LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 22 Juni 1933 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. SCHEEPSVERBINDINGEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de Londensche Conferentie. Feitelijk heerscht te Londen ter confe rentie stilstand. Blijkbaar wacht men op de komst van Moley Niettemin gaan de commissies voort, speciaal in de economi sche commissie en in twee sub-com. van de monetaire comm. De voorstellen van Ne ville Chamberlain werden gesteund door verschillende gedelegeerden, o.m. den Franscbman Bonnet. De Italiaansche ge delegeerde prof. Beneduce verklaarde dat oen liberale ere diet-po ill :ek tot gevolg zou hebben, dat een periode van.kunstmatige welvaart zou worden geschapen, welke door een nieuwe crisis zou kunnen wor den gevolgd. In de eerste vaiutacommlssie legde de Dultsche vertegenwoordiger Focke een verklaring af inzake de credietuitbreidlng en het doen stijgen der prijzen. Deze ver klaring kan als volgt worden samengevat: 1 Een prijsstijging kan niet geschieden door credietuitbreidlng. maar door natuur lijke stijging van de koopkracht en de on dersteuning der gezonde ondernemingen. 2. de credietpolitiek mag niet lelden tot valutaexperimenten en In géén geval tot een verhooging der schuldenlasten Aan het einde van zijn verklaring legde Fccke er nogmaals den nadruk oo dat Duitsch- land geen deflatie wenscht. De voorzitter van de eerste valutacom missie, Cox stelde voor als eerstvolgende punten de internationale schulden en het probleem der openbare werken ter sprake te brengen. Op voorstel van den Engel- schen minister van landbouw, Elüot werd echter besloten allereerst alle punten van het werkprogram te behandelen voor een besluit genomen zal worden inzake het voorstel van Chamberlain. Er zou een geheime bijeenkomst der Kleine Entente hebben plaats gehad Tengevolge van besprekingen tusschen MacDonald en eenige Amerikaansche ge delegeerden zou overeengekomen zijn om de onderhandelingen over stabilisatie voortaan geheim te houden, teneinde de wereldmarkt niet te verontrusten. Tenslotte liepen er gisteren geruchten over oneenigheid tusschen McDonald en Colljn. doch dit wordt beslist tegengespro ken. Integendeel, over de leiding» die dr. Colljn geeft bij de zittingen der economi sche commissie is men zeer ingenomen. Op zijn bekende, handige wijze weet hij steeds zijn wil door te zetten, waarbij het ho:fd- doel voor hem blijft om overbodige discus sies te vermijden en onnoodige voorstellen niet in behandeling te nemen. Dikwijls is do situatie, waarin dr. Colljn zich bevindt, heel moeilijk, doch steeds weet hij zich op grappige wijze er uit te redden en de delegaties er van te overtui gen, dat zijn voorstellen de meest juiste zijn. Als dan een der gedelegeerden zijn standpunt moet prijsgeven en voor dr. ColIJns uiteenzettingen moet capltuleeren, dan dankt dr. Colijn hem tenslotte nog voor de hartelijke en aangename samen werking. DUITSCHLAND. De Nazis tegen Duitsch-nationalen, Stahlhelm en Beiersche Volkspartij Bctooging te Berlijn. Plotseling treedt de N S D.A.P. weer eens krachtig op en nu tegen de eigen bondge- nooten: Duitsch-nationalen en Stahl helm! Het verbod der strljdkringen van het D. N.-front en van de Bismarck-jeugd ls in geheel Pruisen door de geheime staats politie in samenwerking met Schupo uit gevoerd. De Pruisische premier heeft zich. naar van bevoegde zijde wordt verklaard, tot dezen maatregel te meer genoodzaakt gezien, daar de leiding der Kampsstaffel een ongelooflijk gebrek aan inzicht aan den dag heeft gelegd en geen einde heeft gemaakt aan ondraaglijke toestanden. In het Rijk is de overeenkomstige maat regel op gelijke wijze gevolgd in alle landen. De aanwijzing daartoe is uitge gaan via de Rijksstadhouders van de centrale instantie uit. De uit het Rijk ontvangen rapporten toonen aan, dat overal een vergaande