LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 Juni 1933 BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Economische Conferentie en de Schulden. In het gebouw der Economische We reldconferentie in South Kensington is den geheelen Zaterdag en ook in den nacht van Zondag koortsachtig gewerkt. Desondanks is alles nog niet gereed; zoo zal het waarschijnlijk niet mogelijk zijn den hoofdingang van de conferentiehal hedenmiddag gereed te hebben, zoodat de koning door een achteringang waar reeds een baldakijn is opgericht het gebouw zal moeten betreden. Op enkele plaatsen is de cementlaag nog vochtig, zoodat de voorlooplg voor het publiek bruikbare gangen nog gesloten moeten blijven. De groote Londensche hotels, waar de verschillende delegaties haar intrek heb bengenomen, zijn prachtig uitgedost. De Nederlandsche delegatie logeert in het Dorchester hotel, waar ook de Duit- sche. Japansche, Braziüaansche en nog cenige andere delegaties hun intrek heb ben genomen. De vlaggen der vertegen woordigde landen wapperen van het hotel. In 'n Interview zeide generaal Smuts, de leider der Z.-Afrikpansche delegatie, dat hij de conferentie tegemoet zag met hoop, doch ook met bezorgdheid. Zij kan een mijlpaal in de geschiedenis worden, zooals de vredesconferentie van Versailles eens een eind maakte aan den grooten oorlog, zoo moet deze conferentie een eind maken aan den economischen oorlog, die even verwoestend is gebleken. Als deze conferentie mislukt, zal er nog heel veel meer mislukken, dat kostbaar is De lijnen, waarlangs de oplossing der wereldvraagstukken moet plaats hebben, staan den deskundigen al min of meer duidelijk voor oogen. Thans komt het aan op den moed en vastberadenheid der staatslieden, die de gelegenheid welke thans wordt geboden, moeten aangrijpen, opdat de naties niet in wanhoop onder gaan. Wij moeten ons vast voornemen te sla gen. Ik vertrouw, dat we dat ook zullen doen! De conferentie zal dagelijks vergaderen van ongeveer 11 uur 's morgens tot zes uur 's avonds. De procedure ter conferentie moet nog definitief vastgesteld worden. Niettemin is het waarschijnlijk, dat alle gedurende de behandeling in tweede lezing ingediende voorstellen zullen worden bestudeerd en gecoüationneerd door het secretariaat der conferentie en dat de aan de conferentie voor te leggen resoluties dienovereenkom stig zullen worden opgesteld. Op grond van de voorloopige door een deskundigencommissie opgestelde agenda zal de conferentie waarschijnlijk twee of drie tamelijk groote commissies benoemen na de debatten in tweede lezing. Deze commissies zullen haar eigen sub-com- mlssies krijgen, welke tot taak zullen heb ben de details van de groote vraagstukken welke aan de groote commissies zullen worden voorgelegd, te bestudeeren. Niette min wordt al het mogelijke gedaan, om allerlei omslachtigheden te vermijden en snel werk te verrichten teneinde de staats lieden, die als gedelegeerden aan de con ferentie deelnemen, in staat te stellen, hun werkzaamheden in hun eigen land te blijven vervullen. Naar in het Witte Huis te Washington verluidt, behoeven alle handelsaccoorden. die de Amerikaansche delegatie te Londen met andere naties sluit, de toestemming van het Congres. Dit beteekent dat de ta riefovereenkomsten, getroffen op de Lon densche Conferentie niet vóór het begin van het volgend jaar zullen worden gera tificeerd. Deze mededeeling van het Witte Huis is gedaan naar aanleiding van een waarschuwing der Congresleiders. Ofschoon in het Witte Huis verklaard wordt dat door deze beslissing de volmach ten der Amerikaansche delegatie niet al te zeer worden belemmerd, wordt in vooraan staande kringen te Washington verklaard, dat het besluit van het Witte Huis een onaangename verrassing is voor de Ame rikaansche delegatie, die tot nog toe van meening was dat zij accoorden kon onder teekenen zonder de toestemming van het Congres noodig te hebben. De