Groote brand te Oegstgeest. 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 12 Juni 1933 Derde Blad No. 22462 BINNENLAND. WETENSCHAPPEN. Drie winkelhuizen gedeeltelijk uitgebrand. VRAGENRUBRIEK. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. DE INVORDERING VAN BELASTING Maatregelen inzake executie, lijfsdwang en beslag op goederen. Bij de Staten-Generaal is een wetsont werp ingediend tot aanvulling van de we* van 22 Mei 1845 op de invordering van s Rijks directe belastingen. Het bevat be lingen, betreffende bespoediging van -vecutie; uitstel van betaling; lijfsdwang, 'onder de tegenwoordige regeling moet, nadat het aanslagbiljet is uitgereikt, en «ruimen tijd verloopen voordat, bij ge- treke van vrijwillige betaling, tot executie Iran worden overgegaan. Den kwaadwilligen belastingschuldige wordt een ruime mogelijkheid gelaten om zijn goederen aan de executie te onttrek ken en daardoor de invordering te ver ijdelen. Ten einde m deze leemte te voorzien, -Dent het ontwerp de mogelijkheid om in bepaalde gevallen de executie te bespoe digen. door toe te staan, dat alsdan de termijnen van artikel 8 der wet niet worden afgewacht en ongeacht of al dan niet reeds een aanmaning is uitgereikt, onver wijld een dwangbevel wordt uitgevaardigd. De vraag, of van deze bevoegdheden een rechtmatig gebruik wordt gemaakt, kan door den belanghebbende, bij wijze van verzet tegen de tenuitvoerlegging van het dwangbevel, voor den gewonen rechter werden gebracht en desnoods, in kort ge ding. aan den president van de rechtbank worden voorgelegd. Het toestaan van op zich zelf niet onge- -otiveerde verzoeken om uitstel van be taling ontmoet dikwijls bezwaar uit hoofde van de bepaling, volgens welke de be- asting drie jaar na de dagtee kening van et aanslagbiljet verjaart. Weliswaar kan deze verjaring worden gestuit door het be- teekenen van een akte van vervolging, 'och de practfjk heeft geleerd, dat die be- teekening, vooral ais het uitstel van lan gen duur is en de zaak een min of meer gewikkeld verloop neemt, wel eens wordt eizuimd. Zonder dergelijke verzuimen in bescherming te willen nemen, acht de inister het niettemin begrijpelijk, dat -t gevaar ze te begaan en deswege ver antwoordelijk te worden gesteld, aller- unst bevorderlijk is voor een milde be oordeeling door den ontvanger van ver leken om uitstel. Een aanvulling, volgens welke ook de erjaring wordt geschorst gedurende den ijd dat uitstel van den minister zonder voorbehoud aanbevelenswaardig. In dit ontwerp is zij uitgebreid tot den tijd gedu- ende welken de belastingschuldige niet binnen het Rijk woont of gevestigd is, -oodat voortaan, zoowel voor de verjaring van de schuld zelve, als voor de verjaring van den voorrang, in dit opzicht dezelfde bepalingen zullen gelden. De lijfsdwang is, als middel om nalatige belastingdebiteuren tot betaling van hun -'irecte belastingen te noodzaken, niet ge- eel onbekend. De wet van 19 Mei 1917 erleende de belastingadministratie de svoegdheid lijfsdwang toe te passen voor de invordering van oorlogswinstbelasting. Op grond van een en ander is de minister an oordeel, dat het ook thans niet ge rechtvaardigd is, den fiscus den lijfsdwang ;ls middel tot invordering van directe be lastingen, te onthouden. De voorgeschreven machtiging van den minister van Financiën zal de kans op en lichtvaardige toepassing van lijfsdwang en ongemotiveerde hardheden voorkomen. Volgens het tegenwoordig artikel 16 der *et