74ste Jaargane WOENSDAG 28 JUNI 1933 No. 22476 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGSLAD DAGBLAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden 'en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor aflë andere advertentlen 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cte bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.fl Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat J. J. C. Bronsgeest, te Leiden, een verzoek heelt ingediend ter bekoming van een verlof B. voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik in een koffietent, staande op den Kanaalweg hoek Zoeterwoudschen weg, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 28 Juni 1933. 3189 HULDIGING VAN MEJ. Dr. C. W. DE BAAT Als presidente van „School- en Werkt uinen." In de school- en werktuinen aan de Eruinstraat wat staan ze er keurig bij is gistermiddag mej. dr. de Baat. de voorzitster van de vereeniging voor deze tuinen en de ziel van dit mooie werk, har telijk gehuldigd, in verband met het feit, dat zij spoedig afscheid van de Vereeni ging zal moeten nemen. Alle kinderen nagenoeg zonder een enkele uitzondering waren naar de tuinen gekomen om aan deze huldiging deel te nemen, terwijl ook de bestuursleden en andere vrienden van het werk, van hun belangstelling blijk ga ven. De Wethouder van Sociale Zaken had bericht van verhindering gezonden. Toen mej. de Baat verscheen zongen de kinde ren haar een welkomstlied toe, en werden haar bloemen aangeboden. Daarna hield de heer P. C G. A. Wijk- mans een toespraak. De tijd is nog niet aangebroken, aldus spr., dat U ons gaat verlaten, maar daar dit het laatste Jaar is dat U de leiding der tuinen heeft en uw eminente hulp, mej. v. d. Hurk, door studie genoodzaakt is, haar taak neer te leggen, dachten leidsters, leiders en kin deren, dat een huldiging in den mid zomer, wanneer de natuur al haar schoon heid ten toon spreidt, zeker op haar plaats zou zijn. Spr. wees er daarna op dat mej. de Baat zich met haar geheele hart aan de School- en Werktuinen heeft gegeven. Zij heeft bijna alle contribueerende leden aangebracht. In het midden van den win- Mej. Dr. C. W. dc Baat ter werkte zij reeds de plannen tut voor een volgende seizoen. Ze wekte de belang stelling van de autoriteiten voor het werk der vereeniging. Zij wist onderwijzers en studenten te bewegen hun krachten be schikbaar te stellen. Bovenal: zij wist de kinderen aan zich te binden. Na er nog op gewezen te hebben, dat voor het bestuur de tijd nog niet is aan gebroken om mej. de Baat bij haar af scheid te huldigen, besloot spr. met den wensch uit te spreken dat deze huldiging van de jeugd nog lang in de herinnering van de scheidende leidster moge blijven voortleven Mej. v. d. Hurk bood vervolgens namens de kinderen een fraaie schemer lamp san terwijl namens de Kweekschool voor Be waarschool-onderwijzeressen ook eenige aardige cadeaux werden overhandigd. De kinderen hieven telkens cen luid hoera aan om van hun groote aanhanke lijkheid en liefde jegens hun leidster blyk te geven, terwijl ze ook eenmaal 'u krach tig ..Lang zal ze leven" zongen. Mej. de Baat dankte met enkele woorden voor de hartelijke huldiging. De kinderen gingen daarna in optocht den tuin in, waar zij werden ge traceerd op versnaperingen, grootendeels beschikbaar gesteld door de Fa. van der Steen. AFSCHEID VAN DEN HEER JOHS. KOK. Als godsdienstonderwijzer bij het Openbaar Lager Onderwijs. De heer Johs. Kok. Men schrijft ons: Op 75-jarigen leeftijd, na een diensttijd van vijftig jaren, waarvan 25 als gods dienstonderwijzer aan de scholen, gaat de heer Kok afscheid nemen van het Open baar Lager Onderwijs. Met groote bewondering en waardeering hebben wij steeds zijn werk gadegeslagen. De heer Kok moet wel een uitstekend verteller zijn, dat hij altijd weer de Jeugd wist te boeien. Met groote toewijding en een vast geloof leidde hij de jeugd door de wondere Bijbelsche verhalen en wist hij die sfeer te scheppen, die voor dit werk noodzakelijke voorwaarde is. Wij zijn er van overtuigd, dat hij door