174steJaargang VRIJDAG 16 JUNI 1933 No. 22466 Ifficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN ets. ner regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen [aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle jndere advertentlën 35 Cts per regeL Kleine Advertentlën Ittslultend bl] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts lij een maximum aantal woorden van 30. bcasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van rteven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTta Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week «0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. I nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. ONTEIGENING. L::meester en Wethouders van Leiden haen ter algemeesne kennis, dat een lhrift van het proces-verbaal der op 26 f 1933 in deze gemeente gehouden zit- van de Commissie uit Gedeputeerde jen der provincie Zuid-Holland, tot het hooren van bezwaren tegen het plan f onteigening ten behoeve van de ver hing van het wegvak van het gedeelte [den Rijksweg No. 11 fRiiks wegenolan li Leiden-Bodegraven, tusschen KM I en K.M. 21.2 overeenkomstig het be lde in titel Ila der Onteigeningswet. J Secretarie dezer gemeente voor- een |r ter inzage is neergelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. 2571 liden, 16 Juni 1933. SANEERINGSPLAN BLOEMBOLLENBEDRIJF. irgemeester en Wethouders van Leiden [een ter kennis van belanghebbenden aan de bij hun College bekende bloem- Inkweekers zijn toegezonden formulie- |voor de registratie van de thans met nbollen beteelde grondoppervlakten in |and met de door de Regeering te ne- maatregelen tot saneering van het nbollenbedrijf. (reekers die geen formulieren hebben langen kunnen zich tot het in ont- est nemen daarvan vervoegen op de feentosecretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, liden 16 Juni 1933. 2570 AANWINSTEN ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM. Academisch Historisch Museum ft gedurende de laatste maanden eeni- elangrijke aanwinsten ontvangen. Het Iscn Studenten Corps stond uit zijn pief een collectie doubletten van pro- peprenten en afbeeldingen Sociëteit erva af terwijl van de Vereeniging Vrouwelijke Studenten eenige foto- plën van het clubgebouw en 'n lust-rum- p'- werden ontvangen. Van particulie- kreeg het Museum o.a. college-lijsten 1824, portretten van hoogleeraren Ikwerken en bullen ten geschenke. De V Ateliers voor Edelsmeed en Penning- Ne Koninklijke Begeer" bood de vol tige serie herdenkingsmedailles van Pis Willem van Oranje aan. fooals bekend is conservatrice van het eum mevr. O. C. D. IdenburgSiegen- |k van Heukelom. GEM. KWEEKSCHOOL. lijfde en laatste groep. Geslaagd de eren: J. Olivier. Ph. E. H. Roelofs en G. [Spanjaard, allen alhier en A. J. Paling, Sstgeest en H. J. Vooren, Sassenheim. 'Jgewezen één candidaat. pOEMING ORGANIST HOOGL. KERK. .Door de Gemeente-Commissie der Ned.- f rv Gemeente is na vergelijkend examen (genomen door de heeren di J. Wage- pr te Den Haag en Leo Mens alhier als [p 1 van de voordracht benoemd tot or- pnist der Hoogl Kerk de heer Feike pma. te Den Helder. het 6de r.v.a. op marsch. I Nadat het 6de r.v.a., zooals gemeld, Toensdag gemarcheerd had van Bolsward 'Ver Sneek naar Sint Nicolaasga, waar een Wening werd gehouden, werd de tocht isteren voortgezet naar Steenwijk. Van- aa" marcheert de troep naar Zwolle, waar |et Stedelijk Muziekcorps ter eere van de sten hedenavond een concert geeft in Buitensocieteit. Morgen wordt de laatste étappe naar Ol- Bebroek afgelegd. rijtoer der verpleegden geref minne huis. Gisteren hebben de oudjes uit het Geref. Minnehuis aan de Kaarsenmakersstraat feer hun jaarlijks terugkeerende .Rijtoer Pemaakt en wel dit taar naar het Gooi. p' 9 uur voormiddags vertrokken ze met r toerlngcars naar Amsterdam om vervol gens in Laren het middagmaal te nutti- gpn Daarna werd het