LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 30 Juni 1933 GEMENGD NIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. LAND- EN TUINBOUW. CORRESPONDENTIE EEN EN VEERTIG DUIZEND GULDEN VERDUISTERD. Kassier geelt zich aan bij de politie. Aan het hooldbureau van politie te Utrecht heeft zich een man aangemeld, die zeide schuldig te zijn aan verduistering van f. 41.000. Het Week te zijn een 39-jarige kassier van een boerenleenbank uit Schalkwijk. In zijn betrekking heeft hij volgens zijn eigen zeggen het bovenvermeld bedrag in een tijdverloop van ongeveer 3 jaren ver duisterd. De politie zoekt te zamen met de veld- wacht te Schalkwijk de zaak nu nader uit. De man is in Utrecht in bewaring ge steld. o DE GEHEIMZINNIGE MOORD TE OSS. De politie heeft een spoor gevonden. In de zaak van den moord, die op 9 No vember van het vorig jaar op den 30-jari- gen herbergier J. v. d Pas te Oss heeft plaats gehad en waarvan het HJk op 10 November des morgens in een welde aan de Spoonderstraat werd gevonden, schijnt cenig licht te komen. Door de politie zijn bloedsporen ontdekt in een woning op de grens der gemeente BerchemOss Naar aanleiding hiervan heeft gistermiddag het parket uit Den Bosch met den opperwacht meester Soethout een onderzoek inge steld. Van offlcieele zijde konden we nog geen nadere inlichtingen verkrijgen (Msb.) o DE „INDRAPOERA" IN GEVAAR. Uit Southampton wordt gemeld: Het Nederlandsche s.s. „Indrapoera" dat lieden naar Batavia zou vertrekken en de „Montrose" van de Canadian Pacific, welke beide schepen gemeerd lagen langs elkaar, verkeerden gisteren in gevaar, toen een loods op den wal in brand vloog en lange vlammen over de schepen sloegen, waar door de wanden heet liepen Sleepbooten brachten de „Indrapoera" die passagiers aan boord had in veiligheid. 20 millioen cigaretten, die in de loodsen lagen opge slagen en die aan boord van de „Indra poera" zouden worden gebracht, werden door het vuur vernield, evenals een klein gedeelte van de passagiersbagage BRAND. Gisteravond omstreeks halfelf heeft een felle uitslaande brand gewoed in de tim mermanswerkplaatsen van de heeren Willemse en Barlo, te Bunnik (Utrecht). Het vuur greep snel om zich heen en tastte ook een houtopslagplaats van de firma Van Dam aan Het vuur woedde zóó hevig, dat aan de Biltsche en Zeister brandweer om assistentie werd gevraagd. Deze was zeer spoedig ter plaatse. Ge zamenlijk heeft men toen het vuur be streden. De timmermanswerkplaatsen konden echter niet meer behouden wor den, terwijl van de houtopslagplaats een klein gedeelte verloren ging. Om kwart over één was men het vuur meester, zoo dat de brandweerlieden uit De Bilt en Zeist naar hun woonplaatsen konden te- rugkeeren. De Bunninksche brandweer bleef toen nog nablusschen. De oorzaak van den brand ls nog onbekend; de politie stelt een onderzoek in. De schade is vrij aanzienlijk. Verzekering dekt de schade. „U. D." o ÏENLANDSCH GEMENGD. „FATTY." t De jarên geleden vrmaarde filmacteur en Hollywood-beroemdheld .Fatty" Ar- buckle ls overleden. Toen hij op het hoog tepunt van zijn bekendheid was werd hij als hoofdpersoon betrokken ln een schan daal, waarbij een film-actrice op niet ver klaarde wijze het leven verloor. Sinsdien waren hij en zijn films in den ban ge daan door de bioscoop-directies. Pas veel later mochten er weer films van Fatty" het was een ongelooflijk dikke man op het witte doek komen. Maar de oude populariteit en den ouden financleelen voorspoed heeft hij niet herkregen. De filmacteur werd doodgevonden ln zijn hotelkamer. o BANDIET GEDOOD. Toen de vrouw van Dragotin Urbanata haar echtgenoot, een van de gevaarlijkste bandieten van Zuid-Slavlè, proviand en munitie ging brengen, vond zij hem door- zeelfd met kogels, dood, onder een hoop bladeren en takken. Klaarblijkelijk had hij een verschil van meening gehad met andere leden