N.V. LEÏDSCH DAGBLAD LE1DSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 4 Juli 1933 KUNST EN LETTEREN. VISSCHERIJBERJCHTEN. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. ■Illllllllllllllllllllllllllllllliillillfllll van tevoren een herstel van de status quo te verlangen. De raad heeft de commissie van drie opdracht gegeven onverwijld een sub commissie te benoemen en naar bet ter rein der vijandelijkheden te sturen. De belde partijen hebben het recht, ieder een waarnemer te benoemen. De Volkenbondsraad heeft zich hierna tot einde September verdaagd Dit uitstel wordt gemotiveerd met het feit, dat het Volkenbondssecretariaat ten gevolge van de conferenties, welke dit jaar gehouden worden, overbelast is en met de noodzakelijkheid den datum van de Vol- kenbondsassembléc ln overeenstemming met de op 16 October vastgestelde samen komst der Ontwapeningsconferentie te be palen. De bij de Ontwapeningsconferentie belanghebbende vertegenwoordigers heb ben dus een geschikte gelegenheid de be staande groote tegenstellingen ln de ont wapeningskwestie op te helderen. Gisteravond ls ln de sovjet-ambassade te Londen een overeenkomst (non-agressie pact) ondertcekend tusschen de Unie van Sovjet-Republieken. Afghanistan. Estland, Letland, Perzië, Polen, Roemenië en Turkije, welke het begrip van den aanval omschrijft. Art. II van de conventie zegt, dat als aanvaller zal worden beschouwd de Staat, die het eerst één der volgende daden zal hebben gepleegd: le. een oorolgsverklarlng aan een ande ren staat; 2e. een inval met de gewapende macht op het grondgebied van een anderen staat, zelfs zonder oorlogsverklaring: 3e. een aanval door zijn militaire-, vloot- of luchtstrijdkrachten tegen het grondge bied, de schepen of de vliegtuigen van een anderen staat: 4e. een maritieme blokkade van de kus ten of havens van een anderen staat; 5e. het verleenen van steun aan gewa pende benden, die, op zijn gebied georga niseerd, het gebied van een anderen staat binnengedrongen zijn, of de weigering, on danks het verzoek van den aangevallen staat, om op zijn eigen grondgebied alle maatregelen te treffen, die in zijn macht zijn, om bovengenoemde benden van alle hulp of bescherming te berooven Art. III der conventie zegt, dat geen en kele overweging van polltieken, militairen, cconomischen of anderen aard als excuus of rechtvaardiging van een aanval als in art. II bedoeld zal kunnen worden aange voerd. Na de onderteekening van de conventie verklaarde Litwinof, dat Rusland bereid is een dergelijke conventie te sluiten met alle andere landen, welke hun aardrijkskun dige ligging en hun betrekkingen met Rusland ook mogen zijn, Litwinof verklaarde verder, dat deze conventie en andere, die onderteekend kunnen worden', het Sovjet-voorstel op de agenda der ontwapeningsconferentie voor de algemeene aanvaarding eener definitie van den aanvaller niet annuleeren. De tegenwoordige conventie, besloot hij, versterkt den vrede tusschen naties, die meer dan 265 millioen inwoners tellen. De kwestie van Bessarabië tusschen Roemenië en de sovjets is eenvoudig op geschort. In Amerika verwacht men een spoedige erkenning der sovjets. De eerste stap zal waarschijnlijk een modus vivendi brengen, ten einde een be handeling der verschillende kwesties, zoo als die der schulden, communistische pro paganda en handelsbetrekkingen mogelijk te maken. Zoodra een bevredigende oplos sing dezer Vraagstukken zal zijn tot stand gekomen, zal de permanente erkenning volgen. Het verluidt, dat deze zienswijze nog niet het standpunt van President Roosevelt is, doch dat een dergelijk voorstel hem is gedaan uit den kring van zijn medewer kers. De nadruk wordt er op gelegd, dat alle vooraanstaande leden van het kabinet voor de erkenning van Sovjet-Rusland zijn, o D1JITSCH! AND. Het Centrum voor zijn ondergang. De ..Germanta" meldt, dat reeds princi pieel overeenstemming bereikt is, dat de leden van de centrumsfractie, tenminste gedeeltelijk, als hospitanten zullen