Engclsche Minister van Financiën Chamberlain, heeft bekend doen worden dat hij morgen in het Lagerhuis een ver klaring zal doen over den stand der schul den-onderhandelingen Deze verklaring zal niet alleen Engelands houding uiteen zet ten, maar ook de definitieve beslissing be kend maken, die tusschen Amerika en En geland is getroffen ten aanzien van de be taling der Juni-termijnen. De door een aantal Londensche bladen gebrachte berichten, volgens welke Enge land een gedeeltelijke betaling zou hebben aangeboden, wordt in Engelsche officieele kringen nog niet bevestigd. Men neemt echter aan, dat het aanbod belangrijk af wijkt van de richtlijnen der oorspronke lijke Engelsch-Amerikaansche overeen komst. Ook Italië zou gedeeltelijk willen beta len! o DUITSCHLAND. De actie tegen de Joden. Ernstige incidenten te Miinchen. Het schijnt wel, alsof de Duitschers alle sympathie in het buitenland willen verlie zen. Telkens duiken weer berichten op over mishandeling van Joden, hetgeen de boy cot-actie nieuw voedsel toevoert. Met Let land is de economische oorlog dientenge volge in vollen gang. Volgens berichten uit Riga hebben het centrale comité van de sociaal-democrati sche partij van Letland en het comité van Joodsche organisaties formeel besloten den algemeenen boycot tegen Duitschland af te kondigen. Daar de rijksregeering niet van plan is, dergelijke boycotverklaringen zonder meer te aanvaarden, is bepaald, dat met ingang van heden voorloopig den boterinvoer uit Letland stop te zetten. Van de verdere ontwikkeling zal het af hangen of. en welke verdere maatregelen tegen den Letlandschen handel met Duitschland getroffen zullen worden om dergelijke boycotbewegingen krachtig te bestrijden, heet het officieel. De rector van de Hebreeuwsche univer siteit te Jeruzalem, dr. Magnus, stelt po gingen in het werk om een fonds te stich ten van 250.000 pond sterling, teneinde mo gelijkheden *e scheppen voor de verdreven Duitsche professoren en intellectueelen. In een oproep zegt, dr. Magnus, dat een gift van 250.000 pond aan de universiteit een onvergetelijke en historische daad zou zijn, die in de geheele wereld weerklank zou vinden. Dr. Magnus veroordeelt In zijn oproep ten sterkste de door de huidige Duitsche bewindvoerders tegen de Joden aangenomen houding cn zegt, dat hun maatregelen zich in de eerste plaats rich ten tegen de professoren en Intellectueelen. En ook in den Amerik. Senaat is door diverse Senatoren van alle richtingen scherpe critlek geuit op het Duitsche op treden tegen de Joden. En om de maat vol te meten is het gis teren te Munchen op den Duitschen gezel- lendag tot ernstige incidenten gekomen, waardoor de verdere voortzetting zelfs door de leiding moest worden verboden. Officieel heet het, dat de deelnemers de schuld dragen door in uniform te ver schijnen en nog wel een bruine, waardoor bij de Nazis de indruk zou zijn gewekt van misbruik van hun uniform. Officieel wordt alle schuld gelegd op de Gezellendag-deelnemers en de leiders en verklaard, dat het aanvankelijk verbod toch wel goed gezien is geweest! Maar niet officieel wordt een heel andere lezing gegeven! De incidenten zijn, naar de correspondent van de „Daily Te legraph" meldt, door de nationaal-socia- listen veroorzaakt, die, aldus de corres pondent van dit blad. op schandelijke wijze tegen de gedelegeerden zijn opge treden en verscheidene hunner hebben mishandeld. Zij gingen er zelfs toe over, een katholiek tehuis, waar een aantal ge delegeerden logeerde, binnen te dringen en de jongelieden uit hun bedden te halen. Zij, die zich probeerden te verweren, wer den geslagen. Op straat werden den ka tholieken de gele hemden en insignes van het lijf gerukt. De congresleiding heeft den gedelegeerden den raad gegeven, zoo spoe dig mogelijk Miinchen te verlaten, en vol gens genoemden correspondent kan van een waren exodus gesproken worden. De Zwitsersche. Amerikaansche en