van zijn bende, die hem daarop uit den weg ruimden. De politie, die reeds verscheidene maan den poogde Dragotin te vangen, had een prijs op zijn hoofd gesteld, dood of levend. De vrouw liep nu naar het eerste het beste polltie-posthuls. waar zij de som opeischte, welke was uitgeloofd voor dengene, die Dragotin, hetzij dood of levend, vond- DE VERNIELING DER BALLUSTRADE TE LEUVEN. De opzichter Morren, die het opschrift van de universiteitsbibliotheek van Leu ven wederom heeft vernield, werd door de rechtbank te Leuven veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. IJMUIDEN, 30 Juni. V1SCHPK1JZEN. Tongen per KG. f. 0.750.65, Tongen per KG. f. 1.30—0.55. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 19-5.15, Bot 1.3.20, Schar f.8- 2.S0, Pieterman en Poontjes 1.4 S i, YViitine f. 3.80-2.70. Aangekomen 3 loggers: K.W. 135 met f.601, K.W. 110 met f.627, K.W. 151 met f.695. DE ALGEMEENE TOESTAND. Critiek moment te Londen De verdaging der Ontwapeningsconferentie. De huidige hevige koersschommelingen der deviezen vormden gisteren op de eco nomische conferentie het onderwerp van een levendig debat achter gesloten deuren, dat verscheiden uren duurde. De Britsche delegatie, onder leiding van MacDonald en Chamberlain speelde hierbij een groote rol. De Britsche politiek, die en bemidde lend karakter draagt, streeft ernaar een plan op te stellen, waardoor overeenstem ming kan ontstaan tusschen de landen met gouden standaard en die welke hem hebben opgegeven en thans een politiek van inflatie voeren of beoogen. De conferentie is van oordeel, dat een critiek moment is aangebroken en dat het waarschijnlijk ernstige gevolgen zou heb ben, indien de oplossing van de monetaire kwestie opnieuw vertraging zou onder vinden. De landen met gouden standaard drin gen er bij de Britsche delegatie op aan, dat haar politiek zich positief bij de hunne zal aansluiten, hetgeen op een Iso lement van de Ver. Staten zou neerkomen en naar aller oordeel vrijwel onvermijde lijk er toe zou leiden, dat de conferentie geen enkel resultaat van betcekenis zal op leveren Dit is dan ook de reden, waarom de Britsche delegatie zich thans absoluut te gen deze politiek verzet. Een groot deel STAND VAN HET FRUIT EN DE WARMOEZERIJGEWASSEN. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoeze- rijgewassen op 22 Juni 1933 is, onder me dewerking der Rijkstuinbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Het fruit- De strenge nachtvorsten in den bloei tijd van de meeste vruchtboomen hebben ln vele gevallen ernstige schade veroor zaakt. Deze schade loopt evenwel uiteen, in verband met de ligging der fruitaanplan- tlngen en met de soorten. In het algemeen hebben de boomgaarden op hooger gelegen perceelen minder geleden dan de andere. Voorts was daarna de droogte en vervol gens een koude en natte periode nadeelig voor de ontwikkeling van het fruit. De stand van de appelen, welke zeer ongelijk is. kan gemiddeld matig genoemd worden. De vroegbloeiende variëteiten, zooals de goudreinetten, zullen slechts een ge ringen oogst leveren; de laatbloeiende. zooals de Brabantsche bellefleur, de zoete appels en de sterappels, beloven evenwel Iets beter. Naar het zich laat aanzien, zal de oogst 1933 slechts eene geringe opbrengst aan peren leveren. De stand van het gewas is matig tot vrij slecht. Hoewel de schade, door nachtvorsten veroorzaakt, in een deel der kersenboom gaarden zeer groot is, zoodat daar zelfs van een mislukten oogst moet worden gespro ken, blijkt de opbrengst, nu met het pluk ken een aanvang is gemaakt ln verschil lende boomgaarden mee te vallen. Vroege zoowel als late kersen vertoonen over het geheel genomen een matigen stand. De Engelsche krozen staan vrij slecht, de stand van de andere pruimen loopt sterk uiteen. Plaatselijk is de stand goed. elders daarentegen matig Gemiddeld is de stand echter