m HET ECONOMISCH WERKPLAN VOOR INDIË. I 74,te Jaargang Kunt Ge niet slapen? AKKER.CACHET5 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Juni 1933 Derde Blad No. 22466 Een meer gedetailleerde uiteenzetting. ring- BINNENLAND. FAILLISSEMENTEN. RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. KUNST EN LETTEREN. O Aiieta meldt uit Batavia: Aan het Economisch Werkplan is nog i het volgende ontleend: j I in verband met het groote belang van bevordering van de rijstcultuur zijn maat regelen, zooals intensieve rijstselectie in overweging, waardoor, zelfs bij de huidige I lage padi-prijzen, vermeerdering van het volksinkomen met f. 4.000.000 bereikbaar wordt geacht. Voor 1933 is hiervoor f. 13.000 noodig, voor 1934 f. 49.500, terwijl voor 1935 een bedrag van f. 63.000 noodig wordt geacht. Bevordering van de sojaboonencultuur wordt eveneens bepleit. Tegen voedselschaarschte in de bij uit stek droge streken, vooral in Timor en sommige deelen van Amboina. Celebes, Bali en Lombok, worden maatregelen noodig geacht. Bij het streven naar cultiveering van meer handelsgewassen vergen drie cultures primaire aandacht, n.l. arabica-koffie. ka pok en katoen. Vooral bij katoen is stimu leering van den afzet noodzakelijk. Voorge steld wordt over te gaan tot den aanleg van proeftuinen voor z.g droogteresisten- gewassen. Het werkplan deelt mede, dat ten aan- lien van den landbouw ten behoeve van Indo-Europeanen door de Regeering over wogen wordt de termijn voor behandeling van aanvragen voor kleine erfpachtpercee- len zooveel mogelijk te bekorten. Voor den klein-landbouw wordt de ver bouwing van hoogwaardige, veel zorg ver- eischende gewassen aanbevelenswaardig geacht, aangezien in verband met de af hankelijkheid van Ned.-Indië van slechts enkele landbouwproducten verdeeling van net- risico zeer gewenscht wordt geacht. Proefnemingen met nieuwe gewassen en met gewassen, waarvan de cultuur tot nu toe niet slaagde, doch vermoedelijk onder betere omstandigheden met succes kan worden ter hand genomen, dienen plaats te vinden. Hierbij dient voor het inzicht in de economisch beteekenis daarvan het Museum voor Economische Botanie te worden ingeschakeld en samenwerking met het Handelsmuseum van het Koloniaal In stituut te Amsterdam te worden gezocht. De kosten welke hieraan zijn verbonden zijn niet groot, aangezien de proeven voor een goed deel op de Gouvernements land bouwondernemingen kunnen worden uit gezet. Hierbij wordt gewezen op de spe ciale proeftuin te Tjipetir. Voor dit doel worden voor 1933 f. 10 000 voldoende gedacht. Alle voorzieningen op het gebied van den Landbouwvoorlich- tinssdienst worden voor 1934 begroot op f.75 000. Het wordt wenschelijk geacht om van dit bedrag f. 17.000 op te brengen bij aanvullende begrooting voor het dienst jaar 1933, opdat reeds dit jaar met deze voorzieningen een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Het Werkplan bespreekt verder de kunst- mestvoorziening, waartoe de kalk-phos- phaten, die, naar een voorzichtige raming, in een hoeveelheid van 40.000 tons in den omtrek van Buitenzorg zijn gevonden, kun nen worden gebezigd. Deze meststof wordt zeer bruikbaar ge acht voor de sawahs in Noord-Bantam en voor de theecultuur in het Buitenzorgsche. Een eenvoudige installatie ter verma ling van deze phosphaten vergt f. 30.000. Met deze phosphaten zal kunnen worden geconcurreerd met het thans uit Marokko aangevoerde product. De Opsporingsdienst van den Dienst van het Mijnwezen doet thans op Java en de Buitengewesten opsporingen naar andere phosphaataf zettingen. Deze opsporingen zijn voor een gedeelte reeds met succes bekroond. Voor zoover zulke afzettingen in streken waar landbouw wordt gedreven worden ge vonden, zou op verscheidene punten een dergelijk bedrijf kunnen worden gevestigd om de omgeving van goedkoope meststof te voorzien. Het