's Zaterdags geopend DE BIJENKORF Qs economische wereldconferentie. IHÜ 748te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 Juni 1933 Derde Blad No. 22465 Dr. COLIJN AAN HET WOORD GEMENGD NIEUWS. den geheelen dag I Voorts spreken Dollfuss, Chamberlain, Hymans, Huil en Benesj. Voor ons. Nederlanders, was de dag van gisteren ter Londensche conferentie vooral daarom belangrijk, omdat de leider der Nederlandsehe delegatie, dr Colijn. zou spreken. Hij was de laatste spreker ea kwam eerst om 6 uur Holl. tijd aan 't woord. Rede Colijn. Over zijn rede het volgende: De radicale genezing van de ernstige monetaire kwaal zou zijn de onmiddel lijke terugkeer tot den gouden standaard, maar hij twijfelde er aan of zulk een ge nezing onder de huidige omstandigheden mogelijk zou zijn. Er moet gezocht worden naar de beste oplossing, ondersteld, dat men zou trachten de middelen te vinden om de schommelingen der valuta binnen zekere nauwe grenzen te houden. Na een zekeren tijd. zou eventueel een uiteinde lijke stabilisatie kunnen worden bereikt. Een overijlde stabilisatie zou nieuwe wan orde kunnen brengen, hetgeen zou kun nen leiden tot een volkomen ineenstor ting. Dit staat eveneens te vreezen, in dien niets zou worden gedaan om de han delsbelemmeringen op te heffen. Iedere stabilisatie van de valuta leidt tot een mislukking, tenzij zij vergezeld gaat van een vrijer goederenverkeer dan thans be staat. Dr. Colijn voegde hieraan toe, dat hoe wel Nederland de Fransche meening deelt, dat men een onderzoek behoort in te stellen naar de mogelijkheid van een be tere verdeeling van het bestaande aantal arbeiders over de beschikbare werkgele genheid de werkelijke oplossing der werk loosheid lag in een vermeerdering van de hoeveelheid te verrichten werk. Dit kan alleen tot stand worden gebracht door een stijging van den omvang van den inter nationalen handel. Een billijke algemeene ontwikkeling van landbouw, industrie en handel is eveneens een eerste vereischte Dr. Colijn bepleitte een afschaffing van de subsidieering van de scheepvaart; de afschaffing of ten minste een aanzienlijke verlaging van de handelsbelemmeringen over de geheele wereld ls noodzakelijk voor een econo misch herstel. Nederland is zich er van bewust, dat een algemeene opheffing of verlaging niet verwacht wordt tengevolge van de bestaande omstandigheden, wes halve hij het principe van de handels overeenkomst tusschen Nederland en België, die doelde op algemeene verlaging der tarieven en afschaffing der andere handelsbelemmeringen, aanbeval. Dollfuss Oostenrijk's bondskanselier Dollfuss verklaarde, dat dc conferentie uit de er varingen van Oostenrijk een goede leer kon trekken. Het was noodig dat men zijn doel concreet stelt en de juiste organisa tie gebruikt. Dollfuss stelde voor een in ternationale organisatie van crediteuren te scheppen omdat hierdoor de regeling der schulden vergemakkelijkt zou worden Vervolgens rekende Dollfuss af met de aanhangers van inflatie, tegenover wie hij verklaarde, dat hun theoriëen inzake prijsvorming en in zake verschillende andere punten zelfbedrog waren. Hij be sloot zijn rede met de woorden ..Es kann der Frommste nicht in Frieden leben. Venn es dem bösen Nachbarn nicht ge tal t." Deze laatste zin stond niet in den oor- spronkelijken tekst, deze woorden heeft Dollfuss blijkbaar al sprekende aan zijn rede toegevoegd. Zij worden beschouwd als aan het adres van Duitschland gericht te zijn. Chamberlain. Chamberlain's eerste voorstel was maat regelen te nemen tot herstel van de groot-handelsprijzen die voldoende waren om den producenten van grondstoffen, respectievelijk landbouwproducten, een rente te garandeeren