de eigenlijke verdaging kan geschieden. Het is niet uitgesloten dat de Bureauzitting, gezien de nog steeds be staande moeilijkheden tusschen de dele gaties over de kwestie der verdaging zelf, tot vanavond of nog langer duurt. Over de vraag, wanneer het Bureau opnieuw moet worden bijeen geroepen tot vaststelling van het tijdstip van voortzetting der Con ferentie, is men het nog niet eens. Ame rika zal minstens drie maanden noodig hebben alvorens president Roosevelt een beslissing kan nemen inzake de valuta kwestie. LONDEN, 6 Juli. (Reuter). Naar ver nomen wordt, bereidt het secretariaat van de Economische Conferentie zich voor 8 dezer naar Genève te vertrekken. Dit bericht schijnt te bevestigen, dat de conferentie om zoo te zeggen beëindigd is. Hedenochtend 10 uur vergaderde het bureau van de conferentie in geheime zit ting, teneinde te bespreken, welke sub commissies in stand zullen blijven indien de conferentie wordt verdaagd. Het bureau zelf zal in gewijzigden vorm blijven bestaan, teneinde een hervatten van de werkzaamheden van de conferen tie te vergemakkelijken. LONDEN, 6 Juli. (Reuter). Vermoed wordt, dat het Bureau van de Conferentie heden in zijn vergadering het voorstel tot verdaging der conferentie, ingediend door het Klein Bureau, behandelt. Aangezien geen der landen het directe voorstel heeft ingediend, kan geen enkel land verant woordelijk worden gesteld voor de verda ging. Algemeen vermoedt men, dat morgen in de plenaire zitting tot verdaging der conferentie zal worden besloten. De conferentie zal dan over enkele maanden, vermoedelijk te Genève, weer bijeengeroepen worden. De delegatie van Danzig verklaarde, dat de Vrije Stad zich bij de Goudlanden heeft aangesloten. WATERPOLO. R.P.C. II—DE ZIJL III. Deze wedstrijd wordt morgenavond om 7.30 uur te Rijswijk gespeeld voor de competitie van den Kring Den Haag. G.Z.C. I—DE ZIJL I. Deze wedstrijd wordt Zondag a.s. 1H Gouda gespeeld voor de 2e klasse compe titie van den N.Z.B. Dienzelfden middag speelt een comb, van de Zijl II en m tegen een G.Z.C.-comb. een vriendschappe- lijken wedstrijd. GYMNASTIEK. KEURTURNWEDSTRIJD HOLLAND—LUXEMBURG. Op Zondag 16 Juli zullen, gelijk gemeld, de Nederlandsche keurturners voor de elfde maal sedert 1926 in een internatio nalen keurturnwedstrijd uitkomen- Dit maal voor het eerst tegen Luxemburg. De stand der internationale ontmoetin gen op keurturngebied is thans voor Ne derland: aantal wedstrijd tegen België 6, gewonnen 5. Tegen Duitschland zijn alle twee wedstrijden verloren. Tegen Enge land werd eenmaal geturnd en gewonnen. De wedstrijd te Terborg zal voor de eerste maal in de openlucht worden ge houden; tot nog toe waren het steeds zaalwedstrijden. Hoe de krachtsverhoudingen zullen zijn, is niet met zekerheid te zeggen. De laatste ontmoeting met Luxemburg dateert van de Olympische Spelen te Amsterdam, toen weliswaar Nederland in het algemeen klas sement voor Luxemburg bleef met 1364.875 punt tegen 1361.punt; doch enkel aan de toestellen gerekend was Luxemburg Holland voor met 1138.24 tegen 1113.625. Dstijds was er dus niet van 'n verschil van eenige beteekenis te spreken. Hoe de ver houdingen nu zijn zal te Terborg blijken. Wij, voor ons, geven Nederland, gezien wat zijn keurturners de laatste jaren pres teerden, wel degelijk een kans. De Nederlandsche afdeeling is als volgt samengesteld: W, Zwaaf, J. v. d. Vinden, J. Caranca W- Haufe, E. Melkman, P. van Dam en F. Wedel. Leider der Ned Afdee ling is de heer A. Metz, alhier. De wedstrijdleiding zal in handen zijn van den heer J. H. F. Sommer te Dor drecht, terwijl door het K.NG.V. als Jury leden zijn eenoodigd de heeren A. de Jong en F. de Wilde. De samenstelling der Luxemburgsche afdeeling is nog niet bekend. 2-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2