De£fl)cfieS(ao(te LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 Juni 1933 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. Amerikaanschc uitlatingen te Londen stemmen pessimistisch - Rumoer om Midden-Europa. Hoewel van Engelsche zijde alles wordt gedaan, om de stemming gunstig te be ïnvloeden, heerscht er te Londen ter con ferentie over het algemeen pessimisme. Dit wordt thans opnieuw gevoed door een Amerlkaansche verklaring inzake de stabi lisatie! De Amerlkaansche gedelegeerden ver klaren n.l. officieel, dat de stabilisatie nooit een aangelegenheid is geweest, welke de delegatie betrof, doch steeds de ver tegenwoordigers der ministerie van finan ciën van Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk. De regeering in Washington beschouwt ren tijdelijke stabilisatie als prematuur, omdat zij gelooft, dat de pogingen de prijzen te doen stijgen de belangrijkste bijdrage daartoe vormen. Deze Amerlkaan sche beslissing heeft geen verrassing ver oorzaakt, maar niettemin zijn talrijke ge delegeerden toch eenigszlns teleurgesteld, daar men van meening is, dat stabilisatie een eerste voorwaarde is voor de verhoo ging van het prijsniveau en voor afschaf fing of verzachting van de restricties en invoerbeperkingen. De Amerikaanschc houding zal bijdragen tot de moeilijkheden ter conferentie en zal de douanetarieven compliceeren. In de Economische commissie dienden de Amerikanen een resolutie in met be trekking tot de kwestie der douane- tariven, welke wegens de ondersteuning van het Russische standpunt en wegens haar tegenstelling met vroegere Ameri kaanschc zienswijzen in conferentiekrin gen druk wordt besproken. Deze resolutie bevat vier punten: 1) Het is in strijd met de algemeene belangen den weg van extreem econo misch nationalisme in te slaan of te ver volgen. zoomede handelsbetrekkingen of di crlmlneeringen op te leggen; 2) Volkomen intrekking van alle in voerverboden, van alle maatregelen be treffende contingenteering van den in voer cn eenlge andere beperkingen; 3) Verlaging der tariefmuren langs den weg van bilaterale en multilaterale ver dragen tot een graad, dat de vrije en normale beweging van den handel wordt gewaarborgd; 4) Bij bilaterale of multilaterale ver dragen moet er voor worden gezogd, dat zij geen verdere discrimineerende bepalin gen bevatten, welke weliswaar de verdrag sluitende partijen misschien voordeel, doch den wereldhandel in zijn geheel nadeelen zou bezorgen. De Iersche vertegenwoordiger Connoly maakte stemming tegen de Engelsche re geering, welke er op uit zou zijn de regee ring De Valera ten val te brengen Connoly wees op het verschil in houding van Engeland tegenover Amerika en tegen over Ierland in de kwestie dr schulden. Naar zijn meening is de oplossing van de douanekwestie niet mogelijk, zoolang straftarleven, welke den handel doodma ken, nog bestaan. De Amerlkaansche gedelegeerde senator Couzens, heeft nog een voorstel ingediend, waarin, teneinde te komen tot economi sche opleving en verhooging van het prijs niveau. de wensch wordt geuit naar: 1. Uitgebreide samenwerking tusschen de regeeringen en de centrale banken; 2. Vcrleening van overvloedige credieten aan solide ondernemingen. 3. Een gelijktijdig program van regee- ringscredieten in de verschillende landen ter bestrijding van de werkloosheid. Verder wordt voorgesteld dat de emissie- banken van de verschillende landen on middellijk zullen bijeenkomen Mac Donald heeft, toen hij kennis had genomen van de Amerlkaansche opvat tingen, het bureau der conferentie bijeen geroepen voor een zitting, waarin de nieuwe situatie werd besproken. O.m. heeft Mac Donald nog besprekin gen gevoerd met den Amerikaanschen staatssecretaris Cox en den Franschen minister Bonnet. De Amerikanen beschouwen het als een verdienste een klare situatie te hebben ge schapen. Cordell Huil deelde aan de pers mede, dat hij de tijdelijke stabilisatie