74tte Jaargang DINSDAG 27 JUNI 1933 No. 22475 OFFiCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor aHe andere advertentlen 35 Cts per regel Kleine AdvertenUën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags sn rt? tij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t- 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week .,0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladei EERSTE BLAD. afsluiting spanjaardsbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Spanjaardsbrug, hedennacht .van 25 uur voor alle landverkeer is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Juni 1933. 3135 CRISIS-COMITE LEIDEN. Woensdag 28 Juni a.s.: Vacantiecollecte. Evenals verleden jaar zullen de Woens dagcollecten voor het Crisis-Comité in de zomermaanden worden onderbroken. Om nu het gemis van inkomsten van vele collecten eenigszins goed te maken, hoopt het dagelijksch bestuur dat èn zij aan wie het busje Woensdag voorloopig voor de laatste maal zal worden aange boden, èn zij die zoo plichtsgetrouw en met veel opoffering en geduld eiken Woensdag de toebedeelde wijken hebben bezocht nog eens extra moeite zullen doen om deze collecte goed te doen slagen. Het Crisis-Comité spreekt gaarne zijn dank uit aan een ieder die 't in den afge- ioopen winter op eenigerlei wijze heeft gesteund hetzij door arbeid of bijdra gen immers beide zijn even hard noodig geweest. Wederom zijn de vooruitzichten voor den komenden winter weinig hoopvol cm deze reden dient dan ook het werk in het najaar met nieuwe kracht te worden hervat. dus: WOENSDAG VACANTIECOLLECTE Stortingen op postrekening 188690 wol- den ten alle tijde, ook in de zomermaan den gaarne ontvangen. Namens het Crisis-Comité Lelden, Mr. A. J. ROMIJN, Voorzitter; Ir. P. FEHMERS. Vice-voorzitter; Ir. A. M. Touw. Secretaris; P. A. VAN AGGELEN 2de Secr.; G. R. D. CROMMELIN Penningm. Mej. D. M. J. COEBEKGH, 2e Penningmeesteresse WAARSCHUWING. De voorzitter van den Armenraad schrijft ons; Onder den naam „Ned. Land- en Stads- zending" werkt in den laatsten tijd een ..Comité", dat voorgeeft zending ten doel te hebben. De leiders, laatstelijk in woonwagens verblijvend te Renkum staan ongunstig bekend. Gecolporteerd wordt met een blaadje „Zendingsblad ten dienste van de Ned. Land- en Stadszending" dat tegen den prijs van 10 cent wordt verkocht. De op brengst strekt geheel ten eigen bate Een der leiders neemt personen tn dienst, aan wie hij een door hem getee- kende legimitatiekaart ter hand stelt. Steun aan genoemd ..Comité", in welken vorm ook. is ten eene male af te raden. PARKCONCERT. De Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht, directeur de heer G. Dik, zal Don derdag 29 Juni a s. het zevende concert van den Bond van Leldsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen verzorgen Het concert zal gegeven worden in het Plantsoen (Musis Sacrumi 's avonds 8 uur precies. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Men wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Indien het concert door on gunstig weer moet worden uitgesteld zal dit na zes uur bekend gemaakt worden ran de Brugwachtersposthuizen Politie bureau Zonneveldstraat, PoHtieposthuis Steenstraat en het Postkantoor. Het programma luidt: 1. Gladiatoren Farewell, marsch. Blankenburg. 2. Rosamunde, ouverture F. Schubert. 3. Herbststimmen wals Gerardus Dik. 4. Fantasie uit de opera „Tannhauser R. Wagner. Pauze. 5. Florentinermarsch J- Fugik 6. The Calif of Bagdad, ouverture. Boieldieu. 7. Fantasie uit de opera „Troubadour" Verdi. 8. Maritana, ouverture, W. v. Wallace. 9. El Captan, marsch, J. P- Sousa. