LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 14 Juni 1933 BUITENLAND. 0 helpen verwezenlijken en het pact van Rome tot stand te brengen. ZIJ heelt aan de ontwapeningsconferen tie te Genéve een nieuwen stoot gegeven, door het plan-Mac Donald als basis eener toekomstige ontwapeningsconventie te aanvaarden. En zij heeft dat gedaan, of schoon de vervulling der toezeggingen, waarop Dultschland aanspraak mag ma ken, nog niet ln het zicht ls. Laten wij niet vergeten, dat zonder re geling van de groote hangende politieke vraagstukken de discussies hier op deze conferentie tot geen bevredigend resultaat kunnen leiden. Ofschoon von Neurath perfect Engelsch spreekt, hield hij toch zijn rede in het Duitsch. De vertegenwoordiger van Polen zette uiteen, dat het gevaarlijk zou zijn te groote verwachtingen te koesteren van een ver betering der prijzen op de wereldmarkt De groote taak zal veeleer zijn de ver- bruikscapaclteit der wereld te herstellen. De conferentie zoil goed doen een vast kader op te stellen voor bilaterale onder handelingen. De Cubaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Marino, verklaarde dat Cuba voorstellen heeft voorbereid voor een algemeene verlaging der douanetarieven voor den tijd van vijf jaren De Bulgaarschc premier Malinoff wees er op, dat Bulgarije een landbouwstaat is met klein grondbezit en daarom in het bijzonder door de prijsdaling wordt getrof fen. De Bulgaarsche productie is me* 50 pet. gedaald. De conferentie werd daarop verdaagd tot hedenochtend half elf. Dan komen o.m. aan het woord Dollfuss, die heden per vliegtuig naar Weenen te rugkeert, Hull, Colijn en Chamberlain. Groote belangstelling werd gewekt door de verschijning in het conferentiegebouw van Arthur Henderson, den voorzitter der ontwapeningsconferentie. Algemeen deed het gerucht de ronde, dat Henderson middelen zoekt om de ont wapeningsonderhandelingen weer op gang te brengen. In volkenbondskringen twij felt men echter, of hij hierin zal slagen. Men verwacht niettemin, dat ook ter eco nomische conferentie de ontwapenings kwestie op den achtergrond een belang rijke rol zal spelen. Ter conferentie is een boodschap van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève ontvangen, waarin de conferentie wordt aangespoord, in verband met het feit, dat de wereld dertig millioen werk- loozen telt, maatregelen tot arbeidsver- schaffing te treffen. Nadrukkelijk wijst de boodschap op het belang van een herstel der valuta-stabi- llteit. zoowel nationaal, als internationaal. Mac Donald besloot deze boodschap aan een desbetreffende commissie voor te leg gen, zoodra deze zal zijn ingesteld. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc schuldenkwestie op den voorgrond. Op de Economische Wereldconferentie te Londen, die rustig voortkabbelt, rust een zwarte schaduw: de kwestie der oorlogs schulden, ook door McDonald in zijn ope ningsrede tegen de verwachting in zoozeer op den voorgrond geschoven. In deze zoo belangrijke kwestie schij nen echter beslissingen op til te zijn. Even na 10 uur trad Neville Chamberlain gisteravond de zittingzaal van het Lager huis binnen. Hij werd hartelijk begroet. Chamberlain zeide, dat hij nog geen volledige verklaring kon afleggen omtrent de betaling der an nuïteit van 15 Juni. Hij deelde mede. dat de Britsche ambas sadeur te Washington aan het departe ment van buitenlandsche zaken een nota had overhandigd, waarin het Britsche voorstel nopens den termijn van 15 Juni werd uiteengezet Er heeft een breedvoerige gedachtenwis- seling plaats gehad tusschen de Britsche en de Amerikaansche regeering, voegde Chamberlain er bij. en wij verwachten morgen het antwoord van Roosevelt op de nota. Wij hebben geen enkele reden om te veronderstellen, dat dit antwoord anders dan bevredigend voor ons zal zijn, maar daar wij het nog niet hebben ontvangen, ben ik niet in staat den tekst aan het