Jïplemait sBros LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 21 Juni 193; LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. BUITENLANDSCH GEMENGD. STORM OVER JAPAN. Het Japansche ministerie van Binnen- landsche Zaken deelt mede: Ten gevolge van den hevigen storm, welke de provin ces Choemma en Chiego heeft geteisterd, zijn 72 huizen vernield. 15 personen om het leven gekomen en 103 personen ge wond. De sohade bedraagt eenige mil- Uoenen Yen. o ARS DE MAN BI.lJFT ZWIJGEN De rechtbank te Rennes heeft een echt- scheldlngsproces behandeld, waarin de vrouw verklaarde, dat haar man eenige jaren lang geen stom woord tot haar had gesproken. Als ze huishoudgeld noodlg had moest ze haar leege portemonnaie op zijn bureau leggen, dan deed hij er het noo dige geld in. waar ze niet bij was. De rechtbank oordeelde, dat de man door zijn vrijwillig en hardnekkig zwijgen een bijzonder smadelijke houding aannam, welke een zeer ernstige beleediging voor zijn vrouw was. En ze heeft daarom de scheiding ten gunste van de vrouw uitge sproken. HET BANDIETISME IN DE VER. STATEN. De correspondent te Londen van de „Daily Telegraph" geeft een opsomming van wandaden te New-York bedreven door bandieten, in slechts drie dagen tljds Het is een verbijsterend lijstje, vijf moorden zes revolvergevechten en een dozijn dolk- gevechten. Bovendien werden elders in de Unie ook allerlei moorden gepleegd. Te Boston werd het lijk van Charles Knock-out". Elkins een voormaligen bokser en later een bekend type uit de „onderwereld", in een goot gevonden De activiteit der gangsters te New-York wordt door velen beschouwd als het ant woord van die heeren op 'n aankondiging van het hoofd van de rechterlijke macht in den Staat New-York, dat hij een oorlog was begonnen tot overwinning van de mis- dastd. o SLACHTOFFER VAN 'N FETISJ-DIENST? Uit Mexico in Portugeesch West-Afrika wordt gemeld, dat de blanke gouverne- ments-ambtenaar do Amaral vermoedelijk het slachtoffer is geworden van den fetisj- dienst van een inlandsche secte, de „Dum bos". Blijkbaar heeft men hem overge haald op de Nijlpaardenjacht te gaan en is hij tijdens de jacht overmand en mede gevoerd. De Dumbos beweren, dat zij zich onzichtbaar kunnen maken, doch hiervoor hebben zij een hart noodig, dat levend uit het menschelijk lichaam is gerukt. Om onzichtbaar te zijn voor negers is het hart van een neger noodig, om ook voor blanken onzichtbaar te zijn, het hart van een blanke Men vreest thans, dat do Amaral het slachtoffer is geworden van deze secte, wier voornaamste bezigheid bestaat in rooven en moorden. RECLAME. 2810 DE MELKPRIJZEN. De Crisis-Zuivelcentraie maakt bekend, dat voor de periode van 25 Juni tot en met 8 Juli 1933 de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptlemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4 3/4. 5 en 5 1/4 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2' cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. o TELLING VAN HET RUNDVEE IN VOORBEREIDING. De commissie tot voorbereiding van de oprichting van de crisis-rundveecentrale meldt: Ten behoeve van de binnenkort te hou den rundveetelling zullen de gegevens plaatselijk worden opgenomen door de zorgen van de plaatselijke commissies der gewestelijke varkenscentrales, voor welke de opneming geschiedt door de secretaris sen of leden der plaatselijke commissies of door andere, door die commissies aan te wijzen personen. De algemeene gegevens worden verza meld op hoofdkaarten, de bijzondere op bijkaarten, zoodat de gegevens van één zelfde bedrijf worden vermeld op één hoofdkaart en één bijkaart. Na invulling worden de kaarten door den betreffenden veehouder en den opnemer onderteekend en toegezonden aan de gewestelijke cen trales der Nederlandsche Varkenscentrale die voor doorzending naar het bureau van de commissie van voorbereiding voor de oprichting der crisis-rundveecentrale zorg dragen. De gewestelijke centrales zullen nog in de maand Juni vergaderen met de plaat selijke commissies teneinde deze voor te lichten omtrent de wijze, waarop de ar beid zal dienen te worden uitgevoerd en de gestelde vragen moeten worden beant woord. Tusschen 1 en 22 Juli