zijn arbeid in den loop der jaren honderden kinderen iets heeft getoond van de kracht van het Evangelie, en hun daardoor voor hun ver deren levensweg tot een zegen ls geweest. Aan de school aan het Schuttersveld heeft men den heer Kok hedenmorgen een sober, doch waardig afscheid bereid. Nadat de heer Kok zijn laatste godsdienst les had gegeven vereenigden zich de leer lingen van de klassen, die voor godsdienst onderwijs in aanmerking komen, in het Gymnastieklokaal. Het hoofd der school de heer J. C. B Hüner, schetste in korte trekken de verdiensten en de beteekenis van den heer Kok. Ten afscheid boden de kinderen hem eenige cadeaux aan, waar onder een mooie bloemenmand, en zongen zij hem toe: „Schep mij Heer een rein geweten, Dat ik trouw aan Uw gena, U mijn Vader durve heeten Als ik biddend voor U sta Geroerd dankte de heer Kok en ge trouw aan zijn roeping wees hij de jeugd op Hem, Die trouw is tot in eeuwigheid. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Bij de verschillende Comité-leden staat de bel niet stil. „Mogen we ons nog niet opgeven? Of komt er dit jaar niks van?" De oudjes liooren zooveel over crisis en bezuiniging, dat ze het ergste vreezen voor hun jaarlijksch feestje' We hebben ze gerustgesteld: deze week nog komt het in de courant. En auto's krijgen we natuurlijk ook; nog geen enkel jaar hebben we te kort gehad. (In stilte slaakten we wel de verzuchting, dat het héél veel moeite kost, de autobezitters zonder herhaalde telefoontjes te mobili- seeren als u eens wist. dames en heeren. hoeveel gemak u het Comité be zorgt, wanneer u direct de kaart van aan melding invult!). De opgave der ouden van dagen voor den autotocht, die op Dinsdag 11 Juli zal plaats hebben, wordt ingewacht op Don derdag 29 en Vrijdag 30 Juni morgen en overmorgen dus des ochtends van 10—12 uur, Breestraat 91. Ook de gebrek kige kinderen, die graag mee willen, kunnen daar worden opgegeven. Autobezitters! We rijden dit jaar slechts één keer, maar op Dinsdag 11 Juli ver wachten we dan ook alle autobezitters van Leiden op het appèl Een dezer dagen ontvangt u de kaart voor het beschik baar stellen van uw auto voor dezen éénen dag. Wij vragen u met den meesten aandrang, deze kaart onmiddellijk na ontvangst in te vullen en te posten, anders verdwaalt ze onder de courant of tusschen uw papieren. Wij wachten met spanning uw antwoord, maar mét ons wachten drie honderd der oudste Leide- naars, die van u afhankelijk zijn om den heerlijksten dag van het heele jaar weer te beleven. Aanmelding van auto's en giften voor versnaperingen (waarvoor we verleden jaar wél tekort kwamen) worden vanaf heden gaarne Ingewacht bij Mevrouw C. Smits—de Wit. Rapenburg 82, tel. 2605, postgiro 80143 Leiden. Het Comité: dr. M. D. Horst, voorzitter; Mej R. Driessen; Mevr. C. Smits—de Wit. Mevr. M. S. Juynboll—van IJsselsteijn, Mei M V. d. Velden, seer.; Mej. N. van der Mey, Mej. N. J. H. Zitman, B. de Koning. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de Londensche conferentie. Duitschland zal gedeeltelijk betalen De Ontwapeningsconferentie uitgesteld. Volgens de Daily Telegraph zou gisteren een geheime bespreking zijn gehouden tusschen vertegenwoordigers der Engel- sche en Amerlkaansche delegaties over de kwestie der stabilisatie De Engelschen zouden den Amerikanen kort en duidelijk te verstaan hebben gegeven, dat de Ame rlkaansche delegatie door haar houding Inzake de stabiliseeringskwestie eiken vooruitgang in de valuta-onderhandelin gen ter conferentie onmogelijk maakt. Dit Engelsche standpunt zal ongetwijfeld ter kennis worden gebracht van prof. Moley. die intusschen te Londen ls ge arriveerd en president Roosevelt met wie de Amerikaansche delegatie voortdurend in telefonische verbinding staat. Men acht het niet uitgesloten, dat de Engelsch- Amerikaansche bespreking de mogelijk heid opent voor een snelleren voortgang der valutabesprekingen. In een interview met persvertegen woordigers zette Moley het doel van zijn zending uiteen, waarbij hij de verklarin gen, welke in de afgeloopen week uit New-York te