SLECHTS 35 CENT PER ONS IT5E«~. ««WITTER 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Juni 1933 Vierde Blad No. 22478 BINNENLAND. (AFTERNOON TEA) Een volle geurige melange van hoogfijne kwaliteit VRAAGT UWEN WINKELIER. JHR. VAN NISPEN TOT SEVENAER. Hij treedt af als gezant n België. Jhr. van Nispen tot Sevenaer. Naar de Tel. verneemt zal de Nederland- sche gezant te Brussel, Jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer vermoedelijk in Sep tember zijn functie neerleggen. De Bond van Nederlandsche Lichamen en Vereenigingen in België zal op 5 Augus tus a s. den gezant een thee tot afscheid aanbieden. DE NATIONALE WAARDEN IN HET LEGER. Iedere soldaat moet de gToote daden van zijn troep kennen. Naar ons ter oore komt, heeft de com mandant van het veldleger, luitenant- generaal jhr. Röell, een order uitgegeven, teneinde de nationale waarden in het leger de plaats te hergeven, welke haar daarin toekomen. Niet alleen moet. naar deze order, elke anti-nationale uiting nadrukkelijk worden tegengegaan, maar er wordt ook verlangd, dat in de troepen iedere man individueel op de hoogte zij van de geschiedenis van zijn regiment of corps, tot welk doel me moranda door officieren zijn opgesteld, waaruit aan het personeel een kort uit treksel, o.m. met de opschriften uit het vaandel of standaard van zijn regiment of korps, gegeven wordt, zoodat hij de groote daden van zijn troep weet. JUBILEUM „HAARLEM'S DAGBLAD". Het „Haarlem's Dagblad" zal op 11 Juli a.s. vijftig jaar bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt door de directie op dien dag een receptie gehouden van 3-5 uur des namiddags in het gebouw van de courant. ZESTIG VLIEGTUIGEN IN DE LUCHT. EEN DEMONSTRATIE ALS NOOIT TE VOREN. Morgen tegen één uur boven Leiden. Een vertegenwoordiger van het „U. D." is met overste Van Santen, commandant van het vliegkamp Soesterberg, gaan pra ten over de voorgenomen vlucht van 60 vliegtuigen boven het Westen van ons land, welke morgen zal plaats vinden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de luchtvaart-afdeeling. Een vertoon als dit zeide de commandant, komt maar zeer zelden voor. Drie jaar geleden zijn wij op 31 Augustus met ongeveer veertig militaire vliegtuigen boven het Malieveld in Den Haag verschenen, toen daar de troepen stonden aangetreden op Koninginne-ver- jaardag; dat was de eerste maal. dat met een zóó groot aantal machines in groeps verband gevlogen werd Maar de vlucht op morgen wordt nog héél wat omvangrij ker, want dan gaan wij met ons zestigen de lucht in en varen met dat aantal in één verband boven westelijk Nederland. Een dergelijke demonstratie is nog nim mer gegeven. U begrijpt, dat het technisch onuitvoer baar zou zijn, om met zestig vliegtoestellen op één en hetzelfde moment te starten en daarom verdeele wij ons in drie groepen van twintig. Groep één vertrekt Zaterdag morgen te negen uur en stevent in de richting Waalhaven (Rotterdam). Groep twee stijgt te tien uur op en kiest richting Schiphol (Amsterdam). Voor groep drie is het tijdstip van vertrek bepaald op half twaalf; zij vaart van Soesterberg over Utrecht naar Woerden. De bedoeling is, dat groep één en twee tegen dien tijd eveneens boven Woerden verschijnen, om zich met groep drie te combineeren tot één eskader en in die formatie van Woerden te vliegen in de lijn: Rotterdam-Den Haag Leiden-Amsterdam-Utrecht-Soesterberg Hoe laat wij zullen combineeren boven Woerden? Dat is uit den aard der zaak niet op de minuut af te zeggen, maar men mag ver wachten, dat het tusschen