74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 26 Juni 1933 Derde Blad No. 22474 BINNENLAND. FINANCIEN. VORSTELIJK BEZOEK OP HET LOO De Prins en Prinses Dietrich von Wied brachten Zaterdagmiddag een bezoek aan H.M de Koningin op Het Loo. o nederlandsche maatschappij VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het einde der jaarvergadering. Op de jaarvergadering van de Vereeni- ging voor Nijverheid en Handel werd Za terdag behandeld een brief van Sir Henry Deterding, die verhinderd was de vergade ring bij te wonen. Deze brief is een vurig pleidooi voor het loslaten van den gouden standaard. De heer Deterding schrijft o.a.: Nederland kan nu, juist nu, zijn grootste rol vervullen, juist omdat het een klein Europeesch land is, bevolkt door schitte rend onderlegde technici en het reuzen- Indische rijk heeft. Juist omdat het een voorbeeld kan geven kan ik zeggen zóó gaat het niet langer. Onze deficits nemen toe. Onze handel gaat achteruit, omdat de meeste landen niet in onze valuta betalen kunnen. Daarom moeten wij water in onzen wijn doen en handel en nijverheid boven goud stellen. Ik spreek nu niet als .Koninklijke", ik spreek en eisch als mensch: gij moet! Volgt in Nederland den currency-maatstaf van de meerderheid der handeldrij venden Neem de dollar a f. 2.50 of sterling a f10 of stel uw goud op f. 2000 per kilo. Ja ik ga nog verder, maak den stan daard van Nederlandsch-Indie op dien van het verre Oosten, zooals gij dien In Nederland op dien van het verre westen brengt, laat den Nederlandsch-Indischen gulden dezelfde plaats innemen als vroe ger de Britsch-Indische rupee. Doe als Roosevelt! Daarop sprak mr. J. W. Beijen, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging. zoo juist uit Londen teruggekeerd, over het vraagstuk van de stabiliteit der interna tionale financieele verhoudingen. Na herinnerd te hebben aan de groote rede van sen. Pittman in de zilver-sub commissie van de conferentie te Londen, bestreed mr. Beijen met allen eerbied voor de persoon van Sir Henri Deterding en zijn groote autoriteit op ander gebied diens zilverbeschouwingen. De conclusies van Sir Henri zijn on juist: den doorslag moet geven de waarde van den goederenexport. Men wage geen nieuwe deflatieproefnemingen en bedenke ook dat b.v. Amerika, waar de groote zil ververdedigers wonen, een der belangrijk ste zilverproducenten is. Men wil thans ongewenschte schommelingen in den zil- verprijs voorkomen en dat is ook noodig. Spreker achtte in dit verband stopzetting van verdere democratiseering van het zil ver ongewenscht. Alles wat gaat in de richting van een bi-metallistisch stelsel of van opdrijving van den zilverprijs, is onge twijfeld niet in het belang van het econo misch wereldherstel. Vervolgens ging spr. in het kort in op de financieele. speciaal monetaire positie der voornaamste ianden, waaraan hij een dringend betoog vastknoopte om den gou den standaard onder geen omstandighe den los te laten Op het oogenblik hebben eigenlijk alleen Zwitserland en Nederland nog de bestaande wetten en dus zijn zij in Londen met Frankrijk de „kwaje pieren Voor de welvaart van de wereld, welke bepaald wordt door de gemakkelijkheid van het vrije goederenverkeer is allereerst van belang een soepele aanpassing van het geldverkeer en een stabiele munt. Vervolgens betoogde mr. Beyen, dat, los van de internationale moeilijkheden, in het bijzonder Duitschland en de Ver Sta ten te kampen hebben met groote binnen- landsche financieele problemen. Daartegen helpen maar drie middelen: óf inflatie, of een krach, óf een geleidelijke afschrijving door den Staat van de groote verliezen, die een gevolg zijn van de kapitaalinvesteerin- gen der laatste