kunnen de op nemingen bij de veehouders geschieden naar den toestand op 1 Juli a.s„ terwijl uiterlijk op 22 Juli de kaarten bij de ge westelijke centrales moeten zijn ingele verd Uiterlijk 1 Augustus zullen de kaarten, benevens de van de hoofdkaarten door de gewestelijke centrales gemaakte verzamel- staten bij de commissies van voorberei ding zijn ingeleverd. In verband met den zeer omvangrijken arbeid welke zal moeten worden verricht zal hot duidelijk zijn, dat vroegere inzen ding door de bedoelde commissies aan de gewestelijke centrales uitermate welkom zal zijn. aangezien als vervolg daarvan ook de commissie van voorbereiding tijdig in het bezit van het voor haar arbeid noo- dige materiaal zal kunnen geraken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de Economische Wereldconferen tie Het Duitsche heengaan ter Arbeidsconferentie Radiorede van von Neurath voor Amerika. In conferentiekringen te Londen heerscht algemeen den indruk, dat het niveau der onderhandelingen ter Economische We reldconferentie lager is dan men op inter nationale conferenties gewend is. Lang zaam worden de onderhandelingen in de oub-commlssies sleepende gehouden. De openbare belangstelling is buitengewoon gering. De economische commissie heeft gister morgen deel II van het werkprogram be handeld ico-ordinatie van productie en beheerl zonder dat eenig tastbaar voor stel werd afgehandeld. In de eerste sub-commissie voor finan- cieele kwesties diende de Engelsche mi nister van financiën, Chamberlain, het volgende voorstel in: 1. Een voldoende herstel van de groot- handelsprijzen, ten einde den producent een economisch rendement te verzekeren en het evenwicht te herstellen tusschen de productiekosten en de prijzen, 2 Omdat een actie met betrekking tot de valuta een der belangrijkste factoren is om een verbetering der prijzen te be reiken, moeten principieele valuta-voor waarden worden geschapen voor een her stel der prijzen, dus een deflatie worden tegengegaan en goedkoop en overvloedig crediet worden verleend; 3. Verplichting der centrale bankinstel lingen in de voornaamste staten samen te werken ter bereiking van het gestelde doel. De tweede sub-commissie voor finan- cieele aangelegenheden behandelde het voorstel Pittmann betreffende het herstel van den gouden standaard. Besloten werd eenige detailkwesties in verdere sub-commissies te behandelen. Namens de Duitsche Rijksbank ver klaarde Vocke, dat hij de voorstellen on voorwaardelijk goedkeurt. Hij sprak den wensch uit, dat de conferentie zich voor de voorstellen van Pittmann zal verkla ren. De Amerikaansche bankier Warburg gaf een uitvoerige toelichting op het voorstel van Pittmann. De Engelsche vertegenwoordiger stelde een amendement voor op de verklaring van Pittmann, waarbij ieder land de van kracht verklaring dezer plannen wordt overgelaten tot een geschikt tijdstip. In de middagzitting heeft de vertegen woordiger van Australië, Bruce, een be langrijke redevoering gehouden over het graanprobleem. Tegenover het standpunt van de Amerikanen en Canadeezen ver klaart Bruce als zijn meening, dat de be perking der graanproductie niet de red ding zal brengen. Het eigenlijke probleem ligt bij de Europeesche landen, die thans zelf graan verbouwen en hooge invoer rechten heffen op graan In de eerste sub-commissie voor finan- cieele kwesties is de beraadslaging voort gezet over de voorstellen van Chamberlain, waarbij Nederland en Tsjecho-Slowaklje krachtige bezwaren inbrachten en de medewerking der centrale banken en de behandeling door een bijzondere commis sie eischten. De tweede sub-commissie heeft twee sub-commissies benoemd, de eene voor de behandeling van het zilver-probleem, de andere voor technische kwesties, zooals samenwerking der centrale circulatie banken e.d. De directeur der Herstelbank, Fraser, stelde voor. in alle landen, waar nog geen centrale bankinstellingen bestaan, deze te stichten. De Russische delegatie heeft het ont werp ingediend van een economisch non- agressiepact. De prae-ambule gaat uit van de volgende drie gezichtspunten a. de staking van de economische agres sie is de belangrijkste voorwaarde voor een vreedsame samenwerking