De toekomstige Kooi-Kapel. GOUDEN BRUIDSPAAR. 74gte Jaargang DONDERDAG 6 JULI 1933 No. 22483 STADSNIEUWS. Het bouwplan reeds goedgekeurd. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn, Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewysuummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zyn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. DR nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. CHR. KWEEKSCHOOL. Examens nuttige handwerken, eerste groep. Geslaagd de dames A. Aldershoff alhier, J. G. J. v. d. Berghe te Voorhout, M. C. Bleileven te Alphen aan den Rijn; L. M. Boekkooy te Oegstgeest, W. R. D. van Dam te Bodegravenn, J. v. Loo te Waarder en R. v. Muiswinkel te Bodegra ven. Afgewezen geen. Morgen viert prof. dr. L. Knappert, die dezer dagen aftrad als hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Uni versiteit alhier, zyn zeventigsten ver jaardag. INSTALLATIE CHR. PADVINDERS. A.s. Zaterdag zal een tiental jongelui worden geïnstalleerd as Verkenner van de afd. Leiden, troep 1, der Ned. Chr. Padvlndersvereeniging. De afdeeling hoopt deel te nemen aan het Zomerkamp, het welk gehouden zal worden van 31 Juli t/m. 5 Augustus a.s.; aan dit kamp zul len alle troepen van het district Zuid- Holland deelnemen. WAARSCHUWING. De secretaris van den Armenraad schrijft ons: Het z.g.n. „Nationaal Reddingsleger", leider W. Voortman ,doet Maatschappe- hjk werk en het evangeliseert. Noch de eene noch de andere tak van arbeid ver dient vertrouwen. Daar bovendien over collectanten en officieren van deze organi satie herhaaldelük ongunstige berichten binnenkomen, verdient het aanbeveling aan dit werk geen steun te verleenen. De kerk hoogstwaarschijnlijk in het voorjaar van 1934 gereed. Het is niet de eerste maal, dat wy in deze kolommen melding maken van de plannen van het bestuur van wijk VIII der Ned. Hervormde Gemeente om in het Kooikwartier een kerk te stichten. Reeds 7 a 8 jaar geleden drong de voor zitter, ds. Joh. W. Groot Enzerink er bü den Kerkeraad op aan om in dit druk bezochte stadsdeel de mogebjkheid te scheppen tot het geven van godsdienst oefeningen. Na eenige aarzeling werd de Kerkeraad daartoe bereid gevonden en sindsdien worden in het z.g.n. Java-lokaal, zynde het gymnastieklokaal der O.L.-school in de Medusastraat, geregeld des Zondags morgens diensten gehouden, welke zich in een toenemende belangsteling mogen verheugen. Dit laatste deed by het wykbestuur en inzonderheid by den voorganger het ver langen groeien naar een gebouw, dat ge heel en al dienstbaar zou zijn aan de ver kondiging van het Evangelie. De actie voor de Kooikapel mogen zy by de belangstellenden genoegzaam be kend veronderstellen dan dat het noodig zou zyn daarover breedvoerig uit te wyden. Krachtig terzijde gestaan door ds. A. D. Meeter begon ds. Groot Enzerink met de inzameling van gelden en een gift van f. 5000, zoomede drie van elk f1000, gaven reeds direct de gewenschte stimulans om op den ingeslagen weg voort te gaan. In den loop van het vorige jaar werd het denkbeeld geopperd om over de ge- heele stad een wekelijksche inzameling van dubbeltjes te organiseeren en ook dit plan viel in goede aarde. Niet minder dan 200 personen verklaarden zich spontaan bereid om zich met de inzending