en het evenwicht tusschen prijzen en productiekosten te herstellen, was duidelijk, dat dit even wicht slechts kon bereikt worden, hetzij boor een verdere drastische verlaging der loonen en andere productiekosten of door een sterke stijging van de groothandels- prijzen- Naar de meening der Engelsche regeering zou de eerstgenoemde methode niet tot resultaten leiden. Allereerst was het noodzakelijk de kwestie der oorlogsschulden op te lossen, wilden de maatregelen op ander gebied succes hebben Belangrijke maatregelen waren afschaffing van de deviezen-con- Jrole, de planmatige regeling van produc ts en afzet, opheffing van de handelsbe perkingen en van de tot groote hoogte opgedreven tolmuren. Ten aanzien van de valuta-politiek was in de eerste plaats noodig dat goedkoope credieten beschik baar werden gesteld. Dc centrale circu latie-banken dienden samen te werken om de valuta-voorwaarden te scheppen, ore voor prijsherstel noodig zijn Er moest Pon politiek gevolgd worden van goed koop en ruim crediet. Hierbij kwam te vens de vraag aan de orde, in hoeverre de vegeeringen door het beschikbaaistel- len van staatsgeld de tewerkstelling van werkloozen konden bevorderen Chamberlain kwam dan op de onder linge verhouding der valuta's. Hét eerste doel eener valuta-politiek was het her stel van een bevredigenden internatio nalen standaard die. naar algemeen er kend werd. de gouden standaard moest bn. Hiertoe was een betere goudverdee- 'S 'usschen de landen noodig. Bij op- nng der deviezenbeperkingen moest de zvravifentle fnancteelen steun aan de aitke staten overwegen J°°«s stelde Chamberlain voor. dat de tbS Iende mogendheden bij jW* overeenkomst zouden overgaan °t verlaging, zoo mogelijk afschaffing del nemin°UenSldies aa" de scheePvaart0»der- Tenslotte sprak Chamberlain over de meestbegunstlgingsclausule. waarvan hij zeiae dat deze slechts in vollen omvang kon worden toegepast op die staten, die bereid zijn een verstandige tolpolltlek te voeren en nieuwe overeenkomsten te sluiten. Hymans. Namens België sprak minister Hymans. Hij betoogde met kracht, dat de monetaire problemen de discussies van de conferentie beheerschen. België acht de monetaire sta- bihsatie van wezenlijk belang voor het her stel van de vrije functionneering van den internationalen gouden standaard en ver wacht een snel accoord tusschen de groote mogendheden, waarvan de oplossing van dit probleem afhangt. Zonder een dergelijk accoord zullen alle pogingen op ander gebied ijdel zijn Met nadruk wees spr. erop. dat België lijdt onder de beperkingen, welke andere landen opleggen aan de internationale kapitaalsbeweging In dit verband kon digde Hymans aan, dat Belgie de mogend heden formeel voorstelt, zich door een in ternationale overeenkomst te verbinden, om samen te werken tot een geleidelijke opheffing van alle kwantitatieve invoer beperkingen. parallel met den vooruitgang van den economischen heropbouw op an dere gebieden. De douane-overeenkomst tusschen Bel gië, Luxemburg en Nederland als voorbeeld stellend van een concrete oplossing, welke aan het probleem gegeven is. voegde Hy mans er aan toe, dat de goede wil van de kleine mogendheden niet voldoende is. Op de groote mogendheden rust de verant woordelijkheid voor de groote maatregelen. De kleine mogendheden hebben behoefte aan handelsvrijheid. Het schijnt dus logisch en gewettigd, dat de clausule van de meestbegunstigde natie wordt prijsgegeven Hymans ontraadde „kunstmatige procé- dé's" en vroeg de grootst mogelijke vrijheid voor handel en kapitaal. Huil. De leider der Amerik. delegatie Huil Mhetste een uiterst somber beeld van de goudpositie en de alom heerschende chao