E. Werkplan behandelt vervolgens de landbouwkolonisatie en de arbeidskoloni- satie. De landbouwkolonisatie heeft ten doel den bodem van de Buitengewesten in ex ploitatie te brengen en den Javaan aldaar aan een beter bestaan te helpen. De arbeidskolonisatie beoogt de vorming van een arbeidsmarkt buiten Java. De aanvatting van het groote kolonisa- tieplan-Soekadana vereischt de uitvoering van groote bevloeiingswerken, een project daarvoor heeft de Regeering nog niet be reikt, zoodat hieromtrent geen plannen in het werkplan worden ontvouwd, of fond sen daarvoor aangevraagd. De kosten, welke verbonden zijn aan de hansmigratie van Javanen naar streken, welke arm aan arbeiders zijn. blijken ge- De voorloopige resultaten van deze transmigratie in Zuid-Sumatra zijn be moedigend, doch ten aanzien van Suma tra's Oostkust is een voorloopige conclusie nog niet mogelijk In Zuid-Sumatra hebben eenige 10 000-den gezinnen zich metterwoon op drogen grond gevestigd. De Regeering wil allen hoofden van ge westelijk bestuur in de Buitengewesten °pdragen de arbeidskolonisatie met Ja- vaansche arbeiders zooveel mogelijk te be vorderen, waartoe 25.000 gulden voor 1933 en 50.000 gulden voor 1934 wordt geraamd. Ook de kolonisatie in Nieuw-Guinea heeft de belangstelling der Regeering Ten aanzien van den tuinbouw wordt in het. Economisch Werkplan opgemerkt dat de conserveeringsnijverheid vermoedelijK Perspectief biedt. Om deze reden zal een deskundige uit Nederland worden betrok- Ken, waarvoor een bedrag van f 10.000 per jaar wordt aangevraagd Ten aanzien van den boschbouw wordt gdrbebossching voorgesteld, waardoor aan öooo gezinnen arbeidsgelegenheid kan «orden verschaft. Voorts wordt voorgesteld over te gaan tot ontsluiting van bepaalde boschge- bieden, mrichtmg van een laboratorium installatie voor de vervaardiging en bri- kettering van houtskool. De kosten van deze installatie bedragen f 3000.— per jaar en de kosten verbonden aan het onderzoek terzake f. 2000— per jaar. Vervolgens wordt in het Werkplan be vordering van de harsen- en gomwinning en de rottan-productie in beschouwing genomen, terwijl een laboratorium-instal latie voor de vervaardiging van pit-rottan wordt voorgesteld. De hieraan verbonden kosten bedragen f. 3000.—. Voorts wordt voorgesteld de houtex ploitatie in de Buitengewesten met groote aan te vatten. Hiervoor wordt jaarlijks een bedrag van f. 30.000 vereischt. Voor de z.g. „kiln-drying" wordt voor gesteld een proefinstallatie bij Tandjong- Priok te beginnen, waartoe de K.P.M. een terrein afstond en ook verder medewerking toezegde. De kosten hiervan bedragen f. 12.000 plus jaarlijks f. 7000Bovendien moet voorlichting worden verstrekt door middel van brochures en demonstraties, waarvan de kosten f. 1500— per jaar en f. 4000— ineens zullen bedragen. De verbeteringen van den geitenstapel vraagt f. 15.000—, Voorts wordt voorgesteld het melkover schot rondom de steden aan te wenden voor conserveering. Voor dit doel heeft men de hulp van een deskundige noodig. Hiervoor is f15 000 per jaar noodig, uit welk bedrag ook de onderzoekskosten kun. nen worden bestreden. Voor een bedrag van circa f50 000. per jaar zou Ned.-Indië meer onafhanke lijk kunnen worden gemaakt van den boter- en melkinvoer. Ten aanzien van de visscher wordt ver betering van de tambaks voorgesteld, waartoe een bedrag van f. 30.000.dient te worden uitgetrokken. Voorts zullen tus- schen de Gansa-rivier en de Kemal- rivier uitgestrekte visch-vergaarkommen op deskundige wijze worden aangelegd. Hiervoor is een bedrag van f. 135 000— noodig. Van dit bedrag zullen f. 110.000— aan loonen worden uitgekeerd. De opbrengst van deze visch-vergaar kommen wordt geraamd op f. 102.000.