worden opgenomen in de fractie der N SD.A P Slechts moet worden overeengekomen, welke centrumsafgevaardigden zouden moeten aftreden, omdat zij voor de NB. DAP. onaannemelijk zijn. Het einde van de centrumspartij, aldus het blad, is geen reden voor het Katho lieke volksdeel, bezorgd en met wantrou wen de toekomst in te zien. Noch vloeien uit het zich ontbinden van de partij ge varen voort voor de Kerk. noch is het ge rechtvaardigd. te vreezen dat de Katho lieken uit de politieke werkzaamheid zui len worden uitgeschakeld. Met het parlementarisme, vervalt ook de Katholieke oartij als politieke factor. Voor waarde is slechts, dat we de grondslagen van het nieuwe Duitschland bevrijden en onvoorwaardelijk de leiding goedkeuren Niet vandaag of morgen, maar toch wel in de toekomst, kunnen het wordende rijk waardevolle krachten toevallen, welke tot nu toe waren afgesneden van den grooten stroom der natlonaal-oolitieke ontwikke ling. Aldus kan de ondergang van het po litieke Katholicisme alle partijschepne ,1e krachten in het Katholieke volksdeel vrij maken. Alle in Pruisen verboden R.-K. organi saties zijn nu ook in Wurttemberg opge heven. Vee! documenten, vermogens en bank rekeningen der betreffende organisaties zijn in beslag genomen en de vereeoigings bureaux zijn gesloten. o RUSLAND. Sokolnikof biedt excuses aan. Sokolnikof heeft aan den Japanschen gezant medegedeeld, dat de beschuldiging, dat dri» visschers in een Japanschen mo- torlogger door geweerschoten van de kust in het gebied van Kaap Kronotzki (Kams- jatka) gedood zijn, juist is bevonden. Hij bood zijn excuses aan namens de Sovjet-regeerlng en gaf de verzekering, dat er maatregelen getroffen zullen worden om de Sovjet-onderdanen die verantwoor delijk zijn voor het schieten, te bestraffen en de gezinnen der slachtoffers schade loos te stellen. DE WILLEM VAN ORANJE-FILM. Naar gemeld wordt, zal Cor van der Lugt Melsert de hoofdrol ln de film Willem van Oranje vertolken. Deze film vertoont ech ter niet de minste overeenkomst met het tooneelspel van den heer Veterman, doch behandelt het leven van den Prins Op een geheel andere wijze. De andere rollen worden vertolkt door leden van het gezelschap van den heer Van der Lugt en verscheidene andere be kende acteurs en actrices. NIEUWE UITGAVEN. In de Society Reeks van Van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij. verscheen een nieuw boek van Pamela Wynne, getiteld „Liefde in de Mist", vertaald door Chr. MorescoBrants, Drukkerij Henri Bergmans en Cie., Til burg. mr H. J. A. van Son: Katechismus over het Russische Communisme, in 100 vragen en antwoorden voor het Nederland- sche Volk. N.V. Uitg Mij. „De Tijdstroom", Lochum. „Tusschen twee Werelden", Joannes Red dinglus. Door de erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam werd als reclame een aardig jongensboek van B. van Huct „De Trap pers" uitgegeven. Uitg. Mij. Conlidentia 's Gravenhage „Bestaan er „Normale" menschen?" een populair wetenschappelijke studie, door Maurice Bernard Coëlho. (Psychloog te 's Gravenhage). Bij de N.V. Uitg. Mij. „Kosmos" te Am sterdam verschenen een 6-tal populaire handboekjes, welke beoogen ons volk be trouwbare inlichtingen te verstrekken op het gebied der hygiëne. Deze zg. Gezond heids Bibliotheek staat ondër leiding van Prof. Dr F. J. J. Buvtendijk, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen Voor de wijze waarop de verschillende mede werkers hun opdracht hebben vervuld, n 1. om in een kort bestek eenvoudig en dui delijk een inzicht in de hygiënische vraag stukken te geven is hier een woord van hulde zeker op zijn plaats De zes deeltjes die het licht reeds zagen zijn: „De Zorg voor het Hart", door Prol. S. de Boer. „Raadgevingen voor de as. Moeder" door Prof. Dr. J L. B. Engelhard. „De verzorging van de Zuigeling" door Prof. Dr. E. Gorter, „Beroepsziekten en bedrijfshygiëne" door Dr. L Heyermans. „Eerste Hulp bi) Ongevallen" door Prof. Dr. R R Michael. „Tuberculose" door Prof. Dr. L. Polak