|74ste Jaargang DINSDAG 20 JUNI 1933 No. 22469 t nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. DFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Lelden GEMENGD NIEUWS. BEKEND KATWIJKER HEENGEGAAN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERT LNIIEN: 13J CM. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen Uaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts I ti) een maximum aantal woordeD van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 26 JUNI 1933, des namiddags te 2 uur, i het gebouw ..Tot Nut van 't Algemeen" (Steenscbuur 211. Te behandelen onderwerpen: 2739 Benoeming van een leeraar in de ïschiedenis en aardrijkskunde aan het pynmasium. (116) 2o Benoeming van een leeraar in de ge- Icmedenis aan het Gymnasium. (116) Praeadvies op het verzoek van den J. Bots. om ontslag als ambtenaar den Burgerlijken Stand, uitsluitend last met het sluiten v. huwelijken. (117) Voorstel tot wijziging van de be- jotuig. dienst 1932, in verband met de van pensioenen, wachtgelden en Eaerallen- en ziekteverzekering van amb- Éen en werklieden. (129) Sa Voorsteil tot verhooging van verschil- Bie posten der begrooting, dienst 1932, larian de raming te laag is gebleken en I toevoeging van eenige nieuwe posten ua die begrooting. (130) Voorstel tot het instellen van een tchtsvordering tegen W. J. H. Verbruggen e Delft, in zake vergoeding van door aan- liidlng van een tweetal lantaarns veroor- laakte schade. (118) 7o. Voorstel tot hernieuwde vaststelling tan de verordening tot heffing van school eld voor het lager onderwijs in de ge meente Leiden. (119) 8o. Voorstel tot hernieuwde vaststelling i de verordening tot heffing van school- 1 voor het buitengewoon lager onder- vijs in de gemeente Leiden. (119) 9o. a. Herstemming over de motie van mevrouw J. C de ClerDe Bruijn in zake de ingebruikgeving van ds vier in aanleg zijnde voetbalvel den in den Stadspolder op Zondag: b. Voorzetting van de behandeling van het voorstel tot verhuring en ingebruikgeving van de sub a ge noemde voetbalvelden. (101) lOo. Voortzetting van de behandeling [vac het voorstel: a. om het voorstel van den heer C. Koole, in zake de aanstelling vaal 'n vol-ambtenaar-schoolarts naast de 4 in functie zijnde schoolart sen, niet aan te nemen: b. om het medisch toezicht op de leerlingen van de buitengewone school voor Lager Onderwijs, even als het vóór-ooiderzoek van die leerlingen, op te dragen aan een psychiater-specialist; c. tot vastelling van de verordening, regelende het geneeskundig toe zicht op de openbare en bijzondere lagere scholen, de openbaTe en bil - zondere bewaarscholen, de kinder- bewaarplaatsen en dergelijke in richtingen. en den werkkring vam den schoolarts en van het tijdens de behande ling van dat voorstel ingediende voorstel van den heer J M Vos Jzn. en de amendementen van den heer mr. H F. A Donders, alsmede van het voorstel van den heer dr. J. A. N. Knuttel in zake het in stellen van een tandheelkundigen dienst ten behoeve van de leerlin gen van de lagere scholen. (313 van 1931 en 114 van 1933) ]lo. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw van een dubbele dienstwoning op het terrein der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit ton Noorden v. d. Maresingel (123) 12o. Voorstel tot wijziging van de veror dening betreffende de wedden van ambte haren in dienst d'er gemeente Leiden. (124) 13o. Voorstel tot wijziging en hernieuw- Qe aststelling van de verordening op ver- Sunnmgs- en verlofslocallteiten en loge menten. (120) 14o, Voorstel tot wijziging van de ver ordening tot beteugeling van het gebruik vg-n tabak door kinderen. (121) 15o Praeadvies op het voorstel van den heer mr. C. Beekenkamp in zake het in het leven roepen van een verordening op automaten. (122) lOo Voorstel in zake het verleenen van een j aarlij ksche subsidie aan het Comité instandhouding van een consultatie bureau voor moeilijke kinderen te Leiden, jevens praeadvies op de voorstellen van "en heer Jae Wilbrink en