jé m LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 16 Juni 193; AMERIKAANSCHE NOTITIES iNi'ijip Uw camera! büi/ m TELEGRAMMEN. reldconferentle in de Engelsche hoofdstad vertoeft, op de hoogte zou kunnen stellen. In zeer korten tyd had dr. Wasser back verbinding met Londen, waar hij den Oos- icnrljkschen gezant Baron Francken- steln aan de telefoon kreeg, die beloofde onmiddellijk den Bondskanselier te waar schuwen, die Juist aanzat aan een ban quet, evenals de Duitsche Rijksminister van Buitcnlandsche Zaken, Freiherr Von Neurath. Inmiddels wachtten de politie-ambte- naren nog steeds voor de gesloten deur van dr. Wasserbacks flat, en op diens vraag, of zij wel wisten, dat hun optreden In strijd met het Volkenrecht was, ant woordden zij bevestigend, doch verklaar den tevens, dat zij niet zouden heengaan zonder hun opdracht te hebben uitge voerd. zelfs al zouden zij zich met geweld toegang tot de woning moeten verschaf- len. Zij hadden de noodige volmachten daartoe. Het was inmiddels ruim twee uur ge worden en tegen kwart over twee ging de telefoon en bleek Bondskanselier Dollfuss uit Hyde Park Hotel te Londen aan het toestel te zijn- Hij deelde dr. Wasserback mede, dat hy met Freiherr Von Neurath had gesproken, die beloofd had. zich met Berlijn in verbinding te zullen stellen, en voorts beval dr. Dollfuss den pers-attaché, zich in geen geval vrywillig in arrest te begeven en slechts voor geweld te wijken. Terwyi dit gesprek nog gaande was, maakten de politiemannen buiten aan stalten om met geweld den toegang tot de woning te forceeren. Dr. Wasserback schoof grendels en sloten van de deur en hield deze tegen totdat zij van bulten werd opengeduwd en hy gedwongen werd, de politie-ambtenaren te volgen. Inmidels was Dr Dollfuss te Londen nog steeds aan het toestel., doch dr Was serback kreeg zelfs de gelegenheid niet meer, het gesprek te beëindigen. Zijn hulshoudster zette het gesprek met dr. Dollfuss voort en gaf hem een woorde lijk ooggetuige-verslag van de gebeurte nissen, die zich op dat oogenblik af speelden. De arrestatie werd verricht door drie in civiel gekleede ambtenaren, die vergezeld waren van een vrU groot aantal Schupo's in uniform, die de omgeving voor het huis hadden afgezet. Op correcte wijze werd hij naar een auto geleid, die hem naar het Politie-presldium op de Alexan- derplatz bracht. Hier werd hij gehoord door een Krlmlnalkommissar, dien hy vroeg, welke motieven tot zijn arrestatie hadden geleid en dien hij eveneens erop opmerkzaam maakte, dat deze arrestatie een grove schending van het Volkenrecht was. Dc commissaris verklaarde echter, van niets op de hoogte te zUn en geen enkele verklaring te kunnen geven. Men nam. Dr Wasserback alle voor werpen, die hij bij zich droeg, zooals por- temonnaie, horloge, vulpen, enz. af en bracht hem naar een cel, die blijkens de inrichting bestemd was voor vier perso nen, doch waarin zich een twaalftal per sonen bevond, een gemengd gezelschap van politieke delinquenten zoowel als van doodgewone misdadigers. Van slapen kwam in deze cel niets, en pas tegen zes uur Woensdagmorgen werd dr. Wasserback overgebracht naar een andere cel, waar hy alleen werd opge sloten. Het was een doodgewone cel voor gestraften, slechts voorzien van een stoel, een houten brits en een als W. C. die nende ton. Doodeiyk vermoeid door de doorgestane emoties en den doorwaakten nacht, wilde dr. Wasserback zich op ds brits, waarop een enkele deken lag, uit strekken, doch een cipier kwam hem me- dedeelen, dat het verboden was, overdag op de britsen te liggen. Op 't gezegde van den arrestatnt, dat hy óp was van de slaap, antwoordde de beambte, dat men daarvoor