zijn degenen, die op de in beslag ge- omen goederen rechten meenen te heb ben. verplicht, zich bij eenvoudig bezwaar- "hnft te wenden tot den commissaris der Koningin. In afwachting van diens beslis- mg wordt de verkoop opgeschort. Van die beslissing staat den belanghebbende be roep open op den burgerlijken rechter, den uscus echter niet. Wil men den belanghebbenden, naast de mogelijkheid van een beroep op den ge wonen rechter overeenkomstig artikl 456 ,.an, wetboek van burgerlijke rechts- i s' de gelegenheid laten de tus- Khenkomst van een administratieve auto riteit in te roepen, dan moet aan die tus senkomst het tegenwoordig karakter ran rechtspraak worden ontnomen. Daar toe moet de taak van den thans geheel owten de belastingadministratie staanden commissaris der Koningin worden over- Kearagen aan een belastingautoriteit, den ecteur der directe belastingen. staking in de venen geëindigd. De verveners in Overijsel en de veen- Deiders hebben de bemiddelingsvoor- 'en van den rijksbemiddelaar prof. mr. l. Josephus Jitta aangenomen, -a. verveners hebben toegezegd geen ncune-maatregelen te nemen, zoodat jöaag de arbeid in alle veenderijen zou finer d va^- De staking is hiermede ge. gageverlaging voor zeelieden. E.??_hegeh maanden onderhandelen tus- Vaara- bond van werkgevers ter koop- bisat -0U de contactcommissie van orga" ziin van werknemers ter koopvaardij 0M='ia vele afwijzingen over en weer, de "handelaren tenslotte overgekomen, van nn. te geraken tot het afsluiten van 'ectieve contracten voor den tijd e. een Juar, waarbij onmiddellijk een over aging van 5 Pct- zal ingaan en 'aging maanden n°g eens een gelijke ver- deel van het civiele personeel winden de verlaging geen toepassing vaarrti°Ve«r hebben de centrale van koop- centro'i" u '"eren met de officieren en de de vnt d van transportarbeiders met den r^Pekngen vergaderd. Onder de aan gehouden ert°eVende leden is een stcmming vanei.re!altaat van deze stemming Is. dat en w0,¥«« vóór aanvaarding zijn 354 er 474 1. 79' terwijl van de schepelingen Over j°r en 680 teSen z«n- de m, ?cn uitslag dezer stemmingen en ten 'i„"regelen. die dientengevolge moe- missló !h? .genomen, zal de contactcom- 'aden, in de eerstvolgende dagen be- j bezoek aan Haarlemmermeer van- het koninklijk instituut van ingenieurs. „De Cruquius" gered? schrijft Q(^esponc*ent te Haarlemmermeer H.Vanbd stoomgemaal „de Cruquius" bij erf KVan het Polderhuis, Raadhuis 7ati?r4! j Jw te Hoofddorp, wapperde de driekleur Het was ook geen 1 bezoek dat op dien dag aan Haarlemmermeer werd gebracht. „"geveer T 250 ingenieurs- van het Ko- ninkhjK Instituut in Nederland waren in touring-cars en andere luxe auto's naar hier gekomen. Het doel van dit bezoek was In hoofd zaak het houden van een Instituutverga- denng in de Beurs, waaraan verbonden een excursie naar het stoomgemaal de Cruquius", In de laatstgehouden vergadering van het Polderbestuur werd een bespreking gev- houden over het lot van „de Cruquius" en mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van bovengenoemd Instituut, waarin werd te kennen gegeven dat het Instituut het betreuren zou wanneer tot afbraak van dit mooie gebouw zou worden besloten en deze machine liever als werk tuigkundig technisch museum of iets van dien aard zag behouden. Naar aanleiding hiervan verklaarde het Polderbestuur zich bereid aan de instand houding tan het monumentale gebouw mede te werken en werd bepaald dat het Instituut dan voor