twaalf en half één zal zijn. Het eskader van zestig wordt omstreeks twee uur weer op het vliegveld van Soesterberg terug verwacht. Zal daar geen buitengewone stuurmans kunst voor noodig zijn; om, als men met niet minder dan zestig toestellen in de- dezelfde richting vliegt, elkander behoorlijk uit den weg te blijven? Natuurlijk, maar het publiek zal zich niet moeten voorstellen, dat die zestig ma chines als een kluwen bij elkander blijven. Er wordt gevlogen in groepen van drie, zooals men die formatie herhaaldelijk in de lucht bij militaire vliegers kan waarne men. Vooraan gaat een groep van drie. van welke eerste groep het voorste vlieg tuig den commandant van het eskader aan boord heeft-, den commandant van de Luchtvaart-afdeeling. luitenant-kolonel J. W. van Santen. Het eskader zal verder in twee schuine lijnen uiteen loopen. in welke lijnen telkens drie machines bij elkander hooren. .Nu is het zaak van iede- ren vlieger om onderling den voorgeschre ven afstand te bewaren en zoodoende ook den vorm van het eskader in stand te houden. Reeds lang is met het oog op deze groote vlucht geregeld geoefend, zoodat men mag aannemen, dat Zaterdag alles vlot zal verloopen. RECLAME. 3288 NEDERLANDSCHE AANNEMERS BOND. KELDERS NAMIDDAG THEE Hoe de commandant van het eskader tijdens de vlucht z'n instructies kan geven? Dat doet hij door middel van de radio telefoon, waarmede hij constant In ver binding staat met de twee commandanten van de hoofd-groepen in het eskader, die achter het commandants-vllegtuig volgen. Gij begrijpt dat die instructies door de lucht zeer kort moeten zijn. niet gecompli ceerd, zoodat zij voor de opnemers direct te begrijpen en ook dadelijk uit te voeren zijn. De bewegingen, die de twee hoofd groep-commandanten met hun machines maken, worden aanstonds waargenomen, door de commandanten van elke groep van drie. zoodat vrijwel tegelijkertijd over het geheele eskader een verandering van richting om nu maar iets te noemen wordt aangenomen. Door het steeds nauw keurig bewaren van de onderlinge afstan den. volgt de eene machine terstond de beweging van zijn buurman En zoo blijft het algemeen verband duurzaam bewaard. Bij helder weer zal waarschijnlijk gevlo gen worden op een hoogte van vijf a zes honderd meter. In ieder vliegtuig zitten twee manschan- pen, een bestuurder en een waarnemer. En in de drie-motorige machines een beman ning, die in maximum acht kan bedragen, maar misschien niet dat geta! zal mee voeren Zaterdag In totaal zullen onge veer 132 man in de lucht zijn gedurende deze vaart. Gelijk gisteren reeds gezegd zal de lucht vloot te omstreeks één uur boven Leiden kunnen zijn. o BERECHTING VAN SCHEPELINGEN. Herziening van de wettelijke bepalingen ter hand genomen. In antwoord op de vragen van den heer Albarda. met betrekking tot de berechting van de schepelingen van „de Zeven Pro vinciën" deelen de Ministers van Justitie en Defensie mede, dat herziening van de wettelijke bepalingen inzake rechtskundi gen bijstand ter hand genomen is De her ziening zal echter niet met het oog op deze gebeurtenissen kunnen worden be vorderd en bij het proces nog niet van kracht zijn DE WEIGERING VAN ZAANDAM. De heer Westerman vraagt de regeering maatregelen te nemen. Dc heer Westerman heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het besluit van den raad der gemeente Zaandam om aan de regeering te berich ten. dat deze gemeente niet bereid is in de begrooting zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de goedkeuring hiervan verzekerd is? Is de minister