mevr. C. P. «aggaar—De Does tot het verleenen var en subsidie aan genoemd Comité (125> ivo. Voorstel in zake verhooging van de aan de afdeeling Leiden der Vereeniging (ut Verbetering van het Lot der Blinden Nederland en zijn Koloniën toegekende subsidie. (126) 18a Voorstel van den heer IJ. Kuipers, Burgemeester en Wethouders te ver beken uitvoering tè geven aan het door irrl',, a*1 aangenomen voorstel inzake de Ir h? over 1932 op de loonen van het wssoneel van de zweminrichting aan het Ri)a-Schickanaal (104 en 127) WIJZIGING AUTOBUSDIENSTEN. Wij maken er op opmerkzaam, dat de in onze spoorweggids opgenomen autobus dienstregeling van de door de ondernemers Maarse en Kroon geëxploiteerde lijnen Lei denLeimuidenAalsmeer v.v., Leiden Leimuiden—Rijnzaterwoude v.v. Leiden— RoelofarendsveenOude Wetering v.v. en Leiden—Nieuwe Wetering—de Kaag—Ab- benes v.v. nog niet precies op de aangege ven tijdstippen functionneert. Het wach ten is nog slechts op de toestemming van Gedeputeerde Staten, waarna de regeling, zooals wij ze hebben vermeld, onmiddellijk ingaat. Tot dien zal men goed doen zich bij de chauffeurs even op de hoogte te stellen van de juiste vertrekuren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Eltax (N.V. in oprichting), Stationsweg 47 a. Leiden. Taxi-onderneming. Eigenaar H. A. van Ulden, Leiden. Wijziging: Ingenieurs-Bureau voor Bouwnijver heid. Hooge Morschweg 28, Oegstgeest; Maredijk 8789, Leiden. Ontwerpen en uitvoeren van bouwwerken; fabriek van machinale houtbewerking De fabriek te Leiden. Maredijk 8789, is verplaatst naar: Oegstgeest, aan bovengenoemd adres. AANBESTEDINGEN. Namens B en W. dezer gemeente is hedenmorgen door den directeur van Ge meentewerken aanbesteed het uitvoeren van verbouwings- en herstellingswerken in hotel „Den Burcht" c.a. Er was als volgt ingeschreven: ,D. Kaay en Zn. Oegstgeest f. 19.480; Westmaas en Keizer, Alphen f. 18.985: I. Th. Cornet f. 18.243; H. C. Heemskerk f- 18.178: Jac. Wamaar f. 18.018; Oudshoorn en Zn. f. 16.983, Jac. van Riet f. 16.392; M. Kool, Warmond f. 15.860; Van der Velde en de Jong, Oegst geest f. 15 747; A. den Ouden en Zn.. Gouda f. 15.745; W. F. Mareelis, f. 13.883. Voorts werd aanbesteed het doortrek ken van de de Laat de Kanterstraat en de Thorbeckestraat. Hiervoor was als volgt ingeschreven: C. J. van Valderen I". 15.814; Jac. Warnaar f 12900; K. C. Heemskerk f. 12.287; P Timmers f. 10 986 H. Bunschoten, Hillegersberg f. 10.867; W. Mareelis f. 10.732: H Veld f. 10390; P. Snoeker en Co. f. 10.350; E. v. d. Berg f. 10.230. De gunning werd aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. De wethouder van onderwijs, mr Tepe is morgenmiddag verhinderd spreekuur te houden. Gistermorgen omstreeks 11 uur is de 59-jarige mevr. W B Z. in de gang van haar woning in de Vreewijkstraat uitge gleden, waarbij zij met haar hand door de ruit van een tochtdeur sloeg en een vrij ernstige wonde aan de pols bekwam Na voorloopig door den Eerste Hulp dienst te zijn verbonden, is zij ter verdere behandeling naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Naar wij vernemen, zijn bij de firma 't Hart, en Aanen, bouwondernemers alhier als protest, wegens het uitblijven van diverse bouwvergunningen, de loopende bouwwerken stopgezet, waardoor pl.m. veertig man zonder werk zijn gekomen. Naar ons werd medegedeeld schuilt de oorzaak van deze vertraging niet bij de gemeente, doch bij Gedeputeerde Staten. De Zaterdag j.l. gehouden bloempjes- verkoop ten bate van de Ver. tot bevorde ring der gezondheid in de grafische vakken in Nederland heeft f. 274.41' 1 opgebracht. GEBOREN. Cornells, z. van D. Teske en C. Brandt Josephina Petronella Johanna, d. van J Kloos en G. Leugering Christina, d. van G F v d. Puil en E. van Houten Gerrit Jan, z. van E. Timmerman en J. Westerink Willem Matthijs, z. van W. M Bodaan en J. E Oosterbroek Mari- nus. z. van H. Weij en W. H. P^M van Pel Wilhelmina Maria. d. van 1 C. van Oosten en G. Nagtegaal Dirkje Chris tina d F IJ. Rademaker en R Vis Abraham