het huisreglement niet kon wijzigen. Bijna om het kwartier, telkenmale als dr. Wasserback indutte en zich opnieuw op de brits uitstrekte, werd hU gewekt en van de brits gejaagd. Op de grofste en brutaalste wijze gingen de beambten tegen hem te keer en men speelde een soort sadistisch spel met hem, dat veel van een marteling had- Eindeiyk, Woensdagmiddag te ruim half één, werd hy uit zijn cel gehaald en voor een „Staatsanwaltschaftsrat" geleid, die hem mededeelde, dat hij onmlddeliyk in vryheid kon worden gesteld indien hy de volgende drie voorwaarden wilde aanvaar den: lc. Onmlddeliyk afstand doen van al zyn diplomatieke voorrechten; 2e. Onmld- deiyk zyn werkzaamheden als legatieraad staken; 3e, Onmiddeliyk vrywillig Duitsch land verlaten. Dr. Wasserback verklaarde, deze voor waarden onmogeiyk te kunnen inwilligen, en wel omdat zy een schending waren van alle diplomatieke rechten en omdat hy de plicht had zyn land te biyven verte genwoordigen zoolang hy geen andere opdracht van zyn regeering kreeg. De justitie-ambtenaar deelde hem voor het eerst mede, dat de opdracht tot zyn ar restatie, evenals het stellen van deze drie voorwaarden afkomstig was van den Prui- slschen minister-president Goering. Op de opmerking van dr. Wasserback, dat dit toch een zaak was, die het Ryksministerie van Buitenlandsche Zaken aanging, ant woordde de ambtenaar, dat hij slechts te maken had met zyn onmiddellyken chef. minister-president Goering. dien hy van de weigering om de voorwaarden tot vrij lating te aanvaarden, op de hoogte zou stellen. Tien minuten later, deelde de Staatsan waltschaftsrat den arrestant mede, dat hy met Goering gesproken had en dat hy in vryheid gesteld kon worden, wanneer hy wilde verklaren, dat de voorwaarden, waar onder men hem reeds eerder in vryheid had willen stellen, hem bekend waren. Nu hy geweigerd had. deze te aanvaarden, kon men er echter niet voor instaan, dat hij niet opnieuw gearresteerd zou worden. Dr. Wasserback schreef een verklaring, luidende „Men heeft my medegedeeld, dat ik on der deze voorwaarden in vryheid gesteld zou kunnen worden. Ik heb deze voorwaar den echter niet aanvaard." Na by den directeur van de gevangenis- afdeeling. waar hij was opgesloten, te heb ben geprotesteerd tegen de schandelijke behandeling, die hy vooral van de zyde van het lagere oersoneel had ondergaan, kon dr. Wasserback Woensdagmiddag te gen halftwee naar zyn woning terugkee- ren Hy begaf zich echter allereerst naar de Oostenrijksche legatie, waar de gezant juist een brief had ontvangen van het (Van onzen correspondent). Over auto-ongevallen. Tusschen Trenton en New Brunswick in den Staat New Jersey loopt een auto heir baan zoo recht als een liniaal, waarop in het afgeloopen jaar 344 ongelukken plaats hadden en volgens het gedane onderzoek was de ooizaak van acht procent, omdat de man aan het stuur had zitten dom melen. Dat moge vreemd lijken, maar mijn persoonlijke ondervinding is ook, dat op zoo'n eindeloos rechte weg alles meewerkt om na de eerste vyf minuten een gevoel van slaperigheid op te wekken: een der gelijke „highway" is geheel aangelegd in het belang van liet snelverkeer met vier of zes rijbanen naast elkaar, geen gelljk- vloersche kruisingen of zywegen en het is er dikwijls verboden om langzamer dan 50 K M. te gaan. Zulke wegen zyn onderdee- len van de groote verkeersaders door het land tusschen de steden New York, Phila delphia, Washington, Boston, Chicago e.d. en daarlangs rydt men niet voor zijn ge noegen of om de natuur te zien, maar is het wachtwoord: opschieten! Zit men nu aan het stuur op zoo'n weg. die eentonig op iemand komt afvliegen, terwyi de han den niets te doen