jaren. Voor Amerika is er alles aan gelegen de goederenprijzen meer te verhoogen dan de dollar gezakt is en dat schijnt te gelukken. De positie is echter nog labiel. De techni sche positie van den gulden is sterker dan van eenige goud-valuta: het eenige be zwaar is. dat een Nederlander nog steeds geneigd is. een buitenlandsche munt eer der te vertrouwen dan de eigen. Engeland wil alleen stabiliseeren met behoud van de 30exportpremie, gelegen in de verlating van den gouden standaard. Laat Nederland zoo iets nooit doen! waarschuwde mr. Beijen onder daverend applaus; voor ons is ontzaglijk veel meer gelegen in een inter nationale stabiliseering der valuta met be houd van den gulden en den dan ongetwij feld volgenden grooteren omzet ook voor onzen handel en industrie. Een opgewekte gedachtenwisseling volgde op dit betoog Besloten werd dat de volgende jaarver gadering zou worden gehouden te Breda. In zijn slotwoord concludeerde mr. Gué- pin, dat de beraadslagingen van deze jaar vergadering op een hoog peil hebben ge staan, waarna hij met dank aan de inlei ders en andere sprekers de vergadering sloot. Des middags maakten de deelnemers naar keuze een excursie naar Plaswijck, Hillegersberg, of brachten een bezoek aan de Heinekens Bierbrouwerij of aan het Oostelijk Zwembad. DE DIESEL-ELECTR. TRACTIE BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De Directie der Ned. Spoorwegen heeft besloten om cursussen in te stellen ter voorbereiding voor het examen voor voer- tuigbestuurder van de Diesel-Electrische Motorrijtuigen die in het voorjaar 1934 zullen gaan rijden. Deze cursussen zullen gehouden worden te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arn hem, Zutfen en Eindhoven. De lessen zullen gegeven worden door 3 ingenieurs, 2 hoofdwerktuigkundige. 1 in structeur, 2 opzichtersmachinisten, 2 ma chinisten en 1 ondermachinist. De cursussen zullen zoo spoedig mogelijk een aanvang nemen. DE COMMUNISTISCHE TWEEDE KAMER-LEDEN. De nieuw benoemd verklaarde commu nistische Tweede-Kamerleden de heeren Schalker en Effendi, hebben hun benoe ming aangenomen, GEDENKSTEEN VOOR THORBECKE. Mr. Rink verricht de plechtigheid. p,0® uitnoodlging van het bestuur der n7^f, VLe ?/^elinf! van de Liberale Staats Vrijheidsbond, namens mevr. de eraah?'» Hidde Nijland. Koninginne gracht 36. die daartoe welwillend haar wo oing beschikbaar stelde, waren Zaterdag middag een aantal personen bijeengeko men tot bijwoning van de overdracht van een gedenksteen, welke den vorigen dag in den buitengevel van dit hoekhuis aan den kant van de Javastraat is aange bracht. aangezien mr. Johan Rudolf Thor- becke van zijn vestiging in de Residentie van 1850 af onafgebroken in dit huis heeft gewoond en daarin op 4 Juli 1872 is over leden. De overdracht geschiedde door den eere voorzitter van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, oud-minister mr. P, Rink, die een gedachtenisrede hield over den grooten liberalen staatsman Mr. Rink overhandigde den gedenksteen aan de eigenaresse van de woning, waarbij hij haar een oorkonde ter hand stelde. Mevr de weduwe Hidde Nijland heeft vervolgens met een enkel woord den ge denksteen aanvaard. DE STAKING TE IJMUIDEN. Voorstel van den Rijksbemiddclaar. Op een bespreking, Zaterdagmiddag ge houden met het bestuur van de IJmuidei vischhandelvereeniging en het bestuur van den Centralen bond van transportarbei ders ilJmuider federatiel heeft de Rijks bemiddelaar prof. Josephus Jitta het vol gende voorstel gedaan: De IJmuider federatie zal de staking van de vischknechts en den boycot, in den lande geproclameerd, opheffen. De IJmuider vischhandel zal alle boycot maatregelen ten opzichte van de federatie intrekken Van weerszijden zullen géén rancune maatregelen worden genomen Partijen zegden toe, dit voorstel ln hun leden-vergadering te zullen bepleiten. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET SCHEEPVAARTBEDRIJF. Geen staking. De contact-commissie deelt mee: De Centrale Bond der Transportarbei ders heeft onder zijn aan den wal vertoe vende leden een stemming gehouden over de vraag, of tegen de loonsverlaging van 5 pet. onmiddellijk, te volgen door een ge lijk bedrag over 6 maanden, moest worden gestaakt. Men zal zich herinneren, dat 14 dagen geleden de voorstellen zijn aanvaard dooi de officieren, doch afgewezen door de schepelingen. De uitslag van de gehouden stemming is, dat zich voor staking hebben uitge sproken 546, tegen 515, terwijl 20 stemmen in blanco of van onwaarde zijn uitge bracht. De statutaire bepalingen van den Cen tralen Bond schrijven voor. dat slechts tot staking kan worden besloten met twee derden van de uitgebrachte geldige stem men. Dit percentage is niet verkregen, zoo dat dus is besloten niet te staken. VAN DE WERKVERSCHAFFING UITGESLOTEN. Door ongeoorloofd onderbreken van het werk. De werkloozen bij de werkverschaffing in „Berg en bosch". te Apeldoorn, waar zij bezig zijn met het graven van een vijver, hebben hun ontevredenheid over de normalisatie der loonen geuit door ongeoorloofd onderbreken van het werk. Deswege zijn zij thans voor onbepaalden tijd uitgesloten. Ongeveer 400 werkloozen zijn hierbij betrokken. DE NEDERL. ZENDER. De A.V.R.O. naar Kootwijk? Naar wij vernemen, zegt de ,.N R. Crt." bestaat er alle kans, dat de A.V.R.O. met ingang van 1 Juli bij wijze van proef door middel van den Kootwijkschen zender zal uitzenden Hieruit blijkt, dat de Regeering de les van de conferentie van Luzern heeft ver- StDoor den krachtigen zender te Kootwijk beschikbaar te stellen, bewijst zij beter dan door iets anders, dat zij groote waarde hecht aan de golf van 1875 m. Daar de Kootwijksche zender veel krach tiger is dan die van Huizen 'meer dan tien maal zoo groote energie i zullen de Nederlandsche uitzendingen niet meer zoo gemakkelijk gestoord worden door andere krachtige stations. De Nederlandsche pro gramma's zullen door ongeveer de helft van Europa kunnen worden verstaan, en daar-de A.V.R.O. zoowat de beste program ma's van Europa uitzendt, zullen de andere Europeesche landen niet meer zoo licht als voorheen geneigd zijn Nederland van zijn verkregen, oude rechten te beroo- ven. aangezien de luisteraars in die lan den nu van die programma's zullen kun nen genieten. CHRISTELIJKE TEXTIELARBEIDERS Twee jaarlij kschc algemeene vergadering. In de te Utrecht voortgezette algemeene .vergadering van den Nederl. Christelijken Textielarbeidersbond „Unitas" zijn de periodiek aftredende leden van het hoofd bestuur allen herbenoemd. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om de leeftijdsgrens voor toelating als lid te verhoogen van 16 tot 18 jaar. Vastgesteld werd een nieuwe contribu- tieregeling gebaseerd op de loonklassen. Mr. dr. A. A. van Rhijn heeft verder een lezing gehouden over het onderwerp „Rondom de crisis." ANTI-FASCISTISCHE CONGRES TE UTRECHT. Het anti-fascistische Congres van de revolutionaire arbeidersbeweging is Zaterdagavond te Utrecht begonnen met een demonstratie van de Utrechtsche arbeiders Er was een groote menigte op de been. terwijl hier en daar groepjes fascisten luid Hepen te schreeuwen. Tot incidenten kwam het lntusschen niet. De demonstratie trok van het Willemspark naar het N V. Huls. waar een open ver gadering gehouden werd. Het woord werd gevoerd door het Amsterdamsche raadslid Cees de Dood en door den onlangs ln vrijheid gestelde Surinaamschen revo lutionair A de Kom. Tenslotte