Daniels. Prijs per deeltje in kunstlederen bandje f. 0.95 o TIJDSCHRIFTEN. Verschenen is het Juli-nummer van „Meisjes-leven" onder redactie van Willy Pétillon Tal van aardige verhalen en verzen, o.a. over „Trekken en Kampeeren" zijn er in opgenomen. IJMUIDEN, 4 Juli. VISCHPKIJz.fc.ls Tarbot per K.G. f. 8,75—0.55; Tongen per K.G f 1.350,70; Zetschol per kist van 50 KG f 24—23; Kleine schol idem f. 19—3,10; Schar idem f. 6—3,60; Tong schar idem f 20: Roggen per 20 stuks f. 14—7,50; Vleeten per stuk f 3: Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 3,80—2,80; Middel schelvlsch idem f. 24: Kleinmiddel schelvlsch idem f. 1811,50; Kleine schelvlsch idem f. 9—3.40; Kabel jauw per kist van 125 K.G f 3829; Gul len per kist van 50 K.G. xx f. 17.504,30; Lengen per stuk f. 1,250.60: Wijting per kist van 50 K.G. f 4,30—3,60 Koolvisch per stuk f. 0,630,50 Aangekomen 4 Stoomtrawlers IJM 86 met f. 1957; IJM 55 met f. 1331; IJM 112 met f. 2815; IJM 97 met I, 1588; de kotter E 369 met f. 674; de haring- logger IJM 218 met f. 3849 voor pekel haring en 3 loggers KW 108 met f. 668; KW 25 met f. 1218; KW 297 met f. 853. OOSTENRIJK. Nieuwe schoolrichting. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft de Oostenrijksche regeering aan alle onder- wijs-autoriteiten een circulaire gericht waarbij alle schoolboeken, die met opzet den godsdienst negeeren worden ver boden. Tijdens de voormalige socialistische re geering was het gebruik van leerboeken waarin de naam van God voorkwam, niet toegestaan De minister van opvoeding en onderwijs heeft bzpaald. dat alleen die leerboeken zullen gebruikt worden, waarvan de in houd in overeenstemming is met de eischen van een moreele godsdienstige en vaderlandslievende opvoeding. JAPAN. Aanslag op een Russisch vertegcmvoordige.r Het telegraaf agentschap der Sovjet- Unie meldt, dat gistermorgen te Tokio een aanslag is gepleegd op den handelsverte genwoordiger der Sovjet-Uunie in Japan, Kotsjotew. De dader, een zekere Soerinate Wasias. is door de politie gevat. Hij is de voorzit ter der reactlonnaire organisatie Eakoe- moiso. Kort na den aanslag begaf de chef van het protocol van het dept. van bultenl. zaken zich naar den ambassadeur der U. S. S. R., Joerenov, betuigde hem uit naam van minister Oesjida zijn leedwezen en gaf hem de verzekering dat de Japansche regeering een streng onderzoek zal instel len, van welke resultaten zij den ambas sadeur op de hoogte zal houden. De chef van het protocol bezocht even eens Kotsjotov voor het betuigen van zijn leedwezen. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Een voorstel tot verdaging. LONDEN, 4 Juli (Reuter). Men meent in Britsche kringen, dat er geen sprake is van een mislukken der conferentie. Men zal de toestand onderzoeken en ondertusschen de werkzaamheden voort zetten. Er zijn nog tal van punten welke ge legenheid bieden voor een gemeenschappe lijk accoord, die buiten de valutakwestie staan. NEW YORK, 4 Juli. (Reuter). Volgens te New York gepubliceerde berichten zou een ernstig verschil van meening bestaan tusschen Roosevelt en de Amerlkaansche delegatie te Londen. Na een vergadering aan boord van de Indianapolis zouden Roosevelt en de leden van het kabinet besloten hebben, dat de conferentie, niettegenstaande de ontevre denheid van de Europeesche landen, moe ten worden voortgezet. De Amerikaansche delegatie heeft dien overeenkomstige instructies ontvangen. De Amerikaansche delegatie moet echter van oordeel zijn, dat verder deelnemen aan de conferentie nutteloos is. De delegatie zou besloten hebben, zelfs indien de conferentie wordt voortgezet, geen steun te verleenen aan voorstellen tot verlaging van de tarieven. Zij heeft Roosevelt verzocht haar een nieuw voorstel te zenden, ter vervanging van de resolutie-Pittman. aangezien deze in strijd is met de verklaring van Roo sevelt. De Herald Tribune schrijft verder, dat het Amerikaansche kabinet levendig wenscht alle verantwoording voor het af breken van de conferentie