niet be schouwt als een vitale kwestie vergeleken bij de ruimere taak der conferentie. Wij vernemen, dat Groot Brittanië de Amerikaansche verklaring met betrekking tot de stabilisatie niet als onhoopvol of onredelijk beschouwd. De Amerikanen wachten thans af. Bonnet ontkent het bericht, dat Frank rijk den gouden standaard zou prijsgeven. De weigering van Amerika thans een valuta-wapenstilstand te aanvaarden, is niet tragisch. De Braziliaansche delegatie heeft in de Economische commissie voorgesteld, dat koffie zal worden beschouwd als voedings middel, welker evenwicht tusschen pro ductie en consumptie internationaal zal worden georganiseerd De sub-commissie belast met de coor- dinantie van de productie, heeft een memorandum gepubliceerd, waarin er op gewezen wordt, dat bepaalde landen niet slechts niet van plan zijn de graanpro- ductie te beperken, maar integendeel maatregelen zullen nemen om haar uit te breiden tenzij een vermindering van de handelsbelemmeringen hun veroorlooft voortaan in den vreemden de producten te koooen. die voor de crisis een groot ge deelte van de landbouwende bevolking een levensonderhoud verzekerden. In de bijeenkomst van de oeconomische commissie had volgens gistermorgen een amusante schermutseling plaats tusschen Colijn en een aantal gedelegeerden. De laatsten hadden er bezwaar tegen dat de bijeenkomsten van de onder-commissie 's middags om 3 uur beginnen. Dit gaf volgens hen weinig tijd voor het noen maal en zij stelden daarom voor pas weer om 3.30 te beginnen. Colijn die zich in de commissie-vergaderingen gedraagt als een wijze vader, die zijn kinderen in toom moet houden, keurde het verzoek goed, maar bepaalde dat het halve uur niet verloren mocht worden. Daarom stelde hij voor dat de bijeenkomsten 's morgens een half uur eerder zouden beginnen Hiertegen was de Britsche delegatie echter gekant om dat dan volgens haar te weinig tijd be schikbaar was voor regeeringsbesprekin- gen. Tenslotte wist Colijn alle partijen IS VOOR V1SCH, T ALLERFIJNSTE yVAT ER IS.S-v£ 2921 tevreden te stellen door te bepalen, dat de bijeenkomsten van de commissies nu om 11 en om 3 uur 30 zullen beginnen, maar dat de middagvergadering tot 6.30 inplaats van 6 uur zal duren. Veel ls er te doen Inzake geruchten over een Oostenrijksch-Hongaarsche aaneen sluiting. Volgens het Journal der Debats is er een Italiaansch plan, waarover de vooraanstaande regeeringen in kennis zijn gesteld. Van daar dan het felle verzet der Kleine Entente. DUITSCHLAND. Ook de S.D.P. ontbonden. - Opheffing van alle niet nat. soc. vakvereenigingen. - De jeugdlciding. - Kerkstrijd. - Grafschennis te Miinchen. De Rijksminister van Binnenl. Zaken heeft de Sociaal-Democratische Partij van Duitsehland verboden In een instructie aan de regeeringen der landen heeft de Rijksminister verzocht maatregelen te nemen om het verbod ten uitvoer te leggen. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben het onomstootelljke bewijs gele verd. dat de Duitsche sociaal-democratie voor hoog- en landsverraderlijke onderne mingen tegen Duitsehland en zijn recht matige regeering niet terug schrikt. Lei dende personen in de SD.P.. zooals Wels. Brettscheid, Stampfer, Vogel, bevinden zich reeds sinds weken te Praag om van daar uit den strijd te voeren tegen de nationale regeering in Duitsehland. Wels heeft een verklaring gepubliceerd, volgens welke zijn uittreden uit het bureau van de Tweede Internationale slechts gefin geerd is geweest Hij heeft aan den voor zitter van de arbeidersgroep ter Interna tionale Arbeidsconferentie in Genève een telegram gezonden, waarin hij de arbeiders der overige landen tegen de nationale Duitsche regeering probeert op te zetten. De partijleiding der S.DP. heeft zich in de eenige dagen geleden in Berlijn gehou den zitting slechts naar buiten van lieden zooals Wels en Breitscheid op een afstand gehouden. Zij heeft evenwel