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Fa. G. van Leeuwen en Zonen, Noord einde 37, Leiden. Slagerij, wijziging han delsnaam in: Anton van Leeuwen. NED. GEN. TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Jaarverslag van de afdeeling Leiden. Aan bovengenoemd jaarverslag Is het volgende ontleend: Het bestuur was op 31 December jj. sa mengesteld uit Ds. Joh. W. Groot Enzerink, voorzitter. Mevr. de wed. prof. J. Vürtheim—Valk. Prof. dr. J. M. van Bemmelen. Dr A Gans Dr. J. R F Rassers. Mr. dr. J W Ver- burgt. H. P. H. Würtz. Prof. dr J. de Zwaan. P. C. G. A. Wijkmans, secretaris- penningmeester. Het ledental verminderde met 12 en bedroeg op 31 December j.l. 143. Aan contributies, suhsidies van regee ring en hoofdbestuur werd ontvangen f. 1244.87. De uitgaven bedroegen f. 1092 78. Het nadeelig saldo van f 30.43 over 1931 is veranderd in een voordeelig saldo van f. 152.09 over 1932. Dat de tekorten nu ein delijk zijn verdwenen hebben wij naast een uiterst zuinig beheer, vooral ook te dan ken aan de groote medewerking, welke wij ook dit jaar weder mochten ondervinden van het Dept. van Justitie. Wij meenen hieruit te mogen coneludeeren. dat onze reclasseeringsarbeld wel gewaardeerd wordt. Aan rechtbanken, politierechters en an dere rechterlijke autoriteiten werden 51 rapporten uitgebracht over aard en vroe ger leven van beklaagden. 31 rapporten concludeerden tot een voorwaardelijke gevangenisstraf waarvan 1 met advies tot schadevergoeding; 18 rap porten concludeerden tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf; 2 ranporten con cludeerden tot een voorwaardelijke gevan genisstraf gecombineerd met onvoorwaar delijke geldboete. In 50 gevallen gingen de Rechtbanken, enz., met de conclusie van onze rapporten accoord. In bet enkele ge val. waarbij men van onze conclusie af week, werd verdachte tot een mildere straf veroordeeld Van de verdachten over wie gerapporteerd werd. waren 38 te Lei den, 3 te Alphen, 1 te Bodegraven. 3 te Boskoop. 1 te Katwijk. 2 te Noordwijk, 2 te Oegstgeest en 1 te Zoeterwoude woon achtig. In 1932 werden 6 voorwaardelijk veroor- deliik veroordeelden en 1 voorwaardelijk niet vervolgde aan onze afdeeling toege wezen. d.w.z. aan de afdeeling werd het toezicht op de naleving der bijzondere voorwaarden opgedragen. Op 31 December 1932 stonden in totaal 23 mannelijke en 1 vrouwelijke voorw. ver oordeelden en 1 vermoedelijk niet vervolg de onder ons toezicht, waarvan 22 te Lei den, 1 te Alphen a d Rijn. 1 te Boskoop en 1 te Hazerswoude woonden Een zeer groot aantal definitief ontsla gen gevangen meldde zich in het afge- loopen jaar om steun aan; 18 hunner wer den geholpen, van wie 14 aan werk. klee ding en schoeisel: 2 aan kleeding en schoeisel en 1 aan reis- en 1 aan kostgeld. Het verslag besluit met een opwekking om zich aan te sluiten als lid. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagden voor het candidaats- examen voor civiel-mvenieur onze stadge- nooten J. C. Schalkwijk en J Zuurdeeg. Onze stadgenoot, de heer C. J Mat- taar, werkzaam ten 2e kantore der directe belastingen en accijnzen alhier ls gelaagd voor het examen A. adjunct-commies en onze stadgenoot, do heer H. A, van Zuij- len. werkzaam ten zelfde kantore voor het examen rijksklerk. Geslaagd voor het examen In boek houden. afgenomen vanwege de Vereenl- glng van Leeraren In het Boekhouden, de heer J. Smit. leerling van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht" alhier. As. Donderdagavond wordt ter gele genheid van het gouden jubileum van den A.NW.B te Scheveningen een luisterrijk vuurwerk afgestoken. Na afloop te 23 u. 25 vertrekt er van Scheveningen een extra-trein, welke te Den Haag aansluiting geeft op den trein naar Leiden. De prijs van een retourbiljet Leiden—Schevenin- gen bedraagt 3de klasse f.0 70: 2de lel. f I De politie alhier heeft den 20-jarigen J. Z aangehouden, als verdacht van rij wieldiefstal. De toestand van den 17-jarigen gym nasiast L. Bwien gistermorgen op de Doezastraat een ernstig ongeval over kwam en die in het Diaconessennuis moest' worden opgenomen, was heden morgen iets vooruitgaande. Het sctijnt, dat de jeugd ondanks her haalde waarschuwingen, niet wil inzien hoe gevaarlijk het ls achter op auto's mee te rijden Gisteravond is de 7-jarige R. R. op den Zijlsingel onder