hield het Noordhollandsche Staten lid K. Beuze- maker een rede. Gistermorgen 10 uur begon ln de groote zaal van het N V. Huis het eigenlijke con gres, In het presidium werden verschillen de sociaal-democratische arbeiders ge kozen. Het congres opende met een groote rede van Guy Jervain (Parijs). Tijdens den loop van het congres kwa men sympathietelegrammen binnen van mariniers cn matrozen uit Den Helder en van soldaten van verschillende regimen ten in Amersfoort. Het leidende referaat werd uitgesproken door Paul de Groot uit Amsterdam In de middagzitting heeft de politie een inval in de congreszaal gedaan. Een groote politiemacht drong me: een zestal recher cheurs van achteren de zaal binnen en bezette het podium. In de stampvolle zaal stak een storm van protesten op. Dank zij het tactvolle optreden van het presidium kwam het echter niet tot incidenten. Nadat de politie zich van alle papieren van het presidium had meester gemaakt, vc-r- tiok zij. Eenige leden van het presidium gingen met de politie mee om te controlee ren. wat er met de papieren zou gebeuren. Na dit incident werd het congres voort gezet. Om. werd besloten om over te gaan tot stichting van anti-fascistische afweer- groepen en van een Anti-Fasclstlsclien Strijdhond. OPRICHTING VAN EEN NATIONALE WERKNE.MERSVEREENIGING. In contact met het Verbond voor Nationaal Herstel. Medio Mei is te 's-Gravenhage in con tact met het Verbond voor Nationaal Her stel opgericht een Nationale Werknemers- vereeniging, die eenige dagen geleden op haar statuten de Koninklijke goedkeuring vroeg. Het doel van deze vereeniging is om alle loyale, nationaal voelende werknemers te organiseeren en hun bestaansvoorwaarden zoo gunstig mogelijk te maken. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg, door: a. het streven naar de corporatieve- gemeenschapsgedachte; b. het vereffenen van arbeidsgeschillen door middel van scheidsrechterlijke uit spraken; c. samenwerking met werkgevers- en werknemers-ver eenigingen; d. het oprichten van een werkloozenkas en een bemiddelingsorgaan voor werkzoe kenden. Het secretariaat Is gevestigd Hasebroek- straat 136, Den Haag. ZAANDAM STAAKT BETALING VAN RENTE EN AFLOSSING. Ondanks het verzet van de belde bur gerlijke wethouders heeft het dagelijksch bestuur van Zaandam zich met drie tegen twee stemmen achter het voorstel der S. D A. P. geplaatst. Het is bij de samenstelling van den raad te verwachten, dat dit voorstel zal worden aangenomen. Tegenover tien soc.-democraten. één O.SP 'er en één communist, staan elf bur gerlijke leden De slotclausule van het voorstel der soc.- democraten luidt als volgt: „noodigt B. en W. uit aan Gedepu teerde Staten en de Regeering te berich ten. dat de kasmiddelen der gemeente bin nen zeer korten tijd niet meer toereikend zullen zijn zelfs om de meest dringende betalingen, onder meer van rente, loon en steun te doen en Gedeputeerde Staten en de Regeering te verzoeken met spoed zoo danige maatregelen te nemen dat aan de financieele verplichtingen van de ge meente kan worden voldaan, nu de ge meente zelf door het inhouden van de uitkeering uit het gemeentefonds daartoe buiten machte gehouden wordt." Zonder af te wachten welk bescheid de hoogere bestuurscolleges op deze uitnoo- diging van B. en W. die zij trouwens nog van den raad moeten ontvangen hebben B en W. het besluit genomen, dat geen rente en aflossingen van geldleenin- gen ten laste der gemeente meer zullen worden betaald. Enkele dagen geleden heeft een afvaar diging van het dagelijksch bestuur, be staande uit burgemeester K. ter Laan. den secretaris der gemeente, dr. H. G. Schol ten, en wethouder L Kelder te Haarlem een bespreking gehouden met Gedepu teerde Staten, waarbij ook het soc.