Huis mede te deelen. Ik hoop morgen (Woensdag)-avond, een volledige verklaring te kunnen afleggen, betreflende alle gewisselde documenten. Chamberlain stond gisteravond vóór zijn verklaring in het Lagerhuis den geheelen avond in telefonische verbinding met den Brltschen ambassadeur te Washington. De toestand werd zeer netelig geacht. Te meer, waar de Amerlk. Senaat als „waakhond" fungeert! Dit lichaam blijft waakzaam tegenover het Witte Huis. ge reed, om tegen elk teeken van zwakheid van de Amerikaansche regeering ten aan zien van de oorlogsschuld te protesteeren! Naar Reuter verneemt, zou niettemin een definitieve Engelsch-Amerlkaansche overeenkomst zijn bereikt op den grond slag eener Britsche betaling van ongeveer 5 procent van het op 15 dezer verschul digde bedrag, terwijl tevens zou zijn be paald, dat de Vereenigde Staten een on derzoek zullen instellen inzake het geheele probleem der oorlogsschulden. Het te be talen bedrag zou dichter komen bij de 1 000.000 pond dan bij het den laatsten tijd algemeen genoemde bedrag van 2 000.000 pond. Uit Washington meldt Reuter, dat ook een Italiaanschet nota is overhandigd, waarin een dergelijk aanbod zou worden gedaan. Naar verluidt zou het Italiaan- sche percentage niet gelijk zijn aan het Engelsche. Volgens de „Times" zullen heden te Washington en Londen gelijktijdig mede- deelingen over de schuldenkwestie worden gepubliceerd en wel in Washington om 17 uur plaatselijken tijd en te Londen om 22 uur hedenavond. De correspondent van het blad te Washngton verneemt, dat president Roosevelt onlangs door zijn ju ridische raadgevers er van op de hoogte is gebracht, dat zijn handen door den in houd van de Congres-resolutie van De cember 1931 niet volkomen gebonden zijn en dat hij de hem op grondwettige wijze verleende volmachten kan gebruiken voor het afsluiten van overeenkomsten in voor komende gevallen." Indien deze mededeeling Juist is zoo zou dit, volgens den correspondent, een keerpunt beteekenen bij de onderhande lingen over de schulden. Het bijeenkomen van den Senaat zou dan geen zin hebben Terwijl de Economische wereldconfe rentie haar openbare zittingen voortzet, vinden elders, achter gesloten deuren, be langrijke samenkomsten plaats tusschen de verschillende financieele vertegen woordigers en deskundigen der groote mogendheden. Deze beraadslagingen hebben betrek king op de oorlogsschulden, de valuta- stabilisatie, Duitschlands schulden op korten en die op langen termijn. Dc Engelsche crediteuren met credieten op langen termijn in Dultschland hebben een bijzonder comité tot verdediging van hun belangen gevormd en het verluidt, dat Amerikaansche en andere financieele ex perts met dit comité reeds zijn bijeenge komen, om over een gemeenschappelijk te voeren politiek te onderhandelen- In aanwezigheid van Schacht vinden besprekingen plaats over de Dultsche schulden op korten termijn. Amerikaansche, Nederlandsche, Zwit- sersche, Fransche, Zweedsche en Belgi sche Band-vertegenwoordigers zullen zit ting hebben in een consultatief comité, waarvan o.a. ook lid zijn de directeurs van de Bank van Engeland en leden der voor naamste Londensche banken. De scherpste tegenstand tegen de Dult sche voorstellen en plannen komt niet zooveer van Engelsche, als wel van Ne derlandsche en Zwitsersche zijde. Over een bijeenkomst, die gisteren heeft plaats gehad tusschen de vertegenwoordi gers der Centrale Banken en der mi nisteries van financiën van Engeland, Amerika en Frankrijk, neemt de „Finan cial News" t kunnen berichten, dat geen overeenstemming kon worden bereikt. De besprekingen betroffen hoofdzake lijk de stabiliseering van den dollar en ontwikkelden zich in een Engelsch-Ame rlkaansche woordenwisseling, waarbij de Fransche gedelegeerden slechts een onder geschikte rol speelden. Het blad gelooft verder te weten, dat een gemeenschappelijk fonds tot steun der valuta's onder