het rijden weer van een vrachtauto gevallen. Daar de jon gen over hevige pijnen ln een zijner bee- nen klaagde, werd hij door den Eerste Hulpdienst ter onderzoek naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Londen en Geneve. De machinerie ter Londensche Confe rentie is weer in werking, nu ook dr. Colljn is teruggekeerd. De Engelschc minister van financien Chamberlain heeft ln dc monetaire com missie een verklaring afgelegd betreffende het probleem der schulden. Allereerst be sprak hij het probleem der internationale leeringen. Hij verklaarde c.m.: Voor de internationale leeningen weer kunnen worden aangegaan, zijn behalve het herstel van het vertrouwen ln de In nerlijke stabiliteit van Europa ook zekere andere verzekeringen noodig. Dit blijkt uit de ondervindingen van de laatste tien jaren, waarin dikwijls een onverstandige leeningspolitiek is gevoerd Chamberlain besprak hierna de kwestie van de terugbetaling der schulden, waarbij hij verklaarde dat een vernietiging van het vertrouwen en de prijsdaling hebben geleid tot de huidige moeilijkheden van tal van deblteurlanden. Men moet sympathie hebben met de moeilijkheden der debiteurstaten, ln het bizonder van die landen, wier grootste bronnen van rijkdom de bodemproducten zijn. Wanneer de debiteurstaten een bln- nenlandsche politiek zouden volgen, welke hun crediet op de wereldmarkt ongunstig beïnvloedt, dan zouden daardoor gemak kelijk de bemoeiingen inzake het normale functionneeren van het economische systeem der wereld in gevaar worden ge bracht. Hij gelooft niet, dat de huidige omstandigheden een permanente organi seering der schulden op korten en langen termijn noodzakelijk waren. Een alge meene verhooging der prijzen zou den toestand zeer gemakkelijk kunnen beïn vloeden ten gunste van de debtteurstaten. Aan de andere zijde moet men erkennen, dat in eenige gevallen tijdelijke correcties noodig zijn, om de debiteuren bij de na koming hunner verplichtingen zooveel mo gelijk bij te staan. Deze correcties zouden gewijzigd kunnen worden naar gelang van de omstandigheden. Algemeene principes kunnen in deze niet worden toegepast Chamberlain sprak vervolgens vrij breed voerig over de organisatie der schulden onderhandelingen. waarbij hij nader in ging op het Hongaarsche voorstel, dat en centrale organisatie zou worden ge schapen voor alle crediteurstaten voor de onderhandelingen met de debiteuren Hij stelt evenwel slechts de instelling van or- ganisat'es voor de landen afzonderlijk voor. Een of andere arbitrale instantie zou zoowel voor de crediteuren als voor de debiteuren onaanvaardbaar zijn. Chamberlain stelde tenslotte voor de laatste kwestie aan een commissie ter be handeling voor te leggen. In de eerste sub-commissie der economi sche commissie, waar de kwestie der ta rieven en handelsbeperkingen aan de orde kwam. legde de Duitsche "vertegenwoor diger Posse een verklaring af inzake het Duitsche standpunt ten aanzien van de voornaamste vraagstukken. Hij behandelde de volgende punten: 1 Tweezijdige handels- en tariefsover eenkomsten boven veelzijdige verdragen. In het bijzonder werd gewezen op de nood zakelijkheid van regeling van het beta lingsverkeer en op de positie van den Duit- schen landbouw, waarmee ln de eerste plaats rekening moest worden gehouden 2. Ten aanzien van de meest begunsti gingskwestie kon het Duitsche standpunt aldus worden weergegeven dat wanneer het gerechtvaardigd is dat op groote ge bieden de concurrentie wordt uitgesloten, zooals door Ottawa, het eveneens te recht vaardigen is dat bijv. het continentale Europa zich economisch aaneensluit. 3. De financieele kwesties dienen eerst opgelost te worden, alvorens men met succes de handelspolitieke problemen kan regelen. Stabiliteit der valuta en regeling der schulden zijn in de eerste plaats nood zakelijk. 4. Naar Duitsche meening kunnen clea- ring-overeenkomsten slechts daar worden toegelaten, waar zij als aanvulling van In terne deviezen-bepalingen dienen. 