De economische wereldconferentie. de algemeene debatten gesloten. 74,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Juni 1933 Vierde Blad No. 22466 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. L - Ikf Dr. Col ij n voorzitter der Economische Commissi Gisteren zijn te Londen de algemeene ■debatten ter Economische Wereldconfe rentie teneinde gebracht. I Bennett (Canada) verklaarde zich eens [met het monetaire voorstel van Cham- Iberlain, maar bepleitte een onmiddellijke I stabilisatie van de deviezen van Engeland I en de Ver. Staten en deed een beroep op I de conferentie om de kans op welslagen Iniet in de waagschaal te stellen door over- I dreven voorzichtigheid. Canada aanvaart |den douanewapenstilstand voor den duur I van de conferentie, maar hij hoopte dat I de conferentie zich niet zal concentreeren 10p een duurzaam bestand van bestaande I toestanden. Bennett meende dat de graan- I invoerende landen ernstig de mogelijkheid I moeten onderzoek om hun graanbehoefte I te vermeerderen. Op deze wijze zal sneller leen nieuw evenwicht gevonden worden Idan wanneer de aanpassing bereikt zou I moeten worden door beperking van de I productie. I Dr. Soeng, China, zeide, dat walmeer I de levensstandaard in China zoo hoog ge- I stegen was als men het van plan was, Iciuna de grootste van alle markten zou I vormen. Zoo groot, dat het een beslissende I factor was in een toekomstige aera van I nelvaart: een voldoende oplossing van de I problemen van ontwapening en veilig- I beid moest worden gevonden wanneer een I blijvend succes op oeconomisch en mone- tair gebied bereikt zou kunnen worden. Daarop werd de aangekondigde reso- J latie der sovjet-delegaties ingediend- [Daarin wordt gewezen op de totstandko- 1 ming van het tarievenbestand voor den I duur van de conferentie en de Sovjet-de- llcgatle stelt voor, teneinde de werking van ■het douane-bestand zoo doeltreffend mo- 111# te doen zijn, dat alle wettelijke en I administratieve maatregelen die reeds ge- Bref/en of nog van kracht zijn, en die I een economischen aanval of een discrimi- I batte van een of ander land beteekenden, I door de desbetreffende regeeringen wor- I den teruggenomen, onverschillig de be- I weegredenen die tot het nemen van deze Imaatregelen hebben geleid. Men zal de ■plank wel niet ver mis slaan, indien men I in deze resolutie der Sovjet-Unie een stap I ziet die een terzijdestelling van het door I Engeland speciaal voor Rusland getroffen |invoer-embargo wil bewerkstelligen. Urena, vertegenwoordiger van de Do- minicaansche republiek, beperkte zich tot algemeene kwesties. I Namens Turkije verklaarde Tewfik jRushdi Bey, dat de Turksche begrooting |voor een groot deel op 's lands douane- I inkomsten gebaseerd is. Turkije treft [echter maatregelen tot een geleidelijke steem en L <- £et continge°teeringsy- vnmSJ *g volkomen accoord met het voorstel der sovjets tot een economisch non-agressie-pact. Parn (Mexico) deelde mede, dat zijn land bereid is, zijn monetair systeem aan te passsen aan een ander, Internationaal systeem, indien de conferentie eventueel invoering van zulk systeem zou aanbe velen. Even bereid is Mexico, elke actie te steunen, welke verbetering der prijzen beoogt. Namens Griekenland voerde Maximos het woord. De conferentie kan van den steun van Griekenland verzekerd zijn. Weinig landen hebben meer van de crisis te lijden dan Griekenland. De tabak-uit voerwaarde b.v. daalde van 12 mlllioen gouden sterling in 1922 tot 3 miUioen in J932. Maximos gaf vervolgens een over zicht van den algemeenen financieele toe