hebben het weg- oppervlak is ideaal cement, zonder een kuiltje en nog stroef by nat weer de voet op de gaspedaal, de wdjzer van den speedometer bibberend tusschen de 35 en 40 mijl en het eentonig gebrom van den motor als een slaapdeuntje, dan ls het niet te verwonderen, dat de chauffeurs, die al de noodige myien dien dag gereden heb ben, hun oogen niet kunnen open houden. Een kennis van me werd midden in den nacht wakker, zyn wagen in den greppel en met de twee voorwielen verpletterd hy was even ingedut, na veertien uur aan het stuur tc hebben gezeten. Onlangs ontving Ik een belangwekkend boekje van de groote levensverzekerings maatschappij, de Travellers Insurance Company uit Hartford, Connecticut. Bij het doorbladeren ben ik tot allerlei merk waardige ontdekkingen gekomen, die na- ttiuriyk hier in Amerika geconstateerd zyn en misschien niet altijd in ons land zullen opgaan, maar die in elk geval stof tot overdenking genoeg opleveren en dikwijls voor my een openbaring waren, omdat ik juist het tegenovergestelde verwacht had. Waren de Amerikanen niet zulke schitte rende statisici, die alles nauwkeurig aan- teekenden en in tabellen en grafische lij nen uitdrukten, dan zou zoo'n rapport van de Travellers Insurance nooit tot stand hebben kunnen komen. Maar men kan er absoluut staat op maken, dat de cUfers juist zyn en daaruit zyn conclusies trek ken. Wat is erger dan oorlog? vraagt het boekje en vertelt dan, dat in alle oorlogen, die Amerika gevoerd heeft: die van de Onafhankeiykheid, van 1812 met Enge land, met Mexico, met Spanje, de Burger oorlog en de Wereldoorlog 300.000 dooden eischten. Maar in vyftien jaar tyds vielen er 325.000 menschen onder de wielen van de auto! De Romeinen lieten 4941 gladia toren sneuvelen in 117 feestdagen, maar modern Amerika offert in 365 dagen van het jaar ongeveer 35.000 menschen op! En dan maken we ons nog druk over het vergaan van een „Titanic", een aard beving in San Francisco met 500 dooden of een orkaan in Florida met 372, roept de Travellers uit. Nu komen de tabellen voor den dag! Welke actie van den man aan het stuur veroorzaakt de meeste ongeluk ken? De snelheldsgrens overschrijden: bijna 25 petniet de voorrang hebben: buna 24 pet., links houden.' bijna 17 pet. en zoo verder in minder percentage. Heeren automobilisten, houdt uw rechter voet wat in bedwang! In hoeverre komt de zielige voetganger in aanmerking voor zyn aandeel in de schuld by een ongeluk: voor 27 pet. wanneer hy niet by een straathoek oversteekt en 16 pet. zyn kinderen, die op straat spelen, 11 pet. steekt achter een wagen over zonder eerst te kyken. Maar de Amerikaansche voetganger is meestal zelf een automobilist op tydelyke non- Ryksininisterie van Buitenlandsche Zaken waarin werd medegedeeld, dat het verblijf van dr. Wasserback de Ryksregeering niet aangenaam was en verzocht werd, midde len te vinden om dr. Wasserback uit Ber lijn weg te zenden omdat hy anders uit gezet zou worden. Deze brief was geteekend door den On derstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Büluw. Schamper constateerde dr. Wasserback, dat in Duitschland tegenwoordig dus blyk- baar het Ryksministerie van Buitenland sche Zaken zyn orders ontving van den Pruisischen minister-president en dat een man ais Biilow gewillig zyn handteeke- nlng onder deze bevelen van Goering plaatste. De gezant stelde zich opnieuw In ver binding met dr. Dollfuss en omdat men nu eenmaal voor een voldongen feit stond, werd in overleg met de regeering te Wee- nen besloten, de uitwyzing der Duitsche regeering voor te zyn en werd nog gis termiddag dr. Wasserback benoemd tot pers-attaché by de Oostenryksche legatie te