nagelaten deze personen wegens hun landverrader- lijk optreden uit de partij te zetten. In tegendeel. In een door de politie overval len geheime vergadering van sociaal democratische leiders in Hamburg is even eens landverraderlijk materiaal gevonden. Dit alles noodzaakt er toe de S.D.P. te beschouwen als een staats- en volksvijan dige partij, welke geen aanspraak kan maken op een andere behandeling dan de K.P D. is deelachtig geworden. De Rijksminister van Binnenl. Zaken heeft daarom de regeeringen der landen verzocht op grond van de verordening van den Rijkspresident tot bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 de noodige maatregelen te treffen tegenover de SP.D. In het bizonder zullen alle leden der S.P.D., die thans nog deel uitmaken van volksvertegenwoordigingen en gemeente raden, worden uitgesloten van de verdere uitoefening van hun mandaat. Natuur lijk zullen de schadeloosstellingen dezer uitgeslotenen worden ingehouden. Der sociaal-democratie kan ook niet meer de mogelijkheid worden gelaten, op een of andere wijze propagandistisch werkzaam te zijn. Vergaderingen der S.D.P., zoomede van haar hulp- e n nevenorganisaties zullen niet meer worden toegestaan. Even min zullen nog sociaal-democratische dag bladen of tijdschriften mogen worden uit gegeven. Het vermogen van de S.P.D. en haar hulp- en nevenorganisaties wordt, voor zoover het niet reeds bij de ontbin ding der vrije vakvereenigingen „veilig gesteld" is, in beslag genomen. In aansluiting aan zijn Woensdag gepu- bliceerden oproep aan de Duitsche arbei ders publiceert de leider van het Duitsche arbeidsfront dr. Ley, naar de Zeitungs- dlenst meldt, drie verordeningen, waarin o.a. staat: Het is de wil van den Leider, dat er buiten het Duitsche arbeidsfront geen or ganisaties bestaan tusschen werknemers en werkgevers. Uitgezonderd zijn de cor poratieve opbouw en de organisaties die alleen en uitsluitend de volksopvoeding in het beroep dienen. Alle overige vereenl- gingen, ook de zoogenaamde katholieke en evangelische arbeidersvereenigingen, moe ten worden beschouwd als staatsvijandig, aangezien zij den grooten opbouw belem- ren Derhalve wordt tegen deze vereeni- gingen de strijd gevoerd en is het hoog tijd, dat zij verdwijnen- In de tweede verordening luidt het: Teneinde den wilden opbouw van z.g. rijksbonden, die met voorbijzien van den eorporatieven opbouw gevormd worden en die daardoor de gedachte van eorpora tieven opbouw slechts schaden, tegen te gaan wordt het volgende beschikt: Alleen bevoegd voor den corporatieven opbouw van de N.S.D A P. is het permanente bu reau van de hoogste leiding der politieke organisatie voor de uitvoering dr. H. C. Wagener. Slechts de door laatstgenoemde gevormde organisaties en dienstinstellin- stellingen zijn verantwoordelijk en ook bevoegd voor den corporatieven opbouw. De benaming „Rijksstand' wordt eerst dan gegeven, wanneer de principieele gedachte aanwezig is van vereeniging van werk gevers en werknemers in één organisatie en wanneer de aard en wijze van deze or ganisatie zoo uitgevoerd is, dat aan den eenen kant van een hooge bloei van het bedrijf en aan den anderen kant de hoog ste bescherming der arbeiders gewaar borgd is. In de derde verordening heet het: Het nationaal socialisme handelt door zijn kracht grootmoedig. Toch wordt dit optreden en daar door kleine tegenstan ders als zwakte ultgelooft. Zoo geloofde het nat. socialisme ook tegenover de Chris telijke vakvereenigingen en andere bur gerlijke groepen groot moedig te kunnen zijn. Deze daad is met ondank en deloyau- teit beantwoord. Daarbij komt, dat bij ge noemde bonden in kas- en economische aangelegenheden zeer groote corruptie ls gebleken. Derhalve wordt het volgende be schikt.', Alle dlenstinstantles der Christelijke vak vereenigingen en der bediendenbonden moeten worden bezet met nationaal socia listen. De leden van het groote arbeidscon- vent