Londen zijn ontvangen, her haalde, er aan toevoegend, dat door de Amerikaansche delegatie gedurende de conferentie geen enkele bespreking ge voerd zal worden over de oorlogsschulden. Met de vertegenwoordigers der buiten- landsche crediteuren van Duitschland op langen termijn vond te Londen een nieuwe bespreking plaats. Dr. Schacht verklaarde zich er mede te kunnen vereenigen dat de beschikbare deviezen gedurende de komende zes maan den voor de uitbetaling van een gedeelte der coupongelden op iedere Duitsche lee ning gebruikt zullen worden. Dit betreft dus alle coupons, welke tusschen 1 Juli en 31 December a.s. vervallen De basis waarop de rentebetaling zal geschieden, zal nog voor 1 Juli door de Rijksbank bekend gemaakt worden. Het is te hopen, dat na afloop der zes maan den weder de volle rentebetaling hervat kan worden. Zou dit niet. mogelijk zijn, dan zal een nieuwe vergadering tusschen de vertegenwoordigers der Rijksbank en EINDEXAMENS GEM. H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen Gem. H B. S Afdeehng B B. Bink. J. Bolhuis. Noordwijk; M. G Bon; P H R Borger- hoff Mulder, Oegstgeest; Mej. F. J. M. Dijkstra, Noordwijk; R Tijlstra; H. de Groot; W. Hilarius; Mej. J. Hoogendonk; C. Lugthart. Katwijk a. Zee; Mej. T. Marlet. Warmond; J. A. Metz; F. B. San ders; N Spaargaren: W. Gout; H. G. Hagens. L. Kohier. Bennebroek; W. W. Los, Leiderdorp: Mej. Suze Noteboom, Noordwijk; J. M Pijnacker Hordijk (Was senaar; Mej. Henr. G. M. Tummers, Oegstgeest; M de Vries; W. Wiethoff: H. j Wissink; A J. J. v. d. Zanden; H. Zierfuss. Afgewezen 5. Waar geen woonplaats is vermeld, ls deze Leiden. o CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het examen akte L.O. de dames: W H. D. Dam te Bodegraven. J. v Loo te Waarder. R v. d. Muiswinkel te Bodegraven, W. Nachtlgal te Oegstgeest, C Parlevliet en L .Parlevliet, beiden te Katwijk aan Zee. De heer F. J. Groot Enzerlnk alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen gemeente-administratie. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen veor civiel-ingenieur de heer H. J. Doedes alhier. Onze stadgenoot, de heer J. M. Deme- nint ls geslaagd voor het notarieel exa men eerste deel. Voor het diploma Gemeente-Admini stratie der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen is te 's-Graven- hage geslaagd de heer P. Fucks, alhier. De heer W. G. Beeftink uit Leeuwar den is benoemd tot onderwijzer aan de Ulo-school Hooglandsche Kerkgracht, hoofd de heer W. G Aldershoff. Ds J Ph Makkink alhier komt met ds L. S P v. d. Chijs (Rotterdam), ds. D. Drijver (Haarlem), mej. P. J. A. Hau- mersen (Woerden), F. Pont (Haarlem) en dr H J. Toxopeus (Bredai voor op een voordracht ter voorziening in de predi- kantsvacature-J W. K. Hoevers bij de Evang.-Luth Gemeente te Den Haag. Gedeput. Staten van Zuid-Holland hebben een beschikking genomen inzake de aanvrage om wijziging der vergunning tot het in werking houden van een auto busdienst door de N.V. Motor Omnibus- dienst „Alphen aan den Rijn" (MOD.A.) te Alphen aan den Rijn Zij hebben hun desbetreffend besluit van 29 Maart 1927 in dier voege gewijzigd dat het daarin genoemde eindpunt Leiden (Turfmarkt) komt te luiden: Leiden (Stationsplein). de vertegenwoordigers der crediteuren plaats vinden. De voor 1 Juli te verwachten mededee- ling zal ook nadere bijzonderheden be vatten over de speciale positie der Dawes- en Youngleenlng. De vertegenwoordigers der crediteuren wenschten niet de bepalingen te accep teeren, die in het moratorium-wetsont werp van 9 Juni werden vastgelegd n.l. voor zoover het de betalingen aan de converslekas in rijksmarken betrof, waar door de debiteuren van hun verplichtingen zouden ontslagen zijn. Dr. Schacht wees erop, dat deze aan gelegenheid niet tot zijn terrein behoorde. Er werd besloten een speciale subcommis sie te vormen, die In het begin van de volgende week te Berlijn bijeen zal komen. In aansluiting aan bovenstaande kan nog worden gemeld, dat de coupons der Dawes- en Youngleenlng volledig betaald zullen worden en dat a.s. Vrijdag de mededeeling