De economische wereldconferentie. GOUDEN BRUIDSPAAR. 74ste Jaargang WOENSDAG 14 JUNI 1933 No. 22464 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCK DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Leiden eD plaatsen vaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentleD 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts tij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:) Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week X.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. J COLLECTE voor het fonds tot (aanmoediging en ondersteuning Vin den gewapenden dienst in de nederlanden. jurgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van Zijne Excel- ntle den Minister van Staat, Commissa- j der Koningin in deze provincie d.d. 3 jlaart 1933. Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag 19. Dinsdag 20, Woensdag 21 en kinderdag 22 Juni 1933 door de Districts- bmmissie tot aanmoediging en ondersteu ning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden langs de huizen de gewone larlijksche collecte, Ingesteld bij Z.M. dis- asitie van 16 November 1820, No. 81, zal iiorden gehouden. Bevelen deze collecte, die strekt tot in- tandhouding van het fonds tot onder- leuning van personen, die in den strijd itoo; het vaderland verminkt of invalide tón geworden, dringend in de liefdadig heid der ingezetenen aan. 2428 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Juni 1933. dankdag slag bij waterloo. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire van den Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, van den Hen Augustus 1831 (Provinciaal blad (o. 1101. Brengen ter algemeene kennis, dat ter loldoening aan het Koninklijk Besluit van ien lsten dier maand, No. 72, de dankdag if Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 18en dezer maand zal worden gehouden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Juni 1933. 2427 NOG EEN GOUDEN BRUILOFTSFEEST. Van het echtpaar Van Weeren-Berlemon. Behalve door het echtpaar Van Heuzen, kaarvan wij hiernaast een foto geven, voelt dezer dagen nog door een andere Leidsche familie het gouden bruiloftsfeest ferierd Gisteren was het nJ. 50 jaar ge leien dait Lambertus Jacobus van Weeren en Helena Berlemon, wonende Alexander- straat 20 in het huwelijksbootje stapten. De bruidegom was niet minder dan 57 jaar behoudens een onderbreking van nog Seen jaar werkzaam in de wollendeken- iabriek der firma Zaalberg, waarvan een halve eeuw achtereen. Ter gelegenheid van zijn gouden jubi leum bij deze firma, waar hij de laatste Jaren de functie van meesterknecht ver vulde. werd hem de zilveren eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau zoomede de gouden draagpenning der Mij. voor Nijverheid verleend. Sedert drie jaar leven de beide oudjes, die voor hun leef tijd nog zeer kras zijn. rustig in hun keu- hg ingericht huisje als ambtelooze bur- gers De afgeloopen weken hebben voor het bruidspaar een recht feestelijk verloop ge had. Daarvoor zorgden in de eerste plaats te zes kinderen maar daarnaast was er zooveel belangstelling in den vorm van Persoonlijk bezoek en bloemen, dat het bijna wel eens te erg werd. Ook de patroon bleek zijn trouwen meesterknecht nog "iet vergeten en vereerde het bruidspaar een prachtige bloemenmand. de n. z. h. t. m. Driemaandelijksche conferentie. De gebruikelijke driemaandelijksche con ferentie tusschen de Directie der N. Z. H. T. M. en de drie erkende vakvereenigingen van haar personeel had gistermiddag in het Hoofdkantoor der Maatschappij te Haarlem plaats. Het eerst kwam in bespreking de pen sioenregeling ten behoeve van het perso neel, dat is overgegaan uit den dienst der Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij in den dienst der N. Z. H. T. M. Als uit gangspunt werd genomen het voorstel, hetwelk de 3 vakbonden te dezer zake schriftelijk aan de Directie hadden ge daan; nadat in gemeenschappelijk overleg enkele wijzigingen van dit voorstel waren vastgelegd, zegde de Directie toe het voor stel thans aanhangig le zullen maken bij de betrokken autoriteit. Vervolgens kwam in bespreking een wijziging van het Reglement Dienstvoor- waarden, omvattende een uitbreiding van de gevallen, waarin geen uitkeering we gens ziekte of ongeval zal worden gege ven, n.l. het deelnemen aan gevaarlijke wedstrijden, of het beoefenen van een ge vaarlijke sport, in het algemeen hande lingen. welke een bijzonder gevaar opleve ren of kunnen opleveren. Op het wijzi gingsvoorstel van de Directie waren door de vakbonden twee amendementen in over weging gegeven. Uitvoerig zette de Directie uiteen, op welke gronden zij meende, dat het eene amendement overbodig was, ter wijl het tweede werd overgenomen. Aldus geamendeerd zal de R.D.V -wijziging thans aan den Minister ter goedkeuring worden voorgelegd. De Directie verklaarde, zich niet te kun nen vereenigen met de door een der vak bonden voorgestelde wijziging van de rege ling der arbeidstijden in de werkplaats te Haarlem. Nadat nog een tweetal onderwerpen van minder belangrijken aard waren besproken en enkele rondvragen waren gesteld, noo- digde de Directie de aanwezigen uit tot een bezichtiging van de nieuw ingerichte garage voor het toekomstig autobusbedrijf en tot het afleggen van een autobusrit langs de nieuwe autobuslijn Station— ZijlwegTuindorp te Haarlem. Een gezellig samenzijn in het restaurant „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen, besloot niet alleen hoewel op minder gebruikelijke wijze de middagconferen tie met de vakbonden, doch tevens den autobusrit, die gold als de voorbode voor de heden geopende eerste autobusiijn (C) der N. Z. H T. M. in de gemeente Haarlem. de ziekte van iveil. Geen reden tot ongerustheid. Er doen in den laatsten tijd herhaalde lijk geruchten de ronde ais zouden zich hier ter stede meerdere gevallen van de ziekte van Weil hebben voorgedaan waar van de slachtoffers in ziekeninrichtmgen zouden zijn opgenomen. Naar de directeur van den Gem. Ge neeskundigen Dienst dr. M. D Horst ons hedenmorgen met de meeste stelligheid verzekerde, betreft het hier slechts een geval en dat nog wel van een man. die niet gezwommen had. Er is voorloopig dan ook niet de minste rede tot ongerustheid. Mocht zulks onverhoopt ln de toekomst wel hel geval zijn dan zal het publiek vanwege den Geneeskundigen Dienst zoo spoedig mogelijk worden gewaarschuwd!! gem. kweekschool. 4e Groep, Geslaagd de heeren: P. J. H. Brokaar Wassenaar) H, P de Bruin (Den Haag); G. H. van Brussel G Crama en w J= J m van Noort. allen alhier. EEN s.O.s.-BERICHT. De verkoop van nieuwe postzegels is thans aangevangen, n.l, de z.g. „Zeemans- PO)tzegeIs". Zij zijn verkrijgbaar in waarden van 1 Vs. 6 cn 12'/- ct, en kosten respect 3. 8 10 «n 16 ct. De verkoop duurt tot 10 December a.s.; r® tegels zijn echter geldig tot 31 Decem- 1934. De opbrengst van dezen post- tegclverkoop komt ten goede aan: De Nederlandsche Zeemanscentrale; het onaal Zeemansfonds: het Hospitaal- Kerkschip „De Hoop"; het Apostolaat ter fee. en het Uitvoerend Comité tot opneh- >n? van een Monument voor het Neder- trische Reddingswezen. Doze vereenigingen behartigen alle de 'Sngen van de zeevarenden, 't zij op JJaatschappelijk. financieel of geestelijk gebied. zii?61 op te richten Monument bedoelt te viü ?n "'"hg van oprechte dankbaarheid v,p pet Nederlandsche Volk aan hen. die ?un 'even offerden om dat van anderen w redden. men dan allerwege aan de be- van