an dere buitenlandsche consuls zullen morgen bij de Belersche regeenng protesteeren. Zij hebben er in toegestemd hun protest uit te stellen tot de laatste gedelegeerde Miinchen zal hebben verlaten. De „Crt." meldt nog het volgende; Voor het „Europaischer Hof", een tehuis waar vele leiders van het congres logeer den werd op een gegeven oogenblik de situatie zoo ernstig, dat de gasten een bestorming vreesden. De hoofdzuster tele foneerde naar het hoofdbureau van poli tie en vroeg om bescherming, die echter werd geweigerd. Een uur later, toen de toestand nog even dreigend was, belde zij opnieuw. Ook toen kreeg zij een weigerend antwoord, met de motiveering, dat de politie niet van nut zou kunnen zijn, daar zij kans liep zelf door de nationaal-socia- listen te zullen worden neergeslagen. Terwijl men in het „Europaischer Hof" alle mogelijke moeite bleef doen om hulp te krijgen, werden in de naburige straten de gedelegeerden lastig gevallen. O.a. wer den Dr. Briinn, een 71-jarige gepensio neerde kolonel van den geneeskundigen dienst, en zijn zoon, die priester is. door de nationaal-sociallsten aangevallen. Zij konden alleen een ernstige mishandeling ontgaan, doordat de kolonel op zijn ijze ren kruis en andere medailles wees. Een andere gedelegeerde, die aangevallen was, wist een politie-agent te overreden met hem naar het politiebureau te gaan. Daar eischte de congressist, dat officieel zou worden vastgelegd, wat hem overkomen was. De dienstdoende commissaris wei gerde echter dit te doen. omdat hij door een nationaal-sociaiist bedreigd werd. Een Amerikaansche gedelegeerde, drager van de vlag der Ver. Staten, werd hevig ge slagen. en een Hongaar kreeg verschil lende messteken. De gele hemden, die de nazi's den congressisten van het lijf had den gescheurd, namen zij als tropheeen mede. 's Morgens deelde de politie den leiders van het congres mede, dat zij, indien het congres zou worden voortgezet, niet voor veiligheid der deelnemers kon instaan. Een uur later werd het gebouw, waar kardinaal Faulhaber een pontificale mis zou celebreeren, door een groot aantal nationaal-socialisten omringd. De kardi naal besloot daarop de godsdienstoefe ning af te gelasten en tevens werd het congres gesloten. Daar een verbod voor het dragen van uniformen was afgekondigd, trachtten de congressisten kleeren te leenen om veilig het station te bereiken. Tijdens de godsdienstoefening in de Frauenkirche is een der vooraanstaande gedelegeerden van het gezellencongres, Prof. Zinser, uit Offenbach, aan een hart verlamming overleden. Men schrijft dit toe aan de opwinding, welke hij had ondergaan. Voor vice-kanselier von Papen is het een moeilijk geval, want hij had nog een zijner bekende redevoeringen gehouden! Tot uitvoering van de wet betreffende betalingsverplichtingen tegenover het bui tenland heeft de Rijksminister van Eco nomie in een verordening van 9 Juni, die in den „Reichsanzeiger" wordt gepubli ceerd, de noodige aanwijzingen voor de deviezeninstanties gegeven. Deze hebben in het vervolg bij de ver bintenissen. die door het moratorium worden getroffen, nog slechts betalingen aan de conversiekas voor Duitsche schul den aan het buitenland goed te keuren. Ook dividendbewijzen, die tot nog toe vrij aan buitenlanders konden worden uitbe taald, mogen nog slechts worden voldaan aan de conversiekas op rekening van de gerechtigden Inwoners van het Duitsche Rijk kunnen, om ontduiking te voorko men, de hun toekomende renten op Duit sche buitenlandsche aandeelen alleen in Rijksmarken in het binnenland betaald krijgen en moeten hun eigendom aan de stukken bewijzen door affidavit. De ban ken zijn verplicht, voor de renten op oude en nieuwe rekeningen van buitenlanders goedkeuring aan te vragen voor betaling aan de conversiekas. Alle goedkeuringen voor prestaties van de door het moratorium bestreken soort, die op 1 Juli of later vervallen, verliezen ingevolge de wet