stand van zijn land, dat zich voor de in- eenstorting gedwongen zag, een devisen- controle in te stellen en een regeling van zijn buitenlandsche schuld na te streven. Maximos besloot: De regeering van Griekenland zal geen middel ongebruikt laten om zijn financieel evenwicht te her- stellen- Vervolgens spraken nog: Albanië, Peru, Ierland, Estland, Haiti, Nieuw-Zeeland en Venuzuela. Nadat de laatste spreker het woord had gevoerd, deelde de voorzitter MacDonald mede. dat de algemeene discussie geslo ten was. Hij wenschte de gedelegeerden geluk met het snel verloop van deze eerste phase der conferentie en verklaarde, dat dit wel een der meest practische confe renties is, welke hij ooit heeft gepresi deerd. Tegen het eind van de algemeene dis cussies deed zich een amusant incident voor. In groote spanning over het resul taat van de besprekingen van het bureau hadden de delegaties zich vroegtijdig in de groote zaal vereenigd. Zij wachten echter vergeefs; de leden van het bureau verschenen maar niet. Tenslotte bleek, dat het heele bureau in de lift, tusschen de eerste en tweede verdieping van het con ferentiegebouw, was blijven steken. Het duurde acht minuten, voor men de heeren kon bevrijden. Deze vertraging in de komst van de leiders, die de conferentie tot groote stiptheid hadden aangemaand, verwekte in de zaal groote hilariteit. Commissie-leiders. Cox (Amerika) is benoemd tot voor zitter, Jung (Italië) tot ondervoorzitter en Bonnet (Frankrijk) tot rapporteur der fi nancieele commissie. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 18 JULI. BENTHUIZEN. Ned.-Herv. Kerk Voorm. halfelf (Bed. H. D.) en nam. 7 uur. ds Van Apeldoorn, van Leiden. Geref. Gem Voorm. halfelf en nam 3 en 7 uur. leesdienst. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Muller; nam. halfzeven ds Kruishoop. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb H. A.) en nam. halfzeven, ds Dam Geref. Gem.: Voorm 10 uur en nam. halfzeven, leesdienst. Evang. Luth. Kera: Voorm. 10 uur, ds. C. Met. van Zaandam. BOSKOOP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, 10 en nam 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, de heer Buitenbos, cand. te Amersfoort. Chr. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. 6 uur, prof. Van der Schuijt. van Apeldoorn Remonstr. Kerk (voor Vrijz -Hervorm den): Voorm 10.15 uur ds. Bloemhof van Heilo. HOOGMADE. Ned.-Herv. Kerk Voorm. halfelf. ds. Waardenburg. Colijn is president der economische commissie, de Hamburgsche burgemeester Krognann werd tot vice-president gekozen Als tweede vice-president der finan cieele commissie is dr. Kienböck, presi dent der Oostenrijksche bank, aangewe zen, en als tweede vice-president der eco nomische commissie Lebreton (Argen tinië.) De benoeming van onzen premier brengt geen verandering in zijn plannen. Hij zal wekelijks naar Nederland terugkeeren om de bijeenkomsten van het kabinet te pre- sideeren. Mocht het noodlg zijn, dan zal de algemeene voorzitter der conferentie, Ramsay MacDonald, tijdens de afwezig heid van dr- Colijn de noodige zorgen wijden aan de zaken van de oeconomische hoofdcommissie. Hedenmorgen half elf komen de com missies bijeen. Men verwacht de instelling van eenige subcommissies. Bij een ontvangst der journalisten ver klaarde Huil gisteren, dat er nog geen definitieve overeenkomst over de stabili satie gesloten is, maar dat de kwestie da gelijks duidelijker wordt. Huil was gisteren optimistischer dan de vorige dagen, wat het lot der conferentie aangaat. Hij wees op de bemoedigende factoren, dat de werkzaamheden bespoe digd zijn en dat alle gedelegeerden het eens zijn over de grondoorzaken van de crisis en de hoofdgeneesmiddelen. Nu moeten nog de bijzonderheden wor den besproken en moet men het eens worden over de methodes om de alge meene overeenkomsten uit te voeren. DE KAAG. Ned.