-dem, lid van dit college, de heer A. H. Gerhard tegenwoordig was. Deze heeft bij die besprekingen, als wij goed zijn ingelicht, zegt het „Hbld." tegen over het Zaandamsche college de opmer king gemaakt, dat Zaandam, wil men tot een goede oplossing komen, water in den wlin zal moeten doen. Dien goeden raad hebben B. en W. blijk baar niet ter harte genomen. PRODUCTIE LIMB. MIJNEN. De totale netto-productie van alle Lim- burgsche mijnen bedroeg over Mei jl. 1.088 858.005 ton (vorig jaar Mei 997.476.70 ton.) Het totaal aantal arbeiders bedroeg op 1 Juni j.l ondergronds 23.660, boven gronds 10.874. totaal 34.534 (vorig jaar op 1 Juni 36.771.) RIJW1ELMERKEN. BROEDERSCHAP VAN CAND De verkoop van de rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 1933—31 Juli 1934 zal op de kantoren der posterijen op 24 Juli beginnen. Vergadering te Utrecht. In het Jaarbeurs restaurant te Utrecht vergaderde Zaterdag de Broederschap van Cand. Notarissen ,r. Nederland en zijne Koloniën onder voorzitterschap van den heer F. M van Hasselt. Na een korte herdenking van een ln het afgeloopen jaar overleden mede-lid. den heer G Vlug. te Rotterdam, wees de voor zitter op de leuze, welke den laatsen tijd wel eens gehoord wordt. n.l. dat de ver eeniging een vakvereenlglng hoort te zijn. Spr. wilde niet nalaten het komend be stuur te wijzen op de moeilijkheden, welke uit het volgen dezer leuze zouden kunnen voortvloeien De methoden bij het werken van een vakvereenlging. houden nauw verband met de levensbeschouwing cn derhalve zou scheuring ln de vereeniging als vakver- eeniging niet te vermijden zijn. Besloten werd een hulde-telegram te zenden aan H.M de Koningin. Hierna kwamen een tweetal praeadvie- zen in behandeling over de ..Pensioen fondsen en familiestichtingen" en de „Pensioenfondsen bij particuliere onder nemingen" Prae-advlseur waren de hee ren A Land en mr. G Nauta In de vacature ontstaan door het af treden van den voorzitter, den heer F. M. v. Hasselt en van den heer R J. W Hesse- ling. die tot notaris te Winterswijk is be noemd, werden gekozen de heeren mr. F. Kleyn en de heer H C. W. v. Schalk Met groote meerderheid van stemmen werd vervolgens de heer G Ch. v Sillevoldt Den Haag, tot voorzitter gekozen. In de vergadering werd verder nog aan dacht besteed aan een tweetal rapporten over de notarieele opleiding (dit rapport was samengesteld onder leiding van prof. dr Meyers uit Leiden en bepleitte acade mische studie) en den economischen toe stand der candidaat-notarissen in Neder land. RECLAME. Verschillende Industrlëelen brengen, door den tijd gedwongen, hun artikelen rechtstreeks aan het publiek, om zooveel mogelijk noodelooze onkosten uit te spa ren. In meerdere plaatsen stichten zij winkels onder den naam I. V A. In- dustriëele-Verkoop-Afdeeling. Dat zij hierin succes hebben bew*ijst hun steeds stijgende omzet. Binnenkort zal ook te Leiden een I V A. winkel gevestigd worden. 3085 I.V.A.-winkels brengen alle denkbare artikelen, ondenkbaar goedkoop. Zie bin nenkort verschijnende advertentie ln de bladen. S S. EN H IJ S M. NED. BOND VAN MAKELAARS. Algemeene vergadering. Zaterdagmiddag is in cafe-restaurant Brinkman te Haarlem de jaarlijksche vergadering van den Nederlandschen Bond van makelaars in onroerende goe deren, hypotheken en assurantiën ge houden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer T Th Fibbe bleek, dat de bond 137 leden telt en 7 afdeelingen. Het financieel verslag van den pen ningmeester. den heer G. H. ter Horst ver meldde een batig saldo van f. 895 43 Dc rekening sloot op een bedrag van f. 2494 85 De aftredende hoofdbestuursleden G H. ter Horst en G. O. van den Berg werden herkozen. Eveneens