van het Duitsche arbeidsfront Ber nard Otte, Baltrusch, dr Theodor Brauer, Franz Behrend en de leiders der Christe lijke vakvereenigingen worden uit 't Duit sche arbeidsfront uitgesloten. Zij mogen natuurlijk geen enkele functie utoefenen en het is hiermede aan alle dienstlnstan- tles van het Duitsche arbeidsfront verbo den onderhandelingen met deze lieden aan te knoopen. Hierdoor moet kenbaar wor den gemaakt, dat ieder, die het waagt den den grooten revolutionairen opbouw der natie aan te staten, voor alle tijden wordt goedgekeurd. De Rijksleider voor de jeugd, Baldur v. Schirach, heeft tegenover een medewer ker van Voelkische Beobachter verklaard, dat de organisatie van de Duitsche jeugd zoo is gedacht, dat de Rijksleider voor de deelen van het land, gevolmachtigden be noemt, die op hun beurt plaatselijke lei ders benoemen. Deze gevolmachtigden zullen door de leiders van de Hitler-jeugd in de betreffende landen en plaatsen wor den benoemd. Er zal een leidersraad voor de Duitsche jeugd worden gevormd, waarin de opperste leiders zitting en stemrecht zullen hebben. De volgende groepen zul len dezen leidersraad vormen: 1) de katholieke groep; 2) de evangeli sche groep; 3) de groep der beroepen; 4) de groep van de bonden en 5) de groep van de weerorganisaties. Aan het hoofd van ieder dezer groepen staat een gevolmachtigde van den Rijks- jeugdleider. Hiervoor zullen in aanmer king komen Monsignore Wolker, Dr. Stange, Heinz Otto, Dr. Daenhardt. Voor de vijfde groep is nog geen beslissing ge nomen. De Jeugdleider heeft tot taak het jeugd werk in Duitsehland te uniformeeren. Er zal een groote organisatie komen. In het Rijksministerie van Binnenland- sche Zaken zal een referent voor kwesties de jeugd betreffende worden benoemd. Dat zal Dr. Usadel worden. Deze zal de verbinding vormen tusschen den Rijks minister en den Rijksjeugdleider. Ook in het ministerie voor volksvoorlichting en propaganda zal zulk een verbindingsman worden benoemd. Het doel zal zijn de jeugd op te voeden voor den staat. Men kon zulk een doel niet nastreven in een tijd. dat de staat een machine, een systeem beteekende. De so cialistische en anti-kapitalistische hou ding en opvattingen zijn het markantste teeken van het jonge nationale Duitseh land. Het parool van mijn arbeid, aldus be sloot Baldur v. Schirach, luidt: door socia lisme tot de natie. Bij verordening is aldus vastgesteld: Voorts is bepaald, dat de Groot-Duitsche bond met zijn onderorganisaties met in gang van 17 Juni als ontbonden moet wor den beschoéwd. het eigendom van deze organisaties wordt „veilig gesteld". Verder wordt beschikt, dat alle jeugd organisaties van Duitsehland zich moeten aanmelden bij den jeugdleider. In een derde verordening wordt het dragen van schouderriemen aan leden van de Duitsche jeugdorganisaties verboden met uitzonde ring wan de Hitlerjugfmd. De Pruisische minister voor kunst en volksopvoeding Rust heeft den leider der kerkafdeeling van het Pruisische ministe rie voor eeredienst, Ministerialdirektor dr. Trendelenburg, een schrijven doen toe komen, waarin hij te zijner kennis brengt, dat de benoeming van een commissarieel president van den Evangelischen Opper- kerkeraad, zonder mededeeling aan en advies inwinnen van den Pruisischen mi nister voor Wetenschap, Kunst en Volks opvoeding een stap is der oud-Pruisische Landskerken, die niet zonder ernstige ge volgen kan blijven voor de verhouding van den staat tot de kerk. Ter oplossing van de hierdoor ontstane moeilijkheid schrijft de minister een man noodig te hebben, die hem behoedt voor dergelijke buitensporigheden en wiens opvattingen in overeenstemming zijn met die van de door den minister vertegenwoordigde beweging. In verband hiermede wordt dr. Trendelen burg vanaf heden met verlof gezonden. De leiding van de kerkafdeeling van het ministerie voor eeredienst is opgedragen aan landgerichtsrat Jaeger. Dit beteekent