tusschen alle landen op economisch gebied en wel ge heel onafhankelijk van hun politieke en economische systemen; b. de staking van de economische agres sie zou er toe kunnen bijdragen de be staande atmosfeer van wantrouwen en bezorgdheid te doen verdwijnen; c. de op orde brenging van den huidi- gen drukkenden economischen toestand vereischt de volkomen stopzetting van alle vormen van openlijke en verborgen economische agressies van de zijde van alle landen en daarenboven de verplich ting zich te onthouden van den oorlog als instrument om internationale geschil len te beslechten. Het ontwerp verdrag bevat vijf artikelen. Bij artikel I moeten alle staten verkla ren, dat zij bij hun economische politiek de door de economische conferentie van 1927 vastgelegde principes willen volgen, welke bekrachtigd zijn door een bijzon dere commissie van de enquête-commissie voor de Europeesche Unie. in het jaar 1931 en zich voor de vredelievende samen leving van alle landen uitspreken onge acht hun sociale, politieke en economische systemen. Artikel II bevat de verpiichtmg voor alle staten zich te onthouden van lederen vorm van discriminatie. Dienovereenkom stig moeten de staten erkennen, dat bij zondere stolsels welke zich tegen een of ander land richten en waardoor andere staten in een ongunstige positie zouden komen moeten worden beschouwd als on- vereenigbaar met deze principes. Volgens artikel III moeten de staten zich in overeenstemming met de principes van de artikelen I en n verplichten in geen geval bijzonder discrimineerende douanerechten, welke slechts tegen een land zijn gericht, of bijzondere maatrege len voor in- en uitvoer, tarieven voor spoorwegen of scheepvaart, of bepalingen betreffende de toelating van economische organisaties op hun gebied en ten slotte lederen soort van boycottmaatregelen toe te passen, welke tegen een of ander land zijn gericht. Artikel IV eischt, dat alle staten-onder- teekenaars van alle soorten van kracht zijnde discrimineerende maatregelen zul len opheffen; Artikel V bevat de gebruikelijke aan wijzingen betreffende de ratificatie e.d. Officieel wordt medegedeeld, dat op de verklaring, die de Duitsche delegatie aan den voorzitter van de Internationale ar beidsconferentie overhandigd heeft, het bureau nog denzelfden dag een communi qué heeft doen volgen, waarin stelling ge nomen wordt tegenover de Duitsche ver klaring. In dit communiqué wordt gezegd; De voorzitter heeft van de Duitsche de legatie een verklaring ontvangen, waarin zij aankondigt, dat zij de conferentie ver laat en waarin zij de motieven opgeeft die haar hiertoe aanleiding hebben gegeven. Het bureau, door den voorzitter bijeenge roepen. heeft het volgende vastgesteld: 1. Tot op dezen dag is nooit eenige klacht door de Duitsche delegatie aan den voorzitter van de conferentie gericht met betrekking tot de .buitengewoon ernstige beleediglngen", dje in een zitting der ar beidersgroep in den aanvang van de con ferentie zouden zijn geuit. Daarbij komt, dat de leiding der conferentie geen con tact heeft met de groepen, die in afzon derlijke zittingen bijeen komen. 2 Op 15 Juni is door de Duitsche dele gatie een klacht ingediend betreffende de mededeelingen „van niet-offlcieele" con vocatie der arbeidersgroep, die verschijnen in het niet-officieele deel van het dage- lijksche mededeelingenblad. Teneinde re kening te houden met deze klacht heeft het bureau der conferentie onmiddellijk beslist, dat deze mededeelingen op nog dui delijker wijze moesten worden geredigeerd teneinde het „oarticulier karakter" dui delijk te maken. Dit besluit is onmiddel lijk aan de Duitsche delegatie medege deeld. 