dit goede doel. domhet teoruik van deze „Zeemanspostzegels niet farkeeren op de hoogewoerd en in het noordeinde. Door den Commissaris van Politie wordt er op etewezen dat op de Hoogewoerd, waar enkel tramspoor ligt, en in het smalle ge deelte van het Noordeinde borden zijn aangebracht, waarmede het verbod tot parkeeren aldaar is aangegeven. Het is geoorloofd aldaar zijn auto tot stilstand te brengen om onmiddellijk te laden of te lossen academische examens Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten: Mej. H. M. P. Bonemeijer (Lei den) en de heer J. Ovaa iRotterdami voor hét taalkundig candidaats examen indolo gie- de heer G N. Ch Janssen Andeweg (Oegstgeest)voor het doctoraal examen, hoofdvak Pharmacie: de heer J T Kruit hof (Den Haag): voor het candidaats examen Wis- en Natuurkunde, letter F de heer C. M. v. Battum (Den Haag) en voor het Candidaats-examen rechten de heeren J. H. Vergragt i Boskoop) en S. den Boeft (Schiedam) en Mej. V, J. J. Th M. van Schalk (Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: Over verbindingen uit den wortelstengel van den Platdoom 'Arctopus Echinatus)", de heer Th. M. Meijer, geboren te Ouds hoorn. TAL VAN WENSCHEN REEDS GEUIT. O In de ochtendzitting van gisteren nam Daladier het woord, om de inzichten van de Fransche regeering in het licht te stellen. Na herinnerd te hebben aan de dertig millioen werkloozen, welke de we reld telt, zeide hij, dat het Geologische museum niet toereikend zou zijn, om alle economische verhandelingen te herber- j gen, welke over de crisis gepubliceerd zijn. Er moet een oplossing gevonden worden voor de vraagstukken van het geld, de productie, het ruilverkeer, om den mensch te maken tot meester van de machine en niet de machine tot meesteres van den mensch. Daladier legde den nadruk op de noodzakelijkheid van stabilisatie van de valuta, van duurzame handelsovereen komsten ter rationalisatie van de produc tie. Hij bepleitte een instituut van groote openbare werken, die bestemd zijn om de werkloosheid weg te nemen. Hij herin nerde aan de verliezen, veroorzaakt door den teruggang in de productie en het wis- selverkeer en sprak van den val van de prijzen voor de landbouwproducten Er moet een eind komen aan den deviezen- oorlog, de bewegingsvrijheid van het goud moet worden hersteld, evenals de arbeid moet worden georganiseerd door de inter nationale aanvaarding van een op veertig uur teruggebrachte werkweek. De inspan ning der regeeringen moet in harmonie gebracht worden om economische vijan digheden te voorkomen. Jung (Italië) legde er den nadruk op, dat het preliminaire vraagstuk ten aan zien van prijsstijging en stabilisatie van de douancslagboomen de onderlinge re- geeringsschulden zijn. De verhooging van het prijsniveau moet slechts een andere uitdrukking zijn van het monetaire vraag stuk De problemen moeten getijktijdig en niet gescheiden behandeld worden. Het feit. dat alle naties aan dezelfde kwalen lijden, aldus Jung, toont aan, dat de wor tels van het kwaad buiten het monetaire gebied liggen en monetaire manoeuvres zouden den toestand slechts verergeren. Deze kan slechts verbeterd worden door een werkelijke stabiliteit van waarden. Het is nutteloos denkbeeldige waarden te creëeren. Een gezond crediet kan niet vergroot worden, alleen door de begroo ting van de beschikbaarheid van crediet. Jung drong aan op samenwerking tot het scheppen van voorwaarden, waardoor de bezitters van de te plaatsen middelen het gevoel krijgen, dat aan alle wettige belan gen wordt voldaan. De leider der Japansche delegatie, graaf Isjii. verklaarde, dat een mislukking der Economische Wereldconferentie, een cata strophe zou beteekenen. Van bijzondere beteekenis achtte hij het herstel