-Herv. Kerk: Geen opgave ontvan gen. KATWIJK-AAN-DEN-KIJN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm halftien. ds. Pras van Katwijk-aan-Zee: nam 6 uur ds Rutgers van Katwijk-aan-Zee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds Meijering. R.-K Kerk: Voorm halfacht (Vroeg mis). pastoor J Buys: voorm halftien (Hoogmis), pater Ananias O.F.M.: nam. halfacht (Plechtle Lof) parioor Buys. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam 6 uur leesdienst. KOUDEKERK. Ned-Herv Kerk: Voorm. 10 uur ds. Odé; nam. halfzeven de heer Smit van Heemstede Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds Haspers. LEIDERDORP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfzeven ds. Streeder. Geref Kerk Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. NIEUWKOOP. Ned.-Herv. Kerk Voorm. 10 uur de heer Smits van Haarlem; nam. halfacht. ds. v. Wijngaarden, Geref. Kerk: Voorm. halfelf. leesdienst; nam halfacht. ds. Warnink van Ter Aar. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Nienhuis. NIEUWVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Brink Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 7 uur (Bed. H, A.). ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer Van Scherpenzeel. NIEUW-VENNEP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halfelf de heer Van der Meer van Abbenes; nam. 7 uur, ds Bouman. Geref Kerk Voorm halfelf en nam 4 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 4 uur. de heer Aangeenbrug. NOORD WIJKERHOÜT. Ned.-Herv Kerk; Voorm. 10 uur. ds. v. Noort. OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gem. (Groene Kerkje): Vm. 10 uur, ds Hennemann. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. ds Jansen Schoonhoven; nam. 5 uur. ds. De Bel van Schiedam. OUDE-WETERING. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. Geerling. Geref Kerk Voorm. halfelf en nam. halfacht (Voorb. H. A ds. Van der Bos. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Van Wijngaarden. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur ds. De Jong. SASSENHEIM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. 5 uur. ds. Visser van Noordwijk-Binnen. Ned Prot Bond: Voorm. halfelf. ds. P. van der Veer van Amsterdam. VALKENBURG. Ned.-Herv Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Peter van Rijnsburg: nam halfzeven, ds. Kalkman van Katwijk aan Zee. VOORHOUT. Ned-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Klomp. tVADDINXVEEN. Ned.-Herv Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Dijke van Gouda; nam. halfzeven, lees dienst Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur. ds. Smldt. Chr Afg Gem.: Voorm 10 en nam 6 uur. ds. Grisnigt. WARMOND. Ned -Herv Kerk Voorm 10 en nam 6 uur. ds. De Bel. WASSENAAR. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. W. Mackensle van Amsterdam. ZOETERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H D ds. Eijkman. ZWAMMERDAM. Ned -Herv. Kerk Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, leesdienst. Rem. Geref. Gem.: Voorm, 10.15 uur, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Willlge-Langerak, jhr. E. L W. M. Hoefft. cand. te Schevenlngen. Aangenomen: Naar Retranchemen (Z.), W van der Ven, cand. te Drempt. Naar Exmorra (toez). A. de Groot, cand. en hulppred. te IJmuiden-Oost. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te 's-Gravenhage-West (5e pred.plaats), mr. G. M. den Hartogh, te Hazerswoude en C. J. Sikkel, te Amsterdam Zuid. o MGR. J. D. J. AENGENENT, Gisteren was het vijf jaar geleden, dat mgr. J. D. J Aegenent. bisschop van Haar lem. tot bisschop werd benoemd. Des mor gens is een solemneele hoogmis Coram Pontifice in de Kathedraal te Haarlem opgedragen, waarbij vrijwel het geheele kapittel en de eere-kanunniken aanwezig waren. Het comité van katholieke actie heeft gemeend op bescheiden wijze den bisschop te moeten toonen, hoezeer de katholieken waardeeren wat hij voor hen heeft gedaan Op 8 Augustus, des avonds om acht uur zal een défilé gehouden worden langs de woning van den bisschop op de Nieuwe Gracht te Haarlem. (N.R.Crt.) EEN BRIEF AAN HET PUBLIEK. ..Geliefd publiek! Wij zijn thans sinds l .tele jaren verbonden door een gelukkig huwelijk.... ik houd van U, en ik geloof, I tat U ook van mij houdt. En toch worden I wij van elkaar gescheiden door het voet- licht en het witte doek. I Toen ik hoorde, dat U heel graag eens I Persoonlijk iets van mij wilde vernemen, ten ik snel aan U gaan zitten schrijven I Deze brief is gericht aan allen, die er Plezier in hebben. Aan de huisvrouw, die een oogenblik haar bezigheden in haar gezellig huis onderbreekt en mij haar eendacht schenkt, aan de werkende vrouw, die mijn brief leest in bus of trein, aan de bakvisch, die zoo nadrukkelijk om een eutogram kan verzoeken en last but not least aan de heeren der schepping, zoo ver hun tijd hun veroorlooft, zich bezig te houden met den jongen spring-in-'t-veld Hans Brausewetter. Geliefd publiek, nu vindt gij misschien, dat ik niet zoo oneerbiedig over mijzelf moest spreken, daar ik toch een heel achtenswaardig Berlijnsch acteur ben. hoch dat strookt niet met de afspraak bp 't oogenblik zijn wij maar onder ons en ik zeg, wat mij voor den mond komt dus vooruit! uAaten wij begHrnen bij mijn jeugd ben opgegroeid in Spanje. Als een echte nultsche bengel. Mijn ouders gingen met mij en mijn zuster Renate, die gij zeker nog wel kent van de stomme film, naar mooie land. Doch tenslotte keert men "oh altijd weer naar het vaderland terug, looral wanneer de kinderen intusschen troot zijn geworden en iets verstandigs I ji°et€n gaan leeren. Leeren wilde ik wel, of het verstandig was, wat er in mijn ooid rondspookte, moest nog blijken. tA stelde mij in verbinding met Theodor beofi mii bij zich liet komen en mij il- irtii voor bem te declameeren, want aar, j ubsoluut aan het tooneel. Doch eprfa declameeren had ik heelemaal niet has en een gedicht, dat ik op school emir, erd' kon ik toch niet voor hem ie Mün beste collega Loos, weet nog, hoe je mij toen hebt weggestuurd leer de opdracht, de rol van Melchtal te mün Te,? terug te komen? Ik haalde ten nIe, voor den dag en verscheen kor- Bitm i r 'n Loos' woning als Melchtal. BaaV??!- bemoedigde hij mij. stuurde mij tooneS1Jn,lateren leermeester en ik „leerde "t-eispeien". riant?.?! 'gelukkig) kan ik nu niets ro- Ti? vertellen van een woonwagen rient T1$sen- want mijn eerste engage- riaa>T?f veeds Weenen! Vandaar uit lijn 'JL een grooten sprong, naar Ber oet is een gj.