haar kracht. Ook de Duitsche Rijksdagfractie onder leiding van Loebe heeft zich uitgespro ken voor handhaving van den zetel van het partijbestuur in Duitschland, doch Wels. Breltscheid en anderen, die zijn uit geweken. houden vast aan Praag, waar de „Vorwarts" als weekblad weer zal uit komen. OOSTENRIJK. Aanslagen en politieke botsingen Naar een militie-leger. Gisteren zijn in Oostenrijk aanslagen op twee bekende politici gepleegd. Volgens een bericht uit Innsbruck wer den op dr. Steidle. den bekenden Tlrool- schen Heimwehrleider, toen hij voor zijn woning aankwam, uit een auto snel na elkaar verscheidene schoten gelost, waar van een hem in den onderarm wondde. De auto had een vuilgemaakt nummer bord, zoodat het nummer niet kon worden opgenomen. Tot dusverre bezit men geen enkele aanwijzing omtrent de daders. Volgens een ander bericht uit Kirchdorf bij Bruck aan de Mur is slechts door een toeval een aanslag op den Stiermarken- schen Landeshaulptmann en vroegeren minister, dr. Rintelen mislukt. Het was be kend, dat dr. Rintelen bij zijn terugkeer naar huis een zekere straat passeeren zou. Op dezen weg ontploften kort voor het passeeren van de auto met ammoniet gevulde buizen. Schade van belang is niet aangericht. Te Krems hebben de Heimwehren be toogd. In een toespraak deed vorst Star hemberg scherpe aanvallen op het tegen woordige Duitschland. waarbij hij o a. zeide, dat het derde Rijk zou verdwijnen en een door Oostenrijk opgebouwd Duitsch land zou opstaan. Door gendarmerie en bondsleger waren uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Op enkele plaatsen kwam het nog tot kleine incidenten, waar bij de gendarmerie echter met gevelde bajonet ingreep. Een persoon werd licht gewond. Bij den afmarsch kwam het tot grootere botsingen, waarbij 1 persoon zwaar werd gewond en velen licht. De Oostenrijksche regeering heeft het te Munchen verschijnende nat.-soc. blad Völ- kische Beobachter voor een jaar verboden. Het Wiener Mittagsblatt" verneemt, dat in September in Oostenrijk het militie- leger ingevoerd zal worden In den loop van den zomer zullen waarschijnlijk leden van buitenlandsche legercommissies te Weenen komen, om met de bondsregeering te onderhandelen over den vorm van den algemeenen dienstplicht. o SPANJE. De crisis. Nadat de socialist Bertius tenslotte toch de opdracht tot kabmesformalie had ge weigerd. werd deze door Zamora gegeven aan den vroegeren socialistischen minister Prieta, doch ook hij slaagde niet. Tus schen hem en Zamora is zelfs een scherp verschil van meening gerezen. President Zamora had namelijk verklaard, hem al leen zijn vertrouwen te kunnen geven wanneer Prieto twee voorwaarden zou vervullen, t.w.: 1. Wanneer hij eenige portefeuilles zou afstaan aan fracties, die niet in het ka- binet-Azana vertegenwoordigd waren, zoo als de conservatieve republikeinen, een lid van de voormalige partij van open baren dienst en, ongeacht of dit al of niet noodzakelijk was, aan de radicalen. 2. Dat het kabinet-Prieto zich zou ver zekeren van de instemming der radicalen, slsvorens het bepaalde wetten zou laten aannemen. In antwoord op deze eischen verklaarde Prieto den president, dat de aanvaarding er van, na het besluit der socialisten om niet met de radicalen samen tc werken, een vernedering zou beteekenen. Zamora's houding werd in Prieto's rapport als wei nig vereenigbaar bestempeld met diens grondwettige missie, terwijl de instructies voor de vorming van een ministerie door Prieto zoowel voor den president als voor hemzelf vernederend worden genoemd. Intusschen heeft Zamora de formatie van het nieuwe kabinet thans aan Mar- celino Domingo opgedragen. Later wordt nog gemeld dat ook deze bedankte, waar na Ojana aan de beurt was- o JAPAN. Handelspolitiek. Het Japansche kabinet heeft op initia tief van de Ministers van Handel en Fi nanciën een wet aangenomen, die voor ziet in het scheppen van een controle instantie