Londen, waarheen hy zich direct moest begeven Gistermiddag ls dr. Wasserback uit Ber- lün vertrokken Hij verklaarde ons. nog steeds perplex te zijn van de ongehoorde wijze, waarop de Duitsche regeering alle bestaande diplomatieke gebruiken en ex territoriale rechten had gesehonden en de schandeiyke behandeling die men een po- litieken arrestant had doen ondergaan. De verontwaardiging in het diplomatieke corps te Berlyn is zeer groot. Gistermid dag. na zUn invryheidstelling. vond een diplomatenbespreking plaats en werd be sloten. dat de Pauselyke Nuntius te Ber lijn. mgr. Centos, als doyen van het corps, stappen zal doen. Vele diplomaten gaven openlijk uiting aan hun verontwaardiging, o.a ook de Nederiandsche gezant te Ber lyn Graaf Van Limburg Stirum. die een bezoek aan de Oostenrijksche legatie bracht om nauwkeurig omtrent den gang van zaken te worden ingelicht. Zooals reeds uit offieieele berichten uit Berlijn is gebleken, moet de arrestatie van dr. Wasserback beschouwd worden al5 een repressaille-maatregel tegen de ar restatie en uitwijzing van den pas be noemden pers-attaché bu de Duitsche le gatie te Weenen Habicht. die echter reeds jarenlang in Oostenrijk propaganda voer de en pas in dlplomatieken dienst werd benoemd toen zyn uitwyzing door de Oostenryksche regeering werd aangekon digd. activiteit, dus deze vergeiyking gaat bij ons niet op. Nu komt er een heel eigenaardige groep van duizend automobilisten als een ge middelde van het groote Amerikaansche publiek; mannen en vrouwen, oud en jong, rijken en armen, in eiken dankbaren tak van bestaan. Dan blijkt, dat van die dui zend automobilisten, die een ongeluk op hun geweten hebben, 295 niet de eigenaar waren en van degenen, die dat wel waren, er 621 heeren en maar 84 dames waren. Waaruit glashelder bewezen ik, dat de dame aan het stuur vry wat handiger en voorzichtiger is dan de heeren der schep ping, die zoo prat gaan op hun kennis, want vergeet niet, lezer, in Amerika rijden de dames minstens evenveel als de heeren! Hoe staat het nu met die 295. die de ver antwoordelijkheid hadden over een wa gen, die niet hun eigendom was en waar mee ze toch een ongeluk beginnen? Hier kom ik zeker op een echt Amerikaansch verschijnsel, maar het is best mogelijk, dat men in het vaderland met hetzelfde euvel te kampen heeft en dan kunnen voorzich tige en conservatieve ouders er zich met mij aan spiegelen, dat zoonlief tusschen de 16 en 20 jaar de voornaamste boosdoe ner is ik heb myn Jongens ook met kracht en geweld van den wagen afgehou den; 51 van de 295 zijn de kroonprinsen, die den wagen van „den ouden heer" tot een Jaggernauth maken en zelfs wanneer ze tusschen de 21 en 30 jaar oud zyn, schynen ze nog niet geheel droog achter hun chauffeursooren te zijn, want dan halen ze nog het hooge aantal van 17, ter- wyi de jeugdige vriend van den eigenaar in diezelfde Jaren 19 ongelukken begaat en de dito wederhelft maar 15. Terwyi de cy- fers een vermindering aantoonen met het ouder worden het verstand komt met de jaren weet vrouwlief tusschen de 31 en 40 jaar 20 ongelukken op haar geweten te krygen, hoe zit dat? Cijfers zyn werkelyk betooverend door hun spraakzaamheid. Dertig procent van automobilisten, in ongelukken gewikkeld, waren niet de eigenaar leen uw wagen niet uit! Dertig procent daarvan waren nog geen twintig jaar oud geef de jon gens een fiets! Waar schuilt de verant woordelijkheid van eigenaars en ouders? Berichten over ongelukken hebben het vaak over slippen; hobbelige wegen, regen, ijzel. sneeuw, grint en olie laten een wagen op zij giyden. Het is merkwaardig, zegt de Travellers Insurance, dat de wetten der maximum snelheid straffeloos overtreden kunnen worden, maar nooit de wetten der natuurkunde. Wist u, dat u veel voordee- liger benzine gebruikt met maar 30 of 40 K.M te ryden, dan 50. 