^ genoegen om on onderbroken bezig te zijn, doch het is ook ernstig werk, zooals alle ander werk Waar ik verder nog plezier in heb? Ten eerste sport, voor zoover ik er toe kom, die te beoefenen Want tot professional, als mijn ijshsckeyman in de Ufa-toonfilm „Der Sieger", zal ik het natuurlijk in wer kelijkheid nooit brengen, daarvoor heb ik een kleine „Nebenbeschaftigung". Op het oogenblik ziet gij mij in de nieuwe Ufa-toonfilm '.Wat mannen weten moesten". Deze titel zal den lezeressen waarschijnlijk een triomfantelijk lachje ontlokken. Doch. om het maar meteen te zeggen, het gaat bij dit film-thema niet om een komisch geval tusschen een „hij en een zij" het gaat om ernstiger proble men, om menschelijke verhoudingen en om het verantwoordelijkheidsgevoel van den man Tony van Eyck. Als ik U mijn publiek, verraad, dat mijn partnerin de jonge, bezielde Tony van Eyck is, die de voor deze rol noodzakelijke psychologische overtuigingskracht heeft tot in alle finesses en dat ik gelegenheid heb de juiste gevolgtrekkingen te maken en mij te toonen als een warmvoelend, sympathiek mensch, zal het „hoe" van de film U zeker interesseeren. Want er is appèl mogelijk over het interessante ge- geven. Ik ga eindigen, publiek. ik moet naar de studio. Blijf mij trouw, want ik zing met Tauber „dein 1st mem ganzes Herz!" En wanneer gij mocht vinden, dat ik niet genoeg interessante dingen uit mijn leven heb verteld, dan moet ik daar op antwoorden, dat wij acteurs heel ge wone stervelingen zijn en dat het er achter de coulissen meestal precies zoo uitziet als bij U! Met hartelijke groeten, Hans Brause- yetter. JOHNNY „TARZAN" WEISSMULLER- Geen wonder dat Johnny Weissmuller zich op zijn gemak voelde toen hij de Tarzanrol vervulde in de beide Metro Goldwyn Mayer films, gebaseerd op de verhalen van Edgar Rice Burroughs, waar van de tweede in het komend seizoen zal worden uitgebracht. Hij heeft avonturen beleefd, die de fan tasie van een schrijver waard zouden zijn. De groote zwemmer, die ruim 1.80 M. lang is, was vroeger een zwak jongetje, dat op dokters advies zwemlessen nam in de Chicago river. Toen hij sterk genoeg was en alleen mocht zwemmen in het Michigan meer, begon zijn eerste groote avontuur. Hij zwom achter een roeiboot aan. waarin zijn broer Pete zat, toen zijn aandacht werd getrokken door de eigen aardige bewegüigen van een pleizierboot „The Favourite" genaamd. Op een hon derd meter afstand zag hij de boot over hellen en zinken. Johnny haastte zich naar de plaats des onheils. waar tientallen in het water worstelden. Hij dook en slaagde er in verschillende personen, die geen kans gezien hadden de hutten te verlaten, boven te brengen en terwijl de slacht offers door toegesnelde bootjes opgeno men werden, zag Johnny kans ruim veertig drenkelingen naar de oppervlakte te bren gen. De burgemeester van Chicago reikte hem hiervoor een reddingsmedaille uit. Gedurende een uitstapje naar de Ha waiian eilanden, werd zijn interesse op gewekt door „surf board riding" en als zijn trainer niet in de buurt was, genoot hij van deze sport. Op een dag verloor hij zijn evenwicht en in zijn val ontwrichtte hij zijn heup. Hij werd aan land gedragen, waar een Inlandsch jongetje zei een goed middel te weten. Hij gaf hem een flinke trap tegen zijn heup waardoor het ge wricht weer in de kom schoot en even later was Johnny weer in het water! Toen Bachrach het hoorde, was hij woedend, maar de zwemmer had er verder geen last van. Op een van zijn eerste reizen naar Florida werd Johnny aangetrokken door het blauwe water van de Biscayne baai; hij was al een paar honderd meter van land voor hij de angstige kreten hoorde aan het strand. Hij zag een menigte ge- sticuleeren en naar het water wijzen, waar enkele haaienvinnen te zien waren. Alle snelheidsrecords brak hij dien dag op zijn terugweg naar het strand In Weenen beleefde Weissmuller een eigenaardig avontuur. Hij wandelde over