tische. paniekachtige verhoudingen en ver klaarde, dat de menschheid er momenteel veel erger aan toe is dan 12 jaar geleden. Wij zouden, betoogde hij, het in ons ge stelde vertrouwen te schande maken, In dien deze conferentie verdaagd moest wor den, doordat wij tot de vernederende con clusie zouden komen, dat wij niet in staat zijn, een geschikte nieuwe politiek te vin den en dat de wereldverwoestende naoor logs politiek derhalve zou moeten voortdu ren. Zou een volk deze conferentie tot mis lukking brengen, dan zou. misschien, dat volk uit een dergelijk vergrijp tegen de menschheid tijdelijke baten kunnen trek ken .tegelijk echter zou het voor onbepaal- den tijd de hulp voor de noodlijdenden in alle landen vertragen. Een dergelijk volk zou verdienen door de menschheid te wor den geëxecuteerd. Het economisch nationalisme, vervolgde Huil. belemmert het internationaal kapi taalverkeer en den handel. De worging van den internationalen handel, eertijds 50 milliard, thans 15 milliard bedragend, ont hult volkomen de tragische phase der kort zichtige en egoïstische politiek, die na den oorlog werd gevoerd. Voor de regeeringen is thans de tijd ge komen. op te houden met het opwerpen van handelsbarrières, waarvan het gevolg slechts kan zijn represailles bij de andere volken Huil verklaarde verder, dat bruikbare markten slechts te bereiken waren door de bevrijding der commercieele producten door gemeenschappelijke acties van alle regecringen. door stabilisatie der devisen en der valuta en door evenredige vermin dering der handelsbelemmeringen. Huil drong aan op een politiek van ge leidelijke. zorgvuldige aanpassing van de overdreven tarieven en andere handels- belemnierineen od een middelmatig niveau. Een dergelijke politiek zou gezonder en voordeeliger voorwaarden scheppen en den gulden middenwee houden tusschen het uiterste economisch internationalisme en het extremistische economisch nationa lisme. De eerste stap in die richting moest zijn een onmiddellijk ingaande algemeene ta- r i «■venwaDenstilstand Sooedige maatregelen dienden ook ge troffen te worden op het gebied van bet geldwezen om een zoo groot mogelijke sta biliteit te bereiken. De Amerikaaosche delegatie is bereid, eindigde Huil ten aanzien van al deze kwesties concrete voorstellen te doen. Benesj. Mac Donald die de conferentie-zaal tij delijk verlaten had keerde er terug, toen Benesj die namens de kleine entente het woord zou voeren zijn rede begon De ooenbare schuldenlast aldus spreker is een beletsel voor de monetaire stabili satie. Indien niet zeer spoedig een rege- lins der schulde-n tot stand komt zal het velen landen onmogelijk zijn. hun fi nanciën op sol ieder basis te brengen. Benesj beoleitte verder een spoedig her stel van dep gouden standaard De kleine entente is bereid reide hij met de andere staten overeenkomsten aan te zaan over de afschaffing van de belemmeringen van het deviezenverkeer. De vertegenwoordiger van Hongarije be pleitte vervolgens de belangen van zijn PAARD BIJ EEN VAL OP EEN JONGETJE TERECHT GEKOMEN. Het ventje op slag gedood. Een paard van de bereden politie zette het gistermiddag te Den Haag plotseling op een loopen waardoor de agent die het aan een touw vasthield op de straatkelen werd gesleurd Het paard kwam daarna te vallen en kwam terecht od een loneetje dat daar juist passeerde Toen het kind onder het paard vandaan werd eehaa'.d. bleek, dat het op slag wa« gedood DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag te ongeveer 3 uur is in de Waalstraat te Den Haag het 12-jarig jon getje E. wonende in de Maasstraat door een auto zoodanig aangereden, dat het 'n schedelfractuur bekwam aan de gevolgen waarvan