naleis der Koningin Jioeder te So°-t-'nV bezichtigd en vervol gens over Zeist-Utrecht weer naar huis w.S AYon<is om halftien keerden de 1terst voldaan over den heerlijken dag, net tehuis terug. DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische vraagstukken. De algemeene debatten ter Economische Conferentie zijn gesloten en nu komt het eigenlijke „werk". Onze Premier Colijn is zelfs voorzitter van een der beide com missies geworden, hetgeen een mooie on derscheiding mag worden genoemd. Als het „werk" nu eens even vlot wilde gaan als de loop tot dusver was De onderhandelingen over de definitieve regeling van de oorlogsschulden tusschen Engeland en de Ver. Staten, zullen worden voortgezet door Sir Ronald Lindsay, den Britschen ambassadeur te Washington, die in hooge mate de leiding heeft gehad bij de jongste onderhandelingen. Men is in Londensche politieke kringen van meening, dat de eindregeling in hooge mate zal af hangen van den loop der gebeurtenissen ter economische conferentie. Men verwacht dat de Engelsche delegatie niet dan over eenige weken en misschien zelfs niet voor September, naar Washington zal gaan, waarschijnlijk zal de delegatie onder lei ding staan van Neville Chamberlain. Er wordt op gewezen, dat een definitieve overeenkomst in ieder geval goedgekeurd moet worden door het Amerikaansche congres en het Britsche parlement. Finland is het eenige land dat volledig heeft betaald! Op de 144 millioen dollar die gisteren verwacht werden, is tot nog toe 11.148.592 betaald, n.l. 10 millioen door Engeland, 1 millioen door Italië en 148.592 door Fin land. Roemenië zal 2 pCt. betalen. Vernomen wordt dat thans werkelijk goede vorderingen bij de valutabesprekingen zijn gemaakt. Men spreekt van het bereiken van overeenstemming omtrent de basis waarop nauwere samenwerking tot steun en stabilisatie van de deviezen door de drie circulatiebanken zou geschieden. De Amerikaansche deskundigen zouden met de Engelsche en Fransche vertegenwoor digers zijn overeengekomen, dat de dol lar en het pond binnen bepaalde grenzen stabiel moeten worden gehouden. De basis, op welke de samenwerking zou ge schieden, zal wel niet worden meegedeeld. Men weet dus niet, tusschen welke grenzen de koersschommelingen zullen worden beperkt. De laatste dagen zijn r eeds herhaalderlijk de Engelsche en Ame rikaansche wenschen met betrekking tot het peil van stabilisatie genoemd, n.l. van Engelsche zijde een koers van 3.75 a 4 en van Amerikaansche zijde van 4.20 a 4.30. Het kan nog niet worden vastgesteld in hoeverre men elkaar t. a. v- de stabili- satiekoersen tegemoet is gekomen. Critiek op de vermoedelijke overeenkomst, die tot stand is gekomen zou nog voorbarig zijn. Men heeft alleen den indruk, dat de over eenkomst nog zeer soepel en elastisch is gehouden. In hoeverre echter inderdaad een verbetering van den toestand is be werkstelligd, kan men op het oogenblik nog niet uitmaken. In ieder geval stabilisatie is nog niet bereikt en vandaar een uitlating van Woodin, dat als dit geschieden zou. dit te Washington zou zijn! De onderhandelingen te Londen van bondskanselier Dollfuss over de emissie van de Engelsche tranche van de Oosten- rijksche leening van 300 millioen Schilling zijn, naar in conferentiekringen verluidt, met succes bekroond Men verwacht thans, dat de financieele transacte in den loop van enkele weken zal plaats vinden. ENGFI AND. Tusschentljdsche verkiezing. Bij de tusschentijdsche Lagerhuis-ver kiezing in het district Aitrlncham is de liberaal gekozen met 15.892 stemmen tegen 5392 op den conservatief en 8333 op La bour. Er verandert dus niets. DE ARBEIDSBEURS. Op den 15en Juni 1933 waren 2752 (v. j. 2633) werkzoekenden ingeschreven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Banketfabriek „Wilheimina" Burgsteeg 7. Leiden. Gisteren maakten de leerlingen van de Vakschool voor meisjes aan het Rapen burg