748te Jaargang: WOENSDAG 7 JUNI 1933 No. 22458 Leidsch Crisis-Comité. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINOINGFN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERIEN IIEN: 30 Cts fier zegel voor advertentie!) uit Leiden en plaatsec ®aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. tl) een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens nostrecht Voor eventueele opzending van hrlpven 11 cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per weck „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Beden ontvingen wij per kas: N. N. 1.2.50. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de KV. De Leidsche Courant, om vergunning tot het uitbreiden van de boek-, courant en handelsdrukkerij in de perceelen Pa pengracht Nis 30, 32 en 34, kadastraal bekend Sectie G. Nis 935, 1302 en 1779 lis «rdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 7 Juni 1933. 2116 PARKCONCERT. Donderdag 8 Juni a.s. zal het muziek- .zelschap .Orpheus" directeur de heer P. ■e Rook het vierde concert van den Bond ian Leidsche Harmonie en Fanfare-Veree- gingen verzorgen. Het concert wordt gegeven in het Plant poen (..Musis Sacrum") 's avonds 8 uur recies. Stoelen ziiii weer te huur tegen den ge- rinven prijs van vijf cent. Men wordt beleefd verzocht dit pro gramma uit te knippen en gedurende de uitvoering niet te loopen. Programma. 1. Willem de Zwfjgermarsch P. de Rook 2 Ouverture uit de opera ..Joseph" Méhul 3 a. Aria uit de opera .Joseph", Ménul Trombone-solo voor te dragen door den heer J. H Haas. b Noorweegsche Dans No. 2. Ed. Grieg 4 Fantaisie sur ..Les Contes d'Hoffmann" Offenbach Pauze. 5. Ouverture de l'opéra „Nabuchodonosor" G. Verdi Die Hochzeit der Winde, walzer. J.T.Hall 3. Fantaisie sur l'opéra „Cavalleria Rusti- cana", P. Mascagni Alte Kamaraden, marsch C. Teike BLOEDTRANSFUSIEDIENST. De Rotterdamsche Bloedtransfusie dienst onder auspiciën van liet Neder- lancische Roode Kruis, die zich in de bij zondere belangstelling en sympathie niet alleen van de zijde der medici, maar ze ker ook van die der ingezetenen mag ver heugen, heeft gedurende haar vrij kort stondig bestaan reeds zulk een belang- h)k werk verricht, dat dit ook in ruime- Jen kring sterk de aandacht heeft ge trokken. Om van dezen zoo menschlievenden hulpdienst de bijzonderheden te leeren kennen, heeft het Hoofdbestuur van het Hederlandsche Roode Kruis de pioniers tan dezen bloedtransfusiedienst, de hee- ten Prof. Koolemans Beynen, Drs. Ver- spyck Mijnssen en van Dijk bereid ge- tonden in een speciale bijeenkomst onder leiding van eerstgenoemde aan de afge vaardigden van verschillende afdeeimgen het doel en streven en vooral ook de or ganisatie er van nader uiteen te zetten. Het goede voorbeeld volgend heeft nu wk de afdeeling Leiden van het Neder- landsche Roode Kruis in samenwerking "Jet de afdeelmg Rijnland, omvattende "egstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en katwijk, het initiatief genomen tot sucht- va" zulk een dienst, waalbij zij, die cn vrijwillig daarvoor beschikbaar stel- vniHen aa^ de eischen van gezondheid doen, bij ernstige ongevallen of ziekten, m een bloedtransfusie noodzakelijk aar? als d°hor kunnen medehelpen 3hwschenieverfen hnt'rfi sroote dankbaarheid maken de van j enoemde afdeelingen hier melding zaan medewerking, die haar is toege- h£„,van de zijde der daarbij betrokken 2lew,„?raren en van het Academisch veraSuï15' dat afin laboratoria voor het staiii onderzoek beschikbaar wil aar»? e? tevens