het kind spoedig overleed. o j SCHANDELIJKE DIERENMISHANDELING Een boerenknecht te Zwaagdijk (N.H.) i maakte zich zóó driftig toen zijn paard weinig lust toonde de maaimachinc te j trekken, dat hij het dier een touw rm de tong bond. om het paard te dwingen voor uit te gaan. Hij trok daarbij zoo hevig, dat het arme dier de tong werd uitgerukt Het beest werd afgemaakt en bij de politie is aangifte gedaan van deze dierenmishan deling Msb. o JEUGDIGE MESSENSTEKER. Gistermiddag omstreeks halfeen hebben op den nieuwen Ubbergschenweg te Nijme gen twee jongens van resp. 12 en 14 jaar hoogloopende ruzie gekregen De jongste heeft daarbij een mes getrokken en den oudsten drie diepe steekwonden toege bracht in borst en buik. De getroffene is bewusteloos ln het gras gevallen en werd daar later door voorbijgangers gevonden. Nadat hij voorloopig was verbonden, is hij naar het Canisiurziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De dader, die na de daad gevlucht was. ia aangehou den. o ZIEKTE VAN WEIL. Te Capelle, in de Langstraat, is de 35- jarige C. de H aan de ziekte van Weil overleden. EEN VALLENDE PREDIKANT. De doopsgezinde gemeenten Winschoten. Beerta en Meeden zijn gecombineerd tot één met Winschoten als standplaats-ge meente. Toen ds. Corn. Vis dezer dagen te Meeden de godsdienstoefening leidde in de kleine in 1871 gebouwde kerk en reeds eenigen tijd aan het woord was, raakte de preekstoel plotseling uit het verband dat hij met den muur van het gebouw placht te onderhouden en viel met predikant op den houten vloer. Gelukkig kwam ds. Vis. met den schrik vrij. N. R. Crt. RECLAME. Onze magazijnen zijn DEN HAAG 2434 land. Den moeilijken toestand van Honga rije schreef hij toe aan de losscheuring van Hongaarsch gebied van het moeder land na den oorlog de enorme daling van de prijzen der landbouwproducten en de behoefte aan buitenlandsch kapitaal. Ook deze spreker bepleitte afschaffing van de deviezen-beperking. Litwinoff. De sovjet-gedelegeerde Litwinoff wees in zijn exposé op het contrast tusschen de rest van ede wereld, waar chaos heerscht, en Rusland, waar de toestanden geordend zijn; zóó geordend, dat dit land practisch gevrijwaard is van de ziekteverschijnselen welke alle andere volken vertoonen. (Sis!) De Rus gaf vervolgens een overzicht van de import-capaciteit van de unie der sov jet-republieken en spoorde de gedelegeer den aan. eerlijk ook de import-caDaciteit van hun land bekend te maken. Spreker bepleitte afschaffing van alle invoer- en uitvoer-belemmeringen en van alle vormen van officieelen boycot De unie der sovjet-republieken heeft niets tegen den voorgestelden tarieven- wapenstilstand. Ze meent echter dat deze alleen dan effect zal sorteeren indien de staten afzien van het toepassen van de thans in zwang ziinde economische oor loosmaatregelen. Hij stelt derhalve voor dat deroelijke maatregelen tijdens den ta- rievenwaoenstilstand buiten werking zul len worden gesteld en is voornemens, een resolutie ln dien geest aan de conferentie voor te leggen De Argentijnsche vertegenwoordiger Le Breton deed de volgende voorstellen, douanestabiliteit en tariefvermindering rechtsgelijkheid in de tariefpolitiek geen onderscheid makende regionale overeen komsten en stabiliseering van de valuta Spr. keerde zich t.eg»n het verwijt waarir men Argentinië verantwoordelijk stelde voor de graancrisis Eor wees er op dat de graan-productie van Argentinië in den laatsten tijd geringer is dan twintig jaar geleden. DE BERGING VAN DE SCHAT VAN- DE „LUTINE". Prof. van der Kloes vreest een mislukking. Prof. J. A. van der Kloes te Delft schrijlt ln het tijdschrift O. T. A R. (orgaan van dc Ver. v. Technische