„ARNHEM" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 29 Juni 1933 BUITENLAND. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ TELEGRAMMEN. FINANCIEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom dc Londcnsche Conferentie. In een verklaring voor de pers heelt de Amerlkaansche afgevaardigde Molcy gis teren o.a. betreffende de opleving van het zakenleven in de Ver. Staten gezegd, dat het herstel een algemeenen en aanzien lijken omvang heeft aangenomen en een wezenlijk herstel Is. De inflatlepolitiek van Roosevelt kan er een der factoren van zijn, maar er bestaan tal van factoren. Het ls aan de andere landen om uit te maken of onze methoden van herstel die zijn, welke zl) moeten aanwenden. Moley zeide verder, dat de Ver. Staten over het algemeen veel verwachten van de economische conferentie en dat er geen zweem van pessimisme bestaat Toen men hem vroeg, of de binnenland- sche economische politiek der Vereepigde Staten aangepast ls aan het internationale program, antwoordde Moley, dat de Ver. Staten van ganscher harte deelnemen aan de conferentie en tegelijkertijd hun bin- nenlandsch program opstellen. Het natio nale en internationale program moeten dus met elkaar in verband staan. Eindelijk liet Moley doorschemeren, dat Roosevelt niet voornemens is het Congres bijeen te roepen vóór de wlnterzitting, wel ke op het program staat Het bureau der conferentie heeft in een besloten vergadering de bereikte resultaten besproken. Reuter meent te weten, dat de besprekingen zich tot procedurekwesties beperkt hebben. De kwestie van een verdaging der confe rentie werd niet opgeworpen. Blijkbaar ook heeft de aankomst van Moley nog geen nieuwe wending aan de conferentie gegeven. In de sub-commlssle voor de handels politiek verklaarde Vanlangenhove (Bel gië), dat de opheffing der tarieven, der invoerverboden en andere beperkende be palingen de economische situatie niette min niet voldoende zou herstellen De ta rieven moeten thans niet worden gestabi liseerd, nu de cijfers zoo hoog zijn. Hij stelde voor een verlenging van het tarie- venbestand Dr Nederbragt 'Nederland) keurde de verklaringen van den heer Vanlangenhove goed. Hij zeide dat Nederland tot nu toe een autonome tarievenpolitiek voert, welke niet voldoende is. doch moet worden ge completeerd door bilaterale douane-onder handelingen. Algemeene conventies zijn evenzeer wenschelijk. De politiek van Ne derland is steeds gebaseerd geweest op de stricte toepassing der clausule van meest begunstigde natie. De conventie van Ouchy zou kunnen worden geamendeerd in het bijzonder door rekening te houden met speciale posities, landbouwproducten en de regeling der kwesties van scheeovaartsub- sidies. Dr. Nederbragt bepleitte speciale overeenkomsten, welke den landen zouden in staat stellen een gematigde politiek toe te passen door tot dergelijke conventies toe te treden. De Internationale suikerraad heeft aan de economische commissie voorgesteld een resolutie te aanvaarden op basis der Cu- baansche voorstellen. Daar er echter geen accoord verkregen ls over de Cubaansche voorstellen besloot de economische sub commissie een speciale suikercommissie te benoemen. Hierin hebben zitting: Australië Belgie. China, Brazilië, Cuba. Tsjecho- Slowakije, Frankrijk, Duitschland, Hon garije. Indië, Italië, Japan, Nederland. Nleuw-Zeeland. Peru, Polen, Portugal, Zuid Afrika, de Sovjet-Unie, Engeland, de Ver. Staten en Joego-Slavië. Elf landen zijn bereid aan het plan van Cuba mede te werken en de Cubaansche gedelegeerde meende dan ook. dat met verder confereeren in deze commissie tijd verloren zou gaan In een kleine sub-com missie zouden mogelijk betere resultaten bereikt worden. Dl JITSCHI 4NO Goering bedreigt het Centrum Weer een rede van Hitier Tegen den vrede van Versailles. Dc