leiding van den Amerikaan sche schatkist-deskundige, dr- Sprague, is voorgesteld om de wisselkoersen eenigs- zins stabiel te houden. De effectievencommissie der Ontwape ningsconferentie heeft over het rapport harer technische subcommissie inzake het militair karakter der politie en over de militaire vooropleiding beraadslaagd en aan de algemeene commissie doorgezon den. De Duitsche vertegenwoordiger betuigde zijn spijt, dat de conclusies van het rap port het geheele vragencomplex zoodanig dreigen te compliceeren, dat men voor de toekomst nieuwe en groote moeilijkheden heeft te vreezen. De Duitsche delegatie handhaaft haar standpunt en haar reserves ten opzichte der afzonderlijke kwesties en behoudt zich het recht voor bij de besprekingen in de algemeene commissie opnieuw daarop terug te komen. stand werd bepaald beangstigend. De Nederlandsche groep, die nauwelijks haar hotel durfde verlaten, telefoneerde eenige malen met de politie, die echter steeds verklaarde er niets van te begrijpen. Op straat zag men geen andere politie dan de verkeers-agenten, die zich met niets dan het verkeer op de drukke punten bemoeiden. Het bleek heel duidelijk, dat de politie machteloos was tegen de S.A.- hemden, althans geen vrijheid had om daartegen op te treden. Toen het congres Zondagochtend officieel werd afgelast, haastte alles zich om zoo spoedig moge lijk uit de Beiersche hoofdstad te ver trekken en Zondagavond was het aan 't hoofdstation een geweldig gedrang van reiziger voor de extra-treinen, die alle bijna gelijktijdig vertrokken. De Neder landers begaven zich Zondagavond naar Mainz en zakten vandaar den Rijn af naar Keulen om dan per trein verder te reizen. Algemeen hadden de congresdeelnemers den indruk, dat de toestemming, die uit Berlijn tot het houden van het congres van niemand minder dan van Hitler was gekomen, nadat de Beiersche regeering 't Congres drie dagen tevoren had verboden, in Beiersche nationaal-socialistische krin gen groote ontstemming heeft gewekt. Men wilde met alle geweld „bewijzen" dat de Berlijnsche autoriteiten met het verleenen van toestemming „ongelijk" hadden gehad en zoo werden ook naar het oordeel van onzen zegsman, de relletjes bewust door de Nazi's geprovoceerd. Later, ln Malnz en Keulen had men weer met het congres-insigne op de borst geloopen, zonder dat iemand er aanstoot aan had genomen. Alleen in Beieren moest aange toond worden, dat het Katholieke Gezel- lencongres tot „wanordelijkheden" leidde en was men geheel aan den willekeur der S.A.-lieden. die blijkbaar door geen enkele i macht, ook door hun leiders niet, in be dwang gehouden konden worden, overge- i leverd Hitier kwam per vliegtuig gistermiddag onverwacht te Miinchen en heeft, naar de correspondent van de Daily Telegraph meldt, minister Wagner duchtig onder handen genomen over de incidenten van Zaterdagnacht en Zondag. Naar verluidt zal Wagner binnenkort aftreden. De correspondent merkt verder, op grond van nauwgezette overweging van alle feiten, op dat de aanvallen op de katholieke jeugd het gevolg zijn geweest van een anti-katholieke actie, goedgekeurd j zooal niet aangemoedigd door het nat. soc. hoofdkwartier, en dat zy niet bedreven zyn door „uit den band gesprongen S.A.- lieden". Voor hen die het congres op touw had den gezet, is het heel verdrietig dat zooveel buitenlanders afgetuigd zijn. Zij toch had den de verzekering gekregen dat zU te München volkomen veilig waren. Tot nader order zyn openbare en be sloten vergaderingen, zoomede vergade ringen en optochten in de open lucht, van welken aard ook. verboden. Uitzonderin gen op dit verbod kunnen slechts worden toegestaan in overleg met de Beiersche politie. DE ECONOMIStHE WERELDCONFERENTIE. LONDEN. 