voor den Japanschen uitvoer op de wereldmarkt. Deze controle heeft ten doel, lederen grond te ontnemen aan de beschuldiging van dumping door Ja pansche firma's op de wereldmarkt. De wet zal in Juli in werking treden. Het telegraaf-agentschap Sjimboen Rengo deelt mede. dat het besluit van de Japansche katoenhandelaren tot den boycot van Britsch-Indische katoen een particuliere maatregel is, die de Japansche regeering niet aangaat. De regeering ziet overigens geen moge lijkheid. tegen dezen boycot op te treden, daar de verontwaardiging der Japansche industrie over het belemmeren van den Japanschen uitvoer naar Britsch-Indie be grijpelijk Is. Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken spreekt nog de hoop uit. dat de Britsche regeering haar poli tiek tegenover den Japanschen invoer zal wijzigen. o CHINA. De besprekingen met Japan. Volgens mededeelingen uit Sjanghai zijn de regeeringen van Nanking en Kanton tot overeenstemming gekomen in de kwestie van den wapenstilstand. De regcering van Kanton heeft zich bereid verklaard de on derhandelingen met Japan in ieder op zicht te steunen. De Japansche minister van Buitenland sche Zaken, Oesjieda, heeft verklaard dat de Japansch-Chineesche preliminairen be treffende de vredesconferentie bijna ten einde zijn. De kwestie der deelneming van Mandsjoekwo is nog niet leregeld. Op het oogenblik, dat Japans belangen in China niet meer in gevaar zullen verkeeren, zal Japan direct troependeelen terugnemen. HAARLEMMERMEER. Wielrijder door auto aangereden en zwaar gewond. Gisteravond werd een wielrijder, de heer v. d. B„ terwijl hij van een erf kwam, op den Sloterweg nabij den Akerdijk in Haarlemmermeer door een uit de richting Sloten komende personen-auto bestuurd door den heer L aangereden. De schok was zóó hevig, dat v d. B. eenige meters verder met het hoofd op den asphaltweg terecht kwam. De Jongeman bleek een dubbele schedelfractuur te hebben beko men en werd in ernstigen toestand per ziekenauto van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen en heeft de auto in beslag genomen. Twee inbraken. Zaterdagnacht werden aan den IJweg bij den Kruisweg twee inbraken gepleegd. Bij den caféhouder B werd met een op het erf aanwezige bijl een raam zoodanig ge forceerd, dat de pen er uitschoot en 't raam kon worden opgeschoven. De dieven hebben alles overhoop gehaald, doch niets anders van hun gading kunnen vinden dan een stel biljartballen. Deze geringe buit gaf hun vermoedelijk aanleiding hun be zoek bij een ander voort te zetten, want ook de in de nabijheid wonende winkelier v. d. V. bemerkte 's morgens dat men zich door opschuiving van een raam toe gang tot de woning had verschaft. Hier werden ontvreemd een tweetal spaarpotten en eenig geld uit de toonbanklade. De politie stelt een onderzoek in. Autorit ouden van dagen. De voor de bewoners van Nieuw Vennep en omgeving te houden autorit voor ouden van dagen werd door het comité bepaald op Woensdag 28 Juni a.s. De route zal nog nader worden vastgesteld. Voor een muziektent. Zaterdagavond hielden de muziekver- eenigingen „Excelsior", „H.O.V." en '„Op waarts" gezamenlijk een muzikalen rond gang door Hoofddorp ten bate van het fonds tot het verkrijgen van een eigen muziektent. Tentzending. Zaterdagavond werden in de door de Tentzending „De Blijde Boodschap" op het gemeentelijke concoursterrein te Hoofddorp geplaatste tent de evangetisatiesamenkom- sten nadat de burgemeester van deze gemeente inr. A. Slob een openingswoord had gesproken aangevangen. Er was veel belangstelling. Te Hoofddorp had de metselaar d. B., die zich nabij de Marktlaan op het dak van een in aanbouw zijnd huis be vond, het ongeluk zijn evenwicht te ver liezen en van eenige meters hoogte op den grond te vallen. Een zijner beenen was zoodanig op twee plaatsen gekneusd, dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen cn eenigen tijd geen arbeid zal kunnen