te vermijden en men heeft bij het kabinet den indruk gevestigd, dat de conferentie niet in ge vaar verkeert. In oflicieele kringen Is men van mee ning, dat de overige landen de conlerentia niet zonder gevaar kunnen verlaten LONDEN, 4 Juli. (Reuteri. Een ver gadering van de Amerikaansche delegatie besloot te blijven ijveren voor voortzetting der conferentie om verhooging van de wereldprijzen te verkrijgen. Mc Donald heeft onofficieel vergaderd met de voornaamste delegatie-leiders. Hedenavond zal het bureau der confe rentie bijeenkomen. Men verwacht, dat daar een der staten zal voorstellen, de Conferentie te verdagen. PARIJS, 4 Juli (V.-DIn een verkla ring aan de Fransche pers heeft de Mi nister van Financiën Georges Bonnett er nogmaals op gewezen, dat Frankrijk er niet aan denkt" zijn tot nog toe ingeko men houding ten aanzien van het valuta- vraagstuk op te geven. Ook in de toekomst zal Frankrijk te Londen hetzelfde stand punt blijven verdedigen De gebeurtenis sen, die zich ln de laatste dagen hebben afgespeeld, hebben de juistheid van het Fransche standpunt slechts bevestigd. Wanneer Frankrijk het initiatief voor ge meenschappelijke maatregelen tot be scherming tegen speculaties heeft geno men, dan heeft het dit gedaan met de van het begin af reeds aangekondigde over tuiging, dat de besprekingen te Londen niet temidden van een valuta-oorlog kun nen worden voortgezet'. LONDEN, 4 Juli. (V.D.) Volgens de „Daily Telegraph" hebben in een gister avond gehouden vergadering der Ameri kaansche delegatie vele afgevaardigden- zeer critische opmerkingen naar aanlei ding van Roosevelt's verklaring gemaakt. Men beschouwt deze verklaring als een ver loochening van de geheele delegatie, die zooals bekend is, harerzijds met de voor gestelde valutaformule accoord wilde gaan Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat prof. Moley, die als persoonlijk verte genwoordiger van Roosevelt naar Londen kwam, vervangen zal worden door prof. Warren. De Londensche bladen laten duidelijk blijken dat de Economische Wereldconfe rentie door de mislukking der onderhan delingen over de valutastabiliseering een aoodelijke schok heeft gehad. De .Daily Express", die met groote '.etters verkon digt dat Amerika de conferentie getorpe deerd heeft, maakt zich daardoor tot tolk van de algemeene opinie in Engeland. De .Times", die de Amerikaansch-En- gelsche betrekkingen met groote voorzich tigheid pleegt te beoordeelen schrijft dat de verklaring van Roosevelt een hevige te leurstelling voor de Engelschen ls geweest Roosevelt zal moeten erkennen, dat de tegenwoordige onzekerheid den valutaspe culanten alle kansen biedt. Financial News" verwijdt Roosevelt dubbelzinnigheid en elscht dat in de hui dige omstandigheden de conferentie maar gesloten zal worden De ..Daily Herald" gelooft dat de confe rentie op zij n hoogst nog een paar re soluties met vrome wenschen zal voort brengen en overigens spoedig zal dood- loopen LONDEN, 4 Juli (Reuter) De leider <ler Ncderlandsche delegatie, dr. Colijn, heeft voorgesteld de economische wereld conferentie te verdagen. Zijn voorstel werd door Hymans onder steund, McDonald ondersteunde noch verwierp het voorstel Het bureau van de conferentie zal hedenmiddag bijeenkomen om het voorstel tot verdagen te bespreken Het klelnbureau nam een resolutie aan om ln de zitting van hedenmiddag het voorstel tot verdagen te ondersteunen. De Amerikaansche afgevaardigde ont hield zich van stemming. Naar Reuter meent te weten zal, indien zooals thans waarschijnlijk lijkt de conferentie zal worden verdaagd, het bureau intact zal blijven om het mecha nisme van de conferentie te doen func- tioneeren. NEW-YORK, 4 Juli (Reuter). In de „Herald Tribune" schrijft Walther Lipp- man, dat Roosevelt moet voorstellen de Conferentie te verdagen, aangezien het voorzichtiger en verstandiger ls te beken nen, dat de politieke inzichten verschillen en zich op het oogenblik aks vrienden terug te trekken, dan het gevaar te loopen kor ten tijd later als tegenstanders uiteen te gaan. Vele bladen merken op, dat Roosevelt zelf verantwoordelijk ls dat de valuta- en stabilisatie-kwestie op het eerste plan van de conferentie is geplaatst door zijn boodschap van 13 Mei JJ.; in Europa, moet men er niets meer van begrijpen, nu Roosevelt zijn eigen voorstellen „af god j es van zoogenaamde internationale bankiers" noemt. De „Herald Tribune" is van oordeel, dat het thans tijd is het gordijn voor de con ferentie te laten vallen. FRANKRIJK EN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. PARIJS. 