Dirk. z. van L. Schroder en C. E Bindels Adrianus, z. van G. Geers en D Boon Hendrik, z van H de Mooy en M A A. Geijsman Abraham, z. van H van de Groep en M R Nieuwenhuizen Jacob, z. van P F. Smit en W Wiers- ma - Bartje. d. van J. I. v d. Steen en E. Koops Sara, d. van J. v. d. Walle en J. Verkade. ONDERTROUWD. J. P. Kikkert, jm.. 29 jaar en J. W. Eradus, jd„ 27 jaar. OVERLEDEN W. Chr. Arnoldus, d., 18 jaar G Zee- gers, z., 3 jaar L. J. Mostert wedn., 68 jaar! KRETEN IN DEN NACHT. Loosduinen opgeschrikt. Ramen werden open geschoven, terwijl overal half gekleede bewoners van den Nieuwen weg te Loosduinen de straat op snelden toen te middernacht door de an ders zoo stille straat een kreet om hulp werd geslaakt, een zeer benauwde kreet nog wel van iemand, die in doodsgevaar scheen te verkeeren. De buren togen op onderzoek uit en troffen hun buurman op een stukje grond bij zijn woning, waar hij intusschen tot bedaren gekomen zijn llchaamsdeelen met pijnlijke gebaren zat te masseeren. Met een benauwd gezicht vertelde de man die een ietsje onder den invloed van sterken drank bleek te verkeeren dat hij bij zijn thuiskomst de deur op slot had gevonden en ten einde raad langs de afvoerpijp naar boven was ge klauterd om via het dak van een zolder raampje zijn woning te betreden. Met moeite had hij het zoover gebracht, toen op het verdachte geluid van voetstap pen op het dak zijn vertoornde vrouw als een moderne Kenau, naar boven was gestoven en zekere edele deelen van haar wettigen man. die achteruit door het zol derraam trachtte te komen, met een stok van een zeilzwabber had bewerkt. Van twee kwade kansen had de getuch tigde de beste gekozen, n.l. terugkeer langs den weg vanwaar hij kwam. Ónder luid hulpgeroep schoof hij langzaam maar zeker, meedoogenloos door het houten wa pen bewerkt, naar buiten, viel op het dak, tuimelde over de eoot heen en kwam zeer onzacht in het bleekveldje terecht, waai de buren hem Jammerend aantroffen. Het zou onbescheiden zijn te verhalen op welke wijze hij later via de voordeur door zijn vrouw werd verwelkomd (N.R Ct.) o MOORDAANSLAG OP EEN VBOUW. Het slachtoffer zwaar gewond. Te Seijen gemeente Vries is gistermor gen door een verpleegde uit de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen E. H. L„ die Vrijdag was ontvlucht, een moordaanslag gepleegd op de 40-jarige echtgenoote van den arbeider J. G. De vrouw was alleen thuis. Het slachtoffer is zeer ernstig aan den hals en beide polsen gewond en naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De marechaussee te Assen is dadelijk met politiehonden naar den verdachte gaan zoeken. Gistermiddag heeft men hem tusschen Peest en Norg gevonden, waar hij zich in een veld rogge verscholen had Verdachte heeft bekend de vrouw te hebben aange rand Hij wilde kleeren van haar hebben om zich te verkleeden. Hij dreigde haar te zullen dooden. als ze deze niet gaf. Toen de vrouw aan zijn verzoek niet voldeed, heeft hij het broodmes van de tafel ge nomen en haar daarmee de levensgevaar lijke wonden toegebracht. o VOORZICHTIG MET VERGIFTEN. Vijf koeien dood in een boomgaard gevonden. De concurrentie tegen het mooie en gave buitenlandsche fruit noodzaakt de Be- tuwsche boomgaardbezitters alle middelen aan te wenden om blanke vTuchten te oogsten en zoodoende neemt daar het ge bruik van allerlei sproei- en bestuifmid- delen hand over hand toe. Dezer dagen lieten de bespuiters in een boomgaard van den heer B. te Eist een bus met vergif een oogenblik onbeheerd staan. Runderen liepen de bus onderste boven en gebruiken eenigen tijd later van het daardoor vergiftigde gras. Men vond vijf runderen dood in den boomgaard. VERDUISTERING VAN DIAMANT. Voor een waarde van 1. 10.000. Naar wij vernemen, zegt de „Msbode" ls door 'n juweliei-urma bij ii'. politie van het bureau Singel te Amsterdam aan gifte gedaan van verduistering van een partij diamant ter waarde van f. 11.000 contra een persoon, aan wien zij deze partij in consignatie gegeven had. Deze persoon zou in relatie zijn getreden met 'n Duitscher. die hem de partij, volgens zijn verklaring afhandig zou hebben gemaakt en ermee' zou zijn verdwenen. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE MOORD TE OLDEBROEK. Een geheel ander verhaal. Omtrent het bericht van den doodslag te Oldebroek vernemen wij nader, dat de toedracht der zaak geheel anders blijkt te zijn. Het meisje werd nogmaals aan een streng verhoor onderworpen. Zij be kende thans een en ander te hebben ver zonnen. Haar verloofde, zoo deelde ze nader mee. was op een zolder in de schuur bij de woning van S. geklommen en plot seling door een zolderluik op den betonnen vloer gevallen. Hij was daarop zoodanig op het hoofd terecht gekomen, dat sche delbreuk met doodelijken afloop het ge volg is geweest. De beer J. J. Hoffmann t Hedennacht is in den hoogen ouderdom van ruim 80 jaar overleden de heer J. J. Hoffmann, die als onderwijzer op taal kundig gebied een welbekenden naam had. Hij werd te Haamstede in Zeeland ge boren, waar zijn vader hoofd der Openbare School was. Zelf opgeleid voor het on derwijzersambt, was hij eerst werkzaam als secondant op kostscholen te Gorin- chem en Den Haag. Toen door het vertrek van den onder wijzer Bolland uit Katwijk, den lateren beroemden professor Bolland, een vaca ture kwam op de Openbare School van den heer K. Boorsma, nam nu wijlen de heer Hoffmann zijn plaats in. Bij een reorga nisatie van het lager onderwijs werd een Openbare Hulpschool opgericht, die hier In den volksmond werd genoemd „de Fransche School", waarvan aan het hoofd kwam te staan de heer G. L. Walter en waar de nu overledene ook aan verbonden werd Speciaal had deze zich toegelegd op de studie van de Duitsche. Engelsche en Fransche taal. Vele onderwijzers en onder wijzeressen heeft hij voor de lagere acte in die talen opgeleid. Sedert zijn meer dan 53-jarlg verblijf in Katwijk kon de nu overledene veel ver halen over de oude toestanden en ge woonten. toen, het nederige visschersdorp van weleer, nog niet zoo gemoderniseerd was als thans. Tot slechts 3 a 4 weken geleden, maakte hij zijn dagelljksche wan delingen, maar loopen ging niet zoo vlot meer Bij zijn laatste wandeling kon hij zijn huis niet meer halen; hij werd toen in de Voorstraat per auto naar huis gebracht. Dat was de eerste maal in zijn leven, aldus verzekerde toen de heer Hoffmann, dat hij in 'n auto gezeten had. Wat wijlen de heer Hoffmann als secre taris van V V V. voor de badplaats geweest is. behoeven wij niet te herhalen Dit is indertijd reeds beschreven ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag. De laatste jaren leefde wijlen de heer Hoffmann in huis als een kluizenaar. Ge lukkig ontbrak het hem de laatste dagen van zijn ziekte niet aan hulp. Speciaal mag genoemd worden de hulpvaardigheid van buren en van de wed v. d. Bent, die 14 jaar lang het werk bij hem verrichtte. Met wijlen den heer Hoffmann is helaas weer een van de bekende oude Katwijkers heengegaan. EEN TWEEDE SLACHTOFFER OVERLEDEN. Omtrent het auto-ongeluk bij Kranen burg, waarbij drie jongemannen door een auto. bestuurd door den heer J. uit Nij megen. werden aangereden, waarbij één werd gedood, vernemen we nader, dat ook de jongeman Gruber in het hospitaal te Cleef aan zijn bekomen verwondingen is overleden Het derde slachtoffer maakt het goed. De heer J. is door de Justitie te Cleef in verhoor genomen. DOOR EEN HOND AANGEVALLEN. Gisteravond wilde de 17-jarlge landbou wersknecht van Huit Berchem. werk zaam op de boerderij van den landbouwpr M van Dijk te Schaik een hond voor de kar spannen. Eensklaps werd hel dier wiid cn vloog den jongen naar de keel. Het dolle dier scheurde hem letterlijk het vlcesch van de kaken. De knaap slaagde er tenslotte in zich los te rukken Het slacht offer, dat diepe wonden aan hals en ge laat had bekomen is onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis te Grave ver voerd waar dr. Canters hem medische hulp verleende Waarschijnlijk zal operatief moeten worden ingegrepen. De hond is door de politie afgemaakt. 