60 en 70? De So ciety of Automotive Engineers, Inc. in New York heeft dat na langdurige onder zoekingen uitgemaakt; denk dus niet, dat hard ryden zuinigheid beteekent! In hoeverre heeft de conditie van den wagen iets met een ongeluk uit te staan? Dat mag ik kortweg vaststellen: bijna 95 pet. zijn in uitstekenden toestand de persoon aan 't stuur treft dus den vollen blaam. Dan vind ik een lange beschou wing over de verschillende onderdeelen van een auto, die als veiligheidsonderdee- len worden beschouwd en waartoe rem men, hoorns, ruitenveegers, het stuur, spiegeltjes, lampen en banden gerekend worden. Van Juli tot September, in de drukke zomermaanden, werden in den staat Pennsylvania'' niet minder dan 1,530.583 auto's op den weg door de rijks politie aangehouden en onderzocht: onge veer 20 pet. werd in goede conditie aange troffen. Ik geef alweer toe, dat dit Ameri kaansch is, wy zyn degeiyker en netter, maar het geeft toch te denken. Wist u ook, dat men by een snelheid van 40 K.M. per uur twee maal zoo lang met zyn banden doet. ais bij 80? En dat de kans voor sprin gen 100 pet. grooter is bij een gladgesleten. band dan bij een nieuwe? Het zyn alle maal dingen, waar men zich by ons niet zoo over vermoeit en die men zeker niet in cijfers te zien krygt, maar een Ford in Amerika verschilt niet zooveel van een Ford hl Holland. Waar gebeuren de meeste ongelukken? Bij straatkruisingen 44 pet. en daartus- schen 32 pet., bij spoorwegovergangen maar 0.54 pet. Het is wel van belang te weten, op welk uur van den dag en op welken dag van de week de meeste onge lukken plaats hebben en ook dit kan de Travellers Insurance met onoinstootelijke cyfers vaststellen Zondag is de gevaar lijkste dag, gevolgd door Zaterdag en de veiligste is Dinsdag, terwijl 's avonds tus schen 7 en 8 het gevaarlykste uur van den dag is tegenover 45 in den nacht als het veiligste, Ilc heb dit alles nu pas voor het eerst onder oogen gehad, maar al jaren ben ik huiverig geweest om op Zaterdag en Zondag' tochtjes te maken, want deze statistieken mogen dan al de ongelukken meedeelen, er staat natuurlijk niets in van de byna-ongelukken, het kippenvel, de witte gezichten ,de bevende handen aan het stuur, wanneer het „een haar scheel de" Het is. volgens de statistieken, aan geen tw-yfel onderhevig of de ongelukken in den schemer, of in het donker zyn doo- deiyker dan overdag hetgeen geen ver klaring noodig heeft. Ik zal u niet vermoeien met het type wagen, bus of vrachtwagen of privé, om dat het bij ons anders verdeeld is. Maar de vier meest voorkomende blunders hier zijn: te snel rijden, niet omkyken by ach- teruitrijden, te dicht den voorman volgen en te weinig ruimte by passeeren overla ten Ik vind hier weer een ander staatje, waarbij van de 1.068.160 ongelukken in 1932 in Amerika 91.71 pet. door mannen en 3 29 pet. door vrouwen bedreven werden. Zelf ben ik altyd de meening toegedaan geweest, dat ongelukken voornamelyk bij slecht weer of slechten wegtoestand plaats vonden, misschien ben ik niet de eenige. Niet minder dan 85.25 pet, der ongelukken vindt bij mooi weer plaats, 11.86 by regen en maar 1,21 by sneeuw en mist het geen weer duidelijk een aanklacht tegen het menschdom is. En om het nog een beetje duidelijker te maken: 80 95 pet. der doodeiyke ongelukken hadden plaats op een prachtigen, drogen weg en maar 16.22 op een natten. 