een der Donaubruggen toen hij een man in het water zag springen Johnny be dacht zich niet lang, trok zijn jas uit en wilde hem naspringen, doch drie politie agenten hielden hem tegen Een van hen vertelde hem. dat van die brug lederen dag drie of vier menschen afsprongen, maar de meeste niet verdronken en inder daad kon men den man zien drijven, daar de lucht in zijn kleeren hem omhoog hield. Weissmuller heeft tientallen menschen gered en heeft een tijd lang zijn broer Pete geassisteerd, die verbonden is aan de reddingsbrigade van het Michigan- meer en de laatste vijf jaaT meer dan achthonderd menschen uit het water ge haald heeft. o - Uï - V-V j fir; mfê =3s- ..v!' Liane Haid als Marion in De Ster van Valencia" HOE LIANE HAID HAAR EERSTE ROL SPEELDE In de hal van een der eerste Berlijnsche hotels wachten we op Liane Haid. Terwijl we onze oogen laten ronddwalen, bemer ken we, dat deze betooverende „grande dame" van de film in deze atmosfeer van élégance en geld wondervol past. Welk een verrassing, wanneer we voor het eerst met haar spreken! „Ik ben ge lukkig eindelijk weer eens een mensch van vleesch en bloed te mogen voorstellen En wel een cabaretzangeres, de vrouw van een machinist (Paul Westermeier) in de Alfred Zeislerfilm „Ster van Valencia", die de Ufa binnenkort gaat uitbrengen. Na langen tijd een rol, waarvoor ik me geheel gegeven heb. Deze zangeres is in de macht van misdadigers en zal zeker het mede gevoel van de toeschouwers opwekken", vertelt Liane Haid. „A propos: misdadi gers! Daar herinner ik me een leuke ge schiedenis, die reeds vele jaren geleden gebeurd is. Hoe was het ook weer. Een voorstadje van Weenen. Een voor jaarsnacht. Regen, die neerruischt. Door de eenzame, slechts spaarzaam verlichte straten, die dicht bij het bosch liggen, gaat met schuchtere passen een klein' meisje, een bekoorlijke bakvisch met een wirwar van goudgele lokken. Achter haar een man. Hij heeft een jong. vriendelijk gezicht Op zijn achterhoofd danst een hoedje, verliest zijn evenwicht en valt op het asfalt. Maar zijn eigenaar let er niet op. Hij moet wel heel diep in het glas gekeken hebben, want voor zijn verzaligde oogen verschijnt zelfs de wereld in twee voudige heerlijkheid. „Hallo, waarom loop je zoo hard? Zijn jullie tweelingen?" roept hij vroolijk het wegloopende meisje achterna. Angstig kijkt zij achter zich. Dronken menschen moeten dikwijls gevaarlijke misdadigers zijn, heeft men haar verteld. Nu omarmt de man vol liefde een lan taarn. Valt, staat morrend op, wrijft met zijn hand over zijn oogen, alsof hij iets wilde wegvegen. Dan lacht hij luid en loopt met wankelende stappen het meisje na Reeds meent hij het allerliefste meis jesgezicht naast zich te zien. Wat nu? Heeft hij zich dan zoo vergisf De kleine heeft een scheeven schouder en loopt kreupel. Arm kind! Zij is ook nog scheel en heeft een verwezen uitdrukking. ,Wat een mormel", mompelt de teleurgestcldo tusschen zijn tanden en krijgt kippenvel Hij kiest het hazenpad voor de schoone Liane Haid, die uit nood een filmartiste werd en wie een succes direct beschoren was. In de nieuwe avonturen-film der Ufa „Ster van Valencia", waarin men in de verdere hoofdrollen Ossi Oswalda Paul Westermeier. Oskar Sima en Fritz Ódemar ziet, behoefde onze kunstenares niet tot het hulpmiddel van zelfmismaking haar vfj a? 'e "e™cn Hoe zij Uit de handen van de misdadigers het moeten vrou- wenhandelaars zijn bevrijd wordt, hoe aan het slot alles weer goed wordt, daar van mag hier niets verraden worden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13