het gemaal, terrein en dienstgebouwen een erfpacht van f. 1 per jaar zal moeten worden betaald. Nadat de Ingenieurs omstreeks 11 uur ter bezichtiging van het exterieur een wandeling rondom „de Cruquius" hadden gemaakt, begaven zij zich naar dc Beurs in Hoofddorp, alwaar omstreeks halftwaalf de Instituutsvergadering een aanvang nam. President van den Raad van Bestuur was ir. M. H. Damme en algemeen secre taris ir. Wouter Cool. Onder de aanwezi gen werden verder o.m. opgemerkt de dijkgraaf, de secretaris en eenige Heem raden en Hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder en de burgemeester van deze gemeente mr. A. Slob. Na een inleiding door den heer J. G. Bijl, ingenieur van den Haarlemmermeer polder en prof. ir. J. C. Dijxhoorn, deed de president enkele mededeelingen omtrent de oprichting van de stichting „de Cru quius". De hoop werd uitgesproken dat dit plan krachtig zal worden gesteund en velen daaraan finantieelen steun zullen verleenen, o.a. door aankoop van een me daille die geslagen zal worden en waarop het stoomgemaal „de Cruquius" zal wor den afgebeeld. Verwacht wordt dat in de eerstvolgende vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeer definitief zal worden be slist of „de Cruquius" onder de gestelde voorwaarden aan het Instituut zal worden overgedragen. Na afloop der vergadering begaven de heeren zich groepsgewijze naar „de Cru quius" om het interieur van deze inmid dels in werking gestelde machine te be zichtigen en naar Schiphol om het vlieg veld met de gebouwen enz. in oogen- schouw te nemen. ONDEROFFICIERS - VEREENIGING „ONS BELANG". Algemeene vergadering te Utrecht. Te Utrecht hield deze vereeniging haar ledenvergadering. Er werd een telegram van hulde gezonden aan H.M. de Koningin. Het ingestelde eereteeken in goud voor buitengewone of langdurige diensten aan de Vereeniging bewezen, is uitgereikt aan den aftredenden voorzitter W. Wijk, den tweeden secretaris W. J. Vaatstra en den vice-president W. Klooster. De heer Van Olst hield een inleiding om trent de bevordering, waarin hij conclu deerde dat verbetering noodig wordt ge acht. Tenslotte is een resolutie aangenomen, waarin de vereeniging opnieuw als haar oordeel uitspreekt dat: le. een goed en paraat leger voor Nederland nog onont beerlijk is; 2e. dat het daarom plicht is, voortdurend zorg te betrachten voor ver hooging van de waarde der weermacht en zich te keeren tegen alles, wat verzwakking van het leger tot doel heeft of tot gevolg kan hebben en het hoofdbestuur wordt op gedragen, met de hem ten dienste staande wettige middelen, verdere verzwakking van het leger te bestrijden en maatregelen wel ke de weermacht beter geschikt en meer paraat kunnen maken, te bevorderen DRIE HOLLANDERS UIT BELGIë GEWEERD. Naar uit Mechelen wordt gemeld zijn drie Hollandsche deelnemers aan het Diet- sche congres aldaar, namelijk prof. Geyl, de schrijver Anton Coolen en het Kamer lid. dr, Móller, niet toegelaten. Zij zijn weer over de grens gezet. Een reden is door de politie niet opgegeven. BELASTING N.AAR INKOMEN EN VERMOGEN. Nieuwe regeling van „voorloopige aanslagen". Het Handelsblad meldt: Voor het belastingjaar 1933/34 zullen voorloopige aanslagen overeenkomstig de aangifte kunnen worden opgelegd, indien een zuiver inkomen van f.6000 of meer, of een zuiver vermogen van f. 100.000 of meer is aangegeven. Tot dusverre waren deze cijfers f. 7500 en f150.000. De bedoeling van het stelsel der voor loopige