1.44 op een besneeuwden Men zou wenschen, dat het hier altyd sneeuwde'. En in Amerika, waar de autos even dik rondzwermen als in ons land de fietsen, geven de bovenstaande cijfers toch wel te denken, te meer, daar het voortdurend erger wordt. Ongelukken met vuurwapens en auto's nemen ieder jaar in aantal toe; in 1922 verloren 14.988 hun leven onder een auto en 2947 door een ongelukkig schot. In 1930 waren de cijfers respectieve lijk 32.550 en 3243 en niemand kan zeggen waar het op zal uitloopen in de komende jaren. RECLAME. Als ge een mooi oogenblik uit Uw leven wilt vastleggen, grijpt dan naar de Agfa Billy III. Agfa Billy III is een foto-toestel, dot U altijd goede resultaten geven zal. En hoe gemakkelijk! Eén druk en de camera is direct voor opname ge reed. Juist de camera, die U zoekt: licht en elegant met een van boven afleesbare afstandsschaof. v- l oor Uw opnamen steedi Ag/a /so- chrjtio Jfot/üau DE ECONOMISCHE VRAAGSTUKKEN. WASHINGTON. 16 Juni. (Reuter). Hier is kennisgeving ontvangen, dat te Bombay 20 mlllloen ons zilver gereed ligt ter beta ling van de Britsche oorlogsschuld aan Amerika. Engeland wordt echter aansprakelijk ge steld voor de aflevering van het zilver aan de Ver. Staten. Het departement van buitenlandsche za ken deelt mede, dat het federale keurings bureau te New-York 2 miilioen ons zilver van Italië heeft ontvangen, eveneens als aflossing van de oorlogsschulden. LONDEN, 16 Juni. (Wolff). De in de laatste dagen te Londen gevoerde bespre kingen zullen, naar gisteravond uit be trouwbare bron verluidde, waarschijnlijk vandaag tot een accoord leiden. Het zou den Duitschen debiteuren gelukt zyn in de rentekwestie concessies te ver krijgen, in dier voege, dat de gemiddelde rente. incl. provisies en commissies, van ca. 4 3/4 tot 41/4 procent wordt verlaagd. Verder zien de crediteuren voorloopig af van de krachtens de „Stillhalte'-overeen- komst vervallende Duitsche kapitaal-aflos singen. Er wordt aan herinnerd, dat de bedra gen die op grond van de Zwltsersche clausule van credieten ln korten termyn in dezulke op langen termyn zyn omgezet, niet onder het transfer-moratorium vallen. De besprekingen zouden volkomen har monisch zyn verloopen, en van Duitsche zijde is men over het resultaat zeer vol daan. Vandaag heeft een bijeenkomst plaats van crediteuren met dr. Schacht. WASHINGTON. 16 Juni. (Reuter). Nu de Amerikaansche schatkist slechts een ge deelte van de in December en in Juni ver vallen oorlogsschulden heeft ontvangen is het tekort op de Amerikaansche begroo ting met ruim 132 miilioen gestegen. De Britsche ambassadeur is de bespre kingen met de ambtenaren van het de partement van buitenlandsche zaken aan gaande de plannen tot onderhandelen over de oorlogsschulden, begonnen. LONDEN. 16 Juni. (Reuter). De Griek- sche delegatie verklaarde zich bij het douanebestand te willen aansluiten, mits het bestand elk gewenscht oogenblik op gezegd kon worden. In de vergadering der economische com missie is op voorste! van den president, dr. Colyn, besloten geen algemeene rede voeringen te houden. Teneinde een pro gramma te kunnen samenstellen is de ver gadering tot Maandag verdaagd. Ook de financieele commissie is tot Maandag ver daagd. Hier stelde de Zweedsche delegatie voor de rede van Chamberlain als basis der besprekingen te nemen. NEW YORK. 16 Juni (V.D.) Byna al gemeen is men van oordeel, dat door het niet voldoen aan hun verplichtingen door een groot aantal landen feitelijk een einde is gekomen aan de getroffen regelingen inzake de oorlogsschulden. Venvacht wordt, dat by de aanstaande onderhande lingen ongetwijfeld veel der oorlogsschul den zullen worden geschrapt. Tegenover Finland, het eenlge land dat het vo/le bedrag heeft betaald, is men zeer erkentelyk. Men is vooral ontstemd tegenover Frank rijk. De Amerikaansche bladen