Gleichschaltung gaat steeds verder. Het Centrum schijnt nu aan de beurt. In de zittingzaal van den Württemberg- schen Landdag hield rijksminister dr. Goebbels een rede over wezen en doei der Duitsche revolutie. Met groote heftigheid ging hij te keer tegen het Centrum, de eenige grootere partij die zich nog staande houdt. Als het Centrum verstandig was. zou het eigener beweging den partijwinkel sluiten. In ieder geval: lang zou de nationaal-socialisti sche staatsleiding de experimenten van het Centrum niet meer met gekruiste ar men aanzien. Het Centrum is en Goebbels beklem toonde deze woorden overbodig en heeft geen reden van bestaan meer. Wat het Katholicisme dienstig is, weten wij zelf wel: maar wij weten ook. wat dienstig is voor het Duitsche volk. En als wij het Centrum uit de politieke wereld helpen, bewijzen wij de kerk daarmede een dienst, waarvoor zij ons dankbaar moet zijn. Ons standpunt is: wij dulden naast ons geen partij. Met de kracht onzer macht vernietigen wij alle andere partijen. Als ze zich niet zelf ontbinden, doen wij het. Aan het einde der ontbinding van de partijen staat de Duitsche eenheidsstaat en deze zal het nationaal-socialistische stempel dragen. Binnen twintig jaren mag er gen andere wereldbeschouwing meer bestaan, dan de onze. Wij willen de uniforme krachtsont plooiing der Duitsche natie en dat is tege lijkertijd een probleem der buitenlandsche politiek Eén moet in naam van Duitsch land kunnen spreken en in naam van den laatsten boer en proletariër. Adolf Hitler is thans de onbestreden lreerscher in Duitschland. Maar hij is zich van de ver antwoordelijkheid bewust. Zeker wij zijn een minderheid en wij regeeren als min derheid, maar wij regeering in opdracht van het volk. Zoo behartigen wij de ver deelde democratie. Is deze vorm van re geeren. deze hiërarchie van leiding door gevoerd. dan zal ook op het gebied der buitenlandsche politiek alles in orde komen. Het is voor het Centrum een al te dui delijke wenk! In Siegburg zijn de 15 Centrum-raads leden reeds als hospltanten overgegaan naar de N.S.D.A.P. De actie is feitelijk al ingezet Door de geheime staatspolitie is onder leiding van den crlmineelen commissaris dr. Schaefer en door de landslelding van Sllezië van den Nationaal socialistischen Studenten- bond een groote actie gevoerd tegen 12 katholieke vereenigingen. Er werden huis zoekingen gehouden, waarbij omvangrijk materiaal in beslag genomen werd. Naar de „Schlesische Tageszeitung" meldt, was reeds sedert geruimen tijd op gemerkt, dat de leiders der katholieke cor poraties een standpunt innamen, dat vol strekt niet ln den zin der regeering lag. Minister Goering heeft aan de betrok ken autoriteiten in Pruisen het volgende rondschrijven gezonden: „Den laatsten tijd is verscheidene malen waargenomen, dat beamten, bedienden en arbeiders in hun gesprekken met andere personen zich uitlatingen veroorloven, welke geeigend zijn. ontevredenheid met de door de nationale regeering getroffen maatregelen te kweeken en wantrouwen te zaaien. Ik verzoek u daarom de beambten, be dienden en arbeiders te waarschuwen, dat in de toekomst deze personen als Marxis ten zullen worden beschouwd, wijl zij op deze wijze nog steeds in Marxistischen geest werkzaam zijn. Ik verzoek verder allen beambten, be dienden en arbeiders op dergelijke ge vallen te letten en mij de betrokken per sonen onmiddellijk en met name bekend te maken. Het nalaten van het doen van aangifte zal als een solidariteitsverklaring met zulke onruststokers moeten worden beschouwd." Dus: het reinste verklikkerssysteem. Weer een stap naar cadaver-rust Hitier heeft een rede gehouden voor eigenaren van dagbladen. Hij zeide o.a. Wij bevinden ons midden in het stadium van het in het reine brengen van ver houdingen. welke den vroegeren toestand