te be lasten, waardoor in een jaar tyds een bedrag van pl.m. f.3500 werd bijeen ge bracht. Dit gevoegd by de geregeld bin nenkomende giften leverde een totaal op van pl.m. f. 25.000. Toen de actie in dit stadium was geko men. konden de plannen vasteren vorm aannemen. De tot dusverre bestaande commissie van overleg loste zich op in een bouwcommissie, bestaande uit drie leden van de Gemeentecommissie en drie leden van het Wykbestuur; het geheel onder voorzitterschap van ds. Groot Enzerink. Ook hier werd spoedig overeenstemming bereikt en als bouwterrein een stukgrond aangekocht liggende op den hoek van Drift- en Ambonstraat. Weliswaar ontbra ken nog f. 20.000 voor de benoodigde bouwsom, doch gezien de resultaten der voortgezette dubbeltjes,-actie en mede ge let op het feit, dat verscheidene personen nog toezegging van giften deden by de eerste steenlegging, achtte de bouwcom missie zich verantwoord om den bouw niet langer uit te stellen en noodigde drie architecten uit om plannen in te dienen. De keuze viel op het ontwerp van den heer G. Hoogevest, architect te Amers foort, bouwer van de Julianakerk te Den Haag, de nieuwe kerk in den Wieringer- meer en het sanatorium „Lichtenberg" te Amersfoort. Zooals gezegd komt de nieuwe kerk annex wijkgebouw te staan op het hoek punt van Driftstraat en Ambonstraat. De hoofdingang komt in de Ambon straat: de zij-ingang en het front van het wijkgebouw in de Driftstraat. Het ligt in de bedoeling het bestaande wijkgebouw „Irene" aan de Haven te ver- koopen en het voordeelig saldo te storten in het bouwfonds. Het nieuwe wykgebouw blyft altyd- durend eigendom van het wykbestuur; de kerk gaat. wanneer eenmaal de hypotheek zal zyn afgelost, in eigendom over aan de Gemeentecommissie, hoewel het wijkbe- stuur er te allen tyde de beschikking over blijft houden. De kerk biedt plaats aan 500 personen, terwijl rekening is gehouden met eventueelen bouw van een galerij, plaats biedende aan 100 personen. Het wykgebouw omvat een catechisatie kamer, een vergaderlokaal voor pl.m. 70 personen en een ruime conciërgewoning. De aanbesteding zal vermoedelyk reeds in Augustus of September plaats vinden, terwijl by een normalen gang van zaken de nieuwe Kooi-lcapel in het voorjaar van 1934 in gebruik kan worden genomen! De teekeningen zullen de volgende week Woensdag- en Zaterdagmiddag telkens van 2 tot 5 urn' in de Pieterskerk (in gang tegenover de Heerensteeg) voor be langstellenden te bezichtigen zyn. Ook des Zondags, na afloop van den ochtend dienst zullen de teekeningen aldaar ter inzage zyn uitgestald. Een schets van het fraaie kerkgebouw,.dat binnenkort op den hoek van Drift- ffi) Ambonstraat val verrijpsm H. B. S. VOOR MEISJES. De o ver gangs-examens. Bevorderd van la naar II 22 leerlingen, afgewezen 4. Bevorderd: S. B. Affourtit, A. Bonte, H. I. Brouwer. J. C. Dekker, C. H. Duymaer van Twist, M. C. E. Portgens, C. M. Has- pers. S. P. I. Hoogeveen W. E. Jansen, E. P. W. de Klerk. G. M Kiyn, H. W. Kris pijn, J. M. Nauta, J. C. van Pernis, J. L. Schüller. D. C. H. C. de Stoppelaar, C. E. Tegelaar, M. M. des Tombe, C. J. van der Veen, V. I. Veress, A. v. d. Weide. Bevorderd van Ib naar II 22 leerl., voor- waardelyk 1. afgewezen 3. Bevorderd: J. R. Beerman. G. R. S. de