10.000 MARK IN SOKKEN EN SCHOENEN Een Poolsch koopman, woonachtig in Heerlen, werd Zaterdag aan het grens- kantoor Panvesheide (Kerkrade), komende uit Aken, aangehouden. Hij had In schoe nen cn sokken 10.000 mark, bestemd voor uitvoer naar ons land. verborgen Het geld is in beslag genomen en de onfor tuinlijke Pool werd naar Aken overge bracht. BINNENLAND. Het uitbreidingsplan van Oegstgeest: aansluiting met Leiden en de badplaat sen; berekend op 29.000 personen (4de BI en Laatste Ber. Ie Blad). Een moordaanslag door een ontvluchten verpleegde uit Veenhuizen (Gemengd le Blad). De Nederlandsche wielerkampioen schappen op den weg (Sport, 2e Blad). De nood der gemeenten. (Binnenland, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Rondom de Economische Wereldconfe rentie (Buitenl. en Tel., le Blad). De Ontwapeningsconferentie wordt inderdaad voortgezet (Buitenl., le Blad). Duitschland trekt zich terug van de Internationale Arbeidsconfercntie (Bui tenland, le Blad). Oostenrijk verbiedt na een nieuwen aanslag alle Nazi-organisaties (Buitenl., le Blad). BRANDEN. Gisteravond heeft In de Koningsstraat te Haarlem een felle uitslaande brand ge woed op de bovenverdieping van het café van den heer Humme. De heer H„ die met eenige bezoekers in het café zat, werd door voorbijgangers gewaarschuwd, dat rook uit de bovenverdieping opsteeg. Voor dat de heer H. zich kon vergewissen wat er precies aan de hand was. sloegen de vlammen reeds fel uit. Spoedig stond het bovenhuis in lichter laaie. De echtgenoote en eenige kinderen, die boven waren, konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. Met zes stralen op de waterleiding bluschte de brandweer het vuur in drie kwartier. De bovenverdieping brandde totaal uit, niets kon worden gered. De heer H. was tegen brand- en be drijfsschade verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat een der kinderen in een onbewaakt oogenblik met lucifers speelde In verband met het feit, dat de Ko ningsstraat was afgezet, ondervond het verkeer, vooral het tramverkeer, naar Heemstede en Leiden groote vertraging. In de gemeente Slochteren ls Zondag morgen brand uitgebroken in de boerderij van H. Bakker Aan redden viel niet te denken. Het huis ls tot den grond toe af gebrand. 's Middags brak brand uit in de arbei derswoning van M. Wallinga. Vrouw en kinderen konden zich met moeite redden. Van het huls bleef slechts een puinhoop over. Door een tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond de boerderij van den vee houder J. D, de Jong te Wijde Wormer tot den grond toe afgebrand. Er kon zoo goed als niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Op het Hoog onder de gem. Avenhorn brak brand uit in het perceel, bewoond door de gezinnen Bakker en Beumer. De brand liet zich geweldig aanzien, zoodat er groot gevaar bestond voor de belen dende gebouwen, waarvan er een met riet was bedekt Brandspuiten uit verschillende gemeenten wisten deze gebouwen echter te bewaren. Het perceel van B. brandde geheel af. Niets kon worden gered. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. EEN WOESTE STIER. Zondag werd de landbouwer Bouhuis onder Langelo (gemeente Haaksbergenin zijn weide door zijn eigen stier zoodanig aangevallen, dat hij levensgevaarlijk werd gewond. Hij wilde den stier, die wat woest was, kalmeeren, doch werd door het beest op de horens genomen en weggeslingerd. Het dier rukte zich daarbij van zijn ketting los en wierp zich andermaal op zijn eige naar. Een automobilist, die ooggetuige was waarschuwde de huisgenooten van den boer, die hem in huls droegen Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde zware inwendige ver wondingen. Den toestand van B. was gis teren nog zeer zorgwekkend. GEHEIME ZENDER ONTDEKT. De Rij ksradiocontroledienst heeft giste ren in samenwerking met de gemeente politie een geheime radiozendlnrichting in beslag genomen ten huize van den heer c. v. S. te s-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1