eenigszins boven normaal. De druiven staan goed. De stookdruiven, welke aanvankelijk van de droogte geleden hadden, hebben zich na den regen geheel hersteld. De perziken in de stokkassen vertoonen een goeden stand, die in de koude kassen staan vrij goed. Dit laatste ls eveneens het geval met de perziken in de open lucht. Roode en witte bessen beloven een goe den oogst, die van de zwarte bessen en de kruisbessen is vrij goed te noemen. De frambozen zijn matig tot vrij goed. De warmoezerijgewassen. Sommige warmoezerijgewassen hebben eerst van de droogte in het voorjaar ge leden en ondervinden thans nadeel van den velen regenval. De komkommers vertoonen een vrij goe den stand. Het gewas van de stooktomaten beant woordt niet aan de verwaching; de to- maen in de koude kassen vertoonen een ongelijken stand en hebben veel met ziek ten te kampen De stand van de tomaten is, evenals die van de meloenen, goed tot vrij goed Het cijfer betreffende den stand van sluitkool heeft uitsluitend betrekking op de vroege kool. daar de herfst- en winter- kool eerst korten tijd geleden zijn uitge- plant. Deze vroege kool belooft een goeden oogst. De bloemkool heeft van het warme en droge weer. dat voor eenigen tijd heerschte in verschillende streken vrij veel schade ondervonden De stand ls goed tot vrij goed. Ook de vroege aardappelen hebben van de droogte geleden. In Noord-Holland werd de aardappelziekte reeds een maand ge leden waargenomen, doch zij breidde zich tot nu toe niet in eenigszins belangrijke mate uit De stand van het gewas kan goed genoemd worden. Tuinboonen en wortels vertoonen eeh goeden stand. Uit noordelijk Zuid-Holland wordt gemeld, dat het wortelzaad tijdens 't warme en diroge weer slecht opgekomen is. zoodat de wortels op sommige plaatsen een ongelijken stand vertoonen. Stoksnijboonen n stamslaboonen staan goed tot vrij goed. Erwten beloven een goeden oogst. In de sla komen op verschil lende plaatsen vee! bladluizen voor De stand van het gewas wordt over het ge heel genomen nochtans als goed aange merkt. De aardbeien hebben door nachtvorst en droogte geleden. De vruchten waren daardoor in vele gevallen klein gebleven. De regenval van den laatsten tijd heeft daarin echter verbetering gebracht; in sommige streken had deze evenwel ten ge volge. dat de vruchten tot verrotting over gingen. De stand is vrü goed van de werkzaamheden der conferentie staat thans vrijwel stop, in afwachting van de oplossing van het netelige mone taire vraagstuk, al blijven verschelden subcommissies nog vergaderen. De belangrijkste particuliere bijeenkom sten waren gisteren die tusschen de lei ders der Fransche-, Belgisch, Itaiiaan- sche, Zwitsersche en Nederlandsche dele gaties met den president der conferentie, MacDonald. Men meent te weten, dat het voornaamste onderwerp van deze bespre kingen de mogelijkheid was, dat een da ling van den dollarkoers een val van het pond sterling zou verhaasten, hetgeen de continentale groep zou nopen den gouden standaard op te geven, een mogelijkheid die door de landen van den gouden stan daard wordt gevreesd Na twee uur discussieeren werd de be spreking tot hedenmiddag verdaagd. De Amerikanen deelen de bezorgdheid van de landen met een gouden standaard volko men, al hebben zij nog niet aan de for- meele besprekingen deelgenomen. Men meent te weten, dat de Fransche minister Bonnet duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat de Fransche delegatie het denkbeeld van een verdaging der con ferentie zal opperen indien niet binnen redelijken tijd een accoord wordt bereikt. In een interview verklaarde Bonnet, dat de bijeenkomst van de landen met gouden standaard zijn het volkomen eens over de noodzakelijkheid om de stabilisatie van hun valuta's tot het uiterste te handhaven Wanneer de hoogervermelde verklaring gereed is, zullen Engeland en de Vereen. Staten zich