communistische on dermijning heeft plaats gevonden. De Bismarckbond, welke zich heeft vrij ge houden van deze ondermijning, is ver boden, omdat de onderstelling gerecht vaardigd scheen, dat hij als toevluchtsoord zou worden gebruikt voor de in gevaar gebrachte Kampfstaffel. Tot de te Berlijn gearresteerden behoorde ook de neef van dr. Hugenberg, die volontair is bij de „Deutsche Zeitung". Intusschen is hij op vrije voeten gesteld. In Berlijn bevin den zich ongeveer 40 personen in arrest, van wie bewezen kan worden, dat zij tot den laatsten toe communistische actie hebben bedreven Tot de gearresteerden behoort ook een neef van den communist Torgler. Een zeer groot aantal leden der Kampfstaffeln is na verhoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld. Uniformen, wapenen en insignes zijn hun ontnomen. De leider van den Reichskampfring von Bismarck zal voor een verhoor worden ontboden. Hij weigert toe te geven, dat communisten zouden zijn toegelaten tot de Kampfstaffeln. In toonaangevende kringen heeft men niet den indruk ge kregen. dat het ernstig zijn bedoeling was de Kampfstaffeln te reorganiseeren. Uit het in beslag genomen materiaal zou blijken, dat de Kampfstaffeln voor meer dan CO tot 70»,'o communistisch en marxistische waren geïnfecteerd. Het on derzoek der ledenlijsten heeft uitgewezen, dat niet alleen slechts de meer onbekende leden der marxistische organisaties, maar dat ten deele zelfs functionnarissen zich In de Kampfstaffeln hebben laten op nemen. Het betreft ten deele elementen, die reeds vroeger uit nationale weer-orga- nisaties waren verwijderd wegens hun verdachte houding In het 82ste politiedistrict zijn lijsten aanwezig van 35 leden van Kampstaffel. Van dezen zijn de politie 18 personen bekend als leden, functionnarissen en ge strafte elementen van K.P.D., S.P.D. Roode Frontstrijdersbond, antifascistische jeugd bonden, Rijksbanier e. d. De gestraften waren veroordeeld wegens bedrog, dief stal. toebrengen van lichamelijk letsel, koppelarij e d. Uit andere lijsten zou blij ken, dat K.S.-lieden voor het grootste deel tot 5 Maart 1933 lid waren van staats- vijandige, marxistische organisaties en tot den laatsten tijd actief zijn opgetreden. Enkele gevallen worden nader toegelicht. Natuurlijk behooren tot de leden ook fat soenlijke nationale lieden, die te goeder I trouw zijn geweest. Het aantal leden van Kampfstaffel in Berlijn zal ongeveer 3000 hebben bedra- j gen. Hiervan zijn naar schatting tot in J den laatsten tijd 2000 personen in het Maxistische kamp werkzaam geweest. In een bij een Berlijnschen communist in beslag genomen brief, gericht aan een communist in Pommern staat, aldus wordt verklaard: Hier wordt alles lid van het Kamplïront. Zij is maxistisch tot op het merg geïnfec teerd Hitier zal de organisatie waar schijnlijk laten bestaan Tot in de opperste leiding der K.S. zou den communisten zijn doorgedrongen. De leider van de staatskampfstaffel Schuster, zou volgens mededeeling van een K.S man bekend lid zijn geweest van het Roode leger en opruier bij de Roode Volksmarine. Een andere leider van een bijzondere Kampstaffel, Dietrich, was lid van het vreemdelingenlegioen Hij zou niet de eenige zyn. Aldus de lezing der N. S. D A. P.! Maar van Dultsch-nationale zijde schijnt men er anders over te denken, gelet op het feit. dat reeds von Winterfeldt. de plaatsver vangende leider en een Rijksdaglid pro test-telegrammen richtten tot Goerlng. Hugenberg zelf had een onderhoud met Hitier. waarvan verder niets naders wordt gemeld. Hugenberg'» politieke leven nadert steeds meer het einde. De in Brunswijk bestaande landelijke-, districts- en plaatselijke groepen van de Jong Duitsche orde van den Wehrwolf en van den Tannenberg-Bond worden even eens ontbonden. De reorganisatie der groepen is ver boden En de Stahlhelm? Geheel duidelijk is de situatie in dezen