bereid is als centraal Bln??8f>ureau °p te treden. een r.n.H za' 'n de plaatselijke biaüen van 2 "epin,8 verschijnen tot aanmelding dienst Pi' d'e zic^ vrijwillig bij dezen geven. keef,ster of gever willen op- HANDELSKEG1STER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Naamlooze Vennootschap Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Batteljee en Terpstra, Oude Rijn 39, Leiden. Uittredend President commissaris: M. Meyer, 's-Gravenhage. Nieuwe President Commissaris: H. F. A. Vóllmar, 's-Gravenhage. Nieuwe Commissarissen: Mr. F. J J. Trapman, Leiden en W. H. Peters, 's-Gra venhage. o VEREENIGING VAN LEERAREN IN NATUUR- EN SCHEIKUNDE. Jaarvergadering te Leiden. Gisteren hield de Vereeniging van Leeraren in Natuur- en Scheikunde haar jaariyksche Algemeene Vergadering in het Kamerlingh Onnes-Laboratorium te dezer stede. In de ochtendvergadering sprak de voor zitter. dr. G. C, Gerrits, een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot den inspecteur van htt.M. O. Dr. S. Elzinga, tot Dr. C. A. Crommelin, adjunct-directeur van het Laboratorium en tot de vertegenwoordigers van een andere vereeniging. Spreker dankte Prof. de Haas, Prof. Keesom en Dr. Crommelin zeer voor de organisatie van dezen dag, die door de bezichtiging van het labora torium een groote attractie voor de lee raren in natuur en scheikunde heeft. Het jaarverslag van den secretaris, waaruit bleek dat het ledental steeds be langrijk stijgende is, werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penning meester. Inplaats van Dr Gerrits, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd tot voor zitter der vereeniging verkozen Dr. A. D. Nathans te Utrecht. Het voornaamste punt van bespreking vormde de opleiding van den amanuensis, waarvoor het bestuur een concept had gemaakt, dat tot uitvoerige discussie aan leiding gaf. Met bijna algemeene stem men werd dit ontwerp aanvaard, waar mede de eerste stap gedaan is op den weg, die naar verbetering van de opleiding van den amanuensis zal leiden. Het werkplan voor het komende ver- eenigingsjaar werd goedgekeurd. Dit bevat o.m. verbetering van de opleiding van den leeraar in natuur- en scheikunde, van die van den amanuensis en de instelling van vacantiecursussen. Hierna werden twee sectievereaderingen gehouden. Des middags werden de deelnemers in groepen in het laboratorium rondgeleid, nadat Dr. Crommelin en Dr. Wiersma een inleiding hadden gehouden, waarbij ook de laatste proeven voor het verkrijgen van lagere temperaturen werden behandeld. De heer J. heeft bij de politie aan gifte gedaan van vermissing van 'n wherry, liggende naast het bootenhuis van ..De Vliet" aan den Maredijk en ter waarde van circa f 400 De politie alhier heeft in den afge- loooen nacht aangehouden den 16-jarigen J. V. die door de Vincentiusvereenigiug te Den Haag in Donzen (N -Br.) was uitbe steed. doch vandaar was wezgeloopen. IJMUIDEN, 7 Juni. VISCHPKIJZ.EN Tarbot per K.G. f.0.750.60, üiiet per kist van 50 K.ü. f.35—12, -Tongen per K G. f. 1—0.60, Middelschol per kist van 50 K.G. f.25, Zetschol f. 21—18, Kleine Schol f. 223.8 i. Schar f. 6.50—3X0, Tong schar f. 22-16, Roggen per 20 sluks f.22. Kleine roode Poon per kist van 5) K.G f 40, Pieterman en Poontjes 1.0.1,0 2.30, Groote Schelvisch f.20, M.dde, Schelvisch f 21-2J, Kleinniiddel Schelvisch f.1 7.30, Kleine Schelvisch f. 10-3, Kabe jauw per kist van 125 K.G. f. 58-29, Gullen per kist van 50 K.G. f. 17-1.60. Heilbot per K.G. f0.60, Wijting per kist van 50 K.