3. Geen incident heeft zich voorgedaan, geen beleediging is ooit geuit jegens de Duitsche delegatie, noch jegens derzelver leden tijdens de zittingen der conferentie of harer commissie. De incidenten, waar de Duitsche delegatie naar verwijst heb ben zich, wanneer zij Dia a is gevonden hebben voorgedaan buiten de werkzaam heden der conferentie om Het bureau is er niet van in kennis gesteld. Het bureau heeft besloten de verklaring der Duitsche delegatie ter kennis te brengen van de voorstelcommissie, teneinde er het noodige gevole aan te geven De Duitsche delegatie is in tegenstelling vastgestelde van meening dat de zitting met het in bovenstaande mededeeling der arbeidersgroep, waarin de beleedigen- de woorden geuit zijn een officieele zit ting was van de arbeidersgroep. Het pre sidium heeft de plicht on te treden tegen incorrecte of beleedigende uitingen Het is verder onverschillig voor de beoordeeling van den toestand of de beleedigingen ge uit zijn in de conferentie zelf, in een com missie dan wel buiten de werkzaamheden der conferentie om De Internationale ar beidsconferentie vormt een eenheid met alle daar vertegenwoordigde delegaties. Het American Jewish Congres heeft besloten een verzoek te richten tot den Volkenbond om zijn rechtspraak betref fende de minderhedenvraagstukken niet meer te beperken tot het gebied van Op- per-Silezië. doch haar uit te strekken over geheel Duitschland. Naar aanleiding van geruchten betref- lende de stichting van een Aziatischen Volkenbond onder leiding van Japan wordt van Japansche officieuse zijde me degedeeld, dat in deze kwestie nog geen beslissing is getroffen. Mocht een derge lijke Volkenbond worden gesticht, dan zouden de volgende staten er deel van kunnen uitmaken: Mandsjoekwo, Tibeth, China. Mongolië en Japan De toetreding van Rusland is volkomen uitgesloten. Daal de Aziatische Volkenbond slechts Aziati sche kwesties zou behandelen, zou hij den Volkenbond van Geneve geen concurren tie aandoen. Gisteravond heeft de Duitsche rijksmi nister van buitenlandsche zaken van Londen uit een radioredevoering gehouden tot het Amerikaansche volk, waai in hij o.a. het volgende zeide: Het verheugt mij oprecht, dat ik als leider van de Duitsche delegatie ter eco nomische wereldconferentie hier van Lon den uit het Amerikaansche volk kan be groeten en het de verzekering kan geven van de sympathie van het Duitsche volk. Het Duitsche volk ziet met bewondering met welken moed en met welke energie 't Amerikaansche volk den strijd tegen de crisis heeft aangebonden en hoe onver schrokken de regeering der Vereenigde Staten meuwe wegen inslaat die men nog kort geleden voor te gewaagd zou hebben gehouden. Ik geloof te mogen zeggen, dat het Duitsche volk dit bijzonder kan be grijpen, want het heeft zelf in de laatste 15 Jaar meer dan andere volkeren bijna ononderbroken strijd moeten voeren tegen financieele en politieke moeilijkheden en crisis. Wij hebben nooit den moed ver loren. Alle slagen van het noodlot hebben ons slechts aangevuurd onze inspanning te verdubbelen. Het Duitsche volk gevoelt het derhalve als een gemeenschappelijk lot, wanneer het de heroische inspanning ziet van het Amerikaansche volk om de crisis te overwinnen. Inderdaad lijdt Duitsch land in dit opzicht onder dezelfde moei lijkheden als de V.S. Het ergste kwaad daarbij is de werkloosheid. Wanneer wij het aantal der werkloozen in de Ver eenigde Staten en in Duitschland verge lijken met het aantal der totale bevolking, blijkt, dat de beide landen onder dezelfde werkloosheid lijden. Bij deze getallenver- gelijking mogen wij echter niet vergeten, dat in Duitschland de werkloosheid reeds sedert vele jaren bestaat en dat de indi- vidueele werklooze in Duitschland niet met deze zelfde reserves aan gespaard ka pitaal en ander vermogen de crisis is in gegaan ais in de V.S. De verwoestingen die de werkloosheid in economisch en so ciaal opzicht in Duitschland heeft aange richt zijn dus nog grooter dan in de Ver eenigde Staten. In de Bankcrisis hebben wij in de Ver eenigde Staten en in Duitschland onge veer dezelfde moeilijkheden gehad en deze ook in vele opzichten met dezelfde mid delen getracht te overwinnen. In belde landen is de landbouw ten zeer ste gehandicapt door het feit, dat de oude schulden niet meer in overeenstemming zijn met de prijzen der goederen. Hoe kan een rechtvaardige oplossing worden ge vonden tusschen een schuldeischer en een debiteur? In Duitschland is dit probleem te moeilijker, daar schulden in het buiten land zijn aangegaan. Deze voorbeelden toonen, dat In ons beider landen de moeilijkheden veelal gelijk zijn en dat daarom ook de genees middelen gelijk moeten zijn. Anderzijds zou het echter