erbij kunnen aansluiten, wan neer zij dit wenschen, zelde Bonnet nog. In Fransche klingen verzekert men, dat de verklaring zal worden gepubliceerd, wat er ook gebeure. In de kringen der Amerikaansche dele gatie laat men doorschemeren, dat de Ver. Staten niet bereid zijn om over stabi lisatie te spreken, maar misschien belang zouden hebben bij een internationale schikking over de valuta's om groote spe culatieve schommelingen der wisselkoer sen te voorkomen zonder Roosevelt te hinderen in de uitoefening van zijn infla tievolmacht De bespreking van Moley en MacDonald zou hierover geloopen hebben. Na dit ge sprek heeft MacDonald de vergadering der goudlanden bijeengeroepen en kan, naar men veronderstelt, het Amerikaansche standpunt worden medegedeeld. Bevestigd wordt, dat er een conflict be staat tusschen de ambtenaren van het departement van financiën en de Bank van Engeland, welke wel bereid is credie- ten te verleenen om de goud-valuta's te steunen. Colijn en Bonnet spelen een leidende rol bij de tegenwoordige besprekingen. De sub-commlssle ter behandeling van de kwestie der merken van oorsprong heeft het Fransch-Nederlandsche ontwerp goedgekeurd, dat betrekking heeft op het Nederlandsche voorstel inzake den invoer en uitvoei van vleesch. Het ontwerp geeft de wenschelijkheid te kennen, dat de Volkenbondscommissie voor Economische kwesties alle wetenschappelijke en tech nische problemen aangaande het toezicht op den m- en uitvoer van versch, gecon serveerd of bereid vleesch zal bestudeeren in samenwerking met de deskundigen, die de beide invoerende landen vertegenwoor digen, waarbij rekening zal dienen te worden gehouden met de aanbevelingen van het internationale instituut van landbouw in Rome en de associatie der koelhuizen. De president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, de eerste burgemeester van Hamburg. Krogmann, en Keppler zijn per vliegtuig naar Dultschland teruggekeerd. Staatssecretaris Bang van het Rijks ministerie van Economische Zaken zal waarschijnlijk Vrijdag voor enkele dagen naar Dultschland gaan. Ook van de andere delegaties, o.m. de Fransche, begeven de belangrijkste gedele geerden zich ter afwikkeling der loopende regeeringszaken huiswaarts, daar thans hun aanwezigheid in Londen niet nood zakelijk is. Ook de secretaris-generaal van den Volkenbond. Avenol, is van Londen naar Geneve vertrokken. Intusschen wordt hij te Londen vervangen door dr. Trendelen burg. De Ontwapenings-conferentie ls tot 16 October verdaagd trots het Duitsche verzet. Nadolny zeide er van overtuigd te zijn, dat van alle kanten aan de conferentie zal worden verweten, dat zü door een der gelijke verdaging afziet van de verwezen lijking van haar taak, m.a.w. dat de ver daging een begrafenis eerste klas betee- kent. De Franschman Massigll zeide o.a: De openbare meening heeft den indruk, dat thans geenerlei garanties bestaan voor de nakoming van het a.s. ontwapenings- vedrag. De verantwoordelijkheid voor een mislukken der conferentie ligt niet bij de regeeringen, die voor de verdaging zijn, maar bij die welke handelen tegen den geest van ontwapening. Slechts wanneer ln de volgende drie maanden door de re geeringen bewijzen worden geleverd van ernstigen wil den vrede te handhaven, kan aan een positief resultaat der conferentie worden gedacht. Met bijzonderen nadruk onderstreepte de vertegenwoordiger van Italië de uiteenzettingen betreffende de ernstige, alleen bij de regeeringen liggende verantwoordelijkheid voor den afloop der conferentie. De Italiaansche regeering ver plicht zich harerzijds direct maatregelen te nemen voor de succesrijke voortzetting der onderhandelingen. De president der Ontwapeningsconfe rentie constateerde vervolgens, dat het voorstel tot verdaging van het presidium met de stem van Duitschland tegen was aangenomen Hongarije onthield zich van stemming