kondigen opvallende plaatsen aan, dat Frankrijk zijn oorlogsschulden niet betaalt, terwijl de Fransche Bank een goudvoorraad van vier milliard dollar heeft. Hierbij wordt erop gewezen, dat men ln Frankrijk het optre den van Engeland dwaas vindt omdat' het een gedeelte der schuld heeft voldaan. De ..New York Times" meldt uit Londen, dat Engeland, Frankrijk en Italië aan Oostenrijk een leening van 40 miilioen dollar zullen verstrekken, zooals men in Lausanne aan Oostenrijk heeft beloofd. Het blad maakt van dit bericht melding onder den titel: „Oostenrijk krijgt een leerling als bolwerk tegen de Nazi's. ITALIAANSCHE BANK SLUIT. BELZANO, 16 Juni. IV. D.) De voor htj economisch leven in het thans Italiaan-1 sche deel van Zuid-Tirol van zeer groot, L beteekenis zijnde Banca del Trentaiio,l dellé Alta Adige. die haar zetel heeft tel Trient en filialen in alle plaatsen vuil eenige beteekenis in Zuid-Tirol heeft haar loketten moeten sluiten. VOORUITGANG IN DE AMERIK, PRODUCTEN. NEW YORK, 16 Juni (V.D.). De proóïil in de maand Mei van de maatschapjjö I aangesloten, by de Nationale Kamer val Koophandel voor de Auto-industrie, ra| de grootste sedert 22 maanden. De Mei-productie was 51 pCt. grarar dan die in Mei 1932. JAPAN NEEMT VOORZORG- MAATREGEIEM TOKIO, 16 Juni (V.D.) De Japanscht admiraliteit ontving van de regeering I credieten om het Zuideiyk deel van Sachalin te versterken, bovendien zullen I daar eenige Japansche oorlogsschepen onder gestationeerd om dat het hier een strategisch punt tegen Rusland beteekent. TOKIO, 16 Juni (VJDj Het Japansche kabinet besloot den minister van econo mische zaken te machtigen verdere tegen maatregelen tegen den Engelsclien en Inüischen invoer te nemen, die waar- schijniyk reeds 1 Juli in werking zullen treden. o ACTIE TEGEN DE BERLIJNSCUE DAKLOOZEN, BERLIJN. 16 Juni. (V. Dj In verband met de algemeene volkstelling heeft de Berlynsche politiepresident in den nacht van Donderdag op Vrijdag alle in Berlijn rondzwervende dakloozen laten oppakken. Voor dit doel heeft de politie tegen mid dernacht alle parken in Berlijn laten doorzoeken. Bovendien werd een onder zoek ingesteld in de wachtkamers der sta tions en tenslotte ook in den grooten die rentuin Ook andere plaatsen in Berlyn, waar de dakloozen des nachts meermalen toevlucht zoeken, werden door de politie onderzocht Op het oogenblik is het resultaat van deze actie der politie nog niet bekend. Alle dakloozen zijn ter beschikking van den politiepresident gesteld, om hun iden titeit ten behoeve van de volkstelling vast te stellen. Bovendien heeft de politie op deze wijze de hand kunnen leggen op aue lichtschuwe elementen, die in de Duitscne hoofdstad vagebondeeren. SCHEURING BIJ DE SPAAN'SCHE REPUBLIKEINEN. MADRID, 16 Juni (Reuter). Don Miguel Maura, die in 1930 zich met groote over tuiging aan de zyde der republikeinen schaarde, heeft medegedeeld dat hij en - andere leden der conservatieve partij geen deel meer zullen nemen aan de parlemen taire werkzaamheden, zoolang de tegen woordige regeering aan het bewind is. In een manifest verklaart Maura, a* de tegenwoordige Cortes niet langer j>- openbare meening in Spanje vertegen woordigt. Wij staan, zoo zegt hij. over een dictatuur en daartegenover moe ten wij een gelijksoortige houding aan"" men als tegenover de dictatuur, die tor instorting der monarchie heeft 8e'^~,.n. republiek moet worden verdedigd tege over hen. die misbruik manken van macht. Tot slot kondigt Maura aan. elk wetsontwerp, dat in de toe» door de Cortes zal worden ëoe^ „„\ei door zyn party als van nul en 6ee"e waarde zal worden beschouwd. 5-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2