werden herkozen de leden van den Raad van Toezicht mr P J. Dam. notaris te Hilversum, mr. J. de Jongh, advocaat te 's-Gravenhage, en de heer R. Schipper, makelaar te Bussum. VAN GEN'D EN LOOS. De voorwaarden van het nieuwe contract. Dc onderhandelingen tusschen de di rectie van Van Gend en Loos en de be trokken transportarbeidersbonden ter zake van een nieuw contract, dat per 1 Juli ingaat en voor een half jaar gelden zal. hebben tot resultaat gehad, naar De Transportarbeider" meldt, een wijziging der loonen van hen, die beneden 27 jaar zijn, met dien verstande, dat voor de tot en met 20-jarlgen de loonsverlagingen on middellijk van kracht worden, en de 21- jarigen en ouderen, die in dienst zijn. het bestaande loon behouden, doch In hun periodieke verhoogingen komen stil te staan, totdat zij door het klimmen van hun leeftijd weer voor verhooging ln aan merking komen. Een gunstige wijziging In verhouding tot het oude contract is. dat ln feite zü. die op 25-jarigen leeftijd of ouder in dienst komen, nu geen vier, doch maar twee periodieke verhoogingen behoeven te maken om op het maximum loon te komen De hoofdbesturen hebben tot aanvaar ding van bovengenoemde voorstellen ge adviseerd. Onder de leden is een referen dum uitgeschreven. VERSPREIDE BERICHTEN. Jonkheer Roelof Antonius Quintus, oud-notaris te Groningen, is daar op 83- jarigen leeftijd overleden. Ged Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring onthouden aan de Nij- meegsche Gemeentebegrooting. zulks ln verband met het feit. dat de raad niet heef: willen besluiten om de gemeente ln de 3de klasse te plaatsen voor de gemeen tefondsbelasting. zooals door Ged Staten was verlangd Bij Kon. besluit is benoemd tot lid der commissie, bedoeld in artikel 12. 2de lid. van het Kon. besluit d.d. 3 Augustus 1932 (Wachtgeldenbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren) mr. dr. J. Donner. oud minister van Justitie. Te Groningen is in den ouderdom van 63 jaar overleden, de heer G J Kraft oprichter van de vleeschwarenfabriek Kraft en Copresident-commissaris van het dagblad „Ons Noorden" en oud-voor zitter van den kring Groningen der R K Werkgeversvereeniging. Utrecht heeft over 1932 een tekort van ruim 8 ton, dat uit de reserve zal worden gedekt. Naar wij vernemen verschijnt binnen enkele dagen bij H. D Tjeenk Willink en Zoon N V te Haarlem Socialisme zonder Dogma's door prof. dr. ir J. Goudriaan". Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Vooruitzichten bij onze spoorwegen weinig hoopvol. Aan 't Jaarverslag der N V Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en I der N V Hollandschc IJzeren Spoorweg- Maatschappij, over het Jaar 1932 is nog het volgende ontleend: De ln het jaar 1930 Ingetreden en in het volgende Jaar toegenomen vermindering van dc opbrengsten van het spoorwegbe drijf zette zich ln het verslagjaar in ver sneld tempo voort. In drie Jaren tijds zijn de opbrengsten nu met ruim f. 40.000.000 gedaald Welk gedeelte daarvan op rekc- j nlng van de algemeene economische inzln- I king gesteld moet worden, hoeveel de auto-concurrentie aan den spoorweg ont- I nomen heeft en welk bedrag dc spoorweg gederft heeft als gevolg van de belemme ringen van den Internationalen handel, laat zich niet nauwkeurig bepalen Wij achten echter de eerstgenoemde oorzaak voor de grootste helft van den teruggang en de belde andere ongeveer gelijkelijk voor het overige aansprakelijk. Zoowel met het ook op de algemeene prijsdaling als ter bestrijding van de auto- concurrentle. die reeds vóór 1930 op groote schaal vervoer aan den spoorweg ontrok ken had. achtten wij cene algemeene. zij het ook niet gelijkmatige, verlaging van personen- en goederentarieven