de inzet van den strijd te gen de benoeming van von Bodelschwingh. De Deutsche Allgememe Zeitung deelt mede dat de leider van de af deeling voor economische politieke aangelegenheden der N.S.D.A.P., Rijkscommissaris Dr. Wa gener aan de voorzitters van het Rijksver- bond voor de Duitsche industrie en de vereeniging van Duitsche werkgeversorga nisaties, dr. Krupp v. Bohlen und Halbach en dr. Koettgen een schrijven heeft ge zonden. waarin dr. Wagener toejuicht, dat het Rijksvertona der Duitsche industrie en de werkgeversorganisaties zich door hun aaneensluiting bereid hebben ver klaard hun vroeger karakter af te leggen en zich overeenkomstig de nationaal socialistische wereldbeschouwing te reor- ganiseeren. Dr. Wagener hoopt, dat zeer binnenkort de Rijksstand der Duitsche industrie gesticht zal kunnen worden. De gemeenteraad van Munchen heeft op voorstel der nationaal-socialistische frac tie besloten de graven van Kurt Eisner en van Landauer direct op te ruimen. De grafsteenen zijn verwijderd. Te Tubingen is in een kliniek de 29-ja- rige Alfred Schneider uit Reutlingen ge vangen genomen, verdacht tien jaar gele den Schlageter te hebben verraden. Schneider ligt al zes weken in de kli niek en is herstellende. Hij heeft de laat ste twee jaar in het buitenland doorge bracht. Hij ontkent het hem ten laste ge legde. Schneider heeft in 1923 als lid van het corps Oberland actief aan den strijd in het Roergebied deelgenomen Wegens sa botage is hij in Juni van dat jaar door een Franschen krijgsraad ter dood ver oordeeld. doch later begenadigd. ENGELAND. Tegen de Jodenvervolging in Dnitschland. Eden over de ontwapening. De aartsbisschop van Canterbury en zes bisschoppen van de kerk van Enge land, benevens Z.H.E. mgr. dr. R. Downey, de katholieke aartsbisschop van Liverpool, pater dr. Woodlock. een vooraanstaand Jesuiet, dr. Lidgett, het hoofd van alle non-conformistische lichamen in Enge land, vijftig leden van het parlement, ver scheidene „peers" en vooraanstaande per soonlijkheden van alle politieke en gods dienstige organisaties zullen deelnemen aan een protestdemonstratie tegen de Jodenvervolging in Duitsehland, welke op 27 Juni a.s. in de Queenshall te Londen zal worden gehouden. De aartsbisschop van Canterburry zal een resolutie voorstellen, waarin verklaard wordt, dat het niet de bedoeling der ver gadering is in te grijpen in de interne aangelegenheden van een ander land dat zij de meest vriendschappelijke betrek kingen tusschen Groot-Brittanië en Duitsehland wenscht onderhouden te zien, doch dat zij het haar plicht acht als haar meening te kennen te geven, dat het hui dige optreden tegen de Joden in Duitseh land tegen alle principes van verdraag zaamheid ten opzichte van religieuze en rassenminderheden indruischt. Capt. Eden, parlementair ondersecreta ris voor bültenlandsche zaken heeft in Peterborough een redevoering uitgespro ken waarin hij de meening naar voren bracht, dat de problemen der ontwape ningsconferentie juist de problemen waren die het na-oorlogsche Europa van de wijs hadden gebracht en die een belangrijke rol hadden gespeeld in iedere phase van de geschiedenis de betrekkingen tus schen de mogendheden van West-Europa. Wanneer bijvoorbeeld een overeenstem ming zou kunnen worden bereikt tusschen Frankrijk en Duitsehland op een basis van het Britsche ontwerp-conventie, waar de conferentie thans aan werkt, dan zouden de andere moeilijkheden zonder «twijfel zich zelf schikken rond den kern van dit gemeenschappelijk accoord. Zonder zoo'n overeenstemming is geen werkelijke voor uitgang mogelijk. Het is de taak van de Britsche staatkunde al het mogelijke te doen om een zoodanige overeenstemming mogelijk te maken. Een gepacifieerd Europa is het doel van Engeland endaar- voor neemt Engeland gaarne de zeer ern stige verplichting op zich, die voortvloeit uit het verdrag van Locarno. Het lijdt geentwijfel of hetzelfde