niet. Officieel deelt de N. S. D. A. P. mede: In een bespreking welke heeft plaats gevonden tusschen den rijkskanselier, den rijksminister van arbeid, den rijksminis ter voor de weerbaarheid en vice-kanselier von Papen, werd overeengekomen: Ter verzekering van de ten uitvoering legging der nationaal socialistische revo lutie sluit de Stahlhelm, bond van front soldaten, zich op de volgende wijze bij de nationaal socialistische beweging aan: al De kern van den Stahlhelm blijft onder de leiding van den bondsleider; bi De bondsleider verbiedt van stonde af aan den leden van den Stahlhelm lid te zijn van een andere partij dan de N. S. D. A. P.; cl De leider der N. S. D. A. P.. Adolf Hitler, laat de leden van den Stahlhelm toe tot de N, S. D. A. P.; di De Jungstahlhelm komt naast de S. A. en S. S en onder leiding van den op persten leider der S. A. De „Scharnhorst" wordt opgenomen bij de Hitler-jeugd ei De ieider van den Jungstahlhelm. von Morozowicz, treedt toe tot den staf van den oppersten leider der S. A. Blijft er nu nog iets over van de Stahl helm. ja dan neen De Beiersche politie deelt mede, dat zij, naar aanleding van de verdenking, welke er bestond, dat leidende persoonlijkheden der Beiersche Volkspartij in verband zou den staan met de gebeurtenissen in Oos tenrijk, het dringend noodzakelijk achtte een nader onderzoek in te stellen. De Beiersche politie is daarom een alge- meene actie begonnen tegen de functiona rissen der Beiersche volkspartij in geheel Beieren en heeft hij hen, evenals in de voornaamste bureaux der partij, een on derzoek ingesteld naar belastend mate riaal. o.a. in het fractielokaal der Beier sche volkspartij in den landdag, in de re dactie-lokalen van de „Bayrerische Ku- rier" en in het bureau van den economl- schen bijraad. Het in beslag genomen materaal wordt op het oogenblik nog onderzocht. In enkele gevallen, waarbij tegenstand werd geboden, of vrees voor vernietiging van het materiaal bestond, moest tot ar restatie worden overgegaan. De N.S.B.O.-Berlijn organiseerde gisteren in den „Lustgarten" een geweldige de monstratie „ter eere" van de uit Genève teruggekeerde Dultsche delegatie naar de internationale arbeidsconferentie. De leider van het verbond van Duitsche arbeiders, Schumann wees in zijn rede erop, dat het Duitsche idealisme en de Duitsche wil tot samenwerking tc Genève met voeten waren getreden. De Fransch- man Jouhaux speelde het klaar, dr. Ley „een gevangenbewaarder" der Duitsche arbeiders te noemen. Wij hebben getoond, aldus Schumann, dat wij ons niet laten vernederen en onzen eigen weg gaan en wijl ons geen genoegdoening gegeven werd hebben wij het Geneefsche „pasthol" ver laten. Dr Ley zeide o.m. uit Genève de over tuiging te hebben meegebracht dat de Marxisten in Genève niet anders zijn dan de Marxisten in Duitschland. De interna tionale wereld maakt geen verschil tus schen arbeider, en het lot van den Dult- schen ondernemer Zij kent slechts een ding: hoe gebruik en misbruik in de men- schelijke zwakheid van den klassenstrijd van het Duitsche volk om het geheele Duitsche volk te vernietigen. Dr. Ley zeide in het verdere deel van zijn rede nog. dat voor het zieleheil geen Katholieke gymnastiekverenigingen en Evangelische of Katholieke arbeidersver- eenigingen noodig zijn. Dat is staatszaak. Wij zullen voorzorgsmaatregelen treffen tegen de zwarte en tegen de andere reactie Vandaag zult u wel bemerkt hebben dat de revolutie nog niet ten einde is. Com munisme, sociaal-democratie en centrum behooren over een kam te worden ge schoren. Zij zijn onze vijanden. Wij schrikken voor niets terug, waar schijnlijk van daag of morgen nog zullen de noodige verordeningen afkomen. Wij staan nog pas aan het begin van de revo lutie. Naast het Duitsche arbeidsfront, bestaat geen enkele vertegenwoordiger, noch van werkgevers, noch van werknemers. De vertegenwoordiging van den Duitschen produceerenden mensch is het arbeids front. Al het andere moet zich onder werpen of wij zullen het vernietigen. Het is uit duidelijke taal! De S.S.