alhier, onder leiding van de directice en leeraressen een uitstapje naar Bloe- mendaal en omstreken. Blijkens een advertentie in ons Blad van gisteren heeft de Vereeniging Effec- tenbescherming tegen morgenmiddag in „der. Vergulden Turk" een openbare ver gadering uitgeschreven teneinde te trach ten de houders van Duitsche obligaties tot elkaar te brengen en gezamenlijk de maat regelen te bespreken welke in verband met het door dr. Schacht ingestelde mora torium het gemeenschappelijk belang het best dienen Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de inschrijving van leerlingen voor de school der Eerste Letd- sche Schoolveieenigtog In het Noordeinde. DUITSCHLAND. Nu tegen het Centrum? Het verbreiden van vereenlglngen gaat nog steeds door. Het trekt daarom zeer de aandacht, dat Hugenberg's partijgenooten opnieuw hun trouw aan den leider scherp naar voren brengen. Is het Centrum thans aan de beurt? In den Prulsischen persdienst der N.S. D.AP. publiceert Kube een artikel onder het opschrift „Partij-politieke gelijkscha keling", waarin hij wijst op het veelvuldig overgaan van afgevaardigden naar de N.S D.AP., waaruit hij de conclusie trekt, dat alle partijen in Duitschland lang zamerhand moeten verdwijnen. Ook het centrum, aldus luidt het o.a. In dit artikel, moet inzien, dat het op den duur als partij niet meer kan bestaan. De koude en berekenende Bruning was de gevaarlijkste tegenstander der nationaal- socialistische vrijheidsbeweging. Ook in het centrum kraakt het. Het centrum weet heel goed, dat de tijden van het parlementair geregeerde Duitschland voor goed voorbij zijn. In de parlementaire democratie kon het centrum op den be- ruchten wip zitten. Het is thans echter onze strijdwil dat dit rangeerstation der politiek definitief blijft opgeheven. Duitschland mag zich nooit weer onder werpen aan beslissingen van het centrum. Duitschland moet leven, daarom moeten de partijen sterven. De indertijd gearresteerde leiders van den Algemeenen Duitschen Vakverecnl- gir gsbond, Grassmann en Leiparty zonden zich naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, weer op vrije voeten bevin den. De „Matin" publiceert een telegram uit Genève, waarin wordt meegedeeld, dat de ge,vezen Duitsche rijkskanselier Von Schleicher er in zou zijn geslaagd uit Duitschland te vluchten en zich op het oogenblik in Zurich bevindt. Het Zwitsersche Telegraafagentschap geeft echter een volledig dementie van dit bericht, dat nu al voor de tweede maal op duikt. OOSTENRIJK. De strijd tegen de Nazis. Volgens de gegevens zijn rond 1140 funetionnanssen van de nationaal socialis tische partij in arrest gesteld, waarbij in het oog moet worden gehouden dat de rapporten uit Salzburg en Vararlborg nog niet zijn ontvangen. De meeste arrestaties, n.l. 408 werden verricht in Neder-Oosten- rfjk, waarop Stiermarken volgt met 340 arrestanten. In Titol zijn 187, Opper-Oos- tenrijk 200 en in Karnten 110 personen ge arresteerd Onder deze arrestanten be vindt zich een reeks staatsambtenaren, waaronder 9 officieren van justitie, 7 rechters, 37 gendarmerie-ambtenaren, 21 actieve leden van het bondsieger, 8 vroe gere staatsofficieren, 150 onderwijzers, 61 employés van de bondsspoorwegen, 47 landsambtenaren. 37 advocaten, 81 burge meesters, 47 gemeenteraadsleden, 111 raadsleden van plattelandsgemeenten en 214 districtsfunctionnarissen. De kabel, die Weenen met Italië ver bindt en in het geheel 166 lijnen bevat, is bij Semmering stukgesneden. Alle verbin dingen met Italië, behalve de radio-tele grafische. zijn dientengevolge sedert gis termorgen vroeg verbroken. De aanslag moet bijzonder goed voorbereid zijn, daar de kabel een meter diep onder den grond lag. Direct is men aan het herstel begonnen. In een interview heeft Dollfuss gezegd, dat hij het betreurde, dat alle maat regelen tegen de Oostenrijksche N SDAP als onvriendelijke handelingen