verrichten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het nieuwe altaar. Als aanvulling op ons bericht betref fende het geplaatste nieuwe H. Hart altaar met beeld ontworpen door den heer Otto, dient o.i. zeker niet onvermeld te blijven dat onze Katwijksche kunstschilder de heer Funcke Cuper het altaar en bseld met zijn vaaqdige hand geheel belangloos heeft opgesierd en er alzoo zeer veel toe heeft bijgedragen, dat het geheel ieders bewondering en aandacht vraagt. De heer Funcke Cuper heeft hierdoor velen aan zich verplicht. De collecte, gehouden na een lief dadigheidspredikatie van kapelaan dr. L. Kat uit Wassenaar ten bate van arme en nieuw op te richten kerken bracht op f. 200.131/z. 0 KATWIJK AAN ZEE. Oefening met vlet der N. Z. H- R. M. Zaterdagmiddag had onder veel belang stelling een oefeningstocht plaats in zee met een vlet van de N.Z.H.R. Mij. Deze vlet was gestationneerd te Den Helder. Op de scheepstimmerwerf van de Gebrs. Taat is deze vlet aan een nauwkeurig noderzoek onderworpen en is nu be stemd voor de Vliehors, station Vlieland- Posthuis. Op dit eiland geeft men de voor keur aan een vlet boven een boot. Het vaartuig staat op een onderstel, voorzien van een soort rupsbandwielen met Engelsch patent. Nu is het mogelijk de vlet in het slappe zand te vervoeren, getrokken door vier paarden. Met het oude model waren daar 6 tot 8 paarden voor noodig en op Vlieland soms wel 10. Op het Noorderstrand, dicht bij de Buitenwatering, werd de vlet te water gelaten. Onder commando van schipper C. Jonker vond deze oefeningstocht bij tamelijk zware zee plaats. Aan dezen tocht namen ook deel de lieeren H. Th. de Booy, adj secr. van de N.Z.H.R. Mij. en W. Taat. Het kostte de bemanning veel moeite de vlet voorbij de buitenste bank te roeien. Maar zij wilde, hoe zeer ver moeid, de taak volbrengen, waarin zij ten laatste slaagde. Het roeien in een reddings boot valt niet zoo zwaar als dat met een vlet, maar de laatste soort vaartuigen is veeal zeewaardiger en s'aat niet zoo gauw om. Op het stand waren <J.a. aanwezig de burgemeester mr. W. j. Woldringh v. d. Hoop; de inspecteur van politie J. H. v. d. Wijngaart: de heeren D. Taat en Trousselot. VEREENIGDE STATEN. Gezant te Berlijn benoemd. Tot gezant van de Vereenigde Staten te Berlijn is benoemd William E. Dodd, hoog leeraar in de Amerikaansche geschiedenis aan de universiteit van Chicago. Prof. Dodd, die zijn ambt te Chicago sedert 1908 uitoefent, is een persoonlijk vriend van president Roosevelt. Hij is de schrijver van het werk „Jefferson's terug keer tot de politiek", alsmede van Wood- row Wilson en zijn werk". Aanrijding. Zaterdag had een aanrijding plaats schen een auto, bestuurd door T. v. de Roest v. Limburgstraat en een tv wieiige stortkar met paard bespannen, stuurd door Z.O. De schuld lag bij d bestuurder van de kar, die te veel linkerzijde van den weg hield en te de auto aanreed, waardoor deze bcsciu digd werd. Tegen den bestuurder van 4 kar zal procesverbaal worden opgemaak De zcndingscollecte in de Her» Kerken gehouden heeft opgebracht som van f. 448.55. NOORDWIJKERHOUT. Vcrkooping. In café „Van Straelen" had, ten over. staan van notaris Wagemaker de verk~ ping bij afslag plaats van het café Driesprong" met winkel- en woonhuis. Heli perceel, in bod gebracht op f.8000, wei niet gemijnd en niet gegund, evenals eej perceel bollenland, in bod gebracht op f.2900. Het Saneeringsplan. In hotel „Couwenberg" werd een d bezochte propaganda-vergadering gehot, den, uitgaande van den R.-K. Land- en Tuinbouwvereenigingen. over het „Sa. neeringsplan", waarvan in deze ge meente nog zeer veel tegenstanders zij De voorzitter trachtte alle aanwezigen te overtuigen van de noodzakelijkheid van bedoeld plan, hetgeen slechts gedeeltelijk gelukte. Wedstrijden ten bate van den a.s. Autotocht. De ten bate van den autotocht voor Ouden van Dagen gespeelde voetbalwed strijd tusschen N. V. C. en St. Bavo-club, eindigde in 'n 31 overwinning van N.V.C. Als belooning werd uitgereikt een zilveren voetbal op standaard, met inscriptie: „Autotocht Ouden van Dagen". 