14 Juni. (V.D.) Na de offi- cieele openingsplechtigheid toont het pu bliek weinig belangstelling voor de ple naire zittingen der Economische Wereld conferentie. In de ochtendzitting van gis teren telde men op de publieke tribune drie toeschouwers, in de.middagzitting zes. De vrees dat de 60 voor het publiek gere serveerde plaatsen onvoldoende zouden zyn, is dus ongegrond gebleken. LONDEN. 14 Juni. (V.D.) Het Bureau der Economische Wereldconferentie heeft besloten twee hoofdcommissies in te stel len. n.l. één voor het valuta-vraagstuk en één voor de algemeene economische kwes ties. Elk der commissies zal haar eigen voorzitter kiezen, waarover nu reeds ver schil van meening schijnt te bestaan tus schen de Amerikaansche en de Fransche delegatie. Voorgesteld was dat de voor zitter der valuta-commissie een Fransch vertegenwoordiger zou zün en de voorzitter van de Economische Commissie een lid van de Amerikaansche delegatie. Overeen stemming kon echter tot nog toe niet worden bereikt aangezien de Amerikanen in het bijzonder aanspraak maken op< het voorzitterschap der valuta-commissie," die in de eerste plaats de kwestie van de sta bilisatie der valuta zal behandelen. Het Bureau hield zich voorts bezig met de kwestie van de benoeming van een vice president der Economische Wereldconfe rentie. Voor deze functie zal waarschyn- lyk in aanmerking komen de leider der Belgische delegatie Hymans. In de gisteravond gehouden Bureau-zit ting deelde MacDonald mede. dat tot nog 1 toe slechts 15 van de op de Conferentie vertegenwoordigde mogendheden zich by den douane-wapenstilstand hadden aan gesloten Hij wilde daarom in de plenaire zitting van heden een krachtig beroep op de 51 andere staten doen om tot de over eenkomst toe te treden. Zou dit niets ba ten. dan zou hy waarschijnlyk een for- meele resolutie inzake deze kwestie indie nen. Het gevaar bestaat dat de douane- wapenstilstandsovereenkomst ontbonden wordt, wanneer de conferentie op 31 Juli uiteengaat. LONDEN 14 Juni. (V.D.) De leider der Belgische delegatie Hymans ls benoemd tot vice-president. Medegedeeld werd, dat door toetreding van Denemarken. Estland, Finland. Nederland en Oostenrijk tot de douane-wapenstilstandsovereenkomst in totaal 20 landen zich hadden aangesloten. DE „BREMEN" HEROVERT ZIJN RECORD. CHERBOURG. 14 Juni. (Reuter) jv Bremen" heeft het record van de oveT tocht van den Atlantische® Oceaan vtr. beterd. De afstand New-York—Cherbourg werd in vier dagen, 17 uur en 43 minutej afgelegd. De gemiddelde snelheid bedroeg knoopen per uur. Het vorig record stonl op een gemiddelde van 27.87 knoopen PORT ARTHUR WEER JAPANSCHE VLOOTBASIS. TOKIO. 14 Juni. (V. D.). De Japansche regeering heeft de elf jaar geleden zoodanig opgeheven Japansche vloo' basis te Port Arthur einde April weer in dienst gesteld. Ondanks de enorme kosten die hieraan verbonden zyn, heeft het De partement van Marine hiertoe besloten, nadat de Japansche strijdkrachten aan de Mandsjoerijsche en Noord-Chineesch» kust met tien oorlogsschepen moesten worden uitgebreid om de Japansche belan gen in dit gebied en in het bijzonder ook in het pachtgebied van Kwantoeng te be. schermen. Sedert de vorming van den zelt standigen staat Mandsjoekwo zyn Port Arthur en Dairen als toegangspoort tot Mandsjoerije belangrijk in beteekenis toe genomen. De effectieven-commissie werd tenslotte verdaagd tot 27 Juni a s. Nadat de Internationale Arbeidsconfe- rentie gisteren met 69 tegen 55 stemmen een urgentie-voorstel had verworpen voor de onmiddellyke uitwerking van een internationale conventie tot invoering van de 40-uren week, besloot zy met 86 tegen 22 stemmen op de gewone wyze door de commissie voor de werktydverkorting een vrageniyst uit te werken, die de verschil lende regeeringen ter invulling zouden ontvangen en die de basis zou vormen voor de uitwerking van een internationale over eenkomst inzake de verkorting van den arbeidstijd, welke ontwerp-conventie de Conferentie van het volgende jaar ter be handeling zal krygen. DUITSCHLAND. Het gebeurde te München. Gisteravond