aanslagen is, de aanslagbiljetten zoo spoedig mogelijk in het bezit der be lastingplichtigen te doen komen, zoodat dadelijk met een geregelde afbetaling kan worden begonnen. Tegen een voorloopigën aanslag kan men niet reclameeren. ook al zou men zich bij de aangifte vergist heb ben. Men dient daarmede te wachten tot dat men bericht heeft ontvangen op welk bedrag de aanslag definitief Is vast gesteld. ONDERSCHEIDING VOOR Prof. JORDAN Een nieuw laboratorium van de Rockefelicr-Stichting. Aan prof. dr. H. J. Jordan, directeur van het laboratorium voor vergelijkende phy- siologie aan het Janskerkhof te Utrecht, is I door de Rockefeller-foundation een nieuw laboratorium voor vergelijkende physio- logie geschonken. De stichting heeft daarvan officieel aan de Regeering kennis gegeven. Aan deze onderscheiding zijn zeer weinig voorwaarden verbonden. Het Rijk zal den grond beschikbaar stellen, doch.geen cent in de bouwkosten, die f. 155.000 beloopen, bijdragen. Voorts zal van het Rijk verlangd worden, dat het voor een goede perso neelsbezetting zorgt, een behoorlijke sub sidie verleent en de onderhoudskosten op zich neemt. Het nieuwe laboratorium zal te Utrecht gevestigd worden op het terrein van de i Veeartsenijkundige Hoogeschool nabij de Alexander Numankade Deze schenking heeft tot gevolg, dat het laboratorium een uitstekende huisvesting zal krijgen. De toestand, zooals deze op 't oogenbük in het gebouw aan het Jans kerkhof is, moet onvoldoende genoemd worden. „Vooruit" Foto B D. Hfe L Al is de datum van uitloting misschien nog niet precies vast gesteld, er zal toch waarschijnlijk een I bepaling daaromtrent gemaakt zijn, bijvoor beeld dat trekking plaats zal hebben na verkoop der loten. Elvee, te L. U moet betalen het volle bedrag, dat in het contract ge noemd is. De bedoelde belasting behoeft u niet te betalen. R. O., te L. Uit de bepalingen van de gesloten verzekering zal ongetwijfeld blijken, aan wie het bedrag toekomt. DE KONINGIN NAAR ORANGE UITGENOODIGD. Naar Reuter mekit heeft de gemeente raad van Orange in Zuid-Frankrjk be sloten de koningin der Nederlanden uit te noodlgen tot bijwoning van de feester,, die daar gehouden zullen worden ter gelcgen- heii van cc- herdenking van de geboorte van prins Willem van Oranje. ONZE REGEERING EN TRANSFER-MORATORIUM.- Gelegenheid tot overleg te Londen. j Het Corr.-Bureau heelt ter bevoegder plaatse de vraag gesteld of iets kon worden medegedeeld met betrekking tot het standpunt, dat de regeering inneemt ten aanzien van het transfer-moratorium, dat ae Duitsche regeering voornemens is af te kondigen. Men verzekerde het Corr.-Bureau, dat de Nederlandsche regeering ten volle door drongen is van den ernst der schade, welke uitvoering der plannen van de Duitsche regeering Nederland zal berokkenen en dat, gelijk trouwens vanzelf spreekt, deze aangelegenheid de voortdurende aandacht der regeering heeft en binnen de grenzen van het mogelijke niets doeltreffends zal worden nagelaten, waardoor de betrokken Nederlandsche belangen zouden kunnen worden beschermd. Daarbij valt intusschen in het oog te houden, dat de Duitsche regeering de in werking stelling van het moratorium heeft bepaald op 1 Juli a.s., zoodat de gelegen heid geopend is en ongetwijfeld ook zal worden benut om het geheele complex van vraagstukken aan het transfer-morato rium verbonden, te behandelen op de 12 Juni a.s. te Londen aanvangende Econo mische- en Monetaire Conferentie. De uit slag