niet van oordeel, dat mede in aanmerking genomen de aan dit besluit voorafgegane feilen en de groote waarschijnlijkheid, dat deze houding van den raad tot een staking van betalingen door de gemeente Zaandam zal leiden in de gegeven omstandigheden mag wor den gesproken van een „gTove verwaar- loozing van de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente", zoodat het geval als bedoeld in artikel 144 vierde alinea der Grondwet geacht kan worden te zijn ingetreden? Is de minister, zoo hij deze conclusie onderschrijft, bereid mede te deelen of tot de indiening van een wetsontwerp, hou dende nieuwe voorziening in het bestuur der gemeente Zaandam, zal worden over gegaan? Kan de minister, zoo hij het oogenbltk voor wettelijk ingrijpen in het bijzondere geval der gemeente Zaandam nog niet ge komen mocht achten, reeds mededeelen langs welken weg hij in de toekomst ge meenten, die in haar financieele hulshou ding tekort schieten en zich niet naar de wenschen der hoogere publiekrechtelijke organen verkiezen te gedragen, tot het nakomen van haar verplichtingen zal noodzaken? Zou de minister meer in het bijzonder zijn ineening kenbaar willen maken no pens de mogelijkheid en wenschlijkheid om In zoodanige gevallen door de benoe ming van rijkscommissarissen met uitge breide bevoegdheid aan gemeentelijk wanbeheer een einde te maken? Bezwaren tegen een teveel aan werkverschaffing. In de gisteren te Utrecht voortgezette vergadering van den Nederlandschen Aan- nemersbond heeft de heer J. M Krijger, lid der Tweede Kamer, een Inleiding ge houden over „De werkverschaffing en den Nederlandschen aannemer", waarbij hU betoogde dat de aannemers door een te- vee! aan werkverschaffing worden ge schaad. De voorzitter Ir W. M T. Thijs sen, merkte op dat duidelijk ls gebleken dat er ln het bouwbedrijf een noodtoestand be staat die ernstig begint te nijpen In den aanvang was de werkverschaffing van zeer beperkten omvang, maar geleidelijk zijn steeds meer objecten aan het normale be drijf onttrokken. Het bouwbedrijf ls wel bereid ln het algemeen belang een offer- te brengen maar met den inleider zegt spr.: laat dit zoo beperkt mogelijk zUn. Na langdurige bespreking werd een voor stel Gouda aangenomen luidend als volgt: De alg vergadering besluit de actie tegen het uitvoeren van overheldswerken met werkloozen in eigen beheer of onder lei ding der Ned. Helde Maatschappij of een ander soortgelijk instituut met de meeste kracht ook zelfstandig te voeren. ZIJ draagt het hoofdbestuur op. ter aanvul ling en verbetering der bestaande actie, om ten spoedigste een commissie samen te stellen met de ruimste bevoegdheid, welke commissie zal worden beschouwd als een crisis- en propaganda commissie. In de vergadering ls voorts mededeellng gedaan van dc gehouden bestuursverkie zing. In de vacature Van Leeuwen bleek gekozen de heer B van Eesteren. Den Haag; in de vacature O. J. Oortrnan de heer H. W Krikke, Heerenveen; in de va cature H. Ullenrcef de heer J. Becrends, Deventer Na herstemming werd ln de vacature H Zanen Czn. voorzien door de benoeming van den heer J. de Vries. Heem stede Nog werden lot leden van 't hoofd bestuur gekozen de heeren G. Elfferich, Overschle; J. B Hof. Meppel en H A. Looycn Gorinchem. Tot secretaris werd bij aeclamatie herkozen de heer Elfferich. LUITENANT ASJES START IN OCTOBER. DE POSTVLUCHTEN. Het retourvliegtulg „Kwartel" is gister avond te 1844 uur op Schiphol geland. AmsterdamBatavia in vier dagen. Het ls thans zeker, dat de eerste Neder landsche Postjager. met de piloten Asjes