5 In tegenstelling tot anders luidende beweringen dienst te worden verklaard dat Duitschland de deviezenbepalingen niet voor handelspolitieke doeleinden gebruikt. 6. Tenslotte wordt van Duitsche zijde het practische voorstel gedaan, een redactie commissie in te stellen, teneinde de bij de discussies aan de orde gestelde punten uit te werken op de basis van de voorstellen van den Britschen minister van koloniën sir Cunliff Lister over de Internationale regeling der productie. Gisteren hadden de vertegenwoordigers van dc schuldelschers van vorderingen op langen termijn een bespreking, waar het standpunt besproken werd, dat zij zouden innemen tegenover de vertegenwoordigers van de Duitsche Rijksbank. De Zwitsersche vertegenwoordigers trachtten de I'eder- landsche en Zweedsche tot hun opvattin gen te brengen. Hedenmorgen zullen de onderhandelin gen met dr Schacht in de City worden voortgezet Van Duitschen kant hoopt men dat een bevredigende regeling zal kunnen worden verkregen op grond van de door dr. Schacht afgelegde verklaringen, dat de Dawcsleenlng de eerste en de Young- leening de tweede preferentie zal krijgen bij een uitzondering van het transfermo ratorium. In Zwitsersche kringen hoopt men, dat een regeling op een zoodanige basis tot stand zal komen, dat de rente- dienst op beide leeningen en de amortl- satledienst op de Dawesleentng zullen worden voortgezet, terwijl dc amortisatie- betalingen voor de Youngleenlng ln Mar ken aan de B I B. zouden worden gedaan. 0 0 0 Zooals men weet, komt heden te Genêve het bureau der Ontwapeningsconferentie weer bijeen. Henderson heeft op doorreis te Parijs gesproken met Boncour en daar zou overeengekomen zijn, een voorstel te doen tot verdaging der conferentie De delegaties zouden echter zelf moeten beslissen Naar verklaard wordt, zal de Duitsche delegatie zich ten krachtigste verzetten tegen de pogingen der verschillende staten, om een beslissing over de ontwapening slepende te houden. 0 In een onderhoud met de „Manchester Guardian" verklaarde de Tsjecho-Slowaak- sche minister van bultenlandsche zaken, Benesj, oa.: De landen der Kleine Entente eischen het behoud van hun volledige onafhankelijkheid Zij zijn tot de over tuiging gekomen, dat alleen een nieuw systeem van economische samenwerking tusschen Oostenrijk, Hongarije en de Kleine Entente Europa kan helpen de crisis te overwinnen. Een Oostenrljk-Hon- garlje ls even ongewenscht als de An schluss. De beide landen moeten onafhan kelijke eenheden blijven. Wanneer Duitsch land Oostenrijk opslokte, zou dit ook auto matisch met Hongarije het geval zijn. het geen zou leiden tot een economischen srijd tegen de landen der Kleine Entente. De eenige gezonde politiek voor de midden- Europeesche landen met inbegrip van Oostenrijk en Hongarije, is dc handhaving der onafhankelijkheid, maar het onder ling bevorderen van een nauwe economi sche samenwerking. DUITSCHLAND. Tegen Hugenberg en het Centrum. Steeds grooter wordt de actie tegen Hugenberg! De tegen gisteravond vastge stelde bijeenkomst van de leiders van den Duitsch-nat bond van den industrieelen middenstand, waar ook rijksminister dr. Hugenberg een redevoering zou uitspreken, ls van politiewege verboden. Het verbod werd, naar te bevoegder plaatse verluidt, afgekondigd ln verband met het verbod der Dultsch-natlonale Kampfringe, Duitsch-nationale bedrijfs groepen en de overige organisaties, waar toe ook de Duitsch-nationale bond van den industrieelen middenstand behoort. Ook deze bond is nl. verboden. In een rapport der Belersche politie wordt het volgende verklaard: Zooals reeds gemeld heeft de Belersche politieke politie reeds eenige dagen ge leden bij de functionarissen der Belersche volkspartij huiszoekingen verricht daar de verdenking bestond, dat deze partij ln nauw verband stond met de regeering- Dollfuss en de Heimwehr in Oostenrijk Bij de huiszoekingen werd omvangrijk materiaal gevonden en op grond van de resultaten van een