De zitting eindigde met dank te bren gen aan den 1 Juli aftredenden secretaris generaal Sir Eric Drummond De Internationale Arbeidsconferentle te Genève heeft met 80 tegen twee stemmen een door de afgevaardigden van Neder land, België, Frankrijk en Zwitserland in gediende resolutie aangenomen, welke be trekking heeft op de door de recente ge beurtenissen uit Duitschland gevluchte Joden en de daardoor ontstane verscher ping der werkeloosheid in de om Duitsch land liggende landen. In de resolutie wordt de Raad van Be heer van het Internationale Arbeidsbu reau verzofht, zonder zich te mengen in Duitsche binnenlandschl aangelegenhe den, de noodige onderzoekingen in te stel len, ten einde de Duitsche vluchtelingen in de aangrenzende landen onder te bren gen, zonder dat hierdoor schade wordt be rokkend aan het bedrijfsleven in deze landen. De arbeidersvertegenwoordigers van Frankrijk, Luxemburg, Canada en Neder land oefenden critiek op het huidige Duitsche regime. De vertegenwoordiger oer Engelsche regeering verklaarde, dat zijn regeering principieel vóór alle maat regelen ter bescherming dezer vluchtelin gen is en dat zulks geenszins een critiek is op of een inmenging in de Duitsche toe standen. De regeeringsvertegenwoordiger van Portugal en de vertegenwoordigers der Finsche werkgevers stemden tegen de resolutie DUITSCHLAND. Hugenberg's opvolger benoemd. - De be- grooting voor 1933. - Wat gebeurt met het Centrum? Nieuwe arrestaties. Hitier heeft president Hindenburg te Neudeck bezocht en daar zijn Hugenberg's opvolger benoemd. Hindenburg heeft den directeur-generaal van de Alliantie-verze keringsmaatschappij Kurt Schmitt, be noemd tot Rijksminister voor Economi sche Zaken en den boerenleider Darré tot Rijksminister van Landbouw Staatssecretaris Bang (Duitsch-natio- naali van het Rijksministerie van Econi- mische Zaken, is voorloopig op pensioen gesteld. In zijn plaats is benoemd tot staatssecretaris ingenieur Gottfried Feder. Staatssecretaris von Rohr van het Rijksministerie van Voedselvoorziening blijft, naar verluidt, zijn functie beklee- den. Goering heeft als Pruisische premier en rijksstadhouder beide nieuwe ministers ook benoemd tot minister van Pruisen! De boerenleider Walther Darré is 14 Juli 1895 in Argentinië geboren. Hij is van Evangelische belijdenis. Hij bezocht ver- schilende scholen in Duitschland en stu deerde daarna te Witzenhausen, te Halle en te Giessen landbouw. Hij heeft den geheelen oorlog aan het front meege maakt. In 1928 en '29 was Darré bij het Duitsche gezantschap te Riga werkzaam. Reeds vroeg heeft hij zich bij de nat.-soc. partij aangesloten. Zooals bekend is hij indertijd benoemd tot Rijksleider van den Duitschen Boerenstand. De nieuwe minister van Economische Zaken, Kurt Schmitt, is 7 October 1886 te Heidelberg geboren. Hij was eerst werk zaam als advocaat te Munchen en kwam in 1913 bij de AUianz-verzekeringsmaat- schappij. In den oorlog werd hij zwaar gewond. In 1921 werd hij benoemd tot directeur-generaal van de Allianz-verz.mij. Sedert 1932 is hij voorzitter van het pre sidium van den Rijksbond van Duitsche particuliere verzekeringen, verder is hij vice-president van de Kamer van Koop handel en Industrie te Berlijn en lid van de Centrale commissie van de Rijksbank. Het feit, dat de staatssecretaris in het rijksministerie van voedselvoorziening, von Rohr, in functie is gebleven, wekt alge meen verwondering. De laatste maanden was hij ernstig in conflict gekomen met de nat.