te halfelf zyn met den trein uit Keulen te Amsterdam terugge keerd de Nederlandsche deelnemers aan liet Katholieke Gezellencongres te Mün chen, dat door het optreden der Beiersche S A. op zoo onverwachte wyze Zondag jj. moest worden afgebroken. Kapelaan De Rooy deelde mede, dat het Congres, dat oorspronkeiyk een grootsch opgezet internationaal karakter zou dra gen ,na de Hltler-omwenteling in Dultsch land werd opgezet als een Duitsch con gres, waaraan de buitenlandsche delega ties slechts als gast deelnamen. De Duit sche gezellen hadden in München reeds de geheele week het fel oranje gekleurde hemd gedragen, dat zeer veel verschilt met het bruine hemd der S.A.-mannen, zonder dat dit tot eenige molestatie of eenige opmerking betreffende overtreding van het uniformverbod had geleid. Geen der buitenlanders was echter in een der- geiyk hemd gekleed. Ook het congres zelf had oorspronkeiyk een rustig en prettig verloop. De aanwezigheid van vice-kanse- lier Von Papen en de begroetingstelegram men van Rykspresident Von Hindenburg deden allerminst vermoeden, wat den congressisten te wachten stond. Het begon, toen Vrijdagavond de Ne derlandsche deelnemers terugkeerden van een Lohengrin-uitvoerlng. Zij werden aangehouden door S.A.-leden, die hen ge lastten het bronzen congres-insigne van hun jas te verwyderen. By weigering namen de S.A.-mannen een dreigende houding aan, zoodat de Hollanders het maar beter vonden aan het bevel te vol doen. hoewel de SA.-leden desgevraagd toegaven geen enkele bevoegdheid tot dit optreden te hebben en het slechts te doen, omdat ze er „zin" in hadden. Aan- vankeiyk dachten de Hollanders met een incidentieel geval te doen te hebben ge had. maar naderhand bleek, dat in de geheele stad hetzelfde was gebeurd. Des Zaterdags nam het aantal SA.-lle- den steeds toe. Klaarbiykeiyk werden zy uit de geheele omgeving te München ge concentreerd. Hun optreden werd steeds brutaler' en tartender. Congressisten wer den naar insignes gefouilleerd op straat en in café's. Insignes werden afgerukt, oranjehemden der Duitsche gezellen wer- 1 den van het lichaam gescheurd. De toe OOSTENRIJK, De strijd tegen de Nazis. De Oostenrijksche ministeraad heeft in zyn vergadering van gisteren een besluit genomen om uosteniykschen ambtenaren te verbieden iid te zijn van de N. S. D. A. P. Het werken van deze party wordt be schouwd als vyandig voor den Staat. Bovendien heeft de bondsminister voor de veiligheid, Fey, een rondschryven gericht aan de politioneele autoriteiten, waarin, naar men zegt o.a. staat: „De gebeurtenissen in de laatste dagen hebben duidelijk bewezen, dat de N. S. D. A. P. in Oostenryk een den Staat vyandige en het volk en het openbaar welzyn zeer schadelijke bedrijvigheid uitoefent en met illegale middelen werkt. Het gaat thans om het bestaan van ons volk." De Oostenrijksche ministerraad heeft ook veiligheidsdirecteuren benoemd. Deze directeuren voor de veiligheid vereenigen alle uitvoerende machten op het gebied der veiligheid m het land, waar zij be noemd zyn, terwyl zy zorg moeten dragen voor de uitvoering der bevelen door de onder hen geplaatste instanties. Benoemd zijn als zoodanig in Weenen de tegenwoordige politiepresident, in Be neden Oostenrijk en Burgerland, de Lan- desamtdirector van Beneden-Oostenrijk, in de overige bondslanden hooge officieren van het bondsleger of de gendarmerie. Landesrat Steidle die reeds eenigen tyd commissaris voor de veiligheid in Tirol was, zal tydens zyn ziekteverlof worden vervangen door den Landesdirector der gendarmerie. Naar uit Graz wordt gemeld, is in Stier marken thans behalve de actie tegen de N. S. D. A. P. ook een politie-actie ingezet tegen de Stiermarksche Heimatschutz. Alle plaatselyke en troepenleiders zyn gearres teerd. De Duitsch-Oostenrijksche Heimat schutz publiceert een leidersbevel, waarin hy zich tegen deze actie verklaart. Een officieel