Bel, N. Bruynsteen. M. H. Deegenaars. J. Dekker. B. M. Elout, E. W. C. van Haarlem, A. M. de Jong, S P Kanbier (voorw.), E. G. M. Keesom, E. A. Kerpestein, J. A. C. Koert, E. C. Lahr, C. H. H. Nagel, J. M. Ochtman, E. H. C. Reitsma, J. A. Schip per, G. M. Thöenes, L. S. van der Veen, G. Vlaardingerbroek, M. Vos, P. van Wei zen, W. Wiggers. Bevorderd van Ic naar H 15 leerl., voor- waardelyk 1, afgewezen 4. Bevorderd: A. H. van Beest. W. A. H. E. de Blécourt, C. de Bruyn, E. H. de Bruyn, A. Dooremans, H. J. van Eysinga, T. A. Gunning, H. Herts, M. E. de Jong. V. E. Kaulbach, L. KnOop Pathuis. M. M. Kluyt- mans, M. C. I. Moermans, W. Nieuwkerk, W. A. J. van Royen, D. T. F. M. Savelkoul (voorw.). J. Tendeloo Bevorderd van II a naar III 20 leerl., afgewezen 8. Bevorderd: H. A. Boutmy, J- A. Cou- wenberg, M. J. Delhez, A. J. van Eek, H. Groenhoff, S. E. van Hoik, D. Huurman, B B. van Yperen, C. C. de Jong, D. A. van der Kloes, J. M. Knook, G. Kristensen, E. J. Landaal, P. Lievense, C. Nyholt, A. Th. M. Olland, F- H. M. M. Pierrot, S. Riemens. I. G. Taconis, D. B. M. Wijten- burg. Bevorderd van II b naar Hl 13 leerl., afgewezen 6. Bevorderd: N- H. Blink, A. Bronger, W. Coenraads Nederveen. N. Fransen, A. C. J. M. van Hamersveld. B. D. de Jong, M. A. Kuiper, M. J. H. van der Meer. D. P. Munk, M. Seret, M. A. Timmers, W. Ver koren. W. A. M A. C. v- d. Worm. Bevorderd van III a naar IV a 7 leerl., afgewezen 6. Bevorderd: H. J. van Buuren, M. L- Dett- mar. E. Escher, L. C. E. Jorissen, P. E. S. G Krom, J. A. M. van Mens, E. J. Smo- renburg. Bevorderd van III B naar IV B 18 leerl., ctfgGW. 9. Bevorderd: J. A Abbinga, G. W. J. Ber- tel, E. Dros, M. A. M. van Helvert, M. A. van Kampen, H. Kerkheide, C. C J. Ket- tenis, M. J. A de Koster, H. M. Kluytmans, F Kuenen. M. Langhout, C. J. A. Muller, A. F. M. M. Pierrot, K. J. Polak, M. Polak, E H Sirks. J. J. Tjalsma, C. J. Wieder Bevorderd van IV A naar V A 14 leerl., afgew. 2 Bevorderd: C. Begeer, O L Bresson, C M. Brouwer. J. C. Fraassen, E. Groenhoff, H. Hoos, E. Huurman, C A. Kelder, W. Krouwel. W. Krykamp. L Loth. A A. van Royen. N. E. O. Rückert, P. C. Verhey van Wijk, G A. de With. Bevorderd van IVB naar VB 9 leerl., afgew. 2. Bevorderd E Christiaanse. E Cohen, W. M. H v. d. Drift. W. v. d. Hout. E. S. Jonker. E C. Lut. A. Weeda, F. H. von Weiier, A. M. C. Woltjer. Bevorderd van VB naar VI, 7 leerl., afgew. 3. Bevorderd: D P. Damsté. N. A. J. van Eek, J. M. de Haas, E. Molt, H A. C. R. Roessingh, H. A. E. C. Wennekers, A. M. Würtz. Alle leerlingen verwierven het eind diploma der afd A. C. van Emmerich C. A. Escher, M. Keyl, P. H. de Kier, W. Kneteman. J. W. Smit, A. L. de Vries. C. M Wensinck. DE REDDINGS-DEMONSTRATIE. Grootc publieke belangstelling. Nog nooit is de zweminrichting De zyi zoo vol geweest als gisteravond, toen de Leidsche Reddingsbrigade en de Eerste Leidsche E. H. B O -brigade er de aan gekondigde demonstratie hielden. Vlot en vlug werden de diverse oefeningen afge werkt, onder groote belangstelling van het publiek. Allereerst werden de afweergre- pen gedemonstreerd, daarna de vervoer- grepen te water. Een redding van een drenkeling hoe het niet moet bracht wat meer vroolykheid. Na de redding zorgde een heerenploeg der E.H.B.O.