van den gouden standaard. Als voorloopige maatre gelen. die het herstel van den gouden standaard vooraf gingen, moesten stappen worden gedaan ter vermijding van valuta schommelingen. Ten slotte bepleitte Isjii een onbeperkte toepassing van de meest begunstigingsclausule, aangezien de econo mische ontwikkeling in hooge mate af hankelijk is van een vrijen goederenruil op een grondslag van gelijkheid. De Zuid-Afrikaan Smuts herinnerde er aan. dat hij een van de weinige leden van de vredesconferentie va-n Versailles was. Onze stadgenoot, de heer J. Taverne is geslaagd voor het machinisten-examen, diploma B. theoretisch gedeelte. Niet mej. M L. Opdam, doch de heer M. L Opdam alhier, is geslaagd voor het examen akte L. O. De heer A. Zadel, ambtenaar ter ge meente-secretarie alhier, afdeeling Finan ciën is benoemd tot gemeente-ontvanger te Sneek. Gaarne vestigen wij de aandacht op de lezing, die dr. J. Riemens, Ned. Herv. Predikant te dezer stede, op uitnoodiging der Herv. Jongeren-Organisatie zal houden over het vraagstuk der Uitverkiezing, en in verband daarmede over onze verantwoor delijkheid voor het antwoord, dat wij op Gods roepstem geven. De samenkomst heeft plaats op Zater dag. 17 Juni as. in de Katwijksche duinen Vertrek fier fiets 7 uur n.m. vanaf de Oegstgeesterlaanper tram 71/4 uur vanaf liet station. Belangstellenden zijn hartelijk welkom' Zie verder de adverten tie in dit blad. De Commissie inzake de huidige Crisis, ingesteld door het Leidsche Stu denten-Corps is er in gelaagd een goed functioneerend kaartsysteem van de leeg staande studentenkamers hier ter stede samen te stellen. Het zoeken naar kamers is nu zeer vergemakkelijkt. Kamerverhuurders verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. De politie alhier heelt twee zwervers aangehouden H. K. en A F., die respectie velijk nog 40 en 10 dagen hechtenisstraf moesten ondergaan. die ook aan deze conferentie deelnemen De conferentie van Lausanne, zeide hij, legde een zeer zware verantwoordelijkheid op de Ver. Staten, die het oogenblik heb ben uitgesteld om in samenwerking met de andere naties te handelen en een bank crisis heeft zich daar ontwikkeld die hun heele stelsel aan het wankelen gebracht heeft. Het is van wezenlijk belang, de econo mische en financleele problemen te schel den van de politieke. Smuts stelde voor, dat de technische commissies maatregelen zouden formuleeren, ter regeling van de economische problemen De commissies moeten volgens zuiver technische richt snoeren werken en niet volgens politieke. Vóór de verdaging van de ochtendzit ting sprak tenslotte nog de vertegenwoor diger van Uruguay Don Pedro Cosio die bijzondere maatregelen eischte tot bestrij ding van den nood op landbouwgebied Hij wees o.a. op den schuldenlast die op Uru guay drukte en die nauwelijks meer te (.ragen was Een spoedige opheffing der handelsbelemmeringen en het herstel van het vrije ruilverkeer alsmede de mogelijk heid tot betaling der schulden door mid del van goederen, diende geschapen te worden. De Conferentie werd daarop verdaagd tot drie uur 's middags. In de middagzitting voerde de leider der Duitsche delegatie minister van buiten- landsche zaken von Neurath het woord. Hij wenschte vóór alles het algemeen erkende en ook in het rapport der exper- ten naar voren gebracht economische principe nogmaals den gedelegeerden voor oogen te houden, dat internationale schul den in laatste instantie slechts door goe derenleveranties en prestaties te voldoen zijn Dit beginsel zal bij den huldigen toe stand der Duitsche economie, uitgangs punt moeten zijn. Naar Duitsche meening zullen de eco nomische en speciaal dc handelspolitieke problemen eerst dan tot oplossing kunnen worden gebracht, wanneer