ü. f. 6.50—3, Makreel f. 4.90-4.50. Aangekomen 4 S.oointiawlcrs: 1JM 26 met f. z938, iJM. 155 met f. 1702, IJM. 1-9 met f.1589, R.O 15 met f.1782; 6 loggers: K.W 101 niet f.885, K.W. 22 met f. 5-8, KW 31 met f.793, K.W. 24 met f.C6J, SCH. 353 met f. 375, R.O. 1 met f. >9-1; 4 kotters: O. 247 met f. 424, O. 118 met 81.289, O 177 met f 379, E. 549 met f.862. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Schevenlngen Radio. Baloeran, Colombia, Costa Rlca, Dempo, Flandria. Indrapoera Joh. van Oldenbar- nevelt Kota Baroe. Kota Pinang, Leer dam, Maasdam Marn. van St. Aldegonde, Oranje Nassau Poelau Bras. Poelau Tello, Rotterdam iHoll.-Amerik -.ijn), Van Rensselaer, Sibajak, Statendam, Volen- dam, Zeelandia. DE ALGEMEENE TOESTAND. Vier-Mogendheden-Pact en Genève - Goering lokt Frankrijk. Over het pact van vier heerscht nog steeds onzekerneid. Het schijnt echter, dat momenteel Duitschland's toestemming nog alleen ontbreekt. Van Duitsche zijde wordt hierover gemeld: De toestand ls veeleer dat verleden week alle vier mogendheden tot overeenstem ming waren gekomen, t. a. v. een tekst en dat daarop de Fransche regeering Vrijdag plotseling verklaarde dezen tekst niet te kunnen aannemen. De Fransche regeering heeft hierna een nieuwen tekst uitgewerkt. Daarin komt de Duitsche rechtsgelijkheid niet genoeg tot uitdrukking. In verband hiermede doet zich voor de Duitsche regeering de vraag voor of zij genoeg belang heeft bij de onderteekening van dezen tekst of niet. Deze kwestie wordt bestudeerd. Alle be weringen. dat de Engelschen en de Italia nen den nieuwen door Frankrijk ïnge- dienden ontwerptekst hebben goedgekeurd zijn onjuist. Beide landen hebben integen deel verklaard, dat zij slechts zouden toe stemmen, wanneer Duitschland zou toe stemmen. Mussolini blijft echter hopen op succes, want hij verdaagde zijn rede over de buitenlandsche politiek tot het pact „heden of morgen" zal gereed zijn. Morgen beginnen zooals gezegd, te Parijs besprekingen zonder Duitschland. Norman Davis is gisteren derwaarts vertrokken. Van toonaangevende Amerikaansche zijde wordt verklaard, dat het pas dart doelmatig zal zijn, de Duitsche regeering bij deze besprekingen te betrekken, wan neer bekend zal zijn in hoeverre Frankrijk concessies zal doen. Op grond van de bespreking van mor gen zouden dan volgens de Amerikaan sche opvatting binnenkort gemeenschap pelijke beraadslagingen kunnen plaats vinden tusschen de vijf groote mogend heden. dus met inbegrip van Duitschland en Italië. In Engelsche kringen wordt aangenomen dat na de Parijsche miniiterbesprekingen de volgende week tijdens de economische wereldconferentie door de aanwezige mi nister's van buitenlandsche zaken, de groote mogendheden gelegenheid zullen hebben voor breedvoerige vertrouwelijke besprekingen. De Raad van den Volkenbond heeft gis teren opnieuw behandeld de petitie van Franz Bernheim betreffende de positie van de Joodsche minderheid in Duitsch Opper-Sllezië. De Iersche gedelegeerde Lester heeft den Raad in kennis gesteld van het advies van de juridische commissie, die bestond uit de heeren Huber .Zwitserland). Bour- quin (Belgie) en Pedroso (Spanje). Deze commissie heeft de juridische protesten van Duitsche zijde tegen de petitie van Franz Bernheim afgewezen. De Duitsche gedelegeerde Von Keiler herinnerde eraan, dat de Duitsche regee ring eventueele schending der minder heden, neergelegd in de Conventie van Genéve van 15 Mei 1922, aan misverstan den moet toeschrijven. De Duitsche regee ring is