verkeerd zijn te mee- nen. dat de moeilijkheden in alle hier in Londen vertegenwoordigde landen steeds gelijk zijn. Vaak blijkt zelfs dat de belan gen tegenover elkaar staan. Wij moeten ons dan ook hier op de economische we reldconferentie, wanneer wij tot een re sultaat willen komen, laten lelden door een meer-omvattend standpunt Wij moe ten ons stellen boven de schijnbare be langen en inzicht verkrijgen in de gemeen schappelijke taak om onzen volkeren ar beid en een menschwaardig bestaan te verschaffen. Aan ieder land moet derhalve genoeg speelruimte worden gelaten om zijn nationale huishouding weer gezond en krachtig te maken. Ook wij zijn van meening dat slechts op de basis van ge zonde nationale huishoudingen ln Inter nationaal opzicht iets tot stand kan wor den gebracht. o— DUITSCHLAND. Klara Zetkin t. De Duitsche communiste Klara Zetkin is gistermiddag in den ouderdom van zes en zeventig jaar in het herstellingsoord Archangelskoje nabij Moskou, gestorven, waar zij met een korte onderbreking sinds Juni 1932 verbleef. Klara Zetkin. Klara Zetkin, geboren Eissner, werd op 5 Juli 1857 geboren. Zij was eerst onder wijzeres, doch op grond van haar Marxis tische wereldbeschouwing gaf zij deze carrière op. Zij begaf zich naar Parijs, waar zij den Russischen socialist Ossip Zetkin leerde kennen. Na den dood van haar man vestigde zij zich in Stuttgart, waar zij de leiding op zich nam van het vrouwenorgaan der partij. Hieraan werkte zij mede tot 1916. In Stuttgart huwde zij in 1899 den wel- gestelden kunstschilder Zundel. Door haar groot redenaarstalent verschafte zij zich grooten invloed in de S.P.D. Sedert 1892 speelde zij op het partijcongres een be langrijke rol. Tegen het einde van den oorlog werd zij gearresteerd. Steeds meer voerde haar weg naar links. Als lid van de U.S.P.D. werd zij na de revolutie gekozen in den Wurtembergschen Landdag, waar zij zich bij de communisten aansloot. Van 1920 tot midden 1932 was zij onafgebroken lid van den Rijksdag, hoewel zij sinds het voor jaar 1924 bijna uitsluitend in Moskou woonde. Zooals zij eerst secretaresse was van de Tweede, zoo werd zij later secretaresse van de Derde Internationale. Haar 75sten verjaardag werd met grooten luister ge vierd. Zij werd beschouwd als een der grootste figuren van de Duitsche en inter nationale revolutionnaire arbeidersbewe ging. Op 30 Augustus 1932 heeft zij als ouderdomspresidente den Rijksdag ge opend. Hiertoe was zij speciaal uit Moskou overgekomen. Ter handhaving van de openbare veilig heid en orde in de Rijnprovincie is de Stahihelm in de regeeringsdistricten Aken, Koblenz, Keulen en Trier in zijn tegen- woordigen vorm ontbonden. De bureaux en de tehuizen der Stahi helm zijn voorloooig gesloten en de ver- moeens gebiokeerd. Deze maatregelen, die voor de geheele provincie genomen zijn. hebben ten doel de Stahihelm te zuiveren van alle onlangs lid geworden marxistische en andere staats vijandelijke elementen en den bond voor slechte ooütieke leiding te bewaren De Stahihelm zal als on-politieke af- weer-vereeniglng gehandhaafd kunnen bl liven. Alle na 1 Maart oDgerichte afdeelings- groepen en onder-aföeelingen in de Rijn provincie zullen voor goed ontbonden blij ven, terwijl de andere groepen, zoowel wat betreft de leiders als wat de leden be treft. zorgvuldig gezuiverd zullen worden. Tot uitvoering van de noodige maatre gelen zullen de regeerings-nresidenten in hun district speciale gevolmachtigden aan wijzen HONGARIJE. Goemboes over zijn bezoek aan Berlijn' In de zitting van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigde van gisteren heeft do minister president Goemboes, het woord genomen om breedvoerig verslag te geven van zijn reis naar Berlijn, Hij verklaarde de reis om drie redenen te hebben ge maakt: De oplossing van den economischen noodtoestand, zich te overtuigen van de bmnenlandschp politiek van het Duitsche Rijk en om de positie van het Rijk vast te stellen binnen het kader van de Europee sche politiek Overigens, aldus verklaarde Goemboes, is het makkelijker een gunstige atmos feer tusschen twee staten te scheppen, wanneer de leiders in direct contact met elkander treden. Over den