communiqué der politie over de actie in Weenen deelt mede, dat ongeveer 100 personen, waaronder 19 bui tenlanders in arrest zitten. De buitenlan ders, die voor het meerendeel Duitschers zyn, zullen, voor zoover niet strafrechtelyk tegen hen behoeft te worden opgetreden, worden uitgewezen. Naar van nationaal-socialistische zyde wordt medegedeeld, is Rijksdagafgevaar digde Habicht „in een smerige cel van het gerechtsgebouw" opgesloten. Ondanks zyn protest is hem geen andere cel gegeven. Uit protest tegen deze behandeling is Habicht in hongerstaking gegaan. De Duitsche regeering heeft scherp ge protesteerd tegen de arrestatie van Habicht In Schoenbrunn in de buurt van het slotpark is op een landweg een groote blikken bus gevonden, waar een lont uit stak. Uit het onderzoek is gebleken, dat het een ontplofbaar lichaam is van de soort der helsche machine, welke is ge vonden in het café Productenboerse. Ook by den aanslag op het warenhuis H AK. in de Favorietenstrasse ls een dergelyke bom gevonden. In de buurt van Weenen, aan den Laer Berg, is gisteren, kort na middernacht, voor het hek van een huis waarin pad vinders waren ondergebracht een bom ontploft. Er ls echter slechts geringe schade aangericht. OOSTENRIJKS STRIJD TEGEN DE NAZIS INNSBRUCK, 14 Juni (V.D. Eenige hotels te Innsbruck, die na het verbod van dt hakenkruisvlag gisteren de zwart-wit- I roode Duitsche Ryksvlag hadden I heschen, kregen gisteren een aanzegging van de autoriteiten dat ook deze vlag moest worden ingenomen. De Duitscht Consul-Generaal te Innsbruck heeft naar aanleiding hiervan stappen by de Tirol I sche Landsregeering gedaan. Inmiddels zyn opnieuw nationaal socialisten gearresteerd, zoodat alleen te Innsbruck zich op het oogenblik Nationaal-socialistische leiders en functio. narissen in arrest bevinden. Te Kufstein zyn negen nationaal-socialistische leiden gearresteerd, terwyl ook te Zillertal ea Hallein arrestaties zyn geschied. HET SCHULDENVRAAGSTUK. WASHINGTON, 14 Juni (V.-D.> In welingelichte kringen wordt verklaard dat het nog zeer twijfelachtig is of het Engelsche voorstel zal worden aangeno men. In elk geval zal niets worden aan vaard dat den indruk wekt alsof Amerika a priorie afziet van zijn aanspraken op het niet gestorte deel der betalingen. Een gedeeltelyke betaling zou aanvaard baar zyn onder voorwaarde dat een nieuwe schuldenovereenkomst gesloten wordt, waarby klaarblijkelijk onderscheid zal worden gemaakt tusschen Frankrijk en Engeland. Frankrijk zal onder alle omstandigheden zijn heele schuld moeten betalen. In sommige kringen van den Se naat is men zoodanig ontstemd, dat zelfs verklaard wordt dat het beter zou zyn wanneer de Amerikaansche vertegenwoor digers direct uit Londen vertrokken. Naa verluidt zou Roosevelt in zijn con cept- antwoord met zorgvuldig gekozen woorden verklaren, dat Amerika welis waar een gedeeltelyke betaling zou kun nen accepteeren, met dien verstande echter, dat Engeland de rest van het be drag schuldig blijft. Een gedeeltelyke be taling zou zonder de toestemming van het Congres niet als een volledige rege ling kunnen worden beschouwd. Voorts verluidt dat Washington elke nieuwe schuldenregeling afzonderlyk met de verschillende schuldenaars wil behan delen, zoodat van een algemeene schul denrevisie geen sprake zal zyn. Klaarbly- kelijk willen de Amerikanen Frankryk dwingen den achterstalligen December- termijn alsnog te betalen. In het Ame- rikaanshe kabinet zou een strooming be staan, die den wensch had gekoesterd dat Huil gister-en ter Economische wereld conferentie een scherp antwoord op de Engelsche en Italiaansche redevoeringen zou hebben gegeven. Roosevelt heeft zich echter hiertegen verzet. PARIJS, 14 Juni (V.D.). Met gespannen aandacht volgt men te Parijs de ontwik keling van het schuldenvraagstuk in de onderhandelingen tusschen Londen en Washington. Voorloopig beziet men de geheele Economische