bereid deze vergissingen weer goed te maken. De Raad heeft daarna met stemonthou- ding van Duitschland en Italië het rap port van Lester goedgekeurd. Volgens dit rapport is de Duitsche regeering verplicht leden van de Joodsche minderheid in Duitsch Opper-Sllezie te beschermen en eventueele schade te herstellen. Een rapport omtrent den toestand in Opper-Silezie wordt in dit verband voor bereid en zal in de volgende zitting van den Volkenbondsraad worden Ingediend, Tenslotte is officieel afscheid genomen van sir Eric Drummond, die nog tot lJuli ais secretaris in functies blijft, wanneer Avenol zijn sinds 1909 vervulde taak over neemt. De pers bood hem een afscheids- lunch aan. In de hoofdcommissie der Ontwape ningsconferentie werd gisteren een nieuw Fransch voorstel tot beperking en con trole van den wapenhandel en de wapen- fabricage behandeld. Bij dit voorstel wordt de toelaatbare fabricage en wapen- uitvoer internationaal vastgesteld. Jou- haux lichtte het Fransche standpunt toe. In de plenaire vergadering van de in ternationale unie van volktnbondsver- eenigingen werd een resolutie aangeno men, waarin voor de eerste maal niet alleen de afschaffing maar ook de ver nietiging van alle aanvalswapens van de regeeringen verlangd wordt. De Raad van Beheer van het Interna tionale Arbeidsbureau heeft op de gis teren geëindigde gewone bijeenkomst een aantal belangrijke kwesties behandeld.. Op het gebied van den nachtarbeid voor vrouwen werd het standpunt van alle re- geeringen vernomen tegenover een En- gelsch voorste) vrouwen uit te sluiten van de beschermende bepalingen van het in ternationale verdrag van 1919. Op grond van een rapport van de com- e voor Je textiel-industrie werd be sloten tot alle regeering de vraag te rich ten, in hoeverre zij bereid zijn deel te nemen aan een onderzoek naar de ar beidsvoorwaarden in de textielindustrie- Hierbij zouden in het bijzonder de bui tengewoon ongunstige en lage arbeids- loonen in de textielindustrie van Opper- Silezië zijn besproken. In deze streken wordt bij gebrek aan sociale verplichtin gen een buitengewone concurrentie te genover de Europeesche textielindustrie mogelijk gemaakt. Het onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden in de staal- en ijzer- industrie zal volgens het besluit van het Internationale arbeidsbureau worden voortgezet. De Raad van Beheer van het Interna tionale Arbeidsbureau besloot voorts tot een aantal bezuinigingsmaatregelen door reorganisatie van het bureau. De ge mengde, adviseerende landbouwcommis- sie is bijeengeroepen tegen Januari a.s. Een opmerkenswaardig interview heeft de „Petit Journal" gehad met den Prutsl- schen premier Goering. Deze doet daarin een beroep op Frankrijk om te komen praten! In verband met het Viermogendheden- pact deed Goering opmerken dat in Duitschland niemand meer geloofde aan de rechtsgelijkheid, die men Duitschland met den mond had toegestaan Door talrijke oorzaken kon men op den ingeslagen weg niet vooruitkomen. Als te eeniger tijd een verdedigingsoorlog nood zakelijk zou worden, zou het Duitsche volk dien met kracht voeren nimmer evenwel een aanvalsoorlog. Een Europeesche oorlog zou ten slotte slechts het bolsjewisme ten goede komen. Wat wil Frankrijk van ons? vraagt Goe ring. Frankrijk bezit het sterkste leger van Europa, bondgenooten, garantie-pacten, Duitschland staat alleen en zijn bewape ning is zoodanig, dat wit zelfs vijandelijke vliegers niet kunnen beletten onze steden te bombardeeren. Wil Frankrijk dezen