-hulppolitie heeft te Arnswalde vijf communisten gearresteerd. De com munist Altenburg, die bekend had, de nieuwe organisator te zijn van de commu nistische partij in Ostmark, werd bij een poging tot ontvluchten, toen hij naar de gevangenis zou worden overgebracht, door de hulppolitie doodgeschoten. Gisteravond wilde S.A.-lieden in de Alte Dahlwegstrasse in Koepenick een huiszoe king verrichten De 23-jarige soc.-dem. Anton Schmalf vuurde op de S A.-lieden en doodde een S.A.-man, een in burger ge kleed persoon en verwondde twee S.A.- lieden zwaar. De dader is gearresteerd. OOSTENRIJK. Mededeeling der politic over de aanslagen. Gisteravond laat is de door de bondspo- litiedirectie aangekondigde mededeeling over de bomaanslagen gepubliceerd. Vol gens deze mededeeling zijn in het geval van den aanslag op het warenhuis „Haus aller Kleinigkeiten" de daders en mede plichtige geweest leden van een SjS.-af- deeling der N.S.D.AJP. Een hunner, Ernst Happschule wordt met name genoemd. Beiden zijn gevlucht. Gearresteerd konden slechts worden verscheidene in verwijderd verband medeplichtige personen. In het geval van den aanslag in het café Produktenbörse is volgens deze mededee ling de S.S.-leider Hans Ziegeler de voor naamste verantwoordelijke persoon. Twee S.S -mannen. Natitza en Kary hebben de bommen naar de plaats van bestemming gebracht; alleen Natitza en eenige in ver wijderd verband medeplichtigen zijn ge arresteerd. Verder wordt in de mededeeling bekend gemaakt, dat in het bezit van een der ge arresteerde SB.-lieden plannen, zijn gevon den van een kazerne, die klaarblijkelijk moesten dienen voor een voorbereide wa pendiefstal. Inzake den bomaanslag op een juweliers winkel wordt medegedeeld, dat hier geen volledige opheldering kon worden verkre gen. Wel is een spoor gevonden, dat er op wijst, dat waarschijnlijk verscheidene S.S.- I mannen hierzij betrokken zijn. Volgens hetgeen tot dusverre kon worden vastge- steld kan men met zekerheid aannemen, dat de aanslagen volgens een vast plan zijn uitgevoerd. Ten slotte wordt in de po- litiemededeeling nog naar voren gebracht, verscheidene aan het licht gekomen feiten wijzen op een contact met buitenlandsche nationaal-socialisten. BULGARIJE. De moordcampagne in het parlement. In de Sobranja heeft de Bulgaarsche minister van Binnenlandsche Zaken een rede gehouden teneinde de regeering te verdedigen tegen de talrijke verwijten, die haar van verschillende zijden waren ge daan in verband met de bijna dagelijksche Macedonische moorden. De Minister verklaarde in zijn antwoord, dat algemeen zeer onbevredigend werd ge acht, dat hij geen panacee tegen moorden kende. Wie hem er een noemen kon. werd verzocht voorstellen in te dienen. Pas wan neer een moord was gepleegd, kon de po litie ingrijpen ,den moordenaar arresteeren en aan de justitie uitleveren. Preventieve maatregelen konden onmogelijk getroffen worden. Van het afkondigen van den staat van beleg te Sofia, dat van verschillende zijden werd geëischt, kon geen sprake zijn. Na deze verklaring is den minister ver weten dat hij met opzet den toestand ver keerd heeft voorgesteld. Verschillende bla den schrijven dat het algemeen bekend is, dat te Sofia organisaties bestaan, die, ge deeltelijk ook onder den invloed van het buitenland voordurend moorden beramen en uitvoeren. Het gaat te Sofia niet meer om toevallige niet met elkaar in verband I staande daden, doch om den georganiseer- den massa-moord door bepaalde kringen, I die de regeering bekend zijn. Daarom heeft de regeering ook den plicht preven- j tief in te grijpen en zich niet te beperken tot de arrestatie van moordenaars nadat zij hun misdaad hebben begaan, i Algemeen wordt in de pers