— per jaar In 1933 wordt een bedrag van f. 80.000. aangevraagd, terwijl voor 1934 f. 127.000— noodig zal wezen. Bij dit laatste bedrag zijn ook andere plannen inbegrepen Ten aanzien van de zeeyisscherij is een werkplan ontworpen. Hiervoor zal voor 1933 een bedrag van f. 90.000— noodig zijn en voor 1934 f. 138.000—, Hierdoor zou het mogelijk wezen een voorlichtingsdienst voor de zeevisscherij te organiseeren, waarvan de kosten voor den geheelen archipel f 200 000— zullen be- drageo. Naast verbetering van den vischvangst wordt ook de aandacht gericht op de visch-conserveering. Het werkplan behandelt vervolgens het cooperatie-wezen. voor de bevordering waarvan voor 1933 f. 6000— én voor 1934 f. 12.000— zal worden aangevraagd, hoofd zakelijk voor contact-ambtenaren. Ten aanzien van de bevordering van de nijverheid bevat het plan een uitgebreide beschouwing. Deze beschouwing leidt tot het voorstel tot aanschaffing van tricotage-machines ad f. 8000—, verbouwing van het Museum, voor demonstratie van de bereiding van zeep, poetscrëme en olie f 2500—, en de vervaardiging van soda- en caustic-soda f 5000.terwijl voor de totale kosten ten behoeve van de versterking en de ontwik keling der Indische nijverheid op de hoofdbegrooting 1934 een bedrag behoort te worden aangevraagd van f. 350.000. en voorts per aanvullingsbegrooting 1933 een bedrag van f. 80.000—, Dit bedrag zal in 1935 met ongeveer f. 125.000— moeten stijgen. Het Werkplan bevat voorts beschouwin gen over de credietverstrekking, het on derwijs en de handel waarbij bepleit wordt de handelsvoorlichting zoo spoedig moge lijk in een juiste verhouding te brengen tot de andere voorlichtingsdiensten Hiervoor wordt het noodzakelijk geacht nog dit jaar twee hoogere, drie middelbare en zes lagere krachten aan te stellen, en in 1934 over te gaan tot de aanstelling van resp een drie en 12 nieuwe krachten Voor 1933 is hiervoor een bedrag van f. 30.000— geraamd en voor 1934 een be drag van f100.000 RECLAME. DE KONINGIN UIT HAAR DANK Neem dan voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die Volgttt r«c»pf von Apofh»k»r Oumont "AKKERTJES" 2518 Uitgesproken: C. Plomp Sr. veehouder. Noorden gem. Nieuwkoop R.c mr D Kaars Sypesteyn. Cur. mr. J N. Henket Utrecht. Opgeheven wegens gebrek aan actief, p H de Groot. Sassenheim, H J. Buschman, Noordwijkerhout. C. v. d. Akker, HiUegwn- IN VERBAND MET DE RESTAURATIE VAN HET KERKKOOR TE DELFT. De heer Van der Voort van Zijp te Maartensdijk ontving van den particulier secretaris van Hare Majesteit de Koningin baron Van Geen. het navolgende schrij ven Nog geheel onder den indruk van het bezoek, aan de Nieuwe Kerk te Delft ge bracht, draagt Hare Majesteit de Ko ningin mij op, om U hoogedelgestrengen, ais voorzitter van het Comité voor het Nationaal Huldeblijk, Hare Majesteit in 1923 aangeboden ter gelegenheid van Haar 25-jarig regeerlngsjubileum. op nieuw de verzekering te geven van Hare groote waardeering en erkentelijkheid voor hetgeen door Uw Comité werd ver richt tot restauratic en verfraaiing van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft, de omgeving van de laatste rustplaats van Harer Majesteits voorvaderen. Beter dan bij de plechtige overdracht van het Nationaal Huldeblijk op den 21sten September 1923, had de Koningin thans gelegenheid om in rustige omge ving in oogenschouw te nemen het eind resultaat der werkzaamheden, welke het comité zich tot taak had gesteld en Hare Majesteit stelt er prijs op, om opnieuw uiting te geven aan Hare bewondering voor hetgeen is tot stand gebracht. Hare Majesteit draagt mij op U te ver zoeken aan de leden van het comité nogmaals Haar warmen dank over te brengen." Aan deze opdracht van Hare Majesteit is voldaan. Het zal ook degenen, die deel uitmaak ten van provinciale en plaatselijke comi- té's, allen, die hun bijdragen inzenden; en hun, die het werk mochten uitvoeren, on getwijfeld aangenaam zijn van de gevoe lens van Hare Majesteit kennis te mogen nemen. RECLAME. 