van verwarring en verdoling hebben ge schapen. Daar hij gelooft, dat op den duur de pers niet kan bestaan, wanneer niet duidelijk een beslissing betreffende de richting wordt aangegeven, welke thans definitief te beschouwen is als overwin naar in het nieuwe Duitschland en de Duitsche toekomst zal bepalen, juicht hij het toe, dat de Duitsche uitgevers uit zich zeli reeds deze feiten onder oogen hebben gezien en bereid zijn deze basis te aan vaarden. Hoe spoediger deze overgangs tijd voorbij zal zijn, hoe sneller en zeker der het Duitsche bedrijfsleven en daar mede het noodlijdende uitgeversbedrijf weer op orde zal komen. 'Het ligt niet in het voornemen, even tueel alleen van staatswege bladen in Duitschland uit te geven, hetgeen in s'rijd zou zijn met zijn overige economische opvattingen, maar men moet natuurlijk een ieder den plicht opleggen, dat hij medewerkt ln den geest van de groote lijn der wereldbeschouwing. H-t is natuurlijk, dat een gezcndbedrijfsleven slechts kan ontstaan wanneer eindelijk de politieke ge schillen zuilen zijn beslist De teerlingen zijn thans geworpen en hij denkt den dagbladuitgevers, dat zij zelf bereid zijn deze beslissing te erkennen. De maatregelen op economisch gebied zijn tot nu toe niet vergeefsch geweest, 1 7 millioen menschen zijn tot nu toe weer in de bedrijven teruggevoerd, waarvan ten minste 700000 meer dan anders des zomers het geval is De algemeene aanval op de werkloosheid begint thans pas en wordt met steeds grooter energie gevoerd. Hij is er van overtuigd, dat dit probleem absoluut zal worden overwonnen en opge lost. Tevoren zullen zeer zeker de politieke problemen definitief moeten worden op gelost: de overwinning van den partijen- staat van het verleden. De Rijkskanselier deed tenslotte een be roep op de dagbladuitgevers, zich voor 100 pCt te plaatsen achter de Duitschland gevonden oplossing. In den loop van den tijd zal. zooals steeds het bedrijfsleven, ook in het krantenbedrijf het een of ander te gronde gaan, doch er zal toch nog een zekere stam van Duitsche uitgevers over blijven. die dan gezond zal zijn en ook in de toekomst mede zullen groeien Hij stelt op prijs het particuliere initiatief te laten bestaan als voorwaarde voor de ontwikke ling der groote economische mogelijkheden welke Duitschland nog heeft. Hij plaatst zich op de bres voor de autoriteit der per soonlijkheid Men ziet misschien in een centraal uitgeversbedrijf een onderneming, welke een partij toebehoort. Deze onder neming kan evenwel net zoo goed een enkelen man toebehooren. want al is zij ook In het bezit van een partij, in deze onderneming spreekt toch ook slechts een man. de verantwoordelijke en alleen be slissende directeur-generaal. Reeds uit deze eigen positie kan men zien, dat onze strijd niet tegen de ondernemers als verantwoordelijke dragers van de onder neming is gericht, doch slechts tegenover een pers. welke haar taak tegenover de natie heeft erkend. Zou hier niet verstandig zijn maar één blad voor geheel Duitschland in te stellen? In de versierde zittingszaal van den Rijksdag in de Kroll-opera is gistermid dag te Berlijn een herdenkingsbijeenkomst gehouden van de onderteekening van het Verdrag van Versailles. De Rijksregeering was vertegenwoordigd door rijksminister dr Guertner. Vertegenwoordigers van Rljksweer en Rijksmarine en der SA-lei- ding waren mede aanwezig. Dr Schnee, de vroegere gouverneur van Duitsch Oost Afrika, hield een toespraak, waarin hij verklaarde, dat Duitschland nog niet gelijke rechten heeft, in het bij zonder niet op het gebied der bewapening en der veiligheid. Het is noodig. dat wij den strijd voor de revisie van het Verdrag van Versailles ver der voeren, todat hij definitief is gestreden. De leider van de afdeeling buitenland der NSD.A.P.. Rosenberg, hield een