-soc. boeren leiders, zoowel met Darré als met den president van den Rijkslandbond, Maln- berg, met wien hij een briefwisseling heeft gevoerd, die in landbouwkringen groot opzien baarde. Daar Mainberg in de N.S.D.A.P. op het gebied der landbouwpolitiek een der eer ste medewerkers is van Darré, gelooft men in politieke kringen niet. dat het aan blijven van v Rohr nog van langen duur zal zijn. De rijksbegrooting voor 1933 sluit op een bedrag van ongeveer 5.9 milliard. Voor het jaar 1932 bedroeg de raming 8.2 milliard. De feitelijke uitgaven hebben in het be- grootingsjaar 1932 in het geheel 7.9 mil- lard bedragen, de ontvangsten 7.3 milliard. Van het deficit ad 600 millioen zijn 420 millioen R.M. uitgegeven voor buitenge wone schuldamortisatie. De door de regeering der nationaal-so- cialistische revolutie ingestelde nieuwe or ganisatorische wijzigingen komen voor de eerste maal op de begrooting tot uiting o.a. het Rijksministerie voor Volksvoorlich ting en Propaganda met 14.2 millioen. Op de begrooting wordt een bedrag van meer dan 1 millioen uitgespaard door de vermindering van het aantal Rijksdagaf gevaardigden (communisten, sociaal-de mocraten en Staatspartij). Gisteren hebben tusschen vooraanstaan de persoonlijkheden van het Centrum be raadslagingen plaats gehad betreffende het verdere lot van het Centrum. Aan deze Interne besprekingen zijn ln de laatste dagen voorafgegaan niet ver bindende besprekingen tusschen een aan tal Centrumleiders en toonaangevende per soonlijkheden der Rijksregeering en der N.S.D.A.P. In verband met de ontwikkeling der laatste dagen, vooral wat betreft de ont binding van het Dultsch-nationale front, was bij de besprekingen der Centrumlel- ders de algemeene opvatting, dat 't hand haven van den tegenwoovdigen toestand moeilijk langer kan worden verantwoord, te meer waar de zelfontbindlng van de Centrumfractie in den Berlijnschen ge meenteraad en dergelijke gebeurtenissen in het geheele rijk reeds ln de nieuwe richting wijzen, Besluiten zijn echter nog niet genomen. In Centrumkringen gelooft men echter op grond van de gevoerde be sprekingen met de toonaangevende in stanties der NB.DA.P. te kunnen komen tot eenzelfde accoord als het Dultsch-na tionale front. Practisch zou dit dus betee- kenen de zelfontbinding van het Centrum en het gast-zijn van de Centrumafgevaar- digden in Rijksdag Landdaeen en Ge meenteraden van de N S D A P Verwacht kan worden dat na den te rugkeer van den Rijkskanselier uit Neu deck de Centrumlelders zich met Hitler in verbinding zullen stellen en dat dan de definitieve beslissing zal vallen Misschien zelfs reeds heden! Op Instructie der regeering ls gister avond ln talrlike plaatsen in de Palts het vermogen der katholieke vereenleinzen ln beslag genomen door politie of gendarme rie In Ludwigshafen ls het vermogen der vereenigingen van alle acht parochies en verder het bezit der vereenigingen in Lan dau Ooggersheim en Rheingoenhelm in beslag genomen. Reeds geruimen tijd liepen er geruch ten dat in de N.S.D.A.P. de eenheid niet meer zoo hecht was. Dit vindt bevestiging in volgend officieel bericht: De voormalige partijgenooten, de kapi teins b d. von Marwitz, Cordemann, Wolf en Zucker. allen woonachtig te Berlijn hebben langs telegrafischen en telefoni- schen weg getracht den leider te beroovcn van de vrijheid in het nemen van nood zakelijke besluitep. Op bevel van den leider zijn zij direct van hun functies ontheven en uit de partij gesloten. Op bevel van den rijkskanselier zijn zij in hechtenis genomen en naar een concentratiekamp overgebracht. Betreft dit een steunen der groot industrie tegen Hitler's plannen? De crimineele politie heeft dezer dagen een groote zuiveringsactie ondernomen in de zaken van de Berlijnsche gemeentelijke Woningbouwvereemging. Meer dan iqo ambtenaren hebben er aan deel genomen en als resultaat zijn Baurat Schallenber- ger, de op wachtgeld geplaatste directeur en de soc.