tegen het Duitsche rijk beschouwd werden, terwijl deze een kwestie van zuiver binnenland- schen aard vormen. Om de bestaande span ning te laten verdwijnen was goede wil van weerskanten noodig. Bij Oostenrijk was deze wil aanwezig. In antwoord op dit interview meldt Wolff uit Berlijn, dat de Duitsche regee ring het niet als een binnenlandsche aan gelegenheid van Oostenrijk kan beschou wen, als onderdanen van het Rijk van wege hun lidmaatschap van de N.S.D.A.P. worden gearresteerd en tenslotte zelfs een gezantschapsattaché in de gevangenis wordt gezet. Hierin ligt de kern van het conflict. Goede wil blijkt uit een dergelijk optreden niet. Men zie in dit verband het Interview met de Wasserback en men zal toch even verstomd staan! De Duitsche minister Goebbels noemde het dwaasheid, wanneer men zou willen aannemen, dat de rijksregeering dit con flict heeft geprovoceerd uit partijoogpunt. Op 30 Januari is in Duitschland de natio- naal-sociaiistische beweging aan het be wind gekomen terwijl in Oostenrijk deze beweging tot de oppositie behoort. Uit dezen stand van zaken zijn een groot aan tal conflicten voortgesproten, daar wij niet konden toelaten, dat aan Duitsche staats burgers in het bevriende Oostenrijk het dragen van symbolen, welke door de Duit sche regeering waren goedgekeurd, werd verboden Vooral in den tijd van vacantie- reizen zouden conflicten onvermijdelijk geweest zijn en daarom achtte de Duitsche regeering zich verplicht om reizen naar Oostenrijk voor den Duitschen staatsbur ger te verbieden. Er is geen sprake van, dat bij dit conflict op eenigerlei wijze partijstandpunten hebben meegesproken. De Duitsche regeering heeft zich slechts laten lelden door het streven, conflicten en diplomatieke Incidenten, welke in do verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland een onverdraaglijke spanning scheppen te vermijden. Ik maak daarom tevens van deze gelegenheid gebruik, om uiting te geven aan onze vriendschappe lijke gevoelens tegenover het OostenrUk- sche volk. De Duitsche rijksregeering, en met haar het geheele volk, wordt geleld door het streven, het Oostenrijksche volk met warme sympathie en met oprechte hartelijkheid te bejegenen. Mooie woorden, doch de daad De „Arbeiterzeltung' waarschuwt de Oostenrijksche regeering voor het nemen van economische représailles en verzoekt haar opnieuw het geschil tusschen Oos tenrijk en Duitschland voor te leggen aan den Volkenbondsraad. Ten slotte stelt het blad de vorming van een eenheidsfront voor tusschen de regee ring Dollfuss en de socialisten. Zulk een eenheidsfront, gericht tegen het nationaal-sociallsme in Oostenrijk, zou pas „het ware Oostenrijksche een heidsfront" beteekenen. BINNENLAND. Een KedetailJeerde uiteenzetting van het economisch werkplan voor Indië. (3c Blad). H. M. de Koningin betuigt Haar dank voor dc restauratie van het kerkkoor tc Delft. (Binnenland. 3e Blad). Dc jubileumhcrdenking van dc N.V. Rot- terdamsche Lloyd. (Binnenland. 3e Blad). Do jaarlijksche premie-keuringen to Hoofddorp. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). TSJECHO-SLOWAKIJE. De Duitsche S. P. D.'ers niet welkom. Het Tsjechichte landbouwblad Vecer, van minister-president Malypetr, schrijft: Er werden overijlde voorbereidingen ge troffen om den zetel der S.P.D. naar Praag over te brengen. De leiders der sociaal-democraten hebben de lijn van het Marxisme verlaten en wel niet zeer dapper. Helaas zijn ze juist tot ons geko men. Dit doet ons heelemaal geen genoe gen. Wij hebben zelf zorgen genoeg. Wij hebben niet het verdriet noodig, dat ons land zeer zeker zal treffen, wanneer die lieden bij ons intrekken. Wij moeten u zeggen: „Wie kaatst moet den bal ver wachten". Wij willen rust en gewone be trekkingen en daarom zijn wij er perti nent tegen, dat bij ons propaganda zou worden gevoerd tegen een naburig Rijk. Er worden pogingen gedaan ook onze officieele