Ambtenaren* een artikel over de voorbereidingen voor de berging van den schat der Lutinc. waarin vooral gewaarschuwd wordt tegen het plaatsen van den ijzeren toren op het wrak. ..Het ziet er - zegt hij inderdaad be trouwbaar uit en toch voorzie ik een mis lukking een omval op groote schaal. Ik hoop van narte. dat lk ongelijk zal heb ben. want er kan veel. er kunnen ook mcnscher.levens mede gemoeid zijn" De schrijver wijst dan op een voorval, dat zich in het begin van deze eeuw heeft afgespeeld bij den bouw van een brugpljler ten dienste van den N. O. Lokaalspoorweg, in de Vecht bij Haandrik. Deze rivier heeft een groot verschil in waterstand en een bodem, die tot tientallen meters diepte uit zand bestaat, precies als dc Noordzee ten Noorden van Terschelling en ook het zand is precies gelijk. De fundeering van den pijler, een hou ten vloer op palen, was om onbekende re denen. wellicht bij vergissing. 1 M dieper ontworpen dan alle andere kunstwerken in denzelfden spoorweg Men spoot de pa len in. baggerde het zand cr tusschen weg. zaagde de boveneinden over een paar M. lengte onder water al. zette er een kistdam omheen en ging aan het uitpom pen en droogleggen van de ruimte daar binnen, doch dit bleek onmogelijk; door den waterdruk van buiten werd het zand er binnen tot drijfzand; men plaatste een wijderen en zwaarderen kistdam en die ging eveneens teniet Het liep tenslotte uit op herbesteding voor rekening van den in verzuim geachten aannemer en er traden zoowaar aannemers op. ook onkun dig op het punt van loopzand. die nog een grooteren en zwaarderen kistdam zetten en dien over de kop pompten als de vorige. Toen werd het bouwplan gewijzigd Na dit voorval gememoreerd te hebben, vervolgt prof. v. d Kloes: „De natuurwetten zijn sindsdien niet veranderd- De beide zandbodems zijn de zelfde gebleven Wat is nu te verwachten0 Denken wij ons vooreerst het gunstigste geval het dek van het wrak pl.m. 18 M. breed en waterpas liggende, den onder rand va nden toren 12 M middellijn mid den daarop neergekomen. Zoodra er door het water en zand pompen genoeg ver schil in peil binnen en buiten ls bereikt, raakt de zandmassa los en komt in bewe ging, er ontstaat een krachtige opwaart- sche stroom en de vele tonnen zware lichamen, die er door omringd zijn, gaan telood de diepte in. alles in evenwicht' Maar hoe als (wat waarschijnlijker is> de beweging van het drijfzand eenzijdig zal zijn? Scheefzakken, omtuimelen, wat al niet meer! 't Is te hopen, dat men in tijds het pompen zal staken. En wat dan? Lezer, het ligt niet op mijn weg ^onge vraagd als raadsman op te treden." WOEST AUTORIJDER IN ARREST. Op agenten ingereden. Gistermiddag omstreeks drie uur reed een auto met groote snelheid over de Heer- lerbaan te Heerlen. Na eerst een auto, die hem tegemoet kwam rijden, in de flank te hebben aangereden, reed de bestuurder een anderen stllstaanden wagen zoodanig aan, dat deze dwars over den weg kwam te staan en ernstig beschadigd werd. Een agent van politie, die zich ter plaatse be vond wilde den woesteling aanhouden, doch deze gaf vol gas en reed er van door. De agent had echter kans gezien op de treeplank van den auto te springen en deed toen alle mogelijke moeite den wagen tot stilstand te brengen. Zelfs trok hij hierbij den bestuurder de mouw van diens jas aan flarden. De pogingen van den moedigen politiedienaar bleven echter zonder resul taat. Inmiddels was de politiepost Heerler- baan gewaarschuwd en toen de auto dezen post naderde stonden daar twee agenten klaar om den wagen tegen te houden Zij moesten echter vlug op zijde springen daal de bestuurder geen vaart minderde. De agenten lieten zich echter