toe spraak. waarin hij verklaarde, dat het Verdrag van Versailles moreel onhoudbaar en ook onrechtmatig tot stand is geko men. Hij vervolgde: Terwijl de Duitsche natie honderden eischen steeds weer heeft vervuld, weigert de tegenpartij nog steeds een duidelijke verplichting na te komen. Men spreekt van de Duitsche civiele lucht vaart. van de Duitsche politie, de Duitsche weercorpsen, de S.A., de hulppolitie, maar niet van een werkelijke ontwapening. De droom van een Duitschen volksstaat van vele eeuwen gaat thans onder Adolf Hitler zijn vervulling tegemoet. Dc Duit sche revolutie is een revolutie van den socialen vrede en van de volksverzoening. Haar innigste wensch is, ook naar buiten, een echten vrede te handhaven en het probleem van onzen tijd de sociale kwestie op te lossen in den geest van RECLAME 3213 het echte socialisme, d.w.z. in den zin van een van staatswege verzekerde, sociale ge rechtigheid. Eén ding moet duidelijk zijn in de wereld: een val van Hitier zou een vreeselljke chaos worden, niet alleen voor Duitschland. maar voor geheel Midden- Eutopa en de economische en politieke wereldcrisis uitermate doen toenemen. Iedere verzwakking van het nieuwe Duitschland beteekent dus een versterking van het wereldcommunisme. Er loopen geruchten, dat Luther zou af treden als gezant te Washington en zal worden vervangen door von Neurath, die minister-moe zou zijn. Wij geven dit onder alle voorbehoud. o ENGELAND. De conservatieven en de Indische politiek Bijna duizend leden van den Centralen Raad van de conservatieve partij heb ben gisteren vergaderd ter bespreking van de constitutioneele hervormingsvoor stellen. vervat in het Witboek over Indie Een resolutie waarin deze politiek ver worpen werd, werd ingediend door Lord Lloyd en verdedigd door Winston Chur chill en Lor Carson. Dit besluit werd verworpen met 838 stemmen tegen 356. De houding der re geering werd goedgekeurd. Baldwin hield een lange rede, waarin hij zeide, dat bijna alle conservatieven bij het lezen der aanbevelingen van de re geering en de Britsch-Indische regeering dezelfde schrik om het hart was geslagen, die tot uitdrukking komt in de motie van Lord Lloyd. Een rustiger beschouwing van de feiten deed echter weldra 'n groot deel van dezen schrik verdwijnen, omdat de voorstellen den volmondigen steun hadden zoowel van de Indische regee ring als van bijna alle Indische speciali teiten. die Indië door en door kennen. Bovendien was het witboek het resultaat van den arbeid van alle drie de groote jxilitieke partijen en de conservatieven konden hun verantwoordelijkheid als meerderheidspartij niet opzij schuiven. Lord Lloyd deed een zeer scherpen aan val op de voorstellen uit het witboek en betoogde dat de waarborgen voor het bewaren van orde, rust en tevredenheid in Indië verre te zoeken waren. Spr. had geweigerd lid te worden van de Ronde- Tafel-commissie. omdat hij geweten had, dat een dergelijke manier van gedachten- wisseling tot geen resultaat kon leiden. De voorstellen misten den steun van iedere politieke partij in Indië zelf en waren daarom ook eigenlijk reeds veroor deeld, maar het ergste was, dat de ge- heele structuur in tegenspraak was met de politiek, die Engeland 200 jaar met succes in Indië had, gevolgd en die nu plaats zou moeten maken voor een rich ting. aan welke alle vastheid ontbrak en die tenslotte op een chaos zou uitloopen. Winston Churchill hield een even scherpe rede, waarvan de twee voor naamste bezwaren waren, dat een fede rale regeering niet gevestigd mocht wor den voor de provinciale raden een dege lijke proef met zelfbestuur zouden heb ben afgelegd en verder dat het onverant woordelijk was in het stadium, waarin de Congrespartij in politiek opzicht ver keerde. de politie als het ware aan haar uit te leveren. OOSTENRIJK. Wijziging