dier besprekingen zal mede op de door de Nederlandsche regeering aan te nemen houding zijn invloed doen gelden VERSPREIDE BERICHTEN. De firma Simon de Wit te Zaandam opent Donderdag haar 100ste filiaal. Het is gevestigd te Den Haag. Zaterdag is na een korte ongesteld heid overleden in het Diaconessenhuis in den ouderdom van 57 jaar de heer mr. S. C H. Romkes, Rijksadvocaat en procureur te Groningen. Benoemd is met ingang van 15 Juni tot burgemeester van Wonseradeel de heer J. F. Weerstra. Beoemd is tot raadsheer-plaasver- vanger in het gerechtshof te Arnhem mr. C. de Roon Swaan, oud-vice-president van het Hooggerechtshof in Ned.-Indië, te Velp. UIT NED. OOST-INDIE. MINDER SUBSIDIE AAN DE K.NI.L.M. In plaats van zeven, vijl ton per jaar. Aantal diensten gehandhaafd. BATAVIA, 10 Juni (Aneta). De K.NXL.M. ontving bericht dat de minister van Kolo niën accoord gaat met wijziging in de overeenkomst van de KJ7J.L.M. met de regeering in dier voege dat de overeen komst voorloopig met drie jaar inplaats van met vijl jaar zal worden gecontinueerd Was aanvankelijk voorgesteld verlenging van de overeenkomst met vijf jaar, met 'n jaarlljksch subsidie van f. 700.000, thans wordt het contract met drie Jaar verlengd, met een jaarlljksch subsidie van f. 500.000. Wederzijds was men van oordeel, dat het aantal diensten moest worden gehand haafd en dat de bezuiniging dus niet moest worden gevonden in vermindering van de diensten. Daarentegen is besloten in de komende periode van drie jaar geen nieuwe vliegtuigen en motoren aan te schaffen. De wijziging moet nog de gebrui kelijke instanties passeeren, Hedenmorgen te ongeveer 6 uur ont stond in Oegstgeest. waar de meeste be woners nog rustig op één oor lagen, groote opschudding door het feit, dat enkele voorbijgangers brand ontdekten in het sigarenmagazijn van den heer H. M. Ver- hust, aan de Geverstraat. Onmiddellijk werden de bewoners gewekt, en de heer Van der Linden, werkzaam op Endegeest, spoedde zich naar de politie, die de brand weer alarmeerde. Zeer spoedig daarop w-erd met het blusschingswerk begonnen. Slangen werden aangesloten op de in de onmiddellijke nabijheid gelegen brandkra- nen. Onder leiding van den opperbrand- meester den heer Rietvelt. stelde men de beide motorspuiten in werking, terwijl de politie het verkeer regelde op dit drukke weggedeelte. Merkwaardig is. dat de vlam men heensloegen over de waterkraan, die vlak voor het huis van den heeT Verhulst ligt, zoodat hierdoor geen water gegeven kon worden. Men trachtte nu water te ver krijgen uit een paar honderd meter ver der gelegen sloot, doch hieruit kwam voorloopig slechts modder. Eerst uit de kraan in de Prins Hendriklaan kon het gewenschte resultaat, n.l. een flinke wa terstraal. verkregen worden. Men al armeerde zekerheidshalve ook de Leldsche brandweer, die spoedig aanwezig was. zoo dat na eenigen tijd niet minder dan ne gen slangen in werking waren gesteld en groote hoeveelheden water straalden op de enorme vlammenzee. Het vuur had zich n.l. snel uitgebreid, mede door den sterken wind en de groote hoeveelheid tabaksma teriaal in den winkel. De vlammen sloe gen naar alle kanten uit en wel in eenige minuten tijds. zoodat de achterzijde van het huis reeds één vuurzee was, toen de brand aan de voorzijde werd ontdekt. Het vuur werkte zich geleidelijk door langs de binten <die niet geheel zijn opgesloten) naar de.aan beide zijden gelegen panden. Het perceel bewoond door den heer