betreurd, dat het Bulgaarsche aanzien en het prestige van het Bulgaarsche gezag door de voort- durende moorden ten zeerste te lijden heb- I ben. o CHINA. Incident tc Peking. Een zeer betreurenswaardige en ernstige gebeurtenis heeft zich te Peking voorge daan, toen een afdeeling troepen van het Japansche garnizoen door een Chineeschen gendarm, die in een tramwagen zat, werd beschoten met een revolver. Niemand werd getroffen. De commandant van het Japan sche garnizoen heeft bij den Chineeschen commandant generaal Ho Ying Sjin gepro testeerd en op een strengere controle op de anti-Japansche agitatie aangedrongen. Groote sovjet-Russische strijdmachten concentreeren zich te Barabash aan het meer van Hingkaihu. De sovjet-autoriteiten evacueeren uit de grenszones alle personen, welke zij niet betrouwbaar achten, en deporteeren ze naar Siberië. SIAM. De koning geeft toe. De koning van Siam heeft het voorstel der Putschisten om de nationale vergade ring weder te openen, aangenomen, zoodat de politieke crisis op vreedzame wijze is opgelost. DE ECONOMISCHE VRAAGSTUKKEN. NEW YORK. 22 Juni (Reuter) De „New York Times" becritiseert fel de Ame rikaansche delegatie ter Economische Conferentie te Londen. Het blad is van oordeel, dat de delegatie teveel „tast en zoekt." Geen enkele vreemde mogendheid is verantwoordelijk voor de gespannen verhouding tusschen de delegatie te Londen en de regeering te Washington. Thans is het echter tijd het masker af te werpen en zonder omhaal de waarheid te zeggen. WASHINGTON, 22 Juni (Reuter) Aan Joego-Slavië en Estland zijn nota's gezon den, teneinde hen te herinneren, dat de 15 Juni vervallen schulden niet zijn be taald. Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Letland is medegedeeld, dat de Vereenigde Staten bereid zijn een herziening van dc schulden te bespreken. WASHINGTON, 22 Juni (Reuter) j Naar een hooge functionaris mededeelt hebben de instructie van Moley geen be- 1 trekking op de stabilisatie. WASHINGTON, 22 Juni (Reuter) De „Herald Tribune" schrijft, dat het in ge- I breke blijven van Fi ankrijk de schulden I te betalen het voor Roosevelt gemakke- lijker maakt zich te verzetten tegen een onmiddellijke stabilisatie van de valuta's. Hierin wordt hij van ganscher harte ge steund door de leiders van de democraten in het Congres. Senator Robinson is van oordeel, dat de tijd nog niet rijp is voor stabilisatie. Senator Harrinson vindt de dollar nog niet laag genoeg en senator Thomas stelde voor de koop-kracht van de dollar met 50"te verlagen in verhouding met de gemiddelde waarde van 19201923 of 1926- LONDEN, 22 Juni. (V. D.) De corres- i pondent van de „Daily Telegraph" meldt aan zijn blad een gerucht, dat Roosevelt misschien naar Londen zal komen om ter Economische Wereldconferentie persoon lijk te kunnen ingrijpen. In Amerikaan sche kringen verklaart men dat het niet uitgesloten is dat Roosevelt op grond van zijn overtuiging, dat het herstel der Ver eenigde Staten grootendeels van den in ternationalen handel afhankelijk is, be reid zou zijn een reis naar Londen te ma ken. Een zekere ontmoediging als gevolg van de laatste telegrammen uit Londen zou daarbij een rol spelen. Naar verluidt zou de Amerikaansche kruiser „Indianapolis" gereed worden ge houden om te allen tijde naar het Oosten te kunnen vertrekken. PARIJS, 22 Juni. (V. D.l. Herriot publi ceert een artikel in de „Ere Nouvelle" waarin hij o.a. schrijft dat de Amerikaan sche opvatting een benedering is van de isoleeringspolitiek, waarvan het voornaam ste programpunt de voortgezette depre ciatie van den Dollar is om de binnen landsche zoowel als de buitenlandsche markt nieuw leven in te blazen. De voor naamste vraag blijft de kwestie van de organisatie der productie. De valuta en de tarieven zijn slechts bijzaken. Juist omdat men dit beginsel tot nog toe niet heeft in gezien is de Economische