motief heeft Mussolini er toe gebracht zijn voorstel inzake het viermogendhedenpact te doen. Wanneer men weer een periode zou kun nen ingaan van Europeesche samenwer king, zou vooruitgang mogelijk worden in alle problemen van internationale betrek kingen, die tot dusverre de staatkunde verbijsterd hebben. ZWITSERLAND. Tegemoetkoming aan vreemdelingen. De Zwitsersche staatsraad heeft een millioen francs goedgekeurd, teneinde de verkeersondernemingen in staat te stel len, haar tarieven voor vreemdelingen, die hun vacantie in Zwitserland doorbrengen met 30 pC- verlagen. OOSTENRIJK. De strijd tegen de Nazis. De landelijke leider der N.S.D.A.P. in Oostenrijk, Proksch, heeft een oproep ge richt tot de Nazis, waarin fel gefulmineerd wordt tegen de regeering Dolfffuss, doch tenslotte wordt gezegd, al wordt aange kondigd, dat de overwinning tenslotte toch aan de Nazis zal zijn: De partij is verbo den, iedere activiteit zal op draconische wijze worden bestraft. Daarom onthef ik formeel en openlijk alle leiders en bestuur ders der N.SD.A.P. v.an hun functies en ontsla ik de partijleden van hun overige verplichtingen. Te Krems is het gisternacht tot ongere geldheden gekomen, die naar alle waar schijnlijkheid in direct verband' staan met den aldaar gepleegden aanslag. De me nigte trachtte een nationaal socialistische localiteit te bestormen. Een reclamebord met opschrift „Naar het Derde Rijk" werd vernield. Ook de winkel van een reeds ge arresteerden S.A.-leider werd bestormd. De gendarmerie verspreide de demonstran ten, die echter op andere plaatsen weer bijeenstroomden en zich in hun woede keerden tegen de nationaal-soclallsten, die op sommige plaatsen tegen den grond wer den geslagen en getrapt. Eerst toen de alarmcompagnie van het garnizoen ter plaatse verscheen gelukte het de opge wonden menschen. die naar verluidt, groo- tendeels zouden behooren tot de Wehr- banner van het bondsleger. te verspreiden en de leden van het bondsleger naar de kazerne terug te drijven. In de drukkerij Faber in Krems, waar een reeks veelgelezen nat.-soc. blaadjes gedrukt werd. is een afdeeling van 12 man Infanterie ingekwartierd. Het bureau van de drukkerij in St. Poelten is verzegeld Het verschijnen van de daar gedrukte bla den is hierdoor onmogelijk geworden, of schoon officieel nog geen verbod is uitge vaardigd De journalistieke leider en mede eigenaar van de onderneming dr. Herbert Faber bevindt zich vanaf den aanvang der politieactie tegen de nat -soc. in Wee- nen in arrest. BULGARIJE. Toch een maatregel tegen de moorden. Dc minister van binnenlandsche zaken heeft bij de Skoeptsjina nu toch een wetsontwerp ingediend, om de politieke moorden tegen te gaan Voortaan zal de doodstraf uitgesproken kunnen worden, zoowel tegen de moordenaars als tegen dc leiders der politieke organisates die op dracht tot t plegen van den moord gaven. CHINA. De laatste schatten der „Verboden Stad." De Chineesche regeering heeft thans ook den laatsten der talrijke schatten uit de paleizen van de „verboden stad" (te Pe king) laten verwilderen. Deze laatste partij, waarmee 6.000 kisten gevuld werden is onder militaire bewaking overgebracht naar Poekao. DE OORLOGSSCHULDEN. WASHINGTON, 23 Juni. (Reuter) Lithauen, dat 15 Juni 132.091 dollar aan Amerika had moeten betalen, heeft mede gedeeld, dat het morgen 10.000 zilvn-" dollars zal betalen. DE SPAANSCHE VLIEGERS. MEXICO-CITY, 23 Juni (Reuter). r, bestaat thans weer twijfel omtrent het lot van de vliegeniers Collart en Barberan Het bericht dat zij verongelukt waren kwam van inlanders, welke aan den voet van den berg Malinche wonen. 