geenszins ont moedigen en begonnen de achtervolging met een hun ter beschikking gestelden auto. Nabij het gemeentehuis te Eygelshoven lukte het ten slotte den wagen tot stoppen te dwingen, nadat de bestuurder met zijn auto eerst tegen het huis van den burge meester was oogereden, waardoor de wa gen zwaar beschadigd werd en de bestuur der zelf gewond werd. De woesteling bleek een oude bekende van de politie te zijn en wel een zekere K D uit Sittard. De man is in arrest gesteld ter zake poging tot doodslag en wegens het veroorzaken der verschillende aanrijdingen. Hij zal Zater dag ter beschikking gesteld worden van den officier van Justitie te Maastricht. Tel. DE VERDUISTERING TE GRONINGEN. De Dinsdag gearresteerde assuradeur te Groningen bevond zich reeds eenige jaren in moeilijkheden. Hij had van een koop man te Leeuwarden f. 1000 geleend om daarmede de verzending van eenige wa gens levensmiddelen naar Duitsche haven plaatsen mogelijk te maken. Later heeft hij van denzelfden koopman onder voorspie gelingen van winst, opnieuw f. 1800 weten los te krijgen: deze wist hem echter later met veel moeite tot terugbetaling te dwin gen, doch daarvoor maakte de assuradeur een ander slachtoffer te Groningen, een dame. van wie hij een groot aantal effec ten wist te krijgen om deze te gebruiken, zooals hij zeide. voor afwending van zijn faillissement. Deze effecten verzilverde hij echter. Hij had bij haar reeds eerder geld weten los te krijgen, eerst voor het ver werven van een positie te Leeuwarden, daarna voor verkrijging van een betrekking aan de „Red Star Line". Voor de geloof waardigheid van deze leugen maakte hij gebruik van vervalschte brieven Het be drag, dat hij op deze manier van haar wist los te kriigen, bedroeg ten slotte meer den f 12 000 Dat geld heeft hij geheel te eigen bate aangewend. Eenige dagen geleden vroeg bedoelde koopman uit Leeuwarden zijn faillissement aan; daarbij werd een onderzoek ingesteld en kwamen al deze falsificaties aan het licht. Hbld. DE ARRESTATIES AAN DE GRENS. Voordcclige transacties. De „Tel" geeft nog eenige bijzonder heden omtrent de arrestaties aan de gren3 inzake deviezen-smokkelarij. Hieraan Is t volgende ontleend: Zooals bekend heeft de Duitsche regee ring voor eenige weken er in toegestemd dat voor het verblijf in Duitschland en speciaal voor 't toeristenverkeer ver de zg. Registermarken beschikt mocht worden. Een regeling werd getroffen en de Neder landsehe banken kunnen thans rels- chèques afgeven op de Duitsche banken in aftrek op het Registermarkkonto. Iedereen die een reis naar Duitschland gaat maken kan thans gebruik maken van zulk een chèque. waarvan dc koers tot voor kort ongeveer 47 cent was en die bij elke Duitsche bank verzilverbaar ls en die men dus daar In gewone papleren marken kan omzetten. Op den buitenlandschen pas wordt het ontvangen bedrag afgeteekend. terwijl maximum duizend marken kunnen wor den opgenomen voor een tijdvak van tien dagen. Het gevolg ls echter dat vele mar ken haar weg weer naar Nederland vin den en daar tegen den normalen koers van bijna 60 cent worden ingewisseld. Verschillende personen namen menschen ir hun dienst om hun cheques bij dc Duitsche banken te gaan verzilveren. Zelf financierden zij een en ander, betaalden aan hun handlangers den buitenlandschen pas, gaven hun twintig gulden en maak ten zoodoende nog op eiken persoon een zestig gulden zuivere winst! De laatste dagen was het alsof de va- lutatijd van 1922 weer was teruggekeerd- In drommen stonden de menschen bij de Nederlandsehe banken om een chèque in toeristenmarken in ontvangst te nemen en de trams naar Aken waren overvol van lieden, die plotseling toeristen