-dem. oud-rijkskanselier gear resteerd. Schallenberger heeft grondspeculanten en eigen bouwers bevoordeeld ten nadeele der gemeente Berlijn bij de verstrekking van hypotheken en. daarvoor groote be dragen aan steekpenningen opgestreken. Oud-rijkskanselier Bauer heeft deze manipulaties gedekt door de gemeentelijke vereeniging vervalschte opgaven voor te leggen om daardoor hoogere hypotheken te verkrijgen dan met de waarde van de terreinen en de te bouwen huizen strookte. Naar voorloopige schatting hebben Schal lenberger en Bauer persoonlijk 3/4 mil lioen aan de transacties verdiend, maar de schade voor de stad Berlijn loopt in de millioenen. Het onderzoek, dat over meer dan 30 particuliere bouwers en bouwver- eenigingen loopt, is nog niet geëindigd. De gevolmachtigde van den Rijkskanse lier voor de aangelegenheden van de Evangelische Kerk, Mueller, heeft de op dracht, die de heeren Seetzen, Marahrens en Hesse van de kerkelijke commissie had den gekregen ingetrokken. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken heeft de vereeniging van bijbelvorschers, met al haar nevenorgani saties, bijbel- en traktaatgenootschappen in het gebied van Pruisen ontbonden en verboden. Het verbod is uitgevaardigd, omdat de genoemde organisaties onder 't mom van wetenschapjrelijk bijbelonderzoek tegen de Christelijke kerk en den staat zouden heb ben geageerd. De algemeene vergadering der Verei- nigte Fahrzeugwerke A. G.Neckarsulm te Stuttgart werd kort na den aanvang onmogelijk gemaakt door het personeel der fabriek. Voor het gebouw had zich een groot deel der arbeiders verzamelt die hevige bedreigingen uitten tegen den voorzitter van den Raad van Toezicht, SchmidtBranden van de Dresdner Ban's te Berlijn. Daar de situatie steeds ernstigtt werd. beval een SA.-leider, die ln opdracht van het ministerie van Economischen Za ken van Wurtemberg de vergadering had bijgewoond, dat Schmidt „voor eigen vei ligheid" in bewaring zou worden gesteld. Een aantal SA.-Iieden moest hem escor teeren. o BULGARIJE. Vliegerincident met Zuid-SIavië. Tusschen Bulgarije en Joegoslavië is 'n conflict ontstaan, dat zich vrij ernstig laat aanzien, zulks in verband met de noodlanding, die drie Joegoslavische mili taire vliegtuigen, die in den mist ver dwaald zouden zijn, Maandag jl. te Nico- pol aan den Donau hebben gemaakt. De vliegers beweerden ten gevolge van hei slechte zicht den Donau voor de Save te hebben aangezien. De Bulgaarsche Weer- berichtendienst daarentegen verklaart, dat er Maandag in het geheel geen mist was. De vliegtuigen zijn naar Sofia over gebracht en aan een onderzoek onderwor pen. De bemoeiingen van den Joegoslavi- schen militairen attaché te Sofia en zijn pogingen om met de in arrest gehouden bemanning der vliegtuigen ln verbinding te komen, mislukten door de tegenwerking der Bulgaarsche autoriteiten, die verkla ren ervan overtuigd te zijn dat de machi nes een verkenningsvlucht maakten. De regeering van Joegoslavië heeft thans een nota te Sofia doen overhandigen, waarin onmiddellijke teruggave der vlieg tuigen en invrijheidsstelling der vliegers wordt geëslcht. Bulgarije heeft deze elschen voorloopig afgewezen en wil eerst het resultaat van het onderzoek afwach ten. Evenals in Duitschland wordt ook hier door de Bulgaarsche pers van deze ge beurtenis gebruik gemaakt om te wijzen op de hulpeloosheid van Bulgarije tegen aanvallen uit de lucht wegens het ont breken van elke luchtafweer. o ZWEDEN. Het resultaat der volkstelling. De bevolking van Zweden telde volgens het rapport der laatste officieele volkstel ling op 1 Januari 1933, 6.190.364 zielen De netto toeneming der bevolking be droeg in 1932, 27,918 personen of 4,53 pr° mille. Hoewel dit accres op zich zelf ge ring is, is het grooter dan het overeen komstige cijfer der laatste jaren Het ge boorte-overschot bedroeg in 1932 slechts 18.306 of 2.96 pro mille een cijfer, dat uitzondering van de Jaren 1918 en 192'' het laagste ls sedert 1813 De imjniera"^ bedroeg ongeveer 9000 personen terwtl' 2121 personen emigreerden. Drie Kantoorbedienden. Ongeteeserd kunnen wij Uw stuk niet opnemen. 5-1'

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2