Conferentie van 1927 mislukt. Het is onjuist wanneer de Engelsche en de Fransche pers Roosevelt aanvallen om de meeningsverschillen in de Amerikaan sche delegatie nog te vergrooten. Daar door wordt het economische en politieke egoisme op een voorgrond geschoven en wordt een nieuwe tariefoorlog uitgelokt. Wanneer men algemeen van goeden wiRe is kunnen ook thans nog alle conflicten uit den weg geruimd worden. Als Amerika echter thans weigert met Europa te onder handelen, zal het waarschijnlijk nader hand te laat zijn. LONDEN, 22 Juni. (V.D.). De Engelsche delegatie heeft bij de Economische Com missie der Economische Wereldconferentie een ontwerp-resolutie ingediend, waarin o.a. de volgende voorstellen worden ge daan: Invoerverboden zullen afgeschaft wor den. afgezien van internationaal algemeen erkende uitzonderingen; De Conferentie zal de grootste beteeke- nis hechten aan de geleidelijke afschaf fing van alle soorten invoercontingenten. Tenslotte wordt het Fransche voorstel gesteund op internationale overeenkom sten te sluiten voor een betere regeling van productie en afzet. In een hoofdartikel laat de „Times" zich wederom pessimistisch uit over het ver loop dat de Conferentie tot nog toe heeft gehad. De berichten over de onderhande lingen acht het blad verpletterend, en zij toonen hoeveel verschillende standpunten en tegenovergestelde meeningen ter Con ferentie vertegenwoordigd zijn, zoodat men moet wanhopen aan de mogelijkheid om tot een algemeene overeenstemming te komen. LONDEN, 22 Juni. (V.D.). Het Japansche kabinet heeft naar uit Tokio gemeld wordt besloten tot den douane-wapenstilstand toe te treden, echter met het voorbehoud dat het Repressaille-maatregelen kan ne men tegen een staat, die zich van discri- mineerende handelsmethoden en -maat regelen bedient De beslissing zal worden voorgelegd aan den Staatsraad. Met enkele voorbehouden is als laatste Europeesche staat ook Joego-Slavie tot den tarieven-wapenstilstand toegetreden. CIJFERS UIT AMERIKA. WASHINGTON. 22 Juni. (V.D.) Gisteren is een Conferentie gehouden tusschen ve- tegenwoordigers der regeering der spoot" wegondernemingen en der organisaties van spoorwegpersoneel, die waarschijnlijk tot overeenstemming zal leiden inzake de re geling der loonen voor het ongeveer een millioen werknemers tellende spoorweg personeel. Naar verluidt zou deze overeenkomst de basis hebben, dat de spoorwegen voorloopie zullen afzien van de door hen geëischte nieuwe loonsverlaging van 12'/t,/o. De re geering zal er dan mede accoord gaan dal de bestaande vrachttarieven voorloop;» gehandhaafd blijven, terwijl de arbeider bereid zouden zijn goed te keuren dat de- vermindering der loonen met 10*/». die tol November a s. zou duren, met zes maan den wordt verlengd. Volgens een schatting van de American Federation of Labor, die evenmin als de officieele instanties over een betrouwbare werkloosheidstatistiek beschikt, zou het werkloozencljfer in de Vereenigde Staten sedert het einde van Maart met 1.629.000 zijn gedaald. OOSTENRIJK TEGEN DE NAZIS. WEENEN, 22 Juni. (V.D.) De ,„Neue Freie Presse" verklaart te hebben verno men dat in politieke kringen planner overwogen zouden worden om met behulp van een bijzonderen wettelijken maatregel de nationaal-socialisten uit te sluiten uit de Landdagen en andere parlementaire lichamen waarin zij zitting hebben. Hun mandaten zouden eenvoudig geannuleerd worden de op hen uitgebrachte stemmen buiten beschouwing worden gelaten, waar na de beschikbare mandaten opnieuw verdeeld zouden worden aan de hand van de stemmencijfers bij de jongste verkie zingen. met uitschakeling der nationaal- soclaiistische stemmen. Hierdoor zouden de nationaal-socialistischen stemmen ook hun vertegenwoordiging in den Bondsraad verliezen, die is samengesteld uit door de Landdagen gekozen afgevaardigden. De sociaal-democraten zouden bereid zijn de Chrlstelijk-socialen bij het ten uitvoer brengen van een dergelijken maatregel te steunen. GEVAARLIJKE GERUCHTEN. LONDEN. 