2515 ONOEC CONTeOLC van HÊT IA» O. HANE: POE" 1 HAÏNENS A DA- I Bereid uit een edel natuurpro- ITMduct met edele KING I i eigenschappen PEPERMUNT Haitsma Muller namens de Directie der Ned. Spoorwegen; O. S Knotnerus. direc teur Ned-Indische Gasmaatschappij; prof. Taverne voorzitter van den Raad van Scheepvaart; Engelberts. voorzitter van de Kamer van Koophandel; A. Piesman. di recteur van de K.L.M.; R Zuyderhoff. voorzitter van de Vereenlgtng „Oost en West" en J D. Hudig. voorzitter van de Nederl. Reedersvereeniging. BROEDERSCHAP DER NOTARISSEN' IN NEDERLAND. De algemeene vergadering te Amsterdam Aan boord van het m.s „Christiaan Huygens" van de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" werd hedenmiddag te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Broeder schap der Notarissen in Nederland Deze vergadering werd geopend met een rede van den voorzitter. Dr. Ph. B Libourel, waarin hij een terugblik werpt op de af- geloopen tien jaar van de Broederschap. JUBILEUM ROTTERDAMSCHE LLOYD. GESCHENKEN VAN HET PERSONEEL. Een buitengewoon druk bezochte receptie. De jubileum-herdenking van de N.V. Rotterdamsche Lloyd is eergisteravond be gonnen met een diner in intiemen kring, waarbij directeuren en commissarissen met hun dames aanzaten Gedurende dien maaltijd is namens commissarissen aan de directie een schilderij van Mendiik aange boden. Gistermorgen kwam men bijeen in de loods ..Java" aan de Lloyd-kade waar de directie door de gezamenlijke firman ten van de firma Ruys en Co (hoofdagen te van den Rott. Lloyd) een stel antieke globes werd aangeboden. De loods was voor deze gelegenheid fraai versierd, ter wijl zelfs een podium was aangebracht, waarop directie en commissarissen had den plaats genomen. Er waren ongeveer 2000 personen bijeen toen het muziekcorps van den Lloyd de voor deze gelegenheid gecomponeerde jubileummarsch inzette. Vervolgens nam de heer J. v. d. Berg chef de bureau, het woord namens het admi nistratief personeel, zoowel te land als te water. Hij roemde de uitstekende verstand houding tusschen directie en personeel, richtte zich in het bijzonder nog tot de heeren W. en B. Ruys en bood als ge schenk van het gezamenlijk personeel de geschilderde portretten aan van wijlen de heeren W Ruys J.Dzn W. Ruys D. Th. Ruys en H. L. Bekker. De stukken zijn ge schilderd door H. Mees De heer E. Vernes. inspecteur van den Nautischen dienst, bood. namens gezag voerders. oud-gezagvoerders stuurlieden en dekpersoneel, een model aan van het mailschip Doelwijk" dat in September 1850 te water is gelaten en als het sym bool van durf en ondernemingsgeest is te beschouwen. Verder spraken de heeren G J. M. Mous- sault, H B G. Brijer en J. Twigt terwijl de mandoer Rais een compleet eamelan- en zilveren siri-stel aanbood. Namens de directie heeft de heer B. E. Ruys woorden van dank gesproken Gistermiddag werd aan boord van net motorschip ..Indrapoera" een zeer druk bezochte receptie gehouden waar meer dan 300 bloemstukken werden bezorgd. Bij deze receptie boden de heeren Delprat en Tegelberg namens de maatschappij „Ne derland" een bronzen plaquette aan. die de beeltenissen vertoonde van Bernard E. en Willem Ruys. met het opschrift: Vijf tig jaren vriendschap en samenwerking". Tot de velen, die verder hun opwachting kwamen maken behoorden om vice-ad- miraal C. J. E. Brute! de la Rivière. ais vertegenwoordiger van den minister van Defensie; luitenant ter zee le kl, I. W. Reinierse adjudant van den commandant van Marine te Willemsoord: bestuursleden van de Scheepvaart-Vereeniging ..Zuid"; 't bestuur van de Scheepvaart-Vereeniging Noord": Guépin en Bierens de Haan, voorzitter en secretaris van de Nederland- sche Maatschappij van Nijverheid en Han del; ir. Damme. hoofddirecteur PTT.; mr. K. F, O. James, namens den burgemeester; Endert en Knape. directeuren van de Rot terdamsche