voorloopig onderzoek der in beslag genomen papleren, heeft de Belersche politieke politie zich genood zaakt gezien bevel te geven tot arrestatie van alle rijks- en landdagafgevaardigden der Beiersche volkspartij, benevens alle vooraanstaande functionarissen in geheel Beieren. De actie tegen het politieke katholicisme heeft onweerlegbaar bewezen, dat het dezen kringen geen ernst ls met hun ver klaringen. dat zij zich loyaal achter de rijksregeering plaatsen en aan den her opbouw van Duitschland zullen medewer ken. Uit het onderzoek ls veeleer gebleken, dat het politieke katholicisme er naar streeft, op Iedere wijze de verordeningen der regeering te saboteeren en haar zelf; tegen te werken. Verder staat vast. dat BINNENLAND. De werking van dc crisis-uitvoerwet; do invoer van boter. (Binnenland, 3e Blad). De houding der regeering ten opzichte van Zaandam. (Binnenland. 3e Blad). De Kon. Luchtvaart-Maatschappij in 1932. (Binnenland, 3e Blad). Dc voortgezette vergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond. (Binnenland, 3e Blad) Minister Marchant over dc wachtgeld regeling voor onderwijzers van bijzondere scholen. (Kerk en School. 2e Blad. Felle brand te Oss; twee opslagplaatsen door het vuur vernield- (Laatste Be richten, le Blad.) Mr. Trip heeft nogmaals verklaard dat dc gouden standaard gehandhaafd moet blijven (Laatste Berichten, 1ste Blad). Een oog-getuige over de aardbeving in Zuid-Sumatra (Uit Ned. Oost-Indlë, 1ste Blad). BUITENLAND Rondom dc Economische Conferentie. (Buitenland en Tel., le Blad). Zal de Ontwapeningsconferentie worden verdaagd? (Buitenland en Tel., Ie Blad). Nieuwe actie contra Hugenberg cti Beier sche Volkspartij. (Buitenland, lc Blad.) Opstand in Chineesch Turkestan en ver zet der vloot. (Buitenland en Tel.. le Blad) deze kringen Iedere gelegenheid, vooral Iedere politieke gelegenheid welke zich voordoet, te baat zullen nemen, om hun verloren machtspositie ln te halen. Vastgesteld is voorts dat het vergade- ringsvefbod ontdoken wordt en de ver boden weerorganlsatles op onwettelijke wijze gehandhaafd blijven Door het uitgeven van illegale kranten wordt systematisch nieuws gepubliceerd, waardoor de deur wijd wordt opengezet voor de gruwelpropaganda en het ver spreiden van onjuiste berichten. De leden der „Bayerwacht" werden aan gespoord om lid te worden van den Stahl- helm, niet om deze organisatie te verster ken, doch om haar als springplank voor hun polltieken machtswellust te gebruiken. Onder de te München ln „beschermings arrest" genomen leden der Belersche volkespartlj bevinden zich de vroegere staatsraad Schafer, de Belersche gouw leider von Lex, de secretaris-generaal der Belersche volkspartij, dr. Pfeiffer, von Stimmer, Kurt Karl von Wrede, baron von Planegg en dr. Hunhammer en ook pTe- laat Leicht. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het fascistenproces tc Brünn. Gisterochtend heeft de militaire recht bank te Brünn uitspraak gedaan ln het proces tegen dc fascisten, die indertijd een poging hebben gedaan fbt bezetting van de militaire kazerne aldaar. Elf van de 59 beklaagden, waaronder generaal Gajda, majoor Uwjra en de vaandrig Telak, werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De leider van de be storming van dc kazerne, kapitein von Kobslnek, werd veroordeeld tot zes jaar zware kerkerstraf en verschillende andere beklaagden, die op soldaten geschoten hadden, tot gevangenisstraffen van twee tot vier Jaar. Alle overige beklaagden werden veroordeeld van zes tot elf maan den zware kerkerstraf. Voor de uitspraak van de rechtbank be stond groote belangstelling van de zijde van het nubllek en een sterke politie macht had de omgeving van het gerechts gebouw afgezet. Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden No. Ondergeteekende wonende f straat) wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" nana] Vmopgezonden te hebben aan onderstaand adress

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1