der grondwet? Het Roemeensche blad „Adeveral" publiceert een interview van zijn Ween- schen correspondent met den Oosten- rljkschen Bondskanselier Dollfuss. De kanselier kondigde verdere scherpe maat regelen aan tegen de nationaal-socialisten, verder een herziening der Oostenrijksche Grondwet, omdat het tegenwoordige par lement tegen zijn taak niet opgewassen is en de regeering daarom maatregelen heeft moeten treffen, die den uiterlljken schijn van een dictatuur hebben, zonder dat men echter aan een dictatuur denkt. Deze fout der Grondwet zal worden weg genomen en de natie zal een volksverte genwoordiging krijgen, welke aan haar wezenlijke behoeften beantwoordt. De landslelder der Heimafwehr in Salz burg, de oud-minister van Justitie dr. Franz Hueber. een zwager van den Prui- sischen minister-president Goering is af getreden. VEREENIGDE STATEN. Het onderzoek naar de banken. De Amerlkaansche Senaatscommissie van onderzeok inzake financieele trans acties, heeft geconstateerd, dat ook de bankier Kahn en diens compagnon Loeb in 1830 slechts weinig belasting en in 1931 heelemaal geen inkomstenbelasting meer hebben betaald. Hiermede werd bewezen dat Kahn en Loëb dezelfde practijken hebben beoefend als Morgan en ook wat betreft gepreferentieerde cliënten dezelfde methodes als Morgan toepasten. RECLAME Een polis der is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Dir. Bijk. P. J. Roem, Rijnsburgerweg 47. 3208 DE ECONOMISCHE VRAAGSTUKKEN. NEW-YORK, 29 Juni. (Reuter). De re geering is ernstig verontrust door de groote fluctuaties in de deviezen. De deskundigen vergaderden op het mi nisterie van financiën, doch verklaringen werden niet gepubliceerd De „Herald Tribune" verwacht echter een stabilisatie van den dollar binnen ze kere grenzen, misschien op een bewege- ïyken standaard. Het schijnt, dat dit in regeerings-krin- gen goed ontvangen werd. LONDEN, 29 Juni (Reuter). De econo mische commissie der economische confe rentie publiceert een verklaring der voor naamste scheepvaartlanden ten aanzien in de subsidies van maatschappijen. Frankrijk acht de subsidies in bepaalde gevallen noodzakelijk. Duitschland wil ze in de bepaalde garanties afschaffen, ter wijl Engeland, Nederland, Italië en Noor wegen voor afschaffing zijn. LONDEN, 29 Juni (V.-D.) Gisteren middag zijn nieuwe besprekingen gehou den tusschen MacDonald en andere afge vaardigden der Fransche en Amerlkaan sche delegaties over de valutakwestie. De ochtendbladen van heden gelooven te kun nen meededen, dat Amerika misschien toch in een spoedige stabilisatie zal toe stemmen, nu de dollar gisteren wederom met 10 cent gevallen is en daardoor een nieuw laagtepunt heeft bereikt. Volgens de „Daily Telegraph" is Roose velt bereid het advies van zijn naar Lon den gezonden waarnemer, onderstaatsse cretaris Prof. Moley, op te volgen of een tijdelijke stabilisatie van den dollar zal plaats vnden of niet. Anderzijds is het echter mogelijk dat Roosevelt met stabi lisatie wacht tot de tarweprijs een sta- bielen stand heeft bereikt. Bij de Engelsch-Fransche bespreking zijn van Fransche zijde opnieuw pogingen gedaan om de Bank van Engeland te win nen voor het steunen der goudvaluta's van de kleine landen, zooals Nederland en Zwitserland Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" zijn de pogingen van Frankrijk en van de ver tegenwoordigers der goudvaluta-landen om zelfs den moreelen steun van Mac Donald voor handhaving van hun positie te verkrijgen, mislukt, aangezien Enge land geen partij wil zijn in den valuta- strijd tusschen Amerika en Europa en slechts als bemiddelaar wil optreden. Hetzelfde blad meldt, dat onder de goudvaluta-landen Frankrijk, België, Zwitserland en Nederland een ware revo lutie ls uitgebroken tegen de huidige si tuatie, en dat Amerika