-brigade op goede wyze voor het opwekken der levensgeesten en het vervoer te water. Nog beter gesaagd bleek het volgende num mer. Hier geschiedde de redding op de goede wiize en keurig werd dit alles voor gesteld. De damesploeg der E.H.B.O.-bri gade verrichtte hier de werkzaamheden. Zelfs het zuurstofapparaat was niet ver geten en zoo was dit nummer werkelijk de clou van den avond. Vervoleens kregen wy het vervoer te zien van iemand, die kramp krijgt, terwijl het uitkleeden te water en het popduiken de demonstratie besloten. Al met al een uitmuntend ge slaagde avond voor de Leidsche Reddings brigade en de E.H.B.O. GIDS DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT. By de firma S. C. van Doesburgh al hier is verschenen de Gids der Ryksuni- versiteit voor 1933/34, uitgegeven door de faculteiten der Leidsche studenten met medewerking van den Academischen Senaat. Het ruim 250 bladzyden omvattende boek bevat alle mogelyke gegevens de Universiteit betreffende, zoowel wat be treft de inschrijving van studenten, college- en examengelden, samenstelling der faculteiten met vermelding van spreek uren der hoogleeraren als ten aanzien van academische instellingen, musea, byzon- derheden betreffende de studie, enz. enz. Door de overzichtelyke indeeling en uitgebreide behandeling vormt het boekje voor iedereen, die aan de Universiteit ver bonden is, een uiterst gewenscht bezit. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2e gedeelte iprak- tyk) van het examen akte N VIII (leerares Koken en Voedingsleer) mej. M. J. Ph. Berkvens. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Pacificator, Zee straat 1, Noordwyk-Binnen. Klein handel en grossier in sigaren, tabak en aanver wante artikelen. Eigenaar: L H. Snyders, Noordwyk-Binnen Wyziging: P. Kuyf, Zuideinde 73, Nieuw koop. Beurtschipper en brandstoffenhan- delaar. P. Kuyf (Huwelyksche Voorwaar den). BUITENLANDSCH BEZOEK AAN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Hedenmorgen heeft een groot aantal deelnemers aan het 3e internationale zie kenhuis-congres, dat dezer dagen te Knocke sur Mer (België) is gehouden, een bezoek gebracht aan het academisch zie kenhuis alhier. Te circa 10 urn arriveerden de onge veer 70 deelnemers van verschillende natio naliteiten aan het ziekenhuis, waar zy werden ontvangen en rondgeleid door den directeur, den heer H. H Maas, die den bezoekers de byzonderheden dezer inrich ting wees. Nadat in de ontvangkamers een lunch was aangeboden, vertrok het gezelschap na een woord van harteiyken dank door den voorzitter, dr. René Sand, te omstreeks 2 uur naar Haarlem en Amsterdam. By den ontvanger der directe be lastingen alhier, 1ste kantoor, is een be drag van f. 150 ontvangen wegens gewetensgeld. Benoemd is aan het Medisch Paeda- gogisch Instituut te Arnhem mej. Fr. van Ulden alhier, gediplomeerd huishoudkun dige. Vanaf 1 Juni jl. is de heer R. J. J. Bronsgeest, student in de klassieke let teren, door den minister van onderwys. kunsten en wetenschappen, buiten bezwaar van 's Ryks schatkist, benoemd tot assi- tent van prof. dr. A. W. Byvanck bij de archaeologie aan de Rijkuniversiteit alhier Wij vragen speciale aandacht voor den oproep aan de Leidsche Burgery in het Tweede Blad! BINNENLAND. Nieuwe moeilijkheden bij den Leidschem