noodzake lijk. Dc uitwerking vorderde lntusschen zoo veel tijd, dat zij eerst na het verstrijken van het verslagjaar kon worden doorge voerd In 1932 verminderden de opbrengsten met bijna f 25.000000 en de exploitatie kosten met bijna f. 10.000.000, terwijl de overige baten ongeveer f 150.000 en dc overige lasten rond f. 400 000 lager waren dan in 1931. De vermindering van de exploitatie kosten is voornamelijk te danken aan eene Ioonkortlng, die op 1 Juli werd inge voerd, aan vermindering van personeel en aan daling van de prijzen van materialen. De vooruitzichten van het bedrijf zijn weinig hoopvol; de opbrengsten blijven dalen en het laat zich aanzien, dat de uitgaven, al blijven deze eveneens afnemen dat in dezelfde mate zullen doen. Het tekort zal dus vermoedelijk opnieuw toe nemen. ondanks de krachtige medewer king van het personeel om vervoer te winnen, ondanks eene nieuwe loonsverla ging ondanks velerlei maatregelen tot ver betering van den dienst en tot vereenvou diging van het bedrijf. Zonder twijfel zal een algemeen econo- mich herstel ook den toestand van het spoorwegbedrijf verbeteren, maar het zal niet voldoende zijn om ons in staat te stellen weder tot rene sluitende spoorweg rekening te komen. Wenscht de Regeering die. dan zal zij de mogelijkheid daartoe moeten scheppen. ZIJ kan dat doen op verschillende wijzen, doch zal in elk geval een einde moeten maken aan de exploi tatie van die baanvakken, welke belang rijk verlies opleveren, en gelijkheid dienen te brengen in de voorwaarden, waaronder de auto. dc scheepvaart en de spoorweg hun bedrijf uitoefenen Blijkens den vergelijkenden staat van de gezamenlijke bedrijfsuitkomsten S.S./HS. over het tijdvak 1913—1932 bedroegen de bruto-ontvangsten der maatschappij in 1932 f. 139.535290 tegen f. 164 295.873 in 1931 De exploitatiekosten bedroegen f. 117.232 075 tegen f 127 001 103 ln 1931. In verhouding tot de gezamenlijke op brengsten van het vervoer, bedroegen de gezamenlijke exploitatiekosten 84 01 pCt. tegen 77.30 pCt. ln 1931. De vermindering van den post „overige uitgaven" is ontstaan door minder uitge voerde onderhoudswerken Het batig saldo der exploitatierekening, in 1932 bedragende f. 22.303.213 is f. 14 991.556 lager dan ln 1931, toen het f. 9 392.690 lager was dan in 1930. AMSTERDAM—TAPANOELI RUBBER CULT. MIJ. Het exploitatieverlies over 1932 bedroeg f. 60.034 (v.j. f. 96 478) in totaal met dat der vorige jaren f. 225.715, dat op nieuwe rekening overgaat. In een bespreking over de rubber-positie verstigt de directie de aandacht op het kunstmatig karakter van de oorzaken der verbetering in de Ver. Staten en on het feit. dat de veel te groote voorraad zelfs onder de gunstigste omstan digheden (behoudens restrictie) eerst na jaren tot normale verhoudingen kan wor den teruggebracht. HOLL. ELECTR. SPOORWEG MIJ. Het verslag over 1932 meldt: Gemiddeld bedroegen de ontvangsten per dagkilometer 1931 f. 16.54 en in 1932 f. 13.33 Het voordeelig saldo der exploitatiereke ning bedraagt over 1932 f. 404.327 of f. 7853 minder dan over 1931. De ontvangsten uit het reizigersvervoer verminderden met f. 99 733. die uit het goederenvervoer met f. 33 682, terwijl de buitengewone ontvangsten verminderden met f 1317 In totaal werd f. 134.733 min der ontvangen dan in het vorige jaar. De winst- en verliesrekening sluit met een verliessaldo van f. 377.221 o LOKAALSP. MIJ. OMMEN-HOOGEVEEN. Zaterdagmiddag is te Zwolle de slotver gadering gehouden der Overijselsch— Drentsche Lokaal Spoorweg Mij. Ommen- Hoogcveen onder leiding van den heer J M baron van Voorst tot Voorst te Zwolle', waar tot ontbinding der vennootschap werd overgegaan.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9