en Geysendorffer bemand, ln de Maand October van Schiphol zal starten voor de vlucht naar Indië, welke binnen vier dagen zal worden afgelegd Het ligt niet ln de bedoeling om met den postjager dag en nacht door te vlie gen. Er zullen wel degelijk rustpunten worden genomen, terwijl de Indeeling zoo danig ls gemaakt, dat elke landing bij vol daglicht kan geschieden Wordt voor de vlucht naar Indlë op een tijdsduur van vier dagen gerekend, de terugreis die vermoedelijk reeds vier dagen na aankomst aldaar plaats vindt kan. in verband met de alsdan te verkrij gen tijdwinst, in ruim drie dagen worden afgelegd. Alle postvluchten met den post jager worden vanuit de basis Schiphol uit gevoerd. tcL FILMSENSATIES. Het klinkt overdreven en is het toch niet: van alle filmopnemers ben ik wel een die bij zijn arbeid het meest in gevaar, in levensgevaar zelfs verkeerde, zoo vertelt Fritz Arno Wagner. De moeilijkste opna men in de bergen, bij woeste zee, in de on herbergzaamste oorden en op duizeling wekkende hoogte heb ik moeten maken, en toch heb ik het grootste gevaar eerst leeren kennen toen ik „Het Testament van dr. Mabuse" onder regie v. Fritz Lang Graaide. FilmsensatiesDe leek maakt zich nog steeds geen heldere voorstelling van de enorme, dikwijls in geen verhouding tot het effect staande gevaren, welke zekere filmsensaties met zich medebrengen. Ik heb nog nooit in de vele Jaren van mijn iilmopnemers-loopbaan de begrippen „angst" of „griezelen" leeren kennen tot aan den dag toen ik naast Fritz Lang en zijn regiestaf stond en de ontploffing van de chemische fabriek zou opnemen. Een klein onschuldig uitziend model van een fabriek, met eenige knoppen versierd, stond naast mij en van deze knoppen uit gingen geheimzinnige leidingen naar de werkelijke fabriek, welke in den hellen schijn van ontelbare schijnwerpers voor ons lag. Eerst toen Lang door het indruk ken van deze knoppen de explosies in de fabriek bewerkstelligde, toen de eerste van de vier reusachtige, 70 meter hooge schoor- steenen onder donderend geraas omlaag stortte, werd mij het groote gevaar, waar in wij ons allen bevonden, duidelijk. Nog heden loopt mij het koude zweet langs den rug als ik aan deze opnamenacht van de in de lucht geblazen fabriek denk maar vrees? Ik heb dit gevoel trots alle gevaar nooit bespeurd, want de nabijheid van Lang, zijn zekerheid, zijn rustige bevelen hebben dit gevoel nooit laten opkomen. Ook toen niet, toen de opnamen in het ge heimzinnige vertrek plaats zou vinden, dat door een helsche machine in de lucht ge blazen zou worden. Onze architecten Haz ier en Vollbrecht hadden met pijnlijke nauwkeurigheid en ongehoorde technische hulpmiddelen een bouwwerk geschapen, dat den medewerkenden vakman een rus tig gevoel zou moeten geven; maar toch voelden wij ons niet op ons gemak. Alles klopte echter als een bus. de ontplof- ting functionneerde normaal, het water, dat in de ruimte moest dringen, kwam jn behalve de alles doordringende natheid oeb ik verder hoegenaamd geen onaange name gevolgen, ook bij deze gevaarlijke opname bespeurd. De première van dit filmwerk zal in ons land in September of October as. plaats vinden. FILMOPNAMEN IN DE PARIJSCHE METRO. Voor het eerst heeft men te Parijs opna men gemaakt in de Metro. Deze opnamen moesten des nachts geschieden, aangezien de „ondergrond" onafgebroken rijdt van vier uur vijftig 's morgens tot één uur des avonds Het viel niet mee in de Metro stations soundopnamen te maken, want wel is het er des nachts zeer stil, maar ieder geluidje wordt door de