verantwoordelijk wordt gesteld voor de vertraging der con- lerentie. De „Petit Parisien" meldt dat de toe stand niet bijzonder gunstig is. Engeland blijft aarzelen en het schijnt dat het standpunt van het Departement van de Schatkist, dat in tegenstelling tot de Bank van Engeland het Amerikaansche voor beeld wil volgen, de overhand krijgt. Uit goeden bron verklaart het blad te hebben vernomen, dat terwijl het Engelsche kabi net in den afgeloopen nacht over het va lutaprobleem vergaderde, het advies zou zijn gevraagd van 4 Amerikaansche des- dunöigen. waaronder Huil en Pittman. Dit feit is strikt geheim gehouden, doch niet zonder invloed geweest op de houding der Engelsche regeering. Bij de vergadering van de vertegenwoordigers der Europee- sche emisiebanken in de Bank van Enge land, had men den indruk gehad, dat En geland bereid was een standpunt te kie zen. Een der aanwezigen had zelfs ge loofd. dat van Engelsche zijde werd ge handeld met de bewuste bedoeling niets te ondernemen, zoolang de deviezen der kleine staten bedreigd werden. HESS IN HET DUITSCHE KABINET. BERLIJN, 29 Juni. (V.D.). Van officieele nationaal-socialistische zijde wordt mede gedeeld, dat de plaatsvervanger van den leider der N S.D.A.P., Rudolf Hess, voort aan zal deelnemen aan de kabinetszittin gen en aan de minister-besprekingen der Rijksregeering. o DE ONTWAPENING. NEW-YORK, 29 Juni. (Reuter). Norman Davis heeft Roosevelt aan boord van diens jacht „Amber Jack" verslag uitgebracht van den toestand in Europa. Hij verklaarde dat de openbare meening steeds meer naar ontwapening helt, doch de verdere ontwikkeling hangt grooten- deels af van de stabiliteit van de Duitsche regeering. Roosevelt droeg Norman Davis op bin nen een week naar Europa terug te kee- ren. Ingeval van een politiek conflict, ver klaarde Roosevelt, dat Amerika slechts een ontwapend Europa te hulp zal komen. ——o DE DUITSCHE KERK-STRIJD. BERLIJN. 29 Juni. (Wolff.). De gevol- machtfgde van den Rijkskanselier voor de Evangelische Kerken, Mueller heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij meedeelt, dat hij de leiding van de Evan gelische Kerken op zich heeft genomen. Hij belast admiraal Meusel met de lei ding van het bureau van den Kerkenbond. VEERTIG AUTO'S VERBRAND, MUNCHEN, 29 Juni. (V.D.). In den af geloopen nacht ontstond ln de Soxleth- strasse te Munchen in een ongeveer 100 Meter lange en 30 Meter breede garage een brand, die zeer snel om zich heen greep. Alles wat zich in de groote hal bevond, werd een prooi der vlammen en veertig automobielen werden geheel ver nield. Met groote moeite kon de brand weer de belendende perceelen behouden. Een brandweerman werd bij het blus- schingswerk gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. NIEUWE JAPANSCHE ORIENTEERING? TOKIO, 29 Juni. (V.D.). Het Japan, sche dagblad „Iomiuri" publiceert een met instemming door een aantal invloed, rijke Japansche bladen overgenomen sen sationeel 'artikel, dat uit de algemeene internationale wereldsituatie de conclusie trekt, dat Japan zijn politiek moet her- oriënteeren en geheel op Azië moet richten. De boycot van Japansche waren door Engeland, het aannemen van een groot vlootbouwprogram door de Vereenlgde sta- ten. de slechte vooruitzichten van de con- ferentie te Londen en de ontwapening onderhandelingen te Genève, doet o? vraag rijzen of Japan niet een einde moet maken aan de politiek, die haar zwaarte- puntzoekt in conferenties en overeenkom sten met Europa en zich integendeel moet gaan bezighouden met de versterking \an 'n blok, gevormd door Japan, Mandsjoekwj en China, om het verzet voor te bereiden tegen den inval der blanke mogendheden in Azië. Hier ligt een taak voor het gele ras, dat zich dan ook zoo spoedig mogelijs moet aaneensluiten. In dit verband wordt medegedeeld, dat