4 Juli (V.D.i De Petit Parlsien" wijdt een artikel aan het voor nemen der Duitsche Rijksregeering om eenige politievliegtuigen te bestellen ten einde te kunnen optreden tegen schen ding der Duitsche souvereine rechten door buitenlandsche vliegtuigen. Het blad ont kent, dat de rijksregeering" het recht heeft de luchtpolitie van vliegtuigen te voorzien. Duitschland zou daardoor niet alleen het Verdrag van Versailles, doch ook de Duitsch-geallieerde overeenkomst van Mei 1926 schenden, waarin de bepalingen voor de Duitsche luchtvaart nogmaals nauwkeurig zijn aangegeven. Deze over eenkomst, die kort nu Locarno tot stand kwam, bepaalt in haar eerste gedeelte dat elke militaire opleiding in de Duitsche luchtvaart verboden is. In het tweede ge deelte wordt er dan nogmaals op gewe zen, dat dit verbod ook voor de politie geldt Wanneer men vijftig politiebeamb ten toegestaan heeft hun examen voor vliegtuigbestuurder af te leggen, dan mag volgens de overeenkomst van 1926, dit examen niet gebruikt worden om den po litiebeambten de practische uitoefening van het vliegen mogelijk te maken, doch slechts beschouwd worden als 'n vergroo ting van hun technische kennis, waardoor het hun mogelijk wordt een betere con trole op de civiele luchtvaart uit te oefe nen Bovendien is uitdrukkelijk vastgesteld dat de politie over geen vliegtuigen mag beschikken. Men moet zich afvragen, aldus nog steeds de „Petit Parisien", of rijks minister Goering van deze overeenkomst niets af weet of af wil weten. De over eenkomst van 1926 is nog steeds van kracht en voor het geval, dat men haar te Berlijn vergeten mocht hebben, is het goed dat zij nogmaals in de herinnering der rijksregeering terug wordt geroepen. o NIEUWE BEZUINIGINGSMAATREGELEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 4 Juli. (V.D.) Minister president Daladier is voornemens de Ka mer in October bijeen te roepen en nieuwe plannen voor te leggen voor het in even wicht brengen der begrooting. Deze plan nen schijnen ingrijpende bezuinigings maatregelen in te houden en in welinge lichte kringen verluidt, dat Daladier ook ditmaal besloten heeft zich door niets te laten beïnvloeden en zelfs het lot zijner regeering in de waagschaal wil werpen. Het uitschrijven van de leening van anderhalf millioen francs voor de uitvoering van het nationale bewapenings program. welke leening Zaterdag zal wor den uitgegeven, is door de financieele Kamercommissie gisteren voorloopig uit- steld. De commissie zal zich pas in Octo ber opnieuw met deze zaak bezighouden. o FRANKRIJK EN DE RUBBER. PARIJS, 4 Juli. (Reuter.). De Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen tot oprichting van compen satiekassen ter bescherming van de rub- berproductie in de koloniën en tot heffing van een speciale belasting op Fransche en buitenlandsche koloniale producten. RUSSISCHE SPIONNAGE. TOKIO. 4 Juli. (Reuter). Ten Zuid- Oosten van Paramushiro heeft de Japan sche politie twee Russische schepen in be slag genomen, en de uit dertig personen bestaande bemanning gearresteerd. De politie had gehoord, dat Sovjet agenten spionneerden op de Koerilen- eilanden, waarop een onderzoek werd in gesteld met het bovengemelde gevolg. De beide vaartuigen zullen met beman ning naar Nomara op het eiland Hokkaido worden gebracht. DE DUITSCHE GLEICHSCHALTUNG. BERLIJN, 4 Juli (J.D.). De leider van de Rijksdagfractie der Beiersche Volks partij prelaat Leicht, die sedert 1913 lid van den Rijksdag is, heeft zijn mandaat neergelegd BERLIJN. 