glimmende porce- leinen muurtegels honderdvoudig weer kaatst Regisseur Rene Pujol van Pathé Natan is er met zijn staf technici echter in geslaagd, zij het na veel moeite, glaszuivere opnamen te maken, die men weldra zal kunnen bewonderen in de (volgens de firma) charmante comedie ..Tout pour rien" (Alles voor niets). DUITSCHE REGISSEURS IN PARIJS. De grootste der Duitsche regisseurs wer ken reeds in Parijs. Pabst is bezig met de voorbereidingen van een nieuw oeuvre. Robert Siodmak gaat „La Prisonnière" ver filmen. Robert Wiene maakt een sprekende versie van zijn wereldvermaarde film „Het Cabinet van dr. Caligari", Erik Charell en Erich Pommer zijn momenteel Parijzenaars terwijl thans ook de vermaarde Willy Forst zich aldaar als regisseur ontpopt en een film met Martha Eggerth gaat draaien. Duitschland heeft wel zijn beste krachten verloren. EEN NIEUWE ANNY ONDRA FILM. In München zijn de opnamen begonnen van de eerste Anny Ondra film van het nieuwe seizoen: Fraulein Hoffmann's Er- zahlungen, onder regie van Karl Lamac- Verdere medewerkendeh zijn: Ida Wust, Paul Otto en Joseph Eichheim. Manuscript en dlaloogregie van Hans H. Zerlett. Bin- nenkort zullen nog twee Anny Ondra films volgen. GROOTE DECORS VOOR KLEINE MENSCHEN. Een manicure en een nachtkellner, hun kleine zorgen en vreugden en hun ge meenschappelijk avontuur, dat tenslotte de groote liefde wordt een spel van kleine menschen. Niets is eenvoudiger, dan daarvoor een film-plan te maken tenminste, dat denkt de leek En hij is geweldig verbaasd, als hij ziet hoe ongehoord gecompliceerd, hoe veelzijdig, hoe vol moeilijkheden dit plan wordt. Om beurten slapen deze kleine men schen in hetzelfde huis: zij 's nachts, hij overdag. Hun logies bevindt zich in een troosteloos, grijs achterhuis. 'Doch haar dagelijksch werk en zijn nachtwerk voert beiden ver weg uit deze triste omgeving en als zij elkaar zonder het van elkaar te weten, bij een Zondagsch uitstapje ont moeten, dan is het slot van Sanssouci met zijn galereien voor deze episode mooi ge noeg. Sanssouci, waarom niet? Men maakt er in het atelier te Babelsberg een prachtige nabootsing van, met het schilderwerk aan de muren en de zuilen van de voorzijde en ook de fluit van den „ouden Fritz" is er, zooals de tekstschrijver dat heeft aange geven, zoodat een paar mooie lippen zin zullen krijgen de schoone tonen te doen hooren Maar het is niet iederen dag Zondag. Manicure en nachtkellner dat zijn twee moeilijke beroepen, ondanks den glans en de welvaart om hen heen Die glans en welvaart zijn echter noodig om het contrast met de kleinheid en be scheiden van het eigen milieu duidelijk weer te geven en dat is de taak der ensceneering. En zoo wordt het bescheiden leven van de hoofdfiguren dezer film van kleine luitjes een film van groote decors Hun beroep voert de hoofdfiguren ver weg, in verschillende richtingen, door straten, wier coulissen groeien uit de plan ken van Babelsberg. „Hij" naar het chique restaurant, „zij" naar deftige hulzen, en al deze wenschen van den scenario-schrij ver en van den regisseur worden vervuld door de productie-leiding en haar onver- moeiden staf. Daar is bijv geschapen, omdat het de eigenlijke sfeer van de heldin is, de kap perswinkel. waarin de kleine manicure den scepter zwaait. De gevel is van marmer, met twee breede ramen, waarin alles schittert en lokt, wat er maar te bedenken is aan kappersartikelen. En door de eta lage kan men in den winkel kijken, waar achter de dames-afdeeling ligt. cn ook in den heerensalon. Daar zijn breede spiegels en de