persinstantie te overstroomen met berichten tegen Hitler. Wij zullen op ons gebied geen Hitler-dom dulden. Wij zullen evenwel ook niet toelaten, dat zekere emigranten-organisaties ons moei lijkheden bereiden. Wij zullen niet rustig toezien, dat men tegenover ons iets der gelijks zou ondernemen. Al hebben wij ook het twijfelachtige geluk hen bij ons te kunnen begroeten, toch zullen wij niet toestaan, dat zij ten slotte onze instellin gen in dienst van hun propaganda stellen, zooals bijv. de heer Wels heeft gedaan. Het is ook niet zeker, of hij werkelijk namens de S.P.D. kan spreken, want de meerderheid der leiders is in Duitschland gebleven. ROEMENIE. Verzoening. Er heeft een verzoening plaats gehad tusschen koning Carol en prins Nicolaas. o VEREENIGDE STATEN. Groot vlootbouwprogram. De secretaris van marine, Swanson, heeft een groot vlootbouwprogram voor de eerstvolgende drie jaren aangekondigd. Het program, voor de uitvoering waarvan 238 millioen dollar noodig zijn voorziet in den bouw van: 20 destroyers. 2 vliegtuig- moederschepen 4 kruisers van 10 000 ton, 4 onderzeeërs en 2 kanonneerbooten De kosten zullen door Roosevelt ter be schikking worden gesteld uit het fonds voor het openbare bouwprogram. BUITENLAND. De algemeene debatten ter Economische Wereldconferentie gesloten. (4e Blad). Dr. Colijn voorzitter van de economische commissie. (4e Blad). De betalingen aan Amerika. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). Schandelijke behandeling van den uit Berlijn uitgewezen Oostenrijkschen pers- attaché. (Buitenl., Ie Blad). Program voor vlootbouw in Amerika. (Buitenl.. Ie Blad). EEN INTERVIEW MET DR. WASSERBAECK. GROVE SCHENDING VAN HET VOLKENRECHT. Schandelijke behandeling in dc gevangenis. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met den tc Berlijn gearresteerden en vervolgens uitgewezen pers-attaché bij het Oosten rijksche gezantschap aldaar, Dr. Erwln Wasserback, in den boottrein naar Hoek van Holland op zijn doorreis van Berlijn naar Londen, waarheen hij door de Oos tenrijksche regecring is overgeplaatst, om als pers-attaché te worden toegevoegd aan de Oostenrijksche legatie aldaar. Dr. Wasserback was ruim twaalf jaar werkzaam aan de Oostenrijksche legatie te Berlijn, waarvan de laatste tien Jaar als legatieraad en j>ers-attaché. Hij gaf ons het volgende relaas van zijn arres tatie: Dinsdagavond had hij tot laat in den nacht zitten werken In zijn particuliere woning te Berlijn-Schoeneberg, waar hij in de Badensche Strasse een flat be woonde- Het was kwart voor twee toen hij auto's voor het huls hoorde en er bij hem gebeld werd. Op zijn vraag, wie er was, werd geantwoord: „Geheime Staatspoli tie", en werd geëischt, dat hij do deur zou openen. Gevraagd naar het doel van hun komst, antwoordden de ambtenaren, dat zij bevel hadden, dr. Wasserback te arres teeren. Dr. Wasserback verklaarde hier op, dat zulks onmogelijk was, omdat hij onder bescherming van zijn diplomatieke rechten stond, en dat de ambtenaren geen recht hadden zijn woning binnen tc dringen omdat deze het recht van exter ritorialiteit genoot. Nog steeds achter dc gesloten deur antwoordden de politieman nen, met dit alles geen rekening te kun nen hoiiden, omdat zij nu eenmaal het arrestatiebevel in hun zak hadden en dit bevel hadden op te volgen. Dr. Wasserback probeerde onmiddel lijk, of zijn telefoonverbinding niet was afgesneden, en toen zulks niet het geval was, telefoneerde hij terstond den Oos tenrijkschen gezant. Tauschltz, die zeide, onmiddellijk stappen te zullen doen en hem bovendien adviseerde, terstond de Oostenrijksche legatie te Londen op te bellen, opdat deze Bondskanselier Dollfuss die in verband met de Economische We- Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende -- wonende (straat) --No icenscht het ..LE1DSCH DAGBLAD" vanaf - tmopgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1