Wereldconferentie uit dit gezichtspunt. De „Petit Parisien" beschouwt de be reidwilligheid van Roosevelt om een ge deeltelyke betaling van Engeland te ac cepteeren als een punt ten gunste van Engeland in het Engelsch-Amerlkaansche spel. De „Echo de Paris" gaat zelfs zóóver, deze verklaring als een belangryke stap op den weg naar een definitieve regeling der nog te verrichten betalingen te be schouwen. Uit den stand van de Engelsch-Ame- rikaansche schuldenkwestie, waarby zich naar men aanneemt ook Italië zal voegen, vloeit naar de meening der Parysche pers voor Frankryk een reeks van vraagstukken voort, in het byzonder als men rekent met het gerucht, dat Roosevelt voornemens zou zyn een byzondere schuldensonferen- tle byeen te roepen. Wanneer de Veree nigde Staten dan slechts met die schul denaars in onderhandeling zouden treden die hun verplichtingen geheel of gedeel- telyk zyn nagekomen, dan zou het onder bepaalde omstandigheden voor Frankryk raadzaam kunnen zyn, zyn achterstalligen December-termyn te voldoen en boven dien den Juni-termyn gedeeltelijk te be talen om in dezelfde positie te komen als Engeland en Italië. Voorloopig is het standpunt der Fran sche regeering nog niet bekend. Daladler kan echter in elk geval moeiüjk een be sluit nemen zonder de Kamer er ln te kennen. 1 WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN AMERIKA. WASHINGTON, 14 Juni. (Reuter), De Senaat heelt het wetsontwerp inzake de uitvoering van openbare werken, alsmede de plannen van Musole Shoals en de ont ginning van de Tennessee-valei goedge keurd. De kosten zijn echter ruim 150 millioei dollar gestegen, zoodat het wetsontwerp, dat de plannen behelst naar het Huis ra Afgevaardigden wordt teruggezonden. MATTERN's WERELDVLUCHT. MOSKOU, 14 Juni. (Reuter). De vlieger Mattern, die Maandag om 10.20 uur te Chabarowak was opgestegen om verder te vliegen naar Laska is gisteravond in Cha barowak. teruggekeerd. De reden hierna is onbekend. HUISZOEKING IN DUITSCHLAND DUSSELDORP, 14 Juni. (Wollf.). Na" gemeld wordt, heeft een S.S.-afdeeling gisteravond talrijke huiszoekingen gedaan bij verdachte personen. Er werd veel materiaal van den anti-fascistischcn bond gevonden. Eenige personen zijn gearres teerd. Ook te Bilk heeft de S.A. huiszoekingen verricht, waarbij revolutionnaire pamflet ten in beslag werden genomen. De huiszoekingen duren nog steeds voort DE MACON OP PROEFVLUCHT. CHICAGO, 14 Juni. (V.D.). Het Ameri kaansche luchtschip „Macon" dat gisteren een proefvlucht maakte boven de terreinen der wereldtentoonstelling is na den ge heelen dag te hebben gekruisd over Wisconsin en het Michigan-meer ten Noor den van het meer veilig geland. Er heerschte eenige ongerustheid, daar het heette, dat er een gebrek aan het stuurroer was ontstaan, hetgeen echter zooal niet onjuist dan toch zeer over dreven was. OOSTENRIJKSCH PERS-ATTACHé TE BERLIJN GEARRESTEERD. BERLIJN, 14 Juni. (V.D.). Om tot nog toe onbekende redenen is hedenmorgen o pers-attaché van het Oostenrijksche u - zantschap te Berlijn, Wasserbaeck, g arresteerd. BERLIJN, 14 Juni. (V.D.) Olficieel word' medegedeeld: De Oostenrijksche regeerms heeft zich schuldig gemaakt aan een er - stig volkenrechtelijk onrecht door va°. op correcte wijze gedane formeele deeling van de toevoeging van den-o Habicht aan het gezantschap te wee geen nota te nemen. Een ernstiger recht heeft zy begaan door toen de sprekingen hangende waren met tegen den pers-attaché op te treden- „e der deze omstandigheden zag de du regeering zich gedwongen van het t tenryksche gezantschap te etechea zyn pers-attaché oogenblikkelijk Du - land verlaat. o SOVJET-GEZANT TE TOKIO- MOSKOU, 14 Juni. (V.D.). De„Sr$jo I regeering heeft tot ambassadeuri vcjr benoemd den chef van de afdeeunB j het Verre Oosten van het Comnn:~>» van Buitenlandsche Zaken, Joerene fjl

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2