zaak is ln vollen gang. Scheren, knippen, haarwasschen, alles kan men zien. Het oog van de camera toont ons de modernste apparaten, helmen van won derlijke bulzen. groote glimmende stolpen, een warnet van draden en snoeren, droog- machines. groote. glanzende waschbakken, waarin warm en koud water spuit het ls een kapperszaak, die de hoofdstraat van iedere millioenenstad tot sieraad zou Kathe von Nagy en Willy Fritsch in de film „Ich bei Tag und du bel Nacht" deze week hier gedraald wordt. die strekken, of het Berlijn. Parijs of Londen ls. en waar juist op dit oogenblik de chef fin haar kleine manicure duchtig den mantel uitveegt, in t Duitsch. in t En- gelsch en in 't Fransch. Want ook deze film wordt onder regie van Ludwig Berger in drie talen gedraaid. De spelers wisselen, waarbij Kiithe von Nagy het ongeluk of het geluk heeft, tweemaal. In t Duitsch en ln 't Fransch, te moeten zeggen, wat hier wel mag en wat niet En er naast komt Willy Fritsch binnen om zich te laten scheren en hoort de strafpredikatie Wel is waar moet hij scherp luisteren, want in dit schoonheidsbedrijf zijn er ver scheidene geluiden die door elkaar zoemen en soms luider worden. En het technisch opvangen van die geluiden is voor de toonfilm al weer een tooverkunstje. Zooveel lawaai en zooveel groote decors voor twee kleine menschen! Maar zij ver dienen het wel. want zij vullen de film met bevalligheid, vroolijkheld en harte lijkheid. EEN NIEUWE ROL VAN GRETA GARBO. De rol, die Greta Garbo zal vervullen in haar nieuwe film, gebaseerd op het leven van de Zweedsche Koningin Christine, ls in veel opzichten een zeer passende voor haar persoonlijkheid. Groote voorbereidingen zijn begonnen in de Metro Goldwyn Mayer studio's onder leiding van Walter Wanger en men ls over tuigd, dat deze film Greta Garbo de ge legenheid zal geven tot zeer sterk spel. Reeds enkele Jaren had zij dit gegeven ln haar gedachten en gedurende haar maan denlange verblijf in Stockholm heeft zij veel tijd doorgebracht in de archieven om een studie te maken van de persoonlijk heid, die zij moet uitbeelden. Een geschiedschrijver beschreef Konin gin Christine als: „een vrouw van de 17e eeuw. die een leven van de 20ste eeuw leidde". Zij verafschuwde het verfijnde vrouwelijke van haar tijd en droeg dikwijls een militaire uniform Telkens deed zij haar hofhouding opschrikken door haar onconventioneele avonturen. In het filmverhaal maakt zij gedurende een onofficieele reis kennis met een knap pen Spanjaard en wordt waanzinnig ver liefd op hem Als hij later een bezoek brengt op het paleis, ls hij verwonderd in de Koningin het meisje te herkennen, dat hij heeft leeren liefhebben Het karakter van deze figuur is een bij zonder gegeven voor een drama. Christine was een vrouw, die met haar moderne op vattingen en levenswijze zich in onzen tijd niet vreemd gevoeld zou hebben In het begin van het verhaal ziet men Christine op het oorlogsveld. Zij is de heer- scheres, de aanvoerster van haar troepen die als een man haar soldaten voorgaat! Pas als de liefde haar veranderd heeft verwondert zij haar hofhouding door haar plotselinge belangstelling voor schitterende toiletten en sieraden. De opzet van de film zal zeer grootsch zijn. Onder de bouwwerken, die hiervoor gemaakt worden, zal men een reproductie zien van het historische paleis te Stock holm, waar zij resideerde en dat later ver woest werd. Door bestudeering van oude illustraties zal het mogelijk zijn, dit bouw werk opnieuw te doen verrijzen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13