22 Juni. (V.D.) Geruchten, dat Frankrijk zijn goedkeuring zou hechten aan Italiaansche plannen om een nauwere aaneensluiting van Oostenrijk en Hon garije te helpen bevorderen, hebben bij de gedelegeerden der Kleine Entente groote opwinding veroorzaakt. Zij zijn gisteravond daarom te Londen nog in een conferentie bijeengekomen en kwamen naar verluidt na den toestand te hebben overwogen, tot de conclusie, dat Italië in laatste instantie door zijn houding het herstel van de Habs- burgsche monarchie bevordert. Naar verluidt, zou Benesj' vertrek naar Parijs heden in verband met deze kwesli' staan. Volgens de „Daily Telegraph" is ie! Benesj' bedoeling Daladier op de hotete j te stellen en zijn steun te vragen, ft Kleine Entente zou desnoods nog minde bezwaar hebben tegen de aaneensluitins van Oostenrijk met Duitschland dan tegen het herstel van de Oostenrijksch-Hongaar- sche monarchie, dat zij waarschijnlijk zelfs als een casus belli zou beschouwen. ONTWAPENING TOKIO, 22 Juni. (Reuter) Hel aantal lotelingen voor den krijgsdienst wordt dit jaar met 10.000 verhoogd, teneinde een grooter aantal jongelieden een militaire opleiding te geven. DE ACTIE DER NAZI'S. DUSSELDORF, 22 Juni. (Wolff.) Te Biederich werd de katholieke kapelaan Dressher gearresteerd onder verdenking staats-gevaarlijke bezigheden te hebben gedreven. KOTTBUS, 22 Juni. (Wolff.) Aange zien onbetrouwbare elementen een toe vlucht hadden gezocht in het arbeids kamp van de Stahlhelm alhier is dit door S.A. doorzocht, waarbij een twaalftal mili taire uitrustingen in beslag werden geno men. De leider van het kamp is in verze kerde bewaring gesteld. Ook de andere Stahlhelm tehuizen en bureaux zijn doorzocht en de leiders zon gearresteerd. HEIDELBERGER FREMDENBLATT. Wij ontvingen het „Heidelberger Frem- denblatt", waarin op zeer verzorgde wijze en plaat en beeld het schoon van Heidel- berg en omgeving wordt getoond, evenals o.a. van Wildbad in het Zwarte Woud, Koblenz, Bonn. Hamburg, Nauhelm. Schualbach, Wiesbaden enz. De aantrekke lijkheden van al deze steden zijn treffend tot uitdrukking gebracht. De Nederland- sche vertaling is van dr. W. H. Staverman uit Deventer. DE SPAANSCHE VLIEGERS VERONGELUKT. MEXICO, 22 Juni (Reuter) Van re- geeringswege wordt medegedeeld dat na bij Apizaco het oceaan-vliegtuig van de Spaansche vliegers Barberau en Collart is gevonden. Een der vliegers is ernstig ge wond de ander is overleden. MEXICO CITY, 22 Juni (Reuter) Het schijnt, dat de vliegeniers Barberan en Collart met hun toestel tegen een rots nabij Maliache zijn geslagen, door een storm. Collart is hierbij om het leven ge komen, Barbaran ligt te sterven. VOETBAL. SPORTMAN I—LUGDUNUM I 1—9- Sportman verschijnt met 2 invallers voor de beide vleugelspelers. Lugd. is met de gepubliceerde opstelling. Voor de rus gaat het spel gelijk op; Lugd. weet ne eerst te doelpunten. 0l.Na circa 20 nun. maakt de linksbinnen gelijk. 1—1. minuut voor de rust weet Lugd. de lei ding te nemen, 12. Na de thee blijkt aa Sportman tegen het vlugge spel van Lege- niet op kan en komt het verschil van a speelklassen duidelijk aan het licht. Re gelmatig voert Lugd. de sco'e op tot 9 r. waarmede het einde komt van dezen prei- tig gespeelden wedstrijd. De navolgende schepen zijn Vrijdag, - Juni, radiotelegrafisch te bereiken via n kuststation Scheveningen Radio: Baloeran, Chr. Huygens, Dempo. r'a dria, Joh. van Oidenbarnevelt. Jon. Wit, Kota Baroe. Kota Nopan, Koto nang, Marnix van St. Aldegonde, ora'' Rotterdam (H.A.L.). Simon Bolivar. mat. Statendam. Tasman, Venezuela, lendam. Zeelandia. ...„.„.«ram Bij verzending van een radioien-b- via Schevenlgen Radio bedrag ce tc kosten 44 cents per woord. M 1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2