Dultschen bin- nenlandschen politieken toestand wensch- te Goemboes zich niet uit te laten. Goem boes zeide dat het Duitsche wezen een wedergeboorte doormaakt. Het Duitsche Rijk noemde hij een factor waarmede de geheele wereld rekening moet houden Zijn reis naar Berlijn heeft geenszins betrek king gehad op de Oostenrijksch-Hongaar- sche vriendschap. Aan de andere zijde is het evenwel niet onverschillig of de Duitsche politiek pro- of antl-Hon- gaarsch is, RECLAME. Niet één^~— maar wel tientallen aardbeien vindt U in de heerlijke Aardbeien-jam Met recht: een vruchtenjam! Prima jam 55 ets. p. pot. Huishoud jam 35 ets. p. pot. 2805 ENGELAND. Bezoek van koning Feisal. Koning Feisal van Irak is gisteren te Londen gearriveerd. De koning, de prins van Wales, Mac Donald en sir John Simon waren aan het station, om den vorst te begroeten. o OOSTENRIJK. De strijd tegen de Nazis, De ontbinding der nat.-soc. organisaties wordt in Oostenrijk door de regeerings- partijen en de soc.-dem. gunstig ontvan gen. In Duitschland staat men natuurlijk op de achterste beenen en de Oostenrljk- sche regeerders worden braaf uitgeschol den Minister von Neurath uitte zich echter correct. Hij zeide toch: „Wij denken er niet aan ons te mengta in de aangelegenheden van Oostenriü Natuurlijk volgen wij van buiten af it ontwikkeling, doch wij zijn niet voorre mens te intervenieeren. Onze sympatti«a| zijn geheel bij het Oostenrijksche wi doch het betreft een aangelegenheid, uüte de Oostenrijkers zelf met hun regeeiin? hebben af te handelen." De nat.-soc. dagbladen blijven met eenige veranderingen in de aanduiains van den eigenaar verschijnen. De „Nacht- post" begint met nummer 1 van den eersten jaargang en behoort niet meer toe aan de persvereeniging van de gouw Wee- nen van de N S.D.A.P. Met betrekking tot de „Deutsch-österreichische Tageszti- tung" is het den chef-redacteur, bonds raad Schatten en Froh gelukt de juridi sche opvatting door te zetten, dat het blad niet beschouwd moet worden als onmiddellijk partij-eigendom, zoodat het kan blijven uitkomen. Het tweede op schrift van het blad „Hoofdorgaan van de N.8.DJV.P." vervalt. De kwestie der uitoefening der nat.-soc. mandaten is nog niet opgehelderd. Vast gesteld kan slechts worden, dat een ult- noodiging tot een zitting van de Neaer- Oostenrijksche Landsregeering, die reeds gezonden was aan de vertegenwoordigers van de nat.-soc. partij, ingetrokken is en dat ook een uitnoodiging voor de a.s. zitting van den Neder-Oostenrijkschen Landdag niet is gezonden aan de nat.-soc. fractie. Door het verbod is geen einde gekomen aan de afzonderlijke acties. Ditmaal ko men berichten over incidenten uit Kaenv ten, o.a. is een bom ontploft voor het huis van een lid van den Heimatschutz van Starhemberg, verder werden ontploffingen veroorzaakt in Klagenfurth en zijn een aantal telegraafleidingen vooral in Opper- Kaernten, doorgesneden. Te Innsbrück is het tot demonstraties en onlusten gekomen. Om zeven uur begonnen in de Maria Theresiastraat in de binnenstad groepten menschen samen te scholen, die het Horst Wessellied zongen, De samenscholingen hielden aan, zoodat de politie en later ook de gendarmerie voortdurend handelend moesten optreden. Na 9 uur werd de Maria Theresiastrasse door een cordon politie en gendarmerie afgezet. Ook in ana straten in de binnenstad is het tot bot singen gekomen. Talrijke personen werden gearresteerd. Enkele personen werden ge wond. Een student werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. ZWITSERLAND. Geen erkenning der Sovjet-Unie De Zwitsersche Nationale Raad heek met slechts drie communistische en or socialistische stemmen vóór. een com munistische motie tot erkenning van Sovjet-Unie de facto en de jure verworpe Een socialistisch voorstel voor een 0D° zoek naar de mogelijkheid van een TL bod van wapenfabricage, werd aangei men met 50 tegen 38 stemmen CHINA. De weduwe van Soenjatsen ontvangt dreigbrieven. De weduwe van Soenjatsen heeft in i -■ laatsten tijd een aantal brieven onha™ waarin wordt aangekondigd, dat zo nenkort vermoord zal worden. De politie heeft de bewaking vencnen' G-l

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2