Ed. H. de Bruyn en waarin een kappersbearijf wordt uitgeoefend, was ook spoedig aan getast. Toen de bewoners werden gewekt, was het geheele huis al één dikke rookmassa, waartegen welhaast niet meer te kampen was. In allerijl moest de vlucht genomen worden, zoodat niets kon worden gered. Het pand brandde vólkernen uit. Aan de andere zijde, waar de heer M. C. v. d. Burg een drogistzaak heeft, werden eveneens de bewoners gewekt; ook hier ontstond een begin van brand in het boven den winkel gelegen woonhuis. De brandweer slaagde er gelukkig in hier den brand te stuiten. Dc waterschade is in de drie panden enorm groot en nog niet te overzien. Om streeks 8 uur waren twee pecceelen zoo goed ais geheel uitgebrand. De brandweer bepaalde zich toen tot nablusschine en nam voorzorgen tegen eventueele voort zetting. Naar de politie ons mededeelde, is omtrent de oorzaak van den brand nog niets komen vast te staan. De heer Ver hulst heeft verklaard, dat in het huis geen verwarming brandende was. De bewoners der onderscheidene perceclen zijn bij om wonenden ondergebracht. Brandverzeke- ring bij den heer Dc Bruyn tevens be drijf sverzekering dekt gedeeltelijk do zeer groote schade. Als merkwaardigheid zij nog vermeld, dat een geldkistje, waarin zich contributiegelden enz. van de laatste weken der zwemver. „Poelmeer" bevonden, op het laatste oogenbük onder het ledi kant van den heer De Bruyn. die penning meester dier vereeniging is, door een der brandweerlieden kon worden wegeehaald. Begrijpelijk bracht deze brand gelukkig in Oegstgeest een weinig voorkomende ge beurtenis veel menschen op de been, die met belangstelling de verrichtingen van de alleszins actieve brandweer volg den. Het autoverkeer moest langs de De Kempenaerstraat en der Terweeweg om gelegd worden. HEFFINGSREGELING VOOR VOLLE-MELKPOEDER. Met ingang van 15 Juni a.s. Teneinde tegemoet te komen aan de toe nemende moeilijkheden, die de volle-melk- poeder-industrie bij den afzet van haar producten ondervindt, heeft de Crisis- Zuivel-Centrale een regeling getroffen, die verwantschap vertoont met de heffings regeling ten aanzien van de kaas. In verband hiermede wordt bekend ge maakt, dat met ingang van 15 Juni a.s. alle hier te lande geproduceerde volle-melk poeder met een vetgehalte van 24»/o tot en met 29°/*, in waar, welke in het binnenland wordt geplaatst, wordt belast met een heffing van 15 et. per K.G., terwijl op alle te exporteeren volle-melkpoeder een be drag van 81/! ct. per K.G. zal worden ge heven. Voor poeder met een hooger vetgehalte dan 29 °/o zal de heffing worden vastgesteld op een basis van het werkelijke vetge halte en de heffing op boter en wel tot een bedrag van 50 bij aflevering voor het binnenland en tot een bedrag van 2/7 deel van de berekende heffing bij export. Res titutie voor geëxporteerde poeder is niet mogelijk. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG. BENTHUIZEN. Ge£efri ?em': Nam- 7 uur' ds- Lamain van Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref Gem.; Nam. 8 uur, ds. Kok van Veenendaal. VOOR WOENSDAG. Evangelisatie, bewaarschool, Kerkstraat nam. 8 uur, ds. de Rover van Vlaardingen.' REM. GEREF. GEM. ®cl„"cPe": Te Wetsinge, Joh. w. Hoek- stra te Helium. Bedankt: Voor Kampen (vac.-M Otte- vanger) C. B. Holland, te Putten;' voor Groot-Ammers, H. H. v. Ameide, te Oud dorp. Mj" de. week „van 5-10 Juni zijn in Nederland 78 faillissementen uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9