uit Berlijn is te verwachten hoeveel Duitschland op de andere coupons zal betalen. Dr. Schacht gaat eerst voor nader overleg naar Berlijn om daarna te beslissen. Duitschland is dus gezwicht voor de dreigementen van het buitenland en zal rente betalen op alle Duitsche leeningen. Welk gedeelte der coupons betaald zal worden ls nog niet bekend, doch men moet aannemen, dat het een behoorlijk percen tage zal zijn, daar anders de buitenland- sche crediteuren er geen genoegen mede zullen nemen en zich zullen blijven ver zetten. In de sub-commissie voor de „merken" stelde dr. Nederbragt (Nederland) voor, dat de Economische Commissie van den Volkenbond het geheele probleem van den import en export van vleesch en gecon serveerd vleesch zou bestudeeren met de hulp der experts en ln verband met de conclusies welke reeds zijn gemaakt door het Internationale instituut te Rome en het instituut der koelhuizen De technische sub-commissie heeft aan bevelingen voorgelegd aan de tweede sub commissie betreffende de gouddekking, welke noodig is voor de interne circulatie. Een dekking van 25° - wordt voldoende ge acht Het verluidt dat de bijeenkomst der goudlanden essentieel zal zijn voor dc kwestie van de valuta Dr. Hirschfeld (Nederland) heeft tijdens beraadslagingen over de suikerproductie in subcommissie twee der Conferentie ge wezen op den ernst der situatie, welke te weeg is gebracht door het feit, dat zekere staten niet hebben deelgenomen aan het Chadbourne plan. De adhaesie van alle suiker-exporteerende landen was volgens spreker noodzakelijk voor het tot stand- komen van eenige nieuwe overeenkomst. Een speciale commissie zou moeten na gaan of deze landen bereid zouden zijn een nieuwe overeenkomst aan te gaan. Hij stelde voor de instelling van een speciale sub-commissie welke niet alleen vertegen woordigers van exporteerende landen zou moeten omvatten, doch ook die der be langrijkste produceerende, doch niet ex porteerende landen. Deze zouden het schema in bijzonderheden kunnen onder zoeken. In de sub-commissie voor de sub sidies wezen de gedelegeerden van Noor wegen en Nederland er op dat de subsi dies voor dc koopvaardij in de eerste plaats moeten worden behandeld, daar zij uitterst belangrijk zijn In de sub-commissie waarin de indirecte handelsbelemmeringen worden besproken, is door de vertegenwoordigers van ver schillende staten het Duitsche voorstel in zake een internationale overeenkomst over étappegewijze verlaging en afschaffing van de merken van oorsprong scherp aan gevallen, in het bijzonder keerde de ver tegenwoordiger van Engeland zich scherp tegen het voorstel, terwijl o a. ook bezwa ren werden gemaakt door de Oost Euro- peesche staten Het Duitsche voorstel wordt gesteund doqr Nederland. Belgie en Tsjecho-Slowakije Ook in de commissie voor handelspoli tiek bestond onder de Oost- en Midden- Eurooeesche landbouwstaten krachtige op positie tegen de Duitsche reserves in zake de landbouwcontingenten. Betreffende het stabfliseerinesvraaestuk zeide McBeynblds, dat een valutastabllisatie ieder land moest omvatten en dat een tijdelijke stabilisatie van drie of vier staten nutteloos zou zijn. De voorzitter van de commissie voor handelspolitiek Krogmanxi stelde voor de verschillende gevallen in vier soorten on der te verdeelen: 1 Gevallen in zake bescherming der industrie; 2, gevallen met betrekktng tot de bescherming van den landbouw; 3. fis cale gevallen en 4. gevallen die ontstaan ter verlichting van schuldbetalingen Krormann verklaarde in zijn toelichting, dat men eerst moest zoeken naar de oor zaken die geleid hebben tot de invoering van de verschillende soorten van rechten voor men middelen kon vinden tot verla ging daarvan De Deensche delegatie heeft een memo randum geplubiceerd, waarin de bereid willigheid van Denemarken wordt uitge sproken om de beperkingen, door de tarieven ontstaan, af te schaffen, wanneer de aanleidingen, die daarvan de oorzaak zijn, zullen zijn weggenomen. De delegatie is ten zeerste voorstandster van een geleidelijke afschaffing der tarie ven, of economische isolatie, welke de laatste jaren zoo geprononceerd was. Met de ontwapening is het voorloopig mis, zooals we zagen aankomen! BINNENLAND Benoemingen bij de rechterlijke macht; jhr. mr. Rh. Feith president van den Hoo- gen Raad. (Binnenland. 