4 Juli. (V.D) De leider der Duitsche Volkspartij Dingeldey heeft een verklaring gepubliceerd waarin hij o.a, schrijft, dat met het wezen van den hui- digen Nationaal-Socialistischen Staat het bestaan van partijen in den ouden zin niet vereenigbaar is. Derhalve worden alle organisaties der Duitsche Volkspartij ontbonden en moet de liquidatie met den grootst mogelijken spoed geschieden. Over de positie der af gevaardigden der partij in de vertegen woordigende lichamen wordt met de be voegde instanties onderhandeld. DE AANSLAG TE TOKIO. TOKIO. 4 Juli. (V. DJ De aanval gedaan op den Russischen handelsvertegenwoor diger Kosjetof trok sterk de aandacht te meer omdat de dader verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen om de politieke opinie in Japan opmerkzaam te maken op de noodzakelijkheid van den strijd tegen het communisme, In opdracht van de Sovjet-regeering heeft thans de Russische ambassadeur te Tokio bij den Jap. minister van bultenl. zaken een protestnota afgegeven, waarin o.a. wordt gezegd dat de gearresteerde da der lid is van een geheim fascistisch ge nootschap zich tot taak heeft gesteld strijd tegen de Sovjet-Hnie. IRIGOYEN OVERLEDEN. NEW-YORK, 4 Juli. (VD.) Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de oud-president van Argentinië, dr. Hyppolito Irigoyen, op ruim 80-jarlgen leeftijd na een langdurige ziekte is overleden. Irigoyen. Hij heeft de gebruikelijke ups and dwons der Zuid-Amerikaansche republieken mee gemaakt, doch wist zich lang staande te houden. o BALBOs VLUCHT. LONDONDERRY, 4 Juli. (Reuter). De weersomstandigheden blijven nog steeds ongunstig. Balbo heeft derhalve zijn vertrek voor loopig tot mogen uitgesteld. Generaal Balbo's vliegboot is gisteren licht beschadigd, doordat een motorboot door de deining van een groot schip, dat passeerde, tegen den drijver van het toe stel botste en er een gat in stiet. De schade kon echter gemakkelijk hersteld worden. o AARDBEVING IN ITALIË, ROME, 4 Juli. (Reuter). Te Ancona wer den de bewoners gisterochtend opgeschrikt door een hevigen aardschok. Echter werd niemand gewond, noch eenige schade aangericht. GALERIJ INGESTORT. BELGRADO, 4 Juli. (Reuter). Tijdens een godsdienstoefening is de vrouwenga lerij van de 400 jaar oude Moskee te Vlase- nitz ingestort. Verscheidene vrouwen, benevens een tiental mannen, die onder de galerij had dén plaats genomen, werden ernstig ge wond. o EIGENAARDIGE ROOVERIJ. ISTANBOEL, 4 Juli. (Reuter), 200 Turk- sche recruten zijn op den weg van Thebi- zonde naar het binnenland door 40 roo- vers aangevallen. De recruten waren onge wapend, de roovers hadden geweren en re volvers. Zij dwongen de recruten elk een Turksch pond te betalen, waarna zij hen lieten gaan. o VOOR DUITSCHE JODEN IN AMERIKA. NEW YORK, -4 Juli (Reuter) Samuel Goldwyn, van de Metro-Goldwyn Maier Corporation heeft zich aan het hoofd ge steld van een commissie om een oogen- blikkelyke werkverschaffing in te stellen voor uit Duitschland verdreven Joodsche acteurs, regisseurs en scenariaschrijvers te Hollywood. o DE GRAF ZEPPELIN. HAMBURG. 4 Juli (V.-D.) De Ham burg Amerika-lijn deelt mede dat de Graf Zeppelin op zijn 3e reis naar Zuid-Amerika hedenmorgen tegen 9 uur Fernando No- ronha is gepasseerd, zoodat vanavond Per- nambuco zal worden bereikt. HAAGSCHE RECHTBANK. De tuinder J. G. van der B. uit Leid- schendam heeft te Veur een inbraak ge pleegd, ten huize van B. aan de Damlaan aldaar. Overeenkomstig den eisch werd ver dachte veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf. De 25-jarige winkelier P. C. L., te Leiden heeft ten einde uit financieele moeilijk heden te komen, brand gesticht in het door hem bewoonde perceel aan de Hee rengracht aldaar. Verdachte werd veroordeeld tot 3 jaar met aftrek van 3 maanden voorarrest. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. 8T 1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2