14 Juni 1933." Hierna werd gehouden een veteranen- wedstrijd, waaraan deelnamen twee elf-| tallen van oud-gedienden, allen inwoners der gemeente. De scheidsrechter was in ambtscostuum. De aftrap had plaats door den oudsten inwoner, den bekenden „Oome Leen", die eerstdaags 92 jaar wordt en die zijn taak met jeugdig vuur en onder groot enthousiasme verrichtte. Het voetbal- terrein was voor deze gelegenheid inge richt als een klein stadion. Een duizend tal menschen woonde de feestelijkheden bij en allen offerden hun peningske voor het goede doel. De muziek-vereeniging „St. Jeanne d'Arc" zorgde voor de vrooüjkheid. Het eere-comité beschikt thans over een uitgaanskas, waarop het niet had durven hopen. Mooi weer zij den feestgangers toe- gewenscht op Woensdag a.s. Aan de Rosa-stiehting te Neerboscb slaagde voor het examen nuttige hand werken onze plaatsgenoote mejM. v, i Berg. 0 OEGSTGEEST. Inbraak in de R.K. Kerk. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de R.K. Kerk alhier. Aan de achterzijde in den tuin hebben de inbreker(s) zich door raamverbreking toegang verschaft. Er wordt echter nffi niets vermist. Wel is getracht de offerblok ken open te breken, hetgeen blijkbaar niet zoo gemakkelijk ging. De politie heeft een onderzoek ingesteld en vingerafdrukken gevonden. De inbrekers zijn binnengeko men door een raam van de wachtkamer van de „nachtwacht" (Kerkwachti die zich even hadden verwijderd. Aanhouding. Dezer dagen werd van den heer C S. wonende te Rijnsburg een heerenrijwiel ontvreemd, dat hij op het terrein van de veiling Flora had geplaatst. Eenige dagen daarna had het onderzoek te Den Haag succes. Door de politie aldaar werd in verband met een ge- pleegden moordaanslag aangehouden een 21-jarig jongmensch, genaamd J. C. wonen de te Den Haag, die ook bekende het alhier ontvreemde rijwiel te hebben weg genomen. Het rijwiel was nog in het bezit van J. C. zoodat dit door de politic werd inbeslag genomen, terwijl J C. in verzekerde bewaring is gesteld. Installatie der „Oegstgeester Satrya's." Zaterdagmiddag vond onder groote be langstelling van de zijde der ouders, de installatie plaats van groep Zeven der Afdeeling Leiden van de Vereeniglni „De Nederlandsche Padvinders". n.l. de groep der „Oegstgeester Satrya's". Onge veer een twintigtal Jongens werden ais welp geïnstalleerd, waartoe speciaal u-t Den Haag was overgekomen de heer Del- gorge. commissaris van het district Lei"e?; De ..Oegstgeester Satrya's" hielden reeds sinds den aanvang van dit jaar regelmatig hun oefeningen onder leiding van den heer Zwarenstein, die in Indië als leider werkzaam was en aan wiens initiatief nes te danken is. dat ook onze gemeente nu over een aantal jeugdige padvinders be schikt, die op dezen mid'dag getoond ben- ben reeds veel in hun mars te hebben. In dit uur vond tevens diens installatie plaats als Akela" alsmede van mejui- freuw Lut als „bageera" die zich beiden gedurende een half jaar reeds zoovee moeite voor de aan hun zorgen toev«" trouwde discipelen hebben getroost. w het aardige terrein voor den theetuin m de Leidsche Hout vond de voor de ion®v,K zoo plechtige gebeurtenis plaats, wiim™ behalve de leden van het Groepscomi aanwezig waren vertegenwoordigers 0 afdeeling Leiden der N.P.V De burgemees ter. tevens eere-voorzitter van het comité, de heer Van Gerrevink. kon zijn leedwezen wegens uitstedigheid bij niet aanwezig zijn. Met alle officieele gebeurlijkheden een zoodanige installatie verbonden liep op hoogst geannimeerde "4» plechtigheid, waarbij hartelijke who gesproken werden door den heer Dep en door den heer Wlchers Rollandet. zitter van het Groepscomité. die w uitvoerige rede wees op de beteekenisjj

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2