Stadhuisbouw. (Laatste Berichten, le Blad) Bezwaren van de Reedersvereeniging voor de HaringvisscherU tegen de Omzet belasting (Binnenland, 3de Blad). De vergadering van den Middenstands bond te Vlissingen (Binnenland, 3de Blad) De plaatsing van referendarissen bij den dienst der P.T.T. (Binnenland, 3de Blad). Vines en Crawford in den eindstrijd van liet heeren-enkelspel tc Wimbledon (Sport, 3de Blad). De roeiivedstrijd om den Telegraaf - beker; Njord wint, maar wordt wegens het verkeerd nemen van een bocht gediskwa lificeerd (Sport, 3de Blad). Het Chr. Nat. Zcndingsfeest op „Raap horst" (3de Blad). Radio-uitzending via Kootwyk vanaf lieden tot 1 Januari iederen dag na 7 uur (Laatste Berichten, 1ste Blad). De clearing-wet treedt met Ingang van morgen in werking (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Naar de verdaging der Londensche Con ferentie (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Het Duitschc Centrum is thans officieel ontbonden (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Strijd tegen de Nazis in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije (Buitenland, 1ste Blad). Buitenlandsch debat in het Engclsche Lagerhuis (Buitenland, 1ste Blad). Balbo's eskader tc Reykjavik geland (Buitenl. Gemengd 3de Blad, en Tel., 1ste Blad), Gisteren is de gerestaureerde le klasse wachtkamer aan het station alhier in gebruik genomen. Doordat een verbinding met de 2e klasse wachtkamer tot stand is gekomen, is de ruimte van de wacht kamer aanzieniyk uitgebreid. De toegang tot de vestibule is nu met een muur af gesloten, waardoor het hinderlijke loopen door de wachtkamer wordt vermeden. De politie heeft den 17-jarigen De B aangehouden onder verdenking van dief. stal van een portemonnale, inhoudende f. 15 - ten nadeele van H. In den afgeloopen nacht ls ingebro ken in de apotheek W P. aan het Kort Rapenburg. De dieven zyn binnengekomen door een ruitje aan de achterzijde in de Kabeljauwsteeg te vernielen, waardoor zij ten raam konden openen, zy hebben in eenige kamers de boel over hoop gehaald, doch door omstandigheden was het niet mogelyk na te gaan of en zoo ja, wat er vermist wordt. De politie stelt een on derzoek in. De inbraak werd het eerst ontdekt door een waker van den Parti culieren Nachtveiligheidsdienst wiens aandacht werd getrokken door het ver brijzelde ruitje. Vandaag vieren al weer twee Leidsche ingezetenen hun gouden bruiloftsfeest. Het zijn Dirk Gulay en mej. Francisca Rijsbergen, wonende Sint Janshof 11 aan de Haarlemmerstraat 264. Beiden zijn respectievelijk 72 en 69 jaar oud, maar zij dragen hun jaren met eere, want geen van beiden herinnert zich ooit een dag ziek te zyn geweest. En dat terwijl zij toch een uiterst werkzaam leven achter den rug hebben. De bruidegom was behoudens twee korte onderbrekingen niet minder dan 58 jaar in dienst by de firma J en A. le Poole, eerst als kleurverver, later ais voorman van die afdeeling. Eerst ruim twee jaar geleden was hy genoodzaakt het werk neer te leggen. Uit hun huwelijk werden zeven kinderen ge boren, waarvan er nog vyf in leven zijn WU hopen van harte, dat het hun ge geven moge zyn in dezelfde goede ge zondheid ook hun diamanten huwelijks feest te beleven.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1