Droogdok-Maatschappij: D. G. van Beuningen, directeur van de SH.V.J MAANDAG BEGINT DE KERSEN CAMPAGNE. In de Betuwe driemaal zooveel kersen als gemiddeld de laatste jaren. Men schrijft uit Eist: Allen pessimistischen beschouwingen ten spijt, schijnen er dit jaar zooveel Meiker sen te komen, dat deskundigen het gewas 3 maal zoo groot achten als het gemiddelde van de laatste jaren. In een enkele bon gerd, midden tusschen de zwaar beladenen, toont de nachtvorstschade zich echter dermate, dat men daarin letterlijk geen vrucht aantreft. De groote kersenverkoopingen in de Over-Betuwe hadden Dinsdag en gisteren plaats, ook nu weer bestond daarvoor groote belangstelling hoewel de voorzich tigheid van de ervaren kooplui, die den toestand niet vertrouwen en wel weten, dat deze groote hoeveelheid zacht fruit voor de binnenlandsche markt bestemd moet zijn, wel opvallend was. Men gaf zelfs tot 19 ct. per kilo in den top en gemiddeld naar schatting 11 a 16 ct. per kilo op het hout, waarbij komen de onkosten in den vorm van plukloon etc. die men kan be rekenen op 11 a 12 ct, per Kilo. De boom gaard met de grootste besomming werd verkocht door notaris de Meester uit Hete- ren, die onder Driel een tegenover „De Westerbouwing" gelegen boomgaard ver pachtte voor f. 2470. Aan plukloon zal dit jaar worden gegeven f. 3.50 per dag, pogingen van de arbeiders organisaties om meer te krijgen, schijnen op 't aanbod van werkkrachten te hebben gefaald. De kersencampagne begint a.s. Maandag. INBRAAK TE HAARLEM EN TE LISSE. De reohtbank te Haarlem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 22- jarigen bloemistkn. A. v. T. uit Lisse, die terechtstond wegens inbraak in de Ane- gang te Haarlem op 3 Juli 1932. waarbij f 1900 a f 2000 werd gestolen, en wegens een inbraak op 22 April te Lisse gepleegd. De buit was hier slechts f.4 De uitspraak luidde: voor de inbraak te Haarlem 8 maanden gevangenisstraf, voor de andere een jaar gevangenisstraf. De officier had tweemaal een jaar gevangenisstraf ge- ëischt. "'GING TOT MOORD. De Haassche rechtbank heeft gister middag voortgezet de behandeling welke op 14 Februari j 1. was geschorst van de zaak tegen den 31-jarigen chauffeur P J. W„ thans gedetineerd, die op 16 October van het vorig jaar het meisje E S„ met wie hij vroeger verkeering had. doch die hem te kennen had gegeven geen verderen omgang met hem te willen hebben, met I een mes in de borst had gestoken. Verschillende getuigen werden gehoord. Verdachte zeide tot den aanslag geko men te zijn doordat het meisje ook met andere mannen omging. Mr Hoekstra, die het OM. waarnam, i zeide dat het slachtoffer ter hoogte van het hart is gestoken Uit het getuigenver hoor blijkt duidelijk de bedoeling van ver dachte. De voorbedachten rade achtte spr. niet te bewijzen. Hier is evenwel po ging tot doodslag. Een omtrent verdachte uitgebracht reclasseeringsrapport luidt zeer ongunstig. Hij wordt daarin als leu genachtig gekwalificeerd Bovendien heeft hij meer verhoudingen met meisjes gehad, doch zoodra deze een einde namen viel verdachte ze lastig. De Officier elschte tenslotte tegen W. wegens poging tot doodslag drie Jaar gevangenisstraf. UIT NED. OOST-INDIE. PERSBREIDELORDONNANTIE TOEGEPAST. BUITENZORG. 16 Juni (Aneta). Met toepassing van artikel twee van de pers- breidelordonnantie is het drukken, uitge ven en de verspreiding van de „West-Java- Courant" voor den tijd van drie weken verboden. RECLAME. HEUP-RHEUMATIEK. Bij elke weersverandering. Nu reeds jaren vrij van pijn. „Ongeveer vier jaar geleden," schrijft ons iemand, „had ik een leelijken aanvat van rheumatiek in de heup-gewrichten. Vier weken lang lag ik in het ziekenhuis. Nadat ik er uit was, kreeg ik het steeds weer terug als een verandering van weer op komst was. Toen probeerde ik Kruschen Salts; eiken ochtend niets anders dan de kleine dosis. Het hielp mij