32 Militaire vliegtuigen hebben een on derzoek ingesteld, doch tot nu toe is niets gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. UNIFORMEN IN HET SAARGEBIED. SAARBRUECKEN, 23 Juni. (Reuter) Maandag jj. zijn 18 leden van de StahT helm, die een door de politie goedgekeurde vergadering hielden wegens het verboden dragen van uniformen gearresteerd en naar St. Wendel overgebracht. Na verhoord te zijn werden zij weer vrij gelaten uitgezonderd de districts-leider van Ottweiler, die voor het gerecht werd gebracht om een verder verhoor te onder gaan. CHARLES E. MITCHELL VRIJGESPROKEN. NEW YORK, 23 Jurii. (V. D.) De oud-president van de National City Bant Charles E. Mitchell, die in verband me' verschillende tegen hem ingebrachte be sehuldigingen eenige maanden geleden als zoodanig zijn ontslag nam, is door de jury van het Federale Gerechtshof onschuldig verklaard van de hem ten laste gelegde ontduiking der inkomstenbelasting in de jaren 1929 en 1930 voor een bedrag vaa 850.000 dollar. De jury besliste dat Mitt- cheil volkomen gerechtigd was het bedrag van zijn inkomen te verminderen met het netto-bedrag van de door hem geleden verliezen. ENGELAND EN DE SOVJETS. LONDEN, 23 Juni (Reuter). Reuter ver neemt, dat omzichtige maar weloverwogen pogingen achter de schermen worden ge daan. om sir John Simon en Litwlnoff te zamen te brengen voor een ouderhoud be treffende het embargo op Russische goe deren. LONDEN, 23 Juni (Reuter). Het lid der conservatie partij, Basil Peto, stelde ln 't Lagerhuis eenige vragen omtrent den voortgezetten verkoop van Russische pe troleum ln Engeland. Hij drong er op aan, dat de regeertag een officieel onderzoek zou instellen en vroeg of de Russische Oil Products Cy. met moest worden verboden langer in Enge land te werken. Colville, minister van overzeeschen ton del, zeide, dat het verbod van invoer van Russische petroleum inderdaad ln wer king is; de maatschappij levert uit haar voorraden en uit de uit andere landen in gevoerde petroleum, hetgeen haar wel geen winst zal opleveren. Colville voegde hieraan toe, dat teneinde te voorkomen, dat de maatschappij haar winst naar het buitenland zendt tot aan koop van petroleum, er een geheel afzon derlijke wetgeving noodig zou zijn en hij was er niet op voorbereid thans eenige verdere mededeelingen te doen. DE DUITSCHE GLEICHSCHALTUNG. BERLIJN ,23 Juni (Wolff). De Duitsch- nationale strijdhond van den handeldrij- venden middenstand is, nadat de Duitsch- Nationale Kampfring en de Blsmarckbond ontbonden zijn, heden eveneens ontbon den. De bureaux van den bond zijn door de politie gesloten; het verbod is uitge vaardigd door den minister van binnenl. zaken. De Rijksleider der verboden Kampfrin- gen, Von Bismarck, heeft verklaard, dat telkens als bekend werd, dat een gewezen communist of Marxist de groep was bin nengedrongen, men hem heeft verwijderd. De politieke richting der Kampfringe werd dus niet in communistische zin be ïnvloed. Anderzijds verklaren de autoritei ten, dat zich onder de gearresteerden Kampfringleiders vooraanstaande commu nisten bevonden. MUENCHEN 23 Juni. (V.D.) In verband met de huiszoekingen bij de Beiersche Volkspartij meldt de „Bayerische Kurier" dat ook de woningen van den vroegere» Beierschen minister-president dr. He'd, van den mede-directeur der „Regensbur ger Amzeiger", Habbel en van dr. Heim doorzocht zijn. VALSCHE MUNTERS GESNAPT. GENÈVE, 23 Juni (Reuter). Acht perso nen zijn gearresteerd, die valsche 5 {r®ncf stukken en valsche biljetten van 100 lires en 50 Zwitsersche francs maakten. De munten werden te Milaan vervaar* dlgd en vervolgens naar Zwitserland ver voerd. Het onderzoek bracht bovendien aan het licht, dat een der gearresteerden zich aan cocaïne-handel schuldig maaüv WERVELSTORM IN NOORWEGEN CALO, 23 Juni. (Reuter). Gisteravond heeft boven de bossehen ten nooraen v Oslo een hevige wervelstorm gewoed, g paard gaande met een waterhoos. Ongeveer 200.000 boomen zijn on» teld: de schade wordt op 200.000 kro -■ geschat. SCHERMEN. y SCHERMMEESTER AERTS OVERLEG; Naar wij vernemen ls hedennach- Amsterdam overleden de bekende sen meester Ch. L. Aerts, i

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2