waren geworden en over voldoende middelen schenen te beschikken om ln een tiental dagen een zeshonderd gulden ln Duitsch land te verteren. Lagere chéques dan het maximum werden nagenoeg niet gevraagd. Thans heeft de Duitsche regcerlng inge grepen en ruim 200 Nederlanders zitten te Aken in arrest. Doch de grensbewoners hebben er nu weer een nieuw kunstje op gevonden. Met een bultcnlandsche pas gaan zij naar Aken wisselen hun relscheque in en komen dan op een bewijs van Nederlandschap, waarop dus geen stempel staat, weer Nederland binnen. Hun pas geven zij dan aan iemand anders mee of zenden zij per post terug. Zooals men weet kan men zich met een bewijs van Nederlandschap tot 5 K.M. op Duitsch gebied begeven. Alleen bij de Drcsdener Bank in Aken werd Dinsdag JJ. 380.000 marken uitbe taald en stellig kan worden aangenomen dat deze week een kleine mlllloen marken in die plaats op het Registermarkenkonto ls afgegeven BUITENLANDSCH GEMENGD. PLANNEN VOOR EEN OCEAANVLUCHT. De Fransche vliegers Rossl cn Codos zijn gisteren naar New-York vertrokken, waarvandaan zij in de richting Europa Siberie. of Europa—Perzische Golf zullen vliegen. o DE MOORDCAMPAGNE TE SOFIA. Gisterochtend is te Sofia op straat do leider der vluchtelingen uit de Dobroedsja Witsjef. een communist, door een Mace doniër neergeschoten. De moordenaar werd gearresteerd en verklaarde te hebben ge handeld op bevel van de Imro De ver moorde Witsjef had een belangrijk aan deel ln het bolsjewiseeringswerk onder de vluchtelingen uit de Dobroedsja. Hij stond op het punt een reis te maken naar Mos kou en Weenen, waar de communistische centrale voor den Balkan ls gevestigd. Met het oog op de dagelijksche moorden door of op Macedonlërs te Sofia wordt over wogen in de Bulgaarsche hoofdstad den staat van beleg af te kondigen. DE LUCHTSCHEEPSHAL IN RIO DE JANEIRO. Na zijn terugkeer uit Zuid-Amerika deelde dr. Eckcner de pers omtrent het resultaat van zijn onderhandelingen in Rio de Janeiro het volgende mede: De staatspresident en de betrokken mi nisteries hebben de vaste toezegging ge daan den bouw van een luchtscheepsha! met staatsmiddelen onder zekere voor waarden onmiddellijk aan te vangen. De Luftschiffbau „Zeppelin" die den bouw uitvoert, krijgt tot dit doel een bedrag van ln Duitsch geld. ongeveer 3 miUioen R.M., welk bedrag ln 30 jaar moet worden ge amortiseerd en dat geen rente draagt. Do Luftschiffbau „Zeppelin" beschikt tot aan de volledige amortisatie over alle inkom sten uit de ha!. Dc regeering stelt een ge schikte plaats ln de nabijheid van Rlo de Janeiro ter beschikking en zorgt voor de noodige straatwegen evenals voor de elec- trische installaties en den aanleg van water. o ONGEREGELDHEDEN BIJ ANTWERPEN. Gistermiddag vond te Hoboken nabij Antwerpen een communistische bijeen komst plaats. Na afloop hiervan werd door de stad getrokken. Toen de demon stranten de gemeente rond gegaan waren, wilden zij naar Antwerpen trekken. Aan de grens van de gemeente stuitten zij ech ter op een sterke politiemacht die naar aanleiding van een uitgevaardigd verbod van burgemeester Huysman de communis ten niet doorlaten wilde Toon de betoo- gers toch de stad wilden intrekken, werd gechargeerd en werden de communisten met den blanken sabel uiteengeslagen. Zij verzamelden zich echter weer op Hobo- ken's gebied cn begonnen met steenen naar de Antwerpsche politie te gooien. De gendarmerie die inmiddels gewaarschuwd was rukte in grooten getale op en er werd wederom gechargeerd Door de demon=t-on ten werden eenige revolverschoten gelost zonder evenwel gelukkig iemand te raken. Een aantal belhamels 13 gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9