zoo goed. dat ik er mee doorging en na ongeveer zes maanden merkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen waren. Dat was drie en een half jaar geleden en nadien heb ik nooit meer eenigen last van de oude kwaal gehad. Ik neem altijd 's morgens de kleine dosis en hoewel ik 71 jaar oud ben. voel ik me als toen ik 40 was C. M. G Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende werkingen verricht. Deze zijn: a. neutraliseering van het kwaadaar dige urinezuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c voorkoming van verdere op hooping van urinezuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werkzame oplossingsmiddel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent Andere zouten in Kruschen hebben een aansporenden invloed op de afvoer- organen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuur lijken weg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zouden gisten en maken daardoor onmogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan Dat is de oorzaak van de blij vende verbetering door „de kleine dage- lijksche dosis" Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f. 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag 2507 Mej, N te L, Deiden, Alphen. Utrecht, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen Mll- ligen Apeldoorn. Deventer. Holten. Mar- kelo Goor Deldcn Hengelo Enschedé. Totaal 191 KM DE TOLLENSPRIJS. De Tollensprijs, die volgens de statuten van het Tollensfonds éénmaal in de 5 jaar wordt uitgereikt aan één of meer onzer vaderlandsche schrijvers of dichters, wiel werken in proza of poëzie gedurende ge noemd tijdsverloop uitgegeven, zich deze onderscheiding hebben waardig gemaakt, is in 1933 aan den heer Arthur v. Schen- dei toegekend. DE KON. MILITAIRE KAPEL NAAR PARIJS. Naar wij vernemen, zegt het „Vad." zal onder leiding van directeur C. L. Walther Boer de Kon. Militaire Kapel eind dezer maand deelnemen aan een festival voor militaire muziekkorpsen te Parijs, waar aan zeven landen deelnemen t. w. Frank rijk, België, Nederland, Engeland, Spanje, Italië en Tsjecho-SIowakije COR RUYS' GEZELSCHAP. Het Nederlandsch-Indisch Tooneel, di recteur Cor Ruys, is samengesteld als volgt; Artistieke leiding: Cor Ruys en Louis de Bree. Directie-vertegenwoordiger: Max Poons. Spelenden: Louis Borel, Lily Bouwmees ter, Louis de Bree, Fie Carelsen, Wim Kan, Pierre Myin, Eline Pisuis.se, Jacques Reule en Cor Ruys. Technisch medewerker H. Duiveman. Met enkele altisten wordt nog onderhandeld. NIEUWE UITGAVEN. Goedkoope reizen in den zomer 1933. Wij ontvingen van de Ned. Spoorwegen een exemplaar van het reclameboekje „Zomer 1933, Goedkoope Treinen, Goed koope Tarieven". In dit boekje is opgenomen een volledig overzicht der goedkoope treinen in alpha- betische volgorde gerangschikt naar de plaats van vertrek, zoodat de a.s. vacan- tierelzigers op gemakkelijke wijze hun reisplan voor den a.s. zomer kunnen vast stellen. Tevens is aan dit boekje toegevoegd een rubriek „Attracties voor goedkoope-trein- reizigers", bevattende eene opgave van attracties, (bezienswaardigheden, auto rondritten, boottochten enz.) die den rei zigers in verschillende plaatsen van be stemming tegen gereduceerden prijs wor den geboden Bovendien is wederom opgenomen eene ojfgave van de goedkoope tarieven voor het vervoer van reizigers gedurende het a.s zomerseizoen. Het geheel is geïllustreerd met foto's van verschillende plaatsen uit ons land. De prijs van het boekje bedraagt f0.10; het zal van 20 Juni a.s. af aan de stations en de voornamere reisbureaux verkrijgbaar worden gesteld. De „Reichsbahnzentrale fuer den Deut- schen Reiseverkehr" heeft een fraai uit gevoerd boekje uitgegeven, getiteld „Duitschlamd, het land van de muziek". Het is met tal van prachtige foto's ver lucht.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9