de Aziatische afdeeling van het Japan---. Ministerie van Buitenlandsche Zaken bin nenkort onderhandelingen zal opener, met de Chlneesche regeering. en dat ge heime voorbesprekingen, o.a. door bemid deling van de Japansche consuls in steden als Peking, Nanking, Canton en Hankau reeds in gang zouden zijn. GRAAF BERNSTORFF NAAR BERLIJN TERUGGEROEPEN. LONDEN, 29 Juni. (V.D.) Graaf Bernstorff, de kanselier van de Duitsch» ambassade te Londen, die vorige jaren Duitschland herhaaldelijk vertegenwoor digde ter Ontwapeningsconferentie, is door de Rijksregeering naar Berlijn teruggeroepen. o NEDERLAAG VOOR DE VALERA. DUBLIN. 2 Juni. (Reuter). Gisteren zij» te Dublin gemeenteraadsverkiezingen ge houden. Het schijnt vrijwel zeker te zijn. dat de constitutioneele groep 22 en de Valera 13 zetels heeft behaald. De Valera heeft dus een nederlaag ge leden o KERKBRAND IN ZUID-SLAVIÈ. BELGRADO. 29 Juni. (Reuter). Door onachtzaamheid van werklieden is brand ontstaan in de kathedraal van Djakovo nabijyOsiek. waarbij drie beroemde fresco's van Ludwig Seitz werden vernield. De kathedraal wordt beschouwd als een van de mooiste kerken van den Balkan. De waarde van de fresco's is ongeveer 2 millioen gulden. o TORNADO IN COLORADO. NEW YORK. 29 Juni (V.D.) Boven de stsd Trinidad in den staat Colorado, Mi een tornado gewoed, waardoor op olievelden groote schade werd aangenct' Vele huizen werden omver gerukt en de verbindingen met de stad zijn verbroken. o SMOKKEL IN DEVIEZEN. CHEMNITZ, 29 Juni. (V.D.). Bij douane controle van voor het buitenland be stemde postpakketten zijn gisteren in eenige pakketten deviezen ter waarde van in totaal 350.000 Mark in beslag genomen die de afzenders langs dezen weg naar het buitenland hadden willen smokkelen. Tegen de afzenders is door de justitie eo. vervolging wegens overtreding der devie- zenverordening ingesteld. HET AMERIKAANSCHE VAKVERBOND WASHINGTON, 29 Juni (V.D.) De voor zitter van de American Federation ol Labor, William Green, had gisteren een bespreking met generaal Hugh Johnson, die belast ls met de uitvoering van de National Recovery Act, waarin hij namens het Vakverbond aandrong op invoering van de vijfdagen-week en den 6-urlgen werk dag. Johnson verklaarde, dat dit onder de huidige omstandigheden en speciaal bij de uitvoering van het noodprogram onmoge lijk was. Green bracht tegelijkertijd ter sprake de eischen van de werkgevers in de katoen industrie, die minimum-weekloonen van 10 a 11 dollar willen invoeren en kondigde aan, dat het Vakverbond zich daartegen met kracht zal verzetten en minlmum- loonen eischt van 15 a 16 dollar per week. DELI—BATAVIA RUBBER MAATSCHAPPIJ. Aan het jaarverslag ontleent het „Hbló het volgende De totale kosten van rubberoogst 1»« bedroegen f400,992, terwijl de netto-op- brengst was f. 308.161, zoodat hierop een verlies werd geleden van f. 92.830 <v.1- f. 152.098). Hierbij komen: onkosten in Ne derland f.7940 (f. 20.302); interest f 6593d (f.41 863); totaal verlies f. 166.709. In min dering van dit verlies komen; verjaard di videndbewijs f200. koersverschil f. saldo verlies f. 165.339 (v.j. f. 194 653), we-5 bedrag van het reservefonds wordt afge boekt (als v.j.), zoodat deze rekening ut- 1932 f345 041 credit blijft. De opb"11^ van de koffie 1932 bedroeg f. 162.669. i* kostprijs zonder afschrijving was f. 90.71 blijft f. 11.951. Meerdere opbrengst onver kochte koffie van oogst 1931 f. 238 to'a& f. 12.190 (v.j. verlies f. 73.370). welk bed",; overgebracht is op „afschrijvingsrekenins o N. V. ALG. NED. INDISCHE ELECTRICITEIT-MAATSCHAPPIJ Het jaarverslag meldt een gunstigeu' werking der maatregelen tot mln van de bedrijfslasten De winst ter'ver? ling bedraagt f. 2.121.251. het divld'hd pCt. (als vorig jaar).

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2