men te voren tot een bevredigend accoord is gekomen over de fundamenteele grondbeginselen der crediet- en financieele kwesties. De wereld heeft tot dusver aangenomen dat bij al deze problemen de belangen der hier vertegenwoordigde staten ver uiteen lagen. Inderdaad schijnen, wanneer men elk der problemen afzonderlijk beziet, die belangen zelfs tegenstrijdig Maar deze wereldbijeenkomst is een afdoend bewijs, dat die tegenstrijdigheid slechts schijn baar is. De industrie kan niet leven, als de land bouw niet leeft en omgekeerd; zoo ook kan de crediteur niet leven, als de debi teur niet leeft. Wijl nu deze conferentie de tastbare BINNENLAND. Dc 167ste jaarvergadering van de Mij. der Ned. Letterkunde te Leiden. (2e Blad) De nieuwe brug over de Linge heden door H. K. H. Prinses Juliana geopend. (Laatste Berichten. Ie Blad.) A'gemeene vergaderingen van Vreem delingenverkeer en van de Ver. van Ncd. Gemeenten. (Binnenland, 3e Blad-) Crisis-credietliulp aan den midden stand; een resolutie van de R.K. Midden standsbond. (Binnenland. 3e Blad.) Sticht Philips een filmstudio? (Binnen land. 3e Blad.) BUITENLAND. De schuldenkwestie staat thans geheel op den voorgrond. Waarschijnlijk heden belangrijke beslissingen. (Buitenland, le Blad Diverse sprekers ter Economische We reldconferentie. iBultenl. en Tel.. 1c Blad) Nederlandsche lezing over het gebeuren in Miinchen. (Buitenland, le Blad.) Steeds verdere maatregelen tegen dc Nazis in Oostenrijk- (Buitenland, le B<ad.) uitdrukking is van die waarheid, zullen wij ook den moed moeten opbrengen om de daaruit voortvloeiende consequenties te aanvaarden en te verwezenlijken. Natuurlijk zullen de volken en regeerin gen het zoover slechts brengen, Wanneer het vertrouwen en een vreedzaam en een drachtig samenleven der volken op dezo wereld is hersteld, wanneer de groote po litieke kwesties geregeld zijn, die nog steeds op een oplossing wachten Dat andere groote politieke probleem, voor welker oplossing wij al Jaren strijden, niet vóór den aanvang dezer conferentie tot een goed einde kon worden gebracht, was een harde teleurstelling. De Duitsche regeering kan van zich zelve getuigen, dat zij haar deel heeft bij gedragen. om het vertrouwen te herstellen. Zelden was een regeeringsverklaring met zulke spanning verwacht, als de verkla ring van rijkskanselier Hitler onlangs ln den Duitschen rijksdag. Zelden ook was een regeeringsverklaring meer geschikt, om der wereld rust te brengen en den te rugkeer tot het vertrouwen een weg te banen. En de waarde van die regeeringsverkla ring kan niet verzwakt worden met uitla tingen als: „dat zijn woorden, we zullen op daden wachten". De Duitsche regeering heeft daden gesteld. Zij heeft haar volle deel bijgedragen, om het groote, van staatsmanswijsheid getuigend Initiatief van den Italiaanschen regeeringschef te Morgen zal het een halve eeuw geleden zijn. dat onze stadgenooten Johannes Ge- rardus van Heuzen en mej. Adriana van der Velden, wonende Van Banchemstraat No. 16 te daartoe bestemder plaatse ln casu den Burgerlijken Stand aangifte gin gen doen van hun voorgenomen huwelijk dat op 27 Juni d.a.v. werd voltrokken. De thans 79-jarige bruidegom was gedurende 23 jaar werkzaam ln dienst der gemeente ewst als dieper bij Gemeentewerken; later na een hem overkomen ongeval als deslnfecteur der schoolgebouwen. Tien jaar geleden werd hij gepensioomeerd. zijn bruid was eveneens gedurende een lange -reeks van jaren in dienstbetrekking en bewaart daaraan nog altijd aangename herinneringen. Wij wenschen het gouden paar dat reeds vijftig jaar eendrachtig lief en leed deelde, nog tal van jaren van gezamen lijke, ongestoorde levensvreugde.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1