3e Blad). Aantal wcrkloozcn van 27 Mei tot 10 Juni met 18.524 verminderd. (Binnenland, 3e Blad). De Amsterdamsche tramtarieven gewij zigd. (Binnenland, 3e Blad). De gemeenteraad van Zaandam beeft met 1211 stemmen dc bezuinigings- eischen der regeering afgewezen. (Binnen land, 3e Blad). Betrekkelijk gering goudverlies der Nederlandsche Bank in de afgeloopen week. (Financiën, 3e Blad). Ook het tweede slachtoffer van den moordaanslag te Nuth overleden. (Ge mengd, 3e Blad). Een start, die niet doorging; vertrek van het Italiaansche lucht-eskadcr op 't laat ste moment weer afgelast. (Laatste Be lichten, ie Blad.) BUITENLAND. Rondom de Economische Wereldconfe rentie. (Bultenl. ie Blad). Duitschland neemt het transfer-morato rium gedeeltelijk terug. (Bultenl. ie Blad). Verdaging der Ontwapeningsconferentie tot October. (Bultenl. en Tel. ie Blad). Dc Duitsche minister Hugenbcrg is af getreden; zijn partij gaat over in de N.S.D.A.P. (Bultenl. en Tel. Ie Blad). Een oproep van Hitler. Bultenl. ie Blad) Dc strijd in Duitschland om dc Kerk. (Bultenl. ie Blad). Ook Estland verlaat den gouden stan daard. (Buitenl. Ie Blad). President Henderson heeft ln de beslo ten zitting van het bureau der Ontwape- nlngs-Conferentie rapport uitgebracht over het vergeefsche verloop van zijn be sprekingen met de groote mogendheden to Londen en constateerde, dat hij dus de hem door de hoofdcommissie begin Juni opgedragen taak bij afzonderlijke bespre kingen de definitieve tweede lezing van het Verdragsontwerp voor te bereiden, niet heeft kunnen vervullen. Hij stelde het presidium voor direct het besluit te nemen de Ontwapcnlngs-Conferentle tot 16 October te verdagen en hij verzocht het presidium de volmacht om Intusschen do tot nu toe mislukte afzonderlijke onder handelingen met de groote mogendheden te bespreken, te willen verleenen. Dit voorstel van Henderson stuitte op krachtigen tegenstand van Duitsche zijde. Ambassadeur Nadolny verzette zich er te gen. dat de ontwapeningskwesties op deze wijze op de lange baan zouden worden ge schoven. Hij wees er op. dat de tot nu toe gevolgde methode ondoelmatig is gebleken en dat daarom thans de cenlg mogelijke weg is de tweede lezing door het presidium te laten voorbereiden en dan te laten overgaan tot de behandeling In tweede lezing in de hoofdcommissie- Nadolny ver klaarde, dat bij de laatste groote crisis der conferentie getracht is bij dc kwestie der unificatie van de continentaal-Europee- sche legersystemen Duitschland dc ver antwoordelijkheid op den hals te schui ven ingeval van de verwerping van dit plan. Duitschland moet daarentegen thans van de overige mogendheden eischen, dat zij de verantwoordelijkheid op zich nemen voor het verdere lot der conferentie. De geheim.e zitting van het presidium, waaraan werd deelgenomen door de vertegenwoordigers van alle groote mogendheden, verliep in buitenge woon groote spanning. Het presidium heeft tenslotte besloten de hoofdcommissie inderdaad de directe verdaging der conferentie tot 16 October voor te stellen. De hoofdcommissie, welke oorspronkelijk pas op 3 Juli zou bijeenko men, is reeds tegen morgen bijeengeroe pen. Als cenig punt komt op de agenda voor het voorstel van het presidium de conferentie te verdagen. De tweeede lezing van het Engelsche ontwerp Ontwapeningsverdrag wordt thans dus voor onbepaalden tijd uitge steld President Henderson heeft slechts medegedeeld, dat de Engelsche, de Fran- sche en de Amerikaansche regeering en de Kleine Entente hem de formeele verzeke ring hebben gegeven tijdens de verdaging in particuliere besprekingen te streven naar een oplossing der groote principieele geschillen. Het voorstel van Henderson zal ongetwijfeld morgen worden aangenomen waarna de conferentie direct zal uiteen gaan.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1