toestand soms ver lengen, als het van zijn veiligheid spreekt? Thans nog, veertien jaar na het sluiten van den vrede stuiten wij. zoodra wij ook maar een pink uitsteken om geleidelijk de vrijheid terug te krijgen zonder welke nie mand kan bestaan zoodxa wij maar eeni- ge beweging In eenige richting doen. op het verzet van Frankrijk. Waarom? Wat scheidt feitelijk beide volken? Niets tenzij wederkeerige eischen. In elk opzicht kunnen de belangen der beide volken met elkaar in overeenstem ming worden gebracht. Hoe meer Ik er over nadenk, des te meer kom ik tot de overtuiging dat beide naties zich moeten verzoenen. De Fransche staats lieden komen met die van alle andere lan den bijeen alleen niet met de Duitsche. Wij hebben behoefte aan een bespre king tusschen beide regeeringen welker samenwerking meer dan eenige andere den vrede cn de welvaart van Europa zou ver zekeren. En dit juist op een oogenblik waarin Duitschland zichzelf een sterke regeering heeft gegeven, welke in staat ts verantwoordelijkheid op zich te nemen wat een onafwijsbare voorwaarde voor elke verziende politiek is. Frankrijk en Duitschland moeten met elkaar onder handelen dan zullen zij daarvan ben ik overtuigd een gemeenschappelfjken weg vinden Op het oogenblik is de toestand niet goed. Ik doe evenwel mijn best ze te verbe teren Men verandert geen traditionceie stvoomingen in één dag. Dat is een lang durig werk. maar men moet het probeeren. Dl ITTSPHI AND Joodsche vereenigingen van staatshulp uitgesloten. Naar de ambtelijke Pruisische persdienst mededeelt, heeft de Pruisische minister van Onderwijs den regeeringspresidenten meegedeeld, dat alle Joodsche vereenigin gen, welke zich bezig houden met lichaams oefeningen of jeugdwerk, onmiddellijk moeten worden uitgesloten uit alle stede lijke. district- en landscommissles voor jeugdopvoeding en dat hun voortaan alle voorrechten, die dit met zich brengt, moe ten worden onthouden. i SJECHO-SLOW AKIJE. De machtigingswet. Het blijkt thans dat de meerderheids partijen er niet in geslaagd zijn tot over eenstemming te komen Inzake de machti gingswet. In verband hiermede is de ministerraad gisteravond nog bijeengekomen, doch naar verluidt i6 men er ook in den ministerraad niet in geslaagd tot overeenstemming te komen, daar de sociaal-democratische mi nisters waarborgen elschten, dat zij in den ministerraad, die de beslissing zou hebben over den inhoud der noodverorde ningen ingevolge de machtigingswet niet zouden worden ultgestemd. De machti gingswet zou. volgens de nieuwe redactie, niet alleen economische, maar ook poli tieke maatregelen mogelijk maken, aan gezien in die nieuwe redactie wordt ge zegd: „de regeering wordt gemachtigd alle maatregelen te nemen voor de veiligheid van den staat" Het aannemen van deze passage zou het uitschakelen van het parlement van alle belangrijke aangelegenheden beteekenen. Ingevolge de oneenigheid in den minis terraad heeft de minister-president Maly- petr zich per auto naar kasteel Bana, naar president Masaryk begeven, teneinde hem rapport uit te brengen over den moeilijken politieken toestand. BINNENLAND Jaarvergadering: der maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" te Amsterdam. (Binnenland, 3e Blad). Twee directeuren-generaal aan het departement van arbeid? (Binnenland, 3e Blad). Het resultaat der loting voor de rocl- wedstrijden van Hollaiidia. (Sport, 3e BI.), BUITENLAND Rondom Pact van Vier en Ontwapening (Buitenl. en Tel,, le Blad). Opmerkelijk interview met den Pruisi- schen premier Goering over de Fransch- Duitsche verhoudingen. (Buitenl., le BI.). Mislukte moordaanslag op den Griek- schen staatsman Venizelos. (Buitenl. le Blad). China zal met Japan rechtstreeks onder handelen. (Buitenl., le Blad). De gezant van Afghanistan te Berlijn is vermoord. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ENGELAND. Vermindering der werkloosheid. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 22 Mei 2.582.879, d.i. 114.755 min der dan op 24 April en 158.427 minder dan verleden jaar. OOSTENRIJK. Dollfuss over zijn Italiaansche reis. Bij zijn terugkeer te Weenen werd Doll- fuss gisteren namens de regeering toege sproken door Vaugoln, die uiting gaf aan de vreugde van de regeering en het volk over het sluiten van het concordaat, en het toejuichte, dat er bovendien andere met succes bekroonde onderhandelingen zijn gevoerd. Dollfuss dankte en zeide o.a.: „Het hoofddoel der*reis naar Rome was ditmaal het sluiten van het concordaat met den Heiligen Stoel, dat gisteren onder teekend werd. Ik had ook gelegenheid lange besprekingen te voeren met Musso lini en wil ook ditmaal betoogen, dat ik teruggekeerd ben met de overtuiging, dat in Italië en Mussolini het Oostenrijksche volk en het onafhankelijke Oostenrijk een warmen vriend bezit. „Ten slotte wilde ik opnieuw betoogen, dat het sluiten van het concordaat voor Oostenrijk een groote daad beteekent en niet in de laatste plaats een getuigenis van den H. Stoel voor het zelfstandige Oosten rijk en zijn herstelarbeid". De ministers Schumy en Winkler hebben Maandag bij een door den Landbouw voor Karinthië op den Pöcken-Fass bij Klagen- furth belegde bijeenkomst gesproken over de Oostenrijksch-Duitsche verhouding. De eerste zeide o.m.: Na regen, komt zonne schijn en ik kan slechts verklaren dat wij met al onze krachten er naar streven de thans tusschen Oostenrijk en Duitschland bestaande spanning te verminderen en de verhouding tusschen beide landen zoo spoedig mogelijk te verbeteren. Winkler, de vice-kanselier, legde, even als Schumy had gedaan, nadruk op de noodzakelijkheid, dat Oostenrijk zijn onaf hankelijkheid zal bewaren. Oostenrijk, zeide hij, moet Duitsch, vrij en onafhan kelijk blijven Boven allen partij-strijd moet tevens het besef blijven leven dat aiie Duitschers door het Dultsch-zljn zijn verbonden. De Duitsche reizigers belemmering doet zich reeds zeer gevoelen In Vorarlberg alleen schat men de der ving aan ontvangsten tijdens de Pinkster dagen van 600.000 tot 800.000 schellingen. ZWTTSFRI AND. Nicole's vonnis. In het proces tegen Léon Nicole wegens de onlusten van 9 November van het vorig jaar had de procureur generaal de volgen de straffen geëischt; 10 maanden gevan genisstraf voor Nicole, zes maanden voor Millasson, Danet en Lebet, vijf maanden voor Isaak, Eaerswll en Wutrich. Het vonnis luidt als volgt: zes maanden gevangenisstraf voor Nicole met aftrek van zestig dagen preventieve hechtenis en '00 francs boete, vier maanden en 50 francs boete voor Lebet, vier maanden met af trek van 72 dagen voor Milasson, zier maanden met aftrek van 102 dagen en een geldboete van 50 francs voor Danet, vier maanden met aftrek van 38 en een geld boete van